Mamy trzech laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Zostali nimi David Card, a także Joshua Angrist i Guido Imbens. Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że wyróżnieni naukowcy "całkowicie przekształcili badania doświadczalne w dziedzinie nauk ekonomicznych".

Pochodzący z Holandii, ale pracujący w USA Guido Imbens jest profesorem Uniwersytetu Stanforda, Amerykanin Joshua Angrist wykładowcą Massachusetts Institute of Technology, a Kanadyjczyk David Card jest profesorem Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley.

Pracujący w USA naukowcy zostali nagrodzeni za wnioski z tzw. niezamierzonych eksperymentów, zwanych też "naturalnymi eksperymentami". Trzej badacze "wnoszą (do nauk ekonomicznych) nowe idee na temat rynku pracy i pokazują jakie wnioski można wyciągnąć z doświadczeń naturalnych w obszarze przyczynowo-skutkowym. (...) Ich badania rozciągnęły się na inne dziedziny (nauki) i zrewolucjonizowały badania doświadczalne" - głosi komunikat jury nagrody.

"Spałem jak dostałem informację o otrzymaniu Nobla, u nas jest druga w nocy, dzieciaki nas wymęczyły przez weekend" - żalił się Guido Imbens. 

Co badali tegoroczni nobliści?

Urodzony w 1956 roku Card, który analizował od lat 90. wpływ pensji minimalnej, imigracji i wykształcenia na rynek pracy, został nagrodzony za "wkład w badania doświadczalne nad ekonomią pracy". Jego badania dowiodły, że wzrost płacy minimalnej nie pociąga za sobą wzrostu bezrobocia - relacjonuje AFP.

61-letni Angrist i 58-letni Imbens otrzymali nagrodę za wspólny "wkład metodologiczny do analizy przyczynowo-skutkowej".

Studia Carda nad fundamentalnymi kwestiami społecznymi oraz metodologiczny wkład Angrista i Imbensa dowiodły, że eksperymenty naturalne są bogatym źródłem wiedzy - powiedział szef Komisji Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Peter Fredriksson. 

Ich badania znacząco poprawiły naszą zdolność do dawania odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące związków przyczynowych, co jest wielką korzyścią dla społeczeństwa - dodał.

Zobacz transmisję z ogłoszenia laureatów Nagrody Nobla z ekonomiiPołowa finansowej wartości nagrody przypadła Cardowi, a jej reszta została podzielona między Angrista i Imbensa. Przyznanie nagrody zakończyło tegoroczny sezon noblowski. Fundatorem Nagrody Nobla z ekonomii jest Bank Szwecji. To jedyne, dodatkowe wyróżnienie, o jakim Alfred Nobel nie wspomina w swoim testamencie.


W zeszłym roku Nagrodę Nobla z ekonomii otrzymali Amerykanie Paul Milgrom i Robert Wilson za badania nad znaną w mikroekonomii teorią aukcji.

Tydzień Noblowski dobiegł końca

Podczas tzw. "Nobel Calling" komitety noblowskie w Sztokholmie lub Oslo ogłosili laureatów Nagród Nobla w sześciu dziedzinach. W poniedziałek komitet Instytutu Karolinskiego przyznał Nagrodę Nobla z medycynyLaureatami zostali David Julius i Ardem Patapoutian. We wtorek z kolei Królewska Szwedzka Akademii Nauk wskazała laureatów w dziedzinie fizyki. Byli to Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi. W środę nagrodę z chemii przyznano Benjaminowi Listowi i Davidowi MacMillanowi.

Abdulrazak Gurnah został laureatem literackiej Nagrody Nobla. O przyznaniu prestiżowego wyróżnienia poinformowano w czwartek. 

W piątek natomiast Norweski Komitet Noblowski ogłosił decyzję, że laureatami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla zostali Maria Ressa i Dmitry Muratow

Nagroda Nobla. Złoty medal, kaligrafowany dyplom i pieniądze

Nagroda Nobla to złoty medal i kaligrafowany dyplom, a także pieniądze. W ubiegłym roku Fundacja Noblowska podwyższyła o 1 mln koron (98 tys. euro) do 10 mln koron (980 tys. euro) wartość nagrody pieniężnej w każdej z sześciu dziedzin.

W związku z pandemią Covid-19 10 grudnia w rocznicę śmierci Alfreda Nobla w Sztokholmie nie odbędą się tradycyjne uroczystości. Laureaci tak jak przed rokiem mają otrzymać nagrody w swoich krajach za pośrednictwem szwedzkich placówek dyplomatycznych.