12 877 przypadków zakażenia koronawirusem, 644 ofiary śmiertelne i 3236 wyzdrowień – to aktualny bilans pandemii koronawirusa w Polsce. Na całym świecie potwierdzono już ponad 3 mln zakażeń koronawirusem. "Uruchomienie miejsc opieki nad dziećmi nie jest obowiązkiem; musimy to zrobić w maksymalnej trosce o bezpieczeństwo, o zdrowie dzieci i pracowników tych placówek" - stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wiele samorządów już zapowiedziało, że nie otworzy przedszkoli i żłobków 6 maja.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • W Polsce koronawirusa wykryto u 12 877 osób. Zmarło 644 z nich, a wyzdrowiało 3236.
  • Część samorządowców zapowiada, że nie otworzy 6 maja żłobków i przedszkoli; minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiada, że nie jest to obowiązkiem.
  • Na świecie najwięcej zachorowań odnotowano w USA, gdzie patogen wykryto u ponad miliona osób.
  • Globalna liczba zachorowań wynosi już ponad 3 mln
  • Chińscy badacze ustalili, że koronawirus może wciąż ukrywać się głęboko w płucach pacjentów uznanych za wyleczonych i wypisywanych ze szpitali.
  • Francuskie szpitale informują o 25 przypadkach ciężkich schorzeń u dzieci, które mógł wywołać koronawirus. 

23:48 Stan klęski żywiołowej w Portugalii

23:19 NBA: LeBron James chce dalej grać

Gwiazdor koszykarskiej ligi NBA LeBron James (Los Angeles Lakers) jest za kontynuacją zawieszonych 12 marca z powodu pandemii koronawirusa rozgrywek w momencie, gdy będzie to bezpieczne i możliwe.

23:10 Kolejna ofiara COVID-19 w Koleczkowie

Zmarł kolejny podopieczny Domu Seniora "Bryza" w Koleczkowie - podał w czwartek pomorski Sanepid. To piąta ofiara koronawirusa wśród mieszkańców ośrodka. Zakażenie stwierdzono łącznie u 83 osób. Krewny jednego z podopiecznych złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienie przestępstwa przez dyrekcję placówki.

22:44 Koronawirus w Irlandii

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły kolejne 43 osoby, wskutek czego łączna liczba zgonów wzrosła do 1232 - poinformowało w czwartek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

Liczba wykrytych zakażeń wzrosła w trakcie minionej doby o 359 i wynosi obecnie 20 612, ale jak podawało kilka dni temu ministerstwo zdrowia ponad 9 tys. osób już wyzdrowiało.

22:42 Chiny w styczniu zaczęły skupować maseczki i kombinezony

Od połowy stycznia chińskie konsulaty na całym świecie rozpoczęły w związku z koronawirusem wykupywanie sprzętu ochronnego, maseczek i kombinezonów, używając nieformalnych kanałów - podała w czwartek kanadyjska telewizja Global News.

22:40 W Portugalii stan klęski zamiast stanu wyjątkowego

Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w czwartek stan klęski z powodu pandemii koronawirusa. Zacznie on obowiązywać od 3 maja, czyli bezpośrednio po zakończeniu stanu wyjątkowego.

22:31 Wytyczne GIS ws. otwarcia przedszkoli

22:06 Kara za wizytę u narzeczonej

Karę w wysokości 400 euro otrzymał 18-latek z okolic Ankony w środkowych Włoszech, który o cztery dni przyspieszył dozwolone przez rząd od 4 maja odwiedziny u narzeczonej - podały włoskie media. Policjanci surowo wyegzekwowali przepisy w sprawie epidemii.

22:04 Koronawirus w Malezji

Rząd Malezji zamierza zezwolić na funkcjonowanie kolejnym firmom, zamkniętym w połowie marca na mocy regulacji, mających spowolnić rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa - poinformował w czwartek minister bezpieczeństwa i obronności Ismail Sabri Yaakob.

22:01 Badanie w Hiszpanii

Liczba osób, które mogły zachorować w Hiszpanii na Covid-19, może sięgać 1,2 mln - wynika z badania Fundacji Studiów Ekonomii Stosowanej (Fedea). Szacunki madryckiej instytucji są ponad pięciokrotnie wyższe od danych hiszpańskiego resortu zdrowia.

21:51 Trudeau o koronawirusie

Na początku stycznia naczelna lekarz kraju spotkała się z naczelnymi lekarzami prowincji w sprawie nowego wirusa zaobserwowanego w Chinach, a sprawę na bieżąco obserwował wywiad - poinformował w czwartek premier Kanady Justin Trudeau.

21:42 Co tarcza 3.0 oznacza dla uczelni?

Spłatę kredytów studenckich będzie można wstrzymać na pół roku, a osoby ubiegające się o stopień lub tytuł naukowy w trybie sprzed Konstytucji dla Nauki dostaną na to więcej czasu - m.in. takie zmiany dotyczące środowiska akademickiego znalazły się w uchwalonej w czwartek przez Sejm tzw. tarczy antykryzysowej 3.0.

21:33 Co jest w nowej tarczy antykryzysowej?

21:05 Pakistan zabrania eksportu

Władze Pakistanu zabroniły eksportu żywności podczas epidemii koronawirusa w obawie przed brakami na lokalnym rynku. Specjalna komisja bada podejrzaną sprzedaż cukru i zboża do Afganistanu. Lekarze obawiają się wzrostu zachorowań w czasie ramadanu.

20:48 Nowa wersja tarczy antykryzysowej

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu, wsparcie sektora drzewnego oraz zwiększenie ochrony pożyczkobiorców. Posłowie zgodzili się na wykreślenie z ustawy przepisów dot. Karty Nauczyciela.

20:46 Koronawirus w Portugalii

W ciągu ostatniej doby w Portugalii na Covid-19 zmarło 16 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi w kraju 989 - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

Służby sanitarne Portugalii wskazały, że zanotowany od środy bilans nowych zgonów wskutek zakażenia SARS-CoV-2 jest najniższy od ponad pięciu tygodni. Podczas poprzedniej doby liczba osób zmarłych na Covid-19 wyniosła 25.

20:41 Przedszkola i żłobki we Wrocławiu

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował w czwartek, że jest mało prawdopodobne, iż żłobki i przedszkola zostaną otwarte w stolicy Dolnego Śląska w przyszłym tygodniu. "Decyzja o otwarciu zostanie podjęta, gdy otrzymamy zapewnienie, że te placówki są bezpieczne" - podkreślił prezydent.

20:30 Martwy wirus dawał u ozdrowieńców fałszywy wynik

Setki pacjentów w Korei Południowej, którzy wyzdrowieli z Covid-19, miało pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa. Wywołało to obawy, że choroba nawraca u osób uznanych za ozdrowieńców. Teraz okazuje, że testy dawały fałszywy wynik - pokazywały obecność w organizmie "martwego wirusa".

20:20 Koronawirus w Stanach Zjednoczonych

19:55 LOT dalej uziemiony

LOT do 31 maja włącznie odwołuje wszystkie rejsy pasażerskie krajowe i międzynarodowe - poinformowała PAP spółka. Dodano, że decyzja zarządu narodowego przewoźnika podyktowana jest licznymi ograniczeniami w zakresie ruchu biznesowo-turystycznego, obowiązującymi na terenie UE i innych krajów.

19:54 Koronawirus w Kanadzie

W ciągu minionej doby w Kanadzie przybyło 459 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2; 86 osób zmarło na Covid-19. W sumie w Kanadzie koronawirus pokonał już 3082 osoby , a liczba potwierdzonych przypadków infekcji przekracza 52 tysiące. Dane przedstawiają stan z czwartku o 11 rano.

19:53 Porody rodzinne niezalecane

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną nie zalecamy porodów rodzinnych. Ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie podejmuje dyrektor szpitala - wynika z aktualizacji zaleceń konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztofa Czajkowskiego i konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii prof. Mirosława Wielgosia.

19:52 Koronawirus we Francji

289 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby, w tym 191 osób w szpitalach i 98 w zakładach opieki. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju wynosi obecnie 24 376 tys. - poinformował w czwartek francuski resort zdrowia.

19:51 USA: 71. proc. przebadanych więźniów ma koronawirusa

W więzieniach federalnych USA 71 proc. przebadanych pod kątem koronawirusa osób jest zakażonych Covid-19 - poinformowała w czwartek służba więzienna. Dziennik "Wall Street Journal" ostrzega, że epidemia może być w więzieniach bardziej rozpowszechniona niż przypuszczano.

19:50 Koronawirus w Wielkiej Brytanii

O 674 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 26711 - poinformował w czwartek po południu premier Boris Johnson.

Bilans obejmuje wszystkie zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 we wtorek a godz. 17 w środę, gdzie testy potwierdziły obecność koronawirusa. W środę brytyjskie ministerstwo zdrowia zmieniło sposób podawania statystyk i obecnie uwzględnione w nich są wszystkie zgony, a nie tylko te w szpitalach.

19:47 Koronawirus w Turcji

W Turcji potwierdzono 93 nowe zgony wskutek zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek minister zdrowia Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na Covid-19 zmarły 3174 osoby.

19:42 Zagadkowe wizyty listonoszów w DPS-ach

Zaskakujące sytuacje w Domach Pomocy Społecznej w Krakowie.

Jak dowiedzieli się nasi dziennikarze - dzisiejsze wizyty listonoszy w tych placówkach mogą wskazywać na zaawansowany etap przygotowań do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych.

Do Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Helclów przyszedł listonosz, który zapowiedział, że w najbliższą niedzielę przyniesie pakiety do głosowania. Listonosz, który przyszedł do do DPS-u przy ulicy Łanowej poprosił o dokładny spis mieszkańców. 

Miejski ośrodek pomocy społecznej przekazał, że takie informacje nie mogą być udzielane.  Poczta Polska nie odniosła się do sprawy.

19:36 Propozycje zabaw dla dzieci w domu

Dziś proponujemy podróż pozaziemską i to bez wychodzenia z domu. Poznamy gwiazdy, inne cywilizacje i zostawimy po sobie ślad w kosmosie.

19:32 Boris Johnson z dobrymi wiadomościami

19:18 Michaił Miszustin z koronawirusem

19:00 Premier Rosji ma koronawirusa

Premier Rosji Michaił Miszustin poinformował, że zdiagnozowano u niego koronawirusa.

18:58 Ponad 300 zgonów w Nowym Jorku

306 osób zmarło z powodu koronawirusa w stanie Nowy Jork w ciągu minionych 24 godzin - poinformował w czwartek gubernator Andrew Cuomo. Dzień wcześniej zmarło 330 chorych.

18:46 Wielka Brytania za szczytem zachorowań

Wielka Brytania minęła już szczyt zgonów z powodu koronawirusa - powiedział w czwartek po południu premier Boris Johnson. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rząd oceni, czy można dokonać złagodzenia wprowadzonych ograniczeń.

Johnson podkreślił, że pięć kluczowych warunków, od których spełnienia uzależnione jest poluzowanie ograniczeń, pozostaje w mocy.

18:41 Koronawirus we Włoszech

285 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Włoszech w ciągu ostatniej doby - poinformowała w czwartek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 27 967. Padł nowy rekord liczby wyleczonych jednego dnia - ponad 4600 osób.

Dobowa liczba zmarłych we Włoszech spadła w porównaniu z dniem poprzednim, gdy było ich ponad 320.

18:36 RPO zgłasza zastrzeżenia ws. zamknięcia szkół

Dla dzieci z najbiedniejszych rodzin obiad spożywany w szkole stanowił często najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Zamknięcie szkół je tego pozbawiło - alarmuje rzecznik spraw obywatelskich. Adam Bodnar wysłał pismo do ministra edukacji z zapytaniem, czy planowane jest wyżywienie uczniów w innej formie.

18:31 Koronawirus w DPS-ie w Czernichowie

Kilkanaście kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w ośrodku opieki w Czernichowie niedaleko Żywca. Tym samym liczba zakażonych wzrosła tam do około 50 osób.

18:24

18:18 Prezydent Sosnowca o otwieraniu żłobków i przedszkoli

"Chcielibyśmy żeby od 11 maja żłobki i przedszkola w Sosnowcu zaczęły powoli funkcjonować" - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. "Może pan minister Piontkowski oglądał "Zaczarowany ołówek", może "MacGyvera" - my nie potrafimy jakimś ołówkiem narysować sal, w których będą specjalne miejsca do izolacji. Nie potrafimy w ciągu chwili załatwić sprzętu, który jest niezbędny, żeby pracownicy, dzieciaczki i rodzice czuli się bezpieczni" - tłumaczył.

18:15

18:14 W weekend majowy raporty dot. koronawirusa raz dziennie

Ministerstwo Zdrowia w dniach 1-3 maja raz dziennie, o godz. 13.00 przekaże raport o nowych zakażeniach w Polsce - wynika z czwartkowego komunikatu resortu zdrowia.

Od 4 maja MZ powróci do raportowania dwa razy na dobę. Rano około 10.00 i po południu ok. 17.30.

18:11 W Portugalii rząd utrzymuje ograniczenia

Pomimo kończącego się 2 maja stanu wyjątkowego rząd Portugalii nie planuje przed czerwcem otwierania niektórych placówek gastronomicznych z obawy przed kolejną falą zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek minister gospodarki Pedro Siza Vieira.

18:07 W Hiszpanii 800 tysięcy mandatów

W związku z lekceważeniem zasad obowiązującego od połowy marca stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii służby wystawiły już ponad 805 tys. mandatów - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych tego kraju.

18:04 Muzeum Auschwitz zamknięte do końca czerwca

Początek lipca br. to najwcześniejszy możliwy termin otwarcia Muzeum Auschwitz - poinformowały w czwartek wieczorem służby prasowe placówki. Miejsce Pamięci zostało zamknięte z powodu epidemii koronawirusa 12 marca.

18:01 Sejmowa komisja za zmianami w Tarczy Antykryzysowej

Sejmowa komisja finansów zarekomendowała w czwartek Sejmowi przyjęcie kolejnych zmian w projekcie noweli tarczy antykryzysowej. Pozytywnie zaopiniowała kilka zmian zgłoszonych głównie przez PiS.

17:48 Fałszywie dodatnie próbki w Katowicach

Dodatkowo poinformowano, że w dniach 16-19 kwietnia, w Katowicach błędnie przekazano informację o 63 pozytywnych wynikach testów na koronawirusa, dlatego to zostaje odjęte od statystyk.

Tym samym, łącznie w Polsce do tej pory wykryto 12 877 przypadków koronawirusa. Zmarły 644 osoby.

17:41 16 kolejnych ofiar koronawirusa w Polsce

Resort zdrowia poinformował o kolejnych 16 zgonach spowodowanych koronawirusem. To: 67-letni mężczyzna z Tychów, 80-letnia kobieta z Bytomia, 78-letni mężczyzna z Gdańska, 68-letnia kobieta z Wrocławia, 85-letnia kobieta z Płocka, 91-letni mężczyzna z Radomia, 73-letnia kobieta, 93-letnia kobieta, 78-letnia kobieta, 87-letnia kobieta i 64-letni mężczyzna z Warszawy, 93-letni mężczyzna z Wolicy, 49-letni mężczyzna, 65-letni mężczyzna ze Zgierza i 81-letni mężczyzna, 90-letnia kobieta z Radomska.

Większość osób miała choroby współistniejące.

17:38 Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Popołudniu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 159 nowych przypadkach koronawirusa. Chodzi o osoby z województw: śląskiego (42), dolnośląskiego (37), mazowieckiego (25), małopolskiego (19), łódzkiego (18), zachodniopomorskiego (9), wielkopolskiego (5), podlaskiego (2), świętokrzyskiego (1) i podkarpackiego (1).

17:28 Liga włoska może nie zostać wznowiona

Włoska Liga Piłkarska poinformowała w opublikowanym w czwartek komunikacie, że zastosuje się do decyzji władz państwowych, jeśli one zdecydują, żeby nie wznawiać już rozgrywek w sezonie 2019/20.

Liga i kluby wielokrotnie nalegały na rozegranie ostatnich kolejek, ale w środę minister sportu Vincenzo Spadafora oświadczył, że "droga do kontynuowania rozgrywek" wydaje mu się "coraz węższa" i że "należałoby pójść śladem Francji i Holandii, które odwołały resztę sezonu".

17:26 Przedszkola i żłobki w Bydgoszczy od 11 maja

Miejskie żłobki i przedszkola w Bydgoszczy nie zostaną otwarte wcześniej niż 11 maja, gdyż kilka dni to za krótki czas, by w odpowiedzialny i bezpieczny sposób przygotować placówki na przyjęcie dzieci - poinformował w czwartek w komunikacie ratusz.

17:25 Koronawirus rozpocznie rewolucję urbanistyczną?

Francuskie media, omawiając projekty rządu i władz miejskich, które zakładają m.in. poszerzenie chodników oraz wybudowanie dziesiątek kilometrów dróg rowerowych, zastanawiają się czy epidemia koronawirusa będzie początkiem rewolucji urbanistycznej.

17:21 Inspektorzy sanitarni w DPS-ie w Czernichowie

Inspektorzy sanitarni jeszcze w czwartek wieczorem wejdą do ośrodka opieki długoterminowej w Czernichowie, aby na miejscu sprawdzić stan faktyczny - dowiedziała się PAP od rzecznik wojewody śląskiego Aliny Kucharzewskiej.

17:14 W Łodzi żłobki i przedszkola zostaną zamknięte

W Łodzi żłobki i przedszkola pozostaną zamknięte. Samorząd nie widzi możliwości otwarcia ich wcześniej, dopóki nie będzie pewności, że jest to bezpieczne dla dzieci i personelu - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Mamy po raz kolejny sytuację, kiedy rząd podrzuca kukułcze jajo do samorządów i całkowicie przerzuca odpowiedzialność w dobie epidemii, w szczycie epidemii, na to, aby to samorządy decydowały, czy otwierać placówki w postaci przedszkoli i żłobków. Rząd przekazuje nam codziennie informacje, żebyśmy się izolowali, żebyśmy na siebie uważali, a okazuje się, że od 6 maja samorządy postawione pod ścianą mają otwierać wymienione placówki - mówi wiceprezydent.

17:04 Kraków po majówce nie otworzy przedszkoli

Miejskie przedszkola w Krakowie nie będą otwarte od 6 maja. Niewykluczone, że ruszy opieka w żłobkach. 

My jako miasto jesteśmy gotowi, ale tutaj jest problem bardzo ważny - bezpieczeństwo. Zwróciliśmy się do powiatowego inspektora sanitarnego z prośbą o podanie nam wytycznych i powiedzenie, że jest to możliwe i niczym nie grozi - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

16:59 Koronawirus nie został stworzony przez człowieka

Wywiad USA ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka, ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej; bada jednak nadal, czy pochodzi od zakażonych zwierząt lub jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium - podało w czwartek biuro dyrektora wywiadu USA.

16:57 Remdesivir zwalcza COVID-19?

Zachęcająco wypadły wstępne wyniki prowadzonych w USA i innych krajach świata badań klinicznych nad lekiem antywirusowym remdesivir w leczeniu chorych z COVID-19 - wynika z przekazanych oficjalnie danych Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. Może on wkrótce stać się standardem w leczeniu tego schorzenia. Lek ten testowany jest też w Polsce.

16:51 Europa Środkowa dobrze radzi sobie z koronawirusem

Szybko podjęte i zdecydowane działania władz państw Europy Środkowo-Wschodniej przyczyniły się do tego, że liczba zgonów z powodu koronawirusa jest tam mniejsza niż w pozostałych częściach kontynentu - napisał w czwartek "Financial Times".

Jak wskazuje dziennik, różnice są uderzające. Dotychczas Hiszpania odnotowała 517 zgonów na milion osób, Włochy - 453, Francja - 353, a Wielka Brytania - 325. Natomiast na Słowacji są to cztery zgony, w Polsce - 16, w Czechach - 21, a w Austrii - 65. Tylko we wtorek Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania miały więcej ofiar śmiertelnych niż Czechy, Węgry czy Słowacja podczas całego kryzysu.

16:45 Był zakażony - wychodził do sklepu po alkohol

Sąd Rejonowy w wielkopolskim Pleszewie uwzględnił w czwartek wniosek prokuratury i zastosował trzymiesięczny areszt wobec 52-latka, któremu zarzucono spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego. Zakażony mężczyzna chodził do sklepu po alkohol - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

16:29 Warszawa: Podwyżki dla urzędników zatrzymane

Nie będzie podwyżek dla urzędników miejskich z powodu koronawirusa - poinformowała w czwartek PAP rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

"Ze względu na sytuację dochodową miasta w związku z trwającą pandemią koronawirusa, na dzień dzisiejszy Urząd m.st. Warszawy nie planuje podwyżek dla pracowników" - napisała Gałecka w odpowiedzi na pytania skierowane przez PAP.

16:19 Walka z koronawirusem eliminuje inne choroby zakaźne

Japońskie badania sugerują, że działania podjęte w związku z pandemią COVID-19 mogą ograniczyć liczbę zachorowań na grypę i inne choroby zakaźne - informuje pismo "JAMA".

16:10 Koniec kwarantanny przy granicach?

Dobra wiadomość dla części mieszkańców regionów przygranicznych. Ich protesty zdają się odnosić skutek, bo Ministerstwo Zdrowia publikuje projekt rozporządzenia, które m.in. znosi przymusową 14-dniową kwarantannę po przekroczeniu granicy. I to już od poniedziałku.

16:06 Odwrót epidemii we Włoszech?

We wszystkich regionach Włoch wskaźnik zakaźności koronawirusem wynosi mniej niż 1 - poinformował w czwartek szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Podkreślił, że krzywa zakażeń stale opada.

Tak zwany wskaźnik R, zwany też wskaźnikiem zakaźności, pokazuje, ile kolejnych osób zakaża jedna osoba z koronawirusem. Gdy wynosi on powyżej 1 oznacza to, że epidemia rozwija się, a gdy jest niższy, że powoli jest tłumiona, bo każdy zakażony przekazuje patogen mniej niż jednej osobie.

15:54 Protest fryzjerów

Fryzjerzy z Neapolu, strzygąc ludzi na jednym z placów, domagali się od rządu Włoch zgody na otwarcie ich salonów, zamkniętych z powodu pandemii od marca. Wcześniej zapowiedziano, że zakłady fryzjerskie mogą wznowić pracę 18 maja.

15:44 Belgia

660 osób uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin w Belgii; odnotowano 111 kolejnych zgonów - poinformowała Federalna Publiczna Służba Zdrowia. Dotychczas w Belgii zarejestrowano 48 519 zakażeń.

Liczby potwierdzają, że mimo znoszenia restrykcji i coraz luźniejszego podchodzenia do tych dalej obowiązujących, epidemia w Belgii ma coraz mniejszy zasięg.

15:38 Piosenka na czas pandemii

Naprawdę uśmiech sam pojawia się na twarzy i budzą się nowe siły - tak o prezentowanym przed fundację Mimo Wszystko utworze mówi jej założycielka Anna Dymna. Piosenka z tekstem Wojciecha Młynarskiego zatytułowana właśnie "Mimo Wszystko" to utwór na czas kwarantanny i epidemii koronawirusa.

15:26 Egzamin ósmoklasistów i matura

Nie widzę powodu, żeby ósmoklasiści i maturzyści musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminów - podkreślił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

15:24 Dom seniora w Liskowie

13 pracowników prywatnego domu seniora "Bursztynowe Zacisze" w Liskowie k. Kalisza zostało zakażonych koronawirusem. Przebywa tam 65 pensjonariuszy, ale ich wyniki na obecność wirusa nie są jeszcze znane - poinformował starosta kaliski Krzysztof Nosal.

Wcześniej koronawirusa wykryto w prywatnym ośrodku opieki długoterminowej Salus w Kaliszu, także prowadzonym przez właścicieli domu seniora.

Tam zakażonych zostało blisko 100 osób - pracownicy i pensjonariusze. Tych drugich, na polecenie wojewody wielkopolskiego, przetransportowano do szpitali zakaźnych w Wolicy i Poznaniu.

15:13 Czernichów

Coraz trudniejsza sytuacja w zakładzie opiekuńczym w Czernichowie koło Żywca. Wzrosła tam liczba zakażonych osób. Starostwo powiatowe w Żywcu pilnie prosi o pomoc śląskiego wojewodę - informuje reporter RMF FM Marcin Buczek.

W tej chwili zakażenie stwierdzono w co najmniej 37 przypadkach. W poniedziałek wymazy do badań pobrano od 189 osób, a znane są wyniki badań dopiero stu z nich.

Starostwo prosi wojewodę o wsparcie dodatkowym personelem medycznym i opiekuńczym. To oznacza, że pacjenci dalej byliby zabezpieczani w tej placówce. Wcześniej ratownicy działającej w Czernichowie zintegrowanej służby ratowniczej, w związku z trudną sytuacją, zaproponowali ewakuację albo wsparcie dla personelu. Starostwo stawia na to drugie rozwiązanie i stąd list do wojewody. W liście pojawia się też m.in. sugestia ewentualnego wsparcia ze strony wojska.

14:54 Wybory 2020

Jeszcze w czwartek lub w poniedziałek zawiadomimy prokuraturę i ABW w sprawie wycieku pakietu wyborczego, który ma być dostarczany obywatelom przed wyborami prezydenckimi - zapowiedział lider PO Borys Budka. To jest kompletna farsa z wyborów - ocenił.

14:53 Wybory 2020

"Procedura korespondencyjnego głosowania w takiej formule i czasie, jak proponuje rządząca partia to pseudowybory. Nie weźmiemy w nich udziału" - piszą we wspólnym liście byli polscy prezydenci i premierzy. "Mamy nadzieję, że podobnie uczynią kandydaci i wyborcy, którzy podzielają naszą troskę o demokratyczną przyszłość Polski" - podkreślają.

14:51 Złe wyniki testów w woj. śląskim

63 wyniki testów na obecność koronawirusa, wykonanych blisko dwa tygodnie temu przez laboratorium w Zabrzu, były fałszywie dodatnie - potwierdził śląski sanepid, który skorygował statystykę przypadków SARS-CoV-2. Obecnie - po weryfikacji - jest ich w regionie 2197.

14:24 Porody rodzinne

W związku ze złagodzeniem stanowiska Konsultanta Krajowego wznawiamy możliwość obecności przy porodzie zdrowej osoby towarzyszącej - poinformowały władze Szpitala Praskiego za pośrednictwem Facebooka.

Jak zaznaczono w komunikacie, osoba towarzysząca będzie poddawana przed wejściem do szpitala badaniom epidemiologicznym, w skład których wchodzą wywiad medyczny oraz badanie. "W przypadku wątpliwości, co do statusu zdrowotnego Personel Medyczny może odmówić wstępu" - poinformowano.

14:22 Tatry

Od poniedziałku 4 maja zostają otwarte wszystkie szlaki turystyczne w Tatrach - poinformowały  władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wejścia na drogę do Morskiego Oka i do Doliny Kościeliskiej będą jednak limitowane. Rusza także kolejka linowa na Kasprowy Wierch.

14:21 Holandia

W Holandii na Covid-19 zmarły kolejne 84 osoby, stwierdzono też 514 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w tym kraju 4 795 ofiar śmiertelnych. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 39 316 osób.

14:14 Protesty

Na niedzielę w Cieszynie zapowiadany jest kolejny protest mieszkańców regionu przygranicznego. Mają problemy z pracą po drugiej stronie granicy, na przykład w Czechach z powodu przymusowej, 14-dniowej kwarantanny. Tylko w powiecie cieszyńskim po czeskiej stronie pracuje ok. 12 tys.mieszkańców.

14:13 Interwencja RMF FM

Udana interwencja dziennikarzy RMF FM w sprawie problemu z odebraniem dziecka ze szpitala przez kobietę, u której w marcu zdiagnozowano koronawirusa. Chodzi o historię, która wydarzyła się na Oddziale Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

14:12 Tadżykistan

Władze Tadżykistanu poinformowały o wykryciu pierwszych 15 przypadków zakażenia koronawirusem. Wcześniej tygodniami utrzymywały, że w kraju nie ma wirusa.

14:11 Białoruś

846 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu minionej doby odnotowano na Białorusi; zmarło pięć osób. Liczba zakażonych od początku epidemii przekroczyła już 14 tys. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 89.

14:04 Maseczkomaty

W Łodzi ruszył montaż 20 maseczkomatów. Będzie w nich można zaopatrzyć się w maseczkę wielokrotnego użytku, z atestem. Maseczkomaty staną w dostępnych dla mieszkańców lokalizacjach w całym mieście - poinformował magistrat.

14:03 Wybory 2020

W obecnym stanie prawnym nie da się w pełnym zakresie przeprowadzić wolnych wyborów - mówi szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak w rozmowie z PAP. Trzeba mieć na uwadze zdrowie i życie wyborców, jak i członków organów wyborczych. Należy wprowadzać specjalne metody głosowania, a głosowanie korespondencyjne jest najprostsze do wprowadzenia; Byłoby najlepsze, aby Polacy mogli zdecydować, czy chcą głosować osobiście, czy też korespondencyjnie - podkreśla. 

13:54 Żłobki i przedszkola

Uruchomienie miejsc opieki nad dziećmi nie jest obowiązkiem; musimy to zrobić w maksymalnej trosce o bezpieczeństwo, o zdrowie dzieci i pracowników tych placówek - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef MZ powiedział na konferencji prasowej, że zapewnienie opieki dla najmłodszych dzieci jest niezbędne. Niektóre osoby po prostu muszą pójść do pracy, np. medycy - powiedział Szumowski.

W żadnych zaleceniach nie ma, że po uruchomieniu żłobków i przedszkoli dzieci i opiekunowie muszą nosić maseczki - powiedział minister. Zaznaczył, że w grupie może przebywać 12 dzieci, z możliwością zwiększenia maksymalnie o dwoje w sytuacjach wyjątkowych.

Jeśli rodzic nie będzie mógł posyłać dziecka z określonych powodów do żłobka czy przedszkola, zapewniamy zasiłek opiekuńczy - mówiła podczas konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W związku z zapowiedzią otwarcia przedszkoli i żłobków 6 maja część samorządów już zapowiedziała, że w tym terminie tego nie zrobi. O wątpliwościach samorządów przeczytasz >>>TUTAJ<<<.

13:51 Testy

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 338 tys. 027 próbek - testy wykonano u 307 tys. 098 osób - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Zakażenie wykryto u 12 tys. 781 osób, z których 628 zmarło. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 13,5 tys. testów.

13:50 Dom seniora Marconi w Świdnicy

24 osoby - 16 pensjonariuszy i ośmiu pracowników - jest zakażonych koronawirusem w domu seniora Marconi w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Cztery osoby trafiły do szpitali zakaźnych i jednoimiennych. Pozostali podopieczni przebywają w placówce i ich stan jest dobry.

13:46 Nietypowy sposób na gromadzenie się tłumów

Władze Lund - szwedzkiego miasta zdecydowały się na osobliwy krok przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W największym z parków rozrzucony ma zostać kurzy nawóz, by zapobiec gromadzeniu się w nim ludzi z okazji nocy Walpurgi.

13:26 Francja

Po Wielkiej Brytanii - alarm we Francji! Tamtejsze szpitale przekazały francuskiej Agencji Zdrowia Publicznego informacje o 25 przypadkach ciężkich schorzeń u dzieci - przypominających chorobę Kawasaki - które mógł wywołać koronawirus. 

13:24 Nowe ustalenia naukowców

Chińscy badacze ustalili, że koronawirus może wciąż ukrywać się głęboko w płucach pacjentów uznanych za wyleczonych i wypisywanych ze szpitali. Nie jest wtedy możliwy do wykrycia zwykłymi metodami - podał dziennik "South China Morning Post".

13:22 PGG

Znowu wzrosła liczba zakażonych górników w Polskiej Grupie Górniczej. W tej chwili dodatni wynik testów miało tam już 157 osób, a na kwarantannę skierowano ponad  1 100 pracowników. Najwięcej zakażonych jest w kopalni Jankowice. Dlatego sztab kryzysowy zorganizował dodatkowe trzy wymazobusy, które obsługują wyłącznie pracowników kopalni Jankowice, którzy są na kwarantannach. Jednocześnie w zakładzie planowane jest uruchomienie porad psychologicznych dla załogi.

13:20 Iran

W Iranie w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło kolejnych 71 osób. Tym samym  bilans ofiar epidemii wzrósł do 6 028. Stwierdzono też prawie tysiąc nowych zakażeń. Łącznie wykryto ich dotąd ponad 94 tys.

12:59 Poznań: Koronawirus w zakonie

U pięciu szarytek mieszkających w domu zakonnym w Poznaniu potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformował w czwartek sanepid. Dom zakonny został objęty zbiorową kwarantanną, trwa sprawdzanie stanu zdrowia pozostałych, mieszkających w nim osób.

Część zakonnic zajmowała się pensjonariuszkami pobliskiego domu pomocy społecznej. Także DPS został objęty kwarantanną.

W sumie w poznańskim domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo mieszkają 33 osoby.

12:57 WHO: Nie wiemy, jak dzieci przenoszą koronawirusa

Eksperci europejskiego oddziału WHO sceptycznie odnieśli się do badań sugerujących, że dzieci w mniejszym stopniu przenoszą koronawirusa i rzadziej ulegają infekcjom. WHO apeluje też do krajów, by nie zaniedbywały szczepienia dzieci z powodu pandemii.

Podczas wideokonferencji prasowej eksperci europejskiego biura WHO sceptycznie odpowiedzieli na pytanie o badania m.in. w Szwajcarii i w Holandii, których wyniki mogą sugerować, że małe dzieci znacznie rzadziej doznają infekcji koronawirusa i zakażają nim dorosłych. Na podstawie tych badań władze Szwajcarii zniosły rekomendacje odradzające kontakty między dziećmi i seniorami.

12:55 Francja: Niepokojące wyniki badań

Po Wielkiej Brytanii - alarm we Francji! Tamtejsze szpitale przekazały francuskiej Agencji Zdrowia Publicznego informacje o 25 przypadkach ciężkich schorzeń u dzieci - przypominających chorobę Kawasaki - które mógł wywołać koronawirus.


12:51 Tatry: Obostrzenia na majówkę

Nie będzie żadnego luzowania restrykcji podczas długiego weekendu majowego - ostrzega zakopiańska policja. 

Także hotelarze i właściciele kwater pod Tatrami zapowiadają, że nie zamierzają narażać się na konsekwencje związane z wciąż obowiązującym do 3 maja zakazem wynajmu krótkoterminowego. 

Jak mówi rzecznik zakopiańskich policjantów Krzysztof Waksmundzki - policjantów na ulicach stolicy Tatr w weekend będzie więcej i nie będą przymykać oka na łamanie przepisów. 


12:48 Węgry

Szkoły na Węgrzech pozostaną zamknięte do końca maja, a do 15 sierpnia nie będzie można organizować wydarzeń z udziałem ponad 500 osób - poinformował w czwartek minister kierujący kancelarią premiera Węgier Gergely Gulyas na konferencji prasowej online.

"W maju na pewno zostanie utrzymany cyfrowy tryb zdalnego nauczania. Z pewnością do końca maja nie będzie lekcji w klasach" - powiedział Gulyas, dodając, że decyzje odnośnie do czerwca zapadną od koniec maja.

Dodał, że od poniedziałku odbywać się będą matury, które w tym roku będą miały tylko formę pisemną.

12:44 Audioriver w lipcu przyszłego roku

Odwołana w tym roku z powodu epidemii koronawirusa jubileuszowa 15. edycja festiwalu muzyki elektronicznej Audioriver zostanie zorganizowana w Płocku (Mazowieckie) od 23 do 25 lipca 2021 r. - poinformowali w czwartek organizatorzy tego wydarzenia.

Audioriver to jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie. W tym roku jego 15. odsłona miała odbyć się, tradycyjnie już na nadwiślańskiej płockiej plaży, od 24 do 26 lipca - w połowie kwietnia twórcy imprezy zdecydowali o jej odwołaniu z uwagi na trwająca epidemię koronawirusa; zapowiedzieli jednocześnie, iż jubileuszowa edycja festiwalu zostanie zorganizowana w innym terminie.


12:38 Czechy: Epidemia traci na sile

Dyrektor czeskiego Instytutu Informacji i Statystyki Medycyny (UISZ) Ladislav Duszek powiedział w czwartek, że epidemia nowego koronawirusa jest w kraju pod kontrolą i straciła na sile. Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech podkreślił, że rośnie liczba wyleczonych z Covid-19.

Wyleczeni stanowią 40 proc. wszystkich chorych na Covid-19. Od 1 marca, gdy w kraju zanotowano pierwszy przypadek infekcji koronawirusem, u 7581 osób potwierdzono jego obecność za pomocą testów laboratoryjnych, w tym u 77 w ciągu ostatniej doby.

Przedstawiając matematyczny model rozwoju epidemii, Duszek powiedział na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia, że współczynnik reprodukcji koronawirusa wynosi aktualnie 0,7. Znaczy to, że jedna zakażona osoba zakaża średnio mniej niż jedną kolejną osobę. Jego zdaniem dowodzi to, że epidemia została stłumiona.

12:31 Szwecja: Szósty pakiet pomocowy

Rząd Szwecji przedstawił w czwartek kolejny, szósty już pakiet kryzysowy o wartości 39 mld koron (3,6 mld euro). Ma on pomóc firmom, które zanotowały spadek obrotów w związku z pandemią koronawirusa.

Jak poinformowano na konferencji prasowej, wsparcie skierowane jest do przedsiębiorstw osiągających obroty w wysokości ponad 250 tys. koron (23 tys. euro) oraz notujących ich spadek na poziomie co najmniej 30 proc. W obliczeniu tych wielkości brane będą pod uwagę marzec oraz kwiecień tego roku w porównaniu z danymi z tych miesięcy w roku poprzednim.

Wielkość dofinansowania będzie wahać się od 22,5 do 75 proc. kosztów stałych prowadzenia firmy, z wyłączeniem wydatków na wynagrodzenia

12:26 Wielka Brytania

Brytyjski rząd może nie osiągnąć celu, jakim jest przeprowadzanie 100 tys. testów na obecność koronawirusa dziennie przed końcem kwietnia - przyznał w czwartek rano minister sprawiedliwości Robert Buckland.

Według statystyk podanych w środę przez ministerstwo zdrowia w ciągu minionej doby (od 9 rano we wtorek do 9 rano w środę) przeprowadzonych zostało 52 429 testów.

"Nawet jeśli nie zostanie on osiągnięty, jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu" - powiedział Buckland w telewizji BBC. Była to pierwsza wypowiedź któregokolwiek członka rządu, przyznająca, że cel może nie zostać zrealizowany w terminie.

12:21 Bosak: Wstrzymajmy składki dla WHO

Uruchamiamy petycję, która brzmi: nie finansujmy WHO - oświadczył w czwartek kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. Jego zdaniem środki, które Polska przekazuje tej organizacji, należy przeznaczyć na zakup respiratorów, kombinezonów czy pensje dla pielęgniarek.


12:15 Włochy

Pakiety pomocy w wysokości 25 miliardów euro dla pracowników i 15 miliardów dla firm zapowiedział w czwartek premier Włoch Giuseppe Conte. W wystąpieniu w parlamencie podkreślił, że w okresie pandemii dzięki postawie obywateli wzrosła reputacja Włoch.

Przedstawiając w Izbie Deputowanych informację na temat kolejnych kroków rządu w związku z kryzysem na tle koronawirusa, Conte wyjaśnił, że kwota 25 mld euro zostanie przeznaczona na świadczenia "postojowe" dla osób zatrudnionych w zamkniętych z powodu epidemii zakładach, zasiłki między innymi dla opiekunek dzieci i osób starszych.

Premier poinformował także, że w ramach działań na rzecz pomocy dla pogrążonej w kryzysie branży turystycznej rodziny otrzymają specjalne dodatki do wykorzystania w hotelach, pensjonatach i ośrodkach wakacyjnych we Włoszech.

12:11 Resort zdrowia: Przedstawimy strategię testowania

W pierwszym tygodniu maja chcielibyśmy jako Ministerstwo Zdrowia ogłosić strategię testowania na koronawirusa, czyli objaśnić, które grupy i jakimi testami chcemy objąć w najbliższym czasie - zapowiedział w czwartek podsekretarz stanu Sławomir Gadomski.

Wiceminister zdrowia odpowiadał w Sejmie na pytanie posłów PiS na temat liczby wykonywanych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Pytanie o liczby testów i ich dostępność oraz laboratoriów zadawał poseł Andrzej Gawron (PiS), który podkreślał, że w obecnej sytuacji szybkość i masowość testów jest bardzo istotna.

Wiceszef MZ zapowiedział, że wiele kwestii związanych ze strategią testowania powinno zostać wyjaśnionych w dokumencie, który resort chce opublikować z początkiem maja.


12:05 Hiszpania: Rekordowo niski wzrost zakażeń

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii odnotowano najniższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem i zgonów zainfekowanych osób od prawie sześciu tygodni - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju.

W ciągu ostatniej doby zmarło 268 osób zakażonych koronawirusem i tym samym liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii Covid-19 wzrosła w Hiszpanii do 24 543.

W środę poinformowano o 453 ofiarach śmiertelnych; bilans ten objął 325 zgonów zanotowanych od wtorku oraz zgony z poprzednich dni, które resort zdrowia uwzględnił w statystykach z opóźnieniem.


11:58 Stabilny wzrost zakażeń

W tej chwili nie ma mowy o tym, że zwiększa się liczba zachorowań na COVID-19 i zakażenia rosną - powiedział w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wzrosty zakażeń najczęściej wiążą się wykryciem ognisk m.in. w domach pomocy społecznej.


11:51 Chiny

Chiny stanowczo sprzeciwiają się międzynarodowemu śledztwu w sprawie pandemii koronawirusa, które z góry zakładałoby, że są one odpowiedzialne za jej wybuch - oświadczył wiceszef chińskiego MSZ Le Yucheng, cytowany w czwartek na stronie resortu.

Kwestia odpowiedzialności za wybuch pandemii stała się kolejnym punktem zapalnym w pogarszających się relacjach na linii Waszyngton-Pekin.

Krytycy na arenie międzynarodowej, szczególnie w USA, zarzucają władzom ChRL ukrywanie danych i spóźnioną reakcję na kryzys, który wybuchł pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Wiceminister Le odrzucił te oskarżenia w wywiadzie z amerykańską stacją NBC, którego zapis opublikowano w czwartek na stronie chińskiego resortu.


11:46 Sprzęt KGHM

Sprzęt sprowadzony przez KGHM spełnia wymagania polskie i europejskie oraz rekomendację krajowego konsultanta - podkreślił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk odnosząc się do doniesień "GW". Nie będzie oświadczeń, wyślemy pozew - zapowiedział z kolei KGHM.

"Gazeta Wyborcza" podała, że miliony maseczek sprowadzonych z Chin przez KGHM nie ma żadnych certyfikatów jakości, a rząd USA nie dopuścił ich do obrotu. Według gazety dla służby zdrowia są one bezużyteczne. "W ich sprowadzanie zaangażowani byli Chińczycy" - czytamy.

Dworczyk napisał na Twitterze, że "sprzęt sprowadzony przez KGHM spełnia wymagania polskie i europejskie oraz rekomendację krajowego konsultanta". "Niestety kolejny tekst +Gazety Wyborczej+ nie tylko bezpodstawnie dyskredytuje działania państwa polskiego, ale może realnie wywoływać społeczne zaniepokojenie" - oświadczył minister.


11:26 Wielkopolska Izba Lekarska

Do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej dotarły środki indywidualnej ochrony sprowadzone z Chin przez działającą przy Naczelnej Izbie Lekarskiej Fundację Lekarze Lekarzom. Maseczki, kombinezony i przyłbice trafią do potrzebujących lekarzy i dentystów.

Dzięki 20 mln zł darowizny przekazanej przez Kulczyk Foundation kupiono łącznie 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. gogli, 100 tys. przyłbic i 100 tys. kombinezonów II klasy. Sprzęt ochronny z Chin został sprowadzony samolotami - ostatni wylądował w Poznaniu w poniedziałek wieczorem. W sumie w czterech transportach realizowanych od połowy kwietnia znalazło się 57 ton sprzętu.



11:21 UEFA: Skutki koronawirusa odczuwalne przez lata

Członek Komitetu Wykonawczego UEFA Lars-Christer Olsson uważa, że koronawirus może wpłynąć nawet na mundial w Katarze w 2022 roku. Przekonuje, że epidemia będzie oddziaływała na piłkarski kalendarz międzynarodowy w okresie dwóch-trzech lat.

Koronawirus odcisnął swe piętno na świecie sportu, w tym piłce nożnej. Tegoroczne mistrzostwa Europy zostały przełożone na 2021 rok, zaś ligi w poszczególnych krajach są wstrzymane. Pojawiają się daty powrotów na boisko, ale eksperci uważają, że to nic pewnego. W Polsce ekstraklasa ma wznowić rozgrywki 29 maja.


11:16 Mazowieckie: Interaktywna mapa zachorowań


Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego uruchomił dostępną online mapę zachorowań na COVID-19 w województwie. Wynika z niej, że obecnie najmniej przypadków jest na północy województwa, zaś najwięcej w Warszawie.

Jak przekazała rzeczniczka prasowa urzędu Marta Milewska, mapa aktualizowana jest codziennie w oparciu o dane pochodzące z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. "Po najechaniu kursorem na konkretny powiat ukażą się dane o zachorowaniach dotyczące tylko tego powiatu" - poinformowała.


11:02 Protesty mieszkańców

Mieszkańcy regionów przygranicznych, którzy w związku z kwarantanną nie mogą pracować po drugiej stronie granicy planują kolejne manifestacje. W Cieszynie akcję zaplanowano na niedzielę. Postulat niezmienny - zniesienie dla nich obowiązku 14-dniowej kwarantanny.

Kilka dni temu zorganizowano tam pierwszy protest, lokalne władze piszą listy do premiera. Jak dotąd reakcji ze strony rządu nie ma. Pierwszy list samorządowcy napisali jeszcze w marcu. Sprawą zainteresował się też Rzecznik Praw Obywatelskich. List do premiera napisał też biskup kościoła ewangelickiego.

Mieszkańcy Cieszyna nie kryją emocji: "Nie mamy środków do życia. Musimy być na chorobowym, nie wiadomo, jak długo pracodawcy wyrażą na to jeszcze zgodę. Nie wiemy co dalej".


10:55 Problemy kadrowe szpitali

Kolejne szpitale na Mazowszu tymczasem alarmują, że może zabraknąć w nich lekarzy gotowych do pracy. Braki kadrowe zgłasza ba przykład Szpital Zakaźny w Siedlcach. Mimo apeli - na razie do pracy nie zgłosił się tam nikt. W tej placówce koronawirusa wykryto już u prawie 30 osób, w tym u 5 pracowników. Przez to duża część załogi objęta jest kwarantanną.

Problem pojawi się, gdy zwiększy się liczba zakażonych koronawirusem. Medyków szuka też Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku. Na etatach zatrudnionych jest tam czterech lekarzy chorób zakaźnych. Dwóch pozostałych dojeżdża na dyżury z Warszawy.

10:46 Francja: Spadają wydatki gospodarstw domowych

Wydatki gospodarstw domowych we Francji spadły w marcu o 17,9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem w następstwie ograniczeń wprowadzonych w walce z epidemią koronawirusa - podał w czwartek urząd statystyczny INSEE.

Jest to największy miesięczny spadek od początku prowadzenia takich statystyk w 1980 r. - wskazał urząd.

W porównaniu z marcem 2019 r. wydatki gospodarstw domowych we Francji spadły nawet o 18,9 proc.



10:39 Mniej kredytów dla mikroprzedsiębiorców

Pandemia wyraźnie wpłynęła na aktywność kredytową mikro przedsiębiorców. Liczba zapytań z banków do BIK ws. finansowania takich firm spadła o 50,4 proc. - podało Biuro Informacji Kredytowej. Długi mikrofirm na koniec marca br. wyniosły 76,77 mld zł.

W komunikacie zaznaczono, że liczba zapytań z banków do BIK dotyczących finansowania mikrofirm spadła o 50,4 proc. w tygodniu 13 - 19 kwietnia br. wobec analogicznego tygodnia ubiegłego roku. W kolejnym tygodniu, od 20 do 26 kwietnia, sytuacja trochę się poprawiła.

"W Polsce i tak jedynie co czwarty mikroprzedsiębiorca korzysta z kredytu bankowego, a o kredyt będzie jeszcze trudniej. Wartość zadłużenia mikroprzedsiębiorców na 31 marca 2020 r. to 76,77 mld zł" - czytamy w komunikacie BIK.


10:32 Kalabria otwiera bary i restauracje

Kalabria - na południu Włoch jest pierwszym regionem kraju, który już dziś otwiera bary, cukiernie, restauracje czy pizzerie - ale - wyłącznie ze stolikami na zewnątrz. Rozporządzenie w tej sprawie podpisała przewodnicząca władz regionalnych Jole Santelli.

W Kalabrii sytuacja epidemiczna jest dużo lepsza w porównaniu z większością regionów Włoch. Rząd Italii wcześniej zapowiedział, że bary i restauracje w kraju będą mogły wznowić normalną działalność 1 czerwca.


10:24 Katowice nie otworzą żłobków

Miejskie żłobki i przedszkola w Katowicach nie zostaną otwarte 6 maja - zdecydował prezydent Marcin Krupa, tłumacząc to rosnącą dynamiką zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w mieście. Zaproponował częściowe otwieranie tych placówek od 18 maja, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli.

"Bezpieczeństwo mieszkańców, w szczególności tych najmłodszych, jest dla nas najważniejsze W Katowicach notujemy aktualnie wzrost dynamiki zachorowań na koronawirusa. Otwarcie żłobków i przedszkoli w takiej sytuacji jest niemożliwe" - oświadczył prezydent, uzasadniając swą decyzję. Jak dodał, taką rekomendację przekaże także do prywatnych żłobków i przedszkoli działających w Katowicach.



10:01 POLSKA NOWE ZACHOROWANIA

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 141 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz kolejnych 4 ofiarach śmiertelnych. Bilans w Polsce to 12 781 zakażonych i 628 zmarłych.

Nowe, potwierdzone wynikiem badań laboratoryjnych przypadki zakażenia dotyczą osób z województw: śląskiego (78), wielkopolskiego (21), zachodniopomorskiego (7), kujawsko-pomorskiego (7), dolnośląskiego (6), podlaskiego (6), pomorskiego (4), opolskiego (4), świętokrzyskiego (3), małopolskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), lubelskiego (1).



09:51 Nowy podatek

Członkowie Polskiej Akademii Filmowej i Gildii Reżyserów Polskich zaapelowali do posłów o poparcie przepisów dot. nałożenia na dostawców VOD daniny na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: zgodnie z projektem, którym zajmie się dzisiaj Sejm, miałaby ona sięgać 1,5 procent przychodu z opłat za korzystanie z platform VOD w Polsce. To będzie "ustawa decydująca o przetrwaniu polskiego filmu" - przekonują autorzy apelu.


09:43 Ukraina: Ponad 10 tys. zakażonych

540 przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono na Ukrainie w ciągu minionej doby, kolejnych 11 osób chorych na Covid-19 zmarło - podał w czwartek ukraiński resort ochrony zdrowia. Bilans wykrytych infekcji wzrósł do 10 406, a zgonów do 261.

1 238 osób ogółem uznano za wyzdrowiałe. Infekcję wykryto łączenie u 717 dzieci i 2 063 pracowników medycznych.


09:37 Greta Thunberg wspiera walkę z koronawirusem

Znana młoda szwedzka aktywistka na rzecz klimatu Greta Thunberg przekazała UNICEF kwotę 100 tys. dolarów na rzecz ochrony dzieci przed pandemią koronawirusa - poinformowała ONZ-owska agencja.

"Podobnie jak kryzys klimatyczny, pandemia koronawirusa powoduje kryzys praw dziecka. Wpłynie ona na wszystkie dzieci, w krótkiej i dłuższej perspektywie, dotykając najsłabsze grupy. Apeluję do całego świata o reakcję i przyłączenie się do mnie we wspieraniu kluczowej pracy UNICEF, aby ratować życie dzieci, chronić ich zdrowie i (umożliwić im) kontynuowanie edukacji" - napisała.


09:31 Wit. D wpływa na przebieg choroby

Niedobory witaminy D mogą być częste u chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 i mają silny związek z problemami zdrowotnymi, które zwiększają ryzyko zgonu u tych pacjentów, np. zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz obniżoną odpornością. Tak wynika z pracy, którą publikuje serwis naukowy MedRxiv.


09:21 Policja kontroluje przestrzeganie kwarantanny

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 77 tys. osób poddanych kwarantannie. W około 200 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania - powiedział w czwartek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Jak przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji od początku akcji monitorowania osób przebywających na kwarantannie funkcjonariusze dokonali ponad 4,4 mln kontroli.


09:16 Związki wyznaniowe apelują o zwiększenie ilości wiernych

Przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Kościoła Katolickiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego proszą premiera Mateusza Morawieckiego, aby w obiektach o powierzchni do 100 m kw. była 1 osoba na 6 m kw., a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m kw.

Podkreślają, że "limit 1 osoby na 15 m kw. powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami. "Zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu" - napisali w czwartek sygnatariusze listu do premiera.


09:11 Raport dzienny Ministerstwa Zdrowia

Najnowsze dane o hospitalizowanych i ozdrowieńcach


09:05 Cypr łagodzi restykcje

Zarówno Republika Cypryjska (RC), jak i uznawana tylko przez Ankarę Turecka Republika Cypru Północnego (TRCP) ogłosiły stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

W przemówieniu telewizyjnym w środę wieczorem prezydent RC Nikos Anastasiadis ogłosił, że łagodzenie ograniczeń nastąpi w dwóch fazach. Podkreślił, że sukces tego planu zależy od zachowania społeczeństwa.

"Niebezpieczeństwo nie zniknęło. Koronawirus będzie z nami przez długi czas" - powiedział.


09:01 Wojsko pomaga w DPS-ach

W walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 9825 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1534 jednostek sprzętu - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Żołnierze stale pomagają w DPS-ach m. in. pobierają materiał biologiczny do badań od personelu" - podkreślił szef MON na Twitterze.


08:54 Korea Południowa: Pierwszy dzień bez nowych zakażeń

Korea Płd. zgłosiła w czwartek cztery nowe przypadki koronawirusa, ale wszystkie dotyczą osób, które przybyły z zagranicy. Po raz pierwszy od 72 dni nie wykryto w ciągu doby żadnej nowej infekcji lokalnej - podkreśla południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

W kraju potwierdzono już łącznie 10 765 przypadków koronawirusa. Zmarła również kolejna zakażona osoba, co podniosło łączny bilans zgonów do 247.


08:43 Węgry

Dwanaście osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto 48 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi.

Liczba zmarłych na Covid-19 wzrosła tym samym do 312, a wszystkich stwierdzonych zakażeń do 2 775.

Nadal rośnie liczba chorych leczonych w szpitalach - jest ich obecnie 998, przy czym 54 oddycha z pomocą respiratora. 581 osób uznano za wyleczone. Na domowej kwarantannie przebywa ponad 10 tys. osób.


08:32 7,5 mln maseczek odebrało lotnisko w Lublinie

Po przyjęciu kolejnego transportu 3,2 mln maseczek z Chin, w Oddziale Celnym lotniska w Lublinie odprawiono już ich w sumie 7,5 miliona - wynika z komunikatu Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak podkreślono w komunikacie, KAS priorytetowo traktuje przesyłki ze środkami ochrony indywidualnej docierające do Polski.

Podano, że kolejny transport maseczek z Chin dotarł do Oddziału Celnego Port Lotniczy Lublin 28 kwietnia 2020 r. samolotem pasażerskim Boeing 767. Taka maszyna może przewieźć 350 osób. "Tym razem całą przestrzeń ładunkową oraz pasażerską wypełniły kartony z maseczkami medycznymi - 3,2 mln sztuk" - napisano w komunikacie KAS.


08:25 Organizacja proobronne drukują przyłbice

35 tys. przyłbic ochronnych wydrukowali członkowie organizacji proobronnych w ramach akcji #drukujemydlamedyków; trafiają one do szpitali i domów pomocy społecznej.

Przyłbice tworzone są na drukarkach 3D i wykrawaczach. Strzelcy poszukują też możliwości zbudowania form do wtryskarek. "Dziennie możemy złożyć do 10 tys. przyłbic, pod warunkiem stałej dostępności materiału. Gdyby udało się uruchomić wtryskarki, możemy skalować produkcję nawet trzykrotnie" - powiedział cytowany w komunikacie Miłosz Elgass ze Związku Strzeleckiego "Strzelec".


08:18 Branża beauty

Po zniesieniu ograniczeń w korzystaniu z usług i handlu, Polacy ruszą przede wszystkim do salonów fryzjerskich i kosmetycznych - wynika z sondażu "Na co czekamy po pandemii". Zrobią też zakupy w sklepach odzieżowych i załatwią zaległe sprawy w urzędach.


08:12 Wodna policja skontroluje przestrzeganie obostrzeń

Wraz z otwarciem sezonu żeglugowego od początku maja na jeziorach Warmii i Mazur zaczynają służbę patrole policyjnych wodniaków. W tym roku mają zwracać uwagę również na przestrzeganie przepisów związanych z epidemią koronawirusa.

Według rzecznika warmińsko-mazurskiej policji mł. asp. Tomasza Markowskiego, funkcjonariusze są już gotowi, żeby patrolować zbiorniki wodne na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych, a tzw. tereny przywodne - w radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Do końca sezonu patrole policyjnych wodniaków mają dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo osób pływających po jeziorach, wypoczywających nad wodą i kąpiących się. Policjanci będą też zwracali uwagę na to, czy przestrzegane są zakazy, nakazy i obostrzenia obowiązujące w czasie epidemii COVID-19.


08:08 Poznań: Mobilny punkt badań

W Poznaniu działa już mobilny punkt uruchomiony przez  tamtejszy Uniwersytet Medyczny - testy są bezpłatne. Mogą wykonać je m.in. osoby przebywające na kwarantannie.

Wymazy pobierane są w systemie drive-thru czyli bez wysiadania z samochodu. Wcześniej trzeba jednak się zarejestrować - przez internet, albo telefonicznie.

"Dziennie będziemy w stanie pobrać około 120 próbek. Jeżeli osoby dedykowane w biurze ocenią, że ryzyko zakażenia jest spore, taka osoba w ciągu godziny może podjechać do mobilnego punktu pobrań. Druga grupa to osoby przebywające w kwarantannie. Trzecią grupą, która musi tylko zarejestrować się na wybrany termin, to pracownicy medyczni i personel szpitali" - mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Andrzej Tykarski.


08:02 Donbas nie jest gotowy na koronawirusa

Służba zdrowia w separatystycznych republikach w Donbasie na wschodzie Ukrainy nie jest gotowa na epidemię Covid-19, placówki medyczne są w "strasznym stanie", brakuje lekarzy - powiedziała Wira Jastrebowa, dyrektor Wschodniej Grupy Obrony Praw Człowieka.

Zgodnie z oficjalnymi danymi w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) potwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym jeden śmiertelny, a w tzw. Donieckiej Republice Ludowej (DRL) wykryto 96 infekcji, w tym trzy zgony. Te dwie samozwańcze republiki na terytorium obwodu donieckiego i ługańskiego proklamowali w 2014 r. wspierani przez Rosję separatyści.

Informacje przekazywane przez tzw. miejscowe władze nie odpowiadają rzeczywistości, gdyż większość osób nie ma możliwości przebadania się - oceniła Jastrebowa, dyrektorka organizacji monitorującej sytuację związaną z prawami człowieka na wschodzie Ukrainy. W oficjalnych danych nie sprecyzowano, czy wśród zakażonych są bojownicy lub przedstawiciele tzw. władz.


07:57 Zakonnicy pomogą w DPS-ach

Z dnia na dzień powiększa się liczba zakonnych wolontariuszy, którzy są gotowi w każdej chwili zgłosić się do konkretnych miejsc potrzebujących bezpośredniej pomocy w związku z trwającą epidemią. Do zaangażowanych ochotników ostatnio dołączyło ponad 40 nowych zakonników.

Jest to odpowiedź na apel przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich o. Janusza Soka z 20 kwietnia, w którym zachęcał do podjęcia wolontariatu w Domach Pomocy Społecznej.

"Zwrócono się do nas z poważną prośbą o stworzenie grupy zakonnych wolontariuszy gotowych pomóc w opiece nad chorymi, przebywającymi w Domach Pomocy Społecznej. Jak wiemy, w niektórych miejscach Polski potrzeba takiej pomocy jest wielka i nagląca" - napisał o. Janusz Sok w apelu do zakonników.  



07:51 Resort zdrowia

Sprawdź, gdzie możesz skorzystać z teleporady

07:46 Unijny plan odbudowy gospodarki

Zakładamy wypracowanie i prezentowanie przez Grupę Wyszehradzką wspólnych postulatów dotyczących unijnego planu odbudowy gospodarki. Determinantą działań V4 w czasie polskiego przewodnictwa będzie walka z pandemią koronawirusa - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Program polskiego przewodnictwa w V4 mieliśmy już właściwie gotowy, ale znane nam wszystkim wydarzenia związane z pojawieniem się koronawirusa zmusiły nas do spojrzenia na niego jeszcze raz pod kątem nowych wyzwań i obecnej sytuacji. Obecnie kończymy prace nad zmodyfikowanym projektem programu polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkie" - powiedział Szynkowski vel Sęk.


07:41 Niemcy

Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie podał w czwartek, że w ciągu minionej doby w Niemczech przybyło 1478 nowych przypadków Covid-19 i zmarły 173 zakażone osoby. Łączny bilans epidemii to 159 119 wykrytych zakażeń i 6288 ofiar śmiertelnych.

07:36 100-latek zebrał miliony na służbę zdrowia

Setne urodziny obchodzi w czwartek Tom Moore, weteran, który w publicznej zbiórce zebrał prawie 30 mln funtów na brytyjską publiczną służbę zdrowia. Dla Brytyjczyków stał się symbolem niezłomności i wiary w to, że epidemia koronawirusa się skończy i wrócą lepsze czasy.


07:30 Wybory korespondencyjne

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders potwierdza, w rozmowie z RMF FM, że jest gotowy wnieść kwestię wyborów prezydenckich w Polsce na Radę UE (spotkanie ministrów ds. europejskich krajów UE). Komisarz ujawnia także, że Komisja Europejska bada, czy nie doszło do pogwałcenia unijnych zasad dotyczących ochrony danych osobowych w związku żądaniem Poczty Polskiej - przygotowującej wybory korespondencyjne - wrażliwych danych milionów Polaków od władz lokalnych.


07:22 Ceny ropy pogrążą rosyjską gospodarkę?

Zapaść cen ropy, wywołana pandemią koronawirusa, ma poważne implikacje gospodarcze i polityczne. Może pogłębić recesję, obciążyć systemy finansowe i wpłynąć na międzynarodowe sojusze. Eksperci prognozują, że tania ropa pogrąży gospodarkę Rosji, a nie wykluczone, że poważnie ucierpi też i USA. Beneficjentem bardzo taniej ropy mogą zostać Chiny. 

Bloomberg ocenia, że gwałtowny spadek cen surowca będzie początkiem "fali uderzeniowej, która przejdzie przez globalną gospodarkę, utrudniając bankom centralnym zadanie podtrzymania ekonomii (poszczególnych krajów)".

Portal Yahoo Finance prognozuje, że długotrwały spadek cen ropy niemal na pewno wepchnie gospodarkę Rosji w recesję. Ropa i gaz odpowiadają za ponad 70 proc. rosyjskiego eksportu i ponad 30 proc. PKB. Według portalu Inwestopedia niskie ceny surowca będą dla rosyjskiej gospodarki "dewastujące".


07:16 MON: Nic nie zwalnia sił zbrojnych z gotowości bojowej

Pandemia koronawirusa wpłynęła na plan ćwiczeń wojsk Polski i sojuszników, zarazem siły zbrojne pozostają gotowe do działań - zapewnił minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że "nic nie zwalnia sił zbrojnych z gotowości bojowej; zdolności operacyjne i mobilizacyjne są i muszą być utrzymane". "Cały czas odbywają się strzelania i prowadzone jest szkolenie wojskowe, oczywiście z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa" - powiedział Błaszczak, który z powodu epidemii odwołał tegoroczny sprawdzian sprawności fizycznej żołnierzy.

07:09 Mniej boimy się koronawirusa

Coraz mniej boimy się zakażenia i śmierci, jednocześnie rośnie liczba zwolenników odmrożenia gospodarki - pisze czwartkowa "Gazeta Wyborcza".

"Przez dwa tygodnie - między 8-9 a 22-23 kwietnia - zmieniła się zdecydowana większość z kilkunastu aspektów opisu i oceny sytuacji pandemii w Polsce. Niemal bez wyjątku coraz mniejsze są obawy oraz negatywne oceny skutków pandemii" - podaje "GW", powołując się na badania zespołu Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS.

W badaniu pytano Polaków o ich obawy związane z epidemią - zarówno tych o zakażenie koronawirusem i śmierć z tego powodu, jak i o gospodarkę, ich pracę, zdolność do spłacania kredytów. "GW" wskazuje, że obawy się zmniejszają, mimo, że zgodnie z oficjalnymi danymi liczba zakażeń i śmierci spowodowanych koronawirusem rosła.

07:01 Nowy Jork: Dziesiątki ciał przechowywane bez chłodni

Kilkadziesiąt ciał znajdowało się w ciężarówkach należących do firmy wypożyczającej auta, zaparkowanych przed jednym z zakładów pogrzebowych w Nowym Jorku. Także w domu pogrzebowym znaleziono mnóstwo ciał na podłodze. O tym dramatycznym odkryciu informuje korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.

Samochody nie były chłodniami. W autach i zakładzie pogrzebowym mogło być w sumie nawet 100 ciał. Policję o sprawie poinformowali okoliczni mieszkańcy w związku zapachem rozkładających się ciał, który unosił się w pobliżu. Funkcjonariusze dokonali dramatycznego odkrycia. Wszczęto śledztwo w tej sprawie.

Wszystkie zakłady pogrzebowe w Nowym Jorku w związku z epidemią koronawirusa mają mnóstwo pracy. W mieście zmarło ponad 18 tysięcy osób.


06:52 Europa pomaga ludziom kultury

Ogólne pakiety pomocowe wprowadzane w krajach europejskich z powodu kryzysu wywołanego pandemią Covid-19 obejmują też sektor kultury. Poza tymi pakietami wiele państw wypracowało też dodatkowe narzędzia pomocy ludziom kultury. Wśród nich są dodatkowe fundusze, zapomogi czy większa elastyczność w rozliczaniu wydarzeń kulturalnych.

W Niemczech artyści i pracownicy sektora kultury mają dostęp do tzw. "błyskawicznej pomocy", udzielanej przez kraje związkowe. Samozatrudnieni i firmy zatrudniające do 5 osób mogą liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 9 tys. euro, udzielaną na okres 3 miesięcy. Firmy zatrudniające do 10 osób mogą zaś wnioskować o 15 tys. euro.

Właścicieli klubów czy galerii dotyczy zakaz rozwiązywania umów najmu w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca w przypadku niepłacenia należności przez najemcę, który ucierpiał finansowo wskutek pandemii. Przepis pozwala także na odroczenie płatności za media.


06:43 Tarcza antykryzysowa 3.0

Sejmowa komisja finansów publicznych poparła rządowy projekt nowelizacji tzw. tarczy antykryzysowej. Komisja wprowadziła szereg poprawek, m.in. dotyczących odwołania prezesa UKE czy zaopatrywaniu przez Agencję Rezerw Materiałowych domów opieki społecznej.


06:34 PISF apeluje do posłów

Członkowie Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Reżyserów Polskich zaapelowali do posłów o poparcie przepisów dot. nałożenia na dostawców VOD daniny w wysokości 1,5 proc. przychodu z opłat umożliwiających korzystanie z portali usług medialnych w Polsce na rzecz PISF.

"To będzie ustawa, decydująca o przetrwaniu polskiego filmu" - przekonują.

W czwartek posłowie będą kontynuować rozpoczęte w środę prace nad rządowym projektem tzw. tarczy 3.0 - czyli zmian w ponad 20 ustawach w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.


06:26 Koronawirus będzie nam towarzyszył przez wiele lat

Pierwszy szok związany z epidemią minął. Musimy nauczyć się z nią żyć. Przyszedł czas na otwieranie tych dziedzin medycyny, które zeszły na drugi plan. Musimy to zrobić jak najszybciej, by minimalizować straty, ale przy zachowaniu nowych reguł postępowania i przy spełnieniu pewnych warunków - uważa prezes Naczelnej Rady Lekarzy, prof. Andrzej Matyja.

"Musimy oswoić się i żyć z koronawirusem. Mieć świadomość, że będzie z nami przez wiele, wiele lat, dopóki nie będzie skutecznej profilaktyki. Stąd też, by nie doszło do tragedii związanej ze wzrostem umieralności na inne schorzenia niż koronawirus, należy jak najszybciej otwierać ochronę zdrowia" - powiedział profesor w rozmowie z PAP.


06:20 Policja apeluje o rozsądek w czasie majówki

Przed nami "majówka". Pamiętajmy, aby podczas niej zachować się odpowiedzialnie, ponieważ stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

W środę premier Mateusz Morawiecki z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim przedstawili szczegóły drugiego etapu odmrażania gospodarki poprzez luzowanie obostrzeń wynikających z epidemii koronawirusa. Nowe zmiany będą obowiązywać po majowym weekendzie.

"Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia" - powiedział prezes Rady Ministrów, tłumacząc utrzymanie obostrzeń przez majówkę.


06:14 Otwarcie przedszkoli w ogniu krytyki

Plany otwarcia żłobków i przedszkoli budzą wiele obaw. Rodzice mówią o nowych zarażeniach, dyrektorzy placówek mają wątpliwości jak zorganizować pracę.

Związkowcy i dyrektorzy placówek są zgodni: to był nieprzemyślany i zły ruch. Prezes ZNP wylicza wątpliwości: "Jak zapewnimy bezpieczeństwo tym, którzy te dzieci przyprowadzają do szkoły? A przede wszystkim, jak zapewnimy je nauczycielkom i nauczycielom edukacji przedszkolnej". Wielu rodziców ma wątpliwości, czy posyłać swoje dzieci do przedszkola.


06:09 Włochy: Kontrowersje wokół łagodzenia obostrzeń

"Przyjaźń to także stałe uczucie"- stwierdził włoski wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri interpretując budzącą wątpliwości decyzję rządu w sprawie możliwości odwiedzania bliskich. Początkowo nie uwzględniono w niej osób w stałych związkach i przyjaciół.

Od niedzieli we włoskich mediach trwa polemika na temat zasad łagodzenia restrykcji wprowadzonych w marcu z powodu epidemii koronawirusa. Od 4 maja mieszkańcy Włoch po ponad 50 dniach narodowej kwarantanny będą mogli wyjść z domu także po to, by odwiedzić swe rodziny. Utrzymano zarazem zakaz przyjęć i rodzinnych uroczystości.

Od razu zapowiedź ta wywołała protesty , ponieważ w rozporządzeniu nie wymieniono narzeczonych i osób w stałych związkach mieszkających osobno, a także przyjaciół. Media zaapelowały do Rady Ministrów, by skorygowała ten niejasny i uznany za krzywdzący zapis o odwiedzinach. Nieoficjalnie poinformowano, że ma on zostać poprawiony i uwzględniać także stałe związki uczuciowe.


06:05 Kanada: Połowa firm odnotowała znaczące spadki

Kanadyjska gospodarka gwałtownie zmieniła się w marcu w związku z COVID-19, ponad połowa firm odnotowała spadek przychodów o jedną piątą lub więcej - wynika z opublikowanych w środę danych kanadyjskiego urzędu statystycznego.

32,3 proc. firm informowało o 40 proc. spadku przychodów - lub wyższym - w pierwszym kwartale br. w porównaniu do pierwszego kwartałem ub.r.

O spadku przychodów między 20 a 40 proc informowało 21,2 proc. firm. Dane pochodzą z partnerskiego programu Statistics Canada i Canadian Chamber of Commerce (Kanadyjska Izba Handlowa), która udostępniła bazy danych o członkach Izby. Statystycy przeprowadzili w kwietniu sondaż wśród ponad 12,6 tys. firm.


05:48 USA

60 853 osoby zmarły od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych - wynika z bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych w USA wzrósł o 2502.

W USA wykonano też ok. 1 mln 39 tys. testów na koronawirusa z wynikiem pozytywnym. W ciągu doby liczba ta zwiększyła się o ok. 25 tys.

Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z wtorku na środę.


05:32 Włochy: Opozycja żąda "przywrócenia demokracji"

74 parlamentarzystów opozycyjnej włoskiej Ligi z jej liderem Matteo Salvinim rozpoczęło w nocy ze środy na czwartek okupację Izby Deputowanych i Senatu. Protestują przeciwko decyzjom rządu w związku w epidemią i żądają konkretnych odpowiedzi na potrzeby ludzi.

Powody protestu wyjaśnił Salvini na Twitterze. Jego ugrupowanie apeluje o otwarcie kraju, przywrócenie swobód obywatelskich i pomocy dla obywateli. Liga krytykuje stopniowe i tylko częściowe otwarcie kraju przy zachowaniu wielu ograniczeń w poruszaniu się , co ma nastąpić począwszy od 4 maja.

Salvini żąda "przywrócenia wolności, praw i demokracji". Twierdzi, że są one łamane w obecnym okresie narodowej kwarantanny.


05:19 Nowy Jork wprowadza dodatkowe testy

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zapowiedział wprowadzenie testów serologicznych dla pracowników komunikacji miejskiej, którzy odpowiadają min. za przewóz personelu medycznego.

Podczas konferencji prasowej poświęconej epidemii koronawirusa Cuomo wyliczył, że stan wykonuje do 30 tys. testów na przeciwciała dziennie. Jest to więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie, dodał.  Zwrócił też  uwagę na konieczność poddania tym badaniom załóg Miejskiego Zarządu Komunikacji w Nowym Jorku (MTA). Uznał to za bardzo pilne, ponieważ dowożą codziennie niezbędnych dla funkcjonowania miasta i stanu pracowników, w tym służby medyczne.

Ze wstępnych badań serologicznych wynika, że u 17,1 proc. strażaków oraz techników medycznych (EMT) i 10,5 proc. policjantów w mieście wykryto przeciwciała COVID-19. Średnia w północnej części stanu wynosiła około 18 proc.


05:12 Niemcy: Fala zachorowań w zakładach mięsnych

Właściciele zakładów mięsnych w Birkenfeld w Niemczech, gdzie u blisko 300 przeważnie rumuńskich pracowników wykryto koronawirusa, odpierali zarzut przyczynienia się do masowych zarażeń. Ich zdaniem, winne są tu warunki zakwaterowania, na jakie godzili się pracownicy.

Pierwszy przypadek infekcji koronawirusowej pojawił się w przetwarzających  mięso wołowe zakładach firmy Mueller Fleisch w Birkenfeld koło Pforzheim w Badenii-Wirtembergii 7 kwietnia. Dwustu spośród 270 pracowników, u których stwierdzono objawy choroby, to Rumuni.

Nie są oni pracownikami sezonowymi, lecz osobami zatrudnionymi na podstawie umów o dzieło w przedsiębiorstwach podległych Mueller Fleisch - podało niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych.


05:03 Kanada

W Kanadzie trwa dyskusja nad wykorzystaniem danych z telefonii komórkowej do analizowania sytuacji epidemiologicznej. Przy zbierania danych z telefonów komórkowych  będzie zapewniona ochrona prywatności - zapewnił premier Kanady Justin Trudeau.

Liczba zarażonych przekroczyła już w Kanadzie 50 tys. i w środę przed południem wynosiła 50373, zmarły 2904 osoby - według danych resortu zdrowia. Częściej aktualizowana strona publicznego nadawcy CBC odnotowywała w środę po południu 51231 przypadków zachorowań i 3055 zgonów. Tymczasem kolejne prowincje przedstawiają plany przywrócenia działalności gospodarczej w maju.

Trudeau podczas środowej konferencji prasowej powiedział, że analiza nowych możliwości monitorowania sytuacji trwa, jest wiele propozycji i modeli, ale "wielu Kanadyjczyków zada pytanie gdzie jest linia, której przekroczyć nie można". "Kanadyjczycy bardzo wysoko sobie cenią swoją prywatność i bezpieczeństwo danych" - podkreślił Trudeau, zobowiązując się do ochrony tych wartości.