"​Nowy wariant" koronawirusa został wykryty w Wielkiej Brytanii - powiedział minister zdrowia tego kraju Matt Hancock. Podkreślił, że rozprzestrzenianie się tego szczepu może mieć związek z rozwojem epidemii w południowo-wschodniej Anglii.

W ostatnich dniach zidentyfikowaliśmy "nowy wariant" koronawirusa, który może mieć związek z coraz szybciej rozwijającym się rozprzestrzenianiem wirusa w południowo-wschodniej Anglii - powiedział Hancock.

Wstępne analizy sugerują, że ten wariant rozprzestrzenia się szybciej od wcześniej znanego nam szczepu. Zidentyfikowaliśmy ponad tysiąc przypadków zakażenia "nowym wariantem", głównie na południu Anglii. Zakażenia zlokalizowano na prawie 60 obszarach i ich liczba szybko się zwiększa - mówił minister zdrowia.

Hancock podkreślił, że Światowa Organizacja Zdrowia została już poinformowana. Dodał, że "nic nie wskazuje" na to, że choroba wywoływana przez "nowy wariant" wirusa jest bardziej niebezpieczna, ani że szczepionki nie pomogą w jego zwalczaniu.

Zdajemy sobie sprawę z tego genetycznego wariantu wykrytego u tysiąca pacjentów w Anglii - powiedział jeden z ekspertów WHO Mike Ryan. Widzieliśmy już wiele wariantów, wirus ewoluuje i zmienia się cały czas - dodał. 

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii podkreślił, że w Londynie wprowadzone zostaną jeszcze ostrzejsze restrykcje covidowe. Oznacza to m.in. zamknięcie barów i restauracji i wprowadzenie dodatkowych restrykcji dot. spotkań.