Mamy 24 692 nowe potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce. Zmarły 373 osoby, z czego 57 osób nie miało chorób współistniejących. W szpitalach pojawiają się kłopoty z zaopatrzeniem w tlen - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od soboty w Polsce będą obowiązywały nowe restrykcje. Dotyczą m.in. handlu, kultury, a także działalności hoteli. Najnowsze informacje o epidemii w kraju i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia. Informacje w nim są aktualizowane na bieżąco.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś kolejne obostrzenia w walce z pandemią. Zobacz konferencję prasową z udziałem premiera i ministra zdrowia,

- Nowe restrykcje dotyczą m.in. branży hotelarskiej, handlu, kultury i edukacji. O wszystkich obostrzeniach przeczytacie w naszym artykule. 

- Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług. DOWIEDZ SIĘ WIĘCJ

- Premier ogłosił, że wszyscy uczniowie przechodzą na naukę zdalną. Co z przedszkolami? Przeczytaj 

- Kina, teatry, muzea i galerie będą od soboty zamknięte. 

Business Centre Club (BCC) apeluje do rządu o konsultowanie z biznesem decyzji dotyczących kolejnych obostrzeń oraz konstrukcji planowanej pomocy,

- Rekordowe 24 692 nowe przypadki SARS-CoV-2. Zmarły 373 osoby - to najnowsze dane o epidemii w Polsce,

- Aktualny bilans pandemii w Polsce to niemal 440 tys. zakażenia i 6 475 zgonów,

- W szpitalach zaczyna brakować tlenu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna",

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zaznaczył, że rząd nie wyklucza tzw. twardego lockdownu,

- Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że wojsko ma pomóc w pilnowaniu wolnych łóżek covidowych,

- Gościem Porannej rozmowy w RMF FM był Robert Winnicki. W rozmowie pojawił się również temat koronawirusa. Czy Marsz Niepodległości odbędzie się mimo panującej pandemii? Posłuchajcie!

- Ukraina odnotowała niemal 10 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2 ostatniej doby. To najwyższy wzrost zakażeń od początku pandemii w tym kraju,

- Rząd Włoch wprowadza godzinę policyjną od 22:00 do 5:00.

- Węgry zapowiedziały nowe obostrzenia. Od jutra wszyscy obywatele będą musieli przebywać w domu lub hotelu między 24:00 a 5:00.

- Minister Zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że polski system opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności. CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? PRZECZYTAJ

00:01

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji, kolejna pojawi się na naszej stronie w czwartek rano.


21:58 Trzy rejony zagrożenia we Włoszech

Premier Włoch Giuseppe ogłosił podczas konferencji prasowej, że Włochy zostaną podzielone na trzy różne strefy zagrożenia: czerwoną (wysokie zagrożenie), pomarańczową (średniowysokie zagrożenie) i żółtą (najmniejsze zagrożenie). 

Najwięcej restrykcji wprowadzono w czerwonej strefie, czyli w regionach Lombardia, Piemont, Kalabria, Dolina Aosty. Będzie tam obowiązywał zakaz przemieszczania się, z wyjątkiem sytuacji uzasadnionych pracą, zdrowiem i innymi pilnymi potrzebami, a także zakaz wjazdu na ten obszar i jego opuszczania.

Opuszczając dom, trzeba będzie tam mieć przy sobie specjalny autocertyfikat z wyjaśnieniem powodu przemieszczania się.

W strefie pomarańczowej są Apulia i Sycylia, w żółtej - Abruzja, Basilicata, Kampania, Emilia-Romania, Lacjum, Liguria, Toskania, Molise, Marche, Sardynia, Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska.

21:46 Francja

We Francji zanotowano w ciągu ostatniej doby 40 558 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w środę ministerstwo zdrowia. Łącznie od początku epidemii w kraju SARS-CoV-2 zainfekowanych zostało 1 543 321 osób.

Wtorkowy bilans mówił o 36 330 nowych zakażeniach, a poniedziałkowy - o rekordowej liczbie 52 518 infekcji.

21:36 Premier odpowiada na pytania na Facebooku

Po październiku deficyt budżetowy wyniesie mniej więcej 13 mld zł, w kolejnych miesiącach wzrośnie - powiedział w środę podczas sesji QA na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Deficyt budżetowy w nowelizacji ustawy zaplanowaliśmy na ok. 109 mld zł, po październiku będzie to 13 mld zł, mniej więcej, orientacyjnie. W listopadzie i w grudniu on na pewno jeszcze przyrośnie - powiedział premier.

Wcześniej na konferencji prasowej premier powiedział, że deficyt budżetowy na koniec roku będzie prawdopodobnie niższy niż rząd przewidywał jeszcze kilka tygodni temu.


21:31 Testy na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w środę wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Obecnie na liście są 232 laboratoria, najwięcej w woj. mazowieckim - 32, a najmniej w woj. lubuskim - 4.

Pełna lista laboratoriów - z rozbiciem na poszczególne województwa - dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid

Resort zdrowia podał w środę przed południem w codziennych zestawieniach, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 24 tys. 692 nowych osób, a także, że zmarło 373 chorych. Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 439 536 osób, z których 6475 zmarło. 


21:25 Zmiany w przepisach dotyczących kwarantanny

W środę weszły w życie nowe zasady dotyczące trwania kwarantanny w przypadku osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkujących z osobami odbywającymi izolację w warunkach domowych oraz kwarantanny personelu medycznego.

We wtorek odpowiednie rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zapisano w nim, że wejdzie ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 4 listopada.

Rozporządzenie wprowadza zmianę, zgodnie z którą okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, ulega zakończeniu po upływie siedmiu dni od dnia zakończenia tej izolacji. W uzasadnionych przypadkach, państwowy powiatowy inspektor sanitarny będzie decydował o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.


21:18 Premier odpowiada na pytania na Facebooku

Szczepionka na Covid-19 może być dostępna już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują - przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku. Podkreślił, że nie będzie ona obowiązkowa.

Podczas sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku padło pytanie o szczepienia na Covid-19.

Szef rządu mówił, że Polska czeka na potwierdzoną badaniami klinicznymi szczepionkę. Dlatego też już na samym początku pandemii razem z innymi krajami Unii Europejskiej kupiliśmy niejako bilet wstępu do zakupu szczepionki od tych, którzy pierwsi ją wynajdą. Mamy podpisane umowy, jako Unia - zaznaczył.

Nie będziemy stosować szczepienia obowiązkowego w tym sensie, że jeżeli ktoś sobie nie będzie życzył, to szczepionki na siłę nikt nie będzie aplikował - zapewnił Morawiecki. Lecz proszę wziąć pod uwagę, jakie gigantyczne perturbacje wiążą się z tą epidemią i zastanowić się, czy nie lepiej jednak, żeby się społeczeństwo w ogromnej większości zaszczepiło, bo dzięki temu będziemy mogli normalnie uczyć się, normalnie żyć, normalnie pracować - dodał.

21:13 Włochy

We Włoszech w piątek wejdzie w życie godzina policyjna obowiązująca między 22.00 a 5.00 - zapowiedział premier Giuseppe Conte, przedstawiając w środę postanowienia najnowszego dekretu z restrykcjami w ramach walki z pandemią. Obostrzenia będą obowiązywać do 3 grudnia.

Wirus krąży w kraju w sposób "gwałtowny" - mówił szef rządu na konferencji prasowej w Rzymie. Jak zaznaczył, choć rośnie odsetek przypadków zakażeń bezobjawowych i spada procent hospitalizowanych osób z koronawirusem, to niepokojąca jest skala zakażeń i ryzyko wystąpienia krytycznej sytuacji na oddziałach intensywnej terapii.

Conte podkreślił, że obecnie, w przeciwieństwie do wiosennej pierwszej fazy pandemii, istnieje możliwość skrupulatnego monitorowania jej przebiegu, co pozwala wprowadzić ściśle dostosowane do sytuacji kroki.


21:09 Minister zdrowia odpowiada na pytania na Facebooku

Żaden pacjent leczony w domu nie pozostanie bez opieki - zapewniał podczas sesji Q&A na Facebooku w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia zreferował również całą procedurę od podejrzenia zakażenia koronawirusa po wyjście z izolacji.

Niedzielski był pytany o to, w jaki sposób wygląda obecnie leczenie koronawirusa w warunkach domowych. Szef resortu zdrowia zreferował całą procedurę - od momentu podejrzenia zakażenia po wyleczenie.

Podkreślił, że każda osoba, która podejrzewa u siebie zakażenie powinna zgłosić się do lekarza rodzinnego - w formie bezpośredniej lub przez teleporadę. Następnie - jak dodał - lekarz będzie pytał o objawy, a jeśli zidentyfikuje ryzyko zakażenia się, wystawi zlecenie na test, przekaże specjalny numer, z którym pacjent musi udać się np. do punkt drive thru.

W dalszej kolejności, jeśli wynik będzie dodatni, a pacjent nie ma objawów, to wraca do domu i poddaje się izolacji. Niedzielski zaznaczył, że lekarz rodzinny ma obowiązek wykonania konsultacji po ósmym dniu od otrzymania przez pacjenta pozytywnego wyniku i następnie decyduje, czy po 10 dniach będzie można zakończyć izolację.


21:04 Premier odpowiada na pytania na Facebooku

Zdaniem epidemiologów w lokalach gastronomicznych znacznie częściej może dochodzić do zachorowań na Covid-19 - zaznaczył w środę premier Mateusz Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku odpowiadając na pytanie o zasadność zamknięcia lokali gastronomicznych.


20:53 Premier odpowiada na pytanie na Facebooku

O powstrzymanie się od organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada zaapelował w środę podczas sesji Q& A na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że chętnie sam weźmie udział w marszu w przyszłym roku, gdy "nie będzie już koronawirusa".


20:40 Premier odpowiada na pytania na Facebooku

Podczas sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku premier Mateusz Morawiecki został zapytany, czy rząd odwoła sylwestra "za pięć dwunasta, czy da trochę więcej czasu".

Premier zauważył, że autorka pytania w podtekście miała na myśli kwestię zamknięcia cmentarzy. Decyzja o zamknięciu cmentarzy od soboty 31 października została ogłoszona na popołudniowej konferencji w piątek 30 października.

Rzeczywiście, ta decyzja zapadła późno, ale gdyby dwa, trzy, czy cztery dni wcześniej została ogłoszona, to nie trzeba było jakichś wybitnych ekspertów, żeby się domyślić, że ogromna większość ludzi ruszy na cmentarze dokładnie w tych dniach poprzedzających dzień, od którego cmentarze miałyby być zamknięte - mówił Morawiecki. W związku tym ze względu na bardzo dużą liczbę niewiadomych i podejmowanie decyzji o niepewne informacje ta decyzja zapadła właśnie wtedy - dodał.

Szef rządu podkreślił, że w tym roku "lepiej nie szykować się na hucznego sylwestra z wieloma znajomymi i przyjaciółmi". Apelował też, by nie uczestniczyć w targach bożonarodzeniowych organizowanych w grudniu.

20:35 Francja

We Francji minionej w ciągu doby zmarły 394 osoby chore na Covid-19. W stosunku do wtorku to spadej. Wczoraj odnotowano 854 żgony związane z Covid-19. 


20:25 Kraków

W niedzielę, w mocno okrojonej formie z udziałem 250 biegaczy, miał się odbyć Cracovia Maraton. Z uwagi na zaostrzenie regulacji prawnych w walce z pandemią, a także prognozowany wzrost zakażeń koronawirusem, zapadła decyzja o odwołaniu tej imprezy.

Zgodnie z planem na starcie miało pojawić się 250 - wylosowanych z grona zgłoszonych - osób. Trasę maratonu (42,195 km) mieli pokonać zaliczając dwanaście pętli wokół Błoń.


20:15 Sport

Trener Chelsea Londyn Frank Lampard poinformował, że Kai Havertz zachorował na Covid-19. Zespół za niecałą godzinę ma się zmierzyć z Rennes w Lidze Mistrzów.

19:44 Włochy

Planowana na 7 grudnia inauguracja sezonu w mediolańskiej La Scali 7 odbędzie się bez udziału publiczności - zdecydowała w środę dyrekcja teatru. Zaznaczyła, że rozważa inne rozwiązanie. Najbardziej prawdopodobna jest transmisja telewizyjna z pustego teatru.

Wcześniej informowano, że na kwarantannę trafili członkowie chóru i orkiestry z powodu serii zakażeń.

Ponadto na mocy rozporządzenia rządu teatry w całych Włoszech są zamknięte do 3 grudnia. Jak zaznaczono, w obecnym stanie pandemii i przy obowiązujących przepisach zorganizowanie gali w dotychczasowej formie nie jest możliwe.


19:39 Śląskie

Urząd miasta w Rudzie Śląskiej zwrócił się do dyrektorów szkół o przygotowanie list zatrudnionych osób, by w razie potrzeby mogły być one oddelegowane do pracy w domach pomocy społecznej. 

Pismo wzbudza kontrowersje i rodzi wiele pytań, m.in. o to, czy nauczyciele mieliby pracować w DPS-ach. 

Według urzędu nauczycieli nie chodzi o nauczycieli, tylko o  pozostałą kadrę szkół m.in. administrację, osoby sprzątające czy pielęgniarki. Jak powiedział dziennikarce RMF FM Annie Kropaczek wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer, pracodawca może wydać pracownikowi polecenie służbowe i oddelegować go do pracy w inne miejsce. Dodał, że to sytuacja hipotetyczna i możliwa jedynie, kiedy działanie jednostek edukacyjnych jest ograniczone przez ministra edukacji i nauki.

Miasto zabezpiecza się w ten sposób przed kryzysem. Sytuacja w rudzkich DPS-ach jest trudna. W jednym z nich  koronawirusem zakażonych jest obecnie 80 podopiecznych i 40 pracowników. W kolejnym ośrodku - w Halembie - trwają testy na obecność koronawirusa.


19:20 Białystok

Dramatyczna sytuacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Z powodu braku miejsc pacjenci z podejrzeniem koronawirusa kładzeni są z innymi chorymi.

Mamy stworzoną tzw. salę izolacyjną. Jest tam 13 stanowisk, a tych pacjentów jest 21. W nocy karetkami byli przewożeni pacjencji, od razu mieliśmy informacje, że są z kwarantanny. Mieli duszności, mieli niewydolność oddechową i jakby to wskazywało na to, że ci pacjenci mogą być zakażeni koronawirusem. Nie mieliśmy jednak innych możliwośći, musieliśmy ich kłaść na salę ogólną - tam, gdzie przebywali pacjenci z innych powodów, w stanie zagrożenia życia. Prowizorycznie próbowaliśmy ich separować, ale SOR to nie jest takie miejsce, gdzie to jest do końca możliwe - mówiła rzeczniczka białostockiego szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.

19:16 Badania hiszpańskich naukowców

Substancje, które wykorzystywane są w walce z osteoporozą mogą skutecznie hamować rozwój wirusa SARS-CoV-2 w ludzkim organizmie - wynika z badania hiszpańskich naukowców. Badacze wyróżniają zwłaszcza kwas zoledronowy oraz denosumab.

Studium przeprowadzone przez naukowców z katalońskiego uniwersytetu Pompeu Fabra oraz Instytutu Badawczego Szpitala Mar w Barcelonie dowodzą, że substancje, zawarte w ś lekach stosowanych w leczeniu osteoporozy, mogą zahamować w 30-40 proc. rozwój koronawirusa w organizmie.

Biorący udział w badaniu Jordi Monfort, reumatolog z barcelońskiego szpitala Mar, wyjaśnił, że przeprowadzone studium było pierwszym tego typu na świecie. Dodał, że wnioski z tego badania zostały już opublikowane w magazynie "Aging".

19:12 Biznes

"Doceniamy modyfikację dotychczasowego podejścia i przedstawienie wariantowo harmonogramu lockdownu w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej" - tak ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzje ws. nowych obostrzeń ocenił Marek Goliszewski, prezes Bussiness Centre Club. "Już dziś spełnione mamy warunki do wprowadzenia narodowej kwarantanny" - zauważył prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki.


19:08 Obostrzenia w kościołach

W kościołach do 29 listopada będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m kw. powierzchni świątyni - wynika z nowych obostrzeń ogłoszonych w środę przez premiera Mateusza Morawieckiego. To trudne dla Kościoła, ale rozumiemy zagrożenie, które niesie pandemia - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

18:40 NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował w środę zarządzenie, w którym uregulowano m.in. rozliczanie wykonania testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2 i finansowanie szpitali tymczasowych.

Chodzi o zarządzenie prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zrządzenie wprowadza nowe produkty rozliczeniowe, m.in. wykonanie testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zapisano w nim także produkty związane z działaniem szpitali tymczasowych.

Jest tam m.in. opłata ryczałtowa za gotowość do udzielania świadczeń w szpitalu tymczasowym czy hospitalizacja związana z leczeniem COVID-19 pacjenta w szpitalu tymczasowym.

18:24 Małopolskie

2553 z 3196 łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem jest zajętych przez chorych na COVID-19 w Małopolsce - wynika ze środowych danych urzędu wojewódzkiego. Zajętych jest także 239 z 269 dostępnych respiratorów.

Służby poinformowały w środę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 2251 osób w regionie. Ponownie do największej liczby zakażeń doszło w Krakowie, gdzie zachorowały 494 osoby. 61 kolejnych chorych zmarło. Liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi w Małopolsce 749.

18:19 Kujawsko-pomorskie

W woj. kujawsko-pomorskim zajęte są 932 z 1459 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 - poinformował w środę urząd wojewódzki w Bydgoszczy. W regionie wolne są 22 ze 114 respiratorów dla zakażonych koronawirusem.

Chorzy na COVID-19 leczeni są m.in. w szpitalach w Grudziądzu (placówka koordynacyjna), Bydgoszczy i Toruniu, a także Radziejowie. Szpital tymczasowy dla zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 ma powstać w Ciechocinku, gdzie do tego celu zostanie wykorzystany wojskowy szpital uzdrowiskowy.

W regionie do dyspozycji chorych na COVID-19 jest 1459 (o 72 więcej niż dwa dni temu), z których zajętych jest 932 (o 10 mniej). W regionie są także 22 wolne respiratory (o 4 mniej). Rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól zwracał uwagę, że ta baza może być jeszcze rozszerzana w województwie w zależności od potrzeb i rozwoju epidemii.


18:17 Śląskie

Należący do samorządu Katowic szpital w dzielnicy Murcki wstrzymał w środę planowe przyjęcia pacjentów. Decyzją wojewody śląskiego placówka będzie szpitalem covidowym. Szpital nadal ma świadczyć usługi podstawowej, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju, wojewoda śląski zwrócił się do ministra zdrowia z wnioskiem o przekształcenie katowickiego Szpitala Murcki w tzw. szpital covidowy. Wysoce prawdopodobne jest rozpoczęcie przyjmowania pacjentów z COVID-19 w najbliższych dniach - poinformował prezydent Katowic Marcin Krupa.

18:11 Sytuacja w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 492 zgony z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 19 maja, oraz wykryto 25 177 zakażeń koronawirusem - podał w środę po południu brytyjski rząd.

Liczba zgonów jest wyższa o prawie sto niż bilans z poprzedniego dnia. To też pierwszy przypadek w czasie drugiej fali epidemii, by przekroczyła ona 400. Najwyższe dobowe bilanse zgonów od drugiej połowy maja zanotowano w Anglii (388) i Szkocji (50), a w Walii - od początku maja (44). Jedynie w Irlandii Północnej liczba zgonów (10) jest zbliżona do tych z ostatnich dni.

18:08 Tylko dwa respiratory wolne w województwie pomorskim

W środę w szpitalach woj. pomorskiego zajętych jest 747 z 1373 łóżek dla chorych na COVID-19. W użyciu jest także 65 z 67 respiratorów. Tego dnia w regionie potwierdzono 1352 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

Informację o liczbie zajętych łóżek szpitalnych dla chorych na COVID-19 zamieścił w środę wieczorem na swojej stronie internetowej Pomorski Urząd Wojewódzki.

W komunikacie podano, że z 1373 łóżek covidowych zajętych jest 747 (ok. 54,4 proc.). z 67 respiratorów dla pacjentów zakażonych koronawirusem zajętych jest 65, co oznacza, że wolne pozostały tylko dwa urządzenia.17:36 W całym kraju brakuje pulsoksymetrów

W całym kraju wzrosło zainteresowanie zakupem pulsoksymetrami, urządzeniami do pomiaru saturacji krwi, m.in. dla osób z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa. W większości miejsce w Polsce nie ma ich nie tylko w aptekach i w sklepach ze sprzętem medycznym, ale także w hurtowniach - wynika z informacji przekazanych dziś.

W piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, zapowiedział, że w opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będą wykorzystywane pulsoksymetry, czyli urządzenia do pomiaru saturacji krwi. Mają je otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, wskazane przez lekarzy rodzinnych. Koszt urządzenia waha się między 119 zł a 130 zł.

Wypowiedź szefa resortu zdrowia spowodowała wzrost zainteresowania kupnem pulsoksymetrów wśród mieszkańców większości regionów kraju. Farmaceutka w aptece w Starogardzie Gdańskim powiedziała , że niestety w jej aptece skończył się już zapas i czeka na dostawę nowych urządzeń. W podobnym tonie wypowiadali się też pracownicy aptek w Gdańsku.

O ile w poprzednich okresach najczęściej sprzedawano pojedyncze sztuki urządzeń, tak w ostatnim miesiącu zauważyć można nawet trzy- czterocyfrowy wzrost popytu na nie. Pokazuje to skalę zapotrzebowania. W związku z ograniczoną dostępnością jesteśmy w stałym, intensywnym kontakcie z dystrybutorami, aby zapewnić ciągłość dostaw - powiedziaładyrektor ds. zakupów w Gemini Polska Jagoda Kańkowska-Berke.


17:26 Śląskie

2233 łóżka dla chorych na COVID-19 przygotowano już w szpitalach woj. śląskiego. Liczba tzw. łóżek respiratorowych przekroczyła 200. Środa to kolejny dzień z wysoką liczbą potwierdzonych zakażeń koronawirusem - 2165 przypadków.

Z ostatnich, wtorkowych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że zajętych jest obecnie 1938 łóżek oraz 156 łóżek respiratorowych. Tydzień wcześniej zajęte było 1245 spośród 1672 łóżek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu oraz 114 na 144 dostępne wówczas łóżka respiratorowe. Te dane wskazują, że gdyby nie wysiłek służb i szpitali tworzących kolejne oddziały covidowe, chorzy nie mieliby już gdzie się leczyć.

Od kilku dni trwają intensywne prace w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie ma powstać pierwszy w regionie szpital tymczasowy. Budowane są właśnie instalacje tlenowa i wentylacyjna. Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska po raz kolejny zaapelowała w środę o zgłoszenia personelu medycznego, który chciałby podjąć pracę w szpitalu tymczasowym. Dotąd taki zamiar zgłosiło ok. 190 osób.


17:23 Lubuskie

W woj. lubuskim w szpitalach dla pacjentów zmagających się z chorobą COVID-19 i podejrzanych o zakażenie są przygotowane obecnie 993 łóżka. Według stanu na środę zajętych było 635 - poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

W regionie jest obecnie 49 łóżek respiratorowych dla pacjentów z najcięższymi objawami COVID-19. Według ostatnich danych, zajętych było 37 z nich.

Cały czas trwają prace nad zapewnieniem odpowiedniego poziomu liczby łóżek dla pacjentów covidowych. Oczekujemy na dostawę kolejnego sprzętu z Agencji Rezerw Materiałowych, w tym respiratorów. Cały czas mamy do dyspozycji 281 miejsc w izolatoriach, z których 49 jest aktualnie wykorzystywanych - powiedział Zieleński.

17:19 Dolnośląskie

2370 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 przygotowano w dolnośląskich szpitalach, z czego 1306 łóżek jest zajętych - wynika z danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Według danych udostępnionych w środę przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w szpitalach w regionie jest 2370 łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19, z czego zajętych jest 1306.

17:17 Portugalia

W ciągu ostatnich 24 godzin liczba infekcji koronawirusem zwiększyła się w Portugalii o 7497, najwięcej do tej pory. Rekordowa była również liczba zgonów, które potwierdzono podczas ostatniej doby - 59.

Jak poinformował w środowym komunikacie portugalski resort zdrowia, drastyczny wzrost liczby zmarłych wynika z faktu, że w statystykach uwzględniono około 3 tys. wcześniejszych zgonów wskutek wirusa SARS-CoV-2.

Według szacunków służb medycznych Portugalii od wtorku liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 7497, do prawie 157 tys.

17:14 Sytuacja w Hiszpanii

W Hiszpanii, w okresie kryzysu gospodarczego nasilającego się od marca wraz z epidemią Covid-19, przybyło prawie 600 tys. bezrobotnych - wynika z raportu opublikowanego w środę przez ministerstwo pracy i gospodarki społecznej.

Resort oszacował, że do 1 listopada liczba bezrobotnych w kraju wzrosła do 3,8 mln, z czego 49,5 tys. to osoby, które straciły zatrudnienie w październiku.

Z danych ministerstwa wynika, że wskutek epidemii najwięcej bezrobotnych przybyło w sektorze turystyki, rozrywki, a także w przemyśle spożywczym.


17:13 Mazowieckie

Prowadzimy całodobowy monitoring odmów przyjęć przez szpitale pacjentów przywiezionych przez ratowników medycznych; wszystkie przypadki, w których nastąpiła odmowa przyjęcia przekazywane są do Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Zgodnie z danymi przekazanymi w środę przez MUW, na Mazowszu jest obecnie 694 wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 oraz 26 wolnych respiratorów dla takich pacjentów.

17:07 Nowe obostrzenia w ocenie rodziców

"Jestem zdruzgotana, ale muszę się do tego przyzwyczaić", "9-latek zostanie sam w domu", "O Jezu, naprawdę? To straszne jak dla mnie, dlatego że moje dziecko w domu to się nie chce uczyć", "Właściwie to było do przewidzenia moim zdaniem i tak jestem zdziwiona, że zdecydowano o tym dopiero teraz. Jestem na wychowawczym, więc dla mnie to nie jest problem" - tak rodzice z Wrocławia komentowali decyzję rządu o wprowadzeniu opieki zdalnej dla dzieci z klas I - III.

Te głosy zebrał pod Szkołą Podstawową nr 40 we Wrocławiu reporter RMF FM Paweł Pyclik.  


16:57 Eksperci o zamknięciu galerii handlowych

Obecne warunki, a więc zamrożenie przez rząd działalności galerii handlowych nie stawiają całej branży pod ścianą, gdyż firmy handlowe przygotowały się na zwiększony ruch w kanale elektronicznym inwestując w rozwój infrastruktury - komentuje ostatnie rządowe obostrzenia w wprowadzone w związku z pandemią Unity Group.

Eksperci Unity Group przypominają, że listopad i pierwsza połowa grudnia to zwyczajowo okres żniw dla branży handlowej. Tradycyjnie czwarty kwartał w samym kanale internetowym przynosi ok. 35 proc. obrotów firm z tego sektora.

16:35 Prezydent zakończył izolację

Prezydent Andrzej Duda zakończył okres izolacji po tym, jak wykryto u niego koronawirusa, i wrócił do pełnienia obowiązków - powiedział w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Prezydencki rzecznik zaznaczył, że Andrzej Duda jak każdy zakażony po zakończeniu 10-dniowego okresu izolacji, po dwóch negatywnych testach na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 jest traktowany jako ozdrowieniec i mógł wrócić do pracy. Środa była pierwszym dniem, kiedy prezydent wrócił do normalnego pełnienia obowiązków - przekazał Spychalski.

16:33 Siedlce

Prawie sto osób zakażonych koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej nad Stawami w Siedlcach. 
Choruje 64 pensjonariuszy i 34 osoby z personelu.

Na miejscu brakuje rąk do pracy. 

Na dziś zaplanowane są rozmowy władz samorządowych i sanepidu na temat wsparcia dla placówki.


16:29 Warszawa

Zawieszone zajęcia w 22 placówkach; 60 szkół oraz przedszkoli z zajęciami zdalnymi dla części klas. Wzrastająca absencja uczniów na zajęciach i ponad 1,1 tys. zarażonych nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi - tak wygląda sytuacja w stołecznej oświacie, według danych ratusza przekazanych w środę.

To covidowa rzeczywistość, z którą się mierzymy. Wprawdzie wprowadzono właśnie nauczanie zdalne dla klas 1-3, ale sytuacja w przedszkolach, które pozostały w trybie stacjonarnym nadal się pogarsza. A nasze postulaty o testy dla pracowników, doposażenie szkół czy uprawnienia dla dyrektorów do zawieszania zajęć adekwatnie do potrzeb, pozostały bez odpowiedzi - przekazała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.


16:27 Podkarpackie

Pacjenci z Podkarpacia, którzy chorują na COVID-19 będą mogli wypożyczyć do domu koncentrator tlenu - poinformowała w środę na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. W regionie do dyspozycji chorych będzie 300 tego typu urządzeń.

Leniart podkreśliła, że jest to pilotażowy projekt i umożliwienie korzystania z koncentratorów pacjentom z COVID-19 było możliwe dzięki współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie, Caritasem oraz lekarzami rodzinnymi.


16:26 Łódzkie

W woj. łódzkim na ponad 2100 łóżek covidowych w placówkach medycznych z I, II i III poziomu zabezpieczenia w ramach walki z epidemią 170 miejsc jest wolnych. Ze 183 respiratorów dla chorych na COVID-19 dostępnych pozostaje 76.

Na 2168 miejsc dla chorych na COVID-19 ze wszystkich poziomów zabezpieczenia, 1998 jest zajętych. Ze 183 łóżek respiratorowych, 107 są zajęte - poinformowała w środę  rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

Dodała, że na I poziomie zabezpieczenia z 459 miejsc zajęte są 453 (6 wolnych), na II poziomie z 1479 miejsc zajęte są 1384 (95 wolnych), a na III poziomie z 230 miejsc zajętych jest 161 (69 wolnych).

16:14 Szef MSZ o prawach człowieka

Nadzwyczajne środki nie mogą być podejmowane kosztem praw człowieka; mogą być podejmowane jedynie, gdy są konieczne - mówił w środę podczas sesji Komitetu Ministrów Rady Europy poświęconej walce z pandemią koronawirusa szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

130. sesja Komitetu Ministrów Rady Europy - składającego się z ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich - została zorganizowana w ramach przewodnictwa Grecji.

Szef MSZ, cytowany przez resort, podkreślił, że walka z COVID-19 nie może trwale ograniczać wartości i praw zapisanych m.in. w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Nadzwyczajne środki nie mogą być podejmowane kosztem praw człowieka" powiedział szef polskiej dyplomacji.

16:10 Objawy koronawirusa

Około jeden na sześciu pacjentów z COVID-19 może wykazywać jedynie objawy żołądkowo-jelitowe - wynika z przeglądu badań naukowych opublikowanego w czasopiśmie "Abdominal Radiology".

Coraz więcej danych wskazuje, że objawy brzuszne często występują w COVID-19. Profesor radiologii i diagnostyki obrazowej Gavin Low oraz student medycyny Kevin Lui z University of Alberta przeanalizowali wyniki 36 badań opublikowanych do 15 lipca.

Z ich badania wynika, że w przebiegu COVID-19 może wystąpić na przykład utrata apetytu, nudności, wymioty, biegunka czy uogólniony ból brzucha.  Takie objawy miało 18 proc. pacjentów, podczas gdy w 16 proc. przypadków COVID-19 mógł dawać tylko objawy żołądkowo-jelitowe.


16:00 Premier Słowacki na kwarantannie

Premier Słowacji Igor Matovicz przekazał, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem i udał się na kwarantannę. Tego dnia był na konferencji prasowej z prezydent Zuzaną Czaputovą. Jej kancelaria nie poinformowała o ewentualnej kwarantannie szefowej państwa.

15:58 Polityka

W czasie pandemii szczególnej wartości nabierają wszelkie gesty solidarności, tym bardziej dziękuję za propozycję ewentualnej pomocy ze strony Niemiec - napisał w liście do prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że "również Niemcy mogą liczyć na Polskę".

To odpowiedź na list prezydenta Niemiec z końca października, w którym Steinmeier oferował pomoc Polsce w walce z pandemią.

Prezydent Duda poinformował, że właśnie zakończył walkę z wirusem, a list do prezydenta Niemiec "to pierwsza rzecz, od której zaczął swoją aktywność biurową po powrocie z kwarantanny"

15:53 Zmiany w działaniu galerii handlowych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że od soboty sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte. Zmienione zostają również zasady bezpieczeństwa obowiązujące w innych placówkach handlowych. Nowe zasady będą obowiązywały od najbliższej soboty.

15:49 Testy na koronawirusa

W Polsce działa 600 mobilnych punktów pobrań materiału do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2 - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mapa, na której zaznaczono lokalizację miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, jest na stronie internetowej pacjent.gov.pl

15:40 Ulgi dla przedsiębiorców

Ulgi dla przedsiębiorców, np. postojowe, w zapłacie ZUS, dopłaty do wynagrodzeń będą obowiązywały od 1 listopada - wskazał premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że tam gdzie nie są potrzebne uregulowania prawne, pomoc będzie wdrażana natychmiast.

15:38 Zasiłek opiekuńczy

Przywracamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy na wcześniej obowiązujących zasadach - poinformowała w środę PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W związku z epidemią Covid-19 marcu rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i w żłobkach były zawieszone.

W razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę, lub opiekuna dziennego - zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łącznie 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w razie choroby dziecka do 14 lat.

15:37 Ukraina

Premier Ukrainy Denys Szmyhal polecił władzom lokalnym natychmiastowe przygotowanie kolejnych 25 tys. miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Według oficjalnych danych w środę w 10 obwodach jest zajętych ponad 70 proc. łóżek dla chorych na Covid-19.

Miejsca te mają być przygotowane na terenie kompleksów sportowych, sal wystawienniczych i innych obiektów, które nie wymagają remontu i gdzie jest ogrzewanie - oświadczył premier, cytowany w środę przez biuro prasowe rządu.

15:32 10 działań antykryzysowych dla firm

W związku z nowymi obostrzeniami, które dotkną część branż, np. handel, usługi hotelarskie, rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców.

Więcej można przeczytać na stronie internetowej rządu.

15:30 Ostre słowa Donalda Tuska

Mateusz, ty nawet już nie udajesz, że nad czymkolwiek panujesz. A od waszych decyzji zależy dziś życie tysięcy Polaków - napisał na Twitterze odnosząc się do epidemii koronawirusa w Polsce szef Europejskiej Partii Ludowej, były premier Donald Tusk.

15:27 Podlaskie

Dyrekcja szpitala w Grajewie poinformowała wojewodę podlaskiego, że nie jest w stanie w całości przekształcić placówki w covidową. Główny powód to brak kadry medycznej.

Grajewski szpital miał być w całości przekształcony i przygotowany do opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem na podstawie decyzji wojewody z 2 listopada. Wojewoda polecił szpitalowi przygotowanie ponad 180 łóżek dla pacjentów z COVID-19 wymagających hospitalizacji.

15:25 Edukacja w czasach pandemii

Rozszerzamy naukę zdalną na klasy od 1-3; przedłużamy do końca listopada nauczanie zdalne dla uczniów klas starszych - ogłosił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaznaczając jednocześnie, że przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

15:21 Badanie przesiewowe dla wszystkich?

Nie widzimy potrzeby badania przesiewowego dla wszystkich obywateli. Wydaje się, że jest to nieuzasadnione, bo i skala badań, które prowadzimy, i dopuszczenie testów antygenowych są na tę chwilę wystarczające - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

15:20 Punkty usługowe

Punkty usługowe w galeriach i te mające siedziby przy ulicach na razie nie będą zamykane - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Cytat

Generalnie czerpiemy tutaj z doświadczeń wiosennych. Po bardzo wnikliwej analizie, na tym etapie dopuszczamy jeszcze tego typu punkty usługowe. Podobnie, jak te które są zakładami usługowymi przy ulicach, jak zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, aczkolwiek w reżimie sanitarnym, który obowiązuje
powiedział premier

15:15 Opieka zdrowotna w Polsce

Nasz system opieki zdrowotnej dochodzi - czy jest - na granicy wydolności - przyznał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej, w czasie której ogłoszono nowe obostrzenia. Oczywiście wykonujemy kolejne kroki, które służą jego rozbudowie, ale to jest czas, kiedy trzeba włączyć hamulec awaryjny - wskazał.

14:57 Pełna lista nowych obostrzeń

"Dzisiaj musimy jeszcze bardziej rygorystyczne zasady wprowadzić, żeby służba zdrowia nadal była wydajna" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Podczas środowej konferencji premier wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim poinformowali o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Jakie będą to restrykcje? Przeczytajcie! 

14:37 Apel do ozdrowieńców

14:36 Zostań w domu!

14:26 Przedszkola

W przedszkolach opieka bez zmian - poinformował premier Morawiecki. Wszyscy uczniowie szkół natomiast będą edukować się zdalnie. 

14:35 Dystans społeczny

14:32 Nowe scenariusze walki z pandemią

14:28 Apel premiera

14:27 Etapy zasad bezpieczeństwa

14:25 Nauczyciele

14:23 Strajki w czasie pandemii

Premier podczas konferencji prasowej wypowiedział się także na temat protestów, które trwają w Polsce od prawie dwóch tygodni. 

14:22 Lista nowych obostrzeń

14:19 Co dalej?

Premier na konferencji prasowej przyznał, że "jeśli epidemia dotknie powyżej 70-75 osób na 100 tysięcy mieszkańców będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny m.in. zakaz przemieszczania się". 

14:18 Rezerwy sprzętu

14:16 Nowe restrykcje od soboty

Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. 

14:13 Handel

14:12 Hotele

14:11 Kultura

14:10 Zmiany w edukacji

14:09 Premier ogłasza nowe restrykcje

13:55 Konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia

Na godzinę 14:00 zapowiedziano konferencję prasową z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Jej tematem będzie walka z pandemią w Polsce oraz nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Mają one na celu zniechęcić Polaków do mobilności.

Zapraszamy na transmisję!

13:45 Warszawa: W aptekach brakuje pulsoksymetrów

Stołeczni aptekarze wskazują, że w tym tygodniu znacznie wzrosło zainteresowanie klientów pulsoksymetrami i urządzenia zostały wykupione.

Do apteki całodobowej przy metrze Centrum ostatnia dostawa ok. 20 sztuk pulsoksymetrów trafiła w piątek. Wszystkie zostały wykupione przez weekend. Nie wiemy, kiedy przyjdą kolejne. Być może pod koniec tego tygodnia albo tuż po weekendzie, w poniedziałek bądź wtorek - powiedziała PAP farmaceutka.

13:32 MZ testuje w Małopolsce domową opiekę medyczną dla pacjentów z Covid-19

Ministerstwo Zdrowia uruchamia systemu zdalnego monitoringu parametrów u pacjentów z Covid-19 z grup podwyższonego ryzyka, których wskażą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Resort przekazał PAP, że po pilotażu w Małopolsce rozwiązanie będzie stosowane w całym kraju.

Jednym z monitorowanych parametrów będzie poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem za pomocą pulsoksymetrów. 1500 takich urządzeń trafiło już do Małopolski. Będą dystrybuowane przez Pocztę Polską.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej po otrzymaniu informacji, że u pacjenta zdiagnozowano Covid-19 na podstawie informacji o jego stanie zdrowia zebranych podczas wywiadu, będzie kwalifikował go do objęcia programem telemonitoringu. Wówczas pacjent otrzyma dane do logowania w systemie.

12:47 Dolny Śląsk: 2324 nowe przypadki Covid-19

Do tej pory w woj. dolnośląskim wykryto 24 499 przypadki zakażeń koronawirusem, z czego 2324 ostatniej doby. To rekordowy dzienny przyrost od początku pandemii. Najwięcej przypadków (826) zgłoszono we Wrocławiu, w czołówce są też powiaty wrocławski (349), kłodzki (156), oławski (84) i jeleniogórski (83).

Ostatniej doby zmarło w regionie 30 osób chorych na Covid-19. Najwięcej nowych przypadków odnotowano w Wielkopolsce - niemal 4 tys. Na Mazowszu 2797 testów dało wynik pozytywny, a na Dolnym Śląsku - 2324.

12:38 Szef MON: 2 tys. żołnierzy zostanie skierowanych do 600 szpitali

2 tys. żołnierzy zostaje dodatkowo skierowanych do 600 szpitali (...) będą wspierali placówki medyczne w pracach administracyjnych, m. in. w raportowaniu o wolnych łóżkach dla pacjentów z koronawirusem - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że poprosi wojsko o wsparcie w zakresie administrowania informacją o wolnych łóżkach. Dopytany na konferencji prasowej, "jakie umocowanie prawne będą mieli żołnierze, którzy zostaną skierowani do szpitali, by administrować łóżkami covidowymi", podkreślił, że "wojsko nie przejmuje szpitali".

Jak dodał, pomoc wojska wynika z potrzeb sygnalizowanych często przez same szpitale. Trudno im znaleźć personel, który mógłby uzupełniać dane (dotyczące łóżek covidowych), a my nie chcemy pozwolić na to, by takie zadania sprawowały osoby, które mogą sprawować opiekę nad pacjentami - powiedział Niedzielski.

12:31 Gliński: Ochrona najsłabszych jest jednym z naszych podstawowych zadań

Jednym z zadań podstawowych, jakie mamy do realizacji jest ochrona najsłabszych, to są przede wszystkim osoby starsze - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, odnosząc się do działań Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Gliński na wspólnej konferencji prasowej z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg przekonywał, że polski rząd od początku marca podejmuje zdecydowane działania w walce z pandemią koronawirusa.

Wicepremier podkreślił, że w wielu wymiarach należy realizować zasadę solidaryzmu społecznego. Wskazał, że chodzi m.in. o wsparcie instytucji państwowych, które opiekują się seniorami przez młodzież i osoby dysponujące wolnym czasem. Zaznaczył, że system wsparcia seniorów oparty jest przede wszystkim o służby socjalne, koordynowane przez resort rodziny.

12:25 Węgry: Rekord zakażeń i zgonów z powodu Covid-19

Rekordowy przyrost liczby zakażeń koronawirusem i zgonów na Covid-19 zanotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech - wykryto 4219 nowych infekcji, zmarło 90 osób. Tak wynika z danych opublikowanych na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Liczba zakażeń stwierdzonych od początku pandemii wzrosła do prawie 91 tys. Zmarło już 2063 chorych na Covid-19, a ponad 21 tys. osób wyzdrowiało.

Stale rośnie liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie prawie 68 tys. W szpitalach leczonych jest 4871 chorych na Covid-19, z czego 355 oddycha przy pomocy respiratora.

Rząd wprowadził od dziś na całym terytorium kraju stan zagrożenia z powodu koronawirusa. Od jutra wszyscy mieszkańcy będą musieli przebywać w domu lub w hotelu między północą a 5 rano. W tych godzinach będzie można wychodzić tylko w celu wykonywania pracy oraz w razie sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. Zamknięte zostaną także lokale rozrywkowe.

12:04 Śląskie: Zmarło 47 zakażonych

47 osób zmarło w związku z zakażeniem koronawirusem ostatniej doby na terenie woj. śląskiego – wynika z komunikatu przekazanego w środę przed południem przez wojewódzki sanepid w Katowicach. Praktycznie wszyscy zmarli to osoby starsze, przebywające w szpitalach. W woj. śląskim przybyło 2165 zakażeń.

Najwięcej nowych przypadków odnotowano w Wielkopolsce - niemal 4 tys. Na Mazowszu 2797 testów dało wynik pozytywny, a na Dolnym Śląsku - 2324.

11:58 Szczecinek: Oddział internistyczny tylko dla chorych na Covid

W związku z wydzieleniem w Szpitalu w Szczecinku 30 łóżek dla pacjentów COVID-19 oddział internistyczny Szpitala w Szczecinku nie będzie przyjmował pacjentów internistycznych bez stwierdzonego zakażenia Sars-CoV-2 - poinformowała w oficjalnym oświadczeniu prezes szpitala Anna Złotowska.

Prezes spółki Szpital w Szczecinku podała, że "infrastruktura oddziału internistycznego w całości będzie stanowiła zabezpieczenie dla 30 łóżek internistyczno-zakaźnych wraz z niezbędnymi pomieszczeniami dla dezynfekcji i prawidłowego ruchu pacjentów zmniejszającego ryzyko przeniesienia zakażenia".

Zwróciła się z prośbą do lekarzy POZ o kierowanie pacjentów wymagających interwencji i hospitalizacji internistycznych do innych jednostek, a także "o większe zaangażowanie w opiekę i leczenie pacjentów".

11:53 Rosja: Rekordowa liczba nowych zakażeń i zgonów w ciągu doby

19 768 przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku epidemii, odnotowano w Rosji w ciągu ostatniej doby - podał sztab operacyjny. Zmarło od wczoraj 389 osób, co również jest maksymalnym wskaźnikiem od początku epidemii. Ogólna liczba zakażeń sięgnęła tym samym 1 693 454, a łączna liczba zgonów wynosi teraz 29 217. 

Nowe zachorowania wykrywane są nadal na terenie całego kraju. Minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że do pomocy armia skierowała 1011 lekarzy wojskowych na terenie Rosji i za granicą. 

Ponad 600 specjalistów medycznych pracuje w tymczasowym szpitalu rozlokowanym na terenach ministerstwa obrony w Kubince pod Moskwą.

11:48 Mistrz świata federacji WBC z koronawirusem

Mistrz świata federacji WBC w bokserskiej wadze super piórkowej Meksykanin Miguel Berchelt jest zainfekowany koronawirusem. Z tego powodu nie dojdzie 12 grudnia do jego walki z rodakiem Oscarem Valdezem.

Pojedynek został przełożony na 2021 rok.

Berchelt, który 17 listopada skończy 29 lat, jest czempionem WBC od stycznia 2017 roku. Do te pory sześć razy obronił tytuł.

11:41 Premier i minister zdrowia odpowiedzą na pytania dot. pandemii

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na sesję pytań i odpowiedzi na Facebooku, która odbędzie się dzisiaj o godzinie 20:00. Na pytania internatów odpowiadać będzie też minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szanowni Państwo! Z pewnością macie do mnie wiele pytań związanych z epidemią i planami walki z nią oraz strategią rządu na najbliższe miesiące. Chciałbym rozwiać wątpliwości i sprostować fake newsy ostatnich tygodni - napisał premier we wpisie na Facebooku.

11:38 Świętokrzyskie: 767 zakażeń w regionie

26 mieszkańców województwa świętokrzyskiego zakażonych koronawirusem zmarło ubiegłej doby. Najmłodszą ofiarą był 42-letni mężczyzna z powiatu pińczowskiego. Na terenie województwa świętokrzyskiego potwierdzono także 161 ozdrowień.

W regionie odnotowano 767 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej infekcji SARS-CoV-2 potwierdzono u mieszkańców Kielc - 201 oraz powiatu kieleckiego -  152. 

11:35 Ostrów Wlkp.: Punkt "drive thru" przy stadionie miejskim przeciążony

Punkt drive-thru przy stadionie miejskim w Ostrowie Wlkp. jest przeciążony. Codziennie ustawiają się kolejki mieszkańców, którzy chcą przebadać się lub dostali skierowanie od lekarza rodzinnego.

By odciążyć punkt wymazów w Ostrowie Wlkp. podjęto decyzje o uruchomieniu kolejnego w Ostrzeszowie, naprzeciwko szpitala przy Alei Wolności 1a. Punkt w Ostrzeszowie działa w godzinach: 8:00-14:00.

Starostwo powiatu ostrowskiego informuje, że osoby ze zleceniem testu mogą stawić się bez wcześniejszego umawiania telefonicznego w godzinach 8:00-11:00.

Natomiast w celu umówienia się na konkretną godzinę, należy dzwonić pod numer telefonu 601 838 595.

11:30 Gorzów Wlkp.: Drugi punkt "drive thru" przy szpitalu

Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. uruchomił dziś drugi mobilny punkt pobierania wymazów w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Znajduje się on na terenie głównego kompleksu szpitalnego - poinformowała rzeczniczka gorzowskiego szpitala Agnieszka Wiśniewska.

Nowy punkt mieści się przy ul. Dekerta (wjazd od ul. Czartoryskiego za marketem budowlanym).

Punkt jest dedykowany zmotoryzowanym pacjentom kierowanym na badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przez lekarzy rodzinnych. W Gorzowie to drugie takie miejsce. Pierwsze zostało utworzone na parkingu przy filharmonii - powiedziała Wiśniewska.

Nowy punkt, w którym próbki do badań są pobierane przez okno samochodu, będzie czynny od poniedziałku do niedzieli, od godz. 9.00 do 13.00.

11:28 Apel do ozdrowieńców o oddawanie osocza

Dołączcie do nas, medyków. Dzięki Wam możemy przechylić szalę w walce z wirusem. Bądźmy solidarni - zaapelował do ozdrowieńców o oddawania krwi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

Szanowni Państwo. Potrzebujemy Waszej pomocy! W szpitalach na podanie osocza ozdrowieńców czeka bardzo wielu ciężko chorych pacjentów. Możecie im pomóc oddając krew. Dawcą może być każdy ozdrowieniec - wskazał prezes NRL.

Przypomniał, że wystarczy zgłosić się nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym należy przejść kwalifikację.

Matyja podkreślił, że badania naukowe przeprowadzone w różnych krajach potwierdzają, że osocze ozdrowieńców Covid-19, podane we wczesnej fazie choroby może wspomóc organizm w walce z wirusem.

11:23 Małopolska: W Krynicy powstanie szpital tymczasowy

Od połowy listopada w Krynicy-Zdroju ma zacząć działać tymczasowy szpital dla chorych na Covid-19 na 200 łózek. Placówka zostanie utworzona w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny. Do szpitala potrzeba pełnego wyposażenia i dostosowania - powiedział dyrektor szpitala powiatowego w Krynicy-Zdroju Sławomir Kmak, który prowadzi nadzór nad powstającą placówką.

Dodatkowo w krynickim sanatorium Continental zostanie utworzone izolatorium na około 150 łóżek. Za przygotowanie i uruchomienie szpitala covidowego i izolatorium w Krynicy odpowiada spółka Skarbu Państwa Tauron.

Dyrektor Kmak wyjaśnił, że do uruchomienia tymczasowego szpitala potrzeba pełnego wyposażenia począwszy od łóżek, poprzez aparaturę USG i EKG.

11:04 Nawet 25 tys. euro za brak maseczki w Duesseldorfie

Za zlekceważenie, w tym także nieumyślne, wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa obowiązku noszenia maseczki zasłaniającej usta i nos, grozi obecnie w Duesseldorfie kara pieniężna w kwocie do 25 tys. euro - poinformowała w środę agencja DPA.

Odpowiednie rozporządzenie, które uzasadniono rosnącą liczbą infekcji, władze stolicy Północnej Nadrenii-Westfalii wydały wczoraj wieczorem. Na pozostałym obszarze tego niemieckiego kraju związkowego grzywna za brak maseczki wynosi nadal 150 euro.

Tak jak w innych niemieckich miastach, obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczył dotąd w Duesseldorfie tylko ulic i placów z intensywnym ruchem przechodniów. Obecnie rozciągnięto go na praktycznie cały obszar miejski z wyjątkiem między innymi cmentarzy, lasów i parkingów. Masek nie muszą również nosić rowerzyści i osoby jadące samochodem.

11:00 Największy wzrost zakażeń w dużych miastach

Po kilku dniach, kiedy obserwowaliśmy wyhamowanie, mamy skok liczby zachorowań. Wyraźnie widać duży wzrost w miastach. W Warszawie jest ponad 1,7 tys. nowych przypadków. Przykładowo - we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy Łodzi odnotowano od blisko 500 do blisko 700 przypadków, co świadczy o tym, że ilość kontaktów w dużych miastach rzutuje na wskaźniki - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zaapelował też o przestrzeganie zaleceń ws. dystansu, dezynfekcji i maseczek. 

Apelujemy też, by nie czekać na kolejne obostrzenia, tylko samemu wprowadzać pewne rygory do własnego życia w trosce o bliskich - dodał.

10:56 Zajętych niemal 500 kolejnych łóżek covidowych, blisko 9 tys. ozdrowieńców

W Polsce odnotowano łącznie już 439 536 zakażenia. Zmarło 6 475 osób

Resort zdrowia informuje również o 8 974 ozdrowieńcach. Od początku epidemii wyzdrowiało niemal 170 tys. osób.

Minionej doby w polskich szpitalach zajęte zostały 494 łóżka. Łącznie w szpitalach przebywa 18 654 chorych.

10:52 Prawie 70 tys. testów na koronawirusa minionej doby

Resort zdrowia informuje, że minionej doby wykonano ponad 69 tys. testów w kierunku Covid-19.

10:49 MZ określiło wymagania dot. szpitali tymczasowych

Ministerstwo zdrowia określiło w rozporządzeniu wymagania dla pomieszczeń i urządzeń szpitali tymczasowych, w których będą leczeni pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2. Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Weszło w życie dzisiaj.

Resort w uzasadnieniu do dokumentu przypomina, że ze względu na szybki przyrost liczby pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 - w tym w szczególności wymagających leczenia w warunkach szpitalnych - zachodzi potrzeba tworzenia dodatkowej bazy łóżkowej w obiektach, które nie pełniły dotychczas funkcji medycznej.

Działanie takie - jak wyjaśniono - pozwala na koncentrację personelu w miejscu pozwalającym na przyjmowanie pacjentów wymagających hospitalizacji w sytuacji wyczerpywania się miejsc w istniejących podmiotach leczniczych.
MZ zaznacza, że rozwiązanie ma charakter tymczasowy.

10:37 Koronawirus w Polsce: Rekord zakażeń i zgonów

Mamy 24 692 nowe potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyją 373 osoby. W przypadku 57 z nich - Covid-19 był bezpośrednią przyczyną śmierci.

Najwięcej pozytywnych testów odnotowano w Wielkopolsce - 3952, na Mazowszu - 2797 i na Dolnym Śląsku - 2324.

10:10 Węgry: Stan zagrożenia z powodu koronawirusa

Dekret rządu Węgier, wprowadzający na całym terytorium kraju stan zagrożenia z powodu koronawirusa, wszedł dziś w życie. Dekret został już opublikowany w Monitorze Węgierskim.

Zgodnie z decyzją rządu, podczas stanu zagrożenia spowodowanego koronawirusem wszyscy muszą przebywać w domu lub w hotelu między północą a 5 rano. W tych godzinach można wychodzić tylko w celu wykonywania pracy oraz w razie sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. Te zapisy będą obowiązywać od czwartku.

Rząd zakazał też organizowania i przebywania na takich imprezach, podczas których jako główny element jest odtwarzana lub wykonywana na żywo muzyka, a udział nie wiąże się z siedzeniem na wykupionym miejscu. To oznacza, że będą musiały zostać zamknięte lokale rozrywkowe.

09:55 Chiny: 17 nowych przypadków koronawirusa

W Chinach kontynentalnych wykryto 17 nowych przypadków Covid-19 i 128 bezobjawowych zakażeń koronawirusem, w tym 116 infekcji lokalnych w Sinciangu na zachodzie ChRL, gdzie trwają testy przesiewowe - poinformowała państwowa komisja zdrowia.

W prefekturze Kaszgar w Sinciangu rozpoczęła się czwarta runda powszechnych testów przesiewowych. Badania trwają od 27 października. Zarządzono je, gdy po wielu tygodniach bez lokalnych zakażeń w prefekturze wykryto nowe ognisko epidemii.

15 spośród zgłoszonych nowych potwierdzonych przypadków Covid-19 określono jako przywleczone z zagranicy, a pozostałe dwa dotyczą pacjentów z Kaszgaru, u których zakażenie wykryto wcześniej, ale dopiero teraz zaobserwowano u nich objawy choroby.

09:05 Węgry: Szef MSZ zakażony koronawirusem

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto jest zakażony koronawirusem. Jego test dał wynik pozytywny po przybyciu ministra do Bangkoku - poinformował rzecznik MSZ Mate Paczolay.

Według rzecznika minister zgodnie z obowiązującymi w Tajlandii przepisami przebywa obecnie w szpitalu w Bangkoku, ale ponieważ nie ma objawów, trwają uzgodnienia w sprawie przetransportowania go na Węgry.

Szijjarto przebywał wczoraj w Kambodży, a stamtąd udał się do Tajlandii, gdzie miał zaplanowanych kilka spotkań dwustronnych.

Paczolay powiedział, że minister przeszedł test również przed wylotem do Azji i wówczas był on negatywny. Po powrocie na Węgry Szijjarto ma się udać na kwarantannę.

08:51 Ukraina: Rekordowy wzrost zakażeń Covid-19

Na Ukrainie odnotowano najwyższą od początku epidemii liczbę zakażeń koronawirusem - 9524. 199 osób zmarło, 7536 wyzdrowiało, a 1514 hospitalizowano - przekazał ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Minister nie wykluczył wprowadzenia weekendowego lockdownu.

Poprzednio najwyższą dobową liczbę infekcji odnotowano dzień wcześniej i było to 8899 przypadków. Stepanow tego dnia ostrzegł przed "katastrofą". 

Ukraińskie media podały, że od przyszłego tygodnia w kraju mogą zostać zaostrzone środki przeciwepidemiczne. 

Źródła w rządzie i biurze prezydenta przekazały Ukraińskiej Prawdzie, że rozpatrywane są różne warianty ograniczeń, w tym wprowadzenie godziny policyjnej czy lockdownu w weekendy.

08:07 Koronawirus na Węgrzech: Od północy do 5 rano bez wychodzenia z domu

Rząd Węgier zdecydował o ponownym wprowadzeniu nadzwyczajnego porządku prawnego z powodu epidemii koronawirusa. Postanowiono też, że od północy do 5 rano nie będzie można wychodzić na ulicę - oznajmił premier Viktor Orban.

Na imprezach sportowych, w kinach i teatrach będzie można siedzieć tylko na co 3. miejscu i obowiązkowe będzie noszenie maseczek ochronnych. Władze będą kontrolować wszystkie imprezy, w razie potrzeby wymierzać kary pieniężne, a miejsca, gdzie nie są przestrzegane przepisy, zostaną natychmiast zamknięte - zapowiedział.

07:25 Co trzeci Polak może trafić na prace zdalną

Nawet 5,3 mln osób może w trakcie drugiej fali pandemii pracować zdalnie - podała "Rzeczpospolita". 

To, ilu pracowników faktycznie będzie pracować z domu, zależy w dużej mierze od możliwości technicznych pracodawcy, w tym od poziomu jego cyfryzacji i od tego, czy ma wdrożony elektroniczny obieg dokumentów - twierdzi cytowana w "Rz" Paula Kukołowicz, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

07:16 Holandia wprowadza kolejne obostrzenia

Premier Holandii Mark Rutte ogłosił wczoraj wprowadzenie nowych ograniczeń, związanych z epidemią koronawirusa, m.in. zamknięcie kin i teatrów. Od połowy października obowiązuje już "częściowy lockdown". Rząd rozważa jeszcze zamknięcie szkół i wprowadzenie godziny policyjnej.

Od dziś, na razie na dwa tygodnie, nienależący do jednej rodziny Holendrzy nie będą mogli spotykać się w przestrzeni publicznej w grupach większych niż dwuosobowe. Zamknięte zostaną też kina, teatry, muzea i ogrody zoologiczne.

Rutte zdecydowanie zalecił swoim rodakom, by do połowy stycznia powstrzymali się też z wyjazdami zagranicznymi.

07:11 Wpływ pogody na transmisję koronawirusa

Temperatura i wilgotność powietrza nie odgrywają znaczącej roli w rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 - wykazało najnowsze badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Teksańskim w Austin (USA).

Związek między pogodą a Covid-19 jest skomplikowany. Na początku pandemii spodziewano się, że upały i wysoka temperatura ograniczą rozprzestrzenianie się choroby.

Z najnowszych badań prowadzonych przez naukowców z Teksasu wynika, że faktyczna rola pogody w szerzeniu się zakażeń koronawirusem jest niewielka.

06:52 Włosi wprowadzają godzinę policyjną

Rząd Włoch wprowadza godzinę policyjną na terytorium kraju od 22:00 do 5:00. To postanowienie znalazło się według mediów w nowym dekrecie o zaostrzeniu restrykcji w ramach walki z pandemią. Przepisy będą obowiązywać od czwartku do 3 grudnia. Dekret podpisany przez premiera Giuseppe Contego w nocy z wtorku na środę ma zostać opublikowany wkrótce w Dzienniku Ustaw. Jego szczegóły prezentują włoskie media.

Na mocy dekretu podczas godziny policyjnej dozwolone będzie przemieszczanie się wyłącznie z powodów zawodowych, zdrowotnych i innych pilnych przyczyn. Jednocześnie jest też zalecenie, aby przez cały dzień ograniczyć wychodzenie z domu tylko do uzasadnionych potrzeb.

06:40 DGP: Szpitalom zaczyna brakować tlenu

W szpitalach pojawiają się kłopoty z zaopatrzeniem w tlen - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zwiększone zapotrzebowanie to efekt gwałtownie rosnącej liczby pacjentów chorych na Covid-19, którzy muszą być leczeni pod respiratorami. Według oceny placówek tlenu przydałoby się nawet o 30 proc. więcej niż jest.

Z informacji dziennika wynika, że rząd zastanawia się nad liberalizacją uregulowań dotyczących certyfikacji tego gazu, a nawet, w wariancie awaryjnym, nad zastosowaniem butli przemysłowych.