Nie ma możliwości odmowy wykonania testów w kierunku koronawirusa, jeśli jest wskazanie lekarskie, tzn. pacjent przejawia objawy niewydolności oddechowej, ma gorączkę, kaszel i duszność – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

GIS zaznacza, że nie jest konieczne spełnienie żadnych dodatkowych kryteriów epidemiologicznych.

Dziś pojawiła się informacja, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest szpitalem zakaźnym, zmarł w nocy pacjent zakażony koronawirusem.To mężczyzna w średnim wieku, który przez kilka dni był leczony na OIOM-ie.

W nocy zmarł też starszy mężczyzna, który trafił do szpitala wieczorem. Nie wiadomo, czy był zakażony koronawirusem, dopiero pobrano od niego wymaz - powiedziała rzeczniczka placówki Urszula Małecka.

Na OIOM-ie szpitala zakaźnego we Wrocławiu przebywa łącznie trzech pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. W tej grupie jest chirurg z tej placówki, o którego zakażeniu informowano w zeszłym tygodniu. Łącznie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu jest 65 pacjentów, z czego 25 z pozytywnym wynikiem na obecność nowego patogenu.

Nowe zasady przemieszczania się

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem - poinformował we wtorek rząd.

Skupimy się przede wszystkim na większych grupach młodych ludzi na powietrzu, a także na kontrolowaniu środków transportu miejskiego - powiedział RMF FM komendant główny policji. Jarosław Szymczyk, pytany o działania, które mają zagwarantować przestrzeganie nowych ograniczeń w funkcjonowaniu w związku z epidemią koronawirusa.