17 przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce - stan części chorych jest poważny. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na głównych przejściach granicznych. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie będzie organizował dużych spotkań związanych z kampanią prezydencką. Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił wdrożenie od wtorku bezprecedensowych środków ostrożności w ramach walki z koronawirusem. Restrykcje stosowane do tej pory w tzw. czerwonych strefach zostaną wprowadzone na terenie całego kraju. Poniżej relacja z 9 marca.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


23:44

W Mediolanie rozpoczęły się policyjne kontrole osób wjeżdżających do tego miasta - podały media. Patrole zatrzymują samochody, pytają o cel przyjazdu i proszą o wypełnienie oświadczeń w tej sprawie. Ich wiarygodność ma być potem sprawdzana.

23:24


Wojewoda pomorski Dariusz Drelich nałożył na kolejne placówki służby zdrowia obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa na Pomorzu.

Stan podwyższonej gotowości wprowadzono w poniedziałek w Szpitalu Puckim (ul. 1-go Maja 13), Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku (ul. Węgrzynowicza 13), Szpitalu Miejskim w Miastku (ul. Wybickiego 30), Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie (ul. Piechowskiego 36), Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach (ul. Leśna 10) oraz Szpitalach Tczewskich (ul. 30-go Stycznia 57/58).


23:08

Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił wdrożenie od wtorku bezprecedensowych środków ostrożności w ramach walki z koronawirusem. Restrykcje stosowane do tej pory w tzw. czerwonych strefach zostaną wprowadzone na terenie całego kraju.

22:25

Od zakażenia koronawirusem do wystąpienia pierwszych objawów mija najczęściej około 5 dni - pisze na łamach czasopisma "Annals of Internal Medicine" grupa naukowców pod kierunkiem badaczy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. To przeciętnie o dwa dni dłużej niż w przypadku najzwyklejszego przeziębienia. Badania prowadzone na grupie 181 osób, które zdiagnozowano do 24 lutego, pokazały też, że u zdecydowanej większości zakażonych objawy powinny się pojawić nie później niż w 12 dniu. To oznacza, że wprowadzona powszechnie na świecie 14-dniowa kwarantanna jest skutecznym sposobem zapobiegania rozszerzaniu się epidemii choroby COVID-19.


22:20

Departament Stanu USA odradza Amerykanom podróżowanie statkami wycieczkowymi. Ostrzegł, że stanowi to duże ryzyko zakażenia koronawirusem.

22:19

Amerykański kongresmen Matt Gaetz poddał się kwarantannie po otrzymaniu informacji, że pod koniec lutego miał kontakt z osobą, u której wykryto koronawirusa. Republikanin w poniedziałek leciał samolotem z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

22:17

Nie będę organizował dużych spotkań w związku z kampanią prezydencką - poinformował prezydent Andrzej Duda. 

22:16

Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił, że rząd wprowadza zakaz zgromadzeń w całym kraju w związku z szerzeniem się koronawirusa. Szkoły i uniwersytety będą zamknięte do 3 kwietnia.

Zawieszone zostały wszystkie imprezy sportowe.

22:00

Pięć zaplanowanych na ten tydzień spotkań 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów i Ligi Europy zostanie rozegranych przy pustych trybunach.

We wtorek kibiców zabraknie na spotkaniu LM Valencii z Atalantą Bergamo, a w środę na meczu Paris Saint-Germain z Borussią Dortmund.

Z kolei w czwartek bez publiczności rywalizować będą w LE Olympiakos Pireus z Wolverhampton, Inter Mediolan z Getafe i Sevilla z AS Roma.

21:55

Premier Słowacji Peter Pellegrini po posiedzeniu sztabu kryzysowego przekazał, że od wtorku obowiązuje 14-dniowy zakaz organizowania w całym kraju wszelkich imprez sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. Na Słowacji zanotowano 7 przypadków koronawirusa.

Zakaz organizowania imprez ma charakter ogólnokrajowy i nie ma znaczenia, czy jest to przedsięwzięcie prywatne, państwowe czy organizatorem jest samorząd -
oznajmił premier. Chociaż na konferencji takie zapowiedzi się nie pojawiły, media przewidują, że ograniczenia mogą także dotyczyć uroczystości kościelnych, w tym nabożeństw.

Na Słowacji wprowadzono także obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla wszystkich obywateli, którzy wracają z Włoch, Chin, Iranu i Korei Południowej. Za naruszenie kwarantanny może grozić kara w wysokości do 1650 euro.

21:44

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei odwołał swoje przemówienie z okazji perskiego Nowego Roku w świętym szyickim mieście Meszhed, zaplanowane na 20 marca. Powodem jest szybko rozprzestrzeniająca się w Iranie epidemia koronawirusa.

21:37

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Seniorzy, aby uniknąć zakażenia, powinni ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych - podkreśla w komunikacie Główny Inspektor Sanitarny.

O pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych powinni prosić swoich bliskich.

GIS przypomina o stosowaniu podstawowych zasad higieny, które zapobiegają przenoszeniu się wirusa, takich jak: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości ich dezynfekcję płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.).

21:36

Wszystkie parady na terenie Irlandii z okazji przypadającego 17 marca Dnia św. Patryka - święta narodowego tego kraju - zostają odwołane z powodu epidemii koronawirusa, ogłosił w poniedziałek wieczorem p.o. premiera Leo Varadkar.

21:21

W województwie kujawsko-pomorskim w poniedziałek w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem hospitalizowanych było sześć osób, czyli tyle samo, co w niedzielę. Te osoby przebywają w szpitalach w Bydgoszczy i Toruniu.

Liczba hospitalizowanych w regionie utrzymuje się na niezmiennym poziomie, w porównaniu z niedzielą - poinformował rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

W stosunku do niedzieli zmniejszyła się liczba osób poddanych kwarantannie z 75 do 58. Natomiast zwiększyła się liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym ze 180 do 203.

21:15

Rząd Węgier przeznaczy specjalną pulę środków na obronę przed koronawirusem w wysokości ponad 8 mld ft (24 mln euro) - poinformowało węgierskie Centrum Informacyjne Rządu.

Decyzją rządu, która ukaże się wkrótce w Monitorze Węgierskim, wyasygnowana zostanie osobna pula środków wysokości ponad 8 mld ft na obronę przed koronawirusem - napisano w komunikacie CIR.

21:11

Żołnierze WOT wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w działaniach związanych z koronawirusem - poinformował resort obrony.

Już dzisiaj żołnierze 13. Śląskiej Brygady OT wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w Gorzyczkach. Wsparcie realizowane jest poprzez wystawienie namiotów, środków transportu oraz masztów oświetleniowych -
poinformowało MON.

20:59

W poczuciu odpowiedzialności poddałem się badaniu na obecność koronawirusa i upubliczniam jego wynik: koronawirusa nie wykryto - poinformował na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Wezwał też rzecznika sztabu prezydenta Andrzeja Dudy - Adama Bielana - by nie siał paniki.

W poczuciu odpowiedzialności poddałem się badaniu na obecność koronawirusa i upubliczniam jego wynik. Wzywam Adama Bielana, by nie siał paniki i nie odwracał uwagi od problemów własnego obozu politycznego w kampanii prezydenckiej - napisał na Twitterze Grodzki.


20:50

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze Iraku zabroniły wszystkich publicznych zgromadzeń i zaapelowały do obywateli o powstrzymanie się od podróżowania do świętych miast islamu - podano w komunikacie.

20:40

Druga w poniedziałek i piąta od początku epidemii osoba zmarła w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa - poinformowały władze jednego z londyńskich szpitali.

20:11

W związku z zagrożeniem koronawirusem, w woj. śląskim 8 osób jest hospitalizowanych, 89 poddano domowej kwarantannie, a 737 znajduje się pod nadzorem sanitarnym. W regionie potwierdzono dotąd pięć przypadków zakażenia koronawirusem - podał Śląski Urząd Wojewódzki.

20:08

W Kanadzie potwierdzono pierwszy śmiertelny przypadek zakażenia koronawirusem. Służby zdrowia prowincji Kolumbia Brytyjska podały, że zmarła osoba mieszkała w domu opieki dla seniorów.

Pierwszy w Kanadzie śmiertelny przypadek Covid-19 miał miejsce w ośrodku w miejscowości Lynn Valley. Starsza osoba zmarła w nocy z niedzieli na poniedziałek.

19:40

Potwierdzamy, że jedna z osób zarażonych koronawirusem to pracownik Frontexu - powiedział rzecznik prasowy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) Chris Borowski. Dodał, że w poniedziałek biuro agencji było zamknięte.

Jak wynika z informacji przekazanych przez biuro prasowe agencji, siedziba Frontexu przy Placu Europejskim była w poniedziałek zamknięta, a osoby zatrudnione w niej pracowały zdalnie.

19:35

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów minister rozwoju Jadwiga Emilewicz będzie dyskutować różne formy pomocy i wsparcia dla całego sektora gospodarki, w tym także dla branży turystycznej - powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, pełnomocnik premiera ds. promocji polskiej marki. 

19:27

Władze Izraela wprowadzają obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich przybywających do tego kraju, a zatem także obywateli RP. Nowe zasady mają obowiązywać co najmniej przez dwa tygodnie:

19:24

13 osób w regionie jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; siedem osób objęto kwarantanną - podał wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

19:11

27 osób zmarło w Iranie po spożyciu metanolu. Dały one wiarę pogłoskom, że alkohol pomaga wyleczyć z koronawirusa - podała irańska agencja prasowa IRNA.

19:00

Koronawirus rozprzestrzenił się w ponad 100 krajach i jest coraz bliżej wywołania pandemii - oświadczył w poniedziałek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wybuchy epidemii w poszczególnych krajach można jednak kontrolować - dodał.

18:44

We Włoszech zmarły już 463 osoby zarażone koronawirusem - poinformowano na codziennej konferencji prasowej w siedzibie Obrony Cywilnej w Rzymie. W ciągu doby zanotowano 97 zgonów. Liczba zarażonych obecnie w całym kraju to prawie 8 tysięcy.

Wyleczono dotychczas 724 chorych.

18:33

Organizowana przez stołeczny ratusz Giełda Zawodów "Dobrze wybrane", skierowana do uczniów VIII klas szkół podstawowych, została przełożona w związku z zagrożeniem koronawirusem - poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Możliwy nowy termin to koniec kwietnia.

18:29

Próbki pacjentów ze szpitala w Ostródzie okazały się ujemne - poinformował wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. 

Jak dodał, na poniedziałkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego poruszono m.in. temat rekomendacji GIS ws. imprez masowych.

18:22

13 osób jest hospitalizowanych w Wielkopolsce z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; siedem osób objęto kwarantanną, a 398 jest pod nadzorem epidemiologicznym - poinformował wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

18:20

Dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano na Cyprze - poinformował rząd tego kraju. Tym samym Covid-19 pojawił się już we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej.

Jedną z zakażonych osób jest 64-letni pracownik służby zdrowia, który 3 marca wrócił z Wielkiej Brytanii. Niepokojące objawy zgłosił jednak dopiero w niedzielę, a od powrotu z zagranicy regularnie pracował z pacjentami w placówce publicznej służby zdrowia w stolicy kraju, Nikozji.

Chorego 64-latka skrytykował cypryjski minister zdrowia Konstantinos Ioannou, który jego postawę określił jako "godną ubolewania". Wrócił z zagranicy 3 marca, a dopiero w niedzielę zgłosił objawy. To komplikuje wysiłki ministerstwa w zakresie odnalezienia osób, z którymi miał kontakt w ciągu ostatnich pięciu dni - powiedział szef resortu.

Drugą zakażoną osobą jest 25-letni mężczyzna, który niedawno wrócił z Włoch.

18:10

Prezydent USA Donald Trump skrytykował na Twitterze atmosferę wokół koronawirusa, pisząc, że "w ubiegłym roku 37 tys. Amerykanów zmarło na zwykłą grypę. Średnio umiera (na nią) od 27 tys. do 70 tys. rocznie. Nic nie jest zamykane, życie i gospodarka toczą się dalej".

18:09

Zwiększone środki ostrożności związane z koronawirusem obowiązują w Poznaniu m.in. w poznańskich szkołach, przedszkolach, żłobkach i Domach Pomocy Społecznej. 

18:00

Wykłady dla studentów na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odwołane. Tak zarządził rektor uczelni z powodu zagrożenia koronawirusem.

17:45

Czwarta osoba w Wielkiej Brytanii zmarła z powodu koronawirusa - poinformował minister zdrowia Matt Hancock. Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty podał, że zmarły miał ponad 70 lat i miał też inne problemy zdrowotne.

17:32

Z powodu koronawirusa w Dublinie i Cork, dwóch największych miastach Irlandii, nie odbędą się tegoroczne parady z okazji Dnia św. Partyka - przypadającego 17 marca święta narodowego tego kraju, ogłosiły władze.

Jako pierwsze decyzję o odwołaniu parady podjęły władze miejskie Cork. W paradzie w tym mieście bierze udział co roku ok. 2 tys. uczestników i do 50 tys. widzów. Niedługo później podobną informację - dotyczącą centralnej parady, odbywającej się w Dublinie od 1931 roku - ogłosił minister zdrowia Simon Harris. Parada w Dublinie co roku przyciąga do irlandzkiej stolicy dziesiątki tysięcy turystów, także z zagranicy. Jak się szacuje, w zeszłym roku zgromadziła ona 500 tys. widzów.

17:17

W Komisji Europejskiej w Brukseli u jednego z pracowników stwierdzono koronawirusa - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. To pierwszy przypadek Covid-19 w tej instytucji.

W ubiegłym tygodniu inny organ UE, Europejska Agencja Obrony, zgłosił przypadek koronawirusa wśród swoich pracowników. Urzędnik tej agencji niedawno przebywał w północnych Włoszech. Dwa przypadki choroby stwierdzono też wśród pracowników Rady Europejskiej.

17:09

Prezydent Andrzej Duda na wtorek na godz. 11:00 zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował PAP dyrektor biura prasowego kancelarii prezydenta Marcin Kędryna.

17:03

467 osób w kraju jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; 1014 osób objęto kwarantanną, a 7110 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym - poinformowało w poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia.

16:58

O pierwszych w Niemczech dwóch zgonach spowodowanych koronawirusem poinformowały władze miasta Essen i powiatu Heinsberg znajdujących się w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia na wschodzie kraju.

W Essen zmarła 89-letnia kobieta, u której zakażenie koronawirusem wykryto we wtorek. Na razie brak bliższych szczegółów na temat osoby zmarłej w powiecie Heinsberg, uważanym za pierwotne ognisko wystąpienia koronawirusa w Niemczech.

16:39

Ministerstwo Cyfryzacji współpracuje z portalami w walce z dezinformacją ws. koronawirusa; dzięki temu użytkownicy Twittera i Allegro dowiadują się, gdzie można znaleźć sprawdzone informacje na ten temat - informuje resort cyfryzacji.

16:38

Od wtorku 10 marca od północy do środy 8 kwietnia do północy Ryanair zawiesi wszystkie loty krajowe z/do Mediolanu Bergamo, Mediolanu Malpensa, Wenecji, Parmy, Rimini oraz Treviso - podał przewoźnik. Ryanair zredukuje też liczbę lotów międzynarodowych z i do tych miast.

16:20

W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa; kolejny przypadek to kobieta, która przebywa w szpitalu w Poznaniu - poinformowało po godz. 16 ministerstwo zdrowia.

16:01

Ponad 90-letni mężczyzna z Tokio zmarł w wyniku infekcji nowym koronawirusem - poinformowała agencja Kyodo, powołując się na władze stolicy Japonii. To dziewiąta ofiara śmiertelna epidemii w tym kraju.

Jak podaje agencja, to druga ofiara śmiertelna Covid-19 stwierdzona w Japonii w ciągu ostatnich 24 godzin. W poniedziałek rano o śmierci pierwszej osoby poinformował gubernator prefektury Kanagawa.

16:00

W reakcji na pierwsze dwa przypadki koronawirusa, o których poinformowały w poniedziałek władze Albanii, rząd tego kraju postanowił zamknąć na dwa tygodnie szkoły oraz do 3 kwietnia wstrzymać loty i kursowanie promów do Włoch.

Zainfekowany koronawirusem 28-letni Albańczyk, mieszkaniec Tirany, po powrocie z Włoch zaraził swego 54-letniego ojca. Obydwaj są w stanie stabilnym; nie stwierdzono u nich żadnych komplikacje - poinformowało ministerstwo zdrowia. Dodało, że poszukuje kilkudziesięciu osób, które miały kontakt z chorymi.

15:39

We Francji potwierdzono dwa nowe przypadki śmiertelne w związku z zakażeniem koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia. Tym samym do 21 wzrósł bilans zgonów w związku z Covid-19 w tym kraju. 1191 osób jest zakażonych.

Dwa ostatnie przypadki śmiertelne pochodzą z Korsyki i z regionu Owernia-Rodan-Alpy na południowym wschodzie kraju.

W niedzielę władze francuskie wprowadziły zakaz organizacji wydarzeń z udziałem ponad 1000 ludzi. Jak oświadczył minister zdrowia Olivier Veran, zakaz nie obejmie demonstracji, egzaminów i transportu publicznego, bo są one "potrzebne krajowi do życia".

15:32

U wiceprezesa szwedzkiego banku centralnego Martina Flodena potwierdzono koronawirusa - podał Bank Szwecji. Floden wrócił w sobotę wrócił z północnych Włoch. Czuje się dobrze.

14:59

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Holandii wzrosła w poniedziałek do 321 - poinformowały władze tego kraju. Poprzedni bilans mówił o 264 przypadkach infekcji.

Władze Holandii podały, że - jak dotąd - nie ma informacji o nowych zgonach wywołanych wirusem Covid-19. W poprzednich dniach trzy osoby zmarły w wyniku epidemii koronawirusa.

14:50

Szkoła podstawowa nr 45 i filia przedszkola publicznego nr 58 w Szczecinie zostały zamknięte - poinformował magistrat. W placówkach przebywały osoby podejrzane o zarażenie koronawirusem.

Zgodnie z zaleceniem Powiatowego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego w Szczecinie, została podjęta decyzja o czasowym zamknięciu dwóch szczecińskich placówek oświatowych Filii Przedszkola Publicznego nr 58 oraz Szkoły Podstawowej nr 45 - poinformowały służby prasowe szczecińskiego magistratu.

14:34

Podejmujemy różne starania związane z zagrożeniem koronawirusem, wdrażamy i będziemy wdrażali kolejne procedury, w tym karty lokalizacyjne pasażera w pociągach relacji międzynarodowych - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

14:25

Przebadaliśmy w regionie 26 osób w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - próbki 22 są ujemne, a 4 czekają na wyniki - powiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Dodał, że poważnie rozważane jest odwołanie Welconomy Forum w Toruniu.

14:21

W wielu więzieniach we Włoszech wybuchły bunty z powodu wprowadzenia również tam ograniczeń w celu zatrzymania szerzenia się koronawirusa. Chodzi głównie o zawieszenie wizyt. W Modenie z przedawkowania substancji uzależniających zmarło sześciu więźniów.

W czasie buntu w tym zakładzie karnym w regionie Emilia-Romania więźniowie wdarli się do ambulatorium, z którego ukradli silne środki o dużym potencjale uzależniającym. Ich przedawkowanie wskazano jako przyczynę śmierci osadzonych - podały włoskie media. Wszczęto tam śledztwo.

Protesty wybuchły także w więzieniach w Mediolanie, Palermo, Salerno, Neapolu, Frosinone, Vercelli, Alessandriii i Foggii, czyli praktycznie w całym kraju. Wszędzie ich rejon otoczyły dodatkowe patrole policji.

14:16

Każdy pasażer, u którego podczas kontroli sanitarnej na granicy będzie można podejrzewać koronawirusa, zostanie odseparowany i podjęte zostaną dodatkowe czynności - poinformował komendant główny Straży Granicznej Tomasz Praga. Jesteśmy na to przygotowani - zaznaczył.

14:07

W Gruzji potwierdzono 15 przypadków zakażenia Covid-19 - poinformowano na rządowym portalu. Władze przekazały tego dnia, że w związku z koronawirusem ograniczone będą zagraniczne delegacje urzędników państwowych i wyjazdy naukowe.

W ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych przypadków wzrosła o dwa. Stan jednego z zakażonych oceniany jest jako średnio ciężki. Większość pacjentów jest leczona w stolicy kraju, Tbilisi.

Wiadomo, że jeden z chorych przyjechał do Gruzji z Hiszpanii, gdzie miał kontakt z Włochami.

W kraju kwarantanną objętych jest 141 osób, a 51 jest pod obserwacją lekarzy w szpitalu.

14:00

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział zorganizowanie "wkrótce" telekonferencji przywódców unijnych w celu omówienia skoordynowanej odpowiedzi UE na epidemię koronawirusa. Anonimowy urzędnik unijny powiedział, że telekonferencja odbędzie się najpewniej we wtorek.

Po konsultacjach zorganizuję wkrótce konferencję członków Rady Europejskiej na temat COVID-19 w celu skoordynowania wysiłków UE. Musimy współpracować w celu ochrony zdrowia naszych obywateli - napisał na Twitterze Michel.

Swój udział we wtorkowej telekonferencji potwierdził już prezydent Francji Emmanuel Macron - powiedział agencji Reutera przedstawiciel Pałacu Elizejskiego.

13:55

W Małopolsce od czwartku zostanie uruchomione laboratorium badające próbki pod kątem koronawirusa - poinformował wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Będzie ono działać w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.

13:54

W ciągu dwóch, trzech dni wdrożymy kontrole sanitarne na głównych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami, a także w pociągach i portach - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podejmujemy dzisiaj kolejne decyzje, jesteśmy jednymi z pierwszych w Europie, którzy taką decyzję podejmują. Mianowicie wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami, na głównych przejściach - poinformował premier. Jak dodał, rozwiązaniem tym będą objęte cztery przejścia na granicy z Niemcami i jedno przejście na granicy z Czechami.

13:00

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii w poniedziałek przed południem potwierdziło 24 zgony w związku z epidemią koronawirusa. Liczba zainfekowanych osób wzrosła do 900.

Od popołudnia w niedzielę do poniedziałku rano liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się w Hiszpanii z 17 do 24. Na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu liczba zgonów podwoiła się w ciągu niespełna doby do 16.

Pięć innych zgonów w związku z koronawirusem odnotowano w Kraju Basków, a po jednym w Katalonii, Aragonii oraz we wspólnocie autonomicznej Walencji.

W ciągu zaledwie doby liczba zainfekowanych osób wzrosła w kraju z 600 do 900.

W regionie Madrytu zarejestrowano też najwięcej zakażeń - blisko 450; liczba zakażeń podwoiła się tam w ciągu jednego dnia.

12:55

Ministerstwo zdrowia będzie podawało dane zbiorcze, istotne informacje ws. koronawirusa, szczegóły zaś m.in. rzecznicy wojewodów - poinformował w poniedziałek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak tylko będziemy mieli istotne informacje, będziemy je przekazywać. Poprosiłem wojewodów, aby to rzecznicy wojewodów informowali o konkretnych przypadkach zachorowań w danym województwie - zaznaczył minister.

My, jako ministerstwo, będziemy zbiorczo podawali te dane, oficjalne ilości osób objętych działaniami i osób z potwierdzonym rozpoznaniem koronawirusa. Poszczególne przypadki zachorowań, przy tej rosnącej liczbie, będą przekazywane przez rzeczników wojewodów - dodał Łukasz Szumowski.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 16 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, z których pięć w poniedziałek.

12:47

"Mamy formalnie potwierdzone 16 przypadków zakażenia koronawirusem " - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4000 objętych kwarantanną domową. "Te cyfry rosną, oczekujemy, że w Polsce ten przyrost będzie bardzo szybki" - dodał.

12:30

"Ważne jest, żeby nie opuszczać miejsca kwarantanny. Chrońmy swoich bliskich, siebie i innych dookoła. Jeśli jesteśmy w kwarantannie nie wychodźmy na zakupy, do sklepu itd. To jest zakazane. Apeluję o zdrowy rozsądek" - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

12:17

Liczba zgłoszonych w poniedziałek nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Chinach była najniższa od stycznia. Czołowy doradca rządu ChRL ds. epidemii Zhong Nanshan ocenił tymczasem, że na świecie wirus będzie się szerzył co najmniej do czerwca.

12:05

Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził na konferencji prasowej 16 przypadków zarażenia wirusem. Jak dodał, ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4 tysiące objętych kwarantanną domową.

11:52

Według Światowej Organizacji Zdrowia, jeśli epidemia koronawirusa wygaśnie latem, to będzie to prezent od losu. Nie należy jednak na to liczyć. To oznacza, że świat stanął przed wyzwaniem daleko większym, niż pochłaniająca znacznie więcej ofiar grypa, która ma charakter sezonowy. Nasze życie będzie się musiało zmienić na stałe. Bez paniki, ale też bez zbędnych złudzeń - pisze na blogu dziennikarz RMF FM Tomasz Skory.

Zobacz również:

11:41

Tegoroczny Marsz Żywych w Oświęcimiu, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, został przełożony - podała międzynarodowa organizacja March of the Living. Nie podano nowego terminu. Może się on odbyć w tym roku, ale będzie to zależne od sytuacji zdrowotnej.

Marsz Żywych w Oświęcimiu, podczas którego Żydzi z całego świata, oraz młodzi ludzie z Polski upamiętniają ofiary Holokaustu, miał się odbyć 21 kwietnia. Udział w nim miało wziąć ok. 10 tys. osób.

11:30

Już pięć osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem jest leczonych na oddziale zakaźnym w Szpitalu Rejonowym im. Józefa Rostka w Raciborzu (Śląskie) - poinformował w poniedziałek dziennikarzy dyrektor placówki Ryszard Rudnik.

Mieliśmy dwóch pacjentów już oznaczonych, natomiast dzisiaj przybyły do nas następne trzy osoby, które wcześniej już zostały skierowane z kwarantanny przez sanepid, miały potwierdzony wynik dodatni - powiedział dyrektor.

W związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u dwojga mieszkańców Rybnika, w poniedziałek rano władze miasta zdecydowały o odwołaniu w: Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Cmentarnej oraz Zespole Szkół nr 3, przy ul. Orzepowickiej, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 14 przy ul. Krętej i Staffa. W tych placówkach zostanie przeprowadzona dezynfekcja.

11:17

W zespole szkół w Policach (Zachodniopomorskie) w poniedziałek rozpoczęły się zajęcia. Przez kilka dni w szkole i internatach obowiązywała kwarantanna spowodowana podejrzeniem koronawirusa.

11:05

Stan pierwszego pacjenta w Polsce ze zdiagnozowanym koronawirusem jest dobry. Rzecznik szpitala w Zielonej Górze, gdzie przebywa mężczyzna, nie wykluczyła w poniedziałek, że w najbliższym czasie 66 latek opuści oddział zakaźny.

10:39

"To nasz mroczny czas, ale poradzimy sobie" - powiedział premier Włoch Giuseppe Conte odnosząc się do kryzysu z koronawirusem w roli głównej. W poniedziałkowym wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" szef rządu zaznaczył, że jest zdeterminowany, by chronić obywateli. Ujawnił, że poddał się testowi na obecność koronawirusa i że wynik był negatywny.

10:35

Oto mapa zdiagnozowanych przypadków koronawirusa w Polsce

10:14

W szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie na oddziale zakaźnym przebywa ponad 60-letni pacjent zarażony koronawirusem - powiedział dyrektor szpitala Jerzy Friediger. Ministerstwo Zdrowia zapowiada konferencję prasową ws. aktualnej sytuacji epidemiologicznej o godz. 12.00.

To pierwszy przypadek zarażenia stwierdzony w Krakowie i 12 potwierdzony jak dotąd w Polsce.

10:12

To nie jest dobry początek tygodnia na światowych giełdach. Warszawski parkiet zaczął notowania z 7-procentowym minusem. To jeden z najgorszych dni w historii giełdy. Powodem jest oczywiście koronawirus.

10:09

96 nowych przypadków koronawirusa odnotowano w poniedziałek w Korei Południowej, co oznacza, że do 7478 wzrosła liczba osób zainfekowanych - podały Koreańskie Centra ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (KCDC). Wskaźnik wzrostu liczby zakażeń jest jednak najmniejszy od 11 dni.

Być może epidemia Covid-19 w Korei Płd. powoli słabnie. W sumie w związku z koronawirusem zmarło do tej pory w tym kraju 51 osób.

Większość przypadków zakażeń koronawirusem jest w mieście Daegu, na południu Korei Płd., i w sąsiedniej prowincji Gyeongsang Północny.

Korea Południowa jest drugim, po Chinach, największym ogniskiem epidemii koronawirusa. We Włoszech zarejestrowano ponad 6300 zakażeń, a 366 osób zmarło.

10:00

Stan kobiety, u której w piątek stwierdzono koronawirusa, pogorszył się. Stan mężczyzny, u którego także potwierdzono zakażenie nowym wirusem, jest stabilny.

09:52

W Niemczech do poniedziałku do godzi. 8 rano wykryto 1112 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. W porównaniu z niedzielą oznacza to wzrost liczby zarażonych o 210.

484 osoby z koronawirusem, czyli blisko połowę łącznej ich liczby, zarejestrowano w legitymującej się największym wśród niemieckich krajów związkowych zaludnieniem Północnej Nadrenii-Westfalii, w tym ponad 290 w uważanym za pierwotne ognisko infekcji powiecie Heinsberg.

W Bawarii odnotowano dotąd 256 potwierdzonych przypadków nosicielstwa, w Badenii-Wirtembergii - 199, w Berlinie - 40, a w Dolnej Saksonii - 33. W 10 innych krajach związkowych jest ich nie więcej niż po 20, a w Saksonii-Anhalcie nie zarejestrowano dotąd żadnego.

Jak zaznacza RKI, chodzi tu o przypadki, które mu zgłoszono lub o których informowały oficjalne źródła.

W Niemczech nie odnotowano dotychczas żadnego zgonu spowodowanego koronawirusem.

09:50

Ponownie z powodu koronawirusa zamknięto dla turystów katedrę w Mediolanie, jeden z symboli tego miasta. To konsekwencja dekretu rządu Włoch z zaleceniami dotyczącymi kroków, które mają na celu zatrzymanie fali zarażeń.

09:40

Gubernator prefektury Kanagawa, w środkowej Japonii, Yuji Kuroiwa poinformował w poniedziałek o śmierci osoby zainfekowanej koronawirusem. To ósma ofiara śmiertelna tego wirusa w tym kraju. Według agencji Kyodo, dotychczas w Japonii stwierdzono 520 przypadków Covid-19.

Brak jest informacji na temat nowej ofiary śmiertelnej koronawirusa. Jej rodzina poprosiła o niepodawanie szczegółowych danych. Wiadomo jedynie, że zgon nastąpił w niedzielę.

Podany przez agencję Kyodo bilans zakażonych koronawirusem w Japonii nie uwzględnia pasażerów brytyjskiego statku wycieczkowego Diamond Princess, którzy przez dwa tygodnie przechodzili kwarantannę nieopodal Jokohamy. Na pokładzie wycieczkowca zakażonych zostało prawie 700 osób. Siedem z nich zmarło.

09:20

Stan jednego z pacjentów zarażonego chorobą COVID-19 jest poważny - poinformował w poniedziałek rano wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Dodał, że na terenie województwa 2 osoby są zarażone koronawirusem, 50 hospitalizowanych z podejrzeniem choroby, 235 w kwarantannie, a 523 w nadzorze epidemiologiczno-sanitarnym.

Pacjent w stanie ciężkim przyjęty został na oddział. Z racji wieku osoba miała niewielką liczbę kontaktów. Wszystkie te osoby od piątku przebywają w kwarantannie i przypadek był łatwiejszy, jeśli chodzi o odizolowanie ludzi, które miały kontakt z chorym, niż w przypadku pacjenta numer jeden - wyjaśnił Jarosław Obremski.

Zapewnił też, że stan pierwszego pacjenta jest bardzo dobry.

09:10

W woj. mazowieckim odnotowano dwa potwierdzone przypadki koronawirusa, a kolejne 23 osoby są hospitalizowane i diagnozowane - powiedział w poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. 27 osób jest objętych kwarantanną.

Na Mazowszu 2354 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

08:58

73-letni mężczyzna zarażony koronawirusem, który w piątek został przyjęty na oddział zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu, jest w stanie ciężkim.

Urszula Małecka, rzeczniczka szpitala informowała, że pacjent ma objawy ciężkiego przypadku koronawirusa: zapalenie płuc i niewydolność oddechową.

Zaraził się poprzez kontakt z inną osobą z rodziny, która przyjechała do Polski z wizytą ze Stanów Zjednoczonych. Bliscy mężczyzny trafili już na obserwacje.

08:43

W związku z podejrzeniem zagrożenia koronawirusem od poniedziałku zostały zawieszone zajęcia w dwóch szkołach w Rybniku (Śląskie): Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Cmentarnej oraz Zespole Szkół nr 3, przy ul. Orzepowickiej.

W niedzielę u dwojga mieszkańców tego miasta zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Są hospitalizowani w szpitalu w Raciborzu.

07:38

Specjalnym rejsem linii lotniczych Air Koryo ewakuowano ze stolicy Korei Północnej Pjongjangu do Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie zagranicznych dyplomatów w związku z koronawirusem - podały w poniedziałek rosyjskie agencje informacyjne.

Zamiar powrotu przez Władywostok wyrażali dyplomaci Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

06:47

Turniej PNB Paribas Open w kalifornijskim Indian Wells w tym roku się nie odbędzie. Organizatorzy odwołali imprezę tuż przed jej rozpoczęciem z powodu obaw o rozprzestrzenianie się koronawirusa w Kalifornii. Turniej rangi Masters 1000 miał się rozpocząć w poniedziałek meczami kwalifikacyjnymi.

06:30

Zostaję w domu"- to hasło zainaugurowanej w niedzielę kampanii internetowej we Włoszech, w której gwiazdy show-biznesu apelują do rodaków, by nie wychodzili z domu, jeśli nie muszą, w dniach nasilającego się kryzysu z powodu szerzenia się koronawirusa.

06:15

Albania poinformowała w poniedziałek o dwóch pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem. Są to ojciec i syn, którzy powrócili z Włoch.

Według albańskiego ministerstwa zdrowia stan obu zarażonych jest stabilny i nie mają żadnych powikłań.

Wcześniej przebadano ok. 60 osób, co do których istniały podejrzenia, że są zarażone. Wyniki okazały się negatywne.

We Włoszech, które sąsiadują z Albanią przez Morze Adriatyckie, przebywa ponad 400 tys. Albańczyków.

05:30

Ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę wieczorem o trzech kolejnych potwierdzonych przypadkach zarażenia koronawirusem w Polsce. W sumie w całym kraju odnotowano już 11 przypadków koronawirusa.

05:20

Z najnowszych danych wynika również, że koronawirusa stwierdzono w 34 amerykańskich stanach oraz w stołecznym Waszyngtonie. Do niedzieli w USA łącznie zmarło 21 osób zakażonych Covid-19, z czego 18 w stanie Waszyngton (północny zachód USA), dwie na Florydzie i jedna w Kalifornii.

Do tej pory stwierdzono koronawirusa COVID-19 u ponad 550 osób. Niektórzy z urzędników w Białym Domu - jak informuje "Washington Post" - prywatnie wyrażają pogląd, że liczba amerykańskich przypadków co najmniej podwoi się w ciągu 48 godzin.

Z obawy przed epidemią część mieszkańców USA robi zapasy. Ze sklepowych półek szybko znikają podstawowe artykuły higieniczne oraz puszki z jedzeniem. W niektórych sklepach wprowadzono limity na zakup najbardziej pożądanych towarów.

05:10

Arabia Saudyjska poinformowała w poniedziałek o 4 nowych przypadkach koronawirusa, co zwiększyło liczbę zakażonych do 15 osób. Wprowadzane są kolejne ograniczenia w podróżach zagranicznych i przemieszczaniu się wewnątrz kraju.

Saudyjskie ministerstwo zdrowia podało, że nowe przypadki dotyczą  Saudyjczyka, 2 obywateli Bahrajnu i Amerykanina.

Wcześniej Arabia Saudyjska zawiesiła podróże swoich obywateli do dziewięciu krajów z obawy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zawieszono też prawo wjazdu do Arabii Saudyjskiej osób przybywających z tych krajów lub kogokolwiek, kto przebywał w nich w ciągu ostatnich 14 dni. Kraje te to: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Bahrajn, Liban, Syria, Korea Południowa, Egipt, Włochy i Irak.