Aktualny bilans koronawirusa w Polsce to 24 165 zakażonych i 1 074 ofiar śmiertelnych. Będą badania przesiewowe górników w kolejnych kopalniach. Polskie Linie Lotnicze LOT wznowiły dziś niektóre połączenia krajowe. Minister edukacji potwierdził, że do wakacji nie będzie tradycyjnych zajęć w szkołach. Najważniejsze informacje na temat epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia.

Aktualny bilans koronawirusa w Polsce to 24 165 zakażonych i 1 074 ofiar śmiertelnych. Będą badania przesiewowe górników w kolejnych kopalniach. Polskie Linie Lotnicze LOT wznowiły dziś niektóre połączenia krajowe. Minister edukacji potwierdził, że do wakacji nie będzie tradycyjnych zajęć w szkołach. Najważniejsze informacje na temat epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia.
Pasażerowie na lotnisku w Gdańsku / Adam Warżawa /PAP
Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Aktualny bilans koronawirusa w Polsce to 24 165 zakażonych i 1 074 ofiar śmiertelnych.
  • W Polsce wyzdrowiało 11 449 chorych na Covid-19.
  • Dotychczas w Polsce wykonano 931 520 testów, z czego ponad 15,9 tys. ostatniej doby.
  • Na całym świecie zakażonych jest już ponad 6 mln osób.
  • Najwięcej zachorowań potwierdzono w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Rosji.
  • Najwięcej ofiar śmiertelnych Covid-19 odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

22:56 Gubernator Nowego Jorku ostrzega


Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ostrzegł, że masowe protesty i zamieszki mogą zniweczyć sukcesy w walce z Covid-19. Poinformował również o najniższej w ostatniej dobie liczbie nowych przypadków, a także zgonów z powodu koronawirusa.


Nie znamy skutków, jakie zgromadzenia masowe mogą mieć na Covid (...). Nie obróćmy zwycięstwa w klęskę - zaapelował Cuomo.

Podczas poniedziałkowej konferencji wyliczał, że szpitale przyjmują coraz mniej pacjentów w związku z epidemią. Niższa jest liczba intubacji, a także zgonów. W ciągu ostatniej doby odnotowano ich 54, najmniej od wybuchu pandemii. 

22:50 Reporter RMF FM w charytatywnej akcji na rzecz medyków

Kolejny dziennikarz RMF FM zaangażował się w charytatywną akcję #hot16challenge2, której celem jest wsparcie medyków walczących z koronawirusem. Tym razem to poznański reporter RMF FM Mateusz Chłystun.22:30 WHO ma nadzieję na dalszą współpracę z USA

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził nadzieję na kontynuowanie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, po piątkowym oświadczeniu prezydenta USA Donalda Trumpa o tym, że USA zrywają relacje z tą agendą ONZ.

Trump wielokrotnie oskarżał WHO o sprzyjanie Chinom. Jego zdaniem reakcja organizacji na wybuch epidemii nie była odpowiednia, ponieważ Chiny "całkowicie (ją) kontrolują". Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

Wkład i hojność Stanów Zjednoczonych na rzecz ogólnoświatowego zdrowia były ogromne przez wiele dziesięcioleci i przyczyniły się w wielkim stopniu do poprawy zdrowia publicznego na całym globie - oświadczył szef WHO. 

21:45 Wsparcie dla kanadyjskich miast

Rząd federalny przekaże kanadyjskim miastom 2,2 mld dolarów przyśpieszonej dotacji federalnej - poinformował premier Kanady Justin Trudeau. To pomoc dla miast, które mają problemy budżetowe, spowodowane kryzysem wywołanym przez COVID-19.

Trudeau powiedział, że rząd wypłaci miastom w nadchodzących tygodniach całą dotację przewidzianą na rok budżetowy 2020-2021. 2,2 mld dolarów kanadyjskich (CAD), pochodzące z podatku od paliw, miało być wypłacone w dwóch częściach, jednak, jak podkreślił Trudeau, rząd chce zapobiec problemom miast z płynnością finansową. Dodał, że rząd analizuje inne możliwości pomocy i "jest to tylko pierwszy krok". Wielokrotnie jednak podkreślał, że "miasta to odpowiedzialność prowincji", a rząd federalny "szanuje podział kompetencji, określony w naszej konstytucji".

Trudeau zapowiedział dalsze rozmowy z prowincjami, a naciskany przez dziennikarzy, by sprecyzował, gdzie pojawia się blokada w znalezieniu rozwiązań odpowiedział, że "prowincje stoją wobec różnych wyzwań i mają różne perspektywy".

21:36 Polska uznana przez Czechy za kraj bezpieczny

Czeski rząd przyjął system tzw. świateł drogowych, określający kraje uznane za epidemiologicznie bezpieczne. Od 15 czerwca powroty z tych państw, z punktu widzenia czeskich przepisów, mogą odbywać się bez przeszkód. Wśród nich jest Polska.

Kraje objęte zielonym światłem to sąsiedzi Czech: Polska, Słowacja, Niemcy i Austria, a także Chorwacja, Słowenia, Węgry, Grecja, Bułgaria, Rumunia, Cypr, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Islandia, Szwajcaria i Norwegia.

Czesi mogą podróżować do tych krajów bez konieczności przedstawiania przy powrocie negatywnego testu na obecność koronowirusa i bez obowiązku kwarantanny. Te same zasady mają obowiązywać obywateli przyjeżdżających z tych państw do Czech.

21:18 Strażak z Legionowa z koronawirusem

U jednego ze strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie wykryto koronawirusa. Kolejnych dziewięciu jest na kwarantannie. Taką informację przekazał rzecznik komendanta mazowieckiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Kierownictwo Komendy Powiatowej PSP Legionowo jest w kontakcie z powiatowym inspektorem sanitarnym - zaznaczył Kierzkowski. Jak zapewnił, jednostka funkcjonuje normalnie, a zakażony strażak czuje się "w miarę dobrze" i przebywa w izolacji w domu. 


21:11 Finlandia luzuje kolejne obostrzenia


W Finlandii przestała obowiązywać większość restrykcji epidemicznych. Kraj, w którym rozpoczęły się właśnie szkolne wakacje, ma powoli - po ponad dwóch miesiącach obowiązywania ograniczeń - powracać do stanu normalności.

Od 1 czerwca dla klientów zostały otwarte restauracje, bary i kawiarnie (od początku kwietnia, odkąd nałożono restrykcje, dopuszczalna była tylko sprzedaż na wynos).

Zwiększono też dopuszczalną wielkość zgromadzeń - do 50 osób (dotychczas do 10). Jednocześnie w okresie do końca lipca możliwa jest organizacja niektórych masowych wydarzeń publicznych np. sportowych, z udziałem maksymalnie 500 widzów.

Dla branży gastronomicznej wprowadzono nowe przepisy tymczasowe - ograniczony jest czas otwarcia lokali (od godz. 6 do 23) oraz dopuszczalna liczba klientów wewnątrz (do połowy zapełnienia). 

Placówki kulturalne też mogły zacząć funkcjonować od poniedziałku, ale większe muzea czy galerie, jak popularna helsińska galeria sztuki współczesnej Kiasma, zostaną otwarte dla zwiedzających we wtorek. Część muzeów ze względów bezpieczeństwa nie będzie jednak w czerwcu i lipcu organizować grupowego zwiedzania z przewodnikiem.

Z początkiem miesiąca działalność wznowić mogą także baseny i publiczne sauny. W Helsinkach otwarto już m.in. odkryty basen olimpijski. Niektóre obiekty kryte pozostaną jednak zamknięte do jesieni.

20:45 Nowe dane z Francji

W ciągu ostatniej doby we francuskich szpitalach zmarło 31 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Do tej pory z powodu koronawirusa zmarły w tym kraju 28 833 osoby - 18 506 w szpitalu.

Francuskie ministerstwo zdrowia apeluje o noszenie w dalszym ciągu maseczek ochronnych, choć liczba chorych w szpitalach i na intensywnej terapii stale spada.

20:31 Specjalna komisja zbada szwedzką strategię walki z koronawirusem


Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven zapowiedział powołanie komisji ds. zbadania strategii walki z koronawirusem. Decyzja ma związek z krytyką działań rządu przez opozycję.

Musimy przyjąć całościowe podejście, zobaczyć, jak wygląda walka z epidemią na poziomie państwowym, regionalnym oraz lokalnym - oświadczył Loefven w rozmowie z gazetą "Aftonbladet".

Komisja ma zostać powołana przez parlament, wpływ na jej kształt mają mieć wszystkie partie zasiadające Riksdagu. Szczegóły na razie nie są znane.

Wcześniej premier Szwecji twierdził, że specjalna komisja zostanie powołana, ale dopiero po zakończeniu epidemii. Z tą propozycją nie zgodziły się jednak będące w opozycji ugrupowania: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, prawicowi Szwedzcy Demokraci, a także Partia Centrum. Ich liderzy obawiali się, że odpowiedzialność za nieprawidłowości "rozmyje się w czasie".


19:42 Ponowne otwarcie Daru Pomorza już we wtorek

Po prawie trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa we wtorek Statek muzeum Dar Pomorza w Gdyni zostanie ponownie otwarty dla zwiedzających. Goście będą zobowiązani do zachowania reżimu sanitarnego. Na pokładzie będzie mogło przebywać jednocześnie do 30 osób.

O ponownym udostępnieniu dla zwiedzających Daru Pomorza poinformowała Aleksandra Pielechaty, rzeczniczka Narodowego Muzeum Morskiego, pod którego pieczą jest jednostka.

Ze względu na piękną pogodę nie chcieliśmy czekać do weekendu i postanowiliśmy, że we wtorek po prawie trzymiesięcznej przerwie otworzymy dla gości Dar Pomorza, ostatni z oddziałów naszego muzeum - zapowiedziała.

Na ppokładzie będzie mogło przebywać jednocześnie maksymalnie 30 osób. Zwiedzanie będzie możliwe jedynie w jednorazowych rękawiczkach, które goście otrzymają w cenie biletu. Zwiedzający zobowiązani będą do zakrywania ust i nosa, a także do zachowania dystansu społecznego.


19:33 Resort zdrowia: Nie ma prac poszerzających krąg medyków zajmujących się tylko pacjentami z Covid-19


"Obecnie nie są prowadzone prace mające na celu poszerzenie kręgu osób objętych ograniczeniem możliwości udzielania świadczeń innym pacjentom niż zakażonym lub z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 28 kwietnia medycy, którzy leczą osoby z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem, nie mogą zajmować się innymi pacjentami. Ministerstwo podkreśliło, że ograniczeniem takim objęty został tylko ten personel, który pracuje w szpitalach i jednostkach organizacyjnych szpitali przeznaczonych wyłącznie dla osób z zakażeniem lub z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. W celu rekompensaty za nałożone ograniczenie osobom tym przyznane zostało prawo do świadczenia dodatkowego.


19:23 Pandemia pogorszyła sytuację życiową Palestyńczyków

Z powodu pandemii koronawirusa na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu liczba Palestyńczyków żyjących poniżej granicy ubóstwa może się w 2020 roku podwoić - poinformował Bank Światowy, który spodziewa się nawet 11-procentowego spadku PKB na terytoriach palestyńskich.

Autonomia Palestyńska nałożyła szeroko zakrojone obostrzenia przeciwepidemiczne w marcu i kwietniu. Jak zauważają agencje, ograniczenia zaszkodziły gospodarce osłabionej już przez dziesięciolecia wojskowej okupacji, izraelskie restrykcje obejmujące przepływu osób i towarów oraz zawieszenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa niemal całej pomocy dla Palestyńczyków.

"Jeszcze przed pandemią Covid-19 około jedna czwarta Palestyńczyków żyła poniżej granicy ubóstwa: 53 proc. - w Gazie i 14 proc. - na Zachodnim Brzegu. Wstępne szacunki sugerują, że liczba ubogich gospodarstw domowych wzrośnie do 30 proc. na Zachodnim Brzegu i 64 proc. - w Strefie Gazy" - podkreśla w swoim raporcie Bank Światowy.

18:52 Popołudniowa rozmowa w RMF FM o problemach dzieci w czasach koronawirusa

Ponad 5 tys. razy w każdym miesiącu dzwonią dzieci na telefon zaufania, ponad 1,5 tys. osób pisze do nas wiadomości i wtedy pomagamy im online - mówiła podczas Popołudniowej Rozmowy w RMF FM dr Monika Sajkowska. Przyznała, że podczas lockdownu Fundacja, prowadząca telefon zaufania dla dzieci, rejestruje więcej połączeń i wiadomości.

18:51 Rosjanie zachwalają swój lek na koronawirusa


Rosyjski lek na koronawirusa o nazwie Awifawir w trakcie badań klinicznych okazał się skuteczny w 90 procentach - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel ministerstwa zdrowia Rosji Władimir Czułanow. Lekarstwo trafi do rosyjskich szpitali 11 czerwca.

18:41 Nowe dane z Wielkiej Brytanii


O 111 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. To oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 39 045 - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia.

18:31 1. liga wraca na polskie boiska

Zgodnie z planem, czyli we wtorek, nastąpi restart rozgrywek piłkarskiej 1. ligi. Jak poinformował Zespół Medyczny PZPN, testy na obecność koronawirusa u wszystkich osób wskazanych przez kluby dały wynik negatywny.

18:28 Nowe dane z Włoch

60 osób zakażonych koronawirusem zmarło minionej doby we Włoszech. Przybyło rekordowo mało nowych przypadków zakażenia, tylko 178 - podała w poniedziałek Obrona Cywilna. Łączny bilans ofiar koronawirusa w tym kraju wzrósł do 33 475.  

18:26 Czarnogóra zaprasza turystów


Czarnogóra jako pierwsze państwo w Europie ogłosiła, że jest "wolna od koronawirusa" i zezwoliła na przyjazd turystów ze 131 państw. Nie ma wśród nich Polski.

Władze małej adriatyckiej republiki opracowały listę państw, których obywatele mogą przyjeżdżać bez ograniczeń, jeśli w tych krajach jest najwyżej 25 przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców. Polski na niej nie ma.

Na liście, poza sąsiadami Czarnogóry, znajdują m.in. Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Czechy, Słowacja, Dania, Norwegia, Luksemburg, Niemcy i Izrael.

Rząd Czarnogóry napisał na Twitterze w poniedziałek, że "turyści, głównie z Europy Zachodniej, zaczęli przyjeżdżać już od północy".

18:04 Kiedy kibice wrócą na włoskie stadiony?

Władze włoskiego futbolu rozważają wpuszczenie kibiców na trybuny w lipcu. Serie A, po przymusowej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, wznowi rozgrywki 20 czerwca.

Mecze od 20 czerwca mają się odbywać bez udziału publiczności. Na stadionie będzie mogło przebywać nie więcej niż 300 osób, licząc łącznie drużyny, sztaby, obsługę czy dziennikarzy.

Według włoskich mediów, władze federacji piłkarskiej i lig dyskutują o możliwości wpuszczenia kibiców na trybuny w lipcu. Szef związku Gabriele Gravina przyznał, że "to coś, czego życzyłby sobie z całego serca".


17:35 9 nowych ofiar koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia informuje o 9 nowych ofiarach koronawirusa w Polsce. Wszystkie te osoby miały choroby współistniejące. 


W sumie w Polsce odnotowano 24 165 przypadków zakażenia koronawirusem i 1 074 ofiary. 

17:33 Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Resort zdrowia poinformował o kolejnych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Jest ich 178. Dotyczą następujących województw: łódzkiego (57), mazowieckiego (47), dolnośląskiego (30), śląskiego (26), małopolskiego (6), podlaskiego (5), świętokrzyskiego (3), pomorskiego (2), wielkopolskiego (1), opolskiego (1).


17:03 Wakacje w Portugalii w czasach koronawirusa

Podczas tegorocznych wakacji na jednego wczasowicza będzie przypadało średnio 8,5 m kw. plaży - wynika z opublikowanych przez rządową Portugalską Agencję Środowiska (APA) wytycznych dotyczących maksymalnej liczby urlopowiczów na terenie kąpielisk.


17:00 Kolejne badania przesiewowe górników


Będą badania przesiewowe górników w kolejnych kopalniach. Załoga kopalni Ziemowit będzie badana od środy, 3. czerwca. Dzień później zaczną się testy pracowników kopalni Marcel. W pierwszej z tych kopalń badanych będzie około 4, a w drugiej około 3 tysięcy pracowników. Badania obejmą też osoby z firm, które współpracują z tymi kopalniami. Punkty to pobierania wymazu będą uruchomione w pobliżu kopalń. Decyzja o przeprowadzeniu w tych zakładach badań załogi zapadła w porozumieniu ze sztabem kryzysowym śląskiego wojewody.


16:32 Turcja wznawia wewnątrzkrajowe loty


Po blisko dwumiesięcznej przerwie wznowiono w Turcji wewnętrzną komunikację lotniczą - poinformowała państwowa agencja Anadolu. Rejsy międzynarodowe mają się zacząć 10 czerwca.

Loty zainaugurowała maszyna tureckiego flagowego przewoźnika powietrznego Turkish Airlines (THY), przewożąc ze Stambułu do Ankary 156 pasażerów.

Jak oświadczył szef THY Bilal Eksi, warunkiem odbycia lotu jest posiadanie przez pasażera państwowej aplikacji, pozwalającej m.in. na sprawdzenie, czy nie znajduje się on w rejestrze zakażonych. Na teren portów lotniczych nie wpuszcza się żadnych osób towarzyszących podróżnym i trzeba tam nosić maseczki.


16:27 Jak koronawirus wpłynął na dostęp do pomocy lekarskiej?


Prawie 15 proc. Bułgarów miało trudności z dostępem do pomocy lekarskiej podczas stanu nadzwyczajnego spowodowanego epidemią koronawirusa, a 28 proc.  z dostępem do leków i materiałów sanitarnych - wynika z sondażu Instytutu Gallupa.

77 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie miało problemów z dostępem do lekarzy, częściowo dlatego, że sami zrezygnowali z konsultacji z powodu pandemii. 15 proc. takie problemy miało. Najczęściej ankietowani skarżyli się na utrudniony dostęp do lekarzy rodzinnych i do specjalistów.

Co setny ankietowany twierdził, że miało utrudniony dostęp do szpitala i przeprowadzenia planowanych zabiegów.Prawie nikt z badanych nie sygnalizował problemów z pilnym wezwaniem pogotowia.

Częściej na trudności z dostępem do pomocy lekarskiej skarżyły się osoby starsze i mieszkańcy stolicy.


16:22 Podejrzenie koronawirusa w żłobku


Do odwołania zamknięty będzie żłobek przy ulicy Polskiego Czerwonego Krzyża w Radomiu. Powód to podejrzenie koronawirusa u kobiety pracującej w placówce.

Sanepid wszczął postępowanie,  inspektorzy przeprowadzą wywiady z pracownikami żłobka oraz rodzicami dzieci. Możliwe jest skierowanie poszczególnych osób na kwarantannę lub objęcie ich nadzorem.

16:10 Polscy siatkarze już po testach na koronawirusa


19 siatkarzy reprezentacji Polski i członkowie sztabu szkoleniowego rozpoczęli zgrupowanie w Spale, którego pierwsza część potrwa do 13 czerwca. W poniedziałek wszyscy poddani zostali badaniu na obecność koronawirusa, którego wyniki będą znane we wtorek.

Zgodnie z zaleceniami wszyscy do otrzymania wyników badań pozostaną w izolacji. Posiłki będą podawane do pokojów. Po otrzymaniu rezultatów, mam nadzieję negatywnych, ustalimy plan podczas spotkań sztabu i sztabu z zawodnikami - zaznaczył lekarz reprezentacji Jan Sokal.

 Na terenie ośrodka COS w Spale zawodnicy mają poruszać się w maseczkach ochronnych. Dotychczas zawsze mieszkali w dwuosobowych pokojach. Teraz, ze względów bezpieczeństwa, przygotowano dla nich "jedynki".

Cieszę się bardzo, że tutaj jestem. Jestem gotów do najcięższej pracy. Odpocząłem. Ostatnie tygodnie spędziłem z rodziną. Stęskniłem się za chłopakami. Brakuje mi też treningów - zaznaczył pochodzący z Kuby przyjmujący Wilfredo Leon.


16:08 Pracownicy FPS w Poznaniu na kwarantannie


49 osób objęto kwarantanną po tym, gdy u pracownika spółki H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu (FPS) potwierdzono zakażenie koronawirusem. Spółka poinformowała, że pracownik czuje się dobrze i nie jest hospitalizowany.

Rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska powiedziała, że przypadek zakażenia koronawirusem 29-letniego mieszkańca Poznania, pracownika administracji w FPS, potwierdzono w piątek.

W związku z tym 49 osób, w tym jego współpracownicy wraz z domownikami, zostało objętych kwarantanną. Będą od nich pobierane wymazy i przeprowadzone badania, czy nie doszło do zakażenia koronawirusem - podała Staszewska.


15:58 Kolejne wyzdrowienia w bytomskim DPS-ie

Kolejnych 13 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu pokonało koronawirusa - podał tamtejszy magistrat. W sumie już 68 mieszkańców to ozdrowieńcy, czyli osoby, których wyniki testów na obecność koronawirusa dwukrotnie nie wykazały obecności patogenu.

DPS "Kombatant" od marca zmaga się z ogniskiem koronawirusa. Zakażonych zostało łącznie blisko 80 mieszkańców, część z nich trafiła do szpitali. SARS-CoV-2 potwierdzono też u ponad 20 osób z personelu.

Jak przekazała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Miasta Bytomia Małgorzata Węgiel-Wnuk, sytuacja w placówce poprawia się z dnia na dzień.


15:54 Koloseum otwarte po 84 dniach

Po 84 dniach przymusowej przerwy z powodu pandemii koronawirusa w poniedziałek otwarto rzymskie Koloseum. Zwiedzanie przebiega w nadzwyczajnych warunkach: co kwadrans wpuszczane są grupy po 15 osób, obowiązuje wymóg noszenia maseczek i mierzenia temperatury przy wejściu.

Bramę prowadzącą do antycznego amfiteatru otwarto uroczyście przy niemal letniej już aurze w Wiecznym Mieście.

15:51 Kolejne przypadki koronawirusa w zakładach mięsnych

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono wśród pracowników zakładu Animex Foods w Starachowicach. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto do tej pory u 74 osób, z tego 10 to pracownicy współpracujących z przedsiębiorstwem firm zewnętrznych.

Rzecznik prasowy Animex Foods Łukasz Dominiak poinformował PAP, że zakład otrzymał kolejne wyniki badań pracowników przedsiębiorstwa na obecność koronawirusa. Od piątku potwierdzono kolejnych 14 przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2. "Łącznie zarażone tym wirusem są 64 osoby z zakładu i 10 pracowników firm zewnętrznych" - powiedział Dominiak. Dodał, że na kwarantannie przebywa ponad 200 pracowników zakładu.


15:47 Portugalia: W czasie pandemii zyskała skrajnie prawicowa partia

Uważana za skrajnie prawicowe ugrupowanie Chega zyskała na popularności wraz z nastaniem pandemii koronawirusa w Portugalii. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, ta posiadająca zaledwie 1 mandat partia stałaby się trzecią siłą w parlamencie - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu firmy Pitagorica.

Najwięcej mieszkańców Portugalii chciałoby obecnie głosować na rządzącą krajem Partię Socjalistyczną (PS) premiera Antonia Costy, która w wyborach 6 października 2019 r. zdobyła dzięki poparciu 36,3 proc. elektorów 108 miejsc w 230-osobowym Zgromadzeniu Republiki. Obecnie socjaliści, według sondażu, mogliby liczyć na 44,8 proc. poparcia.


15:43 Kolejne szpitale wracają do normalnego funkcjonowania

Podlaskie szpitale: wojewódzki w Łomży oraz MSWiA w Białymstoku od poniedziałku przestały być jednoimiennymi, zakaźnymi do opieki nad pacjentami z koronawirusem, muszą jednak pozostać w gotowości, by takimi chorymi się zająć. Przywracanie opieki nad wszystkimi pacjentami będzie następowało stopniowo.

Szpital w Łomży był jednoimiennym od połowy marca, szpital MSWiA w Białymstoku - od połowy kwietnia. Od 1 czerwca przestały być jednoimiennymi na mocy decyzji podjętych formalnie w maju przez wojewodę podlaskiego, a wcześniej zostało to uzgodnione z Ministerstwem Zdrowia z uwzględnieniem sytuacji epidemiologicznej w regionie.

Placówki będą powoli wracać do normalnej pracy, jednak muszą zachować gotowość także do opieki nad chorymi z koronawirusem.

15:35 Dodatkowe terminy egzaminów

Na początku lipca będzie dodatkowy termin egzaminów w szkołach - maturalnego i ósmoklasisty dla uczniów, którzy w normalnym terminie będą np. w kwarantannie - poinformował w poniedziałek minister edukacji Dariusz Piontkowski.


15:13 Szokujące słowa włoskiego lekarza

“Z klinicznego punktu widzenia koronawirus już nie istnieje" - te słowa ordynatora oddziału intensywnej terapii szpitala w Mediolanie wywołały burzę we Włoszech i protesty naukowców, którzy zarzucili mu przekazywanie niebezpiecznych i błędnych informacji.


15:02 Holandia luzuje obostrzenia

Po spowodowanej pandemią koronawirusa dziesięciotygodniowej przerwie w poniedziałek w południe ponownie otwarto w Holandii zakłady gastronomiczne i placówki kulturalne. Z każdej z nich korzystać może jednak tylko 30 osób na raz.

Do restauracji i kawiarń, jak też do kin, teatrów i muzeów wchodzić można wyłącznie za wcześniejszą rezerwacją. Wszyscy muszą tam zachowywać między sobą co najmniej półtorametrowy odstęp. W pojazdach lokalnej komunikacji publicznej obowiązuje teraz noszenie maseczek.

Na 1 lipca przewiduje się dalsze rozluźnienie restrykcji, w tym zwiększenie limitu frekwencji w placówkach gastronomicznych i instytucjach kultury z 30 do 100 osób.


14:55 Ukraina: Prawa dziecka łamane w czasie pandemii

W czasie obowiązujących w związku z pandemią restrykcji na Ukrainie naruszono wiele podstawowych praw dziecka - pisze w poniedziałek portal Dzerkało Tyżnia. Ukraiński rząd podjął tego dnia decyzje mające na celu ochronę praw najmłodszych obywateli.

Alkohol, narkotyki, przemoc domowa, nieodpowiednie pełnienie obowiązków rodzicielskich i przemoc wobec dzieci; wszystkie te problemy zaostrzyły się w związku z konieczną samoizolacją - ocenia serwis.

"Podczas gdy odpowiedzialni rodzice, w ramach możliwości, próbowali łagodzić skutki (wprowadzonych ograniczeń - PAP) dla swoich dzieci, to sieroty, pozbawione opieki rodzicielskiej, i dzieci żyjące w trudnych warunkach życiowych (w szczególności na terytorium przy froncie) odczuły to wszystko na sobie w pełnym wymiarze" - czytamy w artykule. Do braku dostępu do oświaty i opieki medycznej doszło naruszenie prawa do pełnowartościowego odżywiania, prawa do rodziny, bezpiecznych i odpowiednich dla rozwoju warunków życia - napisano.


14:32 TESTY

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 931 tys. 520 próbek pobranych od 850 tys. 417 osób - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 15,9  tys. testów - przekazał resort.


Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie 23 tys. 987 osób, z których 1065 zmarło.14:17 Oszukiwał, bo dostał za niską premię

Trzy zarzuty oszustwa postawiono mężczyźnie, który w hipermarketach w Łodzi i Sieradzu przeklejał kody kreskowe z tańszych produktów na droższe. Policjantom tłumaczył, że chciał sobie zrekompensować zaniżoną z powodu pandemii premię. Teraz grozi mu do 8 lat więzienia.

13:58 Długie oczekiwanie na wyniki testów

O długim oczekiwaniu na badania na obecność koronawirusa, a w efekcie - przedłużającej się kwarantannie całych górniczych rodzin zaalarmowali w poniedziałek w liście do premiera Mateusza Morawieckiego związkowcy z "Sierpnia’80".

Komisja Zakładowa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w Polskiej Grupie Górniczej S.A. określa problemy z badaniem górników kopalni Sośnica w Gliwicach jako "skandaliczne". Górnicy boją się obniżonych z powodu absencji wypłat i utraty miejsc pracy.13:46 Hongkong

Hongkońska policja po raz pierwszy od 30 lat nie wyraziła w poniedziałek zgody na rocznicowe czuwanie przy świecach w intencji ofiar masakry na placu Tiananmen z 4 czerwca 1989 roku. Jako powód podano pandemię Covid-19, ale według opozycji to tylko pretekst.

Na rocznicowe czuwanie nie zezwoliły w tym roku również władze Makau, które podobnie jak Hongkong jest specjalnym regionem administracyjnym ChRL. Dotychczas były to jedyne miejsca w Chinach, gdzie takie wydarzenia mogły się odbywać.


13:32 Wałbrzych: Nauczyciele zakażeni koronawirusem

Wałbrzych wstrzymał otwarcie szkół podstawowych po pozytywnych wynikach testów przesiewowych na obecność koronawirusa u części nauczycieli. Na około 900 testów 68 dało dodatki wynik. Tym niespełna 70 pracownikom zostaną wykonane testy genetyczne.


13:20 Filipiny

W ciągu ostatniej doby na Filipinach stwierdzono 552 nowe infekcje koronawirusem - najwięcej w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Mimo to kraj stopniowo znosi ograniczenia związane z epidemią. Mniej nowych zakażeń odnotowano w Indonezji i w Singapurze.

Filipińskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek, że łącznie potwierdzono tam 18 638 infekcji koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 960 chorych, z czego trzech w ciągu ostatniej doby; 3979 pacjentów wyzdrowiało. Jak zaznacza agencja AP, Filipiny pozostaję teraz najaktywniejszym ogniskiem pandemii w regionie.


13:09 Iran: Rekordowy wzrost zakażeń

W Iranie odnotowano w ciągu ostatniej doby 2979 nowych zakażeń koronawirusem - to największy dobowy wzrost liczby infekcji od dwóch miesięcy. Resort zdrowia ostrzegł w poniedziałek, że jeśli Irańczycy nie będą przestrzegać reguł bezpieczeństwa, nadejdzie druga fala epidemii

"Epidemia jeszcze się nie skończyła i w każdej chwili może powrócić na większą skalę niż wcześniej" - powiedział w wywiadzie dla państwowej telewizji minister zdrowia Said Namaki.

W poniedziałek liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 81, do 7878. W sumie zakażonych zostało dotąd 154 445 osób.


12:43 Kolonie letnie i obozy

Jedynie tysiąc organizatorów letnich kolonii i obozów zgłosiło jak dotąd chęć przeprowadzenia tej formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Miałaby objąć na razie 25 tysięcy osób, a dla porównania - w zeszłym roku na kolonie i obozy wyjechało ponad 1 milion 200 tysięcy dzieci. 


12:33 Grecja

Rząd Grecji znosi restrykcje dotyczące hoteli, kin i basenów na otwartej przestrzeni. Dzieci wrócą do szkół podstawowych, a 15 czerwca otwarte zostaną dla lotów międzynarodowych dwa główne lotniska kraju.

Ww piątek greckie ministerstwo turystyki poinformowało, że obywatele 29 państw - wśród których nie ma jednak Polski - będą od 15 czerwca zwolnieni z odbywania przy przyjeździe do Grecji obowiązkowej kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem.

12:29 Hiszpania

W poniedziałek rano prowincje Hiszpanii, zamieszkane przez około 70 proc. mieszkańców 47-milionowego kraju, weszły w drugą, przedostatnią fazę usuwania restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Mieszkańcy mogą  korzystać z centrów handlowych oraz placówek kulturalnych, m.in. kin i teatrów. Przywrócono też możliwość korzystania z plaż, basenów, a także organizowania spotkań w większym gronie. Na otwartym terenie jednocześnie przebywać może 100 osób, zaś w pomieszczeniu zamkniętym - 50.

12:11 Komunikat ws. szkół

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział, że do 26 czerwca będzie realizowane kształcenie na odległość To oznacza, że przed wakacjami uczniowie nie powrócą już do tradycyjnych zajęć stacjonarnych. 


12:04 Śląskie

Aż 170 spośród 202 nowych przypadków koronawirusa w Polsce potwierdzono znów w województwie śląskim. Większość z nich - 111 dotyczy pracowników kopalń. Najwięcej zakażeń jest w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Według Jastrzębskiej Spółki Węglowej w zakładzie jest już ponad pół tysiąca pracowników, u których wykryto koronawirusa. Jutro ruszy tam kolejny etap testów.

Zdecydowanie mniejszy przyrost liczby zakażeń odnotowała Polska Grupa Górnicza - w ciągu dwóch dni to kilkanaście przypadków. Śląski urząd wojewódzki poinformował jednak, że w kopalni Ziemowit w Lędzinach należącej do PGG, gdzie teraz jest 9 osób z potwierdzonym zakażeniem, w tym tygodniu planowane są badania przesiewowe.

Poza kopalniami duży przyrost zakażeń odnotowano dziś w powiecie cieszyńskim - dodatni wynik testów ma kolejnych 24 mieszkańców.

11:53 Belgijski książę Joachim przeprasza

Belgijski książę się kaja. Przeprasza za swojego nieodpowiedzialne zachowanie i mówi, że jest gotów ponieść konsekwencje. 28-latek wyjechał do Hiszpanii na staż. Tam, mimo obowiązującej kwarantanny, poszedł na imprezę i zaraził się koronawirusem. Bardzo żałuję swoich czynów -mówi skruszony książę Joachim.


11:03 Litwa

Od poniedziałku na Litwę bez wymogu samoizolacji mogą wjechać mieszkańcy 24 krajów, w tym Polski.

Kwarantanna z powodu pandemii koronawirusa obowiązuje na Litwie od 16 marca. W ciągu ostatniej doby w kraju potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia. Ogólna liczba infekcji wzrosła do 1678 osób; liczba przypadków śmiertelnych wynosi 70.

10:55 Rosja

W Rosji na Covid-19 zmarło w ciągu minionej doby 162 pacjentów, a łączna liczba zgonów wynosi 4855. Wykryto też 9035 nowych zakażeń koronawirusem.

W Moskwie, która od początku była największym ogniskiem infekcji, sytuacja epidemiczna stopniowo się stabilizuje, a liczba zakażeń spada. Od 1 czerwca w stolicy Rosji wchodzi w życie nowy etap łagodzenia wymogów samoizolacji. Mieszkańcy mogą uprawiać sport na świeżym powietrzu i wychodzić na spacery. Otwarte zostają miejskie parki.

10:32 Zachodniopomorskie

U 8 pracowników oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) testy potwierdziły zakażenie koronawirusem. ZUS co najmniej do końca tygodnia zawiesza przyjmowanie petentów. W weekend pomieszczenia przeszły odkażanie, biura przeszły zamgławianie, wszystko zostało też spryskane środkiem wirusobójczym. W kwarantannie jest kilkadziesiąt osób, to urzędnicy, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonymi pracownikami oraz ich rodziny. 

10:15 Łódzkie

W województwie łódzkim wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Najwięcej osób zachorowało w powiecie wieruszowskim, gdzie w ciągu dwóch ostatnich dni stwierdzono 20 nowych przypadków. To efekt dużego ogniska zachorowań w fabryce mebli w Kępnie, gdzie pracują mieszkańcy powiatu wieruszowskiego. Drugim ogniskiem jest zakład mięsny w gminie Wieruszów, tam choruje kilka osób z 60-osobowej załogi. 

10:13 Premier Armenii z koronawirusem

Premier Armenii Nikol Paszynian, który dziś kończy 45 lat, poinformował na Facebooku, że on i członkowie jego rodziny są zakażeni koronawirusem. Oświadczył, że w zaistniałej sytuacji będzie pracował z domu, gdzie są - jak to ujął - "wszelkie do tego udogodnienia".

10:07 Nowe dane resortu zdrowia

Ministerstwo Zdrowia: 202 nowe zakażenia koronawirusem, jedna osoba zmarła. Łącznie w Polsce mamy 23 tys. 987 przypadków i 1065 zgonów. 

10:02 Skrajna nieodpowiedzialność

52-letnia kobieta, u której zdiagnozowano koronawirusa, wyszła z domu do warzywniaka. Wracając z zakupami natknęła się na policjantów. Funkcjonariusze próbowali się z nią skontaktować, jako osobą przebywającą w izolacji domowej. Zadzwonili domofonem, ale nikt nie odpowiadał. Wtedy nadeszła kobieta z siatką zakupów w ręce, ale bez maseczki na twarzy. 


09:38 Koronawirus w kopalniach

Do ponad 4 tys. osób wzrosła w poniedziałek liczba górników zakażonych koronawirusem. Najwięcej, 106 zachorowań, przybyło w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Zofiówka, gdzie zarażonych jest łącznie 515 górników.

Górnicy stanowią prawie połowę spośród ponad 8,2 tys. wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim.

09:35 Ukraina

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 340 zakażeń koronawirusem, 10 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 152 pacjentów wyzdrowiało. Bilans zainfekowanych wzrósł do 24 012, zgonów do 718, a wyzdrowiałych do 9690.

W poniedziałek na Ukrainie część regionów przechodzi na kolejny etap łagodzenia restrykcji związanych z pandemią w ramach trwającej do 22 czerwca "kwarantanny adaptacyjnej". Polega ona na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danym regionie. Wprowadzanie kolejnych etapów łagodzenia restrykcji w regionach zależy od liczby zakażeń, zapełnienia szpitali pacjentami chorymi na Covid-19 i liczby przeprowadzanych testów.

 

09:33 Węgry

Jedna kobieta chora na Covid-19 zmarła w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, to najmniej od prawie dwóch miesięcy; wykryto też 15 nowych zakażeń koronawirusem. Do tej pory zmarło na Węgrzech 527 osób chorych na Covid-19 i stwierdzono w sumie 3892 zakażenia koronawirusem. 2156 osób uznano już za wyleczone.

Od 4 maja stopniowo znoszone są restrykcje wprowadzone w związku z pandemią. Można już chodzić do restauracji, odprawiać msze i otwierać sklepy bez ograniczeń godzinowych.

09:23 Przybywa ozdrowieńców

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że mamy w Polsce już 11 tys. 449 ozdrowieńców. W związku z koronawirusem obecnie w szpitalach przebywa 2181 osób. 

09:18 Królowa Elżbieta II znów w siodle

Brytyjska królowa Elżbieta II została sfotografowana w niedzielę na 14-letnim kucu w parku przy zamku w Windsorze. Po raz pierwszy od miesięcy królowa pojawiła się na zewnątrz, gdy w kraju poluzowywane są surowe środki mające powstrzymać epidemię koronawirusa.

Od połowy marca w czasie kwarantanny 94-letnia Elżbieta ze swym 98-letnim mężem księciem Filipem mieszka na zamku w Windsorze, na zachód od Londynu.

08:56 RPA

Władze Republiki Południowej Afryki zdjęły część ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa. Obywatele RPA mogą swobodnie wyjść z domu do pracy, kościoła, sklepu i na spacer. Praca w pełnym wymiarze została wznowiona w fabrykach i kopalniach. Jednocześnie odłożono plany otwarcia szkół, aby pozwolić placówkom na zaopatrzenie się w sprzęt ochronny.

Mimo że w weekend liczba zakażonych koronawirusem w RPA przekroczyła 30 tys. - najwięcej w Afryce - i nadal rośnie w tempie prawie 2 tys. dziennie, rozluźnienie restrykcji było konieczne dla ratowania gospodarki kraju. Ograniczenia w RPA należały do najsurowszych na świecie, a ich brutalne egzekwowanie przez policję i wojsko było przedmiotem krytyki.

08:54 Polacy na kwarantannie

Ostatniej doby policja sprawdziła 70887 osób poddanych kwarantannie, w około 1000 przypadków stwierdziła uchybienia. Jak poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka, w czasie minionych 24 godzin w co najmniej 20 przypadkach osoby, będące na kwarantannie, zwróciły się z prośbą do funkcjonariuszy o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.

08:36 Rosja - wyleczona 101-latka

W jednym ze szpitali w Moskwie wyleczono 101-letnią kobietę zakażoną koronawirusem. Pacjentka czuje się dobrze, jej zdrowiu nic nie zagraża, i przygotowuje się do wypisania ze szpitala.

07:40 Brazylia

5-miesięczny Dom z Brazylii opuszcza w końcu szpital po przebytej chorobie Covid-19. Niemowlę przez 32 dni było utrzymywane w śpiączce farmakologicznej. U małego Doma zdiagnozowano Covid-19 kilka tygodni po urodzeniu. Miał problemy z oddychaniem. Lekarz sądził początkowo, że to jakaś infekcja, ale kiedy mimo lekarstw jego stan się pogarszał, zdecydowaliśmy z żoną zawieźć go do szpitala. Tam się okazało, że to koronawirus - powiedział w rozmowie z CNN tata malucha Wagner Andrade. Chłopiec prawdopodobnie zaraził się koronawirusa podczas wizyty u krewnych.


06:56 Okiem eksperta

Pandemia na świecie nie słabnie, w różnych częściach świata różne jest jej nasilenie w zależności od lokalnych uwarunkowań. W Polsce wciąż pojawiają się nowe ogniska epidemii, a stare nie są do końca opanowane - zauważa prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń dr Paweł Grzesiowski. Według niego, nowym wyzwaniem jest poluzowanie obostrzeń - sprawiające, że zaczynamy się przemieszczać z podobną częstotliwością, jak przed epidemią. Przemieszczają się też osoby zakażone, które nie mają objawów choroby - lub niewielkie, ale mogą zakażać inne osoby. Jednocześnie jest w naszym kraju duża część populacji podatna na koronawirusa SARS-CoV-2, bo dzięki kwarantannie się z nim jeszcze nie zetknęła.

06:36 Włoskie wakacje

7 mln Włochów wyjedzie w czerwcu na wakacje, niemal wszyscy spędzą je w kraju - takie dane przestawiono przed zapowiedzianym na środę otwarciem granic regionów Italii. Tym samym zniesione zostanie jedno z ostatnich ograniczeń wprowadzonych z powodu epidemii.

Dziennik "Corriere della Sera" podkreśla w poniedziałek, że tegoroczne kierunki krajowych wakacji Włochów to południe, wyspy i historyczne miasta. Będą one w tym roku mniej oblężone przez zagranicznych turystów. Wielu mieszkańców Italii skorzysta z tej okazji, by w większym komforcie zwiedzić Rzym, Florencję czy Wenecję.


06:15 Chiny

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała w poniedziałek o 16 nowych zakażeniach koronawirusem w ciągu doby. Wszystkie dotyczą osób, które zakaziły się podczas pobytu za granicą - podkreślono w komunikacie. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

05:57 Niemcy

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ubiegłej doby o 333 do 181 815 - poinformował w poniedziałek rano Instytut Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Z powodu Covid-19 zmarło w ciągu doby 11 osób, co zwiększa bilans zgonów do 8511.

Podane przez Instytut Roberta Kocha (RKI) w poniedziałek szacunki wskazują, że Niemcy zdołały poradzić sobie z epidemią. Jeszcze pod koniec marca - w szczycie epidemii - w ciągu doby umierało w Niemczech nawet do 6830 osób z rozpoznanym Covid-19. 


05:24 Chile

W obliczu gwałtownego wzrostu liczby chorych na Covid-19 w Chile, grupa ponad czterdziestu czołowych chilijskich epidemiologów oraz ekspertów medycznych wezwała rząd prezydenta Sebastiana Pinery do zmiany strategii walki z koronawirusem. Zmiana strategii jest jedynym sposobem "odwrócenia katastrofy narodowej", jaka zagraża krajowi - twierdzą autorzy apelu.

W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano też 4830 nowych zakażeń. Ich łączna liczba wynosi obecnie 99 688.

05:06 Stany Zjednoczone

598 osób zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 104 356.

Mimo epidemii w USA w kilkudziesięciu miastach trwają protesty wywołane brutalnym zabójstwem przez policję w Minneapolis Afroamerykanina, George'a Floyda. Nie wszyscy z demonstrantów mają maseczki ochronne, manifestanci często są stłoczeni i znajdują się bardzo blisko siebie.

05:03 Meksyk

W ciągu ostatnich 24 godzin w Meksyku zmarło 151 osób zakażonych koronawirusem. Dobowy przyrost nowych zakażeń SARS-CoV-2 wyniósł 3152. Całkowity bilans zgonów wzrósł tym samym w Meksyku do 9930, a liczba wszystkich zakażonych SARS-CoV-2 sięga już 90 664.

Organizacje pozarządowe oceniają, że dane te nie odzwierciedlają rzeczywistej liczby zachorowań, bowiem w kraju wykonywanych jest zbyt mało testów, a w przypadku chorób współwystępujących Covid-19 nie jest wskazywany  jako przyczyna zgonu. Eksperci szacują, że liczba zgonów spowodowanych koronawirusem może być w związku z tym nawet trzykrotnie wyższa.

05:01 Brazylia

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 16 409 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Brazylii i 480 nowych zgonów z powodu Covid-19. Pod względem liczby zakażonych Brazylia jest drugim po Stanach Zjednoczonych krajem na świecie z tyloma przypadkami zakażeń. Jeśli zaś chodzi o liczbę zgonów z powodu Covid-19 to kraj ten zajmuje czwartą pozycję na świecie po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Zgodnie z prognozą przygotowaną przez Panamerykańską Organizację Zdrowia, szczyt epidemii przypadnie w Brazylii w lipcu tego roku.

W całej Ameryce Łacińskiej według podliczeń agencji AFP zarejestrowano dotąd ponad milion zakażeń. 

04:56 LOT wznawia działalność


Od dziś ruszają pasażerskie krajowe połączenia lotnicze. Na razie pasażerowie LOT będą mogli skorzystać z połączeń krajowych realizowanych na osiem lotnisk. Będą to loty: do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk; do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska.