W Polsce obowiązują nadzwyczajne ograniczenia w przemieszczaniu się. Wychodzić można tylko w określonych sytuacjach m.in. do pracy, sklepu czy do apteki. Wyjątkiem jest także - jak czytamy w rozporządzeniu - "zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego". Dostaliśmy od Was bardzo dużo sygnałów z pytaniami "co to znaczy". Na część z nich odpowiadał nasz dziennikarz ekonomiczny Krzysztof Berenda, na niektóre wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Cytat

Kto może sprawdzić cel naszej podróży?

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: W każdej chwili może zapytać nas o to policjant. Planując jakikolwiek wyjazd kierujmy się zdrowym rozsądkiem.

Cytat

A co jeżeli chodzi o quady i motocykle. Czy możemy poruszać się takimi pojazdami?

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Tak, ale tylko gdy taki pojazd jest nam potrzebny w pracy, albo żeby załatwić najważniejsze sprawy takie jak na przykład kupowanie leków.

Cytat

Czy - mimo aktualnych ograniczeń w przemieszczaniu się - można pojechać na umówiony wcześniej przegląd samochodu?

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Tak, ale pod warunkiem, że samochód jest nam niezbędny do tego, żeby pracować. Tam, gdzie jest to możliwe, powinniśmy pracować zdalnie.

Cytat

Pan Roman dopytuje o kwestię dojazdów do pracy prywatnym samochodem. Czy taka podróż jest możliwa, gdy w aucie jest pięć osób?

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Tak, ale pod warunkiem, że osoby te jadą do pracy. W aucie powinniśmy zachować możliwie jak największy odstęp. Podobna zasada obowiązuje w taksówkach. Taksówkarz może zabrać tyle pasażerów, co zwykle. Nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o przemieszczanie się samochodami. Wiceminister przypomina jednak, abyśmy samochodu używali tylko wtedy, gdy naprawdę musimy.

Cytat

W pracy mamy przerwy na posiłek w sali, gdzie przebywa 30 osób.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie posiłków i wszystkich przerw tak, aby tyle osób nie spotykało się w jednym miejscu. Najlepiej, żeby posiłki w pracy każdy jadł osobno.

Cytat

Pytanie od rybaków. W najbliższych dniach czeka nas odłów ryb w kilkuosobowej grupie. Czy jest to dozwolone i czy trzeba to zgłaszać?

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Jest to zgodne z prawem, jeśli wiąże się z wykonywaniem pracy. Najlepiej zorganizować to tak, aby w jednym miejscu było jak najmniej osób.

Cytat

Słuchacz Mariusz: Czy tak jak do tej pory mogą odbywać się kursy kandydatów na kierowców?

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: To nie jest czynność pierwszej potrzeby i warto przełożyć kurs czy nawet egzamin na prawo jazdy.

Cytat

Mateusz z Chorzowa: Lubię jeździć na rowerze. Czy mogę przejechać kilka miejscowości?

Tak. Ale bez kontaktu z innymi osobami.

Cytat

Mój syn obecnie przebywa w Warszawie i chciałby spędzić święta w gronie rodzinnym. Czy może do nas przyjechać?

Z prawnego punktu widzenia? Tak. Ale z medycznego? Pamiętajmy m.in., że seniorzy są bardzo narażeni na zarażenie koronawirusem.

Cytat

Remontuję dom. Czy budowlańcy mogą do mnie przyjechać?

Tak. Wykonują pracę. Ich ograniczenia nie dotyczą.

Cytat

Anna kosmetyczka: Czy mogę przyjmować klientki?

Odpowiedź: Tak. Pamiętajmy tylko o bezpieczeństwie. Maskach i rękawiczkach.

Cytat

Pan Przemysław pisze: Jestem rolnikiem. Sprzedaję na targowiskach warzywa i rośliny ozdobne. Ryneczek to duże skupisko ludzi. Mogę pracować?

O ile targowisko nie zostało zamknięte przez władze lokalne - co czasem się zdarza - to prawo na pracę pozwala.

Cytat

Czy mogą jechać do swojego rodzinnego ogrodu działkowego?

Tak. Ale tylko z jeszcze jedną osobą. Również możliwe jest to z najbliższą rodziną np. z dziećmi. Nie można natomiast na działce organizować grilla dla znajomych.

Cytat

Pan Grzegorz: Jestem ojcem trójki dzieci. Czy z żoną możemy zabrać je na spacer?

Tak. Nie można natomiast iść na plac zabaw, czy do piaskownicy. Czyli rodzinny spacer tak, ale bez spotykania innych rodzin czy sąsiadów.

Cytat

Pan Dariusz: Czy mogę jechać autem do serwisu albo na przegląd?

Tak. Sprawny samochód jest nam niezbędny do życia.

Cytat

Taksówkarz z Katowic: Czy dotyczy mnie limit pasażerów w aucie?


Nie. Można zabrać tylu pasażerów ile jest miejsc. Warto jednak zastanowić się, czy to bezpieczne.

Cytat

Pytanie od naszej słuchaczki: Mieszkam w domku, gdzie są dwie rodziny. Razem z sąsiadami mamy wspólne podwórko. Możemy wychodzić?

Razem nie. Lepiej podzielić się. Najpierw jedna rodzina, potem druga.

Cytat

Pan Jacek: Czy można w dwie osoby pojechać na wędrówkę narciarską?

Jeżeli jest to nasza niezbędna potrzeba życiowa, to z prawnego puntu widzenia tak. Ale teraz naprawdę lepiej zostać w domu.

Cytat

Pani Anna pisze: Poruszam się o kulach. Czy z dwójką rodziców możemy pojechać do sklepu lub banku?

Absolutnie tak.

Cytat

Pani Agnieszka pyta: Czy 7-osoba ekipa budowlana może jechać jednym autem do pracy?


Tak. Dojazdy do pracy w kilka osób - nawet małym autem - są dopuszczalne.

Cytat

Pan Piotr z Gorzowa Wielkopolskiego pyta: "Czy mogę wyjść na rower w pojedynkę na przykład celem rozładowania stresu i poprawy psychiki?"

Tak można iść na rower. Byle w pojedynkę. Maksymalnie w dwie osoby. Ale z zachowaniem bezpiecznej odległości. Z tym pytaniem było trochę problemów. Premier mówił wczoraj, że nie można. Minister zdrowia że można. Rozporządzenie potwierdza: można.

Cytat

Pani Zofia pyta: Czy może do mnie przychodzić osoba z firmy pożyczkowej która przyjmuje moje płatności rat?

Tak. Może. Ale co ważne: zachowajmy maksimum bezpieczeństwa. Pieniądze dajemy w kopercie i przez rękawiczkę. Jeśli musimy coś podpisać to swoim długopisem i też z nałożoną rękawiczką. A potem umyjmy ręce.

Cytat

Pan Mikołaj pyta: A co z zakochanymi? Chcę odwiedzić swoją dziewczynę, która mieszka 30 km ode mnie. Mogę?

Tak. Jak najbardziej można się we dwójkę się spotkać. Tylko pytanie, czy jest to konieczne. Jeśli jedziemy autem - spokojnie. Autobusem> To już może być ryzykowne. Miłosne spotkania jeden na jeden są dalej dopuszczalne. Dla zdrowia psychicznego.

Cytat

Mieszkam w województwie łódzkim. Mój pies złamał łapę w trzech miejscach i miał skomplikowaną operację we Wrocławiu. W sobotę muszę być we Wrocławiu na kontrolnej wizycie i zdjęciu gipsu. Mogę?

Tak. Absolutnie. Można, a nawet trzeba jechać. Najlepiej samochodem. 


Cytat

Czy mogę wyjść na ryby nad jezioro?

Jeśli jest to niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego, to możemy. Ale nie powinniśmy. Udajmy się maksymalnie w 2 osoby.

Cytat

Czy mogę iść do fryzjera albo jechać na myjnie samochodową?

Tak. Prawo na to pozwala. Ale pamiętajmy, że u fryzjera nie zachowamy odległości 2 metrów od siebie.

Cytat

Pan Tomek pyta: Jestem po rozwodzie. Dzieci mieszkają z żoną, co drugi tydzień zabieram je do siebie. Czy mogę zabrać je w weekend.


Absolutnie tak. Limit spotkań do dwóch osób nie dotyczy rodzin. 

Cytat

Pani Hanna z Trójmiasta pyta: czy mogę jechać z dziećmi do dziadków w odwiedziny?


Z punktu widzenia prawa - tak. Ale to nie jest bezpieczne. Seniorzy są w grupie ryzyka. Możemy ich zarazić. Jeśli możemy, to lepiej zadzwonić.

Czy można biegać? Co z wyjściem na spacer? Odpowiedzi na pytania ws. zasad przemieszczania się

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, np. rekreacyjna jazda na rowerze; czy restauracje nadal będą wydawać posiłki na wynos; czy potrzebne jest zaświadczenie od pracodawcy - m.in. na te pytania odpowiada również rządowy portal gov.pl/koronawirus.

By ograniczać rozprzestrzeniania się koronawirusa, rząd zdecydował o wprowadzamy nowych zasad bezpieczeństwa. Jedno z nich zakłada, że nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi m.in. zakupem jedzenia, lekarstw, dojazdu do pracy czy opieki nad bliskimi.