Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie, czczona w tradycji chrześcijańskiej jako miejsce ukrzyżowania i pochówku Jezusa Chrystusa, została w środę zamknięta na tydzień. Taką informację przekazali agencji Reutera urzędnicy kościelni.

Decyzja o zamknięciu Bazyliki Grobu Pańskiego nastąpiła po spotkaniu izraelskiej policji i wyższych przywódców kościoła - ujawnił Wadi Abu Nasar, rzecznik prasowy Zgromadzenia Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej (AOCHL).

Oczywiście przywódcy kościoła wyrazili zrozumienie - powiedział Abu Nasar. Te ustalenia obowiązują przez tydzień, chociaż nikt nie wie, jak długo potrwa ten kryzys - przyznał.

Palestyńczyk Adib Dżuda, którego rodzina od XIII wieku posiada jeden z kluczy do kościoła, potwierdził decyzję o zamknięciu świątyni na Facebooku. Bazylika pozostaje we współposiadaniu kilku Kościołów chrześcijańskich, wiec by nie wyróżniać żadnego z wyznań, klucze zostały powierzone muzułmanom.

Zamknięcie świątyni nastąpiło w okresie przygotowań do Wielkanocy, najważniejszego święta w kalendarzu chrześcijańskim, który katolicy obchodzą w tym roku 12 kwietnia. Zazwyczaj tłumy pielgrzymów i turystów przybywają do miasta, którego ulice są teraz praktycznie opustoszałe - zauważa agencja Reutera.

W środę władze izraelskie poinstruowały wszystkie synagogi, by zamknęły budynki i odmawiały modlitwy na zewnątrz, przy uczestnictwie nie więcej niż 10 osób jednocześnie. Pod Ścianą Płaczu pouczano wiernych, by powstrzymywali się od odprawiania zbiorowych modlitw i całowania kamieni starożytnego muru, który jest prawdopodobnie jedyną pozostałością po zburzonej przez Rzymian Świątyni Jerozolimskiej. W niedzielę muzułmańscy urzędnicy zawiesili również wszystkie modlitwy w pobliskim meczecie al-Aksa.

Restrykcje w ramach walki z koronawirusem


W ramach zaostrzenia restrykcji w związku z rozszerzaniem się epidemii wprowadzono w Izraelu ograniczenia w ruchu. Mieszkańcy, którzy chcą wyjść na spacer, muszą pozostać w odległości 100 metrów od domu. Zasady obowiązują od środy przez tydzień.

Do tej pory w Izraelu potwierdzono 2170 przypadków zakażenia koronawirusem i pięć ofiar śmiertelnych Covid-19 - podaje agencja Reutera.