Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi obecnie 11 kontroli dot. możliwych nieprawidłowości podczas szczepień przeciwko Covid-19 - dowiedział się reporter RMF FM Paweł Balinowski. Wyciągane są już również pierwsze konsekwencje: stanowisko straciła dyrektor szpitala w Zgorzelcu, gdzie poza kolejką zaszczepić się miał m.in. burmistrz miasta.

Operacja szczepień przeciwko Covid-19 wystartowała w Polsce 27 grudnia. W tzw. etapie zerowym szczepieni są ludzie najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem: pracownicy sektora ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanepidu.

Wkrótce po starcie kampanii wybuchła afera wokół szczepień poza kolejnością przeprowadzonych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zakończona tam w piątek kontrola NFZ-etu wykazała - o czym poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski - że blisko 200 z 450 osób zaszczepionych przez WUM nie było pracownikami placówki.

Na liście zaszczepionych poza kolejnością znalazło się wielu ludzi świata kultury, mediów i biznesu.

Obecnie - jak ustalił dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski - NFZ prowadzi w całym kraju 11 kolejnych kontroli ws. możliwych nieprawidłowości podczas szczepień przeciwko Covid-19.

Postępowania trwają w szpitalach w Parczewie, Śremie, Opatowie, Sandomierzu, Nysie, Krapkowicach, Wałbrzychu, Ostrzeszowie, Opolu Lubelskim, Zgierzu i Zgorzelcu.

W każdej z tych placówek inspektorzy NFZ-etu sprawdzają, czy dochodziło tam do niezgodnych z przepisami szczepień osób spoza grupy "0": bowiem z każdego z tych szpitali płynęły takie - często nieoficjalne - doniesienia.

Dyrektor szpitala w Zgorzelcu straciła stanowisko. Placówka miała szczepić przeciw Covid-19 ludzi spoza grupy "0"

Wyciągane są już również pierwsze konsekwencje.

Dzisiaj z powodu nieprawidłowości przy szczepieniach odwołana została dyrektor szpitala wielospecjalistycznego w dolnośląskim Zgorzelcu Zofia Barczyk.

Rzecznik prasowa tamtejszego starostwa powiatowego Kamila Kowalska przyznała jedynie, że "decyzja o odwołaniu pani dyrektor jest związana z nieprawidłowościami przy szczepieniach przeciwko Covid-19".

Z doniesieni lokalnych mediów wynika natomiast, że poza kolejnością w szpitalu zaszczepił się m.in. burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.