W Polsce do tej pory odnotowano 68 przypadki koronawirusa - dwie osoby nie żyją. W piątek we wrocławskim szpitalu zmarł 73-letni mężczyzna. Narodowy Bank Polski uspokaja, że gotówka do banków wydawana jest na bieżąco, bez opóźnień i ograniczeń. Prezydent Andrzej Duda dementuje pogłoski dot. rzekomych planów wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zapewnia też, że w Polsce nie zabraknie żywności. Podczas wieczornej konferencji premier, Mateusz Morawiecki, poinformował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. W związku z walką z epidemią wirusa Polska zamyka granice dla cudzoziemców - powracający Polacy będą musieli przebyć 14 dni na kwarantannie. Ograniczenia dotyczą także otwarcia galerii handlowych - otwarte w nich będą tylko sklepy spożywcze i te, w których można zakupić środki higieniczne oraz apteki. "Jednym ze środków bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa jest ograniczenie zgromadzeń do 50 osób" – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Rząd Francji wprowadza zakaz zgromadzeń z udziałem więcej niż 100 osób. Pierwszą ofiarę śmiertelną koronawirusa odnotowano na Ukrainie. Oto nasza relacja zbierająca najważniejsze informacje z Polski i świata! Poniżej relacja z 13 marca.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


ZOBACZ MAPĘ: Zdiagnozowane przypadki koronawirusa w Polsce >>>

ZOBACZ MAPĘ: Zakażenia koronawirusem na świecie >>

23:55

23:52

Prezydent Warszawy poinformował na swoim profilu na Facebooku, że do odwołania zamknięte zostały wszystkie miejskie pływalnie, sauny i siłownie. Decyzja ta spowodowana jest rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2.

23:50

23:30

W piątek wieczorem minister zdrowia Łukasz Szumowski i wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker i Błażej Poboży odbyli wideokonferencję z wojewodami - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.
Wideokonferencja dotyczyła aktualnej sytuacji wz. z zagrożeniem koronawirusem.

Jak przekazał na Twitterze Paweł Szefernaker, minister Szumowski otrzymał informację, że "na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym powstał Studencki Sztab Kryzysowy". "Wolontariusze będą pomagać w szpitalach. Nie będą mieć kontaktu z osobami zarażonymi koronawirusem" - napisał wiceminister SWiA.

23:01

Prawie 600 osób z podejrzeniem koronawirusa znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym w województwie świętokrzyskim. Do 28 osób wzrosła liczba hospitalizowanych. Jak dotąd w regionie u żadnego z pacjentów nie zdiagnozowano choroby COVID-19.

Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego poinformowała PAP, że na terenie województwa świętokrzyskiego 28 osób jest hospitalizowanych, 96 jest poddanych kwarantannie, a 598 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

22:43

Śluby w stołecznych Urzędach Stanu Cywilnego będą możliwe od poniedziałku tylko w wyjątkowych sytuacjach - poinformował w piątek ratusz w komunikacie przesłanym PAP.

W USC można będzie odebrać akty urodzeń, zgonów i wziąć ślub, ale w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku choroby jednego z przyszłych małżonków. W urzędach dzielnic będzie można wyrobić dowody osobiste, zarejestrować pojazdy i załatwić sprawy związane z opieką nad osobami niesamodzielnymi.

W ograniczony sposób będzie można również załatwiać sprawy związane z pozwoleniami na budowę.

22:40

Wszystko wskazuje na to, że zaplanowane na 27 i 31 marca towarzyskie mecze reprezentacji piłkarskiej z Finlandią i Ukrainą zostaną odwołane z powodu epidemii koronawirusa. Zasugerował to na Twitterze sekretarz generalny PZPN Maciej Sawicki.

Tak więc w kwestii marcowych meczów towarzyskich Reprezentacji Polski praktycznie wszystko jest już jasne.... We wtorek zastanowimy się i rozpatrzymy scenariusze jak, kiedy i co dalej.... Wyjdziemy z tego wszyscy mocniejsi - skomentował.

22:15

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego i decyzją o czasowym przywróceniu granic oraz wstrzymaniem międzynarodowego ruchu lotniczego Biuro Podróży Itaka zawiesza ze skutkiem natychmiastowym wszystkie wyjazdy turystyczne.

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego i decyzją o przywróceniu granic na 10 dni z możliwością przedłużenia, oraz wstrzymaniem międzynarodowego ruchu lotniczego, informujemy o zawieszeniu ze skutkiem natychmiastowym wszystkich wyjazdów organizowanych przez Biuro Podróży ITAKA do 15.04.2020
- poinformował PAP w piątek wieczorem wiceprezes zarządu Itaki Piotr Henicz.

Wszyscy Klienci, którzy mają zarezerwowany wyjazd w tym okresie, zostaną powiadomieni o zawieszeniu wyjazdów przez pracowników punktów sprzedaży, gdzie dokonano rezerwacji. Mając jednak na celu usprawnienie procesu, prosimy o kontakt z punktami sprzedaży w celu dopełnienia niezbędnych formalności i ewentualnej konsultacji w sprawie zmiany terminu wyjazdu lub destynacji.

"Jednocześnie informujemy, że wszyscy Klienci przebywający aktualnie za granicą za pośrednictwem Biura Podróży ITAKA mają zagwarantowane powroty do kraju" - czytamy w komunikacie.

21:53

O pierwszym zgonie spowodowanym koronawirusem poinformowały w piątek po południu władze Szkocji. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych w całej Wielkiej Brytanii wzrosła do 11.

Pacjent, którego płci nie podano, był osobą w starszym wieku z innymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Według stanu na piątkowe popołudnie, w Szkocji przebadano na obecność koronawirusa 3314 osoby, z czego u 85 stwierdzono zakażenie. To oznacza wzrost o 25 przypadków w ciągu ostatniej doby.

21:52

Francuski rząd poinformował w piątek wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba zmarłych wśród osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 18 - do 79. Zarejestrowano blisko 800 nowych przypadków infekcji i liczba zakażonych we Francji wynosi łącznie 3661.

Stan 154 osób hospitalizowanych ze względu na Covid-19 "jest nadal ciężki" - poinformował na konferencji prasowej szef resortu zdrowia i solidarności Olivier Veran.

21:50

Władze Łomży zwróciły się w piątek do ministra zdrowia o zmianę decyzji, na mocy której szpital wojewódzki w tym mieście znalazł się na liście placówek, które zostaną przekształcone w szpitale zakaźne. Będą do nich trafiać wszyscy pacjenci w regionie chorzy na COVID-19.

21:46

Prowadzący ogólnoniemieckie statystyki epidemiologiczne Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformował, że do piątku odnotowano w Niemczech 3062 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem. W czwartek było ich o 671 mniej.

Pięcioro zarażonych już zmarło.

21:45

W obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd Danii od soboty zamyka granice państwa dla osób niebędących obywatelami tego kraju - poinformowała w piątek duńska premier Mette Frederiksen.

Wszystkim obcokrajowcom - turystom i podróżnym, którzy nie mogą udowodnić ważnego celu wjazdu do Danii, zostanie odmówiony wjazd na granicy duńskiej - powiedziała szefowa rządu.

21:42

Władze stolicy Finlandii nie zamierzają zamykać szkół i przedszkoli, choć kraj stoi na progu epidemii koronawirusa. Według ekspertów zamknięcie szkół nie spowolni epidemii na tym etapie - oświadczył w piątek burmistrz Helsinek Jan Vapaavuori.

Stołeczny włodarz przyznał, że szkoły należą do podstawowych placówek działalności społecznej i nie należy ich paraliżować bez szczególnie poważnych podstaw.

Vapaavuori zauważył, że ewentualne zamknięcie szkół "nie byłoby działaniem krótkoterminowym, bo w praktyce oznaczałoby odwołanie całego semestru". Takie działanie - podkreślił - doprowadziłoby do tego, że wielu pracowników służb socjalnych i zdrowia musiałoby zostać w domu, by opiekować się dziećmi.

W ramach środków zaradczych w walce z koronawirusem władze Helsinek podjęły m.in. decyzję o odwołaniu zgromadzeń powyżej 100 osób; rząd zalecił wcześniej, aby zrezygnować z imprez z udziałem powyżej 500 osób.
Na stacjach metra mają zostać postawione dystrybutory z płynem do dezynfekcji rąk. Helsińskie przedsiębiorstwo komunikacyjne poinformowało też, że pasażerowie nie będą już wchodzić do autobusów przednimi drzwiami, a kierowcy nie będą im sprzedawać biletów.

21:40

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach jako druga placówka w woj. śląskim, która zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia stanie się szpitalem zakaźnym, będzie przekształcana po zakończeniu tego procesu w Szpitalu Rejonowym im. J. Rostka w Raciborzu.

Decyzją wojewody śląskiego szpital w Raciborzu, gdzie obecnie na oddziale zakaźnym leczonych jest pięcioro pacjentów z koronawirusem, od poniedziałku będzie w całości szpitalem zakaźnym - jednym z 19 takich w Polsce. Placówka zabezpieczy na potrzeby chorych ok. 300, a w razie potrzeby nawet ponad 400 łóżek
.

21:38

LOT na 10 dni zawiesza wszystkie połączenia wykonywane z Polski i z Węgier.

W związku z decyzją polskiego rządu o zawieszeniu międzynarodowych połączeń lotniczych, spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, z dniem 15 marca 2020 roku wszystkie połączenia LOT-u wykonywane zarówno z Polski, jak i z Węgier zostaną wstrzymane na okres 10 dni - przekazała spółka.

21:31

21:00

Koronawirus rozprzestrzenia się szybko, w istotnej części przypadków chorzy przekazują go zanim jeszcze pojawią się u nich objawy - potwierdza w pracy złożonej do druku w czasopismie "Emerging Infectious Diseases" miedzynarodowy zespół naukowców z University of Texas w Austin. Ich badania wykazały, że w łańcuchu infekcji miedzy kolejnymi zachorowaniami mija niespełna tydzień, a nieco więcej niż co dziesiąta z zakażonych osób przenosi wirusa na innych zanim jeszcze poczuje objawy.

20:44

20:40

Prezydent Donald Trump ogłosił stan nadzwyczajny w USA, co pozwoli na uruchomienie większych funduszy federalnych w walce z Covid-19. 

20:33

Oprócz klasycznej kontroli na granicach dodatkowo będzie procedura sanitarna, jeżeli ktoś będzie miał znacznie podwyższoną temperaturę, symptomy chorobowe, nie będzie dopuszczony do podróżowania po Polsce, tylko będzie przekazany do najbliższego szpitala - przekazał szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA powiedział na konferencji prasowej, że oprócz klasycznej kontroli na granicach dodatkowo będzie procedura sanitarna. Będzie dalej mierzona temperatura, będą dalej odbierane karty lokalizacyjne od osób przekraczających granicę, więc będzie to taka wzmocniona kontrola przez te dodatkowe procedury sanitarne - powiedział Kamiński.

20:32

Przewodniczący Episkopatu Polski: stosujmy się do rozporządzenia organów państwowych, by na Mszy św. w kościołach przebywało do 50 osób.

20:22

Pozostawiamy pewną możliwość transportu kołowego, po to żeby dopuścić bardzo kontrolowaną od strony sanitarnej, opatrzoną obowiązkiem kwarantanny możliwość przyjazdu do Polski - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył w piątek, że według "wszystkich ekspertów, specjalistów od chorób zakaźnych" niewielka liczba pasażerów podróżująca samochodem tworzy "daleko mniej idące zagrożenie niż np. pasażerowie pociągu, względnie samolotu".

Dodał, że miejsce, które jest wentylowane, w którym cyrkulują cząsteczki powietrza w sposób swobodny i które rodzi wysokie prawdopodobieństwo wzajemnego zarażenia się, jest miejscem bardzo wysokiego ryzyka.

Dlatego właśnie pociągi nie, dlatego samoloty nie, ale dlatego pozostawiamy możliwości transportu kołowego, po to żeby dopuścić jednak bardzo kontrolowaną od strony sanitarnej, opatrzoną jednocześnie obowiązkiem kwarantanny - w przypadku gdy cudzoziemiec będzie chciał wjechać do Polski - pewną możliwość przyjazdu do Polski - powiedział.

20:20

Zostanie opublikowany wykaz konkretnych przejść granicznych przez które będzie odbywał się ruch graniczny; wszystkie inne przejścia dotychczas funkcjonujące będą zamknięte - zapowiedział w piątek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

20:10

20:08

Po przekroczeniu granicy obywatele polscy będą kierowani na 14-dniową kwarantannę domową lub w miejscu wyznaczonym do tego przez wojewodę - mówił w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

20:07

Wprowadzone ograniczenia zmieniają życie wielu Polaków, ale są potrzebne, żeby zabezpieczyć nas przed nieznanymi skutkami pandemii - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w najbliższych dniach spodziewamy się wzrostu zachorowań.

Zdaję sobie sprawę, że tego typu ograniczenia zmieniają życie wielu Polaków, ale są one potrzebne, żeby zabezpieczyć nas przed bardzo niebezpiecznymi i nieznanymi do tej pory skutkami pandemii koronowirusa - podkreślił premier.

20:05

20:02

To jest ostatni moment na zdecydowane działania, nie mamy już czasu na półśrodki - powiedział w piątek wieczorem minister zdrowia, Łukasz Szumowski ogłaszając razem z premierem Mateuszem Morawieckim stan zagrożenia epidemicznego. Dodał, że nadal mamy szansę na opanowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Podczas konferencji prasowej w kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Szumowski podkreślał, że we Włoszech jest ponad 17 tys. zakażeń, w Hiszpanii ponad 4 tys., a w Polsce jest 68 potwierdzonych przypadków zakażeń.

Czasami lek jest gorzki, a zabieg czy operacja jest trudna, uciążliwa, czasami zdarza się, że bolesna, ale prowadzi do poprawy zdrowia. Od tego, jak się teraz zachowamy w tym trudnym momencie w najbliższych dniach, tygodniach zależy los nas wszystkich, naszych najbliższych - zaznaczył.

20:00

Zrobimy wszystko to, co jest w granicach prawa, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował również do młodzieży, aby najbliższy czas spędzili w domu.

Wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzież proszę w najbliższych dniach, w najbliższych tygodniach - spędźcie ten czas w domu. Dzieci i młodzież są nosicielami wirusa, który rozprzestrzenia się najszybciej - apelował premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że dzieci i młodzież bardzo często przechodzą chorobę Covid-19 w sposób bezobjawowy, co może doprowadzić do szerzenia się pandemii.

Apeluję do pracowników o to, aby w miejscu pracy zachowywali ścisłe zasady higieny. Jest to niezwykle ważne - po prostu mycie rąk, dezynfekcja - to są podstawowe metody, niezwykle ważne - powiedział.

19:58

Musimy wydać bezwzględną wojnę epidemii fake newsów i dezinformacji - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że sprawdzone informację nt. koronwirusa można znaleźć na oficjalnych profilach rządu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych z domeną gov.pl.

Wchodzimy w nową fazę walki z epidemia COVID-19. Ale musimy również rzucić rękawicę, wydać bezwzględną wojnę epidemii fake newsów i dezinformacji. Ona może przyspieszyć rozwój właściwej epidemii. Nie chcemy tego
- oświadczył szef rządu.

19:36

19:35

19:33

19:32

19:31

19:29

19:28

19:24

Z piętnastu do szesnastu osób wzrosła liczba osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, które zostały hospitalizowane w województwie kujawsko-pomorskim - poinformował rzecznik wojewody Adrian Mól. W tym regionie nadal nie ma ani jednego potwierdzonego zakażenia tym wirusem.

Osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem przebywają w szpitalach w Bydgoszczy, Toruniu i Świeciu.

19:21

Wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodriguez poinformowała w piątek o dwóch pierwszych przypadkach koronawirusa, które wykryto w tym kraju.

Chorzy to 41-letnia obywatelka Wenezueli, która 5 marca powróciła z podróży do USA, Włoch i Hiszpanii, oraz 52-letni Wenezuelczyk, który 8 marca przyleciał z Hiszpanii - zakomunikowała w telewizji wenezuelskiej Rodriguez.

19:20

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez wirus SARS-CoV-2 odwołane są zaplanowane w następnych tygodniach loty z i do Tel Awiwu, Warszawy i Oslo - poinformował w piątek Port Lotniczy Lublin.

19:09

Greckie ministerstwo kultury ogłosiło w piątek, że z powodu pandemii koronawirusa zamyka do końca marca najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji - Akropol w Atenach. Zamknięte będą także wszystkie inne muzea oraz stanowiska archeologiczne na terenie całego kraju.

19:07

Załogi dwóch okrętów włoskiej marynarki wojennej poddano kwarantannie z powodu stwierdzenia na ich pokładzie przypadków koronawirusa - podano w komunikacie w piątek. Są to "San Giusto" i "San Giorgio" z bazy morskiej w Brindisi w Apulii na południu Włoch.

W wydanej nocie marynarka wojenna oświadczyła, że kroki te podjęto w ramach prewencji po tym, gdy u dwóch żołnierzy potwierdzono obecność koronawirusa.

19:05

Senat przyjął w piątek projekt noweli specustawy ws. COVID-19, teraz zostanie on skierowany do Sejmu. Do pierwotnego projektu w piątek zostały wprowadzone poprawki dotyczące rozszerzenia zakresu dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców w przypadku zamknięcia szkół.

Za przyjęciem projektu nowelizacji głosowało 47 senatorów, przeciw 34 (wszyscy z klubu PiS), jeden wstrzymał się od głosu (senator PiS).

19:02

Czeski rząd zadecydował w piątek, że ze względu na koronawirusa od poniedziałku obywatele Czech i mieszkający w tym państwie cudzoziemcy z prawem stałego pobytu nie będą mogli wyjeżdżać za granicę. Zakaz ten nie dotyczy osób pracujących w strefie przygranicznej.

Również od poniedziałku cudzoziemcom nie będzie wolno odwiedzać Czech z wyjątkiem obcokrajowców, którzy mają tam prawo stałego pobytu lub ich przyjazd leży w interesie państwa. Cudzoziemcy mogą swobodnie opuszczać Czechy.

18:52

Od poniedziałku zacznie działać Kujawsko-Pomorska e-Szkoła - poinformowała w piątek rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska. Dodała, że 16 marca o godzinie 9.00 ruszą lekcje przez internet dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej i maturzystów.

18:50

Rząd premiera Antonio Costy wydłużył o dziewięć dni stan zagrożenia epidemicznego w Portugalii, który został ogłoszony w nocy z czwartku na piątek jako forma walki z koronawirusem. Pierwotnie miał on obowiązywać do końca marca.

18:48

521 osób w kraju jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; 3151 osób objęto kwarantanną, a 17 784 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym - poinformowało w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia.

18:38

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli poinformował, że wszystkie kraje unijne otrzymają wsparcie dla swoich systemów opieki zdrowotnej. Oznacza to dostawę materiałów, wsparcie dla szpitali i finansowanie badań - wyjaśnił.

Sassoli wydał oświadczenie po ogłoszeniu przez Komisję Europejską, że gotowa jest dostarczyć środki mające na celu rozwiązanie problemów, jakich Covid-19 przysparza przedsiębiorcom.

Od końca drugiej wojny światowej nie mieliśmy do czynienia z tak dramatycznym kryzysem. Dziś Unia Europejska podejmuje działania. (...) Pakiet środków zaproponowany dziś przez Komisję Europejską w celu zwalczania Covid-19 idzie w dobrym kierunku - powiedział.


18:37


Wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodriguez poinformowała o dwóch pierwszych przypadkach koronawirusa, które wykryto w tym kraju.

Chorzy to 41-letnia obywatelka Wenezueli, która 5 marca powróciła z podróży do USA, Włoch i Hiszpanii, oraz 52-letni Wenezuelczyk, który 8 marca przyleciał z Hiszpanii.


18:29

Mamy już surowe zalecenia. Ja byłbym bardzo ostrożny w zwiększaniu zaleceń. Jeszcze nie mamy tak ciężkiej epidemii, żeby ryzykować ruiną gospodarczą - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Andrzej Zieliński, były krajowy konsultant ds. epidemiologii pytany o walkę z koronawirusem w Polsce. Zamykanie granic to strasznie poważna sprawa - dodał. Czy powinniśmy robić więcej badań pozwalających na wykrycie koronawirusa? Ludzi bezobjawowych nie ma sensu badać. Badani powinni być ludzie objawowi - tłumaczył prof. Zieliński.


18:19

Do 1266 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - poinformowała w piątek Obrona Cywilna. To wzrost o 250 osób w ciągu doby.

Obecnie według najnowszych danych zakażonych jest we Włoszech prawie 15 tysięcy osób, o ponad 2100 więcej niż dzień wcześniej

18:18

Przez wstawiennictwo Królowej Polski błagajmy Boga o zmiłowanie nad nami - wzywa przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Od piątku o godz. 20.00 w Sanktuarium Jasnogórskim odprawiana będzie dodatkowa msza święta przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o ustanie epidemii koronawirusa.

W komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu Polski o. Waligóra podkreślił, że "w związku z zaistniałą sytuacją w naszej ojczyźnie i w świecie zachęcamy wszystkich wierzących do wspólnej modlitwy, do łączności duchowej przez media".

18:13

Minister zdrowia Kosowa Arben Vitia poinformował w piątek, że zdiagnozowano dwa pierwsze w tym kraju przypadki infekcji koronawirusem. Zakażona jest 20-letnia Włoszka i 77-letni obywatel Kosowa. Vitia zapewnił, że stan obojga chorych jest stabilny.

18:09

Listę polecanych platform, stron i serwisów internetowych, z których nauczyciele mogą korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć opublikowało MEN w piątek na swojej stronie internetowej. Resort edukacji zaznaczył, że lista ta będzie na bieżąco uzupełniana.

Od 12 do 25 marca na terenie całego kraju zawieszone są zajęcia w szkołach i przedszkolach, przy czym przez pierwsze dwa dni podstawówki i przedszkola miały obowiązek prowadzić działalność opiekuńczą - wynika z rozporządzenia ministra edukacji w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, opublikowanego w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw.

18:04

Policja i straż miejska w Poznaniu będą monitorować miejsca, gdzie gromadzi się młodzież - zapowiedział w piątek zastępca prezydenta miasta. Zaapelował też, by młodzi ludzie nie przebywali w skupiskach m.in. na terenach nadwarciańskich.

W trakcie piątkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski zaapelował zwłaszcza do młodych mieszkańców, by nie gromadzili się w skupiska. Policja i straż miejska będą w sposób szczególny monitorować między innymi rejony nadwarciańskie - powiedział.


17:51

W czwartek na polskich granicach w związku zagrożeniem koronawirusem skontrolowano łącznie ponad 44 tys. osób - poinformowała rzeczniczka prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Od środy kontrole prowadzone są na wszystkich odcinkach granicy.17:18


Nie ma na razie planów odwoływania uroczystości ślubnych w Urzędzie Stanu Cywilnego w Poznaniu w związku z zagrożeniem koronawirusem - zapewniły władze miasta. Przyszli małżonkowie są jednak proszeni o ograniczenie liczby gości na ceremonii.


17:13


Zaplanowane na 7 maja wybory lokalne w Anglii i Walii zostały przełożone o rok z powodu trwającej pandemii koronawirusa - ogłosił brytyjski rząd.

17:10

Z powodu epidemii koronawirusa rząd Islandii ogłosił zakaz organizowania publicznych zgromadzeń liczących powyżej 100 osób - poinformował islandzki minister zdrowia Svandis Svavarsdottir.

Rząd zdecydował także o zamknięciu na cztery tygodnie wszystkich szkół średnich i uczelni wyższych.


17:07


Wyścig kolarski Giro d’Italia, który miał się rozpocząć 9 maja w Budapeszcie, został przełożony z powodu pandemii koronawirusa - poinformował organizator zawodów

17:03


Z powodu koronawirusa władze piłkarskich rozgrywek ekstraklasy i 2. ligi niemieckiej zdecydowały o odwołaniu wszystkich spotkań zaplanowanych na ten weekend. Mecze nie będą odbywać się przynajmniej do 2 kwietnia.

16:59

4 nowe przypadki koronawirusa z woj. mazowieckiego (Warszawa) - podaje resort zdrowia. W sumie w Polsce zachorowało 68 osób - jedna zmarła.


16:47

Z 590 do 798 zwiększyła się w ciągu ostatnich 24 godzin liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Nie zanotowano żadnej nowej ofiary śmiertelnej.


16:35

Mieliśmy dzisiaj spotkanie z przedstawicielami firm pogrzebowych działających na terenie Poznania. Myślę, że problem jest rozwiązany, jeśli chodzi o przekazywanie zwłok tych osób, które umrą w naszym szpitalu przy ulicy Szwajcarskiej. Może być natomiast problem jeżeli chodzi o osoby, które umrą na koronawirusa w domu. Wystosowaliśmy pismo do wojewody, żeby zaopatrzyć te firmy w maski i stroje ochronne, bo to może być problem - wiemy że problem zaistniał we Włoszech - powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski. Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak przyznał, że przedstawiciele firm pogrzebowych zgłaszają obawy o swoich pracowników, związane z ewentualnością większej liczby zgonów.

16:31


Czeski rząd zadecydował, że ze względu na koronawirusa od poniedziałku obywatele Czech i mieszkający w tym państwie cudzoziemcy z prawem stałego pobytu nie będą mogli wyjeżdżać za granicę. Zakaz ten nie dotyczy osób pracujących w strefie przygranicznej.

Również od poniedziałku cudzoziemcom nie będzie wolno odwiedzać Czech z wyjątkiem obcokrajowców, którzy mają tam prawo stałego pobytu lub ich przyjazd leży w interesie państwa. Cudzoziemcy mogą swobodnie opuszczać Czechy.


16:15


Na stacjach paliw PKN Orlen wdrożono zalecenia prewencyjne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i klientom w związku z możliwością rozprzestrzeniania się koronawirusa. Placówki są m.in. dodatkowo dezynfekowane - podała rzeczniczka spółki Joanna Zakrzewska.

"Przy dystrybutorach paliw dostępne są jednorazowe foliowe rękawiczki, z których mogą korzystać pracownicy i klienci podczas tankowania pojazdów" - podkreślono w komunikacie PKN Orlen. Klienci stacji paliwowych płockiego koncernu mogą płacić bezpośrednio przy dystrybutorze za pomocą funkcjonalności Orlen Pay.


16:05


Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w piątek, że na sobotnim posiedzeniu rady ministrów zatwierdzony zostanie stan zagrożenia epidemicznego w całym kraju. Wyjaśnił, że decyzja ta ma związek z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Hiszpanii.

Zagrożenie sanitarne i społeczne, jakiego obecnie doświadczamy, skłania nas do podjęcia nadzwyczajnych środków w celu zahamowania tej pandemii - powiedział w telewizyjnym przemówieniu Sanchez. Podkreślił, że Hiszpania "wkroczyła dopiero w pierwszą fazę" walki z koronawirusem. Wierzę, że wspólnie, przestrzegając wytycznych sanitarnych (...), uda nam się wspólnie pokonać tę chorobę - stwierdził.


16:04


Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w związku zagrożeniem koronawirusem zaapelował o solidarność z osobami starszymi, potrzebującymi i samotnymi. Polecił przesunięcie na inne terminy udzielania sakramentu bierzmowania i odwołanie rekolekcji diecezjalnych.

Do 29 marca w archidiecezji krakowskiej nie będzie też katechez dla narzeczonych i możliwości konsultacji w Poradniach Rodzinnych. Sprawę rekolekcji dla dorosłych oraz organizacji innych spotkań parafialnych metropolita krakowski pozostawił rozeznaniu proboszczów.

15:50

32 tys. połączeń ws. koronawirusa odebrali dotąd konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta - infolinii, gdzie pod numerem 800 190 590 można uzyskać informacje m.in. o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia. NFZ podało odpowiedzi na najczęstsze pytania.

15:48

Gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM będzie prof. Andrzej Zieliński. Z byłym krajowym konsultantem ds. epidemiologii porozmawiamy o koronawirusie, który stał się tematem numer jeden.


15:36


"Pandemia" to w ostatnim tygodniu najczęściej wyszukiwane hasło przez polskich użytkowników Google - poinformowało Google Polska. Dodano, że na drugim miejscu znalazło się hasło "zamknięcie szkół".

15:29


Szanse na zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzeci powyżej 8 roku życia bliskie zeru. Analizy trwają, ale wiceszef KPRM mówi, że będzie to bardzo trudne ze względu na inne wydatki - informuje reporter RMF FM Patryk Michalski.


15:27

Rossmann wprowadził ograniczenia w ilości kupowanych produktów. Obostrzenia spowodowane są masowym kupowaniem towarów w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Informacje o ograniczeniach w zakupach niektórych towarów pojawiły się na drzwiach sklepów. Informację potwierdziła w rozmowie z Onetem rzeczniczka Rossmanna Agata Nowakowska.


15:26

"Gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP na bieżąco, w całym kraju" - informuje Narodowy Bank Polski. Jak podkreśla, nie ma żadnych opóźnień i ograniczeń.15:13

W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa metropolita warmiński abp Józef Górzyński udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy do 29 marca osobom w podeszłym wieku, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz osobom z objawami infekcji. Wskazał, że rekolekcje wielkopostne będą prowadzone w środkach społecznego przekazu.

15:10


Lekarz - pracownik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach jest dwunastym pacjentem z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w woj. śląskim.

Pełniąca obowiązki rzeczniczki szpitala Joanna Chłądzyńska poinformowała, że w związku z tym szpital wstrzymuje planowe przyjęcia w obu swoich lokalizacjach - przy ulicach Ceglanej i Medyków.

Lekarz - mężczyzna w sile wieku - trafił na oddział zakaźny Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Jego stan jest dobry. Jak poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, ustalana jest obecnie lista jego kontaktów. Nie podała na razie, w jaki sposób mógł się zarazić.


15:09

W najbliższych kilku dniach będziemy proponowali coś w rodzaju rozkładu zajęć, w którym wspólnie z ministrem cyfryzacji postaramy się zasugerować nauczycielom przy realizacji poszczególnych tematów z jakich materiałów edukacyjnych mogliby skorzystać - mówił szef MEN Dariusz Piontkowski.


14:55

Rząd Francji wprowadził obowiązujący w całym kraju zakaz zgromadzeń z udziałem więcej niż 100 osób - ogłosił premier Edouard Philippe na konferencji prasowej. Ograniczenie ma powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Zakaz zaczął obowiązywać ze skutkiem natychmiastowym.

14:05

Od piątku na Litwie odwołane są wszystkie imprezy kulturalne i sportowe; zamknięte są też szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe. Ministerstwo zdrowia poinformowało tego dnia o trzech nowych przypadkach koronawirusa. Liczba zakażonych w kraju wzrosła tym samym do sześciu.

14:53

Od poniedziałku w Poznaniu rzadziej niż do tej pory kursować będą autobusy i tramwaje. Władze miasta wyjaśniają, że ma to związek z prowadzonymi działaniami profilaktycznymi mającymi zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

14:47

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa na Ukrainie. Zmarła 71-letnia Ukrainka, która 1 marca przyjechała z Polski. 

14:42

Z powodu epidemii koronawirusa odwołano trzy pierwsze etapy wyścigu Giro d'Italia, które miały się odbyć na Węgrzech. Z Budapesztu kolarze mieli ruszyć 9 maja. Nowa data startu nie zostanie podana przed 3 kwietnia.

14:04

Samorządowcy z Pomorza mają wątpliwości w sprawie przekształcenia szpitala specjalistycznego w Wejherowie w placówkę zakaźną. To jedna z dwóch pomorskich lecznic, które znalazły się na specjalnej, ministerialnej liście do przekształcenia. Od poniedziałku mają być gotowe na przyjmowanie chorych zakażonych koronawirusem.

Samorządowcy proponują, żeby specjalny szpital stworzono w Kościerzynie. Swoje uwagi przekazali za pośrednictwem wojewody na szczebel rządowy. W okolicy Kościerzyny mieszka mniej ludzi, więc będzie tam mniej pilnych innych przypadków. 

13:44


Lekarze są wykończeni, mają bardzo długie dyżury. Są także zmęczeni fizycznie z powodu noszenia masek i kombinezonów. Oczywiście wszelkie urlopy zostały anulowane, wszyscy muszą chodzić do szpitala - powiedziała PAP lekarz kardiolog Joanna Heyman Salvade ze stolicy Lombardii.

W szpitalach jest rewolucja. Te oddziały, które tylko można, przekształcane są z przeznaczeniem dla pacjentów z potencjalnym zakażeniem wirusem. W szpitalu, w którym wcześniej pracowałam, oddział intensywnej terapii kardiologicznej został przekształcony dla pacjentów, którzy mogą być zakażeni wirusem Covid-19 i mogą być intubowani - opowiada Polka. Kardiolodzy są kierowani głównie do pełnienia dyżurów na izbie przyjęć, a ich pacjenci są przenoszeni tymczasowo na inne oddziały, na przykład na okulistykę, gdzie są prowadzeni przez kardiologów. Izba przyjęć podzielona jest na dwie części; w jednej są potencjalni zarażeni wirusem, a w drugiej - inne przypadki - relacjonuje.


13:40


Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą oświadczył, że na polecenie głowy państwa ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej oraz resort rolnictwa doprecyzowały i rozszerzyły program operacyjny pomocy żywnościowej, który od kilku lat jest realizowany jako pomoc dla ludzi ubogich.

W tym roku z tego programu dedykowanego ludziom ubogim korzysta ok. 1,5 mln osób. Rozszerzyliśmy to, biorąc pod uwagę krytyczną sytuację związaną z osobami, które będą musiały na jakiś czas ograniczyć swoją aktywność, tych którzy będą na kwarantannie, o te osoby, które będą wskazywane przez ośrodki pomocy społecznej - mówił Ardanowski. Jak dodał, magazyny żywności są dobrze zaopatrzone. Zapewnił ponadto, że polskie rolnictwo ma wysoką produktywność. Jesteśmy krajem nadwyżek, których nie są w stanie sami Polacy zjeść - tłumaczył minister. Podkreślił, że chwilowe niedobory w sklepach niektórych produktów są naturalną reakcją ludzi, którzy boją się różnych plotek i sugestii, że handel przestanie działać.


13:30


Ważne oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy. Między innymi dzisiaj słyszę plotkę o tym, że ma być wprowadzony stan wyjątkowy. Proszę państwa, nie ma takiego wniosku w tej chwili ze strony Rady Ministrów, nie ma takiego wniosku, nie jest to w ogóle na etapie rozważania w tym momencie - zapewnił. Oczywiście, że sytuacja się zmienia i ona być może za kilka dni będzie już zupełnie inna. Ale dzisiaj nie ma w ogóle takiej dyskusji - dodał.

13:26

Trzy kolejne przypadki koronawirusa w Polsce - "Potwierdzone wyniki dotyczą: osoby z woj. śląskiego (Zawiercie), z woj. podkarpackiego (Nisko) i woj. wielkopolskiego (Poznań)" - informuje ministerstwo zdrowia.


13:20


Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz poinformował, że po powrocie ze służbowej wizyty w Norwegii zdecydował się na "dobrowolną kwarantannę" i pozostanie w domu. Swoje obowiązki wykonuję zdalnie - podkreślił.

Służby sanitarne nie zaleciły mi kwarantanny, a wyłącznie samokontrolę oraz regularne mierzenie temperatury. Choć nie mam żadnych objawów, to jednak w poczuciu odpowiedzialności za mieszkańców, moich współpracowników i moją rodzinę, zdecydowałem się na dobrowolną kwarantannę i pozostanie w domu - poinformował Tomasz Andrukiewicz.13:19

Rzeczywista liczba osób zakażonych koronawirusem jest "wyższa od tej oficjalnej" - ocenił profesor Massimo Galli z oddziału chorób zakaźnych szpitala Sacco w Mediolanie. Oficjalnie potwierdzonych przypadków we Włoszech jest około 15 tysięcy.

13:13


Chcę zapewnić, że żywności nie zabraknie, jest jej bardzo dużo, pod dostatkiem. Rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe i mamy to szczęście, to jest faktem, i dzisiaj to się pokazuje, że nie brakuje żadnych produktów - powiedział prezydent Andrzej Duda po wizycie w Banku Żywności w Ciechanowie. Wszystko, co jest potrzebne, jest w takiej ilości, żeby zapewnić możliwość nie tylko przetrwania, ale i normalnego funkcjonowania - dodał. 

13:11

Chciałem zdementować fake newsy o tym, że Wojsko Polskie będzie wyprowadzane na ulice. To jest typowy fake news - podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zaznaczył też, że dezinformacją są doniesienia o zamykaniu miast. Apeluję, aby czerpać informację z wiarygodnych źródeł, takie źródła to strony internetowe polskiego rządu - podkreślił

13:05

Piłkarska ekstraklasa zawiesza rozgrywki z powodu koronawirusa. Nie wiadomo, kiedy piłkarze wrócą na boiska. W wydanym oświadczaniu spółka zaznacza, że wszystko zależy od wtorkowych ustaleń UEFA. Sytuacja jest o tyle dziwna, że wczoraj przedstawiciele klubów Ekstraklasy na spotkaniu z PZPN-em zaznaczali, że chcą normalnie rozgrywać spotkania. Wcześniej w osobnym komunikacie Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o odwołaniu najbliższych kolejek pierwszej i drugiej Ligi. O taką decyzję związku od wczoraj starały się kluby drugoligowe. Dziś zapadła również decyzja, że do 4 kwietnia swoje rozgrywki zamiesza angielska liga, do odwołania wstrzymane są rozgrywki we Francji.

12:57

W Belgii stwierdzono od czwartku 153 nowe infekcje koronawirusem. Liczba osób, u których stwierdzono zakażenie w tym kraju, wynosi obecnie 556.

W czwartek stwierdzono 85 nowych przypadków. Dzień wcześniej trzy osoby zmarły w Belgii z powodu Covid-19.

Cytowany przez belgijskie media Steven Van Gucht, przewodniczący komitetu naukowego ds. koronawirusa przy rządzie belgijskim, ocenił, że to początek epidemii i liczba zakażonych rośnie. Ocenił, że dane w sprawie liczby infekcji są niedoszacowane.

12:55

Od poniedziałku do odwołania Urząd Miasta Łodzi ogranicza przyjęcia interesantów. Nie będzie można m.in. zarejestrować samochodu i odebrać prawa jazdy. Dla interesantów chcących załatwić pilne sprawy wyznaczono trzy punkty obsługi, ale urzędnicy zalecają skorzystanie z usług dostępnych w sieci.

12:43

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Koszalinie w woj. zachodniopomorskim ceremonie zawarcia związku małżeńskiego będą odbywały się przy ograniczonej liczbie osób - młodzi, świadkowie, ewentualnie rodzice oraz jedna osoba, która będzie wykonywać fotorelację. Nie będzie możliwości wypicia tradycyjnej lampki szampana.

12:39

Były bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski Artur Boruc został - podobnie jak czterech innych pracowników klubu angielskiej ekstraklasy AFC Bournemouth - został objęty kwarantanną. Został już poddany testowi na obecność koronawirusa - wynik był negatywny.

Boruc - jak podaje oficjalna strona klubu - miał objawy typowe dla koronawirusa. 

12:37

W związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem tegoroczna kwalifikacja wojskowa zostaje zakończona - głosi rozporządzenie szefów MSWiA i MON. Osoby, wezwane do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca do 30 kwietnia nie mają już tego obowiązku.

12:35

Rząd Portugalii ogłosił stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzając w kraju ograniczenia m.in. w funkcjonowaniu handlu, gastronomii oraz miejsc rozrywki.

Od dziś Portugalia nie będzie przyjmować na swoje terytorium osób przypływających na pokładach wycieczkowców. Już wczoraj zdecydowano o zamknięciu od poniedziałku szkół.

Jak wynika z danych resortu zdrowia, łączna liczba zakażonych wynosi w Portugalii 78 osób, ale szybko rośnie grupa osób znajdujących się na obserwacji z powodu Covid-19. Łącznie w czwartek po południu ich liczba sięgała już prawie 6 tys., czyli o ponad 2 tys. więcej niż w środę.

12:20

Troje pacjentów w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, u których stwierdzono koronawirusa, czuje się dobrze - powiedziała w piątek rzecznik placówki Ewa Herman.

Ewa Herman dodała, że po dwóch tygodniach pobytu w szpitalu zakażonym pacjentom ponownie pobrane zostaną próbki do badań.

Jako pierwszy trafił do cieszyńskiego szpitala mężczyzna, który wrócił z Niemiec. Miał po powrocie kontakt różnymi osobami. We wtorek nadeszły wyniki jego oraz żony. W obu przypadkach potwierdzono obecność wirusa SARS-Cov-2. W środę potwierdzono zakażenie u 8-letniego dziecka, spokrewnionego z parą.

12:16

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odradza uczestnictwo w niedzielnej mszy świętej w kościołach i przypomniał o dyspensie udzielanej przez biskupów. "Transmitowane msze święte, to pełnoprawna forma uczestnictwa" - powiedział szef MZ w rozmowie z portalem Onet.pl.

12:13

Rozgrywki Premier League zostały zawieszone. Działalność tymczasowo zawiesił klub FC Barcelona.12:11

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronowirusa, od piątku 13 marca do 27 marca br. urzędy skarbowe będą zamknięte - poinformowała rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Kontakt z fiskusem będzie możliwy przez telefon bądź internet.


12:08


Parlament Bułgarii poparł w piątek wprowadzenie stanu wyjątkowego na miesiąc w związku z pandemią koronawirusa. Za propozycją rządową głosowali wszyscy obecni na sali posłowie.

12:01

České Dráhy i GWTrain wstrzymują pasażerski ruch transgraniczny. To oznacza, że od soboty zawieszone zostają niektóre połączenia kolejowe z Czechami. Koleje Dolnośląskie przekazały, że przewoźnik České Dráhy nie będzie realizować połączenia na odcinku Harrachov - Szklarska Poręba Górna, będącego częścią linii Liberec - Szklarska Poręba Górna.


11:58

Po ogłoszeniu przez WHO pandemii koronawirusa na portalach społecznościowych ruszyła akcja "Zostań w domu". W jej ramach internauci dzielą się doświadczeniami z domowej kwaranatanny, polecają filmy czy książki do przeczytania. W akcję zaangażowali się też sportowcy - m.in. Andrzej Bargiel -  czy politycy. 


11:55


Polska Poczta poinformowała, że listonosze mający kontakt z klientami do poniedziałku otrzymają płyny dezynfekcyjne. Firma kupiła pracownikom też rękawiczki ochronne i środki do dezynfekcji powierzchni kontaktowych. W placówkach powstaną strefy bezpieczeństwa.

11:54

W Kazachstanie dwoje obywateli Kazachstanu przeszło pozytywnie test na obecność koronawirusa; zdiagnozowani pacjenci niedawno wrócili z Niemiec. Są to pierwsze przypadki infekcji koronawirusem w tym kraju.

11:41

Rząd Estonii ogłosił stan wyjątkowy do 1 maja. Jak mówił premier Juri Ratas, "życie toczy się dalej, autobusy jeżdżą, a ludzie chodzą do pracy". Zastrzegł przy tym, że pandemia koronawirusa ma już wpływ na gospodarkę, ale rząd pracuje nad przygotowaniem pakietu wsparcia.

11:36

Dalszy spadek zachorowań odnotowano w Wuhan w Chinach. Z kolei w Korei Południowej po raz pierwszy więcej pacjentów wyzdrowiało, niż zachorowało. Na całym świecie do piątku rano odnotowano ponad 135 tys. zakażeń oraz prawie 5 tys. zgonów - wynika z danych WHO.

Do zdecydowanej większości infekcji doszło jak dotąd w Chinach, gdzie zostało zakażonych 81 tys. osób. Na drugim miejscu są Włochy, tam zarejestrowano ponad 15,1 tys. zakażeń i ponad 1 tys. zgonów. Zdaniem ekspertów, niepokojąca jest duża dynamika rozwoju epidemii we Włoszech. Żadna epidemia grypy, z wyjątkiem "hiszpanki" po pierwszej wojnie światowej, nie rozprzestrzeniała się tak szybko i nie miała tak wysokiego współczynnika śmiertelności. Wirus trafił do Włoch zaledwie 21 lutego 2020 roku.

Poważna sytuacja jest w Iranie, gdzie odnotowano ponad 10 tys. zakażeń oraz 429 zgonów. Pozostałe kraje o największej liczbie infekcji to Korea Południowa (około 8 tys.), Hiszpania (3,1 tys.), Francja (ponad 2,8 tys.), Niemcy (ponad 2,7 tys.) oraz USA (ponad 1,7 tys.).

11:32

UEFA z powodu koronawirusa odwołała przyszłotygodniowe mecze w Lidze Mistrzów i w Lidze Europy. W konsekwencji nie odbędzie się też zaplanowane na 20 marca losowanie kolejnej fazy tych rozgrywek.


11:32

Rumunia zamknęła kilkanaście przejść granicznych z Bułgarią, Węgrami, Mołdawią i Ukrainą.

11:20

Dwa nowe potwierdzone zakażenia koronawirusem w Szczecinie to mąż pacjentki, u której wcześniej rozpoznano zakażenie, a także kobieta, która wróciła z Irlandii.

Wiadomo, że małżeństwo z powiatu polickiego przebywało wcześniej we włoskiej Lombardii podróżując własnym samochodem. Pacjent jest w średnim wieku.

Drugi przypadek to kobieta w średnim wieku z powiatu stargardzkiego, która wróciła z Irlandii. Do szpitala dotarła własnym transportem.

W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie przebywa obecnie pięć osób zakażonych koronawirusem. Dwoje pozostałych pacjentów, kobieta i mężczyzna w średnim wieku trafili na oddział zakaźny szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej. 

11:18

Amerykańskie dowództwo - z powodu zagrożenia koronawirusem - modyfikuje program manewrów DEFENDER-Europe 20. Te jedne z największych ćwiczeń wojskowych od 25 lat prowadzone są w kilku europejskich krajach, głównie w Polsce. Chodzi przede wszystkim - jak informuje amerykańskie dowództwo w niemieckim Wiesbaden - o zmniejszenie liczebności żołnierzy USA, biorących udział w manewrach DEFENDER. Jak poinformowały dziennikarza RMF FM Krzysztofa Zasadę służby prasowe dowództwa, trwają właśnie negocjacje z sojusznikami, po których będzie szczegółowo wiadomo, jak duża będzie ta redukcja. Zgodnie z pierwotnymi planami w ćwiczeniach miału wziąć udział 37 tysięcy wojskowych - 20 tysięcy z nich to żołnierze amerykańscy.

11:10

Cały rząd Rumunii zostanie umieszczony na domowej kwarantannie, ponieważ u jednego z senatorów rządzącej Partii Narodowo-Liberalnej stwierdzono zakażenie koronawirusem - podała w piątek agencja MTI.

Kwarantannie podda się także całe kierownictwo tej partii. 

11:02

Pacjenci zakażeni koronawirusem, którzy są hospitalizowani w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, będą leczeni od piątku m.in. lekami na HIV i malarię - zapowiedział ordynator oddziału zakaźnego tego szpitala prof. Krzysztof Simon.

Podkreślił, że każdy wirus ma swój specyficzny lek. Analizując dane japońskie i chińskie - oni wprowadzili, ze skutkiem umiarkowanym, ale ze skutkiem zmniejszającym śmiertelność - niektóre leki z grupy leków przeciwko HIV, niektóre z grupy przeciwko malarii i jeszcze kilka - powiedział lekarz.

Dodał, że po analizie tych danych podjął decyzję, aby spróbować wprowadzić na terenie województwa dolnośląskiego leczenie takim lekami. Prof. Simon podkreślił, że uzyskał już zgodę komisji bioetycznej, a leki będą podawane za zgodą pacjenta. Pierwszy pacjent hospitalizowany we wrocławskim szpitalu już je otrzymał.

Wskazał, że podawane leki są zarejestrowane i dostępne w szpitalu.

Jest tam leczonych sześciu pacjentów. W najcięższym stanie jest 73-letni mężczyzna.

10:45

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 3 nowe przypadki zarażenia koronawirusem: dwa w Szczecinie i jeden w Warszawie.

Łącznie w Polsce zarażonych jest 61 osób.

Zmarła jedna osoba - 57-letnia pacjentka w Poznaniu.

10:40

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne ośrodki narciarskie na Podhalu kończą tegoroczny sezon narciarski. Największa stacja narciarska w Białce Tatrzańskiej zamknie wyciągi w niedzielę. Polskie Koleje Linowe swoje ośrodki zamknęły w piątek. Słowacy wstrzymują funkcjonowanie ośrodków narciarskich do 26 marca.

Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne zamykane są też baseny termalne na Podhalu. Od czwartku nieczynny jest zakopiański Aqua Park, a od poniedziałku nieczynne będą: Terma Bania w Białce Tatrzańskiej i Termy Szaflary w Bańskiej Niżnej. Kolejne kąpieliska termalne na Podhalu na razie nie ogłosiły zamknięcia. 

Nieczynne są także słowackie baseny termalne: Meander Park w Orawicach i park wodny Bešeňová niedaleko grani z Polską.

10:10

Kobieta zakażona koronawirusem, przebywająca w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie nadal jest w stanie ciężkim, stabilnym - poinformował w piątek p.o. rzecznika placówki Mateusz Iżakowski. Dwie pozostałe osoby, u których wykryto nowego wirusa, są w dobrym stanie. W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie w czwartek przebadano 40 próbek na obecność koronawirusa. 


10:08

W przypadku dużej liczby zachorowań i niewystarczającej liczby personelu do pracy w szpitalu mogą zostać oddelegowani studenci medycyny - to zapowiedź władz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szpital Uniwersytecki w Krakowie odwołał zaplanowane wizyty u specjalistów oraz zabiegi i operacje nie zagrażające życiu.

W przypadku zwiększenia liczby zachorowań przede wszystkim do tego szpitala mają być kierowane najcięższe przypadki. Oddział zakaźny dysponuje 40 łóżkami, można tę liczbę zwiększyć do 200. Najpoważniejsze scenariusze zakładają etapowe przekształcacie kolejnych oddziałów szpitala w jeden oddział zakaźny. 


10:01

Decyzje o zakończeniu sezonu narciarskiego ze względu na zagrożenie epidemiologiczne podjęły dwa największe ośrodki w Szczyrku - Szczyrk Mountain Resort oraz Centralny Ośrodek Sportu. Zamknięta została też kolej linowa na Szyndzielnię w Bielsku-Białej, a także wyciąg kanapowy na Dębowiec.

09:57

W Indiach odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną koronawirusa. Zmarły to 76-latek ze stanu Karnataka na południowym zachodzie kraju. W styczniu odwiedził Arabię Saudyjską, po czym 29 lutego powrócił do Hajdarabadu w środkowych Indiach. Początkowo nie miał żadnych objawów koronawirusa, dopiero 6 marca dostał gorączki i zaczął kaszleć - podaje portal Deutsche Welle.

W sumie do tej pory w Indiach stwierdzono 74 przypadki zakażenia koronawirusem.

09:51

W Bawarii, największym pod względem powierzchni niemieckim landzie, od poniedziałku zostaną zamknięte wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki. Będą zamknięte do 6 kwietnia, do rozpoczęcia przerwy świątecznej.

Władze Kraju Saary również poinformowały w piątek, że zamkną  szkoły.

Trzy inne landy, w tym największa pod względem ludności Nadrenia Północna-Westfalia, mają zdecydować o zamknięciu placówek oświaty jeszcze w piątek.


09:44

Władze Nepalu postanowiły zamknąć dostęp do swoich wszystkich himalajskich szczytów, w tym Mount Everestu. W Nepalu jest osiem z 14 najwyższych gór świata. Kraj rocznie zarabia ponad cztery miliony dolarów, wydając pozwolenia na wspinaczkę. Minister turystyki poinformował, że wszystkie trasy od strony nepalskiej będą zamknięte do maja.

To drugi przypadek w ciągu pięciu lat, kiedy odwołano sezon wspinaczkowy w Nepalu. Stało się tak też w 2015 roku po potężnym trzęsieniu ziemi, które zabiło 9000 osób.

09:43

Dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem potwierdzono na Podkarpaciu. Jak poinformowała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek,  to dwie kobiety w sile wieku z powiatu leżajskiego. Są w stanie dobrym. Do tej pory przebywały w kwarantannie.

Aktualnie w woj. podkarpackim jest pięć osób ze zdiagnozowaną chorobą COVID-19. Pierwszy przypadek zanotowano w środę, a dwa kolejne w czwartek. Zakażenie dotyczy trzech kobiet i dwóch mężczyzn.

09:24

71-letnia mieszkanka Ukrainy, u której wykryto koronawirusa, wróciła 1 marca z Polski - poinformowały ukraińskie portale informacyjne. Kobieta mieszka w Radomyślu w obwodzie żytomierskim. Po drodze z Polski zatrzymała się we Lwowie.

Na Ukrainie zarejestrowano dotąd trzy przypadki koronawirusa.

09:21

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do resortu zdrowia o radykalne zwiększenie dostępu do badań na wykrycie obecności koronawirusa SARS-Cov-2. Przedstawiciele środowiska lekarskiego uważają, że "testy nie mogą obejmować tylko osób hospitalizowanych". Podkreślono, że wywiad epidemiologiczny i występujące objawy powinny być bezwzględnym wskazaniem do wykonania testu. Autorzy apelu uznali, że dostępność do testów nie tylko uspokoi społeczeństwo, ale osłabi zauważalne już przejawy paniki.


09:17

Napastnik Chelsea Londyn Callum Hudson-Odoi jest zarażony koronawirusem - poinformował klub. To pierwszy piłkarz pozytywnie zdiagnozowany w angielskiej Premier League. On, jak i cała drużyna zostali poddani kwarantannie.

Wcześniej koronawirus stwierdzono u trenera Arsenalu Londyn Mikela Artety. Centrum treningowe drużyny zostało zamknięte, a osobom mającym ostatnio kontakt ze szkoleniowcem zalecono kwarantannę.

09:15

Na terenie woj. lubelskiego potwierdzono jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem. To osoba, która miała kontakt z pacjentem z Janowa Lubelskiego. Stan tej osoby jest dobry. Przebywa na oddziale zakaźnym szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.

W sumie dotychczas w Lubelskiem stwierdzono siedem zachorowań na koronawirusa.

09:13

Stan czterech pacjentów hospitalizowanych z zakażeniem koronawirusem w Wielkopolsce pozostaje bez zmian. Lekarze określają go jako dobry.

Na terenie Wielkopolski dotychczas potwierdzono 5 przypadków zakażenia. Jedna osoba zmarła. 57-letnia kobieta jest pierwszą ofiarą śmiertelną SARS-Cov-2 w Polsce.

Na obserwacji w szpitalu w związku z koronawirusem przebywa obecnie w całym regionie 28 osób, kwarantanną objęto 120, zaś 831 osób - nadzorem epidemiologicznym.

09:10

Kolejny pacjent zakażony koronawirusem jest hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. To mężczyzna w średnim wieku, który wrócił z Austrii. Jest w dobrym stanie.

Łącznie z nowym pacjentem w szpitalu tym leczonych jest sześć osób. W najcięższym stanie jest 73-letni mężczyzna. Stan tego pacjenta od przyjęcia do szpitala była ciężki. Jego stan się pogorszył - powiedziała rzeczniczka placówki Urszula Małecka.

Oprócz tego w kwarantannie domowej we Wrocławiu przebywają dwie osoby, u których potwierdzono zakażenie nowym patogenem.

09:07

Minister spraw wewnętrznych Australii Peter Dutton oznajmił, że został zainfekowany Covid-19. Polityk trafił do szpitala. Zapewnił, że czuje się dobrze.

Jak podał brytyjski "Guardian", Dutton niedawno wrócił z wizyty w Stanach Zjednoczonych, gdzie wziął udział w spotkaniu z urzędnikami z krajów Sojuszu Pięciorga Oczu (USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Nowa Zelandia). 

09:06

Na terenie województwa łódzkiego potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W sumie dotychczas w Łódzkiem stwierdzono pięć zachorowań na koronawirusa.

Wcześniej służby sanitarne ujawniły dwa przypadki nosicielstwa koronawirusa - pierwszy u młodej kobiety, która dzień wcześniej wróciła z Norwegii i tam miała kontakt z patogenem oraz młodego mężczyzny, który wrócił z Niemiec.

W czwartek wieczorem w nadzorze epidemiologicznym w woj. łódzkim było 990 osób, w kwarantannie 19, hospitalizowanych kolejne 43 osoby.

09:02

Śląskie: W regionie jest 11 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Ich stan jest dobry. Poprawia się stan kobiety leczonej w Raciborzu i mężczyzny w Zawierciu, wcześniej określany jako poważny.

Ogółem pacjenci przebywają w Raciborzu (5 osób), Cieszynie (3), Zawierciu (2) i Chorzowie (1). Łącznie w Polsce potwierdzono dotąd 58 przypadków zakażenia koronawirusem; jedna osoba zmarła

08:52

Wodociągi warszawskie zapewniają, że woda jest i będzie dostarczana do mieszkańców stolicy w takiej ilości, jaka będzie potrzebna, a ścieki są i będą odbierane.

08:36

Dziś rząd będzie na sztabie kryzysowym rozważał zamknięcie dużych centrów handlowych. To są decyzje, które może podejmować minister zdrowia - podkreśla minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w rozmowie z TVN24.

Dodała, że rząd nie chciałby sytuacji, w której młodzież, która pozostała w domach i "będzie przez najbliższe dwa tygodnie się umawiać w centrach handlowych w tzw. food cornerach, w miejscach z restauracjami i tam będzie spędzać czas, bo to nie będzie zgodne z tym, co chcielibyśmy osiągnąć" - stwierdziła Emilewicz.

Minister rozwoju zapewniła jednocześnie, że rząd nie planuje zamykać miast i sklepów spożywczych. Na pewno sklepy spożywcze nie zostaną zamknięte - zapewniła.


08:08

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce. Tym samym liczba zarażonych w naszym kraju wzrosła do 58. Do tej pory z powodu wywołanej przez wirusa choroby Covid-19 zmarła jedna osoba - 57-letnia pacjentka z Poznania. 

Kolejne zarażone osoby to dwie osoby z Podkarpacia. Ministerstwo informuje, że mieszkają w Leżajsku. Mamy też kolejny przypadek z Lublina i z Wrocławia. Podano też, że 3 nowe zakażenia potwierdzono w Łodzi.

08:01

Z rządowego dokumentu, do którego dotarli dziennikarze gazety "South China Morning Post" wynika, że w Chinach pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzono już 17 listopada. Pacjentem zero był 55-letni mieszkaniec prowincji Hubei. Do tej pory informowano, że koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się w tym kraju w grudniu.

07:42

Już dziś wchodzi w życie zakaz lotów pasażerów z państw Strefy Schengen do Stanów Zjednoczonych. Po decyzji Donalda Trumpa pojawiło się wiele pytań od ludzi, którzy dziś jeszcze mieli zaplanowany lot do USA. Ważna informacja jest taka, że jeżeli samolot będzie znajdował się w powietrzu już w momencie wejścia w życie zarządzenia, to pasażerowie zostaną wpuszczeni do USA. Także jeżeli maszyna wystartuje z jakiegoś europejskiego lotniska o 23:59 - patrząc na czas wschodni USA.

Zakaz teoretycznie będzie obowiązywać przez 30 dni, jednak jak informuje korespondent RMF FM Paweł Żuchowski, w podpisanej przez niego proklamacji tak precyzyjnego zapisu nie ma. W dokumencie napisano, że zakaz obowiązuje do odwołania.

Polecamy specjalny odcinek podcastu „Ameryka z Bliska”, w którym nasz dziennikarz odpowiada na wiele pytań dotyczących zarządzenia prezydenta Trumpa. 

07:38

Od poniedziałku do Singapuru nie będą mogły wjeżdżać osoby, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni były we Włoszech, Francji, Niemczech lub Hiszpanii. Zakaz obejmuje również tranzyt przez Singapur.

07:36

W Turcji stwierdzono drugi przypadek zakażenia koronawirusem. To osoba z bliskiego otoczenia pierwszego zainfekowanego. Pierwszy przypadek koronawirusa w Turcji potwierdzono w środę. To mężczyzna, który niedawno podróżował do Europy.

07:23

Ameryka Południowa odcina się od Europy. Wzorem Stanów Zjednoczonych kilka krajów Ameryki Południowej: Argentyna, Boliwia, Paragwaj, Peru i Wenezuela wstrzymują przyjmowanie lotów z Europy.

07:14

Piłkarze Robert Lewandowski i Grzegorz Krychowiak oraz piosenkarki Kayah i Cleo apelują do Polaków w mediach społecznościowych o przestrzeganie zaleceń służb w związku z epidemią koronawirusa, a także pozostanie w domach, jeśli to możliwe. Redakcja RMF 24 dołącza się do tego apelu!

07:01

Ministerstwo Zdrowia podało listę 19 szpitali, które będą przekształcone w zakaźne. Te szpitale będą od poniedziałku w gotowości na przyjmowanie chorych, zarażonych koronawirusem.

Placówkami przekształcanymi są:

1.  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, Koszarowa 5, Wrocław;

2.  Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu;

3.  SPZOZ Puławy, ul. Bema 1, Puławy;

4.  Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. przy ul. Walczaka 42;

5.  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu;

6.  Szpital Uniwersytecki w Krakowie przy ul. Jakubowskiego 2 w Krakowie (NSSU);

7.  Centralny Szpital Kliniczny MSWiA 8.  Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu;

9.  Centrum Medyczne w Łańcucie;

10. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku;

11. 7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ;

12. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy-Wejherowo, ul. dr. Alojzego Jagalskiego 10;

13. Szpital Specjalistyczny im. N.M.P. ul. Bialska, Częstochowa;

14. Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu ul. Gamowska 3, Racibórz;

15. Szpital w Starachowicach, ul. Radomska 70;

16. Szpital w Ostródzie 17. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UW im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu;

18. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J.Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w z siedzibą w Poznaniu ul. Szwajcarska 3;

19. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie ul. Arkońska 4. 

06:49

Piątek jest ostatnim dniem, w którym przedszkola i szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia opieki nad dziećmi. Od poniedziałku wszystkie placówki oświatowe w kraju będą zamknięte. Nauczyciele będą w gotowości do pracy, natomiast nie będą musieli przychodzić do szkoły. Za ten czas będzie im się należeć wynagrodzenie.

W związku z zamknięciem placówek opiekuńczych i oświatowych rodzicom dzieci w wieku do lat 8 będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. Na dwa tygodnie zostało zawieszone także funkcjonowanie instytucji kultury.

06:32

Wyniki wstępnych badań wskazują na to, że kobiety w ciąży, u których rozwinęły się objawy choroby COVID-19, nie przekazują koronawirusa swojemu dziecku. Piszą o tym w komentarzu na łamach czasopisma "The Lancet" naukowcy z Pekinu. Ich badania były oparte na przypadkach zaledwie dziewięciu kobiet, ale dają pewne podstawy do optymizmu. Dzieci przyszły na świat z pomocą cesarskiego cięcia i były w bardzo dobrym stanie. Matki przechodziły zapalenie płuc podobnie jak kobiety, które nie były w ciąży.

06:26

Mycie rąk i unikanie kontaktu z osobami, które mogą być zakażone pozostaje najlepszym sposobem ochrony przed koronawirusem. Potwierdzają to wyniki badań trwałości wirusa poza organizmem człowieka, opublikowane przez międzynarodowy zespół naukowców na portalu medRxiv.org. Wskazują one, że wirus może przetrwać w powietrzu długo, nawet kilka godzin, a na niektórych powierzchniach jeszcze dłużej, nawet do kilku dni. Badania wykonane przez naukowców z National Institutes of Health, Princeton University i University of California w Los Angeles wskazują, że higiena ma znaczenie kluczowe, by uniknąć zakażenia przez kontakt lub drogą kropelkową.


05:35

Żona premiera Kanady Justina Trudeau, Sophie jest zarażona koronawirusem. On sam nie ma oznak zarażenia, ale pozostanie przez 14 dni w izolacji. Jak informują media, premier spędził czwartek na zdalnych briefingach, rozmowach telefonicznych i wirtualnych spotkaniach, w tym z przywódcami światowymi, m. in. z prezydentem USA Donaldem Trumpem i brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Uczestniczył też zdalnie w specjalnym posiedzeniu gabinetu poświęconym walce z koronawirusem.

05:32

Rząd Bułgarii zalecił parlamentowi ogłoszenie stanu wyjątkowego. Propozycja zostanie wysłana do Zgromadzenia Narodowego w piątek. Wprowadzenie stanu wyjątkowego pozwoli władzom na użycie policji i wojska do ścigania osób, które nie przestrzegają obowiązku pozostawania pod kwarantanną. Zdaniem premiera tego kraju należy w takich wypadkach stosować grzywny w wysokości co najmniej 2 - 2,5 tys. euro. 


05:29

Z ponad 3 tys. zarażonych koronowirusem w Hiszpanii, prawie połowa znajduje się w rejonie Madrytu, około 1400 osób. Z 84 zmarłych, najwięcej, bo 38 osób, pochodzi również z tego rejonu.

Próbie na obecność koronowirusa poddali się w czwartek król Hiszpanii, Felipe VI oraz jego żona, królowa Letizia, która w zeszły piątek uczestniczyła w spotkaniu z minister ds. równouprawnienia, Irene Montero. U minister stwierdzono wirus. Wyniki testu pary królewskiej zostaną podane do wiadomości publicznej - ogłosił w komunikacie Dom Królewski.

W Madrycie dla pacjentów o lżejszych symptomach Covid -19 zostaną zaadaptowane hotele i domy spokojnej starości, przekształcone w ośrodki paramedyczne. Di szpitali mają trafiać tylko pacjenci z najcięższymi przypadkami.

Według dziennika "20minutos.es", ośrodki zdrowia w Madrycie przestały robić testy na Covid -19, a wszystkie osoby z symptomami uważane są za zainfekowane. 

05:25

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił stan wyjątkowy z powodu koronawirusa przewidując, że liczba zachorowań może wzrosnąć w przyszłym tygodniu do 1000. Ostrzegł m.in. przed możliwością zamykania firm i brakami żywności.

05:20

Trener piłkarzy Arsenalu Londyn Mikel Arteta jest zarażony koronawirusem. Centrum treningowe drużyny zostało zamknięte, a osobom mającym ostatnio kontakt ze szkoleniowcem zalecono kwarantannę.

Już wcześniej odwołano mecz Arsenalu z Manchesterem City, który miał odbyć się 11 marca. Okazało się, bowiem że niektórzy z zawodników "Kanonierów" mieli kontakt - przy okazji rozegranego 27 lutego spotkania Ligi Europy z Olympiakosem Pireus - z właścicielem tego klubu Evangelosem Marinakisem. Grek poinformował we wtorek, że stwierdzono u niego koronawirusa, ale jest pod opieką lekarzy i czuje się dobrze.

Na sobotę Arsenal ma zaplanowany mecz z Brighton, ale prawdopodobnie także zostanie odwołany. Ewentualne przełożenie pozostałych spotkań zbliżającej się kolejki lub nawet zawieszenie rozgrywek będzie omawiane przez władze Premier League podczas piątkowego, nadzwyczajnego posiedzenia.

05:19

PLL LOT od soboty 14 marca do 13 kwietnia zawiesza połączenia z Warszawy do Miami, Newark, Los Angeles oraz z Budapesztu do Nowego Jorku na lotnisko JFK. Rejsy z Warszawy do Nowego Jorku oraz z Warszawy i Krakowa do Chicago mają się odbywać zgodnie z rozkładem.

Ma to związek z ogłoszeniem przez prezydenta USA Donalda Trumpa, że od północy w piątek na 30 dni zawieszone będą wszystkie przyjazdy z Europy do Stanów Zjednoczonych. Zakaz nie będzie obejmował Wielkiej Brytanii

05:16

Francuski kanał telewizyjny RMC Sport poinformował, że z powodu epidemii koronawirusa zaplanowane na najbliższy weekend mecze w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych w tym kraju zostaną odwołane. Decyzja oficjalnie ma zapaść w piątek.

Podczas zaplanowanego na godzinę 10.00 spotkania władze ligi mają też zdecydować o zawieszeniu rozgrywek na dłuższy czas.

05:09

Belgia zdecydowała o zawieszeniu do 3 kwietnia zajęć w szkołach. Zamknięte mają być także restauracje, kawiarnie i bary. Anulowane zostają wszystkie imprezy sportowe czy kulturalne bez względu na liczbę uczestników. Sklepy będą zamknięte w weekendy. Nie będzie to dotyczyło aptek i sklepów spożywczych. 

05:07

Niedzielny wyścig o Grand Prix Australii w Melbourne inaugurujący sezon Formuły 1 został odwołany. "Decyzję podjęto po spotkaniu z przedstawicielami ekip, którzy w większości byli przeciwni przeprowadzeniu rywalizacji" - poinformowano w komunikacie

Już w czwartek branżowe portale internetowe twierdziły, że wyścig zostanie odwołany. Wpływ na to miał przypadek wykrycia koronawirusa w ekipie McLarena (zespół od razu wycofał się ze startu) oraz wypowiedzi kilku kierowców, m.in. sześciokrotnego mistrza świata Brytyjczyka Lewisa Hamiltona (Mercedes) i najbardziej doświadczonego obecnie w stawce Fina Kimiego Raikkonena (Alfa Romeo), którzy sugerowali, że ze względu na pandemię wirusa, rywalizacja nie powinna się odbyć.

05:01

W Chinach kontynentalnych eksperci zauważają spadkową tendencję nowych zachorowań i zgonów. To zdaje się potwierdzać opinie, że szczyt epidemii mija. W położonej w środkowej części Chin prowincji Hubei, gdzie rozpoczęła się pandemia, zmarło w czwartek 6 kolejnych osób w porównaniu z 8 dzień wcześniej. Wszystkie zgony stwierdzono w stolicy prowincji - Wuhan.