Temperatura i wilgotność powietrza nie odgrywają znaczącej roli w rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 - wykazało najnowsze badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Teksańskim w Austin (USA).

Związek między pogodą a Covid-19 jest skomplikowany. Na początku pandemii spodziewano się, że upały i wysoka temperatura ograniczą rozprzestrzenianie się choroby.

Z najnowszych badań prowadzonych przez naukowców z Teksasu wynika, że faktyczna rola pogody w szerzeniu się zakażeń koronawirusem jest niewielka.

Oznacza to, że niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest gorąco czy zimno, przenoszenie się Covid-19 z jednej osoby na drugą zależy prawie wyłącznie od ludzkich zachowań.

Wpływ pogody jest niewielki. Dużo większe znacznie mają inne czynniki, np. nasza mobilność - tłumaczy prof. Dev Niyogi, który kierował badaniami. Pod względem znaczenia dla rozprzestrzeniania się pandemii pogoda jest na jednym z ostatnich miejsc - dodaje.

Na potrzeby badania pogodę zdefiniowano jako "równoważną temperaturę powietrza", czyli wartość, która łączy w sobie temperaturę i wilgotność. Naukowcy prześledzili, w jaki sposób wartość ta kształtowała się w czasie rozprzestrzeniania się wirusa na różnych obszarach w okresie od marca do lipca. Stworzyli kilka osobnych analiz: dla całych krajów, poszczególnych stanów oraz dla całego świata.

Jednocześnie badacze przyjrzeli się korelacji pomiędzy zakażeniami a zachowaniami ludzi, wykorzystując dane z telefonów komórkowych do badania nawyków związanych z podróżowaniem. Zadbali o to, aby żadne różnice populacyjne nie wypaczyły wyników.

Okazało się, że pogoda nie miała prawie żadnego wpływu na szerzenie się zakażeń. W porównaniu z innymi czynnikami, względne znaczenie pogody było mniejsze niż 3 proc. Nie udowodniono, aby jakikolwiek rodzaj pogody sprzyjał albo hamował rozprzestrzenianie się SARS-Cov-2.

Zupełnie inaczej wyglądały dane dotyczące wpływu ludzkich zachowań na pandemię. Podróże oraz spędzanie czasu poza domem były dwoma głównymi czynnikami przyczyniającymi się do wzrostu przypadków Covid-19: ich względne znaczenie wynosiło odpowiednio ok. 34 proc. i 26 proc. Na kolejnych dwóch miejscach uplasowały się: populacja i gęstość zaludnienia: odpowiednio 23 i 13 proc.

Nie powinniśmy myśleć problemie Covid-19 jako o czymś napędzanym pogodą czy klimatem - uważają autorzy badania. Przede wszystkim trzeba zachować osobiste środki ostrożności i być świadomym prawdziwych czynników sprzyjających zakażeniom - dodają.

Wyniki badania opublikowano na łamach "International Journal of Environmental Research and Public Health"