Od 4 maja ponownie otwarty dla ruchu turystycznego zostanie Tatrzański Park Narodowy - poinformował dyrektor parku Szymon Ziobrowski. Będą jednak ograniczenia na niektórych szlakach.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski przekazał, że od poniedziałku po majówce turyści ponownie będą mogli wchodzić na teren parku. Wcześniej był on zamknięty ze względu na trwającą epidemię koronawirusa.

Ziobrowski zachęcał też turystów, by ze względów bezpieczeństwa kupowali bilety wstępu on-line. Chcemy po prostu do minimum wyeliminować punkt styku turysty z naszą obsługą - mówił dyrektor. Zaznaczył też, że nie ma obowiązku noszenia maseczek w Tatrach. Zaleca się jednak ich używanie na parkingach i w punktach sprzedaży biletów.

Na najbardziej obleganych szlakach, jak np. droga do Morskiego Oka czy Dolina Kościeliska, wprowadzone zostaną limity wstępu. Szczegóły w tym zakresie zostaną dopiero wypracowane. Ponadto  - jak poinformował Ziobrowski - od poniedziałku ruszy także kolej linowa na Kasprowy Wierch.

Od 4 maja otwarte mogą zostać również schroniska. Jak mówił dyrektor TPN, uruchomiona zostanie w nich gastronomia, ale będą mogły z niej korzystać tylko osoby zakwaterowane. Na razie nie ruszą jednak przewozy konne, np. na drodze do Morskiego Oka. W tej kwestii w najbliższym czasie prowadzone będą rozmowy z przewoźnikami. 

Zobacz również: Ruszają beskidzkie kolejki linowe