Wrocławskie ZOO ogłosiło konkurs na imię dla rocznej samiczki dzioborożca palawańskiego. Internauci mogą wybierać spośród czterech propozycji przygotowanych przez opiekunów. Dzioborożce palawańskie to jedne z najrzadszych ptaków świata, które nie mają szans na przetrwanie w środowisk naturalnym. Z wyglądu są trochę podobne do tukana, ale nie tak kolorowe.

Samica dzioborożca palawańskiego, wykluła się w lipcu ubiegłego roku, o czym pisaliśmy w RMF24. Imię zostanie jej nadane dopiero teraz. Dlaczego? Ponieważ bez odpowiednich badań genetycznych nie można ustalić płci ptaka po cechach zewnętrznych. Teraz już wiadomo, że jest to samiczka.

W związku z tym opiekunowie ptaka przygotowali cztery propozycje:

  • Jedenastka - liczba odchowanych ptaków tego gatunku w wrocławskim ZOO.
  • Wanda - na cześć alpinistki Wandy Rutkiewicz.
  • Samira - od pierwszych imion rodziców, Sofii i Aviana.
  • Karamba - ponieważ jak tłumaczy ZOO, samiczka "jest narwana".

Ostateczną decyzję mogą podjąć wrocławianie w głosowaniu na Facebooku.

Jakie imię jest na prowadzeniu?

Internauci zdają się uwielbiać ostatnią propozycję, czyli imię Karamba. 

"Karamba tylko i wyłącznie!" "Gratulacje dla opiekunów, trzymam kciuki za kolejne młode. Karamba boska" "Karamba bo super pasuje" "Swoją posturą, wyglądem - wypisz, wymaluj Szpieg z Krainy Deszczowców... KARRAMBA" - czytamy w komentarzach pod postem.

Na drugim miejscu plasuje się imię Samira, jednak Karamba zdecydowanie ją wyprzedza.

Wyjątkowy okaz, na światową skalę

Dzioborożec palawański to jeden z najsłabiej poznanych gatunków ptaków i jeden z najbardziej zagrożonych w naturze.

Wrocławskie ZOO jest jedyną placówką na całym świecie, której udaje się odchowywać młode. Pierwsze dzioborożce wykluły się w 2017 roku i od tamtej pory lęgi odbywają się systematycznie. "Jest to OGROMNY powód do dumy" - czytamy w mediach społecznościowych.

Liczebność populacji tego ptak szacuje się na 2 500 do 10 000 osobników. W ciągu ostatnich 10 lat spadła ona o 20 proc. Głównym powodem jest niszczenie siedlisk dzioborożców przez wycinkę lasów w związku z rozwojem upraw rolnych i budową dróg, a także kłusownictwo i nielegalny handel.

Dzioborożce to ptaki, które mogą przypominać tukana, ale nie są tak kolorowe. Ich pióra są czarne, a na ogonie białe, mają wielki, biały albo kremowy dziób.