W związku z rosnącą zachorowalnością w Polsce na Covid-19 premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę nowe obostrzenia. Zamykanym branżom obiecuje pomoc finansową.

Mateusz Morawicki obiecuje przedsiębiorcom dofinansowanie kosztów stałych, takich jak czynsze. Obiecuje dopłaty do leasingu, także do zatrudnienia. Przekonuje że będą państwowe pożyczki i zwolnienie z ZUS-u.

Ulgi, o których mówiłem, one będą obowiązywały od 1 listopada. To po pierwsze. Po drugie, apeluję aby Senat jak najszybciej i jak najczęściej się zbierał - tak mówił premier, podczas dzisiejszej konferencji. Z tym że - premier mówi, że pomoc będzie od pierwszego listopada, a dzisiaj w kalendarzu mamy czwarty listopada i ulg brak.

Po drugie premier apeluje do Senatu o szybszą pracę, ale już nie dodał, że najnowsza ustawa o pomocy dla firm utknęła w kontrolowanym przez PiS Sejmie.

Na razie więc kolejne sektory gospodarki są przez rząd zamykane już od kilku tygodni, a pomoc ma być nie wiadomo jaka dokładnie i nie wiadomo kiedy dokładnie. To może niestety - jak zauważa Krzysztof Berenda -  skończyć się zwolnieniami i upadłościami.

10 działań antykryzysowych dla firm

Rząd deklaruje, że przygotował 10 działań antykryzysowych dla firm wz. z wprowadzonymi nowymi obostrzeniami w gospodarce. Chodzi m.in. wydłużenie programu Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm czy dofinansowanie zatrudnienia dla wszystkich branż.

1.    Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

2.    Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

3.    Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)

Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec - sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. - marzec 2021 r.,  zgodnie z pierwotnym kształtem programu

Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP

Dla kogo: duże firmy, duże MŚP, wszystkie branże

4.    Pożyczki długoterminowe z gwarancją

Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi

5.    Dofinansowanie zatrudnienia

Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy

Dla kogo: wszystkie branże

6.    Przedłużenie postojowego

Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

7.    Zwolnienie ze składek na ZUS

Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

8.    Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes

Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

9.    Polityka drugiej szansy

Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw

Dla kogo: przedsiębiorstwa w restrukturyzacji

10. Dofinansowanie leasingu

Pokrycie kosztów leasingu przez ARP

Dla kogo: branża transportowa

Rząd ogłosił nowe obostrzenia

"Dzisiaj musimy jeszcze bardziej rygorystyczne zasady wprowadzić, żeby służba zdrowia nadal była wydajna" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. 

Podczas środowej konferencji premier wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim poinformowali o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Wśród nich są m.in. zamknięcie galerii handlowych, ograniczenia ilości klientów w sklepach spożywczych, a także rozszerzenie nauki zdalnej również na dzieci z klas I-III. 

Nowe zasady mają obowiązywać od najbliższej soboty aż do - jak zaznaczył premier - co najmniej 29 listopada.