330 tys. ludzi uczestniczy w rosyjskiej pełnoskalowej wojnie przeciwko Ukrainie - powiadomił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow. W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis odwiedzili Kijów. Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim wyrazili poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Wcześniej odwiedzili Irpień w obwodzie kijowskim, gdzie rosyjscy żołnierze dopuścili się zbrodni wojennych na cywilach. To zapis relacji z najważniejszych wydarzeń z 113. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:59

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek wieczorem w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych określił dzień wizyty przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii w Kijowie, podczas której poparli oni przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE, jako prawdziwie historyczny.

23:49

23:06

36 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, które znalazły się w najnowszym pakiecie pomocy wojskowej z USA wystarczy Ukrainie na ok. tydzień walki - powiedziała wiceszefowa ukraińskiego MON Hanna Malar portalowi Politico. Dodała, że Rosja zużywa niemal dwukrotnie więcej pocisków w ciągu jednego dnia.

22:50

22:24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił odpowiednim organom państwowym ocenę ryzyka ewentualnej inwazji wojsk rosyjskich z terytorium Białorusi na cztery ukraińskie obwody - powiedział w czwartek w telewizji sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

22:21

Ukraina odczuła wsparcie czterech silnych krajów Unii Europejskiej - powiedział w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podsumowując wizytę w Kijowie prezydentów Francji i Rumunii, kanclerza Niemiec i premiera Włoch.

22:17

Propozycje Rosji w sprawie rozmów to nie więcej niż próba okłamania świata: demonstracja gotowości do dialogu, a potem nóż w plecy - napisał w czwartek na Telegramie doradca szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

22:12

Olaf Scholz był poruszony tym, czego wojska rosyjskie dopuściły się w podkijowskim Irpieniu - piszą niemieckie media w czwartek po wizycie kanclerza Niemiec na Ukrainie. "Zobaczyć horror na własne oczy to jednak coś innego", to zmienia perspektywę - dodają.

22:01

To od Ukrainy zależy, na jakich warunkach zostanie zakończona wojna z Rosją, to do niej należy decyzja o ewentualnych koncesjach terytorialnych - podkreślił prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie udzielonym w czwartek w Kijowie francuskiej stacji telewizyjnej TF1.

21:45

21:41

To od Ukrainy zależy, na jakich warunkach zostanie zakończona wojna z Rosją, to do niej należy decyzja o ewentualnych koncesjach terytorialnych - podkreślił prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie udzielonym w czwartek w Kijowie francuskiej stacji telewizyjnej TF1.

21:11

Rosjanie prowadzą ostrzał z artylerii, wyrzutni rakietowych i z powietrza wzdłuż linii frontu w Donbasie - informuje w czwartek po południu sztab generalny armii ukraińskiej. Ukraińcy odparli szturm przeciwnika w rejonie Słowiańska i Bachmutu w obwodzie donieckim.

21:01

Rosja ma przewagę artyleryjską nad Ukrainą, w niektórych miejscach wynoszącą nawet 20:1, ale broń przekazywana Ukraińcom broń pozwoli im na znaczące postępy na wschodzie kraju - ocenił w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

21:00

W walkach na froncie poległ Roman Ratuszny, znany ukraiński aktywista. Trumna z ciałem 24-latka przejechała w czwartek ulicami Kijowa. Ludzie tacy jak on powinni zostawać prezydentami, a nie ginąć na wojnie - powiedział w rozmowie z PAP kijowianin Jewhen.

20:57

Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz zakończyli wizytę w Kijowie i wsiedli do pociągu na dworcu w stolicy Ukrainy - podała w czwartek wieczorem telewizja RAI. Podczas prawie 12-godzinnego pobytu na Ukrainie odwiedzili zniszczony przez Rosjan Irpień i spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

20:47

Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba, dopóki na wolną i niepodległą Ukrainę nie powróci pokój - zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, publikując w czwartek na Twitterze nagranie z załadunku armatohaubic Caesar do transportowego Antonowa.

20:10

Premier Włoch Mario Draghi powiedział w czwartek w Kijowie, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie poprosił o dalsze dostawy broni dla swojego kraju podczas spotkania z nim oraz z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

19:31

Liderzy francuskiej opozycji skrytykowali w czwartek wyjazd prezydenta Emmanuela Macrona do Kijowa na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi we Francji. "To szaleństwo", wyjazd ma "ukryty motyw wyborczy" - uznano.

19:20

Tylko w maju Rosjanie mogli wywieźć z Ukrainy ponad 180 tys. ton zboża o wartości blisko 70 mln euro - ustalił projekt śledczy Schemy z ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

18:48

330 tys. ludzi uczestniczy w rosyjskiej pełnoskalowej wojnie przeciwko Ukrainie - powiadomił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.

18:40

Spodziewamy się, że w następnym pakiecie pomocy dla Ukrainy znajdą się kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS - powiedział w czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak dodał, wyrzutnie przekazywane są partiami ze względu na ograniczone możliwości "absorbcji" nowej broni przez stronę ukraińską.

18:36

18:26

Rosja przewozi rodziny wojskowych do okupowanych miejscowości na Ukrainie, m.in. w Chersoniu - powiadomiła w czwartek wiceminister obrony Hanna Malar. Rosjanie zajmują mieszkania osób, które "uciekły, by ratować swoje życie".

18:25

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas wizyty w Kijowie w czwartek ogłosili, że Ukraina powinna otrzymać status kraju kandydującego do UE. Szef niemieckiego rządu nie ogłosił jednak dostaw nowej broni dla Ukrainy, wymienił tylko zapowiedziane już wcześniej rodzaje broni - zauważa dziennik "Bild".

18:20

Powodem wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Kijowie jest tocząca się kampania parlamentarna i walka o głosy wyborców. Zaś dla kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Włoch Mario Draghi to okazja do podbudowania sobie wizerunku - oceniają Ukraińcy.

18:05

17:41

Przywódcy Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii wyrazili poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej podczas wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w Kijowie po ich spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

17:28

Chcemy widzieć Ukrainę w UE, więc będziemy wspierać ją w tych dążeniach; wartości związane z wolnością i niepodległością są częścią europejskiego projektu - nie możemy hamować tego procesu - powiedział premier Włoch Maro Draghi w Kijowie.

Musimy zorganizować eksport zboża z Ukrainy, odważnie walczyć z wywołanym przez Rosję problemem, tak jak walczy prezydent Zełenski - stwierdził.

17:22

Rosyjski śmigłowiec zestrzelony w Chersoniu.

17:21

Rosja musi wycofać swoje wojska i zgodzić się na rozmowy pokojowe - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

17:19

Ukraina sama zdecyduje o kontekście i formacie rozmów pokojowych, nigdy nie zażądamy od niej ustępstw w jej konflikcie z Rosją - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w czwartek w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Ukrainy, Niemiec, Włoch i Rumunii. Zapowiedział, że Francja przekaże Ukrainie dodatkowe sześć systemów artyleryjskich Caesar.

17:03

Rosyjska agresja wobec Ukrainy to agresja wobec całej Europy; im więcej broni dostaniemy od sojuszników, tym prędzej wyzwolimy nasze ziemie - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii.

16:43

16:42

Ukraina może na nas liczyć, sprawa bezpieczeństwa Europy rozstrzyga się teraz, na ukraińskiej ziemi. Ukraina sama zdecyduje o kontekście i formacie rozmów pokojowych, nigdy nie zażądamy od niej ustępstw w jej konflikcie z Rosją - powiedział Emmanuel Macron w Kijowie.

16:14

Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba, by wygrała wojnę - zapewniła w czwartek szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss. Podkreśliła, że jeśli Rosja nie zostanie pokonana, to w swojej agresji nie zatrzyma się na Ukrainie.

15:50

W Lisiczańsku na wschodzie Ukrainy co najmniej trzy osoby zginęły, a siedem jest rannych po zbombardowaniu budynku, w którym ukrywali się ludzie - powiadomił szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

15:40

Podczas czwartkowej wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Kijowie po raz drugi rozległ się tam alarm przeciwlotniczy - poinformował przebywający na miejscu reporter agencji dpa.

Wraz z Scholzem do stolicy Ukrainy przyjechali w czwartek także prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi. Dołączył do nich prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Krótko po ich przybyciu rano ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

15:30

Rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z kanclerzem Niemiec, prezydentem Francji, premierem Włoch oraz prezydentem Rumunii dobiegły końca - powiadomił  szef gabinetu ukraińskiego przywódcy Andrij Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Ukraina ma mocne poparcie koalicji międzynarodowej" - zaznaczył Jermak. Dodał, że strona ukraińska przekazała rozmówcom pełny pakiet propozycji sankcji wobec Rosji.

15:05

Obliczenia think tanku Instytut Gospodarki Światowej (IfW) w Kilonii pokazują, który kraj i w jakim stopniu zaoferował wsparcie dla Ukrainy; z zestawienia wynika, że wbrew deklaracjom władz Niemiec liczby dotyczące pomocy udzielonej przez ten kraj są zawstydzające, zwłaszcza w porównaniu z krajowymi projektami rządu, takimi jak rabat paliwowy - podaje w czwartek dziennik "Welt".

14:46

Dmitrij Miedwiediew znów szokuje. Były prezydent Rosji tym razem skomentował przybycie do Kijowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, premiera Włoch Mario Draghiego oraz prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa.

"Europejscy miłośnicy żab, wątróbek i spaghetti kochają przyjeżdżać do Kijowa" - napisał na Twitterze Miedwiediew. "Bez pożytku. Obiecują Ukrainie członkostwo w Unii Europejskiej i stare haubice. Napiją się wódki i pojadą pociągiem do domu, jak sto lat temu. I wszystko w porządku. Ale to nie przybliży Ukrainy do pokoju. Zegar tyka" - dodał wiceszef Rady Bezpieczeństwa.

14:27

Spotkanie na szczycie w Kijowie.

13:47

Brytyjski rząd ogłosił objęcie sankcjami kolejnej grupy obywateli Rosji, w tym komisarz praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej, za jej rolę w przymusowym odbieraniu ukraińskich dzieci z obwodów ługańskiego i donieckiego oraz ich wysyłaniu od adopcji w Rosji.

Jak wskazano w wydanym komunikacie, Lwowej-Biełowej zarzuca się "umożliwienie brutalnego odebrania 2000 bezbronnych dzieci z obwodów ługańskiego i donieckiego oraz zaaranżowanie nowej polityki ułatwiającej ich przymusową adopcję w Rosji". Sankcjami objęty został także patriarcha Cyryl, będący głową Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, za wyraźne poparcie rozpoczętej przez prezydenta Władimira Putina napaści na Ukrainę. 

Ponadto na liście znaleźli się Siergiej Sawostianow, wiceprzewodniczący Moskiewskiej Dumy Miejskiej, Aleksiej Isajkin, prezes Grupy Wołga-Dniepr, firmy transportowej, która na mocy umowy z rosyjskim rządem przewozi samolotami kluczowe towary, oraz czterech pułkowników z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, jednostki odpowiedzialnej za zabójstwa, gwałty i torturowanie cywilów w Buczy.

13:43

Kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości Bożego Ciała w Warszawie podkreślił, że wobec toczącej się obok Polski wojny w Ukrainie "trzeba prosić Boga o pokój, bo on, a nie wojna jest celem". "Tak woła Kościół i tak nieustannie przypomina nam papież" - zaznaczył kardynał. Wyjaśnił, że Franciszkowi "nie chodzi o naiwny pacyfizm". "To jest istota Ewangelii. Tymczasem, jak ocenił kardynał - papież jest niezrozumiany przez świat, media, które mało doceniają warstwę etyczną, aksjologiczno-religijną w mówieniu o wojnie, które trwa obok nas".

13:19

Nowe dostawy broni z USA pomogą Ukrainie odzyskać terytoria okupowane przez Rosję, w tym Krym i Donbas - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany w czwartek przez stację CNN. Dodał, że Rosja liczyła na opanowanie Kijowa w 12 godzin.

Wyzwolimy wszystkie nasze terytoria, wszystkie, w tym Krym. Krym jest dla Ukrainy strategicznym celem, ponieważ jest ukraińskim terytorium (...) Ale będziemy to robić krok po kroku - powiedział Reznikow w wywiadzie udzielonym CNN w Brukseli.

12:55

W Kijowie rozpoczęło się wczesnym popołudniem spotkanie przybyłych tam rano premiera Włoch Mario Draghiego, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerza Niemiec Olafa Scholza z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podała Ansa. W spotkaniu uczestniczy też prezydent Rumunii Klaus Iohannis, który dołączył do trzech przywódców. Po rozmowie z Zełenskim mają wystąpić razem na konferencji prasowej.

12:52

W środę z Ukrainy do Polski wjechały ponad 24 tysiące osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 25 tysięcy osób - podała Straż Graniczna. Od dnia ataku Rosji na Ukrainę SG odnotowała ponad 4 mln przyjazdów do Polski i ponad 2 mln wyjazdów na Ukrainę. Straż Graniczna kolejny raz odnotowała w ciągu dnia więcej wyjazdów na Ukrainę, niż przyjazdów do Polski. 

12:44

"Wzywamy Olafa Scholza do uwolnienia ciężkiej broni z zasobów Bundeswehry, które nie zmniejszy zdolności obronnych Republiki Federalnej" - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk. "Nic nie stoi na przeszkodzie, by Niemcy udostępniły armii ukraińskiej znaczną część własnych 800 transporterów opancerzonych Fuchs, 325 czołgów Leopard 2 czy 380 Marderów w celu zmiażdżenia wojsk rosyjskich"

12:18

Podczas wizyty w Irpieniu kanclerz Niemiec Olaf Scholz, cytowany przez agencję dpa, zwrócił uwagę, że całe miasto zostało zniszczone, choć nie było w nim celów wojskowych. "To dużo mówi o brutalności rosyjskiej agresji, której celem jest po prostu zniszczenie i podbój" - oświadczył Scholz, dodając, że Irpień jest bardzo ważnym sygnałem, że coś trzeba zrobić.

"To straszna wojna. Rosja prowadzi ją z ogromną brutalnością, nie zwracając uwagi na ludzkie życie. To musi się wreszcie skończyć" - podkreślił.

12:13

Ukraińcy mają nadzieję, że wizyta kanclerza Olafa Scholza "będzie miała nie tylko znaczenie symboliczne, ale i przełomowe" - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w internetowym wydaniu gazety "Rheinische Post". Pomoc wojskowa Niemiec musi zostać podniesiona "na nowy jakościowo poziom" - podkreślił.

Jest "bardzo ważne, aby szef niemieckiego rządu zobaczył na własne oczy zniszczenia spowodowane rosyjską agresją, porozmawiał z ofiarami wojny" - powiedział Melnyk.

11:58

"To bohaterskie miasto, naznaczone piętnem barbarzyństwa" (...) "Tu popełniono zbrodnie wojenne, dokonano  masakry" - powiedział dziennikarzom podczas wizyty w Irpieniu prezydent Emanuel Macron.

"Francja od pierwszego dnia stoi po stronie Ukrainy" - zapewnił prezydent Macron, pytany przez dziennikarzy o swoje wcześniejsze słowa, aby "nie upokarzać Rosji".

11:53

Perspektywy przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE były tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premier Danii Mette Frederiksen - poinformował szef BPM Jakub Kumoch. Podkreślił, że Polska, Słowacja i inne kraje regionu prowadzą akcję na rzecz poparcia Ukrainy.

11:30

Wyłącznie Ukrainie należy zostawić decyzję, kiedy i na jakich warunkach rozpocząć rozmowy z Rosją - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, komentując słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, nawołującego do rozmów ukraińsko-rosyjskich. "Bez wątpienia należy wyrazić satysfakcję, że w czwartym miesiącu wojny ci panowie ustalili wspólną agendę i udali się do Kijowa, to w relacjach z Ukrainą jest bardzo cenne" - powiedział.

11:23

Czterej europejscy przywódcy zostali oprowadzeni po ruinach Irpienia przez pełnomocnika prezydenta Ukrainy ds. integracji europejskiej, Ołeksija Czernyszowa - podała agencja informacyjna dpa. Irpień jest jedną z miejscowości zniszczonych ostrzałami przez wojska rosyjskie w początkowej fazie inwazji. Po wycofaniu się Rosjan z tego terenu odkryto ślady wskazujące na celowe zabijanie cywilów.

11:07

"Świat jest po waszej stronie" - powiedział przedstawicielom władz Irpienia na Ukrainie premier Włoch Mario Draghi stojąc przed zbombardowanymi przez Rosjan budynkami. 

10:59

Odwiedzający Ukrainę Emmanuel Macron, Olaf Scholz i Mario Draghi dotarli do zrujnowanego przez Rosjan Irpienia.

10:48

Do Kijowa przybył dziś także prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

10:43

W czasie wizyty w Ukrainie przywódcy Francji, Niemiec i Włoch udadzą się do miasta Irpień w obwodzie kijowskim, gdzie wojska rosyjskie dokonały masakry - podała agencja Ukrinform, cytując wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

"My (przywódcy Francji, Niemiec i Włoch) spotkamy się z prezydentem (Ukrainy Wołodymyrem) Zełenskim. Udamy się również na miejsce, w którym dokonano masakry. To miasto Irpień" - powiedział Macron. Prezydent Francji dodał, że chciałby zapewnić Ukraińców o wsparciu ze strony Europy. "Chciałbym wysłać Ukraińcom sygnał wsparcia i europejskiej jedności" - powiedział.

10:38

"Należy rozpocząć negocjacje i nadać Ukrainie status kandydata" - powiedział francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune w stacji FranceInfo. "Musimy dać Ukrainie ten sygnał. Krajowi, który dziś jest w stanie wojny, który jutro, mam nadzieję, jak najszybciej będzie musiał się odbudować, będzie potrzebował czasu w szczególności na zrealizowanie podstawowych norm dotyczących wejścia do UE" - stwierdził Beaune, który w swoich wcześniejszych wypowiedziach dla mediów podkreślał, że wejście Ukrainy do UE "może zająć dekady". 

10:23

Niemiecka minister obrony powiedziała w czwartek w Brukseli, że trzy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, które Niemcy zobowiązały się dostarczyć Kijowowi, mogą trafić na Ukrainę w lipcu lub sierpniu, po przeszkoleniu ukraińskich żołnierzy w zakresie używania tej broni.

10:19

Mer Kijowa Witalij Kliczko cieszy się z przyjazdu kanclerza Niemiec Olafa Scholza do stolicy Ukrainy. Kliczko powiedział dziennikowi "Bild": "Jako mer jestem szczęśliwy i dumny, że kanclerz Niemiec odwiedza nasze miasto razem z prezydentem Francji i szefem rządu Włoch".

Zdaniem Kliczki "jest to znak wielkiego wsparcia w czasie, gdy wizyta w Kijowie jest nadal ryzykowna, ponieważ w każdej chwili mogą uderzyć rakiety".

10:17

W Kijowie zabrzmiały syreny ostrzegające przed atakiem z powietrza, wkrótce po tym, jak do ukraińskiej stolicy przybyli z wizytą prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier włoskiego rządu Mario Draghi. Z informacji podanych przez niemiecki dziennik "Bild" na jego stronie internetowej wynika, że trzej europejscy przywódcy znajdują się w hotelu.

10:14

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk oświadczyła, że nie oczekuje "świetlanych obwieszczeń" w czasie wizyty przywódców Niemiec, Francji i Włoch w Kijowie, ale samą wizytę określiła jako "historyczne spotkanie" - przekazała w czwartek stacja CNN.

"Nie jestem pewna, czy po spotkaniu będą świetlane obwieszczenia, ale niezależnie od tego, jak ono się skończy, będzie to historyczne spotkanie, które może doprowadzić albo do silniejszej Europy, albo do silniejszej Ukrainy" - powiedziała Wereszczuk.

09:58

Celem wizyty jest zapewnienie Ukrainy, "że pomoc, którą organizujemy, finansowa, humanitarna, ale także w zakresie broni, będzie kontynuowana" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz, cytowany przez telewizję ARD. Scholz ponownie podkreślił, że pomoc ta będzie udzielana tak długo, jak będzie to konieczne "dla walki Ukrainy o niepodległość".

09:53

W nocy rosyjska rakieta wystrzelona z powietrza uderzyła w przedmieście miasta Sumy na północy Ukrainy, zabijając czterech i raniąc sześciu ludzi - poinformował szef władz obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

Powiedział, że kolejny atak rakietowy uderzył w czwartek o 5 rano w miasto Dobropole, które leży przy granicy z Rosją, a następnie zza granicy wystrzelono w kierunku miasta 26 pocisków moździerzowych. 

09:50

Trwa rosyjski szturm na Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; Rosjanie niszczą miasto i okolice, starając się je zdobyć, nie bacząc przy tym na własne straty w ludziach - ogłosił szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

"Wróg naciska na Siewierodonieck. Szturm na miasto trwa w tym momencie. Nasze wojsko broni" - oświadczył Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform. Przypomniał, że w środę siły ukraińskie odparły kolejny atak we wsi Toszkiwka. Hajdaj podkreślił, że początkowo celem Rosji było zdobycie Kijowa w ciągu trzech dni, a po prawie czterech miesiącach wojny stara się ona zająć Siewierodonieck, nie licząc się z własnymi stratami. W mieście ze 100 tys. mieszkańców pozostało około 10 tys. - dodał.

09:32

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Mario Draghi, którzy rozpoczęli w czwartek wizytę w Kijowie, "przywiozą" Ukrainie status państwa kandydującego do UE - ocenił doradca ukraińskiego MSW Wiktor Adrusiw, cytowany przez portal informacyjny RBK.

"Z moich informacji wynika, że Macron, Scholz i Draghi wiozą nam status kandydata do UE. I... prośbę o powrót do procesu negocjacyjnego w Putinem" - oświadczył Andrusiw. 

09:27

Na kijowskim dworcu Emmanuel Macron został powitany przez ambasadora Francji na Ukrainie Etienne'a de Poncins oraz ukraińskiego ministra ds. europejskich - informuje biuro Macrona. Wraz z nim przybyli tam Olaf Scholz i Mario Draghi.

Francuskie media podkreślają, że stosunki między Macronem a Zełeńskim bywały napięte od początku wojny z Rosją, m.in. z powodu odmowy nazwania "ludobójstwem" zbrodni rosyjskich popełnianych na Ukrainie. "Myślę, że jesteśmy w momencie, gdy my, Unia Europejska, musimy wysłać wyraźne sygnały polityczne Ukrainie i narodowi ukraińskiemu w kontekście, w którym od kilku miesięcy bohatersko stawiają opór" - powiedział Macron w środę, pytany o możliwy wyjazd do Kijowa, którego Pałac Elizejski nie potwierdzał do ostatniego momentu. 

08:57

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Mario Draghi dojechali już do Kijowa pociągiem z Polski. Wraz z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem mają się spotkać z Wołodymyrem Zełenskim.

08:38

W Donbasie wojska rosyjskie coraz bardziej operują w tworzonych doraźnie i nieobsadzonych w pełni zgrupowaniach, a walki na linii frontu mogą się sprowadzać do małych grup żołnierzy, gdzie niektóre atuty Rosji tracą znaczenie - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Wszystkie główne mosty na rzece Doniec Siewierski, łączące będące przedmiotem walki miasto Siewierodonieck z terytorium znajdującym się w rękach ukraińskich, zostały najprawdopodobniej zniszczone. Ukraina prawdopodobnie zdołała wycofać dużą część swoich oddziałów bojowych, które początkowo utrzymywały miasto. Sytuacja nadal jest niezwykle trudna dla sił ukraińskich i ludności cywilnej pozostającej na wschód od rzeki. Ponieważ mosty najprawdopodobniej zostały zniszczone, Rosja będzie musiała albo przeprowadzić przeprawę przez sporną rzekę, albo posunąć się naprzód na pozostających w impasie flankach, aby przekształcić zdobycze taktyczne w przewagę operacyjną" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:20

Krym to wciąż Ukraina - przypominają kierowcom ulotki w krymskiej okupowanej Ałuszcie.

07:56

Mario Draghi, Emmanuel Macron i Olaf Scholz dotarli już na Ukrainę - podają tamtejsze media. W Kijowie mają rozmawiać m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

07:47

Od początku inwazji na Ukrainę w obwodzie czernichowskim Rosjanie zabili 478 cywilów a 692 ranili - poinformował w czwartek Ukrinform na podstawie komunikatu prokuratury okręgowej w Czernichowie zamieszczonego na Facebooku.

"Od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę i rozpoczęcia działań wojennych w rejonie Czernichowa zginęło 478 cywilów, w tym 334 mężczyzn, 122 kobiety i 22 nieletnich. Kolejne 692 osoby zostały ranne" - informuje na Facebooku prokuratura okręgowa.

07:34

Zachodni urzędnicy ogłosili w środę nowe dostawy ciężkiej broni dla Ukrainy. Będzie to bezcenne wsparcie dla sił ukraińskich, zwłaszcza w przedłużających się walkach z Rosją na wschodzie kraju - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów, zawierający broń ochrony wybrzeży, nowoczesne systemy rakietowe, artylerię i amunicję. Inne kraje NATO zapowiedziały dalsze dostawy ciężkiej broni po konsultacjach z ministerstwem obrony Ukrainy - podkreślili eksperci ISW.

07:02

Deklaracje prezydenta Bidena o tym, że USA nie będą naciskać na Ukrainę w sprawie negocjacji i ustępstw na rzecz Rosji nie są pustymi słowami, ale rzeczywistą polityką Waszyngtonu - przekonuje w rozmowie z PAP były ambasador USA w Kijowie William Taylor. Dyplomata odrzucił też sugestie, że Zachód musi być ostrożny i nie upokarzać Kremla.

06:53

Prezydent USA Joe Biden zażądał w środę od koncernów naftowych wyjaśnienia, dlaczego nie zwiększają podaży paliw na rynku i oskarżył je o uzyskiwanie dodatkowych i nieusprawiedliwionych gigantycznych dochodów.

W liście skierowanym do dyrektorów Marathon Petroleum Corp., Valero Energy Corp. i Exxon Mobil Corp. prezydent wysunął zarzut, iż celowo zmniejszają one ilość przerabianej ropy naftowej aby utrzymywać ceny paliw na wysokim poziomie. Jak poinformował Reutera urzędnik Białego Domu, który zastrzegł sobie anonimowość, list trafił również do dyrektorów Philips 66, Chevron Corp., British Petroleum (BP) i Shell.

"W czasie wojny zyski rafinerii, znacznie wyższe od normalnych, przekładają się bezpośrednio na amerykańskie rodziny, co jest nie do przyjęcia" - napisał Biden w liście, do którego dotarł Reuter. Prezydent zwrócił uwagę, że niski poziom rafinacji ropy powoduje, że ceny paliwa w USA wzrastają szybciej niż ceny ropy.

06:45

Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz oczekiwani są w czwartek rano w Kijowie, dokąd jadą nocnym pociągiem. Ich podróż do stolicy Ukrainy, rozpoczętą w Rzeszowie, relacjonuje wysłannik włoskiego dziennika "La Stampa".

Reporter Ilario Lombardo ujawnia szczegóły podróży, zorganizowanej w największej dyskrecji. Samoloty rządowe z trzech krajów wylądowały w środę w Rzeszowie, skąd delegacje pojechały do Medyki na granicę polsko- ukraińską. Tam trzej liderzy wsiedli do pociągu jadącego do Kijowa. Po 11-godzinnej podróży przywódcy trzech wielkich państw europejskich spotkają się w czwartek rano z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i zobaczą "skandal ludzkości zgwałconej przez broń inwazji"- stwierdza autor relacji. 

06:40

Zadaniem  numer jeden jest przyspieszenie przywracania pokoju - powiedział w nocy ze środy na czwartek w nagraniu wideo umieszczonym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że następny pakiet sankcji musi zawierać rezygnację z rosyjskiej ropy.

"Nasze siły zbrojne robią to znakomicie. Odpierają ataki okupantów. Dokonują kontrataków. Nasi dyplomaci muszą kontynuować działania  we wszystkich możliwych kierunkach, na wszystkich szczeblach, zarówno oficjalnych jak i nieoficjalnych" - podkreślił.