Na wezwanie papieża Franciszka chrześcijanie wszystkich wyznań z całego świata modlili się w środę w południe o ustanie pandemii koronawirusa. W kościołach w całej Polsce zabrzmiały dzwony. Na Wawelu był to dzwon Zygmunt. "Dzwony które biją zawsze zwiastowały, albo ważne wydarzenie, albo wzywały do modlitwy" - przypomina w rozmowie z RMF FM, franciszkanin, ojciec Jan Maria Szewek.

Dzwony wezwały nas do modlitwy. To ważne wydarzenie. To nasza odpowiedź na pandemię koronawirusa - tłumaczy ojciec Jan Maria Szewek.

We wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się z apelem o wspólną modlitwę w Święto Zwiastowania Pańskiego, które przypada w środę, 25 marca.

W komunikacie arcybiskup zwrócił się aby w kościołach w Polsce, biskupi i kapłani odmówili "Anioł Pański", "Ojcze nasz" i trzy razy "Zdrowaś Maryjo" w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne i za zmarłych. Poprosił też, aby tego dnia, o godz. 12.00 we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony.

Przewodniczący KEP zawierzy w środę Polskę Panu Bogu i Matce Bożej

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zawierzy Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi w środę po modlitwie różańcowej rozpoczynającej się o godz. 20.30. Odbędzie się to w duchowej łączności z sanktuarium Matki Bożej w Fatimie - poinformował PAP rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Abp Gądecki podkreślił w komunikacie z 24 marca, że poprosił kard. Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w sanktuarium Matki Bożej w Fatimie w środę, 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Przewodniczący KEP prosi "o włączenie się w modlitwę w intencji ustania epidemii, osób chorych, służb medycznych i sanitarnych oraz za zmarłych i ich rodziny. Jednocześnie zachęca do pomocy osobom potrzebującym" - zaznaczył rzecznik episkopatu Polski.