"Do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja" - przyznał w rozmowie z TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak podkreślił, szczepionka na Covid-19 będzie zabezpieczała Polaków przed zakażeniem, ale bezpieczeństwo pojawi się w perspektywie dłuższej niż najbliższe miesiące.

W rozmowie z TVP Info Waldemar Kraska powiedział, że w styczniu w Polsce pojawi się 1 mln 100 tys. szczepionek, czyli wystarczy jej dla 500 tys. pracowników służby zdrowia.

Niestety, nie wszyscy medycy będą chcieli się zaszczepić na koronawirusa - przyznał. W tej fazie, kiedy prowadzone są listy chętnych do szczepienia służby zdrowia w ponad 500 polskich szpitalach, niestety szczepionka nie cieszy się popularnością - zauważył.

Powinniśmy dać przykład Polakom, że warto się szczepić. Nawet, jeśli przechorowaliśmy i jestem tzw. ozdrowieńcami nie mamy pewności, że po raz drugi nie zachorujemy - ocenił Kraska. Zapowiedział też, że w kampanii promującej szczepienie na Covid-19 wezmą udział zarówno lekarze, politycy, jak i celebryci.

Na pytanie, czy grozi Polsce trzecia fala pandemii, wiceminister odpowiedział, że sama szczepionka nie wystarczy, by uchronić wszystkich przed zakażeniami. Zaznaczył, że wciąż potrzeba zachowywać dystans społeczny.