Osiem lat więzienia grozi 21-latce i 20-latkowi z Olsztyna, którzy wystawiali w Internecie ogłoszenia z przedmiotami, których nigdy nie posiadali. W taki sposób oszukali 33 osoby. Łączna wartość strat to ponad 6,5 tysiąca złotych.

Z policyjnych ustaleń wynika, że 21-latka i 20-latek na różnych portalach wystawiali fikcyjne ogłoszenia sprzedaży m.in. zegarków, ubrań, galanterii czy telefonów komórkowych. We wszystkich przypadkach działanie oszustów było bardzo podobne. 

Po przelaniu pieniędzy na konto, kontakt ze sprzedawcą się urywał, a kupujący nigdy nie otrzymywał towaru. 21-latka i 20-latek niejednokrotnie "sprzedawali" ten sam przedmiot różnym osobom. Okazało się, że w ten sposób oszukali 33 osoby z całego kraju, do których dotarli policjanci. Łączna wartość strat to ponad 6500 złotych.  

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego 21-latka i 20-latek usłyszeli zarzuty oszustwa, do których się przyznali. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Zbliżają się święta- uwaga na oszustów

Policjanci przypominają, aby w okresie przedświątecznym szczególnie uważać na oszustów internetowych, którzy mogą chcieć wykorzystać nasze zabieganie przy kupowaniu np. prezentów. 

Uważać trzeba m.in. na smsy od fałszywych kurierów z prośbą o niewielką dopłatę za przesyłkę. Jeżeli chodzi o portale sprzedażowe, to powinniśmy uważać przy płatnościach, dokładnie sprawdzać, czy strona, na którą się logujemy faktycznie jest stroną banku. 

Zdarza się, że cyberoszuści wysyłają nam strony, które łudząco przypominają prawdziwe serwisy i w ten sposób zdobywają dane naszego logowania.