Obecny etap zakazów i nakazów epidemicznych nie skończy się 27 grudnia. Minister zdrowia chce przedłużenia obostrzeń co najmniej do 17 stycznia, czyli do końca planowanych ferii. I już mówi o widmie III fali. "Do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja" - przyznał w rozmowie z TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano prawie 5 tys. nowych zakażeń. Najwięcej, bo 715, było ich na Mazowszu. 96 chorych zmarło. Pielęgniarka z Nowego Jorku Sandra Lindsay jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która została zaszczepiona przeciw Covid-19. W 150 brytyjskich przychodniach ruszyły z kolei masowe szczepienia. W Niemczech w środę rozpocznie się lockdown, większość sklepów zostanie zamknięta. Najważniejsze informacje na temat przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie zebraliśmy w naszym raporcie dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- W Polsce odnotowano 4 896 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 96 chorych na Covid-19. Więcej o najnowszych danych resortu zdrowia przeczytacie w naszym artykule. 

- Minister zdrowia ostrzega przed ryzykiem III fali i rekomenduje utrzymanie obowiązujących dziś obostrzeń co najmniej do 17 stycznia.

- W Kanadzie wylądował transport pierwszych szczepionek na Covid-19.

- W Niemczech w środę rozpocznie się lockdown, większość sklepów zostanie zamknięta.

- Ekonomiści obawiają się załamania gospodarki Brazylii w wyniku pandemii. Prezydent Jair Bolsonaro już apeluje o oszczędzanie wody i energii elektrycznej.

- Trwają badania przedkliniczne szczepionki przeciw SARS-CoV-2 dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Ich wstępne wyniki powinny być znane jeszcze w grudniu.


23:35 Szczepienie w USA ruszyło

Pielęgniarka z Nowego Jorku Sandra Lindsay jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która została zaszczepiona przeciw Covid-19. “To nie różniło się niczym od przyjęcia jakiejkolwiek innej szczepionki" - przyznała.

22:41 Niemcy: Bezplatne maseczki dla osób z grup ryzyka

We wtorek rozpocznie się w Niemczech bezpłatne rozdawanie maseczek o standardzie FFP2 osobom szczególnie narażonym na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Akcja ma objąć około 27 mln obywateli - poinformowała agencja dpa.


21:49 Czechy: Premier przywraca obostrzenia i przeprasza


Rząd Czech zdecydował o przywróceniu od piątku większości restrykcji epidemicznych; wyjątkiem będą handel i usługi. Za ponowne wprowadzenie ograniczeń, mających powstrzymać epidemię koronawirusa, premier Andrej Babisz przeprosił obywateli i przedsiębiorców.

To była bardzo trudna decyzja, gdyż zdaję sobie sprawę, jaki skutek będzie miała dla życia ludzi - powiedział premier.

Sklepy, zarówno detaliczne jak i wielkopowierzchniowe, nie będą zamknięte w niedzielę, jak przewidywały ograniczenia zniesione 3 grudnia. Za bezpieczeństwo sanitarne w handlu i usługach odpowiedzialni są właściciele, którzy muszą zapewnić wymagany dystans między klientami i limit 15 metrów kwadratowych na osobę. Od piątku zamknięte będą hotele i restauracje. Rząd zdecydował też o rekompensatach dla zamykanych firm.

Od piątku zostanie wprowadzony zakaz wychodzenia z domu w godzinach od 23 do 5 rano. Obowiązywać będzie zakaz gromadzenia się powyżej sześciu osób. W kościołach i świątyniach będzie można wykorzystywać maksymalnie 20 proc. miejsc siedzących. W pogrzebach i ślubach będzie mogło uczestniczyć 20 osób.

Od 18 grudnia będą mogły działać wyciągi narciarskie, ale zarówno restauracje, jak i hotele w ośrodkach narciarskich będą zamknięte. Zamknięte, tak jak do 3 grudnia, będą hale sportowe dla potrzeb sportu amatorskiego, a także baseny i centra wellness. Minister szkolnictwa zarządził od 18 grudnia ferie świąteczne, które potrwają do 4 stycznia 2021 r.


21:36 Lockdown w Turcji od 31 grudnia

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział wprowadzenie z powodu epidemii koronawirusa pięciodniowego lockdownu. Ma on trwać od godziny 21 31 grudnia do rana 4 stycznia 2021 r.

Ostatniej doby w Turcji na Covid-19 zmarło 229 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 29 617 nowych zakażeń.

21:09 Ponad 20 tys. nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii wykryto 20 263 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 232 kolejne zgony z powodu Covid-19.

W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 1 869 666, co jest szóstą najwyższą liczbą na świecie - więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii, Rosji i Francji.

Dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 64 402. 56 280 osób zmarło w Anglii, 4111 - w Szkocji, 2882 - w Walii, a 1129 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje szóste miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami, Meksykiem i Włochami.

21:05 Wsparcie dla instruktorów narciarstwa z Piemontu

2 tys. euro otrzyma każdy instruktor narciarstwa z Piemontu - zapowiedział szef władz tego włoskiego regionu Alberto Cirio. Obietnicę tę złożył po proteście 3 tys. pozbawionych możliwości pracy instruktorów w Turynie. Zasiłek będzie częścią dużego planu pomocy dla hotelarsko-sportowej branży górskiej, którego łączna wysokość w Piemoncie wyniesie 20 mln euro.

21:02 Lockdown w Holandii

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Holandii premier tego kraju Mark Rutte w przemówieniu telewizyjnym ogłosił drugi ścisły lockdown - na co najmniej pięć tygodni zamknięte zostaną m.in. szkoły, muzea, siłownie.

20:37 Gdzie odbędą się pierwsze szczepienia w Polsce?

Personel medyczny i niemedyczny - według zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - ma być szczepiony w tzw. szpitalach węzłowych. Tych jest 509. Jak informuje MZ, szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.

Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.

Wykaz wszystkich placówek dostępny jest tutaj>>>


20:31 Nowe dane z Francji

W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji zdiagnozowano 3063 przypadki koronawirusa. Zmarło 371 osób. Liczba ofiar śmiertelnych od początku pandemii wzrosła do 58 282 chorych.

W sumie do tej pory koronawirusem we Francji zakaziło się - według francuskich władz - 2 379 915 osób.  

20:28 Kraków: Żywa szopka odwołana z powodu pandemii

Krakowscy franciszkanie poinformowali, że z powodu pandemii koronawirusa nie wystawią w tym roku żywej szopki. W zamian proponują transmisję nabożeństw i wspólnego kolędowania z kaplicy seminaryjnej.


20:23 Kraska: Do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach

Do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja - przyznał w rozmowie z TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak podkreślił, szczepionka na Covid-19 będzie zabezpieczała Polaków przed zakażeniem, ale bezpieczeństwo pojawi się w perspektywie dłuższej niż najbliższe miesiące.

19:32 Wielka Brytania

Od północy z wtorku na środę w całym Londynie, a także w części sąsiednich hrabstw Essex i Hertfordshire, obowiązywać będzie najwyższy, trzeci stopień restrykcji koronawirusowych.

Na trzecim poziomie restrykcji, podobnie jak na drugim, osoby z różnych gospodarstw domowych (z wyjątkiem tzw. baniek wsparcia dla osób samotnych) nie mogą się spotykać w zamkniętych pomieszczeniach, ale dodatkowo także w przydomowych ogrodach. Ponadto działalność muszą wstrzymać wszystkie miejsca kulturalno-rozrywkowe w zamkniętych pomieszczeniach jak kina, teatry czy kręgielnie, rozgrywki sportowe muszą się odbywać bez udziału publiczności, a puby, bary i restauracje mogą działać tylko w systemie na wynos i z dostawą.

19:20 Kanada

Anita Quidangen, pomoc medyczna w domu opieki w Toronto, jako pierwsza osoba w Kanadzie została w poniedziałek zaszczepiona w szpitalu przeciw Covid-19.

Ontario, drugie co do wielkości miasto w Kanadzie, otrzymało w niedzielę 6 tysięcy dawek szczepionki i planuje zaszczepić w pierwszej kolejności mieszkańców domów opieki dla osób starszych i personel tych placówek.

Powszechny program szczepień ma się rozpocząć w kwietniu i trwać do końca 2021 roku. 

18:34 Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w RMF FM o akcji szczepień

"Tego jeszcze nikt nie wie. Na razie są złożone wnioski ze strony szpitala, który pomaga od początku pandemii. Czeka też miejska przychodnia" - mówił w Popołudniowej rozmowie RMF FM prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak pytany o to, czy wie już, jak będzie wyglądała w jego mieście akcja szczepień przeciwko Covid-19. Jak dodał, "ja mam zawsze problem z odróżnieniem w deklaracjach premiera Mateusza Morawieckiego merytorycznych faktów od propagandy".

Cała Popołudniową rozmowę w RMF FM z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem znajdziecie <<< TUTAJ >>>


18:31 Francja

"Pracować lub umrzeć" - pod takim hasłem demonstrują w Paryżu restauratorzy, hotelarze, właściciele barów, kawiarni, kręgielni, firm cateringowych, piwiarni, klubów nocnych i dyskotek z całej Francji, domagając się od rządu zniesienia lockdownu. Znany szef kuchni Philippe Etchebest wezwał rząd do ponownego otwarcia lokali: "Nie chcemy umierać z powodu Covid, ale nie chcemy też umrzeć z powodu jego ekonomicznych konsekwencji".

Rząd uzależnia ponowne otwarcie lokali, planowane na 20 stycznia, od poprawy sytuacji epidemicznej.

18:21 Włochy

491 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19 i potwierdzono ponad 12 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.

Po minionych dniach rekordowego wzrostu liczby zakażeń w regionie Wenecja Euganejska, sięgającego dziennie nawet 5 tysięcy przypadków oraz ponad 100 zgonów, sytuacja się stabilizuje. Ostatniej doby potwierdzono tam około 2800 nowych infekcji. Zmarło 26 osób z Covid-19.

Przewodniczący władz regionu Luca Zaia wyraził oburzenie tym, że w weekend w centrach miast pojawiły się ogromne tłumy, nie przestrzegając zasad ostrożności i dystansu. "To jest coś obrzydliwego, to mentalność, zgodnie z którą na wirusa chorują ludzie starsi i to jest ich sprawa" - ocenił Zaia. Sceny na zatłoczonych ulicach nazwał "bezwstydnym spektaklem".

18:16 Wielka Brytania

"Nowy wariant" koronawirusa został wykryty w Wielkiej Brytanii - powiedział minister zdrowia tego kraju Matt Hancock. Podkreślił, że rozprzestrzenianie się tego szczepu może mieć związek z rozwojem epidemii w południowo-wschodniej Anglii.

17:32 Bułgaria

Minister zdrowia Bułgarii Kostadin Angełow opowiedział się za przedłużeniem lockdownu, który miał zostać zniesiony 21 grudnia. Jednak 60 proc. Bułgarów chce zniesienia restrykcji, związanych z epidemią koronawirusa.

Od początku pandemii w Bułgarii koronawirusem zakaziło się 179 449 osób, zmarło 5688, tym 68 w ciągu ostatniej doby. 

17:29 Rosja

Rosyjski Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę przeciwko koronawirusowi o nazwie Sputnik V, podał, że jej skuteczność wynosi 91,4 proc. w 21. dniu po przyjęciu przez ochotników pierwszej dawki. Wyniki te uzyskano w ostatniej fazie testowania.

Rosyjska szczepionka jest na końcowym etapie trzeciej fazy badań klinicznych z udziałem docelowo około 40 tys. ochotników. Na razie zaszczepionych zostało w ramach trzeciej fazy około 26 tys. osób.

17:17 Hiszpania

Madrycki szpital Gregorio Maranon opuściła 104-letnia pacjentka. Po kilkutygodniowym pobycie w tej placówce została uznana za wyleczoną z Covid-19. To kolejna 100-latka, która pokonała to ciężkie zapalenie płuc.

17:01 Portugalia

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Portugalii przekroczyła 350 tys. Socjalistyczny gabinet Antonia Costy ogłosił też, iż wraz z wysokim wskaźnikiem śmiertelności pacjentów z Covid-19 służby medyczne zakupią 2100 dodatkowych respiratorów.

Według szacunków portugalskich służb medycznych podczas ostatniej doby potwierdzono w całym kraju 2,1 tys. zakażeń koronawirusem, co oznacza, że liczba infekcji maleje. W niedzielę było ich 4 tys.

Podczas ostatnich 24 godzin w Portugalii zanotowano wzrost liczby nowych pacjentów w szpitalach o prawie 100. W sumie przebywa tam już w związku z zakażeniem SARS-CoV-2 ponad 3,2 tys. osób.

16:44 Niemcy

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał obywateli do udziału w walce z pandemią koronawirusa. Teraz chodzi o ratowanie życia - powiedział cytowany przez stację ARD szef państwa o twardym lockdownie, który będzie obowiązywał od środy.

Od 16 grudnia do 10 stycznia w Niemczech otwarte będą tylko sklepy niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.


15:39 USA

W Stanach Zjednoczonych ruszył proces szczepień przeciw koronawirusowi. Jako pierwsi w grudniu dostać ją mają pracownicy służby zdrowia oraz starsze osoby zamieszkujące domy opieki.

W stanie Nowy Jork jako pierwsza dawkę szczepionki otrzymała pielęgniarka Sandra Lindsay ze szpitala na Long Island - podał gubernator Andrew Cuomo.

W ciągu najbliższych dni szczepionka firmy Pfizer i BioNTech ma dotrzeć do ponad 600 miejsc w Stanach Zjednoczonych. To władze stanowe decydują, kto ma otrzymać preparat w pierwszej kolejności.

   

15:26 Szczepienia

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę tak zwanych szpitali węzłowych, czyli miejsc, w których odbywać się będą szczepienia przeciwko Covid-19 pracowników placówek medycznych. Ma być to tak zwany etap zero Narodowego Programu Szczepień. W tym celu wyznaczono 509 placówek w całej Polsce.

14:59 Niemcy

Zgodnie z podjętą w niedzielę decyzją kanclerz Angeli Merkel i premierów krajów związkowych od środy w Niemczech nastąpi zamknięcie handlu detalicznego do 10 stycznia. Wyjątki dotyczą sklepów spożywczych, drogeryjnych oraz aptek. Salony fryzjerskie, kosmetyczne i podobne firmy muszą zostać zamknięte, chyba że przeprowadzają niezbędne z medycznego punktu widzenia zabiegi.

 

14:06 Powrót do szkoły?

18 stycznia jako wstępna data powrotu uczniów najmłodszych klas do szkół wydaje się aktualna - powiedział w Wałbrzychu wiceszef resortu nauki Wojciech Murdzek. Mówił, że w pierwszej kolejności do szkół powinny wrócić klasy I-IV.

"Jest zgoda, by w drugiej kolejności powrócili do szkół maturzyści i ósme klasy. Dyrektorzy i nauczyciele oczekują też w miarę szybkiej informacji co do szczegółów organizacji nauki, na przykład, czy w tym roku odbędzie się ustna matura" - mówił Murdzek.

13:44 Niemcy

Do marca do Niemiec ma trafić 11 milionów dawek szczepionki opracowanej przez firmę BioNTech - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia RFN. Tymczasem szef resortu Jens Spahn ponagla unijną agencję do szybszego zatwierdzenia tej szczepionki przeciwko Covid-19.

"Tu chodzi także o zaufanie obywateli do zdolności działania Unii Europejskiej. Im szybciej będziemy móc zacząć szczepienia, tym szybciej zmniejszymy cierpienie i ochronimy najbardziej narażonych" - oświadczył Spahn na Twitterze.

Minister odniósł się w ten sposób do faktu, że unijna Europejska Agencja Leków (EMA) prawdopodobnie dopiero 29 grudnia wyda decyzję o dopuszczeniu szczepionki BioNTech-Pfizer do obiegu w UE. Preparat uzyskał już tymczasem zgodę urzędów regulacyjnych m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Singapurze.

13:30 Polska

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych obostrzeń, które dotyczą okresu ferii - po to, aby uniknąć trzeciej fali. 


13:28 Włochy

73 tysiące firm zamknięto we Włoszech z powodu kryzysu na tle pandemii koronawirusa i restrykcji, 17 tysięcy z nich nie wznowi już działalności - to dane z ogłoszonego raportu Instytutu Statystycznego Istat. Zagrożona jest przyszłość 150 tys. firm.


12:59 Francja

Na wszystkie sektory francuskiej gospodarki, z wyjątkiem hotelarstwa i gastronomii, wpływ drugiego lockdownu z powodu Covid-19 jest znacznie mniejszy niż pierwszego zamknięcia wiosną - uważa Bank Francji. Instytucja prognozuje wzrost francuskiego PKB w 2021 roku o 5 proc.

12:57 Włochy

73 tysiące firm zamknięto we Włoszech z powodu kryzysu na tle pandemii koronawirusa i restrykcji, 17 tysięcy z nich nie wznowi już działalności - to dane z raportu Instytutu Statystycznego Istat. Zagrożona jest przyszłość 150 tys. firm.

12:54 Sylwester

Nie spodziewajmy się, że sylwestra spędzimy wystrzałowo, raczej będzie to w gronie najbliższej rodziny - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort omawia z kancelarią premiera sytuację po 27 grudnia, kiedy wygasają obecne obostrzenia.

12:30 III fala koronawirusa?

Najpierw Niemcy, teraz Litwa wprowadzają twardy lockdown. Okres świąteczny i ferie również u nas zdecydują czy w lutym będziemy zmagali się z III falą - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. 

12:28 Amantadyna w leczeniu Covid-19?

Nie ma badań klinicznych na szeroką skalę, które potwierdziłyby skuteczność amantadyny w leczeniu Covid-19 - oświadczył podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort nie może rekomendować nieprzetestowanych terapii.

12:05 Spotkanie premiera, prezydenta i ministra zdrowia

Po godz. 11.30 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim oraz m.in. ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, którego tematem jest narodowa strategia szczepień.

12:04 Hiszpania

Cytat

Odporność zbiorowa Hiszpanów na koronawirusa powinna pojawić się najpóźniej do sierpnia 2021 roku w następstwie masowych szczepień
uważa minister zdrowia Salvador Illa

Kierowany przez niego resort, wskazuje jednak na możliwość nadejścia jeszcze przed szczepieniami trzeciej fali epidemii. 

Leczenie Covid-19

Nie ma badań klinicznych na szeroką skalę, które potwierdziłyby skuteczność amantadyny w leczeniu Covid-19 - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort nie może rekomendować nieprzetestowanych terapii.

12:01 Płock

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) przebywa 89 pacjentów z koronawirusem, w tym 11 pod respiratorami, a w będącym jego oddziałem szpitalu tymczasowym 2 pacjentów - poinformował dyrektor placówki Stanisław Kwiatkowski.

12:00 Śląskie

Miniony tydzień był kolejnym z rzędu, kiedy zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem. W trzech spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców, w jednej spółce nastąpił wzrost zachorowań.

Obecnie - według danych spółek - z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się 123 górników wobec 149 przed tygodniem, 255 przed dwoma tygodniami, 361 trzy tygodnie wcześniej i 520 niespełna miesiąc temu. W kwarantannie jest łącznie niespełna 300 pracowników kopalń - ponad 100 osób mniej niż przed tygodniem.

11:56 Szczepionki

Blisko 6 tys. podmiotów zadeklarowało utworzenie ponad 8 tys. punktów szczepień. To jest 857 tys. Polaków, którzy mogą być zaszczepieni każdego tygodnia, czyli w granicach 3,4 mln osób w ciągu miesiąca - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Cytat

Zachowajmy się bardzo odpowiedzialnie, by te święta nie były przyczynkiem do drastycznego wzrostu zakażeń i nie były przyczynkiem do zakażenia naszych najbliższych, szczególnie mówię tutaj o osobach starszych. Zachowajmy się odpowiedzialnie, żebyśmy po świętach wrócili do normalnej rzeczywistości, w której te liczby może nie spadną, ale będą na tym obecnym poziomie
mówił rzecznik MZ

11:31 Czechy

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało, że w niedzielę odnotowano w kraju 1999 nowych dodatnich wyników testów na obecność SARS-CoV-2, o 887 więcej niż przed tygodniem. W niedzielę w czeskich szpitalach było 4203 pacjentów z Covid-19.

W Czechach od marca, gdy zanotowano pierwsze przypadki SARS-CoV-2 zaraziło się 581 079 osób. Wśród 4203 obecnie hospitalizowanych pacjentów, 556 jest w ciężkim stanie. Od początku epidemii zmarło 4429 osób. W sobotę zanotowano 67 zgonów, w niedzielę - 45. Dane te będą jeszcze uaktualniane w ciągu poniedziałku.

11:30 Sondaż

Blisko 60 proc. Polaków boi się powikłań po szczepieniu przeciw Covid-19, ale grupa, która nie zamierza się szczepić, jest mniejsza i wynosi 47,7 proc. Zaszczepić się planuje 39 proc. respondentów - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski.

11:28 Francja

Około 500 osób zostało ewakuowanych przez policję w nocy z soboty na niedzielę z potajemnej imprezy towarzyskiej, która odbyła się w Marsylii w czasie obowiązującego we Francji lockdownu.

11:05 Testy na koronawirusa

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 6 mln 463 tys. osób. Ostatniej doby wykonano 19 913 testów, w tym 5885 antygenowych - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

10:49 Nowe dane

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. Mamy 4 896 nowych przypadków zakażeń. Ostatniej doby zmarło 96 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w naszym kraju to 1 140 572 zakażonych. Nie żyje 22 960 spośród nich.

10:06 Koronawirus w Polsce

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 18 tys. 813 osób, u których potwierdzono zakażenie, a 1807 jest pod respiratorami - podało Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z Covid-19 przygotowanych jest 37 tys. 411 łóżek i 3103 respiratory.

09:53 Wielka Brytania

Od dziś w 150 brytyjskich przychodniach zdrowia rozpoczynają masowe szczepienia na koronawirusa. Niecały tydzień temu rozpoczęto je w szpitalach.

Na poniższych wykresach możecie zobaczyć dane dotyczące pandemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii i innych krajach. 

09:51 Rosja

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 27 328 zakażeń koronawirusem, o ponad 750 mniej niż dzień wcześniej - przekazał sztab rządowy. Zmarło w kraju w tym okresie 450 osób. Ogólna liczba zakażeń wynosi teraz w Rosji 2 681 256, a liczba zgonów na Covid-19 - 47 391.

09:30 Boże Narodzenie

Na rządowych zespołach zarządzania kryzysowego nie ma omawianych wariantów zaostrzenia restrykcji przed świętami Bożego Narodzenia. Obecne ograniczenia będą obowiązywać do świąt włącznie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

08:58 Kambodża

W Kambodży oficjalnie nie zarejestrowano ani jednej ofiary Covid-19 - przyznał Marcin Frejer, Polak mieszkający w tym kraju od pięciu lat, w rozmowie z Onetem. Do tej pory w Kambodży, liczącej 16 milionów mieszkańców, koronawirusa zdiagnozowano jedynie u 359 osób. 

"Pierwszy zdiagnozowany przypadek osoby zarażonej Covid-19 odnotowano w Kambodży w okolicach 27 stycznia 2020" - czytamy na portalu. 

Był to obywatel Chin przebywający w mieście Sihanoukville, na południu Kambodży. Na początku lutego został wypisany ze szpitala jako osoba wyleczona - opowiada Frejer. 

08:54 Domowa Opieka Medyczna

"Jesteś objęty programem Domowa Opieka Medyczna? Wykonuj pomiary pulsoksymetrem codziennie. Ich częstotliwość w ciągu dnia zależy od lekarza POZ" - zaleca Ministerstwo Zdrowia. 

08:50 Ukraina

Na Ukrainie liczba wykrytych od marca zakażeń koronawirusem przekroczyła 900 tys. Minionej doby potwierdzono 6451 przypadków, 5154 osoby wyzdrowiały, a 93 zainfekowanych zmarło - przekazał w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

08:48 Osocze

Cytat

Dzięki licznym apelom w mediach o oddawanie osocza udało się zgromadzić zapas tego składnika krwi i nie powinno go brakować dla tych zakażonych koronawirusem, u których można go zastosować w terapii
ocenił krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej prof. Piotr Radziwon

08:30 Ropa

Ceny ropy rosną na giełdach paliw w reakcji na rychłe wprowadzenie szczepionki na Covid-19 w USA i po informacjach o eksplozji tankowca na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.

08:00 Szczepionka

Zawarty w szczepionce przeciw Covid-19 mRNA wnika do komórki człowieka, ale nie wnika do jądra komórkowego, gdzie jest DNA. Obawy, że może dojść do modyfikacji genomu, są bezpodstawne - mówi tygodnikowi "Sieci" prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii.

07:56 Kiedy koniec pandemii?

Mamy ambicje, żeby zapanować nad pandemią w 2021 roku. A to znaczy, że mamy 11 miesięcy na to, by zaszczepić 15-18 mln osób - ocenił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk w rozmowie był pytany m.in. o to, kiedy rozpoczną się szczepienia na koronawirusa. 

Jak tylko Pfizer dostarczy pierwsze szczepionki. Zgodnie z obecnymi deklaracjami nastąpi to w pierwszej połowie stycznia. Ale podchodzimy do tego ostrożnie - powiedział. Poinformował też, że założenie jest takie, że kiedy szczepionka do nas trafi, to pierwsza osoba zaszczepiona ma być "trzy-cztery dni od przyjazdu" i będzie to personel medyczny. 

Będą to pracownicy wybranych szpitali. Biały personel, administracja, panie salowe. Zawarliśmy to w strategii - wyjaśnił. Jak dodał, personel medyczny z pracownikami to ok. 900 tys. osób.

07:30 Ciąża

Planowane są badania bezpieczeństwa i immunogenności szczepionki przeciw SARS-CoV-2 u kobiet w ciąży i w okresie laktacji - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. Dodał, że już teraz trwają badania przedkliniczne w modelu zwierzęcym; ich wstępne wyniki powinny być znane jeszcze w grudniu.

07:12 Indie

W ciągu minionej doby w Indiach wykryto 27 071 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych ministerstwa zdrowia tego kraju. Zmarło w tym okresie 336 osób, u których zdiagnozowano Covid-19.

07:10 Polska

W ubiegłym miesiącu z powodów innych niż zakażenie koronawirusem zmarło niemal 70 proc. więcej osób niż w listopadzie 2019 r. Przyczyną wzrostu liczby tych zgonów jest m.in. ograniczona dostępność do leczenia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

06:30 Litwa

Rząd Litwy zdecydował, że w związku z sytuacją epidemiczną kwarantanna w kraju została przedłużona do 31 stycznia.

Zamknięta zostanie większość sklepów, ograniczona będzie możliwość poruszania się. 

06:15 Włochy

Udział we mszy w czasie Bożego Narodzenia w kościołach we włoskiej archidiecezji Lukka w Toskanii możliwy będzie po zarezerwowaniu miejsca. Można to zrobić wchodząc na specjalną stronę internetową lub telefonicznie.

06:01 Niemcy

Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) poinformował o 16 362 zarejestrowanych podczas ostatniej doby przypadkach zakażeń koronawirusem, to o 3 832  mniej przypadków zakażeń niż w niedzielę rano.

Odnotowano też mniej zgonów na Covid-19, w niedzielę rano było ich 321, w poniedziałek 188.

Od początku pandemii w Niemczech zarejestrowano 1 337 078 przypadków zakażeń koronawirusem i 21 975 zgonów na Covid-19.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła wczoraj, że rząd planuje zamknąć od 16 grudnia do 10 stycznia większość sklepów, których działalność nie jest niezbędna. 

05:56 Brazylia

Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, w związku z dotkliwą suszą która nawiedziła wiele regionów kraju i skutkami pandemii wzywa do maksymalnego oszczędzania wody i energii elektrycznej.

"Jeśli możesz zgasić światło i skrócić kąpiel, Brazylia będzie ci wdzięczna. Kąpcie się trochę szybciej, aby współpracować w ten sposób z rządowym programem oszczędzania energii, której ceny strzelają w górę"- brzmi prezydenckie przesłanie przekazywane od kilku dni przez brazylijskie media.

Ekonomiści należący do ścisłej ekipy prezydenta Bolsonaro, których ekspertyzy i wypowiedzi cytuje od kilku dni  stołeczny portal informacyjny "Correio Braziliense",  wyrażają zaniepokojenie szybko rosnącą inflacją wywołaną, ich zdaniem, załamaniem się gospodarki w wyniku pandemii koronowirusa.

05:55 Meksyk

Ministerstwo zdrowia Meksyku w niedzielę zarejestrowało 8 608 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 249 ofiar śmiertelnych spowodowanych przez Covid-19.

W ciągu ostatnich 24 godzin eksperci ministerstwa zidentyfikowali 8 608 przypadków infekcji, o 3 449 mniej niż w sobotę.Zgonów na Covid-19 było o 436 mniej niż w sobotę.

Liczba zakażeń w kraju od początku pandemii wzrosła do 1 250 044 przypadków, zgonów do 113 953 zgonów.

05:37 USA

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w nocy, że w ciągu ostatniej doby obecność koronawirusa potwierdzono u 219 510 Amerykanów. Zmarło 2 368 osób.

05:29 Kanada

Premier Justin Trudeau opublikował na Twitterze zdjęcie szczepionek zabieranych z samolotu. Kanada zatwierdziła w ubiegłą środę szczepionkę wyprodukowaną przez amerykańskiego producenta leków Pfizer i niemiecką firmę BioNTech. Szczepionki są przeznaczone do 14 miejsc dystrybucji w całym kraju.

Zgodnie z decyzją rządu szczepienia w Kanadzie rozpoczną się w poniedziałek w dwóch domach opieki długoterminowej w prowincji Quebec.

Rąd kanadyjski niedawno zmienił umowę z Pfizer i BioNTech, tak aby w tym miesiącu otrzymać do 249 000 dawek.

05:28 USA


W USA rozpoczęto dystrybucję szczepionek przeciw koronawirusowi, wyprodukowanych przez firmę Pfizer. Do środy preparat ma dotrzeć do 636 miejsc w Stanach Zjednoczonych. Do końca roku natomiast pierwszą dawkę szczepionki otrzymać ma 20 mln Amerykanów.