W niedzielę 4 czerwca w stolicy odbędzie się wiele zgromadzeń publicznych i przemarszów, które nawiązywać będą do rocznicy częściowo wolnych wyborów w 1989 roku. Największy marsz przejdzie z placu na Rozdrożu na plac Zamkowy. Policja może zdecydować o czasowym zamknięciu dla ruchu niektórych ulic i skierowaniu pojazdów na objazdy.

Jak podkreślił dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Michał Domaradzki, na niedzielę zgłoszonych zostało 39 zgromadzeń. Największe z nich przejdzie z placu na Rozdrożu na plac Zamkowy. Wydarzenie odbędzie się w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i zmiany władzy w 1989 roku - mówił Domaradzki.

Spodziewamy się ok. tysiąca autobusów, ale uczestnicy przyjadą również pociągami i własnym transportem. Żeby zadbać o bezpieczeństwo uczestników zrobiliśmy lustrację trasy, a także prosiliśmy administratorów o usunięcie z trasy przemarszu niebezpiecznych przedmiotów - podkreślił Domaradzki.

Marsz w centrum Warszawy

O godz. 12.00 z placu Na Rozdrożu w stronę placu Zamkowego wyruszy zgromadzenie publiczne, którego uczestnicy manifestować będą w obronie praworządności, samorządności, demokracji i wartości europejskich.  

Uczestnicy zgromadzenia zaczną się zbierać około godz. 11:00. Przemarsz odbędzie się (od godz. 12:00) na trasie: plac Na Rozdrożu - plac Trzech Krzyży - rondo de Gaulle’a - Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście - plac Zamkowy. 

W zależności od liczby uczestników, policja może zdecydować o zamknięciu niektórych ulic. W takiej sytuacji na trasy objazdowe skierowane zostaną tramwaje linii: 4, 7, 9, 13, 20, 22, 23, 24, 26, D oraz autobusów linii: 100, 106, 107, 108, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 131, 158, 159, 162, 166, 167, 168,  180, 190, 222, 503, 507, 519, 521, 522. Informacje na temat tras objazdowych dostępne są na stronie wtp.waw.pl/zmiany. Zakończenie wydarzenia zostało zaplanowane na godz. 18:00.

Już od piątku z parkowania wyłączone zostaną miejsca postojowe w okolicy placu Zamkowego, a w dniach 3 i 4 czerwca nie będzie można także zaparkować w Alejach Jerozolimskich przy rondzie de Gaulle’a (vis-à-vis budynku Banku Gospodarstwa Krajowego). 

Natomiast przez całą niedzielę, 4 czerwca, na ulicach:

·        Aleje Ujazdowskie w rejonie skrzyżowania z Piękną oraz placu Trzech Krzyży;

·        Nowy Świat przy rondzie de Gaulle’a;

·        Krakowskie Przedmieście;

·        Wybrzeże Gdańskie, na odcinku od ulicy Sanguszki do Grodzkiej;

·        Myśliwieckiej na wysokości Kanału Piaseczyńskiego

będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Ograniczenie to będzie dotyczyć także wyznaczonych miejsc parkingowych.

Zmiany w organizacji ruchu

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu będą wprowadzone już wcześniej. Od soboty, 3 czerwca, w Alejach Jerozolimskich, za rondem de Gaulle’a wygrodzony zostanie kilkudziesięciometrowy fragment buspasa na jezdni w stronę ronda Dmowskiego. Z tego powodu z prawego pasa Alei Jerozolimskich, przed rondem, będą mogli skręcić wyłącznie w prawo, w Nowy Świat.

W niedzielę wyłączony z ruchu zostanie prawy pas jezdni Wybrzeża Gdańskiego w stronę Wilanowa - na odcinku od ulicy Sanguszki do Grodzkiej. Dla kierowców, na tym odcinku Wisłostrady, pozostaną dwa pasy ruchu. Przez cały dzień nie będzie możliwości skrętu z ulicy Czerniakowskiej w Łazienkowską oraz Szwoleżerów - zarówno od strony Bielan, jak i Wilanowa. Skręcić w Szwoleżerów będą mogli tylko mieszkańcy.

W niedzielę zamknięte zostaną także ulice Myśliwiecka i Szwoleżerów, na odcinku od Rozbrat do 29 Listopada. Około godz. 6:00, na placu Na Rozdrożu, wprowadzony będzie zakaz skrętu w Mokotowską z Alei Ujazdowskich - zarówno od strony placu Trzech Krzyży, jak i Belwederskiej.

Ze względu na specyfikę wydarzenia informacje mogą ulec zmianie. W trakcie przemarszu policja może operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.

Pozostałe zgromadzenia

W niedzielę, 4 czerwca, zaplanowane zostały również inne zgromadzenia publiczne. M.in.:

·        w godz. 14.00-16.00: przed gmachem Ambasady Federacji Rosyjskiej przy ul. Belwederska 49;

·        w godz. 16.00-20.00: przed budynkiem przy ulicy Mickiewicza 49;

·        w godz. 18.00-22.00: przed budynkiem przy Alejach Ujazdowskich 6, w sąsiedztwie placu Na Rozdrożu.

Policja zachęca do korzystania z parkingów wskazanych przez organizatorów

Stołeczna Policja na swoim profilu twitterowym poinformowała, że w związku z wydarzeniami, które zaplanowane są w Warszawie na 4 czerwca, tego dnia należy spodziewać się licznych wyłączeń w ruchu kołowym. Zachęca wszystkich uczestników zgromadzeń do korzystania z miejsc parkingowych wskazanych przez organizatora.

"Zadbamy o bezpieczeństwo wszelkich wydarzeń. Pomagamy i Chronimy. Jednocześnie pojawia się wiele nieprawdziwych informacji związanych z licznymi kontrolami, które rzekomo planujemy na dzień 4 czerwca. Jest to FAKE NEWS" - dodano na Twitterze Komendy Stołecznej Policji.

Funkcjonariusze zaapelowali również, "abyśmy sami też dbali o bezpieczeństwo". "Pamiętajmy!!! Widząc zagrożenie, swoimi obawami podzielmy się z policjantami obecnymi na miejscu" - dodali.