"Nasze dzieci miały najgorsze warunki w całej gminie. W innych wsiach władze budowały place zabaw, a nam od lat tylko obiecywano. Ale teraz i my dzięki RMF FM będziemy mieli dla dzieci to, co najlepsze" - cieszą się mieszkańcy Krzczonowic w Świętokrzyskim. To tam w ramach akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM wyremontowaliśmy budynek starej szkoły, zamontowaliśmy nowoczesny plac zabaw i minisiłownię. To już ostatnia prosta! Kolejny, czwarty już wielki finał naszej akcji Lepsze Jutro z RMF FM coraz bliżej.

"Nasze dzieci miały najgorsze warunki w całej gminie. W innych wsiach władze budowały place zabaw, a nam od lat tylko obiecywano. Ale teraz i my dzięki RMF FM będziemy mieli dla dzieci to, co najlepsze" - cieszą się mieszkańcy Krzczonowic w Świętokrzyskim. To tam w ramach akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM wyremontowaliśmy budynek starej szkoły, zamontowaliśmy nowoczesny plac zabaw i minisiłownię. To już ostatnia prosta! Kolejny, czwarty już wielki finał naszej akcji Lepsze Jutro z RMF FM coraz bliżej.
Świetlica w Krzczonowicach prawie gotowa. Finał akcji Lepsze Jutro coraz bliżej /Krzysztof Kot /RMF FM

W budynku starej szkoły, gdzie mieszczą się trzy sale świetlicy środowiskowej i klub dla młodzieży, trwają jeszcze prace wykończeniowe i porządkowe. Już niebawem zawitamy tam wraz z żółtą radiową ekipą, by uroczyście otworzyć nowe miejsce dla dzieci i młodzieży z Krzczonowic. Oddamy także do użytku nowoczesny plac zabaw i siłownię.

W sumie w ramach naszej akcji wyremontowaliśmy budynki i oddaliśmy do użytku place zabaw wraz ze specjalnymi strefami sportowo-edukacyjnymi aż w czterech miejscach. Oprócz Krzczonowic, to także Dobroszyce, Zagórz i Olsztyn. [Szczegóły znajdziecie poniżej]

Prace remontowo-budowlane trwały w Krzczonowicach od początku wakacji. Nie było to łatwe zadanie, zwłaszcza że dawny budynek po szkole nie był odnawiany od kilkudziesięciu lat. Teraz jednak zyskuje nowe życie; wszystko zmienia się tu o 180 stopni.  

Są nowe ściany, nowe podłogi, drzwi, okna, a nawet elewacja na zewnątrz budynku!

Zamiast zapadającej podłogi - nowe, praktyczne panele

W salach, w których odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży, trzeba było wymienić całą podłogę. Okazało się bowiem, że zwykła wymiana paneli nie wystarczy. Miejscami podłoga ze starości zapadała się; legary, na których położone zostały deski - przegniły lub spróchniały. Nie były bowiem odpowiednio zaizolowane. Ponadto mury były niedocieplone, a rynny dachowe źle przygotowane i wilgoć z zewnątrz "wchodziła" do środka budynku.

To była żmudna, ale konieczna robota - przyznają pracujący na miejscu stolarze. W miejsce usuniętych legarów musieliśmy wstawić nowe, odpowiednio ułożone - tłumaczą. Potem całość została pokryta płytami OSB, na których rozłożono specjalny podkład i ułożono panele. Podłogi we wszystkich pomieszczeniach są już właściwie skończone. Do pełnego sukcesu brakuje niewiele - dodają z uśmiechem budowlańcy.

Razem - w dwóch salach, holu głównym i pomieszczeniu, w którym będzie się mieścił klub "Cyprysek" dla młodzieży - ułożono blisko 150 metrów kwadratowych podłóg.

Odmalowane zostały także ściany we wszystkich tych pomieszczeniach. Malarze sporo musieli się namęczyć, żeby wszelkie nierówności uzupełnić tynkiem i gładzią.

Metamorfozę przeszły też łazienka i mała kuchnia. Na ścianach i podłodze są już nowe płytki. Pomieszczenia także zostały odmalowane. W pięknych pastelowych barwach.

W budynku - dzięki wsparciu partnera naszej akcji firmie Voster - wymieniono wszystkie okna i drzwi.

Już niebawem mieszkańcy Krzczonowic - i ci duzi, i ci mali - będą mogli korzystać z wyremontowanego budynku. W końcu dostaną miejsce, które stanie się dla nich prawdziwym centrum życia wsi, centrum edukacji i rozrywki.

Dorośli będą mogli organizować spotkania, szkolenia, zabawy. Dzieci skorzystają z zajęć pozaszkolnych. W budynku są bowiem aż trzy sale - jedno duże pomieszczenie będzie służyć do organizowania wszelkiego rodzaju uroczystości, a w dwóch pozostałych odbywać się będą zajęcia dla dzieci, a także fitness. Oprócz tego w budynku mieści się klub dla młodzieży, a w nim minisiłownia.

Od lat czekaliśmy na ten plac zabaw!

Przy budynku, gdzie mieści się świetlica i klub dla młodzieży, już stoi piękny i kolorowy plac zabaw. Nowe huśtawki, karuzela, piaskownica. A wszystko kolorowe, funkcjonalne i bezpieczne! 

Budynek wypiękniał także z zewnątrz

Na miejscu trwa jeszcze docieplanie elewacji. Tak, jak wspominaliśmy budynek nie był dobrze zaizolowany i przez ściany do środka pomieszczeń przedostawała się wilgoć; ściany wciąż przemarzały. Docieplenie styropianem było więc konieczne. Elewację trzeba jeszcze pomalować.

Dodajmy, że w ramach wykonywanych prac dwadzieścia osób z okolicy zostało przeszkolonych w zawodzie tynkarza. Niektórzy już znaleźli prace.

"Dzięki RMF FM będziemy mieli dla dzieci co najlepsze"

Teraz budynek i teren wokół niego należy jeszcze posprzątać. Zresztą wielkie porządki trwają tutaj już od dłuższego czasu. W wolnych chwilach do budynku przychodzą mieszkańcy, którzy porządkują odnowione pomieszczenia. Na bieżąco usuwany jest też gruz czy stare niepotrzebne elementy podłóg, szaf, pieców.

Zależy nam. Jest tak pięknie. Przecież to dla naszych dzieci, więc działamy - mówi rozentuzjazmowana mama. Inna dodaje: Nasze dzieci miały najgorsze warunki w całej gminie. W innych wsiach władze budowały np. place zabaw a nam od lat tylko obiecywano. Teraz my dzięki RMF FM będziemy mieli dla dzieci co najlepsze. Odnowione świetlice i plac zabaw. To trzeba zakasać rękawy, żeby jak najszybciej skończyć."

Jak budynek będzie się prezentować - zobaczycie w dniu finału naszej akcji. A to już niebawem. Słuchajcie Faktów RMF FM i śledźcie naszą stronę.

Lepsze Jutro z RMF FM!

Do tej pory w ramach naszej akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM wybudowaliśmy plac zabaw wraz ze strefą edukacyjną w Dobroszycach na Dolnym Śląsku [ZOBACZCIE ZDJĘCIA I FILMY Z UROCZYSTEGO OTWARCIA].

Wyremontowaliśmy salę rehabilitacyjną dla podopiecznych domu dziecka w Olsztynie oraz przekazaliśmy im zestaw do kalisteniki wraz z minisiłownią [ZOBACZCIE FOTOREPORTAŻ Z MIEJSCA].

W ramach projektu oddaliśmy do użytku także plac zabaw wraz z trzema stołami do tenisa dzieciom i młodzieży ze szkoły podstawowej w Zagórzu koło Sanoka na Podkarpaciu [ZDJĘCIA I FILMY Z OTWARCIA]