14 ofiar śmiertelnych, 1051 zarażonych koronawirusem - to najnowsze informacje nt. epidemii w Polsce. Na terenie naszego kraju obowiązują radykalne ograniczenia w przemieszczaniu się. Szkoły mają obowiązek prowadzenia zdalnej nauki. Pojawiły się problemy z dostępem do e-dzienników, ale resort edukacji zapewnia, że są one przejściowe. Do 7503 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem. Szef Światowej Organizacji Handlu Roberto Azevedo oświadczył, że spowolnienie gospodarcze i utrata miejsc pracy spowodowane pandemią będą gorsze niż recesja w 2008 roku. Poniżej relacja z 25 marca.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
Według najnowszych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia w Polsce odnotowano dotąd 1051 przypadków zakażenia. 14 chorych zmarło.

 

23:58

Podsumowanie środowych doniesień o walce z koronawirusem przygotował dziennikarz RMF FM Michał Zieliński. Posłuchajcie koniecznie!


23:57


Tegoroczny draft i ceremonia wręczenia nagród zostały przełożone z powodu koronawirusa na nieokreślony termin - poinformowały władze hokejowej ligi NHL. Pierwotnie zaplanowane były na czerwiec.

23:50


Ponad pół miliona wolontariuszy zgłosiło się do pomocy brytyjskiej publicznej służbie zdrowia w walce z epidemią koronawirusa. To oznacza, że oczekiwana przez rząd liczba chętnych została przekroczona dwukrotnie.

We wtorek wieczorem minister zdrowia Matt Hancock, informując o działaniach na rzecz wsparcia NHS, powiedział, że poszukuje ona 250 tys. wolontariuszy. Mają oni zajmować się m.in. dostarczaniem żywności i lekarstw do osób przebywających w izolacji bądź w kwarantannie, dowożeniem pacjentów na umówione wizyty lekarskie czy dzwonieniem do przebywających w izolacji, by sprawdzać ich samopoczucie i złagodzić im poczucie osamotnienia. Ochotnicy muszą mieć ukończone 18 lat i być w dobrym stanie zdrowia.

W środę przed południem poinformowano, że liczba chętnych, którzy się zapisali na specjalnej stronie internetowej, przekroczyła 250 tysięcy, czyli założony cel już został osiągnięty. Wieczorem ogłoszono natomiast, że zgłosiły się już 504 303 osoby.


23:38


Uusimaa, najbardziej zaludniony region Finlandii, gdzie jest najwięcej zarażonych koronawirusem, w tym stolica Helsinki oraz bezpośrednio sąsiadujące miasta Espoo i Vantaa, muszą jak najszybciej zostać odcięte od reszty kraju - ogłosiła premier Sanna Marin.

Stosowny projekt w sprawie ograniczenia prawa mieszkańców Uusimaa do przemieszczania się został przesłany do parlamentu. Celem rządu jest izolacja obszaru od 27 marca na okres kolejnych trzech tygodni. Obecnie w kraju obowiązuje stan wyjątkowy.

"Celem nowego ograniczenia jest przeciwstawienia się rozprzestrzenianiu się i zahamowanie rozwoju epidemii z regionu Uusimaa do innych części Finlandii" - poinformowano w komunikacie fińskiej Rady Ministrów.


23:12


Kolejne 41 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa. Tym samym łączna liczba zgonów zwiększyła się do 463 - podały brytyjskie służby medyczne.

23:10

Z powodu ograniczeń wprowadzonych w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa kolejni wojewodowie ogłaszają decyzje o przesunięciu wyborów uzupełniających. Komunikaty w tej sprawie wydał m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.22:34


Kolejne dwie osoby zmarły w środę w Irlandii z powodu koronawirusa. Tym samym liczba ofiar w tym kraju zwiększyła się do dziewięciu. W ciągu ostatnich 24 godzin w Irlandii potwierdzonych zostało 235 nowych zakażeń - ich liczba wynosi obecnie 1564. 


22:33


Z powodu koronawirusa brytyjski parlament zawiesił w środę wieczorem posiedzenia, rozpoczynając - tydzień wcześniej niż planowano - przerwę wielkanocną. Posłowie i lordowie powrócą do pracy najwcześniej 21 kwietnia.

22:31


W związku z decyzjami rządu zmierzającymi do maksymalnego utrudnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju molo w Gdańsku-Brzeźnie będzie zamknięte od 26 marca do 13 kwietnia - poinformował Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu. GOS już wcześniej podjął decyzję o zawieszeniu funkcjonowania czterech pływalni - Chełm, Orunia, Osowa oraz Stogi - a także obiektów sportowych: Miejska Hala Sportowa ul. Kołobrzeska 61, Kompleks Sportowy Traugutta 29, Kompleks Sportowy Grunwaldzka 244, Stadion żużlowy im. Z. Podleckiego oraz Kompleks Sportowy Zielonogórska 4.

22:30

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził Miluzę w regionie Grand Est, gdzie spotkał się z personelem szpitala, z którego wojsko ewakuuje pacjentów w ciężkim stanie do innych regionów. Jesteśmy na wojnie, i to na jej początku - stwierdził Macron. Naszą obsesją powinna być teraz jedność - powiedział.
21:56


Tegoroczna ceremonia rozdania nagród Tony, uważanych za teatralny odpowiednik Oscarów, została odłożona na czas nieokreślony z powodu pandemii koronawirusa - poinformowali organizatorzy wydarzenia.

Uroczystość, organizowana co roku na Broadwayu, miała odbyć się w Nowym Jorku 7 czerwca. 


21:52

Szef Światowej Organizacji Handlu Roberto Azevedo oświadczył, że spowolnienie gospodarcze i utrata miejsc pracy spowodowane pandemią koronawirusa będą gorsze niż recesja w 2008 roku.

Ostatnie prognozy przewidują pogorszenie koniunktury gospodarczej i utratę miejsc pracy, które są gorsze niż światowy kryzys finansowy sprzed kilkunastu lat - powiedział Azevedo. Dodał, że konkretne prognozy nie są jeszcze dostępne, ale ekonomiści oczekują "bardzo gwałtownego spadku obrotów w handlu".

21:47

Rząd otrzymał instrumenty w postaci specustawy, kontroluje to, co się dzieje w Polsce, działa sprawnie i nie ma na dzień dzisiejszy przeszkód, by wybory się odbyły - mówiła w TVP Info marszałek Sejmu Elżbieta Witek, pytana o zaplanowana na 10 maja wybory prezydenckiej. Nie możemy doprowadzić do anarchii, bo od 1989 roku nie zdarzyła się taka sytuacja, by wybory się nie odbyły - tłumaczyła. Według niej instytucje, które są odpowiedzialne za zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów deklarują, że są w stanie to zrobić w sposób bezpieczny.21:31


Z powodu koronawirusa Pentagon wstrzymał na okres 60 dni ruch wszystkich wojsk amerykańskich poza granicami USA - poinformował minister obrony Mark Esper. Chodzi o zapewnienie, by nie przywlekać koronawirusa do kraju, zakażając innych, by nie rozprzestrzeniać tego wirusa w wojsku - powiedział szef Pentagonu. 


21:20


Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało, że w środę zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do sześciu. Zakażone są 1654 osoby, 190 uznano za wyleczone. 

21:18


Argentyński kolarz Maximiliano Richeze, który był zakażony koronawirusem, po 18 dniach został wypisany ze szpitala w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 37-letni zawodnik UAE Team Emirates poinformował, że dwa testy na COVID-19 dały u niego negatywny wynik.

21:16

Proszenie ludzi, aby zostali w domu i powstrzymywanie przemieszczania się ludności to kupowanie czasu i zmniejszanie presji na systemy opieki zdrowotnej. Same te środki nie ugaszą jednak epidemii - powiedział w Genewie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Apelujemy do wszystkich krajów, aby wykorzystały ten czas do ataku na wirusa - dodał.


21:0520:51


Brytyjski parlament przyjął specjalną ustawę w sprawie koronawirusa, która daje rządowi daleko idące kompetencje do walki z epidemią, m.in. do zatrzymywania ludzi i umieszczania ich w izolacji w celu ochrony zdrowia publicznego.

W środę po południu ustawę poparła Izba Lordów, po czym uzyskała formalną aprobatę królowej, co oznacza jej wejście w życie. W poniedziałek późnym wieczorem projekt przyjęła Izba Gmin. 

Ze względu na to, że z powodu zagrożenia koronawirusem parlament zbiera się w ograniczonym składzie, a Partia Konserwatywna i tak ma w Izbie Gmin dużą przewagę, projekt ustawy został przyjęty bez głosowania.


20:37


20 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. podlaskiego i zachodniopomorskiego - informuje resort zdrowia. 


20:34

Przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono w watykańskim Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież Franciszek - podał włoski dziennik "Il Messaggero".

20:33


Francuski resort zdrowia poinformował, że w ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w kraju o 231. W sumie z powodu Covid-19 zmarło we Francji 1331 osób.


20:31

W związku z kryzysem wywołanym koronawirusem Polska może wykorzystać do 3 mld euro na pomoc dla gospodarstw, których ten kryzys dotknie - mówi w rozmowie z brukselską korespondentką RMF FM unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Naszej dziennikarce udało się porozmawiać z komisarzem po nieformalnej wideokonferencji unijnych ministrów rolnictwa. Wojciechowski obecnie pracuje nie w Brukseli ale Polsce. Każdy mój wyjazd i powrót łączyłby się z odbycie kwarantanny, ta formuła pracy jest więc obecnie najbardziej efektywna - powiedział Katarzynie Szymańskiej - Borginon.


20:12

W chińskim mieście Wuhan, pierwotnym ognisku pandemii koronawirusa, część autobusów miejskich wznowiła działalność po dziewięciu tygodniach od wprowadzenia bezprecedensowej blokady i kwarantanny miasta - podała agencja prasowa Xinhua.20:12

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie, czczona w tradycji chrześcijańskiej jako miejsce ukrzyżowania i pochówku Jezusa Chrystusa, została w środę zamknięta na tydzień. Taką informację przekazali agencji Reutera urzędnicy kościelni.


19:46

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że problemy z dostępem do e-dzienników, z którymi w pierwszym dniu obowiązkowego zdalnego nauczania mierzyło się wielu nauczycieli, rodziców i uczniów, są przejściowe, a firmy pracują nad usprawnieniami. Jednocześnie resort opublikował też darmowy poradnik, który ma ułatwić kształcenie na odległość.19:44

Wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo została zainfekowana koronawirusem - poinformował rząd w Madrycie na podstawie badania wykonanego u 63-letniej polityk. Calvo jest trzecim ministrem w rządzie Pedra Sancheza, u której stwierdzono SARS-CoV-2.

19:19

Politycy opozycji wykorzystają każdą okazję, żeby wytknąć nieprawidłowości. Proponuję komentować po faktach i po tym, jak zobaczymy jakie efekty przeniosą działania - mówił w Popołudniowe rozmowie w RMF FM Błażej Poboży, wiceminister MSWiA. Odniósł się w ten sposób do krytyki opozycji, która wyraża wątpliwości co do zabezpieczenia głosowania zdalnego posłów podczas piątkowego posiedzenia Sejmu.


19:17


W ciągu ostatniej doby w Luksemburgu stwierdzono 234 nowe zakażenia koronawirusem.

Jak dotąd w tym kraju zmarło osiem osób z koronawirusem. Zakażonych jest obecnie 1333 osób. 143 osoby są hospitalizowane, a 21 przebywa na intensywnej terapii.


19:11

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że przeprowadził rozmowy ze zwierzchnikami Kościołów w tym kraju w sprawie tego, jak bezpiecznie świętować Wielkanoc w warunkach szerzenia się koronawirusa i zapowiedział wdrożenie programu "Wielkanoc w Domu".

Z okazji Wielkanocy w cerkwi jest dużo ludzi. Wśród nich są też ci, którzy przyjeżdżają z zagranicy. Dlatego przygotowujemy i wkrótce zaprezentujemy projekt "Wielkanoc w Domu", który pomoże w obchodzeniu tego wielkiego święta w domu, nie zbierając się tłumnie w cerkwiach - powiedział prezydent Ukrainy podczas telekonferencji z przedstawicielami lokalnych władz. Nie podał jednak szczegółów wdrażanego programu.

19:08

Targowiska i bazary są specyficznymi miejscami obrotu żywnością, dlatego w czasie epidemii osoby tam pracujące oraz zarządcy powinni rygorystycznie przestrzegać wymagań sanitarnych i higienicznych na każdym etapie łańcucha żywnościowego - wynika z rekomendacji opublikowanych w środę na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego.
19:00

Koronawirus szczególnie łatwo szerzy się w otoczeniach zamkniętych, przy wydłużonej ekspozycji - podała w środę południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, wskazując na wysoką liczbę przypadków infekcji na jednym z pięter seulskiego biurowca.

18:39

Do 7503 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem. Od wtorku stwierdzono 683 zgony.18:24

W związku z coraz częściej pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami o blokowaniu przez polskie służby tranzytu przez Polskę produktów zaopatrzenia medycznego stanowczo podkreślamy, że doniesienia te są nieprawdziwe - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

17:55

74 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dotyczą: 39 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego,2 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. podlaskiego i po jednej osobie z woj. zachodniopomorskiego, woj. opolskiego i woj. małopolskiego. Jak podaje resort zdrowia, w Skarżysku-Kamiennej zmarła 14 chora osoba. To 80-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące.


17:30

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie prosi pasażerów, którzy 19 marca podróżowali autobusem FLIXBUS relacji Warszawa - Zakopane o niezwłoczny kontakt. "U jednego z pasażerów stwierdzono COVID 19; wszyscy pasażerowie autobusu powinni poddać się kwarantannie" - poinformował PPIS w Krakowie.

17:26

Liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła w Hiszpanii do 3434. To oznacza, że kraj ten wyprzedził już pod tym względem Chiny, gdzie zmarło 3281 osób. Związki zawodowe szacują, że ok. 20 proc. zakażonych to funkcjonariusze służb mundurowych.

17:18

Wszystkie elementy legislacyjne pakietu "Tarcza antykryzysowa" zostały w środę przez rząd zatwierdzone i po ostatnich pracach, jeszcze dziś powinny być przyjęte - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Pakiet ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa.17:15


Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w filmie zamieszczonym w serwisie miejskim podkreślił, że puste ulice są dowodem także na to, że krakowianie dbają o własne i cudze zdrowie, w związku z czym jak najwięcej czasu spędzają w domach.

Tym większe są moje podziękowania dla tych, którzy w domach pozostać nie mogą - przedstawicieli służby zdrowia, sprzedawców, licznej rzeszy pracowników naszych spółek komunalnych, którzy dbają o to, by miasto funkcjonowało w miarę normalnie - mówił. Dziękował także instytucjom kultury, które swoją działalność przeniosły do sieci. Przyznał, że jest "pod wrażeniem" liczby wolontariuszy, wspierających w tym czasie seniorów i organizujących zbiórki na rzecz szpitali.


Majchrowski przyznał, że choć sam nie może pozwolić sobie na pracę zdalną, ograniczył liczbę spotkań do koniecznego minimum. Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż dla większości z mieszkańców "czas spędzony w domu jest powodem do niepokoju o przyszłość".


17:12

W ciągu minionej doby w Holandii zdiagnozowano 852 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i odnotowano 80 zgonów zainfekowanych osób - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska. 

Łącznie w Holandii w związku z koronawirusem zmarło 356 osób. 


16:52


Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zadecydował o przeprowadzeniu dezynfekcji przestrzeni publicznych - poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Sopocie Izabela Heidrich. Odkażaniu zostaną poddane m.in. ławki, wiaty przystankowe oraz tunele i przejścia podziemne.

16:48

Stężenie zanieczyszczeń powietrza w Europie, zwłaszcza dwutlenku azotu, wyraźnie spadły - twierdzi Europejska Agencja Środowiska (EEA). Jest to konsekwencja zagrożenia koronawirusem: mniejszego ruchu samochodowego i ograniczeń w poruszaniu się ludności.

16:46

Coś drgnęło we Włoszech. Liczba nowych zachorowań w Lombardii od weekendu jest mniejsza. Bardzo nieśmiało, ale mówi się o przełomie - przyznaje w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Kotem Patrycja Szwed, Polka mieszkająca w Mediolanie.

16:43

Na początku marca czeski kontrwywiad ostrzegał rząd, że ambasada chińska w tym kraju od stycznia organizuje masowe zakupy maseczek oraz respiratorów - informuje tygodnik "Respekt". Zakupy miały być przeprowadzane przez Chińczyków mieszkających w Czechach. W trakcie trwania operacji kupiono setki tysięcy maseczek. Wśród organizatorów akcji był człowiek bezpośrednio związany z rządem chińskim.


16:40

Francuski rząd przyjął 25 antykryzysowych dekretów w związku z epidemią koronawirusa. Tymczasowo zmodyfikowany został m.in. kodeks pracy, który zezwala na wprowadzenie nawet 60-godzinnego tygodnia pracy.

Premier Edouard Philippe ogłosił, że Rada Ministrów przyjęła 25 dekretów, aby przeciwdziałać "szokowi ekonomicznemu, społecznemu i zdrowotnemu", jak określił obecną sytuację. Jesteśmy zaledwie na początku kryzysu gospodarczego - ocenił.

Pakiet dekretów poważnie modyfikuje m.in. kodeks pracy, zezwalając firmom działającym w niektórych sektorach, aby pod pewnymi warunkami odstąpiły od prawa pracy, wprowadzając 60-godzinny tydzień pracy. Pracodawcy będą również mogli modyfikować plany urlopowe swoich pracowników.


16:35

W związku z informacjami o rozpoczęciu zdjęć do filmów Patryka Vegi i Konrada Niewolskiego, Gildia Reżyserów Polskich rekomenduje natychmiastowe przerwanie prac, które wymagają osobistych kontaktów członków ekip filmowych - napisał zarząd Gildii w specjalnym oświadczeniu.

16:34

Tylko połowa Polaków przestrzega zaleceń rządu i lekarzy związanych z walką z koronawirusem - wynika z badania "COVID-19 Fever" przeprowadzonego przez firmy NEUROHM i BradConsulting we współpracy z Onetem. Sondaż pokazuje też, że Polacy podchodzą do pandemii ze spokojem i nie panikują.16:11


"Amerykański Uber wspiera pracowników polskiej służby zdrowia w ich codziennej, ciężkiej walce z COVID-19, przekazując 10 tysięcy bezpłatnych przejazdów dla lekarzy i pielęgniarek z Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania, Łodzi i ze Śląska. Brawo!" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.


16:09


Najmłodszą osobą zarażoną koronawirusem w Małopolsce jest 12-letniego dziecko; najstarsza ma 74 lata - podało biuro wojewody. Jak przekazano, najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa. Część pozostaje w izolacji domowej.

16:07


W związku ze stwierdzeniem obecności koronawirusa u jednego z pracowników oddziału obserwacyjno-zakaźnego Szpitala Powiatowego w Zawierciu podjęto decyzję o przewiezieniu 7 hospitalizowanych tam pacjentów z koronawirusem do innych placówek.

Po potwierdzeniu zakażenia u pracownika 20 osób z personelu oddziału zakaźnego objęto kwarantanną.


15:59

Londyński sąd nie zgodził się na wypuszczenie z więzienia Juliana Assange'a, założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks. Według jego obrońców Assange'owi grozi w więzieniu zakażenie koronawirusem.

48-letni Assange walczy w sądzie o to, aby Wielka Brytania nie wydała go do USA, gdzie zarzuca mu się nielegalne zdobycie i ujawnienie setek tysięcy tajnych dokumentów.


15:57

Ponad 250 tys. wolontariuszy zgłosiło się w ciągu kilkunastu godzin do pomocy brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS w czasie walki z epidemią koronawirusa.

Mają oni zajmować się m.in. dowożeniem żywności i lekarstw do osób przebywających w izolacji bądź w kwarantannie, dowożeniem pacjentów na umówione wizyty lekarskie czy dzwonieniem do przebywających w izolacji, by złagodzić im poczucie osamotnienia. 

15:54

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro skrytykował władze regionalne za wprowadzanie restrykcji w celu zahamowania epidemii koronawirusa. Prawicowy polityk określił te działania jako "przestępcze", niszczące kraj i jego gospodarkę. Wczoraj Bolsonaro nazwał wirusa "grypką" i oskarżył media o fiksację na punkcie skutków epidemii we Włoszech, które - jak wskazał - mają zimniejszy klimat i są starszym społeczeństwem niż Brazylia.

15:45

Do bielskiego szpitala wojewódzkiego trafiły maseczki uszyte przez bielszczan w ramach akcji społecznej. Przekazane zostały za darmo. Z maseczek korzystali będą pacjenci szpitalnej stacji dializ.

"Serdecznie dziękujemy za tę wyjątkową i wspaniałą pomoc" - powiedziała rzecznik szpitala wojewódzkiego Anna Szafrańska.

15:39

Do 29 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem. Łącznie zakażenie potwierdzono u ponad 5 tys. pracowników służby zdrowia w całym kraju.

15:32

Ludzie młodzi nie powinni lekceważyć zakażenia koronawirusem, oni również mogą chorować. Poza tym przenoszą infekcję na inne osoby, w tym na seniorów, co może być kwestią życia lub śmierci - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

"Chciałbym powiedzieć ludziom młodym: nie jesteście niezwyciężeni, ten wirus może was skazać na wielotygodniowy pobyt w szpitalu, a nawet zabić. A nawet jeśli nie zachorujecie, to wasza decyzja o tym, gdzie się przemieścić dla kogoś innego może być kwestią życia lub śmierci" - zaalarmował dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. 


15:26

Po posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu odbędzie się dodatkowe, pilne posiedzenie Senatu po to, aby jak najszybciej uchwalić przepisy, które spowodują, że łatwiej nam wszystkim będzie pokonać epidemię koronawirusa - napisał na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

15:24

Watykan: W krajach dotkniętych pandemią, gdzie ludzie nie mogą się gromadzić, biskupi i kapłani powinni celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych; ci mogą przyłączyć się do modlitwy w domu i uczestniczyć w obrzędach dzięki transmisjom.


15:22

Począwszy od tego tygodnia amerykański zespół heavymetalowy i thrashmetalowy Metallica co poniedziałek będzie udostępniać za darmo całe swoje koncerty online: na Facebooku i Youtube. Metallica chce w ten sposób zachęcić swoich fanów, aby zostali w domu ze względu na pandemię COVID-19.

15:20

Policja będzie monitorowała liczbę osób podróżujących prywatnymi samochodami. "Przemieszczanie się prywatnymi samochodami osobowymi nie jest zabronione. Rozporządzenie Ministra Zdrowia nakłada na nas obowiązek egzekwowania liczby pasażerów w publicznych środkach transportu zbiorowego. (...) aczkolwiek będziemy monitorowali tę sprawę (liczby osób w samochodach osobowych - red.) i przekazywali ewentualne rekomendacje ministrowi zdrowia" - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

15:15

Hiszpania uziemiona w domach. Na autostrady nie wjedzie żaden samochód osobowy poza uprawnionymi. W miastach wszystko pozamykane, ludzie siedzą w mieszkaniach, a na ulicach pełno policji - opowiada reporterowi RMF FM Krzysztofowi Kotowi Grzegorz Milanowski, mieszkający od kilku lat w Hiszpanii. 


15:14

Rząd Portugalii ogłosił, że z powodu braku środków nie zdoła w krótkim czasie sprowadzić wszystkich przebywających za granicą obywateli. Na ewakuację do kraju czeka na świecie 3 miliony Portugalczyków.

14:47

Słynny szwajcarski tenisista Roger Federer i jego żona Mirka Vavrinec przekazali milion franków najbardziej potrzebującym rodzinom w swojej ojczyźnie.

"Nasz datek to dopiero początek. Mamy nadzieję, że inni włączą się do tej akcji, aby wspierać najbardziej potrzebujących" - napisał na Twitterze triumfator dwudziestu turniejów wielkoszlemowych. 


14:46

Jest pierwszy pacjent wyleczony z koronawirusa w Śląskiem. Mężczyzna leżał w szpitalu w Cieszynie. Dodatkowe badania nie wykazały już w jego organizmie obecności wirusa.

Mężczyzna był w cieszyńskim szpitalu przez ponad dwa tygodnie. Na początku marca wrócił z Niemiec, a kiedy pojawiły się u niego pierwsze objawy, skontaktował się z sanepidem. Stan pacjenta od początku był dobry.

W cieszyńskim szpitalu nadal pozostają bliscy mężczyzny, którzy od niego zarazili się koronawirusem. Ich stan jest dobry.

14:40

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że w związku z epidemią głosowanie w sprawie poprawek do konstytucji, planowane na 22 kwietnia, zostaje odłożone na późniejszy termin. Ogłosił także w kraju tydzień wolny od pracy od najbliższego weekendu do  5 kwietnia.

14:37

30-latek z Żywiecczyzny, chcąc uniknąć więzienia, gdzie powinien trafić, powiedział zatrzymującym go policjantom, że ma koronawirusa. Wdrożono procedurę sprawdzającą. Okazało się, że kłamał. Teraz grozi mu kolejnych 8 lat za kratami - podała w środę policja z Żywca.

14:35

21-letnia Brytyjka bez żadnych innych chorób towarzyszących zmarła z powodu koronawirusa, podał w środę dziennik "The Sun". Jak oświadczyła jej rodzina, to powinno być ostrzeżeniem dla tych, którzy sądzą, że Covid-19 dotyka tylko osoby starsze i mające problemy zdrowotne.

14:29

Dzisiaj został uruchomiony alert RCB skierowany do mieszkańców całej Polski przypominający o obowiązujących od środy nowych zasadach bezpieczeństwa w związku z koronawirusem.


14:21

Hiszpania wskazuje jako datę rozpoczęcia pandemii koronawirusa w tym kraju 9 marca. Tymczasem, zgodnie ze źródłami Ministerstwa Zdrowia, pierwszy potwierdzony przypadek Covid-19 odnotowano w Hiszpanii już 31 stycznia, natomiast w dniu 8 marca rząd autoryzował wielkie manifestacje feministyczne w wielu miastach kraju. Zgodnie z danymi oficjalnymi, w dniu 9 marca było już prawie 1000 zakażonych i 16 zmarłych. Stan zagrożenia rząd ogłosił pięć dni później.

14:18

Szef MSWiA poinformował o przedłużeniu zamknięcia granic do 13 kwietnia. 


14:15

48. Rajd Świdnicki-Krause przełożony. Pierwsza impreza rajdowych mistrzostw Polski w tym sezonie miała się odbyć już za nieco ponad 3 tygodnie. Nowy termin to połowa lipca. Sezon ma zatem otworzyć w maju Rajd Nadwiślański, ale i ta impreza stoi pod znakiem zapytania.


14:08

13. ofiara koronawirusa w Polsce, 71-latek, który zmarł w szpitalu w Bolesławcu, trafił tam z Jeleniej Góry. Jak informuje reporter RMF FM Mariusz Piekarski, przez kilka dni mężczyzna leczył się w domu.

71-latek był kierowcą jeleniogórskiego PKS-u. Sanepid szuka w zawiązku z tym pasażerów kilkunastu kursów z Jeleniej góry do Szklarskiej Poręby, wykonanych przez niego między 9 a 13 marca.


13:57

Rolnicy będą zwolnieniu z KRUS-u na trzy miesiące - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. To ma być element tarczy antykryzysowej, czyli pakietu ratunkowego dla gospodarki w związku z koronawirusem.

Poza tym - jak poinformował prezydent - Polska kupuje sprzęt ochronny dla szpitali z Chin. Jutro wyląduje pierwszy transport.


13:51

Kampinoski Park Narodowy otaczający od północy Warszawę od czwartku będzie całkowicie zamknięty. Jak informują władze parku, bezwzględny zakaz korzystania ze szlaków i ścieżek wynika z pojawiających się tam dużych grup ludzi, co utrudnia walkę z koronawirusem.

13:46

Zmagająca się z pandemią koronawirusa Hiszpania prosi NATO o pomoc. Wystąpiła o przesłanie testów, respiratorów i ubrań ochronnych. Podkreśla, że pomoc ta zostanie przekazana przez wojsko służbom cywilnym.

13:38

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13. osobie, która w Polsce zmarła po zarażeniu koronawirusem. W szpitalu w Bolesławcu zmarł 71-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące. W sumie choruje 957 osób. 


13:37

"Do czasu ustania epidemii należy odwołać wszystkie I komunie święte, potem o ich terminie niech indywidualnie decydują rodzice" - poinformował metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Duchowny nakazał odwołać wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i z ich rodzicami.


13:27

Polki rezygnują z opieki nad niemieckimi seniorami - donosi serwis informacyjny Tagesschau. W Niemczech może pracować do 300 tys. opiekunek z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. "Wiele niemieckich rodzin jest uzależnionych od zagranicznej opieki domowej" - komentuje portal. Tego rodzaju usługom grozi "upadek".

13:20

W Belgii w tym sezonie może zabraknąć pracowników sezonowych do zbiorów owoców i warzyw, z których wielu pochodziło z krajów Europy Wschodniej - informuje portal Brussels Times.

Brak pracowników sezonowych najpierw uderzy w zbiory szparagów w Belgii, a także w Niemczech. Potem przyjdzie pora na zbiory truskawek.


13:14

We Włoszech w tym tygodniu możliwy jest szczyt zakażeń koronawirusem - taką hipotezę przedstawił Ranieri Guerra ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego zdaniem w niektórych częściach kraju zbliża się moment spadku zachorowań.

Obecny bilans koronawirusa we Włoszech to 69 tysięcy potwierdzonych przypadków i 6820 zgonów osób zakażonych. 

13:09

W Hiszpanii w ciągu minionej doby zmarło 738 osób zainfekowanych koronawirusem. To rekordowa liczba zgonów w ciągu 24 godzin.

Dziennik "El Mundo" opublikował wnioski z badania przeprowadzonego przez kilka wydziałów Politechniki w Walencji, z którego wynika, że szczytu epidemii koronawirusa w Hiszpanii należy się spodziewać dopiero na przełomie maja i czerwca.

13:07

Do 5 kwietnia potrwa kwarantanna w akademiku Wojskowej Akademii Technicznej. Powodem jest - jak  dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada - pozytywny wynik badań próbek na koronawirusa u jednej ze słuchaczek tej uczelni. Kwarantanna objęła 365 osób. 

13:05

Pięciu dominikanów z klasztoru w Rzeszowie zarażonych jest koronawirusem. Zakonnicy od kilku dni przebywali na domowej kwarantannie.

13:03

Ukraiński rząd ogłosił wprowadzenie na terytorium całego kraju stanu nadzwyczajnego. Ograniczenia mają obowiązywać 30 dni, do 24 kwietnia.


12:57

Już w przyszłym tygodniu w Londynie otwarty zostanie olbrzymi szpital polowy. Budowany jest przez wojsko w Centrum Excel o powierzchni 87 tys. metrów kwadratowych. To większy obiekt o tych zbudowanych w Chinach.

12:53

Nie żyje 71-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który był hospitalizowany w szpitalu w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. Jak informuje dyrektor placówki, nie miał chorób towarzyszących.

12:48

Zastanawiamy się, czy w autobusach nie zakryć co drugiego siedzenia - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wyjaśnił, że w ten sposób można by zrealizować zapisy rozporządzenia dotyczące ograniczenia liczby osób podróżujących pojazdami komunikacji publicznej.

Trzaskowski poinformował, że w środę na ulice Warszawy wyjechało 1440 autobusów i 382 tramwaje. Podkreślił, że to "maksimum autobusów i tramwajów". Wyjaśnił, że w "związku z absencją pracowników (spółek ZTM - PAP) nie jest możliwe przywrócenie w 100 procentach tygodniowego rozkładu jazdy".

12:47

Policjanci z Ełku zatrzymali mężczyznę, który zakłócał porządek na dworcu i krzyczał "dla żartu", że ma koronawirusa. Po wytrzeźwieniu 34-latek został ukarany mandatem, grozi mu też do 5 tys. zł grzywny.

34-letni mieszkaniec Olecka wykrzykiwał na dworcu, że jest zarażony koronawirusem i był agresywny wobec osób czekających na autobus. Dlatego policjanci interweniowali wobec niego z zachowaniem środków ostrożności, ubrani w ochronną odzież.

Już w trakcie rozmowy z funkcjonariuszami mężczyzna przyznał, że jest zdrowy, a całą sytuację wywołał dla żartu. Zebrane informacje faktycznie nie potwierdziły, aby był chory. Po badaniach lekarskich został zatrzymany w policyjnej celi" - mówi Agata Kulikowska de Nałęcz z ełckiej policji.

12:44

W Kielcach rozpoczęto dezynfekcję przystanków autobusowych. To kolejne działanie mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Za dezynfekcję odpowiada spółka miejska - Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych.

Z tego samego powodu w ubiegłym tygodniu w mieście wyłączono działanie przycisków uruchamiających zielone światło przy przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów.

Od końca lutego specjalnie dezynfekowane są także autobusy komunikacji miejskiej.


12:41

Liczba osób we Francji, które zmarły z powodu koronawirusa, jest znacznie wyższa niż wynika to z oficjalnych danych - uważa prezes Federacji Szpitali Francji (FHF) dr Frederic Valletoux.

Bilans zmarłych na Covid-19, który władze podają codziennie wieczorem na konferencji prasowej, opiera się na danych ze szpitali i nie obejmuje osób umierających w domu czy w domach spokojnej starości - powiedział prezes FHF w radiu France Info. Gdybyśmy zsumowali wszystkie zgony, to liczby bezwzględne byłyby bez wątpienia znacznie wyższe.

Valletoux przyznał, że nie wiadomo, "jaka jest realna sytuacja w domach spokojnej starości". Według niego w samym regionie stołecznym Ile-de-France na Covid-19 mogło umrzeć od 100 do 150 pensjonariuszy takich placówek.

W domach opieki sytuacja jest bardzo napięta - podkreślił prezes FHF. Dodał, że rodziny odcięte od swoich bliskich zakazem odwiedzin z powodu kwarantanny nie wiedzą, co się dzieje z ich bliskimi.

Tymczasem w szpitalach w regionie Ile-de-France przebywa już ponad 1000 zakażonych koronawirusem pacjentów w poważnym stanie - poinformował w środę dyrektor generalny szpitali publicznych w Paryżu (AP-HP) Martin Hirsch, wzywając ochotników do opieki nad chorymi.

Francuskie ministerstwo zdrowia i solidarności poinformowało we wtorek wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 240 - do 1100. Liczba pacjentów hospitalizowanych ze względu na Covid-19 wynosi 10 176, a stan 2 516 chorych jest bardzo ciężki i wymagają oni podtrzymywania funkcji życiowych.

12:37

W ramach zaostrzenia restrykcji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Izraelczycy, którzy chcą wyjść na spacer lub pobiegać, muszą pozostać w odległości 100 metrów od domu. Zasady obowiązują od środy przez tydzień.

12:35

Utrzymujemy system płatnego parkowania w Warszawie; nie rezygnujemy z tych opłat - zapewnił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem zniesienie opłat za parkowanie doprowadziłoby do braku wolnych miejsc parkingowych.

Trzaskowski pytany podczas konferencji prasowej, czy opłaty za parkowanie w stolicy zostaną zniesione, zapewnił, że ratusz "chce utrzymać sytuację, w której w Warszawie jest stosunkowo łatwo znaleźć miejsca parkingowe". Chodzi nam o to, żeby moc znaleźć miejsce parkingowe kiedy trzeba pojechać do szpitala, kiedy trzeba pomoc seniorom. Stąd utrzymujemy ten system, nie znosimy opłat - podkreślił prezydent Warszawy.

12:33

Od czwartku sopockie molo będzie zamknięte. O zakazie wstępu informować będą tabliczki w języku polskim i angielskim. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa sopockiego magistratu Izabela Heidrich, plaże i lasy na razie pozostają dostępne.

W Sopocie zamknięte są wszystkie place zabaw, skate parki i siłownie na świeżym powietrzu. Te, które nie mają ogrodzeń zostały wygrodzone taśmą.

12:30

Do czasu ustania epidemii należy odwołać wszystkie I komunie święte, potem o ich terminie niech indywidualnie decydują rodzice - polecił metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. 

Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I komunii świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę - polecił abp Gądecki.

Abp Gądecki poinformował, że do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i z ich rodzicami.

12:25

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjechał do szpitala dla pacjentów z koronawirusem w dzielnicy Komunarka na obrzeżach Moskwy. Szef tej placówki Denis Procenko zaapelował do Putina, by władze przygotowywały się na wszelkie scenariusze pandemii.

12:24

W związku z ogłoszonymi przez rząd ograniczeniami dotyczącymi stanu epidemicznego władze Krakowa zdecydowały o przedłużeniu do 11 kwietnia okresu, w którym nie będzie poboru opłat i kontroli w strefie płatnego parkowania. Pierwotnie miał on trwać do końca marca.

Do 11 kwietnia zostanie też wydłużony okres, na jaki obowiązują wykupione już abonamenty postojowe w strefie.

Jak tłumaczą władze miasta, zniesienie pobierania opłat za parkowanie w strefie ma ułatwić funkcjonowanie tym osobom, które muszą dojeżdżać do pracy w centrum, a obawiają się jazdy komunikacją miejską, oraz tym, którzy opiekują się osobami mieszkającymi w centrum i robiącymi im np. zakupy.

12:23

Znajdujemy się na początku epidemii koronawirusa - powiedział Lothar Wieler, szef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie, państwowej niemieckiej instytucji zajmującej się zagrożeniami wirusologicznymi.

Pozostaje w pełni otwarte, jak będzie się to dalej rozwijało. Dopiero rozpoczęliśmy zwalczanie koronawirusa - powiedział podczas konferencji prasowej Wieler.

W Niemczech nie zachorowało jeszcze tak dużo osób starszych, które narażone są na ciężki przebieg zakażenia Covid-19 - wymienił jedną z hipotez, dlaczego na terenie RFN umiera dużo mniej zakażonych osób niż w innych krajach Europy.

Przeciętny wiek ludzi zarażonych koronawirusem na terenie RFN wynosi 45 lat. Osoby, które zmarły z powodu choroby miały przeciętnie 81 lat. Wieler dodał, że wśród potwierdzonych zachorowań dużo jest "łagodnych przypadków".

Według podanych w środę rachunków RKI w Niemczech zidentyfikowano 31 554 przypadki zachorowań i 149 zgonów. Używający innej metodologii liczenia Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podaje liczbę 33 593 zakażeń i 164 zmarłych.

12:20

Wzrost rozprzestrzeniania się koronawirusa znacznie spowolnił w Holandii - poinformował szef Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) Jaap van Dissel.

Van Dissel powiedział w parlamencie, że według szacunków instytutu, jedna zarażona osoba zaraża tylko jedną kolejną osobę.

Oznacza to, że "wykładniczy wzrost epidemii został najprawdopodobniej zatrzymany" - powiedział van Dissel.

Zgodnie z danymi z wtorku w Holandii było 4749 potwierdzonych przypadków koronawirusa.

12:18

Zamknięty oddział chorób wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny przy ul. Poznańskiej w Kaliszu. Powodem jest stwierdzenie koronawirusa - poinformowała dyrekcja placówki medycznej w Kaliszu. Kwarantanną objęto 23 pacjentów.

W niedzielę na szpitalny oddział ratunkowy przyjęto pacjenta, którego hospitalizowano na oddziale chorób wewnętrznych.

"Miał wykonane badania diagnostyczne, w tym tomografię komputerową. Żadne z wykonanych badań nie wskazywały na podejrzenie zakażenia koronawirusem" - podano.

W poniedziałek na skutek dalszych wątpliwości diagnostycznych kierownik oddziału zdecydował o pobraniu posiewu w kierunku koronawirusa, a pacjenta izolowano.

W środę szpital otrzymał dodatni wynik badania.

12:14

668 nowych zakażeń koronawirusem i 56 ofiar śmiertelnych Covid-19 odnotowano w Belgii w ciągu ostatniej doby - poinformowały władze tego kraju. To jak dotąd najwyższy w Belgii skok zachorowań i zgonów w ciągu 24 godzin.

Łączna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem, wynosi 4937. W całym kraju z powodu Covid-19 zmarło w sumie 178 osób. Większość z nich miała powyżej 65 lat.

Centrum kryzysowe ostrzega, że rzeczywista liczba infekcji jest wyższa, ponieważ nie wszyscy mogą zostać poddani testom.

12:12

W samo południe w kościołach w całym kraju rozbrzmiały dzwony. Ich bicie towarzyszyło modlitwie odmawianej w związku z pandemią koronawirusa

O tę modlitwę w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne i za zmarłych prosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. W Krakowie słychać było bicie dzwonu Zygmunt w katedrze na Wawelu.

12:09

Dziewięciu policjantów z komisariatu w Gdyni trafiło na kwarantannę, po tym jak wspomagający funkcjonariuszy żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej poczuł się źle i miał objawy COVID-19.

Żołnierz WOT miał około 40 stopni gorączki i bóle mięśniowe. Czuł się źle. Została przewieziony do szpitala i pobrano mu wymaz do badania na obecność koronawirusa. Czekamy na wyniki. Do tego czasu nasi funkcjonariusze, którzy mieli z nim kontakt, będą na domowej kwarantannie - mówi naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Gdyni Jarosław Biały.

12:07

Prezydium Sejmu podjęło decyzję o zwołaniu posiedzenia izby na jutro i przyjęciu zmian w regulaminie, które wprowadzą do niego głosowanie zdalne posłów - dowiedział się dziennikarz RMF FM Patryk Michalski. 

12:05

I Prezes Sądu Najwyższego z powodu epidemii przenosi termin zgromadzenia ogólnego sędziów, które ma wskazać kandydatów na jej następcę

Małgorzata Gersdorf wydała właśnie zarządzenie o przeniesieniu zgromadzenia, które miało się odbyć 31 marca, na 21 kwietnia. Kadencja I Prezes kończy się 30 kwietnia.

12:00

Powoli zaczyna działać elektroniczny dziennik Librus, którego awaria od kilkudziesięciu minut paraliżowała naukę przez internet w całym kraju. Wcześniej informowaliście nas, że uczniowie nie mogą się zalogować do systemu i pobrać zadań. Firma Librus obsługuje ponad połowę szkół w Polsce. Powodem usterki było przeciążenie systemu.

11:52

W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawia się już informacja o kwarantannie danej osoby i terminie jej zakończenia. Znacznik został uruchomiony - poinformował prezes NFZ Adam Niedzielski.

Na tę chwilę - jak podał - już ponad 100 tys. osób jest uwzględnionych w bazie.

Znacznik to szczególnie ważna informacja dla lekarzy, do których zgłaszają się pacjenci. Do tej pory medycy opierali się wyłącznie na oświadczeniu pacjenta. Teraz mają twarde dane o objęciu kwarantanną i o terminie jej zakończenia.


11:48

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z IBM Polska uruchomiło wirtualnego asystenta. Jest dostępny w serwisie pacjent.gov.pl i umożliwia szybkie uzyskanie online odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

11:46

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Mieście Lubawskim zostali wysłani na kwarantannę domową, bo mogli mieć kontakt z osobą, u której stwierdzono koronawirusa - potwierdził rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

Na kwarantannie przebywa od środy kilkunastu pracowników nowomiejskiego sanepidu.

Został im pobrany wymaz, bo przypuszcza si,ę że mieli kontakt z osobą zakażoną. Placówka jest poddawana dezynfekcji. Chwilowo jest zamknięta, ale od czwartku będzie zapewniona ciągłość pracy. Zostaną tam skierowani pracownicy innych stacji sanepidu - podał Guzek.

11:43

Brytyjski następca tronu, 71-letni książę Karol ma pozytywny wynik testu na koronawirusa - - potwierdziła jego rzeczniczka. Dodała, że objawy choroby u niego są bardzo łagodne.

11:40

Po wykryciu wirusa u 4-latka, któremu udzielono pomocy na Oddziale Chirurgii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, niemal cały jego personel został objęty kwarantanną, jak również kilkanaście osób z innych oddziałów, m.in. z SOR-u.

W miniony piątek chłopca z raną szarpaną głowy przetransportował do szpitala w Zielonej Górze śmigłowiec pogotowia lotniczego. Z rodziną został przeprowadzony wywiad, z którego wynikało, że dziecko nie należy do grupy ryzyka. Było jednak inaczej. Zatajono ważną informację, że matka 4-latka pracuje w Niemczech i miał on z nią kontakt.

Wyszło to na jaw dopiero w poniedziałek, przy wypisywaniu dziecka do domu. Wcześniej chłopiec był na SOR-ze, przeszedł zabieg na bloku operacyjnym, a potem przebywał na Oddziale Chirurgii i Urologii Dziecięcej.

Po ustaleniu powyższych okoliczności przy wypisie od chłopca pobrano wymazy do badań na obecność koronawirusa. We wtorek po południu do szpitala dotarł pozytywny wynik testu, co skutkowało podjęciem wymaganych procedurami działań - dodała rzeczniczka.

11:36

Badania jednego z pracowników oddziału obserwacyjno-zakaźnego Szpitala Powiatowego w Zawierciu (Śląskie) potwierdziły u niego obecność koronawirusa - podała placówka. To jedna z 9 osób w woj. śląskim, u których w ostatnich godzinach potwierdzono zakażenie.

Mężczyzna przebywa w warunkach izolacji domowej. Od pozostałego personelu oddziału pobrano próbki do badań. Decyzją stacji sanitarno-epidemiologicznej osoby te zostały objęte kwarantanną. W związku z zaistniałą sytuacją trwają ustalenia z Urzędem Wojewódzkim i sztabem zarządzania kryzysowego dotyczące dalszego funkcjonowania oddziału w okresie kwarantanny - poinformował rano Szpital Powiatowy w Zawierciu.

Śląski Urząd Wojewódzki poinformował w środę, że ten mężczyzna w sile wieku najprawdopodobniej zakaził się w miejscu pracy. W dobrym stanie zdrowia przebywa w izolacji w swoim domu w powiecie zawierciańskim.

W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu leczonych jest obecnie 8 pacjentów z koronawirusem. Wśród nich jest też kobieta z powiatu myszkowskiego, która trafiła tam w ostatnich godzinach w ciężkim stanie, wykazując wyraźne objawy. Sanepid ustala źródło zakażenia w tym przypadku.

11:34

Wysoka kara finansowa grozi 32-latkowi z Żor w Śląskiem, który złamał zasady kwarantanny i poszedł w odwiedziny do znajomego. Kiedy zadzwonili do niego policjanci, próbował ich okłamać, twierdząc, że kwarantannę odbywa pod innym adresem.


11:27

Liczba wszystkich odnotowanych dotychczas na świecie zakażeń koronawirusem w środę rano przekroczyła na świecie 425 tys., a zgonów prawie 20 tys. - wynika z danych WHO. Odnotowano prawie 110 tys. wyzdrowień, a obecnie zakażonych jest ok. 300 tys. osób - najwięcej z nich w Europie.

Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), znowu nieco zwiększyło się dobowe tempo wzrostu zachorowań na Covid-19 we Włoszech, ale w Niemczech utrzymuje się na podobnym poziomie. Wciąż jest zatem nadzieja, że ten tydzień będzie przełomowy dla tych krajów i być może dla całej Europy. Dramatyczna sytuacja jest natomiast w USA, szczególnie w Nowym Jorku, gdzie liczba zachorowań i zgonów szybko rośnie.

Według WHO na Europę i Stany Zjednoczone 23 marca przypadało 85 proc. aktualnych zakażeń. Podobnie było minionej doby, 24 marca. Liczba wszystkich dotychczas odnotowanych zakażeń koronawirusem w środę rano przekroczyła na świecie 425 tys., a zgonów jest prawie 20 tys. Aktualnie zakażonych jest około 300 tys. osób.


11:22

Co ze spowiedzią i komunią podczas zbliżających się świąt Wielkanocnych? "Problem spowiedzi w czasach pandemii koronawirusa jako jeden z pierwszych stara się rozwiązać episkopat Węgier, powołując się na przepisy zatwierdzone przez papieża Jana Pawła II. Czy episkopat Polski wprowadzi podobne zarządzenia? Moim zdaniem, powinien" - pisze na swoim blogu na Rmf24.pl ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Na razie jednak wciąż nie ma takiej decyzji. 

11:20

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski otrzymał z Kancelarii Sejmu login i hasło do specjalnej aplikacji umożliwiającej zdalny udział w obradach Sejmu, mimo że nie jest posłem. W ławach sejmowych zasiadał w poprzedniej kadencji do czasu zwycięstwa w wyborach samorządowych. Stąd pytanie o bezpieczeństwo piątkowego posiedzenia parlamentu ze zdalnym udziałem części posłów. 

11:18

Biblioteki, podobnie jak wszystkie instytucje kultury, będą zamknięte do odwołania. Ale mamy dostęp do darmowych bibliotek on-line. To projekty fundacji, sieci edukacyjnych czy domeny publiczne. 

11:12

Pierwsze lekcje przez internet z dużymi problemami. Od 10 nie można zalogować się do elektronicznych dzienników. Uczniowie nie mogą pobrać zadań, nie mają dostępu do lekcji.

10:58

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak interweniował w sprawie wprowadzonego w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy zakazu przebywania rodziców z chorymi dziećmi. Mam świadomość, że ta epidemia to trudny czas, ale musimy otoczyć dzieci szczególną opieką - powiedział PAP.

Zakaz przebywania z dzieckiem na oddziale - nawet jednego rodzica - wzbudził w Bydgoszczy wiele kontrowersji. Rodzice szukali pomocy w różnych instytucjach i zwrócili się także do rzecznika praw dziecka, argumentując, że dwuletnie bądź trzyletnie dzieci nie mogą pozostawać same na oddziale, bo będzie miało to wiele negatywnych skutków dla ich psychiki.

Poprosiłem dyrektora szpitala o rozważenie złagodzenia zakazu opiekowania się dzieckiem. Rozumiemy zagrożenie #koronawirus, ale dla małych dzieci Mama i Tata to najważniejsze istoty na świecie - ich miłość i bliskość pomagają w leczeniu. Bądźmy przy dzieciach w tym trudnym czasie - napisał na swoim oficjalnym profilu na Twitterze rzecznik praw dziecka.


10:54

U siedmiolatki w obwodzie wołyńskim na zachodzie Ukrainy zdiagnozowano zakażenie koronawirusem - poinformowały lokalne władze. Na Ukrainie odnotowano tego dnia czwarty zgon osoby zainfekowanej SARS-CoV-2. 68-letni mężczyzna zmarł w Tarnopolu, również na zachodzie kraju.

Jak przekazała na stronie internetowej Wołyńska Państwowa Administracja Obwodowa, mama z dziewczynką zwróciły się do lekarza rodzinnego w poniedziałek. Dziecko miało podwyższoną temperaturę i kaszel. Wyniki testów na grypę były negatywne, więc lekarz podjął decyzję o zleceniu testu na Covid-19. W środę obwodowe laboratorium poinformowało o pozytywnym wyniku testu.

Miejscowe władze zapewniają, że stan dziewczynki jest zadowalający. W środę nie ma już podwyższonej temperatury. Siedmiolatka wraz z rodzicami są poddani samoizolacji.

Dotychczas w kraju potwierdzono 113 przypadków zakażenia koronawirusem. Jedną osobę uznano za wyleczoną.

10:48

Nie tylko respiratory. Konieczni są ludzie do ich obsługiwania i dodatkowy personel medyczny. Wielka Brytania zaangażuje do walki z koronawirusem lekarzy i pielęgniarki, którzy w ostatnich trzech latach przeszli na emeryturę. 

10:45

Dostęp do testów na koronawirusa jest taki sam dla wszystkich - zapewnił w TVN24 minister środowiska Michał Woś, u którego zdiagnozowano zakażenie SARS-CoV-2. Woś opowiedział w TVN 24, w jaki sposób doszło u niego do zakażenia, jak trafił na badania oraz jak przebiega choroba. Podkreślił, że zgodził się na rozmowę na ten temat, aby przestrzec społeczeństwo przed bagatelizowaniem zagrożenia. Żebyśmy nie musieli dojść do tego punktu, że lekarze będą musieli podejmować decyzje, że trzeba odłączyć respirator osobie starszej, aby mogła przeżyć młodsza - powiedział.

Koronawirusem zaraziła się także żona ministra, która jest w siódmym miesiącu ciąży, oraz córka. Woś zapewnił, że żonie i dziecku, które oczekuje na przyjście na świat, nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, natomiast córeczka nie wykazuje żadnych objawów.


10:24

Diecezja tarnowska odwołała od dziś  msze z udziałem wiernych, zdecydowano także o zamknięciu wszystkich kościołów na terenie diecezji.

Msze nadal mogą się odbywać w kościołach, ale tylko dla osób duchownych. Wszystkie kościoły dla wiernych mają zostać zamknięte, a ewentualne sakramenty będą udzielane indywidualnie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Biskup tarnowski zakazał także odmawiania wspólnych modlitw przed kościołami czy kaplicami. 

10:15

Gwiazda Barcelony Lionel Messi i menedżer Manchesteru City Pep Guardiola, podobnie jak wcześniej Robert Lewandowski (Bayern Monachium), przekazali po 1 milion euro na walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - podały zagraniczne media.

10:09

"Wprowadzamy ograniczenia, bo chcemy by liczba zachorowań spłaszczyła się jak najszybciej; wierzymy w odpowiedzialność obywateli; nie chodzi o to, żeby nakładać sankcje, tylko by niwelować zagrożenie epidemiczne" - powiedział w TVN24 rzecznik rządu Piotr Müller.

10:07

Mężczyzna z koronawirusem, który był hospitalizowany w cieszyńskim Szpitalu Śląskim, opuścił placówkę. Badania jego próbki dały obecnie wynik ujemny - poinformowała rzeczniczka szpitala Ewy Herman.

09:54

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowała wicepremier Tatiana Golikowa. Tym samym liczba infekcji wzrosła w tym kraju do 658.

Wzrost zachorowań w Rosji w ostatnich dniach wynosił około 50-60 nowych przypadków w ciągu jednej doby.

09:53

Warszawski parkiet rozpoczął środowe notowania od wzrostu największych indeksów. Umacnia się też kurs polskiego złotego, zyskuje też ropa naftowa, ale tanieje złoto po wcześniejszych wzrostach.

Po otwarciu indeks WIG zyskuje prawie 3 proc., rosnąc do 41.382,19 pkt., a indeks największych spółek WIG 20 idzie w górę o ponad 3 proc., do 1.499,25 pkt.

Amerykańska ropa WTI na początku dnia kosztuje prawie 24,6 dolara za baryłkę, to wzrost o 2,5 proc., złoto natomiast tanieje o ok. 1,7 proc., do około 1602 dolarów za uncję.

Polska waluta rozpoczyna środę od umocnienia wobec euro o blisko 2 grosze. Za euro trzeba zapłacić 4,58 zł. Złoty umacnia się też wobec dolara również o około 2 grosze, kurs amerykańskiej waluty to około 4,24 zł.

Optymizm powraca na rynki azjatyckie. W Japonii Nikkei 225 zyskał 8,04 proc., a w Chinach wskaźnik SCI poszedł w górę przed zamknięciem o 2,22 proc.

09:47

Departament zdrowia Moskwy zadecydował, że chorzy, u których zakażenie koronawirusem przebiega w lekkiej formie będą mogli leczyć się w domu. Władze zalecają im przyjmowanie leków przeciwwirusowych i paracetamolu.

Przepisy, które moskiewskie merostwo opublikowało we wtorek wieczorem, obowiązują do 30 marca.

Przy lekkim przebiegu infekcji chory ma temperaturę niższą niż 38,5 stopnia Celsjusza, oddycha bez trudności, a poziom saturacji (nasycenia krwi tętniczej tlenem) przekracza 93 proc. Jeśli choćby jeden z tych warunków nie będzie spełniony, chory trafi do szpitala.

Hospitalizowane będą także wszystkie osoby z grup ryzyka, a więc w wieku powyżej 65 lat, cierpiące na chroniczne schorzenia i kobiety w ciąży.

Podczas leczenia w domu pacjenci mają zażywać leki przeciwwirusowe (są to preparaty stosowane w terapii HIV) i paracetamol na obniżenie gorączki oraz przyjmować obficie płyny.

09:45

W związku z ogłoszonymi przez rząd ograniczeniami w przemieszczaniu się od środy krakowskie MPK zamieszcza na drzwiach tramwajów i autobusów naklejki z informacją, ile osób jednorazowo może podróżować poszczególnymi pojazdami. Przewidziano także dodatkowe kursy.

W Krakowie w gotowości będzie także rezerwowy tabor tramwajowy i autobusowy. Zgodnie z zapowiedziami MPK od czwartku na pasażerów czekać będzie nawet 20 tramwajów i 50 autobusów. Mają one kursować na trasach, gdzie pojawi się więcej pasażerów niż liczba dostępnych miejsc w pojazdach.

"O większej liczbie pasażerów czekających na przystankach będą informować dyspozytorów MPK kierowcy i motorniczowie" - podano w informacji. Jak wyjaśniono, pojazdy zostaną rozmieszczone w różnych punktach miasta tak, aby "jak najszybciej mogły zacząć wykonywać dodatkowe kursy tam, gdzie będzie to potrzebne".

09:42

Służby medyczne Tajlandii poinformowały o wykryciu koronawirusa u 107 nowych pacjentów. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków infekcji w tym kraju to 934.

Wśród nowo zakażonych jest 27 osób, które były w kontakcie z wcześniej zdiagnozowanymi pacjentami i 13 zakażeń niezwiązanych z wcześniej wykrytymi.

Po wprowadzeniu restrykcji i częściowym zamknięciu granic, z kraju wyjechało ok. 60 tys. zagranicznych pracowników. W celu powstrzymania epidemii, w ubiegłym tygodniu w Tajlandii zamknięto większość sklepów.

Od początku epidemii w Tajlandii zmarły cztery osoby zakażone nowym koronawirusem, zaś 70 pacjentów wróciło do zdrowia.

09:38

Ukraińska policja poinformowała o wszczęciu postępowania karnego wobec jednej z prywatnych kijowskich klinik, która nie przekazała odpowiednim organom władzy informacji o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa przeprowadzonego u pacjenta.

Grozi za to do trzech lat więzienia.

Jak wyjaśniła policja, podczas monitoringu internetu wykryto informację o przeprowadzeniu testu na koronawirusa u mieszkańca Kijowa i zdiagnozowaniu u niego infekcji. Klinika nie powiadomiła o przeprowadzeniu testu i o jego wyniku ministerstwa ochrony zdrowia ani Centrum Zdrowia Publicznego.

Na Ukrainie dotychczas potwierdzono 113 przypadków zakażenia koronawirusem w 13 obwodach i w Kijowie

09:27

Od północy obowiązują nadzwyczajne ograniczenia w przemieszczaniu się. Wychodzić można tylko w określonych sytuacjach m.in.  do pracy, sklepu czy do apteki. Wyjątkiem jest także - jak czytamy w rozporządzeniu - "zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego". Dostajemy od Was bardzo dużo sygnałów z pytaniami "co to znaczy". Odpowiadamy na nie razem z Krzysztofem Berendą z redakcji ekonomicznej RMF FM. 

09:26

Od środy obowiązują kolejne ważne zmiany w komunikacji miejskiej w Warszawie. Autobusy, tramwaje, metro oraz SKM znów będą kursować jak w dni powszednie. Utrzymuje się zawieszenie kursowania linii "szkolnych" - poinformował w środę Warszawski Zarząd Publiczny.

09:24

Oddział pediatrii i SOR dla dzieci Szpitala św. Wojciecha na Zaspie w Gdańsku wznowiły działalność po czasowym zamknięciu z powodu koronawirusa, którego zdiagnozowano u lekarki i pielęgniarki - poinformowała PAP Katarzyna Brożek, rzeczniczka zarządzającej szpitalem spółki Copernicus.

Część personelu, która została objęta kwarantanną i poddana testom na obecność koronawirusa, otrzymała już ujemne wyniki badań. Aktualnie pracownicy oczekują na decyzję sanepidu o zdjęciu kwarantanny. Po jej otrzymaniu, będą mogli wrócić do pracy - przekazała Katarzyna Brożek.

Dziecięcą część SOR i oddział pediatryczny zamknięto w niedzielę, a 41 pracowników placówki objęto kwarantanną i poddano testom na obecność wirusa SARS-Cov-2. Decyzję podjęto po tym, gdy okazało się, że dwie pracownice - lekarka i pielęgniarka - są zakażone koronawirusem.

Kobiety najprawdopodobniej zaraziły się od lekarki pracującej w tym szpitalu, która 9 marca wróciła z narciarskiego urlopu do pracy. Nie miała ona wówczas żadnych niepokojących objawów. Jednak 12 marca z powodu infekcji układu oddechowego udała się na zwolnienie lekarskie. 18 marca zgłosiła się do szpitala zakaźnego na badania w kierunku koronawirusa. Dwa dni później dowiedziała się, że w grupie, z którą spędzała urlop, jest osoba, u której zdiagnozowano COVID-19. Pediatra została objęta kwarantanną. Na razie nie wiadomo, czy jest zakażona, wciąż czeka na wyniki testu.

09:22

Personel medyczny szpitala we włoskim Bergamo chce, by cały świat zobaczył, jak wyglądają realia w ich klinice w dobie pandemii koronawirusa. "To przerażające" - napisał brytyjski dziennikarz Stuart Ramsey, któremu pozwolono wejść do środka, by opisał światu katastrofalną sytuację. Przesłanie włoskich lekarzy jest jedno - ostrzec kolegów na całym świecie przed tym, co nadchodzi.

09:12

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało na Twitterze o przelotach do Polski zaplanowanych na dziś w ramach akcji "Lot do Domu".

25 marca w ramach operacji "Lot do Domu" przewidziane są rejsy do Warszawy z Zanzibaru (Tanzania), Denpasar (Bali), Bangkoku (Tajlandia), Chicago (Stany Zjednoczone), Londynu (Wielka Brytania), Amsterdamu (Niderlandy), Paryża (Francja), Barcelony (Hiszpania), Dublina (Irlandia), Oslo (Norwegia).

Na loty z Denpasar, Bangkoku i Chicago zakończono już sprzedaż biletów.

Na stronach LOT można znaleźć loty planowane w kolejnych dniach - aż do 5 kwietnia. Lista dostępnych połączeń będzie sukcesywnie uzupełniana - zaznacza LOT.

Za powrót do Polski podróżujący płacą zryczałtowaną stawkę - od 400 do 800 zł w granicach Europy i 1600-2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaca LOT-owi polski rząd

09:01

Ministerstwo Zdrowia informuje, że tragiczny bilans ofiar koronawirusa w Polsce wzrósł do 12 osób. W szpitalu we Wrocławiu zmarło dwóch mężczyzn - 41-letni oraz 71-letni. 

Liczba zarażonych Covid-19 wzrosła do 927.Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego i lubelskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego i woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego i 1 osoby z woj. małopolskiego.

08:53

Projekt dotyczący tzw. tarczy antykryzysowej zostanie przyjęty przez Radę Ministrów dziś w trybie obiegowym - zapowiedział w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Dziś około południa odbędzie się robocze spotkanie członków Rady Ministrów za pośrednictwem wideokonferencji. Jednym z głównych tematów będzie projekt tzw. tarczy antykryzysowej - poinformował Müller.

Jak dodał, "projekt zostanie w środę przyjęty przez rząd w trybie obiegowym".

Jesteśmy w stałym dialogu ze stroną społeczną oraz klubami parlamentarnymi. Na poziomie dalszych prac jesteśmy otwarci na dalsze konstruktywne uwagi do projektu - podkreślił rzecznik rządu.

Rządowym projektem pakietu antykryzysowego, nazywanym "tarczą antykryzysową" w piątek ma się zająć Sejm.

08:52

Na jedynym otwartym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej rano ok. 140 tirów na wyjazd z Polski czeka 10 godzin. Z kolei blisko 300 samochodów ciężarowych 35 godzin oczekuje na wjazd do naszego kraju.

Minionej doby w Korczowej odprawionych zostało 2413 osób. Z tej liczby do Polski wjechały 494 osoby - powiedziała rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej Elżbieta Pikor.

Dodała, że ruch towarowy, który odbywał się normalnie przez kilka przejść granicznych, teraz jest prowadzony przez jedno przejście. Pozostałe podkarpackie przejścia graniczne z Ukrainą: Medyka (ruch drogowy, pieszy i kolejowy), Budomierz i Krościenko są nieczynne.

08:47

W Centrum Zdrowia Dziecka zostali zbadani wszyscy przebywający w klinice pacjenci i ich opiekunowie, a także 14 pracowników. U przebadanych osób nie stwierdzono koronawirusa - poinformował dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" dr Marek Migdał.

W ubiegłym tygodniu u lekarza-naukowca z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie został rozpoznany COVID-19. Lekarz miał kontakt z 6 pacjentami.

08:45

Koniec wyłączonego z kwarantanny ruchu przygranicznego. Jak ustaliła reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska, od piątku od północy osoby mieszkające w Niemczech, a pracujące w Polsce, po przekroczeniu granicy będą musiały przechodzić dwutygodniowa kwarantannę.

08:41

Nie ma możliwości odmowy wykonania testów w kierunku koronawirusa, jeśli jest wskazanie lekarskie, tzn. pacjent przejawia objawy niewydolności oddechowej, ma gorączkę, kaszel i duszność - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

08:39

Staramy się w prezydium Sejmu mówić głosem rozsądku i zminimalizować skutki - stwierdza w Porannej rozmowie w RMF FM wicemarszałek Sejmu z PSL Piotr Zgorzelski, pytany o planowane, piątkowe posiedzenie Sejmu. O swoim pomyśle przeprowadzenia zdalnych obrad mówi: "Na początku, kiedy ten pomysł został zgłoszony, wszyscy byli w Prezydium Sejmu za. (...) Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska na pierwszym posiedzeniu (prezydium Sejmu - przyp. red.) była za, na wczorajszym posiedzeniu się wstrzymała i potem na konferencji prasowej powiedziała, że jest przeciw. No taka uroda" - mówi Zgorzelski. Zauważa, że politycy z PO zgodzili się na głosowanie online w Parlamencie Europejskim, a w polskim Sejmie się na to nie zgadzają i są w tej sprawie jednomyślna z Konfederacją. Zaiste egzotyczna koalicja - pana Budki z panem Winnickim - są przeciw - dziwi się wicemarszałek. 

08:36

W środowych propozycjach zabaw dla dzieci dziś zarówno coś dla tych bardzo ruchliwych, jak i propozycje dla tych, którzy właśnie uczą się czytać. Namawiamy Was by zostać w domu i zadbać zarówno o rozrywkę jak i edukację najmłodszych.

08:17

Do 709 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Republice Południowej Afryki - poinformował minister zdrowia tego kraju Zweli Mkhize. W ciągu doby odnotowano 155 nowych przypadków.

08:10

Obawy przed epidemią zachęciły Polaków do kupowania online, również żywności. W efekcie liczba transakcji wzrosła o 240 proc. - i to nie koniec boomu - informuje "Rzeczpospolita".

07:52

Reprezentantka Szkocja w curlingu Vicky Wright wróciła do pełnoetatowej pracy jako pielęgniarka na nocnej zmianie - poinformowały brytyjskie media. Powodem decyzji jest chęć niesienia pomocy osobom zainfekowanym koronawirusem.

Niedawno Wright wywalczyła z drużyną klubową mistrzostwo kraju, zaś z kadrą narodową udała się do Kanady na mistrzostwa świata, by rywalizować m.in. o olimpijską kwalifikację. Szybko jednak wróciła do Szkocji, bowiem ze względu na rozprzestrzeniającego się koronawirusa zawody zostały odwołane.

Z zawodu curlerka Wright jest pielęgniarką, ale od zeszłego roku postawiła wszystko na sport, starając się sięgnąć po "bilet" na igrzyska w Pekinie w 2022 roku. W obecnej sytuacji wszystko się zmieniło.

Widzę, co się dzieje i że istnieją znacznie ważniejsze sprawy niż wydarzenia sportowe. Po powrocie do domu skontaktowałam się z moim przełożonym i powiedziałam, że jestem gotowa zrobić co w mojej mocy, aby pomóc - stwierdziła Wright, która obecnie pracuje na nocnej zmianie w szpitalu Forth Valley w pobliżu miasta Stirling.

Zawodniczka podkreśliła, że teraz "będzie grała swoją rolę w znacznie większym zespole".

07:48

W ciągu ośmiu dni w Mediolanie powstał w związku z epidemią koronawirusa nowy oddział intensywnej terapii na terenie szpitala San Raffaele. Oddział sfinansowało 200 tysięcy osób podczas zbiórki rozpoczętej przez małżeństwo celebrytów: Chiarę Ferragni i Fedeza.

Znana w świecie mody właścicielka własnej marki i projektantka Ferragni oraz jej mąż, popularny raper Fedez zainaugurowali przed dwoma tygodniami w mediach społecznościowych zbiórkę pieniędzy po to, by do końca marca stworzyć dodatkowy oddział dla ciężko chorych pacjentów z Covid-19.

07:46

Klient musi mieć świadomość, że to rozwiązanie nie zawsze będzie zupełnie bezkosztowe. Może się zdarzyć, że bardziej będzie mu się opłacało obsługiwać kredyt na bieżąco niż go zawiesić - mówi przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski środowemu "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

07:33

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 149 osób - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 35 w porównaniu z wtorkiem.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia Covid-19 wzrosła w RFN do 31 554.

07:24

We wrocławskim szpitalu przy ul. Koszarowej zmarł mężczyzna w średnim wieku, który był tam hospitalizowany od tygodnia z powodu zakażenia koronawirusem - informuje reporter RMF FM Mateusz Czmiel.

W tym samym szpitalu zmarł też drugi mężczyzna, który wieczorem zgłosił się na oddział zakaźny w bardzo ciężkim stanie. W nocy jego stan znacznie się pogorszył i zmarł. To, czy był zakażony koronawirusem, potwierdzą badania. 

07:10

Wywalczyła mistrzostwo Europy w pchnięciu kulą w 2018 roku. Później zaliczyła zniżkę formy, by wreszcie znów zdobyć złoto w tym roku na światowych wojskowych igrzyskach sportowych. "Zobaczyłam światełko w tunelu" - mówi nam o swojej formie Paulina Guba, z którą rozmawialiśmy o wczorajszej decyzji MKOl-u dotyczącej przesunięcia igrzysk olimpijskich. O wywróconym świecie sportowców, który zmieniła pandemia koronawirusa, z mistrzynią Europy w pchnięciu kulą rozmawiał dziennikarz RMF FM Paweł Pawłowski.

07:06

Koszarowanie piłkarzy i rozgrywanie meczów przy pustych trybunach - to głośny pomysł na dokończenie sezonu Ekstraklasy, który zaproponował prezes Rakowa Częstochowa Michał Świerczewski. Ekstraklasa S.A. usłyszy o tym pomyśle jutro - podczas wideokonferencji. Jednak już teraz słychać głosy, że taki plan być może jest ambitny, ale niewykonalny albo nawet szalony. O różnych scenariuszach, jakie czekają polski futbol po opanowaniu epidemii koronawirusa z trenerem piłkarskim Janem Urbanem rozmawiał dziennikarz RMF FM Paweł Pawłowski.

06:46

Amerykańscy senatorzy i urzędnicy administracji osiągnęli porozumienie w sprawie ustawy o bodźcach ekonomicznych w celu złagodzenia skutków epidemii koronawirusa dla gospodarki - powiedział przedstawiciel Białego Domu Eric Ueland.

Mamy porozumienie - powiedział dziennikarzom Ueland po kilku dniach negocjacji w sprawie pakietu stymulacyjnego, który ma być wart 2 biliony dolarów.

06:42

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, np. rekreacyjna jazda na rowerze; czy restauracje nadal będą wydawać posiłki na wynos; czy potrzebne jest zaświadczenie od pracodawcy - m.in. na te pytania odpowiada rządowy portal gov.pl/koronawirus. 

06:21

Amerykańskie władze wzywają, by wyjeżdżając z Nowego Jorku poddać się 14-dniowej kwarantannie. Na aglomerację tego miasta przypada ponad połowa wszystkich wykrytych zakażeń koronawirusem w USA. W obawie przed pandemią mieszkańcy masowo opuszczają ją.

Według szacunków rozwój pandemii koronawirusa sprawi, że stan Nowy Jork będzie potrzebował w ciągu 2-3 tygodni 140 tys. łóżek szpitalnych. Wiceprezydent USA Mike Pence zapowiedział, że do stanu Nowy Jork w ciągu 24 godzin dostarczone zostanie 4 tys. respiratorów.

06:18

Po wybuchu pandemii koronawirusa liczba przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy mają problemy z terminowym otrzymywaniem płatności od kontrahentów, wzrosła do 63 proc. - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD).

Jak wskazali autorzy badania IMAS International, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, część zatorów nie ma podłoża ekonomicznego, tylko psychologiczne. 27 proc. respondentów nie ukrywa, że choć ma pieniądze, to nie płaci, bo trzyma je na "czarną godzinę". 65 proc. ankietowanych podejrzewa, że tak samo postępują ich kontrahenci.

06:16

Kara od roku do pięciu lat więzienia za złamanie kwarantanny przez osobę zakażoną koronawirusem została zapisana w najnowszym dekrecie, przyjętym we wtorek przez włoski rząd. Ponownie od wybuchu kryzysu epidemiologicznego ponad miesiąc temu zaostrzono przepisy.

Ponadto rząd zdecydował, że kary za złamanie przepisów mających na celu ograniczenie szerzenia się wirusa, w tym zakazu opuszczania domu bez uzasadnionego powodu, wynosić będą od 400 do 3000 euro. Dotąd kara ta wynosiła 206 euro.

Ten kolejny dekret wymienia łącznie 28 zakazów i reguł postępowania w okresie epidemii, w tym także te wprowadzone wcześniej. Jest tam między innymi zapis o możliwości zablokowania dróg, zamknięciu parków, kin i restauracji, zakazie zgromadzeń oraz wszelkich imprez zbiorowych.

Dotychczas we Włoszech potwierdzono 69 tysięcy przypadków zarażenia koronawirusem. Zmarło 6820 osób.

06:10

Większość Polaków bardzo dobrze ocenia ograniczenia wprowadzone przez władze w związku z epidemią koronawirusa. Jak dowodzi najnowszy sondaż United Surveys, przeprowadzony na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, nie tylko dobrze oceniamy już wprowadzone środki, ale samodzielnie ograniczyliśmy swoje kontakty osobiste, żeby zmniejszyć ryzyko.

05:45

W Chinach znów nie zarejestrowano nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem - podała chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach trzy osoby zmarły.

Jak poinformowała Komisja, nowe przypadki infekcji z ostatniej doby dotyczą 47 osób, które przyjechały do Chin z zagranicy. Dzień wcześniej takich przypadków było 74, a w sumie od początku epidemii jest ich 474.

W sumie w Chinach kontynentalnych koronawirusem zaraziło się 81 118 osób, z których ponad 73 tysiące powróciło do zdrowia.

Według Komisji liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o trzy do 3281.

05:42

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Korei Południowej nieznacznie wzrosła. Jak poinformowały służby sanitarne tego kraju, we wtorek zarejestrowano 100 nowych infekcji, o 24 więcej niż dzień wcześniej.

W sumie liczba infekcji w Korei Południowej wynosi obecnie 9137, natomiast liczba ofiar śmiertelnych wzrosła we wtorek o jedną do 126.

Tak jak wcześniej, najwięcej nowych przypadków wykryto w mieście Daegu na południowym wschodzie kraju, szczególnie dotkniętym przez epidemię.

05:39

W Stanach Zjednoczonych zmarło już 714 osób zakażonych koronawirusem. Wtorek był drugim dniem z rzędu z ponad 100 zgonami. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork, w którym zmarło już 271 osób z SARS-CoV-2.

W Stanach Zjednoczonych w szybkim tempie rośnie liczba przypadków SARS-CoV-2. Jak podaje portal "New York Times", do wtorku wieczór czasu miejscowego koronawirusa wykryto u ponad 53 tys. osób. Ponad połowa przypadków to stan Nowy Jork.  Znaczne tempo wzrostu odnotowywano też w sąsiadującym z nim stanie New Jersey. Duże ogniska śmiercionośnej choroby są też w stanie Waszyngton, Kalifornii, Illinois oraz Luizjanie.

Co najmniej 17 stanów zdecydowało się na nakaz pozostania w domach. Wyjść z niego można tylko, jeśli to absolutnie konieczne. Od środy takie obostrzenia obowiązywać będą ponad połowę mieszkańców USA.

Z powodu epidemii w wielu sklepach w USA występują niedobory produktów, a sprzedaż niektórych produktów jest reglamentowana. Zamknięte są szkoły. Ceny na stacjach benzynowych są najniższe od czterech lat.  Rośnie popyt na broń.

05:33

W Turcji stwierdzono 343 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca. W sumie w Turcji są 1872 osoby zainfekowane, 44 osoby zmarły.

Koca oświadczył, że w ostatnich 24 godzinach w Turcji zmarło siedem osób. Przeprowadzono 3952 testów na koronawirusa, co w sumie daje ok. 28 000 wykonanych badań.

Z powodu pandemii zamknięte są w Turcji kawiarnie, kina, kluby sportowe, restauracje i teatry, zawieszone zostały zbiorowe modlitwy w meczetach. Zamrożono także połączenia lotnicze z kilkoma krajami i zamknięto granicę lądową z Iranem. Zamknięto też wszystkie szkoły.

Kilka dni temu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał obywateli do pozostania w domach przez najbliższe trzy tygodnie, aby pokonać epidemię koronawirusa. Zapowiedział też program pomocowy dla gospodarki.

05:32

W Libii zanotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało libijskie Narodowe Centrum Kontroli Chorób.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że służba zdrowia w Libii jest w opłakanym stanie. Kraj jest areną konfliktu zbrojnego między uznawanym przez społeczność międzynarodową rządem w Trypolisie a samozwańczą Libijską Armią Narodową (LNA) ze stolicą w Bengazi, którego szefem jest generał Chalifa Haftar.

To system opieki zdrowotnej, który jest bliski upadku - powiedziała Elizabeth Hoff, szef misji WHO w Libii. Wyjaśniła, że ilość sprzętu do testowania jest bardzo ograniczona, brakuje środków ochronnych, a przede wszystkim pracowników medycznych, szczególnie na obszarach wiejskich.

05:28

Koronawirus mógł już zainfekować znacznie więcej osób w Wielkiej Brytanii, niż naukowcy dotychczas szacowali, być może nawet połowę populacji - wynika z badań z Uniwersytetu w Oxfordzie, o których napisał dziennik "Financial Times".

"FT" cytuje Sunetrę Guptę, profesor epidemiologii teoretycznej, która prowadziła badania. Jak mówi, jeśli wyniki się potwierdzą, oznaczają one, że mniej niż jedna osoba na tysiąc osób zakażonych wirusem choroby Covid-19 zachoruje na tyle, by potrzebować leczenia szpitalnego. W zdecydowanej większości występują bardzo łagodne objawy lub w ogóle nie występują.

Model stworzony przez Grupę Ewolucyjnej Ekologii Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Oxfordzie wskazuje, że koronawirus dotarł do Wielkiej Brytanii najpóźniej w połowie stycznia. Jak wiele pojawiających się infekcji, rozprzestrzeniał się w niewidoczny sposób przez ponad miesiąc, zanim pod koniec lutego oficjalnie zarejestrowano pierwsze przekazanie wirusa pomiędzy osobami będącymi w Wielkiej Brytanii.

05:25

Wraz z członkami gospodarczego sztabu kryzysowego zrobię wszystko, by jak najłagodniej przeprowadzić Polskę przez czas perturbacji ekonomicznych i zminimalizować wpływ pandemii na życie milionów polskich rodzin - zapewnił na Facebooku premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu posiedzenia sztabu.


Premier zwrócił uwagę, że w sytuacji pandemii koronawirusa widoczne są dwa kluczowe zagrożenia - dotyczące zdrowia i życia obywateli oraz poważne niebezpieczeństwo ekonomiczne. Jak wyjaśnił, właśnie dlatego oprócz wprowadzanego już planu tarczy antykryzysowej we wtorek rozpoczęto prace gospodarczego sztabu kryzysowego. Zaprosiłem do niego szefów i szefowe głównych instytucji odpowiedzialnych za stabilność polskiej gospodarki: Prezesa Narodowego Banku Polskiego, wicepremiera i ministra aktywów państwowych razem z ministrami rozwoju, finansów, rodziny, a także prezesów BGK, PFR i UOKiK oraz przewodniczącego KNF - napisał na Facebooku.

Szef rządu poinformował, że podczas pierwszego, zakończonego wieczorem teleposiedzenia omówiono możliwe scenariusze rozwoju wypadków.

05:20

Od dziś szkoły mają obowiązek prowadzenia zdalnej nauki. Nauczyciele mają realizować podstawę programową i stawiać uczniom oceny. Wcześniej MEN tylko zalecało, by w czasie, gdy nie odbywają się w szkołach lekcje w formie tradycyjnej, nauczyciele prowadzili nauczanie online. Mieli proponować uczniom korzystanie z rozmaitych materiałów dydaktycznych, utrwalających wiedzę zdobytą w szkole i pomagających w przygotowaniach do egzaminów. Uczniowie korzystali z nich dobrowolnie i nie mogli otrzymywać ocen.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 do 10 kwietnia 2020 r. wydłużony został okres zawieszenia zajęć w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych. Zawieszenie zajęć dotyczy zarówno placówek publicznych, jak i niepublicznych.

05:06

Od północy na terenie całej Polski obowiązują nowe radykalne ograniczenia w przemieszczaniu się. Wszedł zakaz opuszczania domów poza nielicznymi wyjątkami - jak wyjście do pracy czy po niezbędne zakupy.

Wieczorem Dzienniku Ustaw opublikowano zmienione rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące stanu epidemii. 

W rozporządzeniu wskazano m.in., że w okresie od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się przemieszczania się z wyjątkiem np. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym oraz zakupu towarów i usług z tym związanych. Wyjątki dotyczą także zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług.

Ograniczenie nie dotyczy również wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19.

Zdecydowano, że w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę lub osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu.

W rozporządzeniu wskazano, że w przypadku, gdy przemieszczanie się następuje pieszo - dwie osoby mogą się poruszać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.

Jeśli chodzi o środki publicznego transportu zbiorowego -zgodnie z rozporządzeniem, w tym samym czasie może nimi podróżować nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Nowe przepisy zakazują organizowania zgromadzeń od 25 do 11 kwietnia. Ograniczenia tego nie stosuje się do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, pozarolniczej działalności gospodarczej lub prowadzeniem działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym.

Wciąż działają też wprowadzone wcześniej regulacje związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa - m.in. zmiany w funkcjonowaniu centrów handlowych i obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.