"Dla mnie informacja o tym, że sędziowie niejako z automatu mają dostęp do klauzulowanych informacji, była wielkim zaskoczeniem. Jako minister prezydencki musiałem przejść całą procedurę, bardzo żmudną" - mówił w Rozmowie w południe w Radiu RMF24 Wojciech Kolarski - minister w Kancelarii Prezydenta RP, kandydat PiS-u na europosła. "Niezależność sędziowska nie może być niezależnością od zdrowego rozsądku i bezpieczeństwa" - dodał.

"System nie może być dziurawy"

Wojciech Kolarski mówił w Radiu RMF24, że wnioskiem ze sprawy byłego sędziego Tomasza S., który poprosił o azyl polityczny na Białorusi, powinna być zmiana procedur obowiązujących sędziów. Chodzi o sprawdzanie ich, zanim dostaną dostęp do informacji niejawnych.

Kontrywiadowcza kontrola jest potrzebna. System nie może być dziurawy - podkreślał prezydencki minister. Jak to zostanie opisane w sensie formalnym? To wymaga namysłu i decyzji - przyznał. 

"W sprawach bezpieczeństwa Polski potrzebna jest współpraca"

W rozmowie pojawił się też temat nowej, rządowej komisji, która miałaby zbadać rosyjskie wpływy w Polsce. 

To prezydent przed rokiem podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich - mówił Wojciech Kolarski. Prezydentowi bardzo zależało i zależy na tym, żeby dla bezpieczeństwa Polski sprawa badania wpływów rosyjskich została zbadana w sposób dogłębny i rzetelny - dodał prezydencki minister i kandydat na europosła. 

Stanowisko prezydenta się absolutnie nie zmieniło. Zmieniło się stanowisko premiera. Bardzo dobrze, że tak się stało. Szkoda, że po roku - zauważył gość Piotra Salaka. Jak podkreślił, "obecna koalicja teraz przyznaje rację prezydentowi". 

Czy Kancelaria Prezydenta RP będzie współpracować z nową komisją ds. wpływów rosyjskich? W sprawach bezpieczeństwa Polski potrzebna jest współpraca. Prezydent zawsze o tym mówi. Również w tej sprawie konieczna jest współpraca dla dobra państwa - zapewniał Wojciech Kolarski. 

"Mam wrażenie, że Sikorski stara się o jakieś stanowisko międzynarodowe"

Piotr Salak pytał też swojego gościa o to, czy po ewentualnym zdobyciu mandatu europosła będzie wspierał potencjalną kandydaturę Radosława Sikorskiego na stanowisko komisarza UE ds. obrony. 

Jeżeli polski komisarz zostanie zgłoszony zgodnie z obowiązującymi przepisami, na podstawie ustawy kompetencyjnej, oczywiście będę wspierał taką kandydaturę - deklarował Wojciech Kolarski. 

Mam wrażenie, że minister Sikorski stara się o jakieś stanowisko międzynarodowe. Nie wiem, czy będzie się starał o stanowisko komisarza - zauważył gość Radia RMF24. Jak dodał, stanowisko Pałacu Prezydenckiego ws. takiego kandydata "będzie uzależnione od doświadczenia tej współpracy, która ma miejsce teraz - od tego, jak minister będzie traktował np. stanowisko prezydenta ws. ambasadorów". 

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: