Turniej PNB Paribas Open w kalifornijskim Indian Wells w tym roku się nie odbędzie. Organizatorzy odwołali imprezę tuż przed jej rozpoczęciem z powodu obaw o rozprzestrzenianie się koronawirusa w Kalifornii. Turniej rangi Masters 1000 miał się rozpocząć w poniedziałek meczami kwalifikacyjnymi.

Turniej w Indian Wells to jedna z ośmiu imprez zaliczanych do cyklu Masters 1000. Wyżej w tenisowej hierarchii są jedynie cztery najważniejsze turnieje wielkoszlemowe.

W Kalifornii miało zagrać blisko 200 zawodników i zawodniczek. W tej chwili jest to zbyt duże ryzyko dla zdrowia publicznego w hrabstwie Riverside. Rozegranie turnieju nie leży w interesie kibiców ani zawodników - powiedział doktor David Agus z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Dolinie Coachella, w której znajduje się Indian Wells.

O możliwym odwołaniu turnieju mówiono od kilku dni. Po śmierci pierwszej osoby w Kalifornii z powodu koronawirusa w tym stanie, gubernator wprowadził stan wyjątkowy.

Jesteśmy bardzo rozczarowani, że turniej się nie odbędzie, ale zdrowie i bezpieczeństwo lokalnej społeczności, fanów, graczy, wolontariuszy, sponsorów, pracowników, sprzedawców i wszystkich osób zaangażowanych w to wydarzenie ma ogromne znaczenie" "Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia turnieju w innym terminie i zbadamy opcje - powiedział dyrektor turnieju Tommy Haas.

Na liście zgłoszeń do turnieju było troje polskich tenisistów: Iga Światek, Magda Linette oraz Hubert Hurkacz.

USA: Koronawirus w 34 stanach. Ponad 20 osób nie żyje

Koronawirusa stwierdzono w 34 amerykańskich stanach oraz w stołecznym Waszyngtonie. Do niedzieli w USA łącznie zmarło 21 osób zakażonych Covid-19, z czego 18 w stanie Waszyngton (północny zachód USA), dwie na Florydzie i jedna w Kalifornii.

Do tej pory stwierdzono koronawirusa COVID-19 u ponad 550 osób. Niektórzy z urzędników w Białym Domu - jak informuje "Washington Post" - prywatnie wyrażają pogląd, że liczba amerykańskich przypadków co najmniej podwoi się w ciągu 48 godzin.

Z obawy przed epidemią część mieszkańców USA robi zapasy. Ze sklepowych półek szybko znikają podstawowe artykuły higieniczne oraz puszki z jedzeniem. W niektórych sklepach wprowadzono limity na zakupy.

W urzędach i w Kongresie zwiększono m.in. liczbę dozowników ze środkiem dezynfekującym.

Wśród osób które poddały się dobrowolnej kwarantannie jest senator Ted Cruz. Wpływowy Republikanin ogłosił w niedzielę, że w ubiegłym miesiącu uścisnął dłoń osoby, u której wykryto koronawirusa.

W sobotę poinformowano o pierwszym przypadku koronawirusa na terenie stołecznego miasta Waszyngton. Dotyczy on duchownego z kościoła w dzielnicy Georgetown. Jego stan jest stabilny. Przed tygodniem duchowny uczestniczył w trzech mszach, w których według szacunków udział wzięło łącznie ok. 550 osób.



 

Opracowanie: