Dziś w całej Polsce jednocześnie ruszyły ferie zimowe. Potrwają do 17 stycznia. Wciąż jednak nie wiadomo, czy w poniedziałek 18 stycznia przynajmniej część uczniów wróci do szkół, czy też kontynuowana będzie nauka zdalna. O to, czy po feriach dzieci wrócą do szkoły Robert Mazurek pytał w Porannej rozmowie w RMF FM swojego gościa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.


Decyzja o powrocie dzieci do szkół nie będzie podjęta z dużym wyprzedzaniem - zapowiedział Adam Niedzielski, gość Porannej rozmowy w RMF FM. 

Minister zdrowia uzależnia powrót uczniów do szkół od statystyk zakażeń koronawirusem. W Porannej rozmowie RMF FM wyjaśnił, że jeśli poziom zakażeń koronawirusem utrzyma się na poziomie ok. 10 tysięcy dziennie, to najmłodsi uczniowie z klas I-III "pewnie wrócą do szkoły.

Musimy tutaj kilka dni, nawet tydzień popatrzeć, jak będą się liczby nowych zakażeń kształtowały - powiedział Niedzielski.

Cytat

Ta decyzja nie będzie podjęta z dużym wyprzedzaniem. Musimy poczekać na efekty świąt i sylwestra
Adam Niedzielski

To oznacza, że decyzję rządu w tej sprawie poznany najwcześniej za tydzień.

Wiem, że nie jest to dobra informacja, bo chcielibyśmy wszyscy wiedzieć z wyprzedzeniem, ale patrząc na to, co się dzieje w Wielkiej Brytanii i na świecie to tutaj trzeba bardzo uważnie obserwować - dodał.


Powrót do szkoły. Kilka wariantów

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiadał wcześniej, że branych jest pod uwagę kilka wariantów, w tym kontynuowanie nauki zdalnej przez wszystkich uczniów oraz powrotu do nauki stacjonarnej części uczniów.

Minister mówił aż o pięciu możliwych: jeden z wariantów powrotu do szkół zakłada powrót tylko uczniów klas I-III szkół podstawowych, inny zaś powrót także uczniów klas VIII i uczniów klas maturalnych.

Według informacji reportera RMF FM Krzysztofa Berendy, rząd Mateusza Morawieckiego chce, by najmłodsi uczniowie z klas I-III podstawówek wrócili od 18 stycznia do nauki stacjonarnej w szkołach, a uzasadnieniem jest tutaj zdrowie psychiczne dzieci.

Polacy chcą powrotu dzieci do szkół

Tymczasem powrót dzieci do szkół jest najbardziej oczekiwanym wydarzeniem w 2021 roku. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Powrót dzieci do szkół to odpowiedź, która uzyskała najwięcej wskazań - 43,8 proc. Na drugim miejscu jest polepszenie sytuacji w ochronie zdrowia - 42,4 proc. Spora część badanych chce też zniesienia ograniczeń wynikających z Covid-19 - 37,9 proc.

Rozpoczęły się ferie zimowe

W poniedziałek rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe, które w tym roku wyjątkowo są wcześniej niż w latach ubiegłych i w jednym terminie w całym kraju.

Ze względu na sytuację epidemiczną uczniowie mają je spędzić w domu, dopuszczono tylko organizacje półkolonii i obozów sportowych.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PISZEMY TUTAJ: Ruszyły ferie zimowe. Lista obostrzeń