Około 870 tirów czeka w ok. 8-dniowej kolejce na wyjazd z kraju przez przejście z Ukrainą w Hrebennem (Lubelskie) – podała w niedzielę Izba Administracji Skarbowej w Lublinie. Kolejka liczy ok. 65 km i sięga do Chomęcisk. Na przejściu w Hrebennem trwa protest przewoźników.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś przekazał, że ok. 470 tirów oczekuje w niedzielę do przejścia z Ukrainą w Dorohusku. Przy założeniu obecnego tempa przepuszczania pojazdów przez przewoźników, szacunkowy czas oczekiwania do odprawy wynosi ok. 4 dni - poinformował rzecznik. Według danych policji kolejka liczy 15 km i sięga do miejscowości Brzeźno.

Do przejścia w Hrebennem stoi w niedzielę ok. 870 ciężarówek. Służby podają, że czas oczekiwania na wyjazd z kraju wynosi ok. 8 dni. Kolejka ciężarówek wydłużyła się do Chomęcisk na dk nr 17 i liczy ok. 65 km z zachowaniem stref buforowych przez miejscowości.

Protest przewoźników

Od 6 listopada, na przejściach z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem (woj. lubelskie) oraz w Korczowej (woj. podkarpackie) trwa polskich protest przewoźników, którzy przepuszczają kilka aut na godzinę.

Domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.