Koronawirus szczególnie łatwo szerzy się w otoczeniach zamkniętych, przy wydłużonej ekspozycji – podała w środę południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, wskazując na wysoką liczbę przypadków infekcji na jednym z pięter seulskiego biurowca.

Do poniedziałku zakażenie koronawirusem potwierdzono u 94 spośród 216 osób, które pracowały w call center na 11. piętrze budynku, zanim 9 marca został on zamknięty w ramach kwarantanny - wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

Według nich przyczyną tak dużego odsetka zakażonych mogła być przedłużona ekspozycja na patogen. "Można to ocenić jako wynik zaraźliwego i wielokrotnego rozprzestrzeniania się wirusa drogą kropelkową, co wiąże się z charakterem pracy w call center" - oceniły KCDC w komunikacie prasowym.

Na dziewiątym i 10. piętrze budynku potwierdzono jak dotąd tylko trzy przypadki. "Sugeruje to, że możliwość szerzenia się wirusa poprzez system klimatyzacji jest bardzo mała (...), a także potwierdza, że możliwość infekcji przez krótkie, codzienne spotkania, takie jak współdzielenie windy czy lobby, jest niewielka" - oceniono.

We wtorek w Korei Płd. bilans potwierdzonych zakażeń koronawirusem wzrósł o 100 do 9137, a bilans zgonów o sześć do 126. Kolejnych pięć zakażonych osób zmarło w środę - przekazał Yonhap, dodając, że wszystkie nowe zgony dotyczą pacjentów po 70. roku życia.

Większe środki prewencyjne w Korei

Władze kraju zwiększają zakres środków prewencyjnych, które mają zapobiec szerzeniu się wirusa od osób, które powracają lub przybywają z zagranicy. Od piątku osoby przylatujące do Korei Płd. z USA, planujące długi pobyt w Korei Płd., będą musiały przez 14 dni izolować się od społeczeństwa - ogłosiły w środę władze.

Wcześniej nakaz badania i dwutygodniowej kwarantanny wprowadzono wobec podróżnych z Europy. W większości nowych przypadków infekcji przywleczonych z zagranicy zakażeni to powracający do kraju obywatele Korei Płd. - przekazał Yonhap.

SPRAWDŹ: Czy można biegać? Co z wyjściem na spacer? Odpowiedzi na pytania ws. zasad przemieszczania się