Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5569 nowych zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 326 osób. Wtorek to drugi dzień testowania nauczycieli w Polsce. O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw Covid-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. W Niemczech lockdown może potrwać nawet do Wielkanocy - pisze "Bild". W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1243 zgony z powodu Covid-19, co jest drugim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju. Najważniejsze informacje na temat przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia. Dane w nim były aktualizowane na bieżąco.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5569 nowych zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 326 osób

  • O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw Covid-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego 
  • Sondaż dla RMF FM: Lekarze i personel medyczny, nauczyciele oraz seniorzy - te grupy najszybciej powinny zostać zaszczepione przeciwko koronawirusowi
  • Wtorek jest drugim dniem testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych
  • Pod względem liczby ofiar śmiertelnych USA plasują się na pierwszym miejscu wśród wszystkich krajów świata
  • Pierwsze przypadki koronawirusa wśród goryli przebywających w niewoli

23:30 Brazylia

Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o zarejestrowanych podczas ostatniej doby 64 025 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 1 110 zgonach z powodu Covid-19.

Zdaniem ministerstwa, Brazylia walczy z odrodzeniem się pandemii. Od jej początku zarejestrowano 8 195 637 przypadków zakażeń koronawirusem i 204 690 zgonów na Covid- 19.

Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.

22:22 Irlandia

Od soboty wszyscy przyjeżdżający do Irlandii będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - ogłosił rząd tego kraju. We wtorek poinformowano też o 46 nowych zgonach z powodu Covid-19 - to najwyższy dobowy bilans od kwietnia.

22:01 Niemcy

Zmutowany wariant koronawirusa B.1.351 z Republiki Południowej Afryki został po raz pierwszy wykryty w Niemczech. Zakażenie potwierdzono u osoby z powiatu Zollernalb w Badenii-Wirtembergii - powiadomiło we wtorek ministerstwo spraw społecznych w Stuttgarcie.

21:20 Francja

W ciągu ostatniej doby we Francji zanotowano 19 753 nowe zakażenia koronawirusem, o 3582 więcej niż w ciągu poprzednich 24 godzin - podało ministerstwo zdrowia. Łącznie w kraju od początku pandemii zakaziło się 2 806 590 osób, co pod względem infekcji SARS-CoV-2 stawia Francję na szóstym miejscu w świecie.

20:47 Portugalia

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział lockdown, który potrwa około miesiąca

Choć Costa nie sprecyzował, od kiedy miałby obowiązywać nowy lockdown, portugalskie media, powołując się na źródła w rządzie, twierdzą, że obostrzenia mogłyby wejść w życie już w czwartek.

Prawdopodobnie ograniczeniu działalności placówek handlu i usług podczas nowego lockdownu nie będzie towarzyszyło zamknięcie szkół, jak w okresie marzec-kwiecień 2020 r. Pracy nie przerwą, według telewizji RTP, także uczelnie wyższe. Z kolei większość pracowników administracji publicznej ma zostać zobowiązanych do pracy zdalnej.

20:38 Kanada

Granica Kanady z USA pozostanie zamknięta przez kolejny miesiąc, do 21 lutego - poinformował na konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau.

Trudeau podkreślił, że przedłużenie obowiązującego od marca 2020 r. zamknięcia granicy z USA to ważna decyzja, "która pozwoli zapewnić bezpieczeństwo ludziom po obu stronach granicy". "Naszym priorytetem od początku pandemii była ochrona was i waszych rodzin" - dodał.

Minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair napisał na Twitterze, iż podstawą dalszych decyzji "będzie najlepsza dostępna wiedza medyczna".

20:03 Producenci szczepionek zwiększają moce produkcyjne

Według firmy analitycznej Airfinity, do końca 2021 r. Stany Zjednoczone mogą wyprodukować prawie 4,7 mld dawek szczepionki przeciwko Covid-19, Indie - 3,1 mld, a Chiny - 1,9 mld. Niemcy mają zwiększyć swoje zdolności produkcyjne z 0,5 do 1,2 mld dawek.

20:00 Rosja

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer rozważa możliwość złożenia wniosku o zarejestrowanie w Rosji swej szczepionki przeciwko Covid-19, opracowanej wspólnie z BioNTech - podała rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na służby prasowe firmy.

W komunikacie Pfizer zapowiedział, że będzie nadal współpracował z organizacjami międzynarodowymi i rządami w celu umożliwienia dostępu do szczepionki tym grupom ludności, które jej najbardziej potrzebują. Stanie się to natychmiast, gdy tylko regulatorzy w poszczególnych państwach wydadzą odpowiednie zezwolenia.

W Rosji stosowane są do szczepień na Covid-19 wyłącznie preparaty krajowe: Sputnik V i EpiVacCorona. 

19:15 Mandat za wyprowadzanie... męża na smyczy

Małżeństwo z Quebecu zostało ukarane grzywną za naruszenie obowiązującej w tej kanadyjskiej prowincji godziny policyjnej. Żona twierdziła, że wyprowadza na smyczy psa, ale na smyczy był jej mąż.

W Quebecu od soboty obowiązuje godzina policyjna między 20 wieczorem a 5 rano.

19:12 Oświadczenie rektora WUM

Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska - oświadczył rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong.

"Minister zdrowia Adam Niedzielski w swoim wystąpieniu uznał, że powinienem złożyć dymisję, co w jego mniemaniu byłoby dowodem ‘umiejętności pokazania odwagi cywilnej’. W poczuciu odpowiedzialności za reformę uczelni i dając świadectwo odwagi cywilnej, odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska" - czytamy w oświadczeniu rektora WUM.

"Wbrew słowom ministra Niedzielskiego nigdy nie mijałem się z prawdą" - podkreślił.

19:10 Wsparcie dla gmin górskich

Rada Ministrów przyjęła uchwałę, dzięki której gminy położone na terenach górskich, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, mają otrzymać 1 mld zł wsparcia - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

19:09 Bawaria

W Bawarii od przyszłego poniedziałku noszenie masek FFP2 w lokalnym transporcie publicznym oraz w handlu detalicznym będzie obowiązkowe. Rząd kraju związkowego zdecydował o tym w Monachium - informuje agencja dpa.

Premier Bawarii Markus Soeder powiedział, że "normalne maski" mają chronić innych podczas pandemii koronawirusa. Maski FFP2 chronią również samego użytkownika. Celem wprowadzenia przepisu jest poprawa bezpieczeństwa w lokalnym transporcie publicznym oraz w sklepach.

19:08 Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1243 zgony z powodu Covid-19, co jest drugim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju. Wykryto 45 533 nowych zakażeń koronawirusem.

19:06 Cezary Kaźmierczak o przedłużeniu restrykcji: Rząd obudzi się z ręką nie w nocniku, a w szambie

Jeżeli w ciągu kilku tygodni nie nastąpi odmrożenie gospodarki w ramach reżimu sanitarnego to z dnia na dzień możemy obudzić się z 20-sto procentowym bezrobociem - mówił Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak dodał, “rząd obudzi się z ręką nie w nocniku, a w szambie”. Wobec zapowiedzi coraz większej liczby przedsiębiorców, że – mimo zakazów – otworzą swoje interesy, Kaźmierczak zapewnił, że nie będzie nikogo namawiał do łamania prawa, a – jak do tej pory – naciskać na rząd, żeby wprowadzał potrzebne rozwiązania.

19:04 Szwajcaria

Szwajcarski regulator rynku leków Swissmedic poinformował, że zatwierdził szczepionkę firmy Moderna Inc przeciwko Covid-19, po wcześniejszym dopuszczeniu preparatu Pfizer-BioNTech. Do końca lutego Szwajcarzy pozyskają 1,5 mln dawek szczepionek od tych firm.

18:58 Portugalia

W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin zanotowano największą od początku pandemii liczbę zmarłych z powodu koronawirusa - 155 osób, podał resort zdrowia w Lizbonie.

W Portugalii potwierdzono już w sumie 8080 ofiar śmiertelnych koronawirusa. 

18:20 Sanepid w Poznaniu

Szefowa wielkopolskiego sanepidu zleciła swoim podwładnym "wyzerowanie wszystkich zaległości" w systemie informatycznym, w którym widniały dane ponad tysiąca osób zakażonych Covid-19. Pracownicy sanepidu na wykonanie zadania dostali zaledwie kilka godzin. Część z nich w obawie przed utratą pracy - czym również miała im zagrozić przełożona - odznaczyła w systemie sprawy jako załatwione, mimo braku uprzedniego kontaktu telefonicznego z osobami przebywającymi na kwarantannie. 

18:00 Kosmonauci

Rosyjscy kosmonauci, którzy w kwietniu polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), przyjęli pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa. Jak podały służby prasowe Centrum Przygotowań Kosmonautów, zaszczepiła się załoga zasadnicza i rezerwowa.

18:03 Szczepienia w Polsce

W Polsce zaszczepiło się już przeszło 300 tys. osób; to czwarty wynik w Unii Europejskiej - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk na Twitterze.

18:00 Włochy

616 osób zmarło we Włoszech minionej doby na Covid-19, potwierdzono 14 242 kolejne zakażenia koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby wykonano 141 tys. testów. W porównaniu z poniedziałkiem wzrosła liczba zgonów i nowych infekcji.

Bilans zmarłych od początku pandemii w kraju wzrósł do 79 819. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wynosi około 2,3 mln. 

17:20 Leczenie osoczem ozdrowieńców

Osiem polskich centrów krwiodawstwa otrzymało od Komisji Europejskiej 760 tysięcy euro na inwestycje związane z pobieraniem osocza od dawców, którzy przeszli Covid-19 - dowiedziała się brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Polska jest jednym z 14 krajów Unii Europejskiej, które dostały takie unijne granty.

17:15 Środa Popielcowa

Z powodu pandemii zmianie ulega obrzęd posypania głów popiołem w Środę Popielcową, która w tym roku przypada 17 lutego - takie zalecenie wydała watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Zgodnie ze wskazówkami Watykanu, ksiądz w chwili posypywania popiołem głów wiernych musi mieć maseczkę, rękawiczki i wcześniej zdezynfekowane ręce.

Odstąpiono od zasady wygłaszania formuły: "Pamiętaj, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" do każdej osoby w chwili tego obrzędu. Ma zostać ona wygłoszona od ołtarza do wszystkich wiernych, nie do każdego z osobna. 

16:46 Kontrole NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi obecnie 11 kontroli dot. możliwych nieprawidłowości podczas szczepień przeciwko Covid-19 - dowiedział się reporter RMF FM Paweł Balinowski. Wyciągane są już również pierwsze konsekwencje: stanowisko straciła dyrektor szpitala w Zgorzelcu, gdzie poza kolejką zaszczepić się miał m.in. burmistrz miasta.

16:44 Czechy

Czeska społeczność żydowska potępiła noszenie przez niektórych uczestników piątkowej demonstracji w Pradze żółtych sześcioramiennych gwiazd z napisem "Niezaszczepiony". "Użycie gwiazdy Dawida przy protestach przeciwko szczepieniom jest hańbą i obrazą pamięci ofiar Holokaustu" - napisał na Twitterze ambasador Izraela w Pradze.

16:28 Minister zdrowia o szczepieniach nauczycieli

Na tę chwilę nie ma takiej możliwości - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o możliwość wcześniejszego zaszczepienia nauczycieli klas I-III.

Mamy ograniczenia związane z liczbą dostaw szczepień. Te ograniczenia w tej chwili są takie, że optymistycznie zakładając, mamy mniej więcej 6 mln dawek do końca marca - wskazał minister.

16:08 Odszkodowania za szczepienie

O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw Covid-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji, aż do 100 tys. zł.

W Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia przeciw koronawirusowi 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki.

15:11 Szczepienia w Izraelu

Aby otrzymać szczepionki przeciwko Covid-19 szybciej i w większej ilości, Izrael zapłacił za nie ponad jedną trzecią więcej niż Unia Europejska i Stany Zjednoczone - wynika z danych, które podał publiczny nadawca Kan.

Izraelski rząd postawił sobie za cel zaszczepienie ponad pięciu z 9,3 milionów obywateli do końca marca. Średni koszt dwóch wymaganych dawek szczepionek, które Izrael kupił już od firm farmaceutycznych Pfizer/BioNtech i Moderna, ma wynosić 47 dolarów.

"Washington Post" poinformował w grudniu, że USA zapłaciły 19,5 dolara za jedną dawkę preparatu produkcji Pfizer/BioNTech, a UE 14,76 dolara. W przypadku szczepionek Moderny kwoty wynosiły odpowiednio 15 i 18 dolarów.

15:00 300 osób w hotelu we Władysławowie

300 gości zastali policjanci i kontrolerzy sanepidu w hotelu we Władysławowie na Pomorzu. Właściciel tłumaczył, że w obiekcie rozgrywany jest turniej szachowy. Faktycznie: mundurowi zastali na miejscu również osoby grające w szachy.

14:18 Rosyjska szczepionka

KE poinformowała, że Europejska Agencja Leków (EMA) prowadzi wstępne rozmowy z rosyjskim producentem szczepionki przeciw Covid-19 - Sputnik V. Firma nie zdecydowała się jeszcze złożyć wniosku o dopuszczenie preparatu na rynek unijny.

13:54 Cieszyn

Sanepid w Cieszynie ma podjąć decyzję w sprawie działalności jednej z tamtejszych restauracji. Została ona otwarta mimo obowiązujących zakazów związanych z pandemią koronawirusa.

13:52 Szczepionki Moderny dotarły do Polski

Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło już do Polski. W najbliższych dniach będą wydawane do szpitali - poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Dodał, że szczepionki przeciw Covid-19 są już przekazywane także do szpitali tymczasowych.

13:42 Szczepienia w Polsce

257 834 szczepienia przeciw Covid-19 wykonano dotąd w Polsce. Do kraju trafiło 1 051 830 dawek - wynika z wykresu zamieszonego na Twitterze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dawek zabezpieczonych na drugie szczepienie jest 587 085, a dostarczonych do punktów - 456 915. Zutylizowano 660 szczepionek. Niepożądane odczyny wystąpiły u 37 zaszczepionych.

12:54 Anglia

Obowiązek przedstawienia negatywnego testu na obecność koronawirusa przy wjeździe do Anglii wejdzie w życie w najbliższy piątek o godz. 4 rano - poinformowało brytyjskie ministerstwo transportu.

Test musi być wykonany w ciągu 72 godzin przed wyjazdem i nie zwalnia z obowiązku 10-dniowej izolacji. Można ją skrócić w przypadku wykonania w piątym dniu po przyjeździe odpłatnego testu.

12:35 Niemcy

Potrzeba jeszcze 8-10 tygodni twardych ograniczeń. Tak, według dziennika "Bild", mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu swojej partii CDU. Gazeta wylicza, że zgodnie ze słowami szefowej rządu w Berlinie, lockdown miałby potrwać do Wielkanocy.

12:08 Kolejna szczepionka na horyzoncie

KE zakończyła rozmowy z firmą farmaceutyczną Valneva ws. zakupu jej szczepionki przeciw Covid-19. Zakłada zakup 30 milionów dawek, a w późniejszym etapie kolejnych 30 milionów. 


11:56 Niemcy

Pierwszy z niemieckich landów wprowadził ułatwienia dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Mieszkańcy Saksonii-Anhalt, którzy zostali zaszczepieni, nie muszą przechodzić obowiązkowej kwarantanny po powrocie z tzw. obszarów ryzyka zakażeniem. Wśród nich jest też Polska. Warunek: od szczepienia do wyjazdu musi upłynąć co najmniej 14 dni. Kwarantanny nie muszą przechodzić też osoby, które przechorowały Covid-19 i mają to udokumentowane. Dotyczy to osób, które przeszły infekcję w ciągu ostatnich 6 miesięcy. 

11:52 Chiny

W związku z nowymi przypadkami Covid-19 władze chińskiego miasta Langfang ogłosiły we wtorek tygodniową kwarantannę domową i plan przebadania wszystkich 4,9 mln mieszkańców. To kolejne objęte lockdownem miasto w otaczającej Pekin prowincji Hebei.

Wykrywane codziennie nowe lokalne zakażenia w pobliżu stolicy wywołują obawy o kolejną falę pandemii w kraju, w którym koronawirus od wielu miesięcy utrzymywany jest zasadniczo pod kontrolą.

11:28 Testy

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 7,7 mln osób. Ostatniej doby wykonano 50,1 tys. testów, w tym prawie 16 tys. testów antygenowych - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.


10:52 Rosja

U 47-letniej pacjentki w Rosji wykryto 18 mutacji koronawirusa w ciągu czterech miesięcy. Taką informację podał dziennik "Izwiestija", powołując się na przypadek opisany w materiale naukowym. Zdaniem badaczy wirus mutował, znajdując się długo w osłabionym organizmie.

10:38 Nowe dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5569 nowych zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 326 osób. 

10:24 MZ informuje

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 16 859 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1637 jest pod respiratorami - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Z zestawienia ministerstwa wynika także, że na kwarantannie przebywa 169 588 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 5645 osób.

Resort poinformował też, że dotychczas wyzdrowiało 1 138 126 zakażonych koronawirusem.


09:40 Ukraina

Na Ukrainie liczba zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 20 tysięcy. Minionej doby zmarło 184 zainfekowanych. Od początku epidemii na Ukrainie wykryto 1 124 430 zakażeń SARS-CoV-2.

Do 24 stycznia na Ukrainie obowiązują zaostrzone ograniczenia, zgodnie z którymi restauracje, bary, kawiarnie mogą obsługiwać klientów tylko na wynos, mają być zamknięte kina i teatry, siłownie oraz centra handlowo-rozrywkowe.

09:18 Szczepionki przeciw Covid-19

Europejska Agencja Leków dostała wniosek o warunkowe dopuszczenie do użytku szczepionki przeciw Covid-19 AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego. Będzie on rozpatrywany w przyspieszonym trybie, a opinia o szczepionce może być wydana 29 stycznia.

Jeśli preparat AstraZeneca zostanie zatwierdzony, będzie trzecią szczepionką przeciw Covid-19 dopuszczoną do użytku w Unii Europejskiej. 21 grudnia EMA zdecydowała o warunkowej autoryzacji szczepionki firm Pfizer i BioNTech, a 6 stycznia - substancji firmy Moderna.

09:15 Rosja

Z powodu pandemii koronawirusa w rosyjskim Kraju Chabarowskim na Dalekim Wschodzie odwołano w tym roku tradycyjne zanurzanie się w przeręblach w zbiornikach wodnych. Obrzęd ten związany jest z prawosławnym świętem Chrztu Pańskiego, obchodzonym 19 stycznia. To jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym. Trzykrotne zanurzenie się w lodowatej wodzie, w przerębli w kształcie krzyża symbolizuje oczyszczenie się z grzechów.

08:27 Bolesław Piecha w RMF FM

"Musimy pamiętać, że do Polski co tydzień przybywa ok. 300-350 tys. szczepionek i gdybyśmy chcieli wszystkich w tych 350 tys. zmieścić w jednym czy drugim tygodniu, to by się okazało, że musielibyśmy mieć cud porównywalny do rozmnożenia chleba" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł PiS Bolesław Piecha, pytany o harmonogram szczepień. "Nie ma możliwości zaszczepienia wszystkich, wybrano taką a nie inną drogę, ja ją uważam za słuszną" - dodał.

Zapytany o przedsiębiorców, którzy już zapowiadają otwieranie swoich biznesów mimo obostrzeń, Piecha powiedział, że ograniczenie transmisji koronawirusa jest najważniejsze. "Dura lex, sed lex. Wytrzymajmy jeszcze trochę, to jest taki mój apel" - powiedział.


08:20 Nowa Zelandia

Od piątku osoby podróżujące do Nowej Zelandii będą musiały okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Test nie zwolni podróżnych z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Od listopada Nowa Zelandia nie odnotowała ani jednego przypadku infekcji koronawirusem poza ośrodkami izolacji dla podróżnych. 

Łącznie od początku pandemii potwierdzono tam 2120 zakażeń koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 25 osób. 

07:37 Akcja promocyjna szczepień przeciw Covid-19

Kancelaria premiera nawiązuje współpracę między innymi ze sportowcami i internetowymi influencerami, którzy będą promowali szczepienia przeciw Covid-19 - dowiedział się nasz dziennikarz.

Na liście osób, które będą zachęcały do zaszczepienia się, jest już ponad 50 osób, między innymi olimpijczycy, skoczkowie, piłkarze, siatkarze i koszykarze.

Seniorów do zaszczepienia się ma zachęcać między innymi 97-letni Witalis Skorupka, żołnierz AK, uczestnik Akcji Burza. 


07:00 Włochy

Turecki aktor Can Yaman został ukarany w Rzymie grzywną w wysokości 400 euro za naruszenie przepisów o walce z pandemią poprzez wywołanie zgromadzenia swoich fanów. Oblegali oni hotel w centrum Wiecznego Miasta, w którym się zatrzymał.

Na widok zabronionego w pandemii zgromadzenia interweniowała policja. Funkcjonariusze ustalili z dyrekcją hotelu, że Yaman wejdzie bocznymi drzwiami, aby nie doszło do niebezpiecznej sytuacji.

Jednak po godzinie, wbrew umowie, aktor wyszedł głównymi drzwiami, by rozdać autografy. 

06:29 Szczepienia w Polsce

W poniedziałek Polsce wykonano ok. 45 tys. szczepień przeciw Covid-19. Obecnie szczepienia wykonuje się produktem o nazwie Comirnaty opracowanym przez konsorcjum firm Pfizer i BioNTech. We wtorek do kraju ma jednak trafić pierwsze 29 tys. szczepionek firmy Moderna.

06:22 Sondaż szczepionkowy dla RMF FM

Lekarze i personel medyczny, nauczyciele oraz seniorzy - te grupy najszybciej powinny zostać zaszczepione przeciwko koronawirusowi. To wniosek z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

06:19 Niemcy

W ciągu ubiegłej doby potwierdzono w Niemczech 12 802 zakażenia koronawirusem i 891 zgonów.

Do poniedziałku przed południem zaszczepiono w Niemczech przeciwko Covid-19 co najmniej 613 347 osób. Wskaźnik szczepień wynosi obecnie 7,4 na 1000 mieszkańców.

Obecnie w Niemczech obowiązuje lockdown, czyli zakaz opuszczania domów bez konieczności; otwarte są tylko sklepy z artykułami niezbędnymi do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte są szkoły, a niektórzy pracodawcy musieli zawiesić działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostały zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu. 

06:17 USA

376 051 - tyle do poniedziałku wyniósł bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W ciągu doby w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarły 2043 osoby.

Pod względem liczby ofiar śmiertelnych USA plasują się na pierwszym miejscu wśród wszystkich krajów świata. Stany Zjednoczone przodują także pod względem liczby wykrytych przypadków SARS-CoV-2 z ich liczbą przekraczającą 22,6 mln.

Stany Zjednoczone zaszczepiły do tej pory najwięcej osób ze wszystkich krajów Zachodu - do wtorku to blisko 9 milionów, czyli mniej więcej 2,72 procent populacji. Władze planują zaszczepić do końca kwietnia 100 milionów Amerykanów. 

06:10 Goryle z koronawirusem

Osiem goryli w Safari Park w pobliżu San Diego w Kalifornii miało pozytywny test na obecność koronawirusa. Są to pierwsze przypadki tej choroby wśród goryli przebywających w niewoli oraz pierwszy znany przypadek przeniesienia SARS-CoV-2 na małpy człekokształtne.

 

05:56 Polska

Wtorek jest drugim dniem testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność SARS-CoV-2. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.

05:47 Portugalia

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa jest zainfekowany koronawirusem. Przechodzi chorobę bezobjawowo.

Portugalia jest na początku stycznia jednym z najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa państw Europy w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców. W poniedziałek zanotowano tam rekordową liczbę zgonów - 122, a także ponad 5 tys. zakażeń.

05:28 Włochy

Do tej pory we Włoszech zaszczepiono przeciw Covid-19, według oficjalnych danych, ponad 654 tysiące osób. Co najmniej 100 tysięcy osób zaszczepiło się poza kolejką - podaje dziennik "La Repubblica". Wyjaśnia, że są wśród nich krewni pracowników służby zdrowia, adwokat, księża, lokalni politycy.

Na swoją kolej czekają cierpliwie 79-letni prezydent kraju Sergio Mattarella i 84-letni papież Franciszek.