Pierwszy przypadek koronawirusa zdiagnozowano w Polsce. Pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Koronawirus zabił na całym świecie 3200 osób – najwięcej w Chinach kontynentalnych. Zarażonych jest 92000 osób w ponad 70 krajach. Poza Chinami najwięcej przypadków odnotowano w Iranie. Tam zachorowało 2300 osób, dla których w 77 przypadkach skutki infekcji były śmiertelne. Oto nasz raport dnia - relacja z 4 marca.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych, ale eksperci oceniają, że dane te mogą być zawyżone, bo wielu osobom z lekkim przebiegiem najpewniej nie wykonano badań laboratoryjnych, gdyż mogli się nie zgłosić do lekarzy. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 roku na targu w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało filmy informujące o środkach ochronnych przeciwko nowemu koronawirusowi. SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Zobacz koniecznie:

23:45


23:31

Cztery nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w Irlandii. Lliczba zakażonych w tym kraju wzrosła do sześciu - poinformowały władze medyczne.

Wszystkie cztery osoby - dwie kobiety i dwóch mężczyzn - zaraziły się koronawirusem podczas wspólnego wyjazdu do północnych Włoch, a obecnie przebywają na oddziale chorób zakaźnych w jednym ze szpitali na zachodzie kraju. Nie sprecyzowano, czy chorzy są ze sobą spokrewnieni.

23:17

Państwa OPEC chcą redukcji wydobycia ropy ze względu na epidemię koronawirusa. Ministrowie omawiali projekt w siedzibie organizacji w Wiedniu, ale nie wolno im się ściskać ani podawać dłoni przy powitaniu, by nie doprowadzić do kolejnych infekcji.

Zazwyczaj ministrowie do spraw ropy naftowej krajów OPEC manifestują braterskie więzi, ściskając się na powitanie podczas kolejnych posiedzeń w Wiedniu. Teraz jednak w siedzibie kartelu czekały na nich plakaty z napisami "Unikaj uścisków i powitań" oraz "Unikaj bliskich kontaktów" - relacjonuje Reuters.

Ograniczono ponadto liczbę delegatów z poszczególnych krajów, a dziennikarzy w ogóle nie wpuszczono do budynku OPEC.

22:54

W związku rozprzestrzenianiem się koronawirusa i mniejszym zainteresowaniem podróżami, LOT przedłużył zawieszenie rejsów na trasie Warszawa-Pekin do 25 kwietnia br., a także wstrzymał do 8 kwietnia loty na trasie Budapeszt-Seul - poinformował w środę PAP p.o. rzecznika LOT Michał Czernicki.

W związku rozprzestrzenianiem się koronawirusa 2019-nCoV i mniejszym zainteresowaniem podróżami zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT podjął decyzje o tymczasowej optymalizacji siatki połączeń na wybranych kierunkach - przekazał Czernicki.

22:27

Politycy PSL i Konfederacji, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa zadeklarowali, że ich ugrupowania przyjmą zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego na spotkanie w związku pojawieniem się w Polsce koronawirusa. Reprezentanci Koalicji Obywatelskiej i Lewicy nie wykluczyli obecności na takim spotkaniu.

Premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapowiedział w Polsat News, że wyśle zaproszenia dla liderów partii opozycyjnych do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym koronawirusa. W spotkaniu oprócz szefa rządu uczestniczyć ma m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, a także szef KPRM Michał Dworczyk.

22:19

22:08

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii potwierdziło zgon drugiej osoby z powodu koronawirusa w tym kraju. Zmarłym jest 82-letni mieszkaniec Kraju Basków, na północy Hiszpanii.

Z informacji resortu wynika, że zmarły w szpitalu w Bilbao pacjent miał poza koronawirusem też inną chroniczną chorobę. Na oddział intensywnej terapii został przyjęty w lutym z objawami ostrego zapalenia płuc.

22:02

Marcowe wyścigi kolarskie we Włoszech, w tym Strade Bianche, Mediolan-San Remo i Tirreno-Adriatico, mogą nie dojść do skutku z powodu zagrożenia koronawirusem. Wiele ekip poinformowało już w mediach społecznościowych, że rezygnuje z przyjazdu do Italii.

W środę rząd włoski ogłosił, że wszystkie wydarzenia sportowe do 3 kwietnia odbędą się bez udziału publiczności.

Głos zabrała również Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), pozostawiając decyzję o organizacji wyścigów "miejscowym władzom sanitarnym".

21:53

Słoweński minister zdrowia potwierdził wykrycie pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w tym kraju.

21:51

Tegoroczna edycja London Book Fair, jednych z największych i najważniejszych targów książki na świecie, zostały odwołane z powodu epidemii koronawirusa - poinformowali w środę organizatorzy.

"Efekty, rzeczywiste i przewidywane, koronawirusa stają się widoczne we wszystkich aspektach naszego życia tutaj w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, a wielu z naszych uczestników staje w obliczu ograniczeń w podróżowaniu. Stosujemy się do wytycznych rządu brytyjskiego i działamy zgodnie z kolejnymi zaleceniami ze strony władz odpowiedzialnych za zdrowie publiczne i innych organizacji, dlatego też z żalem podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznego wydarzenia" - napisali organizatorzy.

21:48

W USA zanotowano w środę pierwszy poza stanem Waszyngton zgon spowodowany zarażeniem koronawirusem. Lokalne służby zdrowia poinformowały o śmierci cierpiącej na inne schorzenia starszej osoby w hrabstwie Placer w północnej Kalifornii.

21:26

Milion litrów środka dezynfekującego trafi do wszystkich polskich szkół; wyprodukują je Orlen i Polfa Tarchomin - poinformował w środę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Podał również, że w czwartek premier Morawiecki spotka się z wojewodami ws. koronawirusa.

Dworczyk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poinformował, że premier Mateusz Morawiecki przyjął podczas tego posiedzenia raporty od wszystkich służb i od szefów resortów zaangażowanych w walkę z korona wirusem.

Premier w środę zlecił również Polfie Tarchomin i Orlenowi produkcję środków do dezynfekcji, w związku z tym, że "były sygnalizowane bardzo poważne braki tych środków".

21:16

Zaplanowany na piątek i sobotę w Kaliszu tenisowy mecz Pucharu Davisa Polska - Hongkong rozegrany zostanie bez udziału publiczności - poinformowali w środę organizatorzy. Powodem decyzji jest potencjalne zagrożenie koronawirusem.

21:10

Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane we Włoszech do 3 kwietnia odbędą się bez udziału publiczności - poinformował tamtejszy rząd. Dotyczy to także rozgrywek piłkarskich. Powodem jest zagrożenie szerzącym się koronawirusem.

Zamknięto też wszystkie szkoły i uniwersytety do 15 marca. Pod znakiem zapytania jest mecz międzynarodowy w rugby między Włochami i Anglią. Ma się on odbyć 14 marca, ale na razie nie zapadła w tej sprawie żadna decyzja.

Włoska liga piłkarska ma przedstawić nowy plan rozgrywek. Wiele spotkań w ostatnich dniach zostało przełożonych, często bez podania nowego terminu. Na razie Serie A zapowiedziała, że odwołane w zeszły weekend mecze rozegrane zostaną w tym tygodniu.

21:00

20:56

Region Lombardia, gdzie notuje się najwięcej przypadków koronawirusa we Włoszech, potrzebuje pięciuset lekarzy i tysiąca osób personelu pielęgniarskiego - ogłosiły w środę lokalne władze. Potrzeba tam również 6 milionów maseczek ochronnych.

Szef wydziału do spraw polityki socjalnej we władzach Lombardii Giulio Gallera powiedział na konferencji prasowej: Rząd poprosił regiony o powiększenie miejsc na intensywnej terapii o 50 procent i na pneumologii o 100 procent, ale do tego potrzebny jest personel i środki.

Szef wydziału do spraw budżetu i finansów we władzach regionalnych Davide Carlo Caparini oświadczył zaś: Na rynkach, także międzynarodowych, maseczki osiągnęły astronomiczne ceny. Nasi urzędnicy szukają ich, zamówiliśmy 6 milionów maseczek. Jak wyjaśnił, dla pracowników służby zdrowia w regionie potrzeba ich 150 tysięcy.

20:50

24 osoby w województwie mazowieckim przebywają na obserwacji w szpitalach celem wykluczenia zakażenia koronawirusem; 1765 osób objęto nadzorem epidemiologicznym, a dwie kwarantanną - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz.

Środowe dane ukazują, że liczba osób hospitalizowanych w związku z podejrzeniem zakażenia wzrosła w ciągu jednego dnia o 10, a tych objętych nadzorem - o ponad 100.

Na Mazowszu nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Pierwszy i jak dotąd jedyny taki przypadek w Polsce wystąpił w województwie lubuskim

20:41

Z mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, podróżowało 11 osób, które mieszkają na Pomorzu - ośmiu pasażerów, dwóch kierowców i pilotka - poinformowała w środę rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Anna Obuchowska.

Osoby, z którymi udało nam się skontaktować zostały poddane kwarantannie. Nasi inspektorzy cały czas pracują - powiedziała rzeczniczka.

20:04

W Iraku potwierdzono w środę pierwszy śmiertelny przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Zgon miał miejsce w stolicy kraju, Bagdadzie.

Do tej pory w Iraku zdiagnozowano 31 przypadków zakażenia koronawirusem. Jeden dotyczy irańskiego studenta, który został odesłany do domu, pozostałych 30 to Irakijczycy, którzy niedawno byli w Iranie.

Wcześniej w środę o śmierci starszego mężczyzny, zakażonego koronawirusem, informowały służby medyczne w kurdyjskiej prowincji Sulajmanija. Irackie ministerstwo zdrowia nie potwierdziło jednak tych doniesień.

19:54

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) nie mówił ani o odwołaniu, ani o przełożeniu igrzysk w Tokio w związku z epidemią koronawirusa - oświadczył przewodniczący tej organizacji Thomas Bach.

Na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego nie padły słowa "odwołanie" czy "przełożenie" - podkreślił Bach po zakończeniu dwudniowych obrad w Lozannie.

Stoimy przed wyzwaniami, ale nie chcę mnożyć spekulacji. MKOl potwierdza swoje całkowite zaangażowanie w zapewnienie sukcesu igrzysk olimpijskich w Tokio - dodał Bach.

19:08

Myślę, że potrzebne jest odwołanie imprez masowych, ale przede wszystkim zachowanie spokoju, bez paniki - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja. Moim obowiązkiem - nie jako prezesa NRL - ale jako zwykłego lekarza jest zagwarantowanie bezpieczeństwa naszym pacjentom i wszystkim obywatelom. Powinniśmy się wzajemnie edukować - podkreślał gość Marcina Zaborskiego.

Cała rozmowa do przeczytania, posłuchania i zobaczenia >>>TUTAJ<<<

18:57

Dwie osoby w woj. śląskim są hospitalizowane w związku z możliwością zakażenia koronawirusem, a pod nadzorem służb sanitarnych w regionie są obecnie 503 osoby - przekazał w środę wieczorem Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Dobę wcześniej hospitalizowanych było w regionie 10 pacjentów, a pod nadzorem służb sanitarnych było 486 osób.

18:51

18:48

Wytwórnia MGM zdecydowała się przełożyć premierę najnowszego filmu z serii o Jamesie Bondzie "Nie czas umierać" z powodu koronawirusa. Decyzję ogłosili producenci: Michael G. Wilson i Barbara Broccoli.

Obraz, który pierwotnie miał mieć premierę 31 marca 2020 roku, wejdzie na ekrany kin dopiero w listopadzie.

18:41

Pierwsze potwierdzone przypadki koronawirusa na Węgrzech. To dwóch irańskich studentów - przekazał premier Węgier Victor Orban.

18:37

We Francji wykryto 45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowały w środę władze tego kraju. Tym samym bilans osób zarażonych Covid-19 w ciągu doby wzrósł do 257.

Najbardziej dotknięty wirusem jest region Hauts-de-France na północy Francji. Z nowego bilansu wynika, że o ile w lutym liczba osób zarażonych była względnie stabilna, o tyle w marcu ilość nowych przypadków zaczęła znacząco rosnąć.

Oficjalne dane mówią o 12 wyleczonych oraz czterech ofiarach śmiertelnych koronawirusa na terenie Francji.

18:16

"Stan pierwszego w Polsce pacjenta z potwierdzonym koronawirusem napawa optymizmem" - przyznaje w rozmowie z RMF FM rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Kwarantannie poddani zostaną pasażerowie i kierowca autobusu, którym zakażony mężczyzna podróżował z Niemiec do Polski.

O tych osobach wiemy tyle, że wszystkie są zdrowe i to jest najważniejsze. Te osoby będą podlegały kwarantannie nie dlatego, że notują objawy chorobowe, ale dlatego, że jechały jednym autokarem z osobą, która okazała się osobą zarażoną. To nie znaczy, że te osoby są narażone na to, że wystąpi u nich koronawirus, ale prewencyjnie są obejmowane kwarantanną. 15 stacji sanitarno-epidemiologicznych w tej chwili kontaktuje się z tymi osobami - mówi rzecznik resortu.

18:11

Gdybyśmy byli społeczeństwem rozsądnym do końca i przestrzegali zasad, nie pójdziemy w odwiedzimy do szpitala, gdy jesteśmy zakatarzeni. Wprowadzenie zakazu odwiedzin w szpitalach to forma prewencji - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

18:08

18:07

18:06

Coraz więcej zarażeń koronawirusem we Włoszech.

Liczba zakażonych wzrosła do 3 089 przypadków. Na koronawirusa w Italii zmarło już 107 osób.

17:56

Naukowcy we Włoszech mają pierwszy dowód na to, że koronawirus krążył w tym kraju już na kilka tygodni przed 20 lutego, gdy potwierdzono przypadek zarażenia w Lombardii, który zapoczątkował obecny kryzys. Odkrycia tego dokonali naukowcy z Mediolanu.

Na podstawie badań genetycznych potwierdzono obecność Covid-19 we Włoszech "na tygodnie" zanim zdiagnozowano go u 38-letniego mężczyzny w szpitalu w miejscowości Codogno w Lombardii, nazwanego "pacjentem numer jeden". Jak podkreślano wówczas, to pierwsza osoba, która zaraziła się wirusem na terytorium Włoch, a nie w Chinach, gdzie trwa epidemia.

17:35

Do 240 wzrosła liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusa w Niemczech. Nowego wirusa wykryto między innymi 70 kilometrów od polskiej granicy w Greifswaldzie.

Niemiecki minister zdrowia ostrzega, że szczyt epidemii dopiero przed nami. 

17:28

65 osób jest hospitalizowanych, 349 osób poddano kwarantannie domowej, a 4540 objęto nadzorem sanepidu w związku z podejrzeniem koronawirusa - poinformowało w środę po południu Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory potwierdzono w Polsce jeden przypadek zarażenia.

Od wtorku Ministerstwo Zdrowia podaje dwa razy dziennie dane dotyczące sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w kraju. Według danych na środę po południu 65 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem koronawirusa, w tym jedna, u której potwierdzono zarażenie, 349 osób poddano kwarantannie domowej, a 4540 zostało objętych nadzorem sanepidu pod kątem obserwacji zarażenia koronawirusem.

17:18

Do 28 wzrosła w środę liczba osób zakażonych koronawirusem w Indiach. Nowe przypadki wykryto w Delhi i w Dźajpurze, gdzie Covid-19 zdiagnozowano u 16 włoskich turystów - przekazał mediom w środę indyjski minister zdrowia Harsh Vardhan.

17:14

Władze Hongkongu potwierdziły w środę wykrycie "niskiego poziomu" zakażenia koronawirusem u psa. Infekcja u szpica jednego z pacjentów może być pierwszym na świecie potwierdzonym przypadkiem przeniesienia tego wirusa z człowieka na zwierzę - ocenili eksperci.

17:10

Służby medyczne zdiagnozowały w środę obecność koronawirusa u trójki dzieci w Hiszpanii oraz u jednego w Portugalii. To pierwsze przypadki infekcji Covid-19 wśród dzieci na Półwyspie Iberyjskim, gdzie zakażonych jest już łącznie ponad 200 osób.

U trójki z zainfekowanych dzieci z Hiszpanii zdiagnozowano obecność koronawirusa w środę po południu. Łącznie od wtorkowego wieczora do środowego popołudnia przybyło w tym kraju 50 nowych przypadków zakażenia Covid-19. Łączna liczba zainfekowanych wynosi 198.

17:04

Rekomendujemy wstrzymanie odwiedzin w szpitalach oraz odwołanie imprez masowych - poinformowała PAP w środę rzeczniczka Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Anna Obuchowska.

Na Pomorzu nadzorem epidemiologicznym objęte są 682 osoby, w tym pięciu obywateli Chin. W związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem w Trójmieście hospitalizowane są dwie osoby, które przebywają w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Jedną z nich jest kobieta, która niedawno powróciła z Francji.

16:50

W związku z zagrożeniem spowodowanym koronawirusem część szpitali zdecydowało się na wprowadzenie zakazów odwiedzin.

16:44

Turniej kwalifikacyjny koszykarzy 3x3 do igrzysk olimpijskich w Tokio, który miał się odbyć w dniach 18-22 marca w indyjskim Bengaluru, został odwołany ze względu na epidemię koronawirusa. Nowy termin imprezy, w której miała wystąpić m.in. reprezentacja Polski, nie jest znany.

16:40

Liczba zachorowań na koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 34 i wynosi obecnie 85 - poinformowały w środę brytyjskie władze medyczne. To największy wzrost zachorowań w ciągu jednego dnia od momentu pojawienia się koronawirusa w tym kraju.

Dwadzieścia dziewięć spośród tych 34 osób podróżowało ostatnio do krajów dotkniętych chorobą lub zaraziło się od osób, o których wiadomo, że były w tych krajach. Jednak trzy kolejne osoby zainfekowały się wirusem w Wielkiej Brytanii i na razie nie wiadomo w jaki sposób do tego doszło.

16:13

Dwie osoby przebywają w szczecińskim szpitalu wojewódzkim w związku z podejrzeniem koronawirusa - poinformował PAP w środę p.o. rzecznika placówki Mateusz Iżakowski. Badania wykluczyły u pacjentów grypę.

Hospitalizowane osoby trafiły do szpitala wojewódzkiego z objawami grypowymi, są w dobrym stanie - poinformował Iżakowski.

Przeprowadzone badania wykluczyły u tych pacjentów grypę. Pobrano od nich próbki do testów na obecność koronawirusa, które wysłane zostały do Państwowego Zakładu Higieny.

16:01

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa poinformowały w środę, że rezygnują z użycia 150 z 770 swoich samolotów w reakcji na epidemię koronawirusa. Jeśli chodzi o gospodarcze skutki zarazy, "najgorsze dopiero przed nimi" - zapowiadają szefowie przewoźnika.

To już druga taka decyzja tych linii w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu Lufthansa uziemiła 23 samoloty. To efekt znacznego ograniczenia lotów w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19.

15:30

W Radzie UE, w której spotykają się unijni ministrowie wykryto przypadek koronawirusa - poinformowały jej służby prasowe. To druga osoba z unijnych instytucji, u której zdiagnozowano zarażenie.

Pierwszy, potwierdzony w środę przypadek dotyczy pracownika Europejskiej Agencji Obrony (EDA). Jej służby prasowe podkreśliły, że mimo zarażenia osoba ta czuje się dobrze i przebywa w samoizolacji w domu. Urzędnik ten gorzej się poczuł w sobotę i nie zgłosił się już później do pracy.

15:22

Niektóre duże brytyjskie sieci drogerii i aptek wprowadziły limity w sprzedaż środków do higieny rąk, gdyż obawy związane z epidemią koronawirusa drastycznie zwiększyły popyt.

Sieci Boots i LloydsPharmacy ogłosiły, że sprzedaż produktów, które pomagają powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa w sytuacji braku dostępu do wody, takich jak chusteczek czy żeli antybakteryjnych do rąk, jest ograniczona do dwóch sztuk na osobę.

15:10

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Końskich zadeklarował, że w razie rozprzestrzeniania się koronawirusa, będzie trzeba rozważyć rezygnację z dużych zgromadzeń.

Powiedziałbym, że wręcz wzorcowo przebiegła cała sytuacja. Pacjent zgłosił się do lekarza rodzinnego, lekarz rodzinny natychmiast poinformował o tym sanepid, przysłano specjalną karetkę ze specjalnie przygotowaną obsługą, która pana zawiozła do szpitala na oddział zakaźny, wszystko było pod kontrolą - ocenił prezydent.

Duda podkreślił, że w sytuacji, gdy koronawirus będzie się rozprzestrzeniał, "być może będzie konieczność zrezygnowania ze zgromadzeń". A wtedy, oczywiście, zgromadzenia kampanijne też nie będą mogły się odbywać - mówił.

15:07

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla nie rozegrają we Włoszech ćwierćfinałowego meczu Ligi Mistrzów z zespołem Trentino Itas.

Powodem jest ryzyko zagrożenia koronawirusem.

"Nie boimy się zachorowania, ale jeśli pojechalibyśmy do Włoch, to po powrocie musielibyśmy zostać poddani 2-tygodniowej kwarantannie, a to wpłynęłoby na rozgrywki krajowe" - podkreśla atakujący Jastrzębskiego Węgla Dawid Konarski.

15:01

Niecałe pół godziny zajęło strażakom w Szczecinie rozstawienie dwóch namiotów do zorganizowania polowych izb przyjęć. Straż pożarna - razem z lekarzami - sprawdza dziś gotowość do epidemii koronawirusa.

14:58

Urząd Miasta w Zielonej Górze odwołał wszystkie imprezy masowe zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie.

Ich lista jest dość długa, ale wiadomo, że mieszkańcy Zielonej Góry w najbliższym czasie nie wysłuchają kilku koncertów i nie będą mogli wziąć udziału w turniejach żużlowych i koszykarskich.

Jest to element zapobiegania, bo ten przypadek, który pojawił się w Polsce - to jest osoba, która przyjeżdżała z Niemiec z imprezy masowej, więc uważamy, że lepiej jest zapobiegać - mówił prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

14:45

Włoska minister oświaty zdementowała informacje o tym, że szkoły i uniwersytety zostaną zamknięte. Zapowiedziała, że decyzja w tej sprawie dopiero może zostać podjęta.

14:42

W związku z zagrożeniem spowodowanym koronawirusem część szpitali zdecydowało się na wprowadzenie zakazów odwiedzin. Zakazy wprowadziły niektóre szpitale w Kielcach, Gdańsku, Słubicach, Warszawie, Katowicach i Białymstoku.

14:39

W szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim nie było pacjentów podejrzanych o infekcję koronawirusem - poinformował w środę szpital.

Do tej pory w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie nie mieliśmy żadnych pacjentów podejrzanych o infekcję koronawirusem - powiedział dziennikarzom kierownik szpitalnego oddziału ratunkowego Wysokospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim dr Tomasz Więckowski.

14:34

Wyniki badań wszystkich pacjentów, którzy byli dotychczas hospitalizowani na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, wykluczyły zakażenie koronawirusem - poinformował PAP w środę rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

14:30

Rewanżowy mecz półfinałowy Napoli Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika z Interem Mediolan w piłkarskim Pucharze Włoch został przełożony z powodu koronawirusa. Spotkanie zaplanowane było na czwartek, a w pierwszym zespół Polaków wygrał 1:0.

Dzień wcześniej ten sam los spotkał drugi półfinał, w którym Juventusu Turyn Wojciecha Szczęsnego zmierzy się z Milanem. Nowe terminy na razie nie są znane.

14:24

Polak, który zachorował na koronawirusa, jechał autobusem z Niemiec do Polski. Osoba ta zgodnie z wykupionym biletem zakończyła swoją podróż w Słubicach. Autokar zabierał pasażerów z niemieckich miast: Bonn, Dusseldorf, Essen, Hamm, Bielefeld na trasie do miast północnej Polski - poinformowała na swojej stronie firma "Sindbad", której autokarem podróżował Polak zarażony koronawirusem.

W komunikacie spółka "Sindbad" zapewniła, że firma dba o bezpieczeństwo pasażerów i personelu, stale monitoruje sytuację zakażeń koronawirusem COVID-19 i stosuje się do wszystkich zaleceń wydawanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

14:19

Rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus był obecny na Półwyspie Iberyjskim już w styczniu - wynika z ujawnionych w środę informacji służb medycznych Hiszpanii. Tymczasem pierwsze zakażenie Covid-19 w kontynentalnej części Hiszpanii stwierdzono dopiero 25 lutego.

Ustalenia te są efektem śledztwa prowadzonego przez ministerstwo zdrowia Hiszpanii, a za ich potwierdzenie uznaje się śmierć pacjenta we wtorek wieczorem w szpitalu w Walencji.

W trakcie dochodzenia potwierdzono, że zgon 69-letniego mężczyzny, który został przyjęty do szpitala z objawami - jak pierwotnie przypuszczano - zapalenia płuc, nastąpił w wyniku zakażenia koronawirusem. Mężczyzna zmarł 13 lutego, kiedy w Hiszpanii kontynentalnej nie stwierdzono jeszcze żadnego przypadku infekcji Covid-19.

14:14

Ministerstwo zdrowia Izraela nakazało w środę kilku tysiącom osób, które były na meczu piłkarskim w Jafie, oraz ponad 1000 uczniom poddanie się dwutygodniowej kwarantannie z powodu nastolatka, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem - podają izraelskie media.

Pacjent jest uczniem 9 klasy w kibucu Giwat Brener i miał kontakt z zainfekowanym, który powrócił z Włoch. Ministerstwo udostępniło dokładne dane na temat tego, gdzie przebywał od 24 lutego, m.in. miejsce, gdzie siedział podczas telawiwskich derbów. Każdy, kto w czasie meczu pomiędzy Hapoelem a Makabi miał miejsce przy 8 bramie, otrzymał polecenie odizolowania się.

Według informacji telewizji Reszet 13 około 5,3 tys. fanów siedziało w tym rejonie.

14:12

Agencja Ansa informowała, że jeszcze dziś premier Giuseppe Conte spotka się z ministrami i wyjaśni powody takiej radykalnej decyzji.

14:03

Włoski rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół i uniwersytetów w kraju. Placówki mają być zamknięte do połowy marca - podaje agencja ANSA. 

13:43

Wiadomo, kim były osoby, które podróżowały z Niemiec z 66-letnim mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem. Mężczyzna ten przyjechał dwa dni temu do Polski autobusem rejsowym, a ponieważ bilety były imienne, sanepid dociera do pozostałych pasażerów. Osoby te zostaną poddane 14-dniowej kwarantannie. 

13:35

Z powodu zagrożenia koronawirusem przesunięto termin targów w Hanowerze, uznawanych za największe światowe spotkanie handlowe branży przemysłowej. W kwietnia miało zjechać 6000 wystawców z 70 krajów. Targi przesunięto na lipiec.

Już wcześniej odwołano kilka międzynarodowych imprez targowych, takich jak Mobile World Congress w Barcelonie, targi turystyczne ITB w Berlinie, targi książki w Lipsku, genewski salon samochodowy czy targi rzemiosła w Monachium.

13:20

Czteroosobowa rodzina, w tym dwójka dzieci w wieku 2 i 4 lat, z podejrzeniem koronawirusa została przewieziona koło południa na oddział zakaźny Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze (woj. lubuskie). Trafili tam z Międzyrzecza. Byli na wakacjach w Niemczech. 

13:17

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapewnia, że "na razie nie ma powodu, żeby zawieszać zajęcia w całej Polsce. Każdy z dyrektorów szkoły wie, co ma robić, gdyby pojawiło się bezpośrednie zagrożenie. Trzeba reagować tam, gdzie to zagrożenie jest, a nie siać panikę i zamykać wszystkie instytucje, wszystkie szkoły".

Jeżeli dziecko, nauczyciel, pracownik jest chory bądź miał kontakt z osobą zarażoną, wówczas dyrektor ma prawo do tego, żeby zgodnie z obowiązującymi przepisami zawiesić zajęcia, powinien przeprowadzić dezynfekcję szkoły - i z tego, co wiem, chyba w Kołobrzegu tak się właśnie stało, bo tam był akurat tego typu przypadek - dodał szef MEN.

12:45

Rząd zleca awaryjną, masową produkcję odkażalników do rąk w związku z koronawirusem. Resort finansów rozmawia o tym z Polskim Koncernem Naftowym Orlen, który ma zakłady do produkcji chemikaliów. Mogą one szybko zostać przestawione na produkcję odkażalników do rąk. Produkcja - jak ustalił nasz dziennikarz Krzysztof Berenda - ma lada moment ruszyć w należącym do Orlenu Zakładzie Jedlicze. Właśnie startują testy laboratoryjne. Odkażalniki mają trafić w pierwszej kolejności do służb bezpieczeństwa, szpitali, na stacje kolejowe i do szkół.

12:37

W Belgii zdiagnozowano dziesięć nowych zakażeń koronawirusem; łącznie w kraju tym stwierdzono ich 23. Służby medyczne spodziewają się wzrostu liczby zakażeń w najbliższym czasie. W Belgii w poniedziałek dzieci wróciły do szkoły po feriach. Placówki funkcjonują formalnie, choć dyrektorzy wysłali do rodziców wiadomości, by wstrzymali się z wysyłaniem dzieci do szkół, jeśli były w regionach najbardziej dotkniętych zachorowaniami.

Na razie nie ma objawów paniki w społeczeństwie, ale supermarkety odnotowały większe zapotrzebowanie na produkty z długą datą przydatności do spożycia, takie jak makarony czy konserwy. W aptekach w Brukseli trudno dostać żele odkażające do rąk, choć farmaceuci podkreślają, że ciepła woda z mydłem w zupełności wystarczy, by się zabezpieczyć.

12:25

Włoski rząd rozważa zamknięcie wszystkich szkół w kraju w związku z coraz liczniejszymi przypadkami zarażenia koronawirusem. Według ostatnich danych we Włoszech z tego powodu zmarło 79 osób, zarażonych jest 2260 osób.

Rząd apeluje do obywali, by nie podawali sobie rąk, nie całowali w policzek oraz zachowali odstęp co najmniej metra od siebie w trakcie rozmowy.

11:45

W wielu województwach przy szpitalach z oddziałami zakaźnymi straż pożarna wraz z lekarzami ćwiczą rozstawianie i funkcjonowanie mobilnej izby przyjęć. Te prowizoryczne punkty maiłaby powstać na wypadek lawinowego wzrostu zachorowań lub podejrzeń zarażenia koronawirusem. W Małopolsce straż ćwiczyła przed szpitalem w Myślenicach i Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie. 

11:10

Na Białorusi potwierdzono zakażenie Covid-19 u sześciu osób. Pierwszym przypadkiem był irański student, który przyleciał do Mińska z Baku. Pozytywne wyniki dały też testy w przypadku mieszkanki Witebska, która powróciła z Włoch i mężczyzny, który miał bezpośredni kontakt z chorym Irańczykiem.

11:08

Włochy już podliczają straty spowodowane przez koronawirusa w branży turystycznej. Tylko w sezonie wiosennym to 7,4 miliarda euro - taką prognozę przedstawiła federacja tego sektora oraz usług, zaznaczając, że "sytuacja jest dramatyczna".

Oszacowano, że w okresie od 1 marca do 31 maja do Włoch przyjedzie o ponad 31 milionów turystów mniej niż zwykle w tym czasie.

O drastycznym spadku rezerwacji w hotelach informują ich właściciele z wielu regionów Włoch oraz przede wszystkim z wielkich miast, odwiedzanych przez miliony turystów, w tym Rzymu, Wenecji i Florencji. 


11:00

Pierwszy pacjent w Polsce, u którego potwierdzono koronawirusa przyjechał z Niemiec autobusem. Lekarze są przekonani, że w związku z tym przypadków zarażenia w Lubuskiem będzie więcej. 66-letni pacjent nie ma objawów ciężkiej niewydolności oddechowej, lekarze stosują na razie wobec niego terapię podobną do stosowanej w przypadku zwykłej grypy. 

W Niemczech właściwe służby sanitarne przeprowadziły już izolację całej rodziny pacjenta, która mieszka w Westfalii - poinformował kierownik klinicznego oddziału zakaźnego szpitala w Zielonej Górze Jacek Smykał.


Co wiemy o pierwszej osobie zarażonej koronawirusem w Polsce? Przeczytaj <<< TUTAJ >>>

10:52

Do niedzieli potrwa kwarantanna uczniów z dwóch internatów w Policach koło Szczecina. Mimo że testy wykluczyły koronawirusa u dwóch uczennic, sanepid podjął decyzję, że młodzież musi pozostać w izolacji przez 14 dni od daty powrotu jednej z uczennic z północnych Włoch. Dwie młode pacjentki także pozostaną na oddziale zakaźnym do niedzieli.

10:43

Szpital w Zielonej Górze, w którym przebywa pierwszy chory na COVID-19, jest dobrze przygotowany - zapewnia marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. Rok wcześniej w szpitalu mierzono się z bakterią New Delhi. "Wtedy przećwiczyliśmy takie stany epidemiologiczne" - powiedziała Polak. 

10:41

Ministerstwo Obrony Włoch wysłało pierwszą grupę lekarzy wojskowych do szpitali i przychodni w rejonie miasta Lodi w Lombardii na północy kraju, które zaapelowały o wsparcie. W placówkach, gdzie szerzy się wirus, brakuje lekarzy i personelu pielęgniarskiego. Wiele pracujących tam osób zostało zakażonych; chorują lub mają kwarantannę.

10:39

W Niemczech do godziny 10:00 wykryto 240 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych. Zakażenia wirusem potwierdzono w 15 spośród 16 krajów związkowych. Najwięcej, bo 111 przypadków, odnotowano w Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec, w Bawarii na południowym wschodzie stwierdzono 48 infekcji, w Badenii-Wirtembergii na południowym zachodzie - 44, w Hesji w środkowej części kraju - 12, w Berlinie - 6, w Dolnej Saksonii na północnym zachodzie - 4, a w pozostałych landach wykryto od jednego do trzech zakażeń.

10:38

Od jutra wracają lekcje w szkole podstawowej nr 6 w Kołobrzegu, która była zamknięta od poniedziałku w związku z podejrzeniem koronawirusa u jednej z uczennic. Jak podał dyrektor Andrzej Haraj, szkoła otrzymała oficjalną informację o ujemnym wyniku badania na obecność wirusa u dziecka. 10-letnia dziewczynka do szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie trafiła w sobotę, kilka dni po powrocie z ferii w Indonezji.

10:30

Sztab kryzysowy w Urzędzie Miejskim Cybinki w związku z informacją o potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem u pacjenta hospitalizowanego w Zielonej Górze. Według mediów mężczyzna, który wrócił z Niemiec, do szpitala trafił z Cybinki.

Władze Cybinki zaapelowały o przestrzeganie wszystkich środków ostrożności. Przypomniały również wytyczne o tym, jak się zachować i chronić przed koronawirusem.

10:17

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wprowadził całkowity zakaz odwiedzin pacjentów. Powód to wzrost zachorowań na infekcje wirusowe oraz ryzyko związane z koronawirusem. Wkrótce zmieni się procedura przyjmowania nowych pacjentów. Wprowadzona zostanie zewnętrzna wstępna kwalifikacja pacjentów. W specjalnych kontenerach ustawionych przed wejściem do szpitala lekarze będą podejmować decyzję, kto może wejść do szpitala na oddział ratunkowy, a kto wymaga zgłoszenia bezpośrednio na zakaźną izbę przyjęć przy ulicy Żurawiej. Te osoby nie będą mogły wejść do szpitala. Od dzisiaj do odwołania zamknięte jest też wejście do placówki od strony ulicy Skłodowskiej, zamknięte jest też przejście między szpitalem a poradnią.

10:13

Mężczyzna, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, przyjechał z Niemiec dwa dni temu w południe. Kontakt miała z nim głównie rodzina. Jej członkowie zostali objęci domową kwarantanną.

Służby badają drogę, jaką z Niemiec przebył mężczyzna. Wiadomo, że do Polski przyjechał autobusem rejsowym, ale po drodze miał się przesiadać - informuje reporter RMF FM Mariusz Piekarski.

Służby chwalą racjonalne zachowanie mężczyzny, który nie poszedł do lekarza, tylko zadzwonił do przechodni i do inspekcji sanitarnej. Wtedy wezwano do niego do domu specjalny transport sanitarny i taką karetką został przetransportowany do szpitala. 

09:57

Ceny żeli odkażających we Francji będą regulowane. W ostatnim czasie zaczęły w sklepach osiągać niebotyczne ceny. Ze sklepów i aptek dawno już zniknęły maseczki higieniczne i żele antybakteryjne. Francuzi w obawie przed koronawirusem wykupują produkty o długim terminie ważności.

09:32

Jak pisze "Gazeta Lubuska", pierwszy pacjent z potwierdzonym koronawirusem do szpitala w Zielonej Górze został przetransportowany specjalną karetką z Cybinki. Był w Niemczech w miejscu, w którym występują już zarażenia koronawirusem, między innymi na karnawale w Nadrenii Północnej Westfalii. 

W Zielonej Górze jest drugi pacjent z podejrzeniem koronawirusa. To litewski kierowca, który wrócił z Włoch. Jak pisze Onet, mężczyzna do szpitala trafił po zasłabnięciu na parkingu, miał problemy z oddychaniem. Na razie szpital nie podaje jego wyników badań. Ale powinny być znane jeszcze dzisiaj.

09:16

Rząd Rosji zakazał wywożenia za granicę maseczek medycznych, waty, gazy, jednorazowych kombinezonów ochronnych i niektórych innych środków ochrony. Zakaz nie dotyczy wyrobów stosowanych do użytku osobistego. Obowiązywał będzie do czerwca.

Na liście towarów, których wywożenie jest teraz zabronione, są też bandaże, niektóre środki dezynfekujące i przeciwwirusowe, okulary ochronne, foliowe ochraniacze na buty i kombinezony ochrony przeciwchemicznej. 

8:54

Wszystkie próbki na obecność koronawirusa pobrane w Policach okazały się ujemne. W tym zachodniopomorskim mieście kwarantannie poddano ponad 200 wychowanków i wychowawców tamtejszego zespołu szkół. Reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska informuje, że sanepid analizuje informacje dotyczące wyników testów i jeszcze dziś kwarantanna powinna się zakończyć. Od wczoraj młodzież jest zamknięta w budynkach, po tym jak wysoka gorączka, kaszel i katar wystąpiły u dwóch mieszkających w internacie 17-latek. Dziewczyny czują się już lepiej, ich stan lekarze określają jako dobry. U pozostałych uczniów nie wystąpiły żadne objawy chorobowe.

08:10

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce zdiagnozowano u pacjenta, który przyjechał z Niemiec. Chory pochodzi z województwa lubuskiego. Przebywa w szpitalu w Zielonej Górze i, jak zapewnia minister zdrowia, czuje się dobrze. Jak poinformował Łukasz Szumowski, osoby, które miały z nim kontakt, zostały poddane kwarantannie domowej. Mężczyzna ten nie jest seniorem i nie jest z grupy bardzo wysokiego ryzyka.

Więcej na ten temat przeczytacie <<< TUTAJ >>>


07:50

W niemieckim Bad Rappenau kwarantannie poddano dom opieki, w którym przebywa 70 starszych osób oraz 50 pracowników. Powodem jest przypadek 84-letniego pensjonariusza, który zaraził się koronawirusem od 32-letniego pielęgniarza.

W całych Niemczech zarażonych jest już ponad 200 osób. W związku z obawami przed wybuchem epidemii, mieszkańcy Berlina ruszyli na masowe zakupy. W wielu sklepach półki z artykułami spożywczymi są opustoszałe. Problemy z dostępnością dotyczą m.in. makaronu, konserw, owoców oraz... papieru toaletowego.


07:36

Iran postanowił wypuścić z przepełnionych więzień 54000 osadzonych, aby w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa między więźniami - podaje BBC. Jak podkreślono, ci, którzy wychodzą poza mury zakładów karnych, zostali poddani testom na obecność wirusa - wynik testów w każdym przypadku był negatywny.

07:00

W Wielkiej Brytanii liczba zarażonych wzrosła do 51. To drugi w ostatnich trzech dniach znaczny wzrost potwierdzonych przypadków w ciągu jednego dnia. Wszystkie 12 nowo wykrytych przypadków zakażeń wykryto w Anglii. Ośmioro pacjentów wróciło niedawno z Włoch, a pozostali z Niemiec, Singapuru, Japonii i Iranu.

Według rządowych szacunków w szczycie epidemii nieobecna w pracy może być nawet jedna piąta wszystkich zatrudnionych w Wielkiej Brytanii.  

6:48

Minister zdrowia Łukasz Szumowski na godzinę 8:00 zwołał pilną konferencję prasową. Temat to sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w Polsce związana z ryzykiem zakażenia koronawirusem z Chin.

06:44

Największa sieć supermarketów w Australii - Woolworth - wprowadziła racjonowanie papieru toaletowego, po tym jak masowe jego wykupywanie z obawy przed koronawirusem, spowodowało wyczerpanie zapasów. Jedna osoba może kupić cztery opakowania na dobę. Ze sklepowych półek w ekspresowym tempie znikają konserwy, maski higieniczne i żele do odkażania rąk.


06:40

W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku zachorowania na chorobę COVID-19 wywoływaną koronawirusem SARS-CoV-2. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 68 osób. 316 osób poddano kwarantannie domowej, a 4459 zostało objętych nadzorem sanepidu.

06:29

Koronawirus może przeżyć na powierzchniach, takich jak klamka w drzwiach, uchwyt w autobusie czy rama szpitalnego łóżka nawet kilka dni - twierdzą naukowcy z niemieckiego instytutu badawczego przy uniwersytecie w Greifswaldzie. Z ich obliczeń wynika, że w temperaturze pokojowej nowy wirus z Chin może przetrwać nawet do 9 dniu. Testy wykazały, że najbardziej skuteczna jest dezynfekcja środkami opartymi na etanolu, nadtlenku wodoru lub podchlorynie sodu.

06:14

Do prokuratury w mieście Pawia na północy Włoch trafiła sprawa 88-letniego księdza, który odprawił niedzielną mszę, mimo obowiązującego tam rozporządzenia o zawieszeniu uroczystości religijnych z powodu szerzenia się koronawirusa. Sędziwy ksiądz Antonio Lunghi odprawił mszę w miejscowości Castello d’Agogna dla ośmiu osób.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Wszystko co warto wiedzieć o koronawirusie z Wuhanu w raporcie specjalnym. Sprawdź!

W Polsce nie potwierdzono dotąd żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Ministerstwo zdrowia uruchomiło całodobową infolinię: pod numerem 800 190 590 można uzyskać informacje dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem i informacje o najbliższych placówkach.