​Marynarka wojenna Portugalii monitoruje płynący w pobliżu wód terytorialnych tego kraju rosyjski statek handlowy - podała w sobotę portugalska armia. Sprecyzowała, że misję obserwacyjną prowadzą dwa okręty.

To pierwszy, podany do publicznej wiadomości, przypadek, kiedy portugalskie okręty podążają za statkiem handlowym z Rosji. Nie podano jego nazwy.

W komunikacie portugalska marynarka wojenna wyjaśniła, że podjęła się monitorowania rosyjskiego statku, aby wykluczyć możliwą "aktywność, która jest niezgodna z prawem".

Według portugalskich władz dotychczas "rosyjska jednostka z Archangielska" nie dopuściła się złamania przepisów podczas "realizacji kursu w stronę Morza Śródziemnego".

Wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę w lutym 2022 r. w pobliżu wód terytorialnych Portugalii nasiliła się obecność jednostek pływających należących do rosyjskiej marynarki wojennej.

Cytowani przez portugalskie media eksperci z Akademii Wojskowej w Lizbonie twierdzą, że okręty rosyjskiej marynarki wojennej pływają coraz częściej w rejonie ułożonych na dnie oceanicznym linii telekomunikacyjnych, kluczowych dla przesyłu internetu.