Nie widzę powodu, żeby ósmoklasiści i maturzyści musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminów - podkreślił w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Piontkowski podczas konferencji prasowej w KPRM został zapytany, jak wyglądają przygotowania do egzaminów maturalnych i ósmoklasisty oraz czy matury będą odbywały się w reżimie sanitarnym, a uczniowie będą pisali egzamin w maseczkach ochronnych i rękawiczkach. Przygotowujemy w tej chwili szczegółowy harmonogram i sposób organizacji egzaminów. Niedługo wyjdą odpowiednie rozporządzenia i zarządzenia dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - odpowiedział szef MEN.

Podkreślił, że reżim sanitarny będzie obowiązywał w dotarciu do budynku szkoły i podczas dotarcia do sali egzaminacyjnej i wówczas maseczka ochronna będzie obowiązywała wszystkich, zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Jak dodał płyn dezynfekujący powinien stać przy wejściu do szkoły.

Gdy uczeń usiądzie już w ławce to wówczas jego poprzednik będzie do niego odwrócony plecami, nie będzie z nim rozmawiał, bo to są przecież egzaminy pisemne, a nie ustne, więc na dzień dzisiejszy ja nie widzę powodu, żeby uczniowie musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminu - powiedział Piontkowski.

Egzaminy przesunięte w związku z epidemią

Matura w tym roku będzie wyłącznie pisemna, część ustna się nie odbędzie. Egzaminy rozpoczną się 8 czerwca.

Dodatkowy termin egzaminu maturalnego będzie na początku lipca. Będzie dedykowany dla osób, które z różnych, usprawiedliwiony przyczyn nie będą mogły przystąpić do matury w terminie podstawowym. Osoby, które chciałyby poprawiać maturę, mogłyby to zrobić na początku września.

Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca.

Sprawdź terminy egzaminów, CKE opublikowała harmonogram>>>