Rosjanie prowadzą ostrzał z artylerii, wyrzutni rakietowych i z powietrza wzdłuż linii frontu w Donbasie – informuje w czwartek po południu sztab generalny armii ukraińskiej. Ukraińcy odparli szturm przeciwnika w rejonie Słowiańska i Bachmutu w obwodzie donieckim.

"Na kierunku donieckim wróg nie przestaje ostrzeliwać pozycji wojsk ukraińskich wzdłuż linii styczności, główne wysiłku koncentrując w rejonie Siewierodoniecka i Bachmutu" - podaje sztab w podsumowaniu w czwartek.

Oprócz zmasowanego ognia artylerii oraz ostrzału z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Rosjanie używali w czwartek również lotnictwa. Ze śmigłowców Ka-52 ostrzelali m.in. cele cywilne w miejscowości Jakowliwka, a także cele w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju.

Pod Słowiańskiem siły ukraińskie odparły szturm przeciwnika w kierunku miejscowości Dołyna, zmuszając Rosjan do wycofania się.

Sztab powiadomił również o udanym odparciu szturmu w kierunku miejscowości Berestowe na północny wschód od Bachmutu.

Duże straty po rosyjskiej stronie

Wojska rosyjskie prowadziły ostrzał artyleryjski i rakietowy także pod Charkowem, w obwodach zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim. Z artylerii atakowane były również miejscowości przy granicy z Rosją w obwodach sumskim i czernihowskim.

Według ukraińskiego sztabu duże straty po stronie rosyjskiej burzą rosyjskie plany szybkiego przesuwania się w głąb Ukrainy.

"Zwiększyła się liczba przypadków zwalniania dużej liczby żołnierzy z powodu ich odmowy udziału w działaniach zbrojnych na terytorium Ukrainy. To uniemożliwia wzmocnienie i odnowienie rosyjskich pododdziałów w zaplanowanych terminach" - utrzymuje sztab.