Australijskie Brisbane zorganizuje w 2032 roku letnie igrzyska olimpijskie: Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił ten wybór już oficjalnie.

"To historyczny dzień nie tylko dla Brisbane i stanu Queensland, ale dla całego kraju" - powiedział premier Australii Scott Morrison.

"Igrzyska trafiły do najbardziej pracowitych, wdzięcznych i entuzjastycznie nastawionych ludzi. Obiecuję wszystkim sportowcom: zapewnimy wam niezapomniane doświadczenie" - dodał szef Australijskiego Komitetu Olimpijskiego John Coates, który jest także wiceprzewodniczącym MKOl.

Zwycięstwo Brisbane nie jest zaskoczeniem: po zmianach w zasadach wybierania gospodarza igrzysk to australijskie miasto było jedynym kandydatem, a jego ostateczny wybór rekomendował już w czerwcu Komitet Wykonawczy MKOl, bazujący na sprawozdaniu przygotowanym przez specjalną komisję.

Wysoko oceniono istniejącą już infrastrukturę, rządowe wsparcie, zaangażowanie sektora prywatnego, doświadczenie w organizacji dużych imprez (w 2018 Queensland gościło Igrzyska Wspólnoty Narodów), a także... pogodę.

MKOl zrewidował proces wyboru gospodarza igrzysk w 2019 roku, by ułatwić zadanie potencjalnym miastom-gospodarzom i obniżyć koszty. Miasta nie prowadziły typowej kampanii promocyjnej, a MKOl miał dokonać wyboru po bezpośrednich rozmowach.

Brisbane było jednym z miast, które publicznie wyrażały zainteresowanie organizacją igrzysk: obok m.in. Budapesztu, Dauhy czy niemieckiego regionu Zagłębie Ruhry.

Australia gościć będzie igrzyska po raz trzeci. W 1956 roku olimpijska impreza odbyła się w Melbourne, a w 2000 w Sydney.

W tym roku letnie igrzyska olimpijskie odbywają się w Tokio, w 2024 roku gościć je będzie Paryż, a cztery lata później Los Angeles.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.