Mamy 27 143 nowe potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce. Zmarło 367 osób, z czego 69 nie miało chorób współistniejących. Pandemia nasila się również za granicą. Z powodu dużego wzrostu zakażeń rząd Grecji wprowadza od soboty ogólnokrajową kwarantannę. W Stanach Zjednoczonych pierwszy raz odnotowano niemal 100 tys. infekcji jednego dnia. Najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa w Polsce i na świecie dostępne są w naszym raporcie poniżej. Wszystkie dane są na bieżąco aktualizowane.

- Nie żyje 367 osób. W ciągu doby zakażenie koronawirusem stwierdzono u 27 143 kolejnych osób. To najnowsze dane o koronawirusie przekazane przez Ministerstwo Zdrowia.

- Całkowita liczba wykrytych w Polsce zakażeń SARS-CoV-2 to już ponad 466 tys. Zmarły 6 842 osoby.

- Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział wsparcie dla branż dotkniętych restrykcjami,

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj nowe obostrzenia w związku z rozwojem pandemii w Polsce.

- Od soboty ograniczone zostanie funkcjonowanie galerii handlowych i sklepów wielopowierzchniowych. 
Rząd zaostrzył między innymi limity osób przebywających w sklepach.

- Zamknięte zostaną m.in. teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Hotele będą dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej.

Od najbliższego poniedziałku również uczniowie klas I-III przejdą na zdalne nauczanie.

- Przedstawiciele PKN Orlen - który odpowiada za powstanie tej nadzwyczajnej placówki - przekonują, że władze Wojewódzkiego Szpitala w Płocku odmawiają im wsparcia w rekrutacji personelu i organizacji pracy tymczasowej lecznicy. Lecznice powstają też w innych miastach Polski m.in. w Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu.

- W USA po raz pierwszy od początku pandemii dobowy przyrost zakażeń osiągnął niemal 100 tys.

- Grecki rząd zapowiedział 3-tygodniową ogólnokrajową kwarantannę.

- Szefowie władz włoskich regionów: Lombardia, Piemont, Dolina Aosty i Kalabria, uznanych przez rząd za czerwoną strefę z najwyższym ryzykiem zakażenia koronawirusem, protestują przeciwko tej decyzji i nowym restrykcjom. Mówią, że to niesprawiedliwy lockdown.

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

23:26 Sytuacja w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 24 141 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 378 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w czwartek wieczorem brytyjski rząd.

Liczba stwierdzonych infekcji jest o 1036 niższa od bilansu ze środy, który był drugim najwyższym od wybuchu epidemii i o 2547 wyższy od rekordowego 21 października. W Anglii (21 137), Szkocji (1216) i Irlandii Północnej (516) wykryto mniej zakażeń niż poprzedniego dnia, natomiast w Walii nieco więcej - 1272, choć jest to sporo poniżej rekordowych poziomów.

W całym kraju łączna liczba wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła do 1 mln 123 197, wskutek czego Wielka Brytania pod względem zakażeń wyprzedziła Kolumbię i znajduje się obecnie na ósmym miejscu w zestawieniu globalnym. W Europie jest niezmiennie na czwartym - za Rosją, Francją i Hiszpanią.


23:04 Rozporządzenie opublikowane

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które określa przeniesienie planowanych wydatków budżetowych na rok 2020 między działami edukacja i zdrowie w kwocie 1,2 mln zł w województwie łódzkim.

Na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, określa się w rozporządzeniu przeniesienie planowanych wydatków budżetowych na rok 2020 między działami i rozdziałami budżetu państwa - czytamy.


22:54 Ważna informacja o testach na koronawirusa

"Od dziś (5.11) zamiast do sanepidu prywatne laboratoria raportują wprost do systemu informatycznego' - poinformował resort zdrowia. Dodał, że ustawa zakaźna nakazuje raportowanie wszystkich wyników pozytywnych.

22:26 Szczepionka na koronawirusa

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zapowiedział, że w grudniu Węgry zaczną importować niewielkie ilości rosyjskiej szczepionki na Covid-19. Powiedział o tym w czwartek w nagraniu na Facebooku po rozmowie wideo z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszką.

"Udało nam się zawrzeć ważne porozumienie. Uzgodniliśmy, że Rosjanie w grudniu zaczną dostarczać na Węgry niewielkie ilości szczepionki, abyśmy mogli tutaj przeprowadzić badania kliniczne, zbadać szczepionkę i wykonać wszystkie kroki certyfikacji" - oznajmił Szijjarto, który przebywa na kwarantannie po zakażeniu się koronawirusem.


21:37 Lublin

Brakuje butli z tlenem w szpitalu w Kraśniku na Lubelszczyźnie. Bisko 30 pacjentów w tym 9 osób pod respiratorem jest przewożonych do innych placówek w regionie- m.in. w Janowie Lubelskim i Lublinie. 


21:14 Restrykcje we Włoszech

W czterech regionach we Włoszech, uznanych przez rząd za czerwone strefy najwyższego ryzyka zakażeń koronawirusem, na mszę do kościoła można będzie iść tylko mając przy sobie specjalny autocertyfikat, w którym wyjaśnia się powód wyjścia z domu - wyjaśnił Episkopat.


21:05 Prof. Horban o sytuacji w kraju

Jesteśmy bardzo blisko ściany - tak sytuację służby zdrowia, związaną z epidemią, określił w czwartek krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban. Spodziewa się on, że w najbliższych dniach liczba zakażeń może przekroczyć 30 tysięcy.

Czwartek był kolejnym rekordowym dniem pod względem liczby wykrytych nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Badania laboratoryjne potwierdziły je u 27 143 osób. Ostatniej doby na COVID-19 zmarło 367 chorych.

Prof. Horban przyznał w czwartkowej rozmowie z TVN24, że w obecnej sytuacji trudno zobaczyć światełko w tunelu.

Istnieje coś takiego, co się nazywa trend do wzrostu. To w pewnym momencie zostało ładnie pokazane, że wydawało nam się, że jeżeli jest mniej nowych zakażeń idących w górę, to już będzie lepiej, że będzie około 20 tysięcy. Niestety stało się inaczej, mamy 20 parę tysięcy, jutro się założę, że będzie 30 tys., a może nawet, nie daj Boże, więcej w przyszłym tygodniu - powiedział główny doradca premiera ds. walki z pandemią.

Dodał, nie wszyscy przestrzegają zasad, o które apelują lekarze. Wirus wiadomo jak się transmituje, w związku z tym bardzo prosimy o maseczki, dystans i niezakażanie innych. To jest proste. Jakoś się udało na wiosnę, a teraz się nie udaje - stwierdził Horban.

20:44 Zmiana w projekcie Ministerstwa Finansów

Pomocy inwestycyjnej, m.in. na produkcję produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19, w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020, będzie można udzielać do końca czerwca 2021 r. - przewiduje opublikowany w czwartek projekt przygotowany w MF.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie "w sprawie udzielania pomocy na działalność badawczo-rozwojową związaną z wystąpieniem pandemii COVID-19, pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę służącą do testowania i przygotowania do masowej produkcji produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19 oraz pomocy inwestycyjnej na produkcję produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19, w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020".

Jak wyjaśniono w jego uzasadnieniu, wcześniejsze rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z 15 lipca 2020 r. w tej sprawie dało podstawę prawną do udzielania pomocy publicznej dopuszczonej przez Komisję Europejską w Komunikacie Komisji "Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19". Zgodnie z tym rozporządzeniem pomoc może być udzielana w formie dotacji lub wsparcia zwrotnego, pod warunkiem, że celem pomocy jest łagodzenie skutków epidemii COVID-19.

20:28 Włochy

Do 11 307 wzrośnie we Włoszech liczba łóżek na oddziałach intensywnej terapii dla chorych na Covid-19 - ogłosił w czwartek nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri. Dodał, że to ponad dwa razy więcej, niż było wiosną.

Arcuri przypomniał na konferencji prasowej w Rzymie, że na początku epidemii koronawirusa w marcu w szpitalach było 5 179 łóżek na intensywnej terapii. Obecnie jest ich 9 518.

20:24 Podlaskie

"Sytuacja jest bardzo poważna w naszym kraju i w naszym województwie. Dzisiaj padł rekord kolejny zakażeń - 902. To oczywiście pewnie będzie miało odbicie w liczbie osób, które będą wymagały za jakiś czas hospitalizacji" - mówił po południu wojewoda podlaski na nadzwyczajnej sesji sejmiku, o której zwołanie wnioskowała grupa radnych opozycji. Sytuacja związana z epidemią była głównym tematem obrad.

20:10 Zakaz lotów

Więcej informacji o zakazie lotów znajdziecie w naszym artykule.

19:58 Sytuacja w Hiszpanii

W Hiszpanii zanotowano największą od kwietnia dobową liczbę zgonów wskutek koronawirusa - 368 - podał w czwartek wieczorem resort zdrowia. Tymczasem premier Pedro Sanchez ogłosił, że służby medyczne planują już masowe szczepienia obywateli.

Według komunikatu ministerstwa zdrowia Hiszpanii w całym kraju między środą a czwartkiem potwierdzono 368 nowych zgonów spowodowanych SARS-CoV-2, a łączna liczba jego ofiar śmiertelnych przekracza już 38,4 tys.

Między ostatnią dobą a poprzednią nastąpił spadek liczby zakażeń. O ile między wtorkiem a środą było ich ponad 25 tys., to już podczas następnej doby 21,9 tys.


19:31 Ograniczenia w lotach pasażerskich raczej zostaną utrzymane

Rząd planuje wydanie kolejnego rozporządzenia z zakazami w ruchu lotniczym, które obowiązałoby od 11 do 24 listopada - wynika z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W czwartek w Wykazie znalazł się projekt rozporządzenia, wprowadzający zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców co do zasady przekracza 270, z wyłączeniem państw członkowskich UE, Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz stanów Illinois i Nowy Jork w USA. Wskazane są również warunki odstępstwa od zakazu.


19:23 Tymczasowy szpital w Nidzicy i Szczytnie

Na połowę listopada planowane jest uruchomienie szpitali tymczasowych w Nidzicy i w Szczytnie, przeznaczonych dla pacjentów z SARS-CoV-2 - podały w czwartek służby wojewody warmińsko-mazurskiego. Będzie tam w sumie 120 łóżek respiratorowych.

O przewidywanym terminie oddania do użytku obu szpitali tymczasowych poinformował w czwartek rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. "Jesteśmy na etapie ustaleń tego, ile osób personelu potrzeba i jaki dokładnie będzie sprzęt" - mówił.

Zaznaczył, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowywanych jest 50 miejsc w Nidzicy i 70 miejsc w Szczytnie. Podkreślił, że będą to wyłącznie tzw. łóżka respiratorowe.

19:17 Ponad 100 chętnych do pracy w szpitalach tymczasowych w Małopolsce

107 osób zgłosiło chęć pracy w szpitalach tymczasowych w Małopolsce po upływie niespełna doby od apelu wojewody małopolskiego i marszałka województwa do personelu medycznego i wolontariuszy. Pierwsza doba funkcjonowania infolinii i formularza napawa optymizmem - poinformowała rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.

W Małopolsce ma działać pięć szpitali tymczasowych: cztery w Krakowie i jeden w Krynicy-Zdroju.

18:48 Szpital tymczasowy w Katowicach

Pierwszy w woj. śląskim szpital tymczasowy powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Decyzje w sprawie lokalizacji dwóch kolejnych mają zapaść w piątek - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Prace w MCK postępują sprawnie. Ich pierwszy etap to budowa instalacji tlenowej i wentylacyjnej. W placówce ma być 500 miejsc, w tym 100 łóżek respiratorowych. Według zapowiedzi pierwsi chorzy na COVID-19 znajdą tam pomoc jeszcze w listopadzie.

Za pośrednictwem specjalnej strony internetowej w sobotę rozpoczęła się też rekrutacja personelu. Zgłosiło się ok. 200 medyków. Przy pełnym obłożeniu szpitala tymczasowego potrzebnych będzie ok. 450 pielęgniarek i 150 lekarzy.


18:37 Bezrobocie w Portugalii

O ponad 45 proc. wzrosła liczba bezrobotnych w Portugalii między lipcem a wrześniem br. - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE). Za drastyczny wzrost liczby osób bez pracy INE wini kryzys wywołany epidemią Covid-19.

W trzecim kwartale doszło do największego od 2011 r., gdy trwał kryzys finansowy, wzrostu bezrobocia w Portugalii. Wówczas  podczas jednego kwartału zwiększyło się ono o 24,9 proc.

W tym roku liczba bezrobotnych wzrosła pomiędzy początkiem lipca a końcem września o 45,1 proc., do 404 tys. Oznacza to, że zatrudnienie straciło w tym czasie ponad 125 tys. osób.

18:34 Szpital tymczasowy w Lublinie

W obiektach Targów Lublin w Lublinie trwają przygotowania do zorganizowania tam szpitala tymczasowego. Zakończenie adaptacji planowane jest na 27 listopada. Zgłosiło się około 150 chętnych do pracy w szpitalu.

Rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała, że przy organizacji szpitala tymczasowego prowadzone są końcowe prace przygotowawcze, a także prace budowlane.


18:30 Sytuacja w Portugalii

W Portugalii drugą dobę z rzędu utrzymuje się rekordowa liczba zakażeń koronawirusem. Między środą a czwartkiem zanotowano tam ponad 4,4 tys. infekcji oraz 46 zgonów na Covid-19. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa opowiedział się za ogłoszeniem w kraju stanu wyjątkowego.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Lizbonie sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Antonio Lacerda Sales wyjaśnił, że liczba infekcji zwiększyła się w całym kraju o 4410, do 161,3 tys.

18:13 Opolskie: Pięć szpitali covidowych w regionie

Wojewoda opolski poinformował w czwartek, że w regionie jest sześć w pełni przekształconych szpitali dla chorych na COVID-19. Dodatkowe osiem pracuje w trybie hybrydowym.

Według komunikatu Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego od początku października br. liczba łóżek w szpitalach II i III poziomu dla pacjentów wymagających leczenia z powodu COVID-19 wzrosła do prawie 900.

18:07 Włochy

445 zgonów na Covid-19 i 34 505 nowych zakażeń koronawirusem zanotowano ostatniej doby we Włoszech - podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Oznacza to gwałtowny wzrost liczby zmarłych i zainfekowanych. W ciągu jednego dnia wykonano 220 tysięcy testów.

Tak wiele osób nie zmarło jednego dnia od 23 kwietnia. Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 40 192.

18:00 Pomoc dla przedsiębiorców

Prawo i Sprawiedliwość opóźnia przyznanie przedsiębiorcom z zamkniętych branż pomocy finansowej.

Pomimo apeli właścicieli restauracji, siłowni, sklepów odzieżowych i hoteli, partia władzy nie ma zamiaru przyspieszać posiedzenia Sejmu.

17:55 Sylwester we Wrocławiu

W tym roku nie będzie zabawy sylwestrowej na wrocławskim rynku. Powodem takiej dezycji magistratu jest oczywiście epidemia koronawirusa. 

Świętowanie zostanie przeniesione do internetu. 

To jak mieszkańcy Wrocławia bawią się w domach zostanie pokazane na miejskich kanałach internetowych. 

Zrezygnowano też z corocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Ma się on odbyć w innym terminie.

Nie będzie też jarmarku ma Rynku Głównym w Krakowie.


17:53 Terapia osoczem

Osoby, które miały koronawirusa i wyzdrowiały mogą pomóc innym go pokonać, wystarczy oddać krew. Terapia osoczem pomaga w niektórych przypadkach uzyskać istotną poprawę stanu zdrowia pacjentów z COVID-19.

Chętni do uratowania innym zdrowia i życia, którzy mieli koronawirusa i wyzdrowieli powinni zgłaszać do centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

W informacji zamieszczonej na stronie gov.pl/koronawirus wskazano, że jeden dawca może oddać osocze nawet kilka razy - z zachowaniem wymaganych odstępów czasu, a osocze pobrane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane u trzech pacjentów.

17:46 Szpital tymczasowy w Radomiu

Totalizator Sportowy podał w czwartek, że podjął się organizacji szpitala tymczasowego dla pacjentów z COVID-19. Placówka będzie zlokalizowana w Radomiu i powstaje we współpracy z wojewodą mazowieckim - podała spółka.

Jak podkreślił Totalizator w komunikacie, do spółki należeć będzie strona organizacyjna oraz inwestycyjna. Strona medyczna oraz administracyjna, a więc zapewnienie m.in. zgód administracyjnych, odpowiedniej kadry i sprzętu, leżą w kompetencjach wojewodów oraz szpitali patronackich - podał Totalizator Sportowy. Spółka dodała, że "jest w trakcie ustalania wszelkich niezbędnych szczegółów".

17:44 Szpital tymczasowy we Wrocławiu

Montaż dwóch pawilonów i apteki to część prac prowadzonych przy budowie szpitala tymczasowego we Wrocławiu. Placówka na 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19 ma być gotowa na koniec listopada.

Szpital tymczasowy we Wrocławiu powstaje w centrum kongresowym przy ul. Rakietowej. Placówka będzie miała 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19, w tym 50 miejsc respiratorowych.

17:38 Siatkówka we Włoszech

Włoska federacja siatkarska (FIPAV) zawiesiła do końca roku większość krajowych rozgrywek z powodu dużego przyrostu zakażeń Covid-19 i wprowadzanych przez tamtejszy rząd obostrzeń. Wyjątek stanowią ekstraklasa kobiet i mężczyzn, za których organizację odpowiada odrębna spółka.

Jak zaznaczono w komunikacie FIPAV, nadal mogą odbywać się treningi, o ile będą przestrzegane przepisy krajowe oraz lokalne.

Decyzja obowiązuje do końca roku. Wznowienie rywalizacji powinno nastąpić w styczniu, z uwzględnieniem koniecznych zmian w systemie rozgrywek - zastrzeżono.


17:21 Zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

W czwartek po południu pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego obraduje Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego - poinformowała KPRM.

17:16 Ekspert o skuteczności maseczek

Brak maseczki bardzo zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem, szczególnie teraz, kiedy wirus jest powszechny wśród ludzi. Żadna jednak maseczka nie zagwarantuje bezpieczeństwa w 100 proc. - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Brak maseczki, szczególnie teraz, kiedy koronawirus jest powszechny wśród ludzi - zdaniem prof. Guta - może mieć poważne konsekwencje.

Nikt z nas naprawdę nie ma pojęcia, jak zareaguje na zakażenie. Czy to będzie infekcja łagodna, czy skończy się po prostu zgonem. Jest określone ryzyko - podkreślił naukowiec.

W dużym uproszczeniu, można powiedzieć, że brak maseczki grozi śmiercią, ale naprawdę to bardzo duże uproszczenie- powiedział wirusolog profesor Włodzimierz Gut. To, że ktoś nie nosi maseczki zwiększa ryzyko zachorowania, a to z kolei zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu - tłumaczył.

17:15 Apel o pomoc dla szpitala

Starosta sierpecki Andrzej Cześnik zwrócił się z apelem do darczyńców o pomoc i wsparcie rzeczowe i finansowe dla tamtejszego szpitala, który ostatnio został przekształcony w placówkę do leczenia chorych na COVID-19. Powodem są m.in. niewystarczające środki, jakie otrzymał szpital.

"Państwa pomoc nie tylko pomoże w codziennej pracy, w walce o życie i zdrowie pacjentów, ale także doda sił do dalszej walki z pandemią i da nadzieję, że wspólnie wygramy walkę z koronawirusem" - podkreślono w apelu, który opublikowano w czwartek m.in. na internetowej stronie starostwa w Sierpcu i na jego profilu na Facebooku.

Pod apelem podpisali się także wicestarosta sierpecki Sławomir Olejniczak, przewodniczący rady powiatu Przemysław Burzyński i dyrektor szpitala Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Robert Makówka.

Autorzy apelu zwrócili w nim uwagę, że "w obliczu rozwijającej się pandemii troska o zdrowie i życie nas wszystkich stała się priorytetem w działaniach wszystkich służb, instytucji i organów administracji rządowej i samorządowej". "Sytuacja wymaga od nas solidarności międzyludzkiej, szczególnej wyobraźni i mobilizacji, a także podejmowania niekonwencjonalnych działań i ścisłej współpracy" - stwierdzili m.in. sygnatariusze.


17:14 Koronawirus w Bułgarii

Bułgarskie władze sanitarne przedłużą nadzwyczajną sytuacją epidemiczną co najmniej do końca miesiąca - poinformował w czwartek główny inspektor sanitarny Angeł Kunczew. Zostaną zamknięte kolejne lokale gastronomiczne, nieobjęte obecnymi rozporządzeniami.

Nadzwyczajna sytuacja epidemiczna miała przestać obowiązywać za tydzień. Gdy zostanie przedłużona, to - jak zapowiedział Kunczew na konferencji prasowej ministerstwa zdrowia - na nauczanie zdalne przejdą uczniowie klas V-VII, dołączając do starszych kolegów z klas VIII-XII. W sklepach spożywczych zostanie przywrócona praktyka "zielonego korytarza" w godzinach 8-10 dla seniorów powyżej 65 lat.


17:12 Sytuacja gospodarcza

Trzeba się zastanowić jakie działania podjąć, by narodowa kwarantanna nie przerodziła się w katastrofę gospodarczą - uważają przedstawiciele nauki i biznesu. Według rektora SGH prof. Piotra Wachowiaka tzw. drugiej pandemii koronawirusa, w negatywnym scenariuszu, może nie przetrwać 30-50 proc. firm.


17:06 Problemy powstającym szpitalem tymczasowym w Płocku

Przedstawiciele PKN Orlen - który odpowiada za powstanie tymczasowego szpitala w Płocku - przekonują, że władze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku odmawiają im wsparcia w rekrutacji personelu i organizacji pracy tymczasowej lecznicy. 



16:24 Narodowy Instytut Onkologii i walka z koronawirusem

Przez coraz większą liczbę zakażeń koronawirusem Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie udostępnia dla pacjentów część innej placówki.

Chodzi o szpital przy ulicy Wawelskiej w stolicy, gdzie trafiać będą zakażeni COVID-19 pacjenci onkologiczni.

Obecnie pod opieką Narodowego Instytutu Onkologii jest kilkanaście osób zakażonych koronawirusem.


16:20 Trudna sytuacja pogotowia ratunkowego w Legnicy

Z pracy w legnickim pogotowiu wyłączonych jest 44 pracowników. Ponad połowa z powodu koronawirusa.

Trzeba łatać grafik. Ci, którzy pracują, są zmuszeni brać dodatkowe dyżury, a to oznacza zmęczenie i frustrację. Czasami jest problem ze zbudowaniem zespołu, dlatego bywa tak, że jedna z 5 karetek obsługujących Legnicę nie jest dostępna przez kilka godzin. Zabezpieczeniem staje się wtedy ambulans z innego miasta.

Koronawirusa stwierdzono u 12 pracowników legnickiego pogotowia, tyle samo jest na kwarantannie a 20 osób nie może pracować z innych powodów. 


16:09 Unijny przetarg na respiratory

Polskie władze do tej pory nie skorzystały, choć mają do tego prawo, ze wspólnego unijnego przetargu na zakup nowoczesnych respiratorów. W przesłanym dziennikarce RMF FM Katarzynie Szymańskiej-Borginon oświadczeniu Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że po rozstrzygnięciu tego unijnego przetargu "okazało się, że sprzęt nie będzie dostępny w najbliższych miesiącach, stąd Polska zdecydowała się realizować zakupy własne przez Agencję Rezerw Materiałowych". 

Więcej o tej sprawie:


16:05 Holandia

Dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem w Holandii spadła poniżej 7 tys., czyli najmniej od 12 października - poinformowały w czwartek władze Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM).

Najwięcej - ponad 11 tys. zakażeń - zanotowano w kraju pod koniec ubiegłego tygodnia.


15:52 Belgia

Armia belgijska rozpoczęła wysyłanie żołnierzy do opieki nad pacjentami Covid-19 w szpitalach w Liege, ponieważ zwykły personel medyczny nie może nadążyć z pomocą chorym - informują belgijskie media.

Jak podaje "Brussels Times", same szpitale w Liège poprosiły o dodatkową pomoc, ponieważ ich oddziały z pacjentami z Covid-19 są przeciążone.

15:51 Seniorzy

Specjalna infolinia uruchomiona w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów przyjęła już ponad 9 tys. zgłoszeń od seniorów. Są one sukcesywnie realizowane przez ponad 7,4 tys. wolontariuszy - przekazał wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

15:44 Aplikacja STOP COVID

Użytkownicy aplikacji STOP COVID, po otrzymaniu powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, będą mogli zapisać się na test bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka będzie niepokojący.

Z aplikacji STOP COVID w Polsce korzysta ok. 1,5 mln. obywateli. Jej celem jest pomoc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się pandemii.

15:23 Diagnostyka

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Na liście jest 235 laboratoriów, najwięcej w woj. mazowieckim - 34, a najmniej w woj. lubuskim - 4.

Pełna lista laboratoriów - z rozbiciem na poszczególne województwa - dostępna jest na rządowej stronie internetowej.

15:22 Wojsko

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec takich działań. Tak brzmi fragment pisma dyrektorów ponad 140 szpitali, w związku ze skierowaniem do placówek żołnierzy. Wojskowi mają zająć się raportowaniem danych o liczbie wolnych łóżek. Dowództwo WOT informuje wręcz, że żołnierze zaczną prace w poniedziałek, a chęć wyraziło ponad 300 placówek.

15:20 Szwajcaria

W ciągu doby do czwartku rano w Szwajcarii zarejestrowano 10 098 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków nosicielstwa koronawirusa, co zwiększyło ich łączną liczbę do 201 801 - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

Połowę z wszystkich infekcji - a dokładnie 100 065 - odnotowano w ciągu 14 ubiegłych dni.

15:00 Pomorskie

W budynku sanatorium MSWiA w Sopocie od tygodnia trwają prace związane z adaptacją pomieszczeń na potrzeby szpitala tymczasowego. Zgodnie z założeniami w placówce znajdzie się 200 łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19.

14:37 Walka z epidemią

Trwają konsultacje robocze Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w zakresie nowego rozporządzenia dotyczącego środków bezpieczeństwa w walce z Covid-19 - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Uwagi mogą być przekazywane do czwartku do godz. 19.

14:33 Dane o respiratorach

Kancelaria premiera opublikowała nowe dane dotyczące respiratorów. 

14:30 Norwegia

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła kolejne zaostrzenie restrykcji w związku z epidemią. Od poniedziałku przyjezdni z tzw. krajów czerwonych, w tym z Polski, zobowiązani zostaną do okazania ujemnego testu Covid-19, wykonanego przed upływem 72 godzin.

14:29 Śląskie

Województwo śląskie jest w czwartek drugim pod względem liczby zakażeń regionem w Polsce - odnotowano ich 3850, podczas gdy w Wielkopolsce - 3888. Śląski sanepid poinformował o śmierci kolejnych 48 chorych na Covid-19.

14:28 Szpital na Stadionie Narodowym

Dzisiaj do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym trafi pierwszy pacjent - poinformował premier Mateusz Morawiecki. 

14:27 Apel premiera

14:26 Szpitale tymczasowe

14:22 Zbigniew Zysk zmarł

Z powodu zakażenia koronawirusem w wieku 70 lat zmarł Zbigniew Zysk, który w latach 1990 - 1994 pełnił funkcję wiceprezydenta Olsztyna, był też posłem II kadencji Sejmu z ramienia Unii Pracy. O śmierci Zyska poinformowała jego córka Anna Sobota.

Tata był człowiekiem aktywnym zawodowo, jako biegły z zakresu budownictwa sporządzał opinie dla sądów, jeździł na rozprawy, zajmował się wyceną nieruchomości. Bardzo chciał wyzdrowieć, wsiadając do karetki mówił, że za kilka dni będzie ozdrowieńcem - powiedziała PAP córka zmarłego.

14:21 Białoruś

Alaksandr Łukaszenka ostrzegł w czwartek, że białoruscy lekarze, którzy wyjadą zarabiać do Polski, nie zostaną wpuszczeni z powrotem na Białoruś. Mówił o tym na naradzie poświęconej pandemii koronawirusa.

Cytat

Nasi lekarze są proszeni w szczególności o przyjazd do Polski, aby pomóc ludności i państwu w walce z Covid-19. Chcę uprzedzić, że nie ma u nas zbędnych lekarzy. Musimy leczyć naszych własnych ludzi. Ale nikogo nie będziemy trzymać siłą. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie wjadą z powrotem; tam będą pracować i zarabiać te wielkie pieniądze, po które wyjechali
oświadczył

14:18 Służba zdrowia

Zbliżamy się o granicy 30 tys. nowych zachorowań, która może być granicą wydolności służby zdrowia - ocenił specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Rejewski, profesor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Jego zdaniem, skuteczność nowych obostrzeń będzie znana za dwa-cztery tygodnie. W podobnym tonie wypowiedział się na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. 

14:16 Badania

Z najnowszych polskich badań przeprowadzonych na grupie ok. 100 pacjentów wynika, że osocze ozdrowieńców łagodzi objawy Covid-19, skraca okres choroby i obniża śmiertelność - poinformowała prof. Katarzyna Życińska z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Szpital MSWiA w Warszawie od pierwszych dni trwania pandemii próbował wykorzystać osocze ozdrowieńców w leczeniu chorych z Covid-19. Jeszcze wczesną wiosną rozpoczęto organizację pracowni pobierającej i przygotowującej osocze, czyli koktajl zawierający przeciwciała przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Od tego czasu jest on podawany chorym. 

14:15 Włochy

Szefowie władz włoskich regionów: Lombardia, Piemont, Dolina Aosty i Kalabria, uznanych przez rząd za czerwoną strefę z najwyższym ryzykiem zakażenia koronawirusem, protestują przeciwko tej decyzji i nowym restrykcjom. Mówią, że to niesprawiedliwy lockdown.

14:00 Rosja

W Rosji drugi dzień z rzędu wykryto ponad 19 tys. nowych zakażeń koronawirusem: jak podał sztab rządowy, wykryto 19 404 nowe infekcje. Zmarło w ciągu doby 292 chorych z Covid-19. W Moskwie sytuacja się pogarsza - przyznał mer Siergiej Sobianin.

Dzisiejsze wskaźniki są niższe, niż te z wczoraj, gdy wykryto w ciągu doby najwięcej zakażeń (19 768) i zmarło najwięcej osób (389) od początku pandemii. Jednak eksperci przesuwają prognozy największego nasilenia epidemii i ustabilizowania się fali zakażeń w Rosji z listopada na co najmniej grudzień.

13:42 Gowin zapowiada pomoc dla przedsiębiorców

Dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami w związku z pandemią uruchomimy wszystkie fundusze, które sprawdziły się wiosną - wskazał PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Trwają prace nad nowymi instrumentami wsparcia - dodał.

Intensywnie pracujemy nad rozporządzeniem, które pozwoli dofinansować wynagrodzenia pracowników branż dotkniętych nowymi obostrzeniami w wysokości ok. 2000 zł - mówi Gowin.

Minister zapewnił też, że tzw. postojowe dla branż objętych restrykcjami będzie przedłużone. 

13:27 Problemy z respiratorami w polskich szpitalach

Problemy z respiratorami, które dostają szpitale w Polsce. Jak ustalili reporterzy RMF FM, część tych urządzeń, które trafiły do małopolskich szpitali, ma tylko pojedyncze oprzyrządowanie. W praktyce oznacza to, że takie urządzenie można użyć do ratowania tylko jednego pacjenta.

Anestezjolodzy nieoficjalnie przyznają, że są to słabe jakościowo aparaty. W efekcie w części szpitali w Małopolsce urządzenia - mimo że do nich dotarły - nie są używane.

Respiratory przekazywane z Agencji Rezerw Materiałowych mają tylko jeden przewód oddechowo-wydechowy. Choć producent opisuje je jako produkt wielorazowego użytku, to lekarze nieoficjalnie przyznają, że nie można ich używać w ten sposób. Każdy nowy pacjent musi mieć podłączony nowy przewód.

13:00 Grecja: Rząd wprowadza narodową kwarantannę na 3 tygodnie

Konserwatywny rząd Grecji nakazał ogólnokrajową kwarantannę na 3 tygodnie, aby powstrzymać wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Premier Kyriakos Micotakis powiedział, że nowe ograniczenia wejdą w życie w sobotę.

Zdecydowałem się podjąć drastyczne kroki raczej wcześniej niż później po zaobserwowaniu "silnego wzrostu zakażeń" w ciągu ostatnich pięciu dni
- powiedział Micotakis.

Podkreślił, że wzrost liczby zakażeń koronawirusem musi zostać powstrzymany, zanim krajowy system opieki zdrowotnej znajdzie się pod - jak to ujął - "presją nie do wytrzymania".

Zgodnie z nowymi ogólnokrajowymi ograniczeniami, które zaczną obowiązywać od soboty, sklepy detaliczne zostaną zamknięte, z wyjątkiem supermarketów, sklepów z żywnością i aptek. Restauracje będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na dowóz. 

12:25 Warmińsko-Mazurskie: Zakażeni członkowie orkiestry symfonicznej

Przypadki zachorowań na Covid-19 są wśród członków Orkiestry Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii. Z tego powodu odwołano piątkowy koncert poświęcony Mozartowi.

Biuro Promocji Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie poinformowało PAP, że "powodem odwołania piątkowego koncertu jest dbałość o zdrowie publiczności i pracowników Filharmonii w związku z wykryciem pojedynczych przypadków zachorowań na Covid-19 w orkiestrze".

Piątkowy koncert z udziałem solisty Pawła Kowalskiego i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Szymona Makowskiego miał być poświęcony muzyce Wolfganga Amadeusa Mozarta.

12:21 Dolnośląskie: Kolejny rekord zakażeń

2451 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zdiagnozowano w czwartek na Dolnym Śląsku. To rekordowy dzienny przyrost infekcji tym patogenem od początku epidemii. Najwięcej przypadków - 902  - wykryto we Wrocławiu. Ostatnie doby zmarły w regionie 42 osoby chore na Covid-19.

Do tej pory w woj. dolnośląskim wykryto 26 950 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego 2 451 ostatniej doby. To rekordowy dzienny przyrost od początku pandemii. Wcześniejszy rekord padł wczoraj, kiedy poinformowano o 2324 zakażeniach.

12:20 Węgry

3928 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarły też 84 osoby chore na Covid-19 - poinformowano na rządowej stronie poświęconej epidemii koronawirusa.

Od początku epidemii na Węgrzech wykryto prawie 95 tys. infekcji koronawirusem. 

2147 chorych na Covid-19 zmarło, a prawie 23 tys. osób już wyzdrowiało.

12:18 Uzdrowisko Ustroń: Ponad 1 tys. miejsc dla chorych na Covid

Zarząd Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń, ze względu na eskalację pandemii, zdecydował o przekazaniu łącznie ponad 1 tys. miejsc na potrzeby walki z COVID-19 - poinformowało przedsiębiorstwo. Miejsca zostaną przeznaczone na izolatoria.

Uzdrowisko Ustroń wielokrotnie rozszerzyło w ten sposób swoją poprzednią deklarację pomocową. 23 października ogłosiło udostępnienie jednego ze swych budynków osobom, które łagodnie przechodzą infekcję wywołaną SARS-CoV-2. Udostępnionych miało zostać ok. 170 łóżek z personelem.

12:15 Indie. "Trzecia fala infekcji w stolicy"

Po 10 dniach w Indiach znów odnotowano w ciągu ostatniej doby ponad 50 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, głównie w Delhi. 

Resort zdrowia poinformował o 50 210 zakażeniach SARS-CoV-2, które zwiększyły ogólną liczbę infekcji od wybuchu epidemii w tym kraju do 8,36 mln. 

Liczba ofiar śmiertelnych w związku z Covid-19 wzrosła o 704, do 124 315. 

Szef rządu terytorium stołecznego Delhi Arvind Kejriwal przyznał wczoraj, że stolica przechodzi trzecią falę infekcji. Ma ponad 37 tys. aktywnych przypadków.

12:11 Podlaskie: 902 przypadki koronawirusa

902 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w województwie podlaskim. To dzienny rekord zakażeń w regionie od początku pandemii - wynika z danych służb sanitarnych i urzędu wojewódzkiego. Zmarło 5 kolejnych osób.

Przez cały czas najwięcej zakażeń koronawirusem w regionie notowanych jest w Białymstoku - to 264 osób - z czego tylko jedna jest w szpitalu, pozostałe są w izolacji domowej. Powyżej 100 kolejnych przypadków koronawirusa zanotowano także w powiecie białostockim i w Łomży.

Łącznie 30 spośród 902 zakażonych osób, o których poinformowano w czwartkowych komunikatach, przebywa w szpitalach, pozostałe są w izolacji domowej.

11:30 Szczurek-Żelazko rezygnuje z funkcji wiceministra zdrowia

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że złożyła rezygnację z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Rzecznik MZ podał, że powody są wyłącznie natury osobistej.

Informuję, że złożyłam rezygnację z funkcji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, które pełniłam przez okres czterech lat. Praca w Ministerstwie Zdrowia była dla mnie dużym wyzwaniem i zaszczytem - przekazała Szczurek-Żelazko w mediach społecznościowych.

Poinformowała, że będzie kontynuować pracę jako poseł na Sejm, "wykorzystując wiedzę i zdobyte doświadczenie".

11:24 Podkarpacie: 160 łóżek w nowym szpitalu tymczasowym

Nowy budynek szpitala MSWiA w Rzeszowie będzie pełnił rolę szpitala tymczasowego dla chorych na Covid-19 na Podkarpaciu. W placówce, która działalność rozpocznie na początku grudnia, będzie docelowo 160 łóżek, w tym 40 respiratorowych.

Jak zaznaczył rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, trwa rekrutacja kadry medycznej. W tej chwili mamy już 25 zgłoszeń i spływają kolejne. Są to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, ale także osoby personelu niemedycznego - mówił rzecznik.

11:15 Hotele zamknięte od soboty. Przepis nie dotyczy m.in. schronisk górskich

Od najbliższej soboty hotele w całej Polsce zostaną zamknięte dla turystów. Obostrzenie nie będzie jednak dotyczyło schronisk górskich, prywatnych kwater i wynajmowania podróżnym mieszkań.

Jak dowiedział się nasz dziennikarz Krzysztof Berenda - te decyzję rząd tłumaczy głównie ekonomią. Hotele to często duże firmy i powinny przetrwać zamknięcie na turystów - przekonują ministrowie. Większy problem miałyby właśnie małe prywatne kwatery. Dla wielu osób to jedyne źródło utrzymanie. Zamknięcie ich byłoby tragedią.

Po drugie, hotele są zazwyczaj duże. Jest wielu gości, spory personel... A w kwaterach i wynajmowanych mieszkaniach tego problemu nie ma. Czyli jest mniejsze ryzyko przenoszenia wirusa. Tak samo jest ze schroniskami.

10:40 Zachodniopomorskie: Program badań na obecność przeciwciał

50 tys. osób z woj. zachodniopomorskiego ma być przebadanych na obecność przeciwciał w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Rozpoczyna się program badań przesiewowych.

Chcemy poznać odporność mieszkańców Pomorza Zachodniego na koronawirusa i ilu z nich chorobę ma już za sobą. Na Pomorzu Zachodnim tych przypadków jest relatywnie mniej niż w innych regionach kraju, ale sytuacja jest poważna - powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Jak poinformowano, z bezpłatnych badań będą mogli skorzystać mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego w wieku produkcyjnym - kobiety w wieku od 18 do 59 lat oraz mężczyźni od 18. do 64. roku życia.

Zachodniopomorskie odnotowało dzisiaj 866 przypadków Covid-19. 

10:35 MZ: 27 143 nowe przypadki Covid-19. Nie żyje 367 osób

Mamy 27 143 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: wielkopolskiego (3888), śląskiego (3850), mazowieckiego (2932), dolnośląskiego (2451), małopolskiego (2342), łódzkiego (1713), kujawsko-pomorskiego (1663), podkarpackiego (1553), pomorskiego (1141), świętokrzyskiego (950), podlaskiego (902), zachodniopomorskiego (866), lubelskiego (805), warmińsko-mazurskiego (795), opolskiego (714), lubuskiego (578).

Nie żyje 367 osób, z czego 69 nie miało chorób współistniejących.

10:20 Dzienny raport o koronawirusie

Resort zdrowia opublikował najnowszy raport o koronawirusie w Polsce. W szpitalach zajętych jest ponad 19 tys. łóżek covidowych. Nadal dostępnych jest niemal 9 tys.

Obecnie dostępnych jest 529 respiratorów w całym kraju. Dziś wykorzystywanych jest o 10 urządzeń mniej. Zajętych jest 1615, a dostępnych ogółem 2144.



10:05 Czy państwo powinno dofinansowywać zakup pulsoksymetrów?

Triaż, triaż i jeszcze raz triaż - trzeba jak najszybciej skutecznie segregować chorych, zanim trafią do szpitali, bo bez tego każda pula nowych łóżek natychmiast się wyczerpie. Tak w rozmowie z reporterem RMF mówi Waldemar Malinowski, prezes Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Apeluje też, by państwo dofinansowało zakup pulsoksymetrów dla Polaków.

Triaż to procedura, która pozwala służbom medycznym na segregację chorych wymagających pomocy w zależności od ciężkości schorzeń bądź obrażeń.

Według Waldemara Malinowskiego triaż powinni prowadzić lekarze rodzinni, a w ostateczności ratownicy medyczni, gdy pacjent wzywa już karetkę. Jak mówi Malinowski, na pewno nie powinno dochodzić do sytuacji, że triaż odbywa się dopiero na SOR czy izbie przyjęć, bo tam już nie ma czasu ani miejsca

09:45: Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zakażony koronawirusem

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł jest zakażony koronawirusem. Radziwiłł poinformował o tym w felietonie opublikowanym w najnowszym wydaniu czasopisma "Menedżer zdrowia".

Choruję na Covid-19. Chorobę przechodzę na tyle ciężko (duszności, wartości saturacji nieco poniżej normy, duże dawki sterydów), że z każdym dniem zyskuję dodatkowe argumenty do walki z niedowiarkami negującymi problem pandemii - czytamy w tekście.

09:40 Informacje o nowych zakażeniach mają przekazywać również komercyjne laboratoria

Od dziś, każde laboratorium wykonujące testy na koronawirusa zobowiązane jest przekazać informacje o osobie zakażonej oraz pozytywnym wyniku testu do systemu EWP - czytamy we wpisie Ministerstwa Zdrowia na Twitterze.

Resort dodaje, że takie rozwiązanie ułatwi uzyskanie wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego bez potrzeby uzyskania eZLA (elektronicznego zwolnienia lekarskiego) przez pacjenta.

09:36 Szef Solidarności o możliwym lockdownie

Jesteśmy przeciwni pełnemu lockdownowi, podobnemu do tego z marca i kwietnia. Oczywiście najważniejsza jest ochrona życia i zdrowia, ale trzeba też - w maksymalnie możliwym zakresie - zadbać o gospodarkę. Drugiego lockdownu mogłaby nie udźwignąć - mówi szef NSZZ Solidarność Piotr Duda w rozmowie z "DGP".

Duda w rozmowie z dziennikiem stwierdził też, że od lockdownu "bardziej zrozumiałe są ograniczenia punktowe, np. w konkretnych branżach, których działalność wiąże się z większym ryzykiem zakażeń, wyłączenia niektórych procesów gospodarczych, jeśli zajdzie taka potrzeba".

09:30 Chiny

W Chinach kontynentalnych odnotowano poprzedniej doby 28 nowych zachorowań na Covid-19, w tym 8 przypadków lokalnych w regionie Sinciang na zachodzie kraju, a także 24 nowe bezobjawowe zakażenia koronawirusem - podała państwowa komisja zdrowia.

W prefekturze Kaszgar w Sinciangu trwa czwarta runda powszechnych testów przesiewowych. Zarządzono je pod koniec października w związku z wykryciem tam nowego ogniska epidemii po wielu tygodniach bez lokalnych zakażeń.

20 spośród zgłoszonych dziś nowych przypadków Covid-19 wykryto wśród osób, które powróciły lub przybyły do Chin z zagranicy. Jako przywleczone określono również 22 spośród 24 nowych infekcji bezobjawowych.

Poprzedniego dnia w Chinach kontynentalnych odnotowano 17 nowych zachorowań i 128 nowych infekcji bezobjawowych. Zakażonych, którzy nie mają objawów choroby, nie zalicza się w Chinach do "potwierdzonych przypadków Covid-19".

08:57 Czechy: Rekordowy przyrost zakażeń

W Czechach przybyło 15 729 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, najwięcej od początku epidemii. Rośnie także liczba hospitalizowanych - wynika z opublikowanych we wtorek danych ministerstwa zdrowia.

W poprzednich dniach tempo przyrostu nowych przypadków infekcji w Czechach malało. Najnowsze dane świadczą o odwrotnym trendzie. Aktualnie w kraju jest 174 820 zakażonych. Łącznie od 1 marca pozytywne testy miało 378 700. Dotychczasowy rekord dziennego wzrostu zakażeń - z 27 października - był o 67 niższy.

Z ostatnich danych resortu zdrowia wynika, że w szpitalach jest 8278 pacjentów z Covid-19. W ciężkim stanie jest 1244 z nich. Według zaktualizowanych danych dotyczących wtorku w Czechach zanotowano 223 zgony. To najwyższa dzienna liczba zmarłych. Łącznie zmarły 4133 zakażone osoby.

08:00 Organizacje przedsiębiorców o nowych restrykcjach

Dobrze, że padła zapowiedź ze strony szefa rządu dot. wsparcia dla przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z poprzednich tarcz antykryzysowej i finansowej - ocenił Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. Apelujemy o konsultowanie z biznesem decyzji dotyczących kolejnych obostrzeń oraz konstrukcji planowanej pomocy - dodał. 

BCC proponuje m.in. wzmocnienie płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez przyspieszenie zwrotu VAT, przejrzenie wydatków budżetowych pod kątem ich ograniczenia i przywrócenie handlu w niedziele. Sugeruje też przygotowanie programu wsparcia instytucjonalnego i finansowego dla sektora ochrony zdrowia.

07:40 Amantadyna w walce z Covid-19

Nie ma żadnych podstaw merytorycznych ani naukowych do stosowania amantadyny w zakażeniach wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 - przekonuje prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.

Amantadyna, lek stosowany w leczeniu schorzeń neurologicznych, wywołała ostatnio duże w naszym kraju zainteresowanie. Pojawiły się przypuszczenia, że może być przydatna we wczesnych postaciach zakażenia wywołanego przez koronawirusy.

Lek ten oficjalnie jest wykorzystywany w leczeniu choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego oraz ostrego uszkodzenia mózgu. Jednak wykazuje także działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego.

07:35 Surowe restrykcje w całej Europie

Godzina policyjna, zakaz opuszczania domu poza uzasadnionymi wyjątkami, ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, zamykanie sklepów, punktów usługowych i szkół - to restrykcje z którymi spotykają się mieszkańcy niemal całej Europy podczas drugiej fali epidemii koronawirusa na kontynencie.

07:15 USA: Rekordowe niemal 100 tys. nowych zakażeń

Po raz pierwszy od początku pandemii koronawirusa dobowy przyrost zakażeń w Stanach Zjednoczonych osiągnął niemal 100 tys. przypadków. Wczoraj Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore poinformował o 99 660 nowych infekcjach w USA.

W sumie w USA do tej pory stwierdzono 9 477 239 zakażeń. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 1112 osób, tym samym liczba zgonów wzrosła do ponad 233 650.

Jak podaje Uniwersytet Hopkinsa, obecnie najgorsza sytuacja jest w północnych stanach oraz w środkowo-zachodniej części kraju.

Instytut IHME z Uniwersytetu w Waszyngtonie przewiduje, że do końca grudnia w USA prawdopodobnie będzie 325 tys. przypadków śmiertelnych, a do 1 lutego przyszłego roku liczba zgonów z powodu Covid-19 osiągnie 400 tys.

07:10 Rząd zapowiada pomoc dla zamkniętych branż

W związku z rosnącą zachorowalnością w Polsce na Covid-19 premier Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj nowe obostrzenia. Zamykanym branżom obiecuje pomoc finansową.

Mateusz Morawicki obiecuje przedsiębiorcom dofinansowanie kosztów stałych, takich jak czynsze. Obiecuje dopłaty do leasingu, także do zatrudnienia. Przekonuje że będą państwowe pożyczki i zwolnienie z ZUS-u.

Ulgi, o których mówiłem, one będą obowiązywały od 1 listopada. To po pierwsze. Po drugie, apeluję aby Senat jak najszybciej i jak najczęściej się zbierał - tak mówił premier, podczas wczorajszej konferencji. Z tym że - premier mówi, że pomoc będzie od pierwszego listopada, a dzisiaj w kalendarzu mamy czwarty listopada i ulg brak.

Morawiecki przedstawił 10 działań antykryzysowych dla firm:

07:05 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego (...) będzie on przysługiwał przez 21 dni - od 9 do 29 listopada - poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego będą mogli skorzystać rodzice dziecka do 8 lat. Ponadto jest on również wypłacany rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz rodzicom dzieci do 24. roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

06:55 Wzrasta zapotrzebowanie na łóżka covidowe

We wszystkich województwach w kraju stale wzrasta zapotrzebowanie na łóżka dla pacjentów z Covid-19. W niektórych regionach wolnych pozostaje niecałe 20 proc. miejsc. Zajęta jest już także większość respiratorów - wynika z informacji zebranych przez PAP.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj, że w szpitalach w całej Polsce przebywają 18 654 osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. 1625 jest podłączonych do respiratorów. Według danych resortu dla pacjentów z Covid-19 wolnych pozostaje 8 489 łóżek i 469 respiratorów.

W ostatnich tygodniach liczba chorych na Covid-19 wymagających opieki szpitalnej stale wzrasta. W związku z rozwojem pandemii w kraju, rząd przedstawił wczoraj nowe obostrzenia. Dotyczą one m.in. nauczania, handlu, a także kultury i hotelarstwa.

06:50 Koronawirusa kontra zajęcia na uczelniach

Ze względu na pandemię tylko niewielka część zajęć na uczelniach, np. na politechnikach czy uczelniach medycznych, odbywa się stacjonarnie. Na razie studenci raczej nie zgłaszają problemów z osobistym uczestnictwem - wynika z ustaleń PAP.

Od poniedziałku 26 października cała Polska znalazła się w strefie czerwonej. Według rozporządzenia ministra nauki i edukacji oznacza to, że nauczanie na uczelniach ma charakter zdalny.

Są jednak wyjątki. Szkoły wyższe mogą prowadzić w ich siedzibach lub filiach zajęcia, które nie mogą być zrealizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. 

Uczelnie mogą też kształcić w swoich murach studentów na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia, studentów studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich.

06:25 Covid-19 najgroźniejszy dla osób po 80. roku życia

Ryzyko śmierci z powodu koronawirusa wzrasta wraz z wiekiem. Najwięcej zgonów z powodu Covid-19 występuje u osób po 85. roku życia (23,2 proc.). Śmiertelność w grupie wiekowej 80-85 lat wynosi 16,9 proc. - wynika z danych opublikowanych przez Kancelarię Premiera.

Przedstawiono też nowe kroki w walce z koronawirusem.