W Polsce w sumie choruje już 425 osób. Dziś też okazało się, że jedną z zakażonych osób jest wiceminister rolnictwa. Ministerstwo Zdrowia wydało ważna rekomendację dot. obowiązkowych szczepień dzieci - jak podano, mają zostać wstrzymane do 18 kwietnia. Resort zdrowia poinformował również, że przyczyną śmierci 27-latki była sepsa - nie można jej uznać za ofiarę koronawirusa. Hiszpański rząd nakazał zamknąć hotele. W niektórych powstaną miejsca odosobnienia dla zainfekowanych. Z kolei w Czechach każdy obywatel dostanie maseczkę ochronną. We Włoszech odnotowano kolejną rekordową liczbę zgonów. W ciągu doby zmarło tam 627 osób zakażonych koronawirusem. Wszystkie najistotniejsze informacje z kraju i ze świata na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa znajdziecie poniżej w naszym raporcie dnia. Poniżej relacja z 20 marca.

W Polsce w sumie choruje już 425 osób. Dziś też okazało się, że jedną z zakażonych osób jest wiceminister rolnictwa. Ministerstwo Zdrowia wydało ważna rekomendację dot. obowiązkowych szczepień dzieci - jak podano, mają zostać wstrzymane do 18 kwietnia. Resort zdrowia poinformował również, że przyczyną śmierci 27-latki była sepsa - nie można jej uznać za ofiarę koronawirusa. Hiszpański rząd nakazał zamknąć hotele. W niektórych powstaną miejsca odosobnienia dla zainfekowanych. Z kolei w Czechach każdy obywatel dostanie maseczkę ochronną. We Włoszech odnotowano kolejną rekordową liczbę zgonów. W ciągu doby zmarło tam 627 osób zakażonych koronawirusem. Wszystkie najistotniejsze informacje z kraju i ze świata na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa znajdziecie poniżej w naszym raporcie dnia. Poniżej relacja z 20 marca.
/Darek Delmanowicz /PAP
Aby odświeżyć stronę wciśnij F5 lub włącz automatyczne odświeżanie :

Według najnowszych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju odnotowano dotąd 425. 5 osób zmarło.

23:55

Parkingi przy terenach rekreacyjnych i parkach zamknął w piątek do odwołania samorząd Katowic. Prezydent miasta Marcin Krupa zaapelował do mieszkańców, którzy w ostatnich dniach licznie gromadzili się w takich miejscach, o rozsądek i pozostanie w czasie zagrożenia w domach.

To już kolejna taka inicjatywa w miastach regionu. We wtorek parkingi nad popularnym zbiornikiem wodnym zamknęła Dąbrowa Górnicza, w piątek o zamknięciu parkingów przy parkach poinformowały władze Sosnowca.

W piątek po południu nagranie na swoim profilu na Facebooku opublikował prezydent Katowic. Stojąc na jednym z zamkniętych parkingów najpopularniejszego miejsca wypoczynku katowiczan, Doliny Trzech Stawów Krupa akcentuje, że jeszcze dzień i dwa dni wcześniej w tym miejscu można było spotkać setki ludzi, w tym rodziny z dziećmi czy robiącą grilla młodzież.


23:50

W Finlandii rodzice uczniów klas 1-3 mogą wysyłać dzieci do szkół, mimo obowiązującego w stanie wyjątkowym ogólnego zarządzenia o zamknięciu tych placówek w związku z pandemią koronawirusa - przekazał resort edukacji i kultury w Helsinkach.

Od poniedziałku wszyscy uczniowie klas 1-3 w szkołach podstawowych będą mogli chodzić na zajęcia. Nie jest to jednak obowiązek, gdyż wciąż aktualne jest rządowe "zalecenie", aby w miarę możliwości dzieci pozostały w domach i korzystały z nauki na odległość - wynika z nowych wytycznych ministerstwa.

Rząd premier Sanny Marin ogłaszając na początku tygodnia stan wyjątkowy i decydując się na zamknięcie szkół wszystkich szczebli, określił - na zasadzie wyjątku - że tylko uczniom tych rodziców, którzy pracują w "krytycznych" dla państwa sektorach należy zapewnić prawo do nauki w szkole


23:45

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zainaugurował kampanię #zostajęwdomu w weekend. Kwarantanna ma sens, gdy jest ciągła. Nie zmarnujmy naszej dotychczasowej pracy - podkreślił.

Prezydent Wrocławia zaapelował, by w najbliższy weekend, kiedy przypada pierwszy dzień wiosny, pozostać w domach i zrezygnować ze spotkań. "Wiosna na nas poczeka. Wrocław na nas poczeka. Kwarantanna ma sens, gdy jest ciągła. Nie zmarnujmy naszej dotychczasowej pracy i wysiłku" - powiedział.

"Mniejsza liczba spotkań to mniejsza liczba zakażeń, to większa szansa na zdrowie i pełną opiekę medyczną dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla osób szczególnie narażonych na zachorowanie" - przekonują przedstawiciele wrocławskiego magistratu.


23:42

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zarządził w piątek, aby wszyscy pracownicy firm, które nie są najbardziej istotne dla funkcjonowania stanu, pozostawali w domach. Uzasadniał zaostrzone restrykcje batalią z koronawirusem.

Rozporządzenie wykonawcze, które porównał do przepisów kwarantanny, ma obowiązywać od niedzieli wieczorem.

"Wszyscy jesteśmy teraz objęci kwarantanną. Wszyscy znajdujemy się na różnych poziomach kwarantanny, co jest trudne" - powiedział.

Zgodnie z danymi ogłoszonymi w piątek po południu w stanie Nowy Jork było 7845 potwierdzonych przypadków SARS-Cov-2, w tym 5151 w samym mieście.

23:30

W Turcji stwierdzono w piątek 311 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca. W sumie w Turcji jest 670 osób zainfekowanych, dziewięć osób zmarło.

Koca oświadczył, że w ostatnich 24 godzinach w Turcji przeprowadzono 3656 testów na koronawirusa.


23:27

Polska będzie jednym z pierwszych państw, do których Hiszpania wyśle samoloty po swoich obywateli, chcących powrócić do kraju w związku z pandemią koronawirusa. Akcja sprowadzania Hiszpanów do ojczyzny ruszy w sobotę - poinformowała szefowa hiszpańskiego MSZ Arancha Gonzalez Laya.

W rozmowie z rozgłośnią COPE Gonzalez Laya przekazała, że rozmawiała już w sprawie organizacji lotu do Warszawy po obywateli Hiszpanii z ministrem spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem.


23:24

Wybrani 29 lutego br. członkowie parlamentu złożyli w piątek ślubowanie poselskie. Przewodniczącym jednoizbowej Rady Narodowej Republiki Słowackiej (NRSR) został lider ruchu Jesteśmy Rodziną (Sme rodina) Boris Kollar. Prezydent Zuzana Czaputova przyjęła dymisję gabinetu Petera Pellegriniego.

Przy wejściu do gmachu parlamentu politykom mierzono temperaturę. Ślubowanie składano w maseczkach na twarzy i w ochronnych rękawiczkach. W sali posiedzeń zainstalowano dystrybutor płynu do dezynfekcji rąk.

23:13

Ambasada RP w Rydze odpowiedziała na komentarze w sprawie działań polskich władz w stosunku do Łotyszy, którzy utknęli na granicy polsko-niemieckiej. "Działamy w sytuacji nadzwyczajnej, jaką jest pandemia Covid-19" - powiedziała ambasador Monika Michaliszyn.


23:05

Włosi uprawiający sport na wolnym powietrzu będą mogli robić to wyłącznie w pojedynkę i w pobliżu domu. Nakazuje to nowe, wydane w piątek rozporządzenie rządu Giuseppe Contego w sprawie zahamowania koronawirusa. Nie wprowadzono drakońskich kroków.

Przepisy wchodzą w życie w sobotę i będą obowiązywać do 25 marca, gdy wygaśnie wcześniejszy dekret rządowy, wprowadzający restrykcje w poruszaniu się oraz nakazujący zamknięcie barów i sklepów innych niż spożywcze i supermarkety.

22:54

22:46

8 tys. kilogramów papieru toaletowego znaleźli w skradzionej ciężarówce naczepowej policjanci z amerykańskiego stanu Karolina Północna. Funkcjonariusze nie podali danych kierowcy, gdyż - jak to ujęli - papier toaletowy to "teraz dość delikatna sprawa".

Śledztwo wykazało, że ciężarówka naczepowa została skradziona, a pojazd zamierzano wykorzystać do transportu ok. 8 tys. kilogramów papieru toaletowego - przekazało biuro szeryfa hrabstwa Guilford.

W przyczepie znajdowały się też ręczniki papierowe oraz inne produkty higieniczne. Kierowca jest podejrzany o kradzież przyczepy; nie postawiono mu zarzutów w związku z jego ładunkiem.


22:41

WOŚP kupi 150 łóżek do intensywnej terapii, głównie dla 19 szpitali jednoimiennych, powołanych przez Ministerstwo Zdrowia do walki z koronawirusem - podała w piątek fundacja. Mają one trafić do wytypowanych we współpracy z resortem zdrowia szpitali z końcem kwietnia.

Jak przekazała fundacja, WOŚP od kilku dni pozostaje w kontakcie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, konsultując ewentualną pomoc w doposażeniu szpitali.

22:36

Zaplanowane na 7-10 maja w kalifornijskim Long Beach skateboardingowe zawody kwalifikacyjne do igrzysk w Tokio zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa. Nowa data i ewentualne miejsce nie zostały ustalone.

Skateboarding po raz pierwszy znalazł się w olimpijskim programie. W stolicy Japonii mają zostać rozdane po dwa komplety medali w rywalizacji w każdej z płci.

W każdej z dwóch konkurencji - street i park - na igrzyska pojadą medaliści mistrzostw świata oraz czołowa 16 specjalnego rankingu. Po jednym miejscu zapewnione mają reprezentanci gospodarzy.

22:31

Brytyjski rząd zwrócił się do 65 tys. emerytowanych lekarzy i pielęgniarek, aby wrócili do pracy i pomogli w walce z pandemią koronawirusa. Do pomocy zostaną też włączeni studenci ostatnich lat uczelni medycznych i pielęgniarskich.22:17

Ok. 2,6 tys. osób z amerykańskiego personelu wojskowego, w tym cywili, przebywa obecnie w Europie w izolacji - przekazała w piątek armia USA. Wśród tych osób jest 35 potwierdzonych przypadków koronawirusa.

O liczbach tych poinformował na konferencji prasowej w Stuttgarcie naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie (SACEUR) generał Tod Wolters.

"Nie wiemy, co przyniesie przyszłość" - ocenił generał. Zapewnił przy tym, że armia USA "przygotowuje się na najgorsze scenariusze". 

22:10

Senat Brazylii zatwierdził prezydencki dekret o wprowadzeniu w kraju stanu wyjątkowego w związku z pandemią koronawirusa. Pozwoli to rządowi zwolnić środki budżetowe na walkę z pandemią, która do tej pory zabiła w Brazylii siedem osób. Zakażonych jest 621 osób.

W obliczu pogłębiającego się kryzysu związanego z Covid-19 deputowani odłożyli na bok różnice polityczne i jednomyślnie zatwierdzili dekret prezydenta Jaira Bolsonaro.

Dekret ten, obowiązujący do 31 grudnia, powołuje specjalny komitet złożony z sześciu senatorów i sześciu przedstawicieli izby niższej w celu monitorowania kroków podejmowanych przez rząd w celu powstrzymania pandemii i związanych z tym kosztów dla skarbu państwa.

22:06

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły 33 osoby, a od początku epidemii - 177, natomiast liczba wykrytych zakażeń wzrosła w minionych 24 godzinach z 3269 do 3983, poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Spośród 33 nowych zgonów, 32 z nich miały miejsce w Anglii, zaś jeden w Walii. Anglia przoduje też pod względem całkowitej dotychczasowej liczby zgonów - zmarło w niej 167 osób, z czego aż 72 w Londynie. Jeśli chodzi o pozostałe części Zjednoczonego Królestwa, to w Szkocji koronawirus był przyczyną śmierci sześciu osób, w Walii - trzech, zaś w Irlandii Północnej - jednej.

22:05

Ministerstwo zdrowia Izraela poinformowało o pierwszym w tym kraju zgonie na Covid-19. Zmarły mężczyzna miał 88 lat i cierpiał też na inne choroby. Mężczyzna trafił do szpitalu przed tygodniem w poważnym stanie.

Do tej pory w Izraelu zanotowano 705 przypadków koronawirusa, większość z łagodnymi objawami. Około 10 pacjentów jest w stanie poważnym, a 15 osób całkowicie wyzdrowiało.

21:48

W Zimbabwe, kraju pogrążonym w kryzysie gospodarczym, gdzie system ochrony zdrowia jest na skraju przepaści, ogłoszono w piątek wykrycie pierwszego przypadku koronawirusa.

Obadiah Moya, minister zdrowia tego leżącego w południowej Afryce państwa, przekazał, że zainfekowany mężczyzna mieszka w Victoria Falls, w pobliżu którego znajdują się Wodospady Wiktorii, jedno z najczęściej uczęszczanych przez turystów miejsc w Afryce.

38-latek 15 marca wrócił z tygodniowego pobytu w Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe udał się na dobrowolną kwarantannę, wkrótce zaczął uskarżać się na złe samopoczucie - poinformował minister.

21:28

Mieszkańcy Hiszpanii masowo składają doniesienia na innych obywateli w związku z panującym od niedzieli w tym kraju stanem zagrożenia epidemicznego z powodu koronawirusa. Do piątkowego wieczora policja otrzymała blisko 32 tys. zgłoszeń o rzekomym złamaniu przepisów.

Restrykcje w wychodzeniu z domów obowiązują od niedzieli w związku z szybko rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Hiszpanii, przekraczającą już 20 tys. Hiszpanie wychodzić mogą tylko w uzasadnionych przypadkach, np. udania się do pracy, apteki, banku, sklepu lub wyprowadzenie na spacer psa.

Z danych policji wynika, że do piątkowego popołudnia funkcjonariusze ukarali tylko za samą jazdę autem bez ważnego motywu podróży ponad 350 osób.


21:19

Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu specjalnego wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy opiekują się osobami zakażonymi.


21:09

W Serbii zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem - 59-letni mężczyzna, który cierpiał też na inne choroby, poinformowała premier Ana Brnabić.

"Niestety straciliśmy pierwsze życie. Będziemy walczyć o życie każdej osoby" - oświadczyła Brnabić podczas konferencji prasowej.

W Serbii zdiagnozowano do tej pory 135 przypadków zakażenia koronawirusem; ośmiu chorych jest w stanie ciężkim.

21:06

Prezydent Madagaskaru Andry Rajoelina poinformował w oświadczeniu telewizyjnym, że na wyspie zanotowano trzy pierwsze przypadki koronawirusa.

Władze Madagaskaru, jednego z najbiedniejszych państw świata, gdzie 90 proc. ludności żyje za mniej niż dwa dolary dziennie, w tym tygodniu prewencyjnie wstrzymały międzynarodowe loty, aby nie dopuścić do pojawienia się koronawirusa.

21:01

Budapeszt potrzebuje kilka milionów masek ochronnych z powodu pandemii koronawirusa - oświadczył burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony. Pojawiają się doniesienia o rozpoczęciu produkcji masek na Węgrzech.

Karacsony powiedział w komunikacie na Facebooku, że węgierska stolica będzie potrzebowała w najbliższym czasie co najmniej milion masek FFP2 filtrujących zawarte w powietrzu zawiesiny, przede wszystkim dla pracowników służby zdrowia i służb socjalnych, a ponadto co najmniej 5 mln masek chirurgicznych, które można by rozdać ludności.

Burmistrz dodał, że zasygnalizował taką potrzebę rządowi, ale władze samorządowe też uczynią wszystko, co możliwe, by je zdobyć. Zastrzegł, że nie jest to kwestia pieniędzy, tylko bardzo trudno je kupić.

20:59

W kościołach katolickich w Anglii i Walii wstrzymane zostało w piątek do odwołania odprawianie mszy z udziałem wiernych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Zgodnie z zaleceniem Kościoła Katolickiego Anglii i Walii, msze powinny w dalszym ciągu odbywać się codziennie, ale tylko z udziałem kapłana, wierni powinni je śledzić przez internet. Na czas epidemii powinny zostać przełożone chrzty, pierwsze komunie oraz bierzmowania, natomiast śluby, jeśli nie mogą być odłożone, powinny zostać ograniczone do księdza, pary młodej oraz najbliższej rodziny

20:56

Wszystkie zaplanowane w maju turnieje z cyklu World Tour w siatkówce plażowej, a wśród nich warszawski, przełożono lub odwołano z powodu pandemii koronawirusa - ogłosiła w piątek międzynarodowa federacja (FIVB).

W późniejszym terminie mają się odbyć zawody w Tuan Chau (Wietnam), Itapemie (Brazylia), Jurmale (Łotwa) oraz Ostrawie (Czechy), natomiast czterogwiazdkowy turniej w Warszawie (27-31 maja) został definitywnie odwołany.

20:48

Brytyjski rząd nakazał w piątek po południu zamknięcie tak szybko, jak to możliwe, wszystkich pubów, klubów, restauracji, kin, muzeów, siłowni i wszelkich miejsc rozrywki, by zatrzymać epidemię koronawirusa. Jednocześnie ogłosił kolejny pakiet pomocy dla gospodarki.

Premier Boris Johnson wyjaśnił, że potrzebne jest wzmożenie walki z epidemią. Zapowiedział, że to czy lokale pozostają zamknięte będzie rygorystycznie kontrolowane pod groźbą odebrania licencji. Mają być one nieczynne do odwołania, choć co miesiąc sytuacja będzie poddawana ocenie.

20:43

Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych już od 25 marca, tak, aby nauczyciele mogli już w systematyczny sposób przekazywać wiedzę, kontaktować się z uczniami i - jeżeli będzie taka potrzeba, wystawiać im oceny - poinformował w piątek szef MEN Dariusz Piontkowski.


20:41

“W najbliższych dniach będziemy mieli tysiąc, dwa tysiące zakażonych koronawirusem. Natomiast w ciągu kilkunastu dni ta liczba może się zwiększyć do 10 tys. Osób" - uważa minister zdrowia, Łukasz Szumowski

20:28

Dyrektor ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Mike Ryan oświadczył w piątek, że potrzebne będą mosty powietrzne, by przewozić personel i dostarczać środki medyczne do krajów, które tego potrzebują.

"Potrzebujemy infrastruktury, mostów powietrznych, aby móc transportować personel, konieczne materiały, włącznie z testami laboratoryjnymi i środki ochronne do krajów, gzie wystąpiły poważne problemy z dostawami" - oznajmił Ryan.

WHO dostarczyło 1,5 mln testów na koronawirusa do krajów na całym świecie, ale może się okazać, że będzie potrzebowało 80 razy więcej w czasie walki z pandemią - dodał.

20:20

Ministerstwo Zdrowia: 425 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce; nowych - 14.


20:18

Koleje Śląskie (KŚ) wprowadzają od najbliższego poniedziałku kolejne ograniczenia w kursowaniu pociągów w związku z zagrożeniem epidemicznym. Wraz ze znacząco mniejszą liczbą pasażerów z rozkładu wypadnie 95 pociągów, trasy niektórych zostaną skrócone - podał przewoźnik.


20:17

Do 3 kwietnia z powodu epidemii koronawirusa zamknięte zostały wszystkie plaże w rejonie Rzymu. Decyzję tę podjęli burmistrzowie okolicznych miejscowości: Anzio, Ardea, Nettuno, Pomezia, Torvaianica.

Wszystkie plaże na długim odcinku zamknięto przed pierwszym wiosennym weekendem, gdy pojawiły się obawy, że mimo zakazu wyjścia z domu rzymianie będą próbowali dostać się nad morze. Zabroniono tam wszelkiej aktywności na wybrzeżu.

Burmistrzowie uznali, że tak zdecydowany krok jest niezbędny, by nie dopuścić do skupisk ludzi w dniach epidemii koronawirusa i jakiegokolwiek ryzyka zakażenia.

20:14

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd Ukrainy wprowadził w Kijowie oraz w obwodach dniepropietrowskim i iwano-frankowskim stan sytuacji nadzwyczajnej - ogłosił ukraiński premier Denys Szmyhal. Na Ukrainie potwierdzono dotychczas 29 przypadków zakażenia.

"Na razie nie są przewidziane żadne nowe ograniczenia. Stan sytuacji nadzwyczajnej ma na celu mobilizację działań na rzecz walki z rozprzestrzenieniem się Covid-19" - oświadczył Szmyhal w serwisie Telegram.

Wcześniej stan sytuacji nadzwyczajnej wprowadzono w obwodach kijowskim, żytomirskim i czerniowieckim.

20:07

Przed nami decydujący czas, zdaniem specjalistów zbliżamy się do kluczowego momentu w walce z epidemią. Dlatego apeluję o jeszcze większą mobilizację i dyscyplinę. Zostańmy w domach! Stosujmy się do wydawanych zaleceń - zaapelował w piątkowym orędziu prezydent Andrzej Duda.

19:58

Test na koronawirusa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen dał negatywny wynik - poinformował rzecznik KE Eric Mamer. Niemka musiała zostać przebadana po tym, gdy okazało się, że zakażony jest główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier.


19:51

Resort zdrowia Irlandii poinformował w piątek wieczorem, że liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła w ciągu doby o 136 - do 683. Jak dotychczas z powodu Covid-19 zmarły trzy osoby.

W poniedziałek tymczasowy premier Irlandii Leo Varadkar powiedział, że rząd spodziewa się, iż liczba zachorowań na Covid-19 wzrośnie do końca marca do około 15 tys., a pandemia będzie trwała przez wiele miesięcy

19:48

W tej chwili zleciliśmy analizy, jak w ogóle kształtowały się ceny poszczególnych kategorii produktów w ciągu ostatniego roku. Dostaniemy je niezwłocznie i będziemy przymierzali się wtedy do publikacji cen regulowanych odgórnie - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim, która odbyła się w KPRM, Szumowski został zapytany, kiedy zostanie opublikowana lista produktów, których ceny mają być regulowane i jak będzie wyglądał mechanizm z tym związany.

Jak podkreślił szef MZ, "odgórne regulowanie cen produktów jest zawsze bardzo delikatną operacją". "Myśmy w tej chwili zlecili analizy, jak w ogóle kształtowały się ceny tych poszczególnych kategorii produktów w przeciągu ostatniego roku. Dostaniemy je niezwłocznie i będziemy przymierzali się wtedy do publikacji takich cen regulowanych odgórnie" - poinformował.


19:46

Projekt specustawy ws. tarczy antykryzysowej jest już gotowy w MR, we współpracy z innymi ministerstwami są szlifowane ostatnie jego zapisy; weekend chcemy poświęcić na jego przegląd, konsultacje - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu pytany podczas piątkowej konferencji prasowej o projekt ustawy antykryzysowej odparł, że jest on już gotowy w Ministerstwie Rozwoju. "We współpracy z innymi ministerstwami są szlifowane ostatnie jego zapisy" - zaznaczył.

"Chcemy ten weekend poświęcić jeszcze na jego przegląd, konsultacje" - dodał premier.


19:37

Decyzja o ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce jest trudna, ale pozwoli ratować ludzkie życie - podkreślił w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zwrócił także uwagę na prostsze procedury dotyczące osób powracających z kwarantanny.

"To jest oczywiście decyzja trudna - ogłoszenie stanu epidemii w kraju, ale myślę, że obecna sytuacja, gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, popatrzymy na liczbę osób, które umierają codziennie, to myślę, że te trudne decyzje, te ważne i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są tak naprawdę decyzjami ratującymi czyjeś życie" - powiedział Szumowski na konferencji prasowej w KPRM.


19:20

Piontkowski: ogłoszenie stanu epidemii w Polsce nie zmienia terminarza egzaminów w szkołach.

19:11

Premier: Wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia terminu wyborów. 

19:10

Premier: W ciągu kilku dni spodziewamy się nawet 10 tysięcy zachorowań.

19:09

Premier podczas konferencji prasowej w KPRM mówił, że obecna sytuacja w Polsce związana z epidemią koronawirusa to "egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy". "Robimy to w dużym stopniu dla nas samych, dla wszystkich Polaków, ale w szczególności dla osób starszych, dla seniorów" - podkreślał.

Powołując się na dane statystyczne z Europy szef rządu podkreślał, że seniorzy są bardzo narażeni na skutki koronawirusa. "Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie ta tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie, te najbliższe, kolejne dwa, trzy tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga" - podkreślał.

19:07

Szef MEN: wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca.

19:04

Do 30 tys. złotych zostały podniesione kary za złamanie kwarantanny. Taką informację przekazał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

19:01

“Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkiejnocy. To trudna decyzja, ale potrzebna, żeby nie doszło do rozprzestrzeniania się koronawirusa" - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia.

Wcześniej zgodnie z decyzją rządu wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca. To oznacza, że nie odbywają się w nich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Nauczyciele mają być w gotowości do pracy. MEN zaleca, by prowadzili z uczniami zajęcia zdalnie.

Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. Wprowadzono je w ze względu na bezpieczeństwo, ma to związek ze wzrostem ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowanymi przypadkami zachorowań na COVID-19 w Polsce.


18:59

"Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki" - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

"Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii" - oświadczył premier.

Jak dodał daje on nowe prerogatywy, ale też "nakłada na nas nowe obowiązki". 


18:56

Premier: Kary za złamanie kwarantanny podniesione do 30 tys. zł

18:54

18:51

18:47

18:46

Premier: Wprowadzamy dziś stan epidemii.

18:32

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w Polsce z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 898 osób, a 47 tys. 115 osób zostało poddanych kwarantannie - wynika z najnowszych danych resortu zdrowia przekazanych w piątek wieczorem.

Dodatkowo zgłoszonych do kwarantanny, po powrocie do kraju zostało 62 tys. 120 osób. Z kolei nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 53 tys. 117 osób.

18:29

"Dane przerażają, staram się od tego odcinać" - mówi Patrycja Szwed. Z pochodzenia Lublinianka od kilku lat mieszkająca w Mediolanie. Trzeci tydzień pracuje w domu, z którego praktycznie nie wychodzi. "Ciężko to psychicznie znieść" mówi w rozmowie z reporterem RMF Krzysztofem Kotem.


18:27

Organizatorzy 22. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy" w Cieszynie i Czeskim Cieszynie przesunęli termin tegorocznej edycji. Poinformowali, że odbędzie się między 21-26 sierpnia. Decyzja ma związek z zagrożeniem koronawirusem w Polsce i Czechach.

"Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. Tegoroczna edycja pierwotnie planowana była na pierwszy tydzień maja.


18:19

Sejm najprawdopodobniej zbierze się na jednodniowym posiedzeniu w przyszły piątek, a nie tak jak planowano w środę i czwartek - zdecydowało prezydium Sejmu.

Taką informację w rozmowie z naszym dziennikarzem przekazał wicemarszałek Sejmu z PSL Piotr Zgorzelski. 

18:17

Do 4032 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem, zanotowano w ciągu doby 627 zgonów. 

18:11

Tatrzański Park Narodowy chce zapobiec przyjazdowi amatorów krokusów w Tatry.

Zbliża się czas ich kwitnienia w Dolinie Chochołowskiej, a to zjawisko z roku na rok przyciąga coraz więcej osób - mówi Jan Krzeptowski Sabała z TPN. 

Tatry są zamknięte i straż parku może ukarać każdego, kto złamie zakaz wejścia na szlak mandatem.

18:09

"Jestem przekonany, że w najbliższym czasie uda nam się zrealizować loty w ramach unijnego mechanizmu ochrony cywilnej" - mówi RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Jak ujawniła brukselska korespondentka, Polska nadal nie zgłosiła się do programu Komisji Europejskiej, w ramach którego można sprowadzić do kraju obywateli unii, którzy utknęli za granicą.


18:07

Prezydenci 12  największych polskich miast stowarzyszonych w Unii Metropolii Polskich apelują  do premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze  działania , aby zapobiec kryzysowi gospodarczemu i finansowemu.

Samorządowcy najbardziej obawiają się ogromnych spadków dwóch głównych źródeł dochodów największych miast. Chodzi o dwa główne podatki - PIT i CIT oraz podatki z opłat lokalnych. Zdecydowanie mniejsze lub prawie żadne będą wpływy z turystyki, co może zagrozić normalnemu funkcjonowaniu miast. 


18:01

Krzysztof Piątek nie ma koronawirusa.

Wyniki testów przeprowadzone u wszystkich piłkarzy i członków sztabu szkoleniowego Herty Berlin-  dały wynik negatywny.

Badania zostały wykonane po tym jak u jednego z zawodników klubu ze stolicy Niemiec wykryto koronawirusa.

Władze Herty zdecydowały jednak, że cały zespół przejdzie 14-dniową  kwarantannę. 

17:59

Kwarantanna u ojców dominikanów w Katowicach. Taką decyzję podjął tamtejszy sanepid. Prawdopodobnie jeden z zakonników mógł mieć kontakt z osoba zakażoną.

Kościół parafialny ojców pozostanie otwarty, ale odwołane są wszystkie msze święte z udziałem wiernych, a także spowiedź i osobiste kontakty z zakonnikami.

17:56

Ponad 50 tysięcy osób zostało już objętych obowiązkową kwarantanną po powrocie do kraju.

Większość jest w domach, część - poza miejscem zamieszkania, w lokalach przygotowanych przez wojewodów.

Osoby te powinny odbyć kwarantannę indywidualną - czyli jedna osoba w jednym pomieszczeniu. Osoby te powinny też mieć dostęp do osobnego węzła sanitarnego.

17:52

Wobec skali kryzysu epidemiologicznego w Hiszpanii lekarze będą musieli wybierać, kogo kierować na oddziały intensywnej terapii, a kogo nie. Kryteria to m.in. szansa na przeżycie pacjenta, oczekiwana długość życia oraz "wartość społeczna" osoby.


17:50

Władze Paryża zamknęły w piątek o godz. 15 bulwary nad Sekwaną i Pola Marsowe wokół wieży Eiffla oraz trawniki przy kompleksie Les Invalides, by ograniczyć rozwój epidemii koronawirusa. Zakaz będzie obowiązywał przez weekend - poinformowała paryska prefektura.

Na oznaczonych terenach nie będzie wolno się zbierać, ani przez nie przechodzić - ogłosiła prefektura, która uznała, że mimo nakazu pozostawania w domach zbyt wiele osób przebywa w popularnych parkach i ogrodach Paryża.

W czwartek wieczorem francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała, że w ciągu poprzedniej doby liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 108 - do 372. Liczba zakażonych we Francji zwiększyła się o 41 proc. i wynosi 10995; dzień wcześniej były to 9134 osoby.

Dyrektor generalny w resorcie zdrowia i solidarności Jerome Salomon powiedział, że stan 1122 chorych jest bardzo ciężki i wymagają oni podtrzymywania funkcji życiowych.

We wtorek w południe wszedł w życie we Francji nakaz pozostawania w domu, który będzie obowiązywał przez co najmniej dwa tygodnie


17:48

Rozmontowywane ławki w parkach, dodatkowe kamery na ulicach - dodatkowe środki w stosunku do niezdyscyplinowanych Włochów wprowadzają centralne i lokalne władze. Te szacują, że kwarantanny może nie przestrzegać nawet 40 proc. ludzi. Nawet w małym miasteczku Pinzolo pod Trydentem cały czas ludzi trzeba pilnować. O ciągłych danych dotyczących śmierci i życiu codziennym opowiada Małgorzata Banach - mieszkająca na stałe we Włoszech Polka - pochodząca z Lublina.


17:41

Przerwa w rozgrywkach trzech najwyższych lig potrwa co najmniej do 26 kwietnia - tak zdecydował PZPN.

17:29

Odprawiana zawsze w Wielki Czwartek rano msza krzyżma świętego może zostać przełożona na późniejszy termin, a podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej tego dnia należy unikać obrzędu umycia nóg - takie są zalecenia Watykanu w związku z epidemią koronawirusa.

17:24

Prokuratura w Zgierzu wszczęła w piątek śledztwo dot. sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego przez 54-latka, który uciekł ze szpitala, gdzie był z powodu podejrzenia koronawirusa. Mężczyzna został zatrzymany po kilku godzinach. Obecnie, w odosobnionej celi, czeka na wynik badania.

O wszczęciu przez Prokuraturę Rejonową w Zgierzu śledztwa dotyczącego sprawy sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania. Jak zaznaczył, podejrzewany mężczyzna wciąż czeka na wyniki badania pod kątem koronawirusa. Jeśli fakt zakażenia się potwierdzi, 54-latek usłyszy zarzut przestępstwa, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.


17:13

Rząd Szwajcarii zapowiedział wdrożenie drugiego pakietu pomocowego, wartego 32,6 mld dolarów (32 mld franków) i mającego wesprzeć firmy, pracowników oraz osoby zatrudnione w związku z oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym, wywołanym pandemią koronawirusa.

W ubiegłym tygodniu władze przeznaczyły na wsparcie gospodarki 10 mld franków szwajcarskich.

Interwencje finansowe rządu mają chronić miejsca pracy, wynagrodzenia i firmy. Przedsiębiorstwa szczególnie dotknięte skutkami pandemii będą mogły otrzymać kredyty stanowiące maksymalnie równowartość 10 proc. ich obrotów i nieprzekraczające 500 tys. franków. Rząd spodziewa się, że pożyczki te trafią do ponad 90 proc. firm.

17:09

W Kielcach wyłączono działanie przycisków uruchamiających zielone światło przy przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów. Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg poinformował, że ma to związek z ograniczeniem ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

"Dzisiaj w obrębie 34 skrzyżowań wyłączone zostały przyciski wzbudzające sygnalizację. W tej chwili nie będą one pracowały w trybie akomodacyjnym. Oznacza to, że kamery i pętle indukcyjne na poszczególnych skrzyżowaniach nie będą badały ruchu. Włączony zostanie stały program dla tych skrzyżowań" - powiedział Jarosław Skrzydło.


17:05

To będzie długa epidemia we Włoszech - tak o obecnej fali zakażeń koronawirusem mówi epidemiolog Pierluigi Lopalco. W piątkowym wywiadzie dla agencji Ansa wyraził opinię, że być może przełom nastąpi latem.

17:01

Robimy wszystko, aby zwiększyć liczbę wykonywanych testów - podkreślił w piątek wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Jak dodał, "celem jest utworzenie kilku współpracujących ze sobą punktów badań, co spowoduje, że będziemy dużo szybciej wykrywać przypadki koronawirusa".

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował w piątek, że chce przekazać jednoimiennemu miejskiemu szpitalowi przy ul. Szwajcarskiej 120 tys. zł na wykonywanie testów na obecność koronawirusa. Dodał, że testy będzie też wykonywał na mocy porozumienia podpisanego z wojewodą Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, który na ten cel uzyska 300 tys. zł.


16:45

Jak podaje resort zdrowia: przyczyną śmierci 27-latki była sepsa, nie uznaje się jej za ofiarę koronawirusa.


16:29

Od soboty straż miejska w Rzymie będzie kontrolować kierowców wszystkich samochodów jeżdżących po ulicach. Rygorystycznym kontrolom poddani zostaną też piesi. To nowe rozporządzenie zaostrzające walkę z epidemią koronawirusa.

Według wydanego w piątek rozporządzenia straży miejskiej sprawdzane będą wszystkie samochody, a nie tylko jak dotąd - niektóre. Celem tych kontroli ma być "sprawdzenie legalności poruszania się". Rządowy dekret zezwala na wychodzenie z domu z uzasadnionych powodów: pracy, zdrowia i innych pilnych potrzeb takich, jak zakupy.

Te nowe przepisy mają obowiązywać od soboty do czasu wydania nowej dyspozycji - wyjaśniono.


16:26

Rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel planuje uruchomić ok. 500 mld euro dla firm oraz dodatkowe 40 mld euro dla mikroprzedsiębiorców na pomoc w przetrwaniu kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię Covid-19 - informuje "Der Spiegel".

Specjalny fundusz zasilony sumą 500 mld euro miałby posłużyć na udzielanie przez skarb państwa gwarancji firmom, których wypłacalność zostanie zagrożona z powodu skutków epidemii koronawirusa. Możliwe będzie też dokapitalizowanie przedsiębiorstw, co oznaczać będzie ich częściową nacjonalizację - donosi internetowe wydanie magazynu "Der Spiegel" powołując się na źródła w ministerstwie finansów.

16:20

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 33 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. W sumie zakażonych jest już 411 osób.

16:17

W Płocku (Mazowieckie) do Szpitala Miejskiego św. Trójcy oraz do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego trafiła w piątek pierwsza partia 150 maseczek ochronnych, których szycie koordynuje Urząd Miasta. Akcja, w której biorą udział m.in. wolontariuszki, będzie kontynuowana.

O włączenie się do szycia maseczek ochronnych zaapelował na początku tygodnia do mieszkańców i firm prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podczas czatu na jednym z portali społecznościowych. Na apel odpowiedzieli m.in. Płocki Wolontariat i Stowarzyszenie Aktywny Senior, a firmy - CottonBee, Gret-Pol i Darland przekazały odpowiedni materiał i gumki.


16:08

Rząd Arabii Saudyjskiej zasili gospodarkę kraju sumą 31,93 mld dolarów, aby złagodzić ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa. Środki pomocowe mają wesprzeć sektor finansowy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa - poinformował w piątek saudyjski resort finansów.

Rijad zaciągnie na rynkach większe pożyczki, niż przewidywano, aby sfinansować pakiet pomocowy dla gospodarki. Resort finansów podał, że król Salman zaaprobował podniesienie pułapu zadłużenia państwa z 30 proc. do 50 proc. PKB.


16:02

Decyzją marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka powstaną na Pomorzu trzy nowe laboratoria do wykrywania koronawirusa. Placówki mają odciążyć dwa laboratoria funkcjonujące w Gdańsku, dzięki czemu skrócić ma się czas oczekiwania na wyniki badań, który obecnie wynosi od trzech do nawet pięciu dni.

Laboratoria powstaną w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku oraz Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie.

16:00

Wielkopolskie szpitale o podwyższonej gotowości otrzymały do tej pory 8,3 mln zł dofinasowania na działania związane z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

15:59


W poniedziałki urzędy będą czynne do godz. 16 ze względu na stan zagrożenia epidemicznego - poinformował stołeczny magistrat. Ograniczenie będzie obowiązywało do odwołania.

15:58


Wojsko wyszło na ulice Mediolanu na północy Włoch. Chodzi o to, by wzmocnić presję na mieszkańców, aby przestrzegali zakazu wychodzenia z domu bez uzasadnionego powodu. To decyzja szefa władz regionalnych Attilio Fontany.

15:56

Polski pacjent "zero" opuścił oddział zakaźny szpitala w Zielonej Górze - informuje newslubelski.pl. 66-latek spędził w lecznicy ponad dwa tygodnie.

15:54


Nie mam żadnych objawów choroby, ale zgodnie z przepisami muszę siedzieć w domu dwa tygodnie. Teoretycznie nie będę się mógł pojawić w Sejmie - mówi w rozmowie z Onetem Władysław Teofil Bartoszewski. Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego kilka dni temu wrócił z zagranicy i został poddany obowiązkowej kwarantannieSiedzę w domu na wsi i się nie ruszam - zapewnił parlamentarzysta w rozmowie z Onetem. 


15:49


Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire zaapelował do firm o wypłatę 1000 euro premii, aby zachęcić pracowników do pracy w czasie epidemii koronawirusa. Rząd i część przedsiębiorców wywierają presję na ubezpieczycieli, by uczestniczyli w działaniach solidarnościowych.

Le Maire obiecał zwolnienie z podatków i składek premii w wysokości 1000 euro, którą pracodawcy mogą wypłacać swoim pracownikom przychodzącym do firm mimo kryzysowej sytuacji. Aby wykorzystać zwolnienie podatkowe, premie muszę być wypłacone do 30 czerwca.


15:45


W Rosji odnotowano w ciągu minionej doby 54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w tym 33 w Moskwie - podał sztab monitorujący sytuację wokół pandemii. Tym samym liczba zakażeń w tym kraju wzrosła do 253.

15:43


Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zainaugurował dziś kampanię #zostajęwdomu w weekend.

Szanowni Państwo, zostańmy w domach. Zrezygnujmy ze spotkań. Wiosna na nas poczeka. Wrocław na nas poczeka. Kwarantanna ma sens gdy jest ciągła. Nie zmarnujmy naszej dotychczasowej pracy - mówił. Aktualne informacje o sytuacji we Wrocławiu, ale też podpowiedzi, co robić w domu,  znajdziecie na stronie wroclaw.pl - dodał. 


15:40


Dwaj hiszpańscy dziennikarze sportowi zmarli z powodu koronawirusa - poinformowało Światowe Stowarzyszenie Prasy Sportowej (AIPS).

Ofiarami wirusa są związany z narodową rozgłośnią radiową RNE 59-letni Jose Maria Candela i 78-letni Tomas Diaz-Valdes, przez wiele lat pracujący w gazecie "AS", a następnie w branży motoryzacyjnej


15:38


Pielęgniarka z Radomskiego Centrum Onkologii jest zarażona koronawirusem. Osoby, które miały kontakt z kobietą, zostały poddane kwarantannie i czekają na wyniki badań.

Rzeczniczka Radomskiego Centrum Onkologii Izabela Leśkiewicz poinformowała, że pielęgniarka nie miała żadnych objawów chorobowych. Kobieta pracuje na chemioterapii dziennej. Nie miała styczności z pacjentami leżącymi na oddziałach szpitalnych. Miała natomiast kontakt z kilkoma pacjentami ambulatoryjnymi i sześcioma pracownikami - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że od wszystkich tych osób pobrano próbki do badań. 


15:37


Do szpitala w Łańcucie, który jest jedną z placówek przyjmujących pacjentów z koronawirusem, dotarły środki dezynfekcyjne, zestawy ubrań jednorazowych oraz rękawiczki. Swoimi zasobami z pracownikami placówki podzielili się Ratownicy Polskiego Centrum Pomocy Medycznej, którzy mają doświadczenie w niesieniu pomocy na świecie, a dziś robią to w Polsce.


15:31

880 tysięcy złotych przekazał krakowski urzad miasta dwóm miejskim szpitalom na zarządzanie kryzysowe.

380 tys. dla szpitala Żeromskiego. Tam będą prace związane z oddziałem zakaźnym - m.in. zrobienie podjazdu. Pół miliona dla szpitala Narutowicza na bieżące rzeczy związane z zakupem rzeczy potrzebnych na oddziale zakaźnym - powiedział RMF FM Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.15:26


Europejska Federacja Pływacka poinformowała, że planowane na 11-24 maja mistrzostwa kontynentu w Budapeszcie zostały przesunięte i odbędą się w dniach 17-30 sierpnia. Powodem takiej decyzji jest rozprzestrzeniający się koronawirus.

15:22


Z powodu pandemii koronawirusa planowana na 16 maja 17. edycja Nocy Muzeów w Warszawie nie odbędzie się. Nie możemy pozwolić sobie na ryzyko organizacji wydarzenia w maju, dlatego postanowiliśmy go przełożyć na drugą połowę września - poinformowała Karolina Gałecka z Urzędu m.st. Warszawy.

15:20

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się z apelem do rządzących o szybkie udostępnienie testów na obecność koronawirusa dla pracowników służby zdrowia. Oni muszą czuć się bezpiecznie, żeby móc udzielać pomocy - podkreślił.


15:16


Kraków zaczyna dezynfekcję ulic, placów, przejśc dla pieszych i przystanków. Do miasta dotarł specjalny płyn do dezynfekcji - to pierwsza z zaplanowanych dostaw. O podejmowanych działaniach opowiedział RMF FM Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu. 


15:08

Proszę nie dzwonić z idiotycznymi pytaniami do sanepidu; on nie jest od tego, by informować, czy jakiś sklep jest czynny, czy nie - zaapelował do mieszkańców prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.


15:07

Z powodu pandemii koronawirusa władze Wietnamu od soboty 21 marca obejmą 14-dniową kwarantanną wszystkie osoby przybywające z zagranicy - poinformowało wietnamskie ministerstwo zdrowia.

15:06

Jeleniogórski sanepid prosi o kontakt pasażerów autobusu PKS, którzy od 9 do 13 marca podróżowali na trasie Jelenia Góra - Szklarska Poręba. U kierowcy potwierdzono koronawirusa.


14:55

Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła w Holandii do 2994. Zmarło już 106 osób.

14:52

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do krwiodawców o oddawanie krwi. Instytucja posiada obecnie zapas, ale obserwuje zmniejszenie liczby dawców z powodu pandemii koronawirusa. 

Krakowskie centrum krwiodawstwa wprowadziło specjalne zasady dotyczące Covid-19. Zgodnie z nimi krwiodawcy, którzy mieli kontakt z osobą zarażoną koronawirusem powinni przez 14 dni pozostawać w izolacji i nie oddawać krwi i jej składników. Po przechorowaniu Covid-19 także nie można oddawać krwi przez 14 dni od wyzdrowienia i wykluczenia zakażenia w badaniu laboratoryjnym.

14-dniowy zakaz obowiązuje także ochotników, którzy powrócili z pobytu poza granicami Polski. 


14:44

Poczta Polska wprowadziła zmiany w doręczaniu przesyłek rejestrowanych. Można je teraz odebrać bez pokwitowania. Wystarczy z bezpiecznej odległości okazać dokument tożsamości, a pracownik spisze cztery ostatnie cyfry numeru z dokumentu i wyda przesyłkę - poinformowała Poczta Polska.14:40


"Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. informuje, że w związku z aktualną sytuacją związaną z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego i wynikającym z tego przedłużającym się brakiem możliwości kontynuacji rozgrywek w zaplanowanym pierwotnie okresie, mecze PKO Bank Polski Ekstraklasy zostają odwołane do 26 kwietnia 2020 r. włącznie" - podkreśliono w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie Ekstraklasy S.A. Polski Związek Piłki Nożnej poinformował natomiast, że do 26 kwietnia wstrzymano rozgrywanie meczów pierwszej i drugiej ligi. 


14:27

"Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny wraz z konsultantami krajowymi w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii rekomendują odroczenie szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci do 18 kwietnia 2020 r." - podał resort zdrowia. Jak wyjaśniono, ma to na celu ograniczenie skupisk dzieci i rodziców w przychodniach.

14:02

Szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, której testy prowadzone są w USA na kilku ochotnikach, będzie dostępna do użycia nie wcześniej, niż w połowie 2021 r. - informuje "BBC News".


14:00

We Włoszech pojawiają się nowe ogniska koronawirusa, wciąż jest za dużo zakażeń, a sytuacja na północy kraju jest katastrofalna - tak kolejny dzień epidemii w kraju opisał szef departamentu chorób zakaźnych w Krajowym Instytucie Zdrowia Giovanni Rezza.

13:59


Kryzys związany z koronawirusem najsilniej odbije się na najsłabszych uczniach - mówi RMF FM prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. ZNP apeluje do ministra edukacji o zapewnienie uczniom komputerów do zdalnej nauki.

13:53


"Od dzisiaj, zgodnie z wcześniejszymi komunikatami Związku Banków Polskich, sukcesywnie w kolejnych, dostępnych terminalach płatniczych w całej Polsce będzie wdrażana możliwość płatności zbliżeniowej do kwoty 100 zł bez konieczności ich autoryzacji PIN-em" - poinformował Związek Banków Polskich. "Wdrożenie nowego limitu w całej sieci terminali płatniczych w Polsce będzie następowało sukcesywnie i zajmie od kilku dni do kilku lub kilkunastu tygodni" - wyjaśniono. 


13:50


"To szósty dzień operacji #LOTdoDomu. W sumie, od 15 marca, do kraju sprowadzono ponad 18 tys. polskich obywateli" - poinformował LOT w komunikacie. Dodano, przewoźnik wykonał w sumie 121 rejsów, wykorzystując 38 maszyn typu Boeing 787 Dreamliner, Boeing 737-800 i Embraer.


13:46

Taniejąca ropa, niemożność prowadzenia normalnej działalności gospodarczej, pakiet pomocy polskiego rządu. Jak koronawirus wpływa na polską i światową gospodarkę? O tym doktor Bartłomiej Biga z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie opowiadał naszej dziennikarce Marlenie Chudzio.

13:42


Rząd Hiszpanii ogłosił rozpoczęcie akcji sprowadzania z zagranicy obywateli hiszpańskich, którzy nie mogą wrócić do kraju. Zamiar powrotu zgłosiło już ponad 1000 osób.

Jak poinformował hiszpański MSZ, pierwszy samolot wyczarterowany w tym celu przez rząd wyleci w sobotę z Madrytu do stolicy Ekwadoru, Quito. Kolejne powinny w najbliższych dniach udać się do innych państw świata, w których z powodu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa loty do Hiszpanii zostały wstrzymane. 


13:33

Pandemia koronarwirusa Covid-19 jest sytuacją szczególnie trudną i niebezpieczną, z jaką nie mieliśmy do czynienia w wolnej Polsce. Wymaga od wszystkich odpowiedzialności w zapewnieniu nam przede wszystkim bezpieczeństwa zdrowotnego, ale też bezpieczeństwa ekonomicznego. W tym zakresie to okres szukania rozwiązań ratujących gospodarkę i miejsca pracy, a nie czas na rozgrywanie partykularnych interesów - napisał lider "Solidarności" Piotr Duda do związkowców.

Duda ocenił, że zaprezentowany przez rząd pakiet wsparcia, nazywany "tarczą antykryzysową", jest "odważną odpowiedzią na sytuację w jakiej się wszyscy - przedsiębiorcy i pracownicy - znaleźliśmy".


13:25


Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, skierował do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego list z apelem o zastąpienie biurokratycznych procedur uzyskania pomocy w ZUS szybkim prostym i szybkim zgłoszeniem e-mailem bądź pocztą. Dotyczy to chęci zrezygnowania na okres 3 miesięcy z opłacania składki na ubezpieczenie społeczne, z zachowaniem obowiązkowej składki zdrowotnej.

"Dziękujemy za ogromną pracę, jaką wykonuje Rząd, a w szczególności Minister Zdrowia  Łukasz Szumowski,  aby społeczeństwo poniosło jak najmniejsze straty związane z pandemią. Polacy odpowiadają na to solidarnością i jednością.  Jesteśmy zdyscyplinowani i gotowi do wykonywania zaleceń, tworzą się grupy pomocy dobrosąsiedzkiej, nie zapominamy o słabszych i chorych. Na mój apel do pomocy przedsiębiorcom przyłączają  się kolejne samorządy, umarzając czynsze w lokalach komunalnych firmom, które musiały zamknąć działalność" - czytamy w liście.

"Wszystko to jest wspaniałe, ale jeżeli nie  ocalimy  gospodarczej tkanki naszej Ojczyzny i zacznie rosnąć bezrobocie, to pozytywnych nastrojów społecznych nie da się utrzymać na dłuższą metę. To jest - jak Pan podkreśla - trzęsienie ziemi dla gospodarki, dlatego ważne, by Rząd wziął na poważnie uwagi kierowane przez przedsiębiorców do ustaw z "tarczy antykryzysowej" oraz by zapowiadana pomoc nadeszła szybko i była udzielana bez biurokratycznej mitręgi" - podkreślil Abramowicz.  


13:19


Obostrzenia wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa spowodowały, że znacznie więcej Polaków odwiedza lasy - informuje Krzysztof Trębski z biura prasowego Lasów Państwowych.

Leśnicy apelują, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Dla własnego i innych bezpieczeństwa wybierajcie większe kompleksy leśne, unikajcie najpopularniejszych turystycznie miejsc, odkrywajcie nowe miejsca, odwiedzajcie las raczej w dni powszechnie, rano albo pod wieczór - podkreślił Trębski. Leśne spacery pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie. Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś - zauważył.


13:15

1070 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorianej bierze udział w operacji "Odporna wiosna". Ta akcja polega na dostarczaniu osobom potrzebującym żywności oraz lekarstw.

Zdecydowano o pomocy w pierwszej kolejności rodzinom personelu medycznego, który jest zaangażowany w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Następnie - w porozumieniu z Izbami Pielęgniarskimi - pomoc będzie udzielana pielęgniarkom i lekarzom. Kolejne grupy objęte wsparciem to kombatanci, weterani, osoby powyżej 60 roku życia, niepełnosprawni, osoby samotnie wychowujące dzieci otaz takie, które przebywają na kwarantannie.

12:55

299 wniosków do sanepidu o ukaranie osób nie przestrzegających zasad kwarantanny skierowali policjanci. To efekt kontroli u ponad 44 tysięcy osób skierowanych w całym kraju na domową izolację w związku z zagrożeniem koronawirusem. Maksymalna grzywna nakładana przez inspektorów sanitarnych za złamanie kwarantanny to 5 tysięcy złotych.


12:51

Dwa żeńskie klasztory w Rzymie i w jego pobliżu zostały odizolowane z powodu przypadków koronawirusa. Łącznie stwierdzono tam 59 zakażeń. Poinformowane zostały o tym cywilne władze administracyjne.

12:48

Tradycyjne ceremonie zmiany warty przed pałacami królewskimi w Londynie oraz na zamku w Windsorze, które przyciągają tysiące turystów, zostały zawieszone do odwołania z powodu epidemii koronawirusa.


12:42

Dziś od północy większość banków zwiększy limity płacenia kartami zbliżeniowymi bez podawania PIN-u do 100 złotych. Odpowiednie procedury wprowadzili już operatorzy kart, czyli firmy VISA i Mastercard - informuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. 

12:37

462 nowe zakażenia koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin i jest to najwyższy wzrost dobowy infekcji odnotowanych w tym kraju; jest też 16 nowych zgonów - poinformował belgijski federalny resort zdrowia. Ogólna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory infekcje, wynosi 2257. Szesnaście kolejnych osób zmarło, co zwiększyło liczbę zgonów do 37.

12:34

Miasto Lublin zamyka place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu - powód to oczywiście koronawirus. Niestety mimo ogólnych zaleceń, żeby pozostać w domu te miejsca były zwyczajnie oblegane, zwłaszcza przy ostatnio bardzo dobrej pogodzie. Z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem - on-line rozmawiał Krzysztof Kot.

12:27

Australijka chińskiego pochodzenia straciła pracę i pozwolenie na pobyt w Chinach za to, że w czasie wymaganej przepisami kwarantanny domowej wyszła w Pekinie pobiegać, nie zakładając nawet maseczki ochronnej - podał dziennik "China Daily".

12:25

We Włoszech pojawiają się nowe ogniska koronawirusa, wciąż jest za dużo zakażeń, a sytuacja na północy kraju jest katastrofalna - tak kolejny dzień epidemii w kraju opisał szef departamentu chorób zakaźnych w Krajowym Instytucie Zdrowia Giovanni Rezza.

12:17

W związku z zagrożeniem koronawirusem od najbliższej soboty do 3 kwietnia mieszkańcy Fryburga w Niemczech nie będą mogli przebywać w miejscach publicznych w grupach. To pierwsze duże miasto w Niemczech, w którym wprowadzono takie ograniczenia.

12:09

Szósta ofiara koronawirusa w Polsce, 27-letnia kobieta z Łańcuta kilka dni temu urodziła dziecko. Jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM, kobieta nie miała innych poważnych chorób. Wirusem zaraziła się od własnej matki, która niedawno wróciła z Włoch.

12:04

Włoski hymn został nadany o godzinie 11:00 przez wszystkie stacje radiowe w tym kraju. Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii. Celem było wyrażenie wsparcia dla narodu podczas epidemii koronawirusa.

12:01

Polska nie aktywowała jeszcze unijnego mechanizmu ochrony cywilnej, dzięki któremu Polacy, którzy utknęli poza granicami UE, mogliby za darmo wrócić do ojczyzny - ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Mechanizm ten uruchomiły np. Niemcy i Austria. Powroty Polaków odbywają się przeważnie w ramach programu "Lot do domu", gdzie trzeba płacić za bilety.

11:54

Gwałtownie i nieustająco zwiększa się liczba zakażeń koronawirusem w Europie. W czterech krajach UE najbardziej dotkniętych epidemią: we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji, odnotowano dotąd ponad 85 tys. zakażeń koronawirusem, czyli więcej niż w Chinach. W Państwie Środka od wybuchu epidemii w grudniu 2019 r. wykryto bowiem 81 tys. zachorowań.

W całej Europie liczba zakażeń SARS-CoV-2 w piątek rano przekroczyła już 110 tys. i nadal rośnie. Z uwagi na tempo wzrostu infekcji wydaje się, że nasz kontynent nie osiągnął jeszcze szczytu zachorowań z powodu Covid-19 - twierdzi WHO.


11:32

W szpitalu w Łańcucie na Podkarpaciu zmarła 27-letnia kobieta, szósta ofiara koronawirusa w Polsce - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie w naszym kraju zarażonych jest 378 osób.


10:59

33 osoby - personel i pacjenci - ze szpitala w Chełmie (Lubelskie) zostali objęci kwarantanną, po tym jak w czwartek u pacjenta na oddziale pulmonologii tego szpitala potwierdzono koronawirusa. Został on przewieziony do szpitala w Puławach.

10:57

Koleje Śląskie testują innowacyjne metody czyszczenia i dezynfekcji pojazdów z wykorzystaniem dwutlenku tytanu. Testowany produkt wspomaga tradycyjne metody dezynfekcji pojazdów. Likwiduje bakterie, wirusy oraz ich przetrwalniki, budując osłonę, która pozostaje aktywna przez co najmniej rok. 

10:55

Wiceprezes PSL, europoseł Adam Jarubas poinformował na Twitterze, że ma koronawirusa.

"Jestem w szpitalu i czuję się dobrze" - napisał.


10:53

Rząd wydłuży zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców - dowiedział się reporter RMF FM Patryk Michalski. Zakaz ten pierwotnie miał obowiązywać do środy. Granice mają być zamknięte co najmniej do połowy kwietnia. Rząd oficjalnie ogłosi tę decyzję w przyszłym tygodniu, ale jak ustalił nasz dziennikarz, jest ona przesądzona. Chodzi o ograniczenie ruchu do Polski w czasie Wielkanocy, żeby obcokrajowcy nie mogli w tym czasie podróżować do Polski. 

10:14

Tylko w ciągu ostatniej doby w Niemczech przybyło blisko 3000 zakażonych. Jak informuje Instytut Kocha, już ponad 15 tysięcy jest już chorych. 31 osób zmarło.


10:06

Skromna ceremonia towarzyszyła dotarciu ognia olimpijskiego do Japonii. Z powodu pandemii koronawirusa uczestniczyło w niej zaledwie 200 osób i miała miejsce w bazie wojskowej na północy kraju w Higashimatsushimie. 24 lipca w Tokio mają się rozpocząć letnie igrzyska. Czy do tego dojdzie, nadal nie wiadomo.

09:58

Pierwsze przypadki zachorowań w Polsce na COVID-19 to były przypadki z zewnątrz, teraz mamy już przypadki wewnątrzkrajowe - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dlatego też apelował do Polaków: zostańcie w domach, to najskuteczniejsza metoda uniknięcia choroby.

Wiceminister powołał się na przykłady innych państw, które wprowadzają regulacje nakazujące obywatelom pozostanie w domach. Wymienił stan Kalifornia w USA, gdzie zakaz wychodzenia z domu ogłosił w piątek stanowy gubernator.


09:39

W Rosji rozpoczęto testowanie prototypów szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Specjaliści oceniają, że wprowadzenie szczepionki jest możliwe już w czwartym kwartale roku. Badania nad szczepionką trwają także w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych. 

09:37

W piątek odbędzie się 17 lotów czarterowych do Warszawy z Polakami, którzy z całego świata chcą wrócić do kraju; loty odbędą się m.in. z Bangkoku, Londynu, Amsterdamu, Paryża, Lizbony, Zurychu, Moskwy czy Delhi.

09:35

Izba przyjęć Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha jest ponownie otwarta. Na kwarantannie przebywają 72 osoby, które miały kontakt z zakażonym pracownikiem.

09:25

Z powodu pandemii koronawirusa w zaplanowanych terminach nie odbędą się dwie pierwsze rundy rajdowych samochodowych mistrzostw Europy - na Azorach i Wyspach Kanaryjskich. Po znakiem zapytania stoją także dwie kolejne rundy cyklu - Rajd Lipawy na Łotwie (29-31 maja) i Polski, który zaplanowany jest na 26-28 czerwca.

09:04

YouTube pójdzie za radą Komisji Europejskiej i obniży domyślną jakość wyświetlania filmów na swojej platformie. Powodem decyzji są obawy o przeciążenie sieci w związku z epidemią koronawirusa.

08:55

Szpital wojewódzki w Częstochowie musiał zamknąć dwa oddział: ratunkowy i chorób płuc. Wszystko z powodu pacjenta, u którego wykryto koronawirusa. Na kwarantannie są teraz 22 osoby, w tym troje lekarzy. Czyszczenie i odkażanie SOR-u ma potrwać do jutra, oddział chorób płuc będzie zamknięty przez kilka kolejnych dni.

08:48

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 kolejnych przypadkach zarażenia koronawirusem w Polsce. Tym samym liczba chorych wzrosła do 367. Do tej pory z powodu koronawirusa zmarło w naszym kraju 5 osób. 

Pięć nowych osób to zachorowania w Małopolsce, cztery z województwa warmińsko-mazurskiego i po jednej osobie ze Śląska, Wielkopolski i województwa świętokrzyskiego.

08:17

"Przygotowujemy się na rozwój epidemii, bo to jest naturalne. Spodziewamy się, że będzie więcej chorych, trudno powiedzieć ile dokładnie. (...) Jesteśmy przygotowani na rozwój sytuacji, apelujemy do wszystkich o współpracę. Wiemy, że ona jest. Są wyjątki, które mogą być niestety niebezpieczne. Chciałbym zaapelować -  jedno nieodpowiedzialne zachowanie może spowodować nieobliczalne skutki" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury.

“Nie grupujmy się, to jest kwestia rozsądku. Możemy wychodzić na spacer, pojedynczo albo z osobami, z którymi jesteśmy w izolacji domowej. Można pójść inną alejką w parku, czy można pójść do lasu, gdzie jest mniej osób" - stwierdził polityk.


07:59

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom nakazał wszystkim mieszkańcom stanu pozostać w domach aż do odwołania; zarządzenie obowiązuje od piątku. W Kalifornii potwierdzono już ponad tysiąc przypadków zakażenia SARS-CoV-2, 19 osób zmarło.

07:57

Jeden z wiceministrów rolnictwa jest zakażony koronawirusem. Jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, całe kierownictwo resortu zostało poddane kwarantannie.


07:52

Wytwarzająca komponenty dla motoryzacji firma Marelli, posiadająca zakłady produkcyjne m.in. w Sosnowcu i Bielsku-Białej, od przyszłego tygodnia czasowo zawiesi produkcję w większości swoich europejskich fabryk. 


07:35

Jak zorganizować posiedzenie parlamentu w czasach koronawirusa? O tym dziś po południu decydować będzie Prezydium Sejmu. W przyszłym tygodniu posłowie mają zebrać się Warszawie, by dyskutować o tarczy antykryzysowej. Wyzwaniem jest jednak bezpiecznie zorganizowanie zgromadzenie setek osób w jednym miejscu.

07:00

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało specjalną aplikacje na telefon, która ma ułatwić odbywanie kwarantanny. Mają z niej korzystać tylko i wyłącznie osoby, które zostały wyznaczone do odbycia kwarantanny i których numery telefonów zostały zarejestrowane przez służby.

Program będzie kilka razy dziennie przy pomocy powiadomienia i SMS-ów wzywał do zrobienia zdjęcia, które ma potwierdzać, że osoba odbywająca kwarantannę nie opuszcza miejsca, które zostało do tego wyznaczone. Jeżeli tego nie zrobi odwiedzą ją policjanci.

Aplikacja umożliwia także dostęp do specjalnej infolinii medycznej i pomaga w kontakcie z pracownikami pomocy społecznej, którzy zrobią niezbędne zakupy i dostarczą leki.


06:02

Naukowcy z rosyjskiego Instytutu Vector w Nowosybirsku opublikowali mikroskopowe zdjęcia koronawirusa. Jak poinformowali, są to pierwsze takie fotografie. Do ich wykonania użyto mikroskopu elektronowego JEM-1400, a wielkość cząsteczek wirusa oszacowano na 100 do 120 nanometrów.

05:08

Do tej pory w Niemczech potwierdzono 15 030 przypadków zakażenia koronawirusem; 44 osoby zmarły - podała w czwartek późnym wieczorem agencja dpa, uwzględniając aktualne dane z wszystkich niemieckich krajów związkowych.

05:07

W przyszłym tygodniu wszyscy mieszkańcy Czech mają dostać maseczki ochronne. Praga czeka na transport kilku milionów maseczek z Chin.

05:02

Rząd Hiszpanii podjął decyzję o zamknięciu wszystkich hoteli. Zakaz tymczasowej działalności obejmie też inne placówki, w których kwaterowano turystów. W najbliższych dniach kilka hiszpańskich hoteli zamieni się w punkty medyczne kwaterujące personel służby zdrowia lub pacjentów w lekkimi objawami koronawirusa.

Do późnego popołudnia w czwartek w całej Hiszpanii zanotowano ponad 800 zgonów na Covid-19 oraz blisko 17,2 tys. infekcji. 


04:56

W ciągu ostatniej doby, tak jak poprzedniej, nie zarejestrowano w Chinach nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem. Nowe przypadki infekcji z ostatniej doby dotyczą 39 osób, które przyjechały do Chin z zagranicy.