Mamy 195 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - poinformowało przed godziną 18 Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (80), łódzkiego (45), małopolskiego (17), wielkopolskiego (13), śląskiego (11), podkarpackiego (11), dolnośląskiego (8), zachodniopomorskiego (5), opolskiego (4) i lubuskiego (1). W sumie - we wtorek - koronawirus był przyczyną śmierci 19 osób. Po rekordowych wzrostach liczby zakażonych w ostatnich dniach minister zdrowia przyznał w RMF FM, że "rząd rozważa przywrócenie obostrzeń". 10 kopalń Polskiej Grupy Górniczej wstrzyma wydobycie węgla 12 czerwca - takie ustalenie zapadło podczas spotkania zarządu spółki ze związkowcami. Również później, niż zapowiadał rząd, otwarte mogą zostać piłkarskie stadiony. Od wtorku można natomiast pobierać aplikację do śledzenia COVID-19: ProteGo Safe.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


17:35 POLSKA NAJNOWSZE DANE

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że we wtorek w sumie odnotowano 400 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło łącznie 19 osób. Tym samym bilans zakażeń wzrósł w naszym kraju do 27 560 przypadków.

23:16 POLSKA

Byłoby dobrze, gdyby w czasie trwającej kampanii wyborczej, wszyscy kandydaci na prezydenta na spotkaniach z sympatykami przypominali o maseczkach i dystansie - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia był wieczorem gościem "Wydarzeń" w Polsat News. Minister został poproszony o odniesienie się do zdjęć kilku kandydatów na prezydenta z ich spotkań. Widać było m.in. pozowanie do zdjęć bez maseczek, podawanie rąk i brak dystansu.

"Apel mój do wszystkich kandydatów jest jeden. Apeluję do wszystkich kandydatów na prezydenta: przekonujmy naszych sympatyków, w sensie sympatyków kandydatów, żeby nie zarażali się wzajemnie. Inaczej nie pójdą do wyborów" - powiedział minister.

22:20 BELGIA

103-letni belgijski lekarz zamierza pokonać maraton, codziennie spacerując po swoim ogrodzie, żeby zebrać pieniądze na badania nad koronawirusem. Zainspirował go Brytyjczyk Tom Moore - informuje agencja Reutera.

21:36 MAŁOPOLSKA

Kolejny z redemptorystów z Tuchowa został zakażony koronawirusem - poinformował starosta tarnowski Roman Łucarz. W sumie zakażonych jest 34 z 56 zakonników.

Koronawirusem zakażonych jest też 18 sióstr józefitek, które zajmują się podopiecznymi tamtejszego Domu Pomocy Społecznej oraz dwóch pensjonariuszy.

Wyniki pozostałych osób z placówki są ujemne. COVID-19 nie stwierdzono również u biskupa tarnowskiego Leszka Leszkiewicza, który był obecny na święceniach kapłańskich w Tuchowie podczas  których doszło do zakażenia.

21:25 BELGIA

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Belgii zamierza przygotować wytyczne, które mają zagwarantować, że będzie można organizować demonstracje i marsze protestacyjne bez łamania obostrzeń w czasie pandemii koronawirusa - donosi "Brussels Times".

20:45 POLSKA

Nieprawdziwa jest teza, że jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną, to wymyka się ona spod kontroli" - stwierdził wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

20:25 SŁOWACJA

Premier Igor Matovicz poinformował, że Słowacja odchodzi od większości obowiązujących jeszcze ograniczeń związanych z koronawirusem. M.in. otworzyła granice dla kolejnych 16 państw, ale bez Polski. Od środy maseczki są obowiązkowe w sklepach i komunikacji.

20:00 CHINY

Produkty z łuskowców nie znalazły się w najnowszym, oficjalnym zestawieniu lekarstw chińskiej medycyny tradycyjnej - podały we wtorek chińskie media. Według części badaczy ssaki te mogły być ogniwem pośrednim w przejściu koronawirusa Sars-CoV-2 na człowieka.

19:46 FRANCJA

25 czerwca zostanie otwarta dla zwiedzających paryska wieża Eiffla - poinformowała firma zarządzająca najsłynniejszą atrakcją turystyczną Francji. Wieża w powodu pandemii koronawirusa jest zamknięta od niemal trzech miesięcy.

"Nie możemy się doczekać, aż wieża ponownie przywita gości, oczywiście pod warunkiem zachowania wszelkich środków ochrony i obowiązujących norm sanitarnych" - poinformowano w komunikacie.

19:30 POPOŁUDNIOWY GOŚĆ RMF FM

"Do galerii handlowej w najbliższym czasie nie zamierzam chodzić i w miejsca, gdzie jest większa liczba ludzi - tego trzeba unikać" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM chirurg, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.

19:15 POLSKA

Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce na milion mieszkańców przypada 31 zgonów spowodowanych koronawirusem. Resort zamieścił na Twitterze wykres, jak wypada nasz kraj na tle innych państw.

19:00 KRAKÓW

Negatywne wyniki dały testy w kierunku koronawirusa przeprowadzone u dziewięciu pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK). Na wyniki czeka jeszcze 11 osób z placówki. W środę Gmach Główny MNK zostanie zdezynfekowany.

18:30 WIELKA BRYTANIA

O 286 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 40 883 - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę, a godz. 17 w poniedziałek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

286 nowych zgonów to ponad dwa razy więcej, niż w ciągu poprzednich dwóch dni łącznie.

18:15 LINIE LOTNICZE

84 mld dolarów - na tyle szacuje starty linii lotniczych Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA). Oczekuje się jednak, że - mimo ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa na świcie - ruch pasażerski wzrośnie w 2021 roku o 55 proc.

18:00 POLSKA

Na razie nie będzie dalszego ograniczania liczby łózek w szpitalach jednoimiennych - ustalił reporter RMF FM. Dwa takie szpitale - przyjmujące tylko pacjentów z koronawirusem - zostały wygaszone, czyli wróciły do normalnego funkcjonowania. Część pozostałych placówek ograniczyła liczbę miejsc zakaźnych.

16:35 FRANCJA

Prokurator Paryża Remy Heitz poinformował we wtorek agencję AFP o rozpoczęciu śledztwa w sprawie postępowania rządu wobec pandemii koronawirusa, które ma ujawnić możliwość popełnienia przestępstwa przez "krajowych decydentów".

16:20 ŚLĄSK

Koronawirus cały czas atakuje w kopalniach. W najbliższych 8-10 dniach spodziewamy się jeszcze dość wysokiego poziomu identyfikacji przypadków osób zakażonych koronawirusem. Testowane są bardzo duże grupy górników i ich rodzin - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

15:54 ProteGo Safe

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło aplikację do śledzenia koronawirusa: ProteGo Safe, wykorzystującą technologię Apple i Google.

Jak zapewnił na konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski: rozwiązanie jest bezpieczne i stworzone z troską o prywatność użytkowników.

15:39 OTWARCIE STADIONÓW MOŻE SIĘ OPÓŹNIĆ

Piłkarskie stadiony mogą pozostać zamknięte o dwa tygodnie dłużej, niż planowano - to, jak ustalili dziennikarze RMF FM, najbardziej prawdopodobny obecnie scenariusz. Chodzi o duży wzrost liczby zakażeń koronawirusem na Śląsku.

"Skoro zatrzymujemy kopalnie, (...) to jak mamy pozwolić ludziom iść na mecz?" - takie retoryczne pytanie usłyszał reporter RMF FM Mariusz Piekarski.

15:31 ZOBACZ DEBATĘ ONLINE!

O 60-80 procent może spaść liczba podróży turystycznych na świecie - szacuje powiązana z ONZ Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) z siedzibą w Madrycie. Wszystko oczywiście z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa: branża turystyczna jest jedną z najbardziej poszkodowanych.

W jaki sposób ta sytuacja zmieni turystykę? Czy branża będzie potrafiła się odbudować?

Zapraszamy na kolejną debatę z serii Przystanek IDEA: "Turystyka pyta o drogę"!

14:53 RZESZÓW

Z powodu wykrycia u czterech osób zakażenia koronawirusem oddział nefrologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie został zamknięty do odwołania.

Jak poinformował p.o. dyrektora szpitala Marek Wiater, zarażone osoby to troje lekarzy w sile wieku i około 70-letni pacjent.

Ten ostatni został przetransportowany do szpitala zakaźnego w Łańcucie, troje lekarzy z kolei przebywa w domach na kwarantannie.

"U pozostałych sześciu pacjentów, przebywających na oddziale, przeprowadzono badania, pobrano wymazy i czekamy na wyniki" - podał Marek Wiater.

14:44 POSTÓJ w PGG DOPIERO od PIĄTKU

10 kopalń Polskiej Grupy Górniczej wstrzyma wydobycie węgla między 12 czerwca a 3 lipca - takie ustalenie zapadło podczas spotkania zarządu spółki z działającymi w niej związkami zawodowymi.

Wcześniej minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiadał wstrzymanie wydobycia w 10 kopalniach i tzw. ruchach PGG - a także w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej - już od dzisiaj.

Dzisiaj związkowcy z PGG spotkali się z kierownictwem spółki, by rozmawiać o szczegółach przestoju. Po spotkaniu lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek poinformował, że zatrzymanie wydobycia nastąpi dopiero w najbliższy piątek. Do tego czasu dyrekcje kopalń opracują harmonogramy związane ze wstrzymywaniem prowadzonych w zakładach prac.

Postój obejmie kopalnie: ruch Chwałowice, Rydułtowy, Marcel, Halemba, Pokój, Piast, Ziemowit, Bolesław Śmiały, Mysłowice-Wesoła i Wujek.

14:35 BELGIA

"Ze względu na charakter usług seksualnych zachowanie dystansu społecznego 1,5 metra nie jest możliwe. Po przyjściu do miejsca, w którym świadczone są usługi seksualne, należy myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je żelem z alkoholem. Jednorazowa lub płócienna maska na usta (...) powinna być noszona zarówno przez prostytutki, jak i klientów. Wyjątek dotyczący noszenia maski na usta ma zastosowanie podczas seksu oralnego" - takie wytyczne dla prostytutek i ich klientów, wypracowane we współpracy z przedstawicielami władz, opublikowała na swoich stronach organizacja Violett, która zrzesza pracowników branży seksualnej w Belgii.

14:19 GLIWICE

1068 pracowników oświaty przebadano dotąd pod kątem koronawirusa w Gliwicach. U 10 osób wykryto przeciwciała, ale dalsze badania zweryfikowały, że są zdrowe - poinformował rzecznik prezydenta Gliwic Łukasz Oryszczak.

Testy przesiewowe sfinansowało miasto w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na COVID-19 w Gliwicach. W mieście działa kopalnia Sośnica, gdzie stwierdzono liczne zakażenia koronawirusem.

13:39 TESTY na KORONAWIRUSA

W Polsce przeprowadzono dotąd 1 087 853 testy na koronawirusa, w tym w ciągu ostatniej doby: ponad 17 tysięcy testów - takie dane przekazało Ministerstwo Zdrowia.

12:41 Belgia

Od poniedziałku do pracy będą mogły wrócić prostytutki w belgijskiej Antwerpii. Zarówno panie, jak ich klienci będą m.in. musieli nosić maski. Jednak dzielnica czerwonych latarni w Brukseli, decyzją władz gminy Sint-Joost-ten-Node, na razie nie będzie działać.

Prostytucja w Belgii jest legalna. Tamtejsze władze nie przewidują systematycznego testowania prostytutek na obecność koronawirusa. 

12:33 Czarnogóra

Czarnogóra otwiera się na turystów z Polski. Kraj ten reklamuje się jako miejsce wolne od koronawirusa, ponieważ oficjalnie nie odnotowano tu nowych przypadków zakażenia COVID-19 w ciągu ostatnich kilku tygodni.

12:30 Kościół a koronawirus

Epidemia koronawirusa pozbawiła Kościół katolicki w Hiszpanii dochodów na poziomie co najmniej 30 mln euro. Większość z tych środków to pieniądze, które Kościół otrzymuje w formie datków.


11:30 Wołomin

Jeden pacjent i dwie osoby z personelu z oddziału neurologicznego w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w podwarszawskim Wołominie są zakażone koronawirusem. Oddział jest zamknięty i nie przyjmuje pacjentów. Osoby, które miały kontakt z zakażonymi objęto kwarantanną.

11:14 Otwarcie granic

Decyzja o otwarciu granic to nawet nie jest kwestia dni, ale być może kwestia godzin - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Od środy obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca, a Hiszpania otworzy się 22 czerwca.

Część państw rezygnuje także z kontroli na granicach i konieczności kwarantanny dla obywateli wybranych innych państw. Obecnie bez obostrzeń można podróżować między Czechami, Słowacją a Węgrami czy Austrią. Polska jest jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej, który wciąż ma zamknięte granice dla sąsiadów.

10:57 Teorie naukowe

Naukowcy amerykańskiej Harvard Medical School twierdzą, że koronawirus mógł rozprzestrzeniać się w Chinach już w sierpniu 2019 roku. Do takiego wniosku doszli analizując zdjęcia satelitarne szpitalnych wyjazdów i dane wyszukiwarek z Wuhanu w środkowych Chinach.

10:07 Nowe dane

Ministerstwo Zdrowia informuje, że mamy 205 nowych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (126), małopolskiego (26), podlaskiego (15), świętokrzyskiego (14), opolskiego (6), pomorskiego (5), dolnośląskiego (4), lubelskiego (4), lubuskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), wielkopolskiego (1), zachodniopomorskiego (1).

Jednocześnie resort informuje o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem.

Łącznie liczba zakażonych koronawirusem jest 27 365 osób, 1 172 osoby zmarłe.09:56 Małopolska

Już u 124 osób w rejonie Suchej Beskidzkiej stwierdzono koronawirusa. 20 z nich musi być leczonych w szpitalu. To w tej chwili największe ognisko Covid -19 w województwie małopolskim.

Zakażenia pojawiły się wśród rodzin górniczych zamieszkujących powiat suski. Następnie koronawirusa wykryto w jednym z większych zakładów pracy w tym rejonie. Na ponad 60 członków załogi ponad połowa zachorowała. Szwalnia została zamknięta, jednak ponad 300 osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi poddanych jest kwarantannie. 

09:52 Koronawirus w kopalniach

Znów wzrosła liczba górników zakażonych koronawirusem. O 219 nowych przypadkach informuje Jastrzębska Spółka Węglowa. Zakażenia potwierdzono w kopalni Jastrzębie-Bzie - tam jest 213 nowych przypadków, 6 kolejnych dotyczy górników z kopalni Budryk.

Od wczoraj nie wzrosła liczba zakażonych w kopalniach Pniówek i Zofiówka, gdzie są największe w JSW ogniska Covid-19.

W Polskiej Grupie Górniczej też przybyło osób z koronawirusem - 29 nowych przypadków jest w kopalni Marcel w Radlinie.

09:44 Węgry

Tylko trzy nowe zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, to najmniej od połowy marca; zmarły też dwie kolejne osoby. Łączna liczba zgonów osób chorych na Covid-19 od początku pandemii wzrosła na Węgrzech do 550. W sumie stwierdzono w tym kraju 4017 zakażeń koronawirusem. 2324 osób już wyzdrowiało.

09:25 Ozdrowieńcy

Wyzdrowiało już 13 196 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Hospitalizowanych jest 2039 osób, a niecałe 85 tys. przebywa w kwarantannie. Z kolei nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 19 496 osób. Są to osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się ich stan zdrowia, np. jeśli pracowały w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.

09:03 Ukraina

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto na Ukrainie u 394 osób, 13 chorych na Covid-19 zmarło, a 217 wyzdrowiało. Bilans zainfekowanych wzrósł do 27 856, zgonów do 810, a wyzdrowiałych do 12 412.

Rząd wyraził zaniepokojenie wzrostem liczby zachorowań i "masowym nieprzestrzeganiem zasad kwarantanny po jej złagodzeniu". W minionym tygodniu odnotowano na Ukrainie najwyższy dotąd dobowy bilans zakażeń - 588.

08:52 Obostrzenia sanitarne

"Do obostrzeń zawsze można wrócić" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. W rozmowie z Robertem Mazurkiem stwierdził, że "ma wrażenie, że Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię".

CAŁĄ ROZMOWĘ ROBERTA MAZURKA Z MINISTREM ZDROWIA ŁUKASZEM SZUMOWSKIM ZNAJDZIECIE TUTAJ

08:14 Szumowski w RMF FM

"Rekord zachorowań wynika z czegoś, co robimy w sposób bezprecedensowy w Europie, czyli wymazujemy gigantyczne zakłady pracy, jakimi są kopalnie. Jest to rodzaj badania przesiewowego - on nie wynika z kontaktów, nie wynika z informacji sanepidu, natomiast dzięki temu Śląsk jako region tak naprawdę jest w takim samym sposób wolny, czy te zajęty przez wirusa, jak inne województwa. W kopalniach jest bardzo dużo wzajemnych zakażeń" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 07:55 Pakistan

Pakistan odnotował ponad 100 zgonów na Covid-19 w ciągu jednego dnia, po raz pierwszy od połowy marca, gdy zaczęto prowadzić statystyki dotyczące epidemii koronawirusa w tym kraju. Władze nałożyły wówczas ograniczenia w ramach częściowej kwarantanny. Zdiagnozowano 4646 nowych przypadków infekcji, zwiększając tym samym liczbę infekcji od początku pandemii do 108 316.

Premier Imran Khan ostrzegł, że jego kraj najprawdopodobniej nie osiągnie szczytowej liczby infekcji nawet przed sierpniem.


07:36 Śląsk

Dziś ma zostać wstrzymane wydobycie w 12 śląskich kopalniach. Według wicepremiera Jacka Sasina, który ogłosił tę decyzję, pomoże to zdusić ogniska koronawirusa. W kopalniach mają być prowadzone roboty niezbędne do zabezpieczenia zakładów przed zagrożeniami naturalnymi oraz prace, które umożliwią powrót do normalnej produkcji po 3 tygodniach. Tyle ma trwać postój w 10 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej i dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

06:50 Niemcy

W ciągu ostatniej doby w RFN odnotowano 252 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2, zwiększając ogólną liczbę infekcji od wybuchu pandemii do 184 193 - podał we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). 16 osób zmarło, przez co bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł do 8674.

06:45 Śląsk

W poniedziałek zanotowano największą od początku epidemii liczbę 599 potwierdzonych nowych przypadków. 326 z nich wykryto w woj. śląskim. Zdecydowana większość dotyczyła górników i ich rodzin. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że ok. 98 proc. zakażeń koronawirusem w kopalniach przebiega bezobjawowo.

05:51 Włochy

Kilka tysięcy osób chorych na Covid-19 było w Lombardii, na północy Włoch, pod opieką 52 lekarzy i pielęgniarzy z Kuby, którzy pracowali w szpitalu polowym w mieście Crema. Po ponad trzech miesiącach Kubańczycy odlecieli z Mediolanu do swojego kraju.


05:44 Nowy Jork

Miasto Nowy Jork weszło w pierwszą fazę przywracania normalności po epidemii koronawirusa. Władze stanu zezwoliły na otwarcie lokali usługowych oraz handlowych. Pomimo stopniowego odmrażania gospodarki, ulice Nowego Jorku na razie pozostają względnie puste.


05:17 USA

W Kalifornii w USA już w najbliższy piątek kina będą mogły być otwarte, jeśli otrzymają zgodę władz lokalnych i spełnią dodatkowe warunki. Największym "zagłębiem kinowym" w USA jest hrabstwo Los Angeles, gdzie w ciągu ub. weekendu zanotowano ponowny wzrost zachorowań.

05:15 Meksyk

W Meksyku wykryto 2 999 nowych przypadków koronawirusa, co zwiększyło ich łączną liczbę do 120 102. Oficjalna liczba zgonów z powodu pandemii wzrosła z 13 699 w niedzielę do 14 053 w poniedziałek.

Rząd przyznaje jednak, że liczby te dotyczą jedynie przypadków potwierdzonych a rzeczywista liczba zachorowań i zgonów spowodowanych przez wirus COVID-19 jest prawdopodobnie znacznie wyższa (zdaniem ekspertów nawet trzykrotnie).