Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o potwierdzeniu ponad 5 100 nowych zakażeń koronawirusem, a szef resortu Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że bilans jest o ponad tysiąc przypadków wyższy niż tydzień temu. "Trend jest dodatni" – zaznaczył. Zgodnie z zapowiedziami rządu, powinniśmy więc spodziewać się "kroku wstecz" w luzowaniu obostrzeń. Komisja Europejska powiadomiła o kłopotach z dostawami szczepionek Moderny: w tym miesiącu transporty preparatu do krajów UE będą opóźnione. Do Europejskiej Agencji Leków trafił tymczasem wniosek o zatwierdzenie dla UE czwartej szczepionki przeciw Covid-19: opracowanej przez amerykański koncern Johnson & Johnson.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

* O 5 178 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 196 chorych na Covid-19 poinformował dzisiaj resort zdrowia. Aktualny bilans pandemii w naszym kraju to ponad 1,59 mln zakażeń i 41 028 ofiar śmiertelnych. O szczegółach najnowszego raportu przeczytacie TUTAJ >>>> 

* Na koniec tygodnia dzienne bilanse nowych zakażeń koronawirusem mogą sięgnąć w Polsce nawet 8-10 tysięcy przypadków. "Odwrócenie tendencji w przyroście zakażeń koronawirusem staje się faktem; trend jest dodatni" - ogłosił na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Zgodnie z zapowiedziami rządu, powinniśmy więc spodziewać się "kroku wstecz" w luzowaniu obostrzeń. WIĘCEJ piszemy TUTAJ >>>>

* Komisja Europejska poinformowała, że w tym miesiącu dostawy szczepionek przeciw Covid-19 od amerykańskiego koncernu Moderna do krajów UE będą opóźnione. Niedobory mają zostać zrekompensowane w ramach marcowych dostaw. Już wczoraj, przypomnijmy, dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski donosił, że najbliższa dostawa szczepionek Moderny do Polski będzie aż dwukrotnie mniejsza, niż zapowiadano. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ >>>> 

* Amerykański koncern farmaceutyczny i kosmetyczny Johnson & Johnson złożył do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wniosek o zatwierdzenie dla Unii Europejskiej swojej szczepionki przeciw Covid-19. Nieoficjalnie mówi się, że EMA mogłaby wydać opinię ws. preparatu w połowie marca. Szczepionka J&J ma nad preparatami Pfizera, Moderny i AstraZeneki istotną przewagę: może być podawana w tylko jednej dawce, co upraszcza znacząco proces szczepień. Więcej przeczytacie TUTAJ >>>> 

* 26 lutego Polska rozpocznie konsultacje społeczne ws. Krajowego Planu Odbudowy, czyli szerokiego programu reform i inwestycji, które będą finansowane z unijnego Funduszu Odbudowy - dowiedziała się nieoficjalnie dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Koronafundusz ma wesprzeć unijne gospodarki dotknięte kryzysem spowodowanym przez pandemię i opiewa na 750 mld euro, a Polska jest jego czwartym największym beneficjentem. TUTAJ przeczytacie więcej >>>>

* Naukowcy w Wielkiej Brytanii zidentyfikowali jeszcze jeden, nowy wariant koronawirusa z potencjalnie niebezpiecznymi mutacjami. Jest on podobny do wariantów południowoafrykańskiego i brazylijskiego, a pochodzi prawdopodobnie z Nigerii. Zdaniem badaczy, ten nowy wariant koronawirusa jest bardziej odporny na obecnie stosowane szczepionki. Przeczytajcie WIĘCEJ >>>> 

23:47 Japonia rozpoczyna szczepienia

Japonia od środy rozpoczyna od 40 tysięcznej grupy pracowników służby zdrowia szczepienia przeciwko Covid-19 - poinformowała we wtorek agencja prasowa Kyodo

Pierwsze szczepionki mają zostać podane w szpitalu w Tokio, od przyszłego tygodnia szczepienia zostaną rozszerzone na 100 placówek medycznych w całym kraju.

Rozpoczęcie szczepień jest ważnym krokiem w walce Japonii z koronawirusem, ponieważ do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio pozostało mniej niż sześć miesięcy, a poparcie premiera Yoshihide Sugi maleje w atmosferze krytyki z powodu powolnej reakcji reakcji rządu na pandemię- pisze Kyodo.

22:54 Brytyjski rząd rozszerza listę osób z zaleceniami

Brytyjski rząd rozszerzył we wtorek o 1,7 mln listę osób, którym zalecono, by z powodu zwiększonej podatności na zachorowanie na Covid-19 do końca marca ograniczyły do minimum wychodzenie z domów. To zalecenie dotyczy już łącznie ok. 4 mln mieszkańców Anglii.

Jednak o ile poprzednio tym, co decydowało, czy dana osoba powinna się chronić w domu, były wyłącznie konkretne schorzenia bądź terapie zwiększające ryzyko poważnego zachorowania na Covid-19, jak choroby układu oddechowego, przeszczepy czy chemioterapia, to teraz wzięto pod uwagę także inne czynniki.

Prawdopodobieństwo poważnego zachorowania oszacowano przy pomocy specjalnego algorytmu, w którym wzięto pod uwagę oprócz stanu zdrowia także wiek, pochodzenie etniczne, otyłość czy zamieszkanie na obszarach zagrożonych ubóstwem.

21:45 Premier Słowacji: Powinniśmy negocjować z Rosją ws. szczepionek

Premier Słowacji Igor Matovicz uważa, że jego kraj powinien rozpocząć negocjacje z Rosją w sprawie dostaw szczepionki Sputnik V przeciwko Covid-19. W internecie napisał we wtorek, że nie można rezygnować ze szczepionki, dlatego że nie ma certyfikatu Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Przeciwko sprowadzeniu szczepionki, która nie ma akceptacji EMA, wypowiedziała się prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. Minister zdrowia Marek Krajczi zapowiedział we wtorek wieczorem po posiedzeniu rządowej komisji ds. pandemii, że nazajutrz rząd będzie rozmawiał na temat rosyjskiej szczepionki i jeżeli dojdzie do porozumienia, resort podpisze niezbędne umowy.

Według ministra sytuacja epidemiczna na Słowacji pogorszyła się. Liczba zmarłych w związku z Covid-19 przekroczyła 6 tys. osób. Dziennie na tę chorobę lub z jej podejrzeniem umiera ponad 100 osób. Według stowarzyszenia służb pogrzebowych i krematoriów brakuje miejsc w chłodniach na przechowywanie zwłok.

21:37 Wariant brytyjski koronawirusa może spowodować więcej hospitalizacji

Brytyjski wariant koronawirusa może spowodować więcej hospitalizacji we Francji niż druga fala epidemii Covid-19 - wynika z badania opublikowanego we wtorek przez Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (Inserm), Agencję Zdrowia Publicznego i Orange Labs.

Wariant brytyjski powinien stać się głównym wariantem cyrkulującym w kraju na przełomie lutego i marca (...). W przypadku braku wzmocnionych środków kontrolnych w najbliższych tygodniach spodziewany jest szybki wzrost zachorowań - napisano w konkluzjach badania.

Jednym z najbardziej zagrożonych regionów z powodu wariantu brytyjskiego pozostaje stołeczny Ile-de-France, gdzie wzrasta liczba hospitalizacji.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 19 590 osób, w szpitalach zmarło 351 chorych na Covid-19, natomiast w domach opieki od minionego piątku odnotowano 235 zgonów - podała we wtorek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła od początku pandemii o 586 do 82 812. Łączna liczba wykrytych zakażeń wzrosła natomiast do 3 489 129.

20:34 Blisko 430 tysięcy nauczycieli zgłosiło się do szczepienia

Od wczoraj w ramach II tury rejestracji do szczepienia przeciwko Covid-19 zgłosiło się prawie 158 tysięcy nauczycieli, w tym około 30 tysięcy nauczycieli akademickich.

W sumie natomiast - w I i II turze rejestracji - na szczepienie zapisało się już blisko 427 tysięcy nauczycieli.

Nauczyciele w wieku do 65 lat ze wszystkich szkół i placówek oraz nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia na uczelniach mogą rejestrować się na szczepienia do czwartku.

20:29 Minister zdrowia: Pandemia pokazała dobitnie, że personelu medycznego jest za mało

Pandemia koronawirusa pokazała dobitnie, że personelu medycznego jest w Polsce za mało - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany w czasie konferencji Ryzyka i Trendy o to, co jest najważniejszym dotychczasowym wnioskiem płynącym z pandemii.

Zaznaczył, że podejmowane są działania, które mają poprawić sytuację kadrową polskiej służby zdrowia, ale - jak zastrzegł - "nie da się w ciągu jednej kadencji rozwiązać spraw, które są zaniedbaniem wieloletnim".

Cytat

Pandemia pokazuje, że jest mała liczba personelu - m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. (...) Sprzęt można kupić, szpitale tymczasowe można postawić, łóżka można dostawić, natomiast personel jest tym elementem, który działa jak wąskie gardło.
Minister zdrowia Adam Niedzielski

19:39 Szczepionka Johnson & Johnson zgłoszona do zatwierdzenia w UE. Nad już dopuszczonymi ma przewagę

Amerykański koncern farmaceutyczny i kosmetyczny Johnson & Johnson złożył do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wniosek o zatwierdzenie dla Unii Europejskiej swojej szczepionki przeciw Covid-19.

Jak donosi brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, nieoficjalnie mówi się, że EMA mogłaby wydać opinię ws. preparatu w połowie marca.

Szczepionka J&J ma nad preparatami Pfizera, Moderny i AstraZeneki istotną przewagę: może być podawana w tylko jednej dawce, co upraszcza znacząco proces szczepień.

18:47 Wiceminister zdrowia: Trzecia fala pandemii puka do naszych drzwi

Trzecia fala pandemii puka do naszych drzwi, jest już bardzo blisko. W ostatnich dniach rośnie zagrożenie Covid-19 - ostrzegał na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska.

Cytat

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, od kilku dni obserwujemy wzrost zakażeń. Zwiększona transmisja koronawirusa, w tym groźnej odmiany brytyjskiej, powoduje, że jesteśmy zmuszeni podjąć skuteczniejsze działania. To może być nawet powrót do restrykcji, które kilka dni temu zostały tymczasowo zniesione. Ale wszyscy chyba widzieli, co się w ostatni weekend działo w Zakopanem czy na Wybrzeżu. Nie zdaliśmy do końca wszyscy tego egzaminu z rozsądku.
Waldemar Kraska

18:08 Tłumy na stoku w Szczyrku. Sanepid skontrolował ośrodek

Inspektorzy sanepidu z Bielska-Białej w asyście policjantów skontrolowali ośrodek narciarski Szczyrk Mountain Resort. Stwierdzono, że wśród osób oczekujących na kolejkę nie był zachowywany dystans społeczny, ale nie była to wina ośrodka.

17:49 Mamy nowy wariant koronawirusa: Pochodzi z Nigerii, ma groźne mutacje

Jeszcze jeden, nowy wariant koronawirusa z potencjalnie niebezpiecznymi mutacjami zidentyfikowali naukowcy w Wielkiej Brytanii. Jest on podobny do wariantów południowoafrykańskiego i brazylijskiego, a pochodzi prawdopodobnie z Nigerii. Zdaniem naukowców, ten nowy wariant koronawirusa jest bardziej odporny na obecnie stosowane szczepionki.

17:14 "Nauka dla nieuka", czyli senatorowie i eksperci zachęcają do szczepień

"Do biedronki przyszedł żuk...": parafrazą wiersza Jana Brzechwy senatorowie i eksperci senackiej Komisji Zdrowia zachęcają do szczepienia się przeciw Covid-19.

W spocie dr Beata Małecka-Libera, szefowa Komisji Zdrowia Senatu, apeluje: "Pomyśl o sobie, pomyśl o bliskich, pomyśl o wszystkich wokół. Zaszczepmy się".

A Maciej Bogucki, dyrektor Europejskiego Centrum Polityk w Ochronie Zdrowia, zauważa w puencie wiersza: "Stąd nauka dla nieuka: szczepi się, kto kłopotów nie szuka!".

Zobaczcie!

16:26 Francuzi opracowali maseczki zabijające koronawirusa

Maseczki zabijające koronawirusa opracowali francuscy specjaliści z Lille. We Francji wynalazek ma pojawić się w sprzedaży już za tydzień.

Twórcy maseczek mają nadzieję, że dzięki nim walka z pandemią będzie skuteczniejsza.

15:25 Dostawy szczepionek Moderny do krajów UE w tym miesiącu będą opóźnione

W tym miesiącu dostawy szczepionek przeciw Covid-19 od amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Moderna do krajów UE będą opóźnione: taką informację przekazała Komisja Europejska. Niedobory mają zostać zrekompensowane w ramach marcowych dostaw.

15:16 Osoby zaszczepione mogą ciężej przechodzić Covid-19? Eksperci odpowiadają

W mediach społecznościowych pojawiły się podejrzenia, że osoby zaszczepione mogą ciężej przechodzić Covid-19, gdyż powstają u nich przeciwciała o niskim poziomie neutralizacji wirusa. Zaprzeczają temu eksperci.

15:13 Sondaż: Niemal połowa Polaków chce się zaszczepić przeciwko Covid-19

48 procent Polaków zamierza zaszczepić się przeciwko Covid-19. Nie planuje tego 26 procent z nas. Takie wskazania przynosi najnowszy sondaż Kantar.

14:39 Grzesiowski o słowach ministra zdrowia: To demagogia

"To demagogia" - tak słowa ministra zdrowia o możliwym zapoczątkowaniu trzeciej fali pandemii koronawirusa w weekend na Krupówkach w Zakopanem i zmianie trendu zakażeń ocenia dr Paweł Grzesiowski, główny doradca Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii.

Jak zaznacza, nie ma uzasadnienia, by szybko wycofywać się z ostatniego poluzowania obostrzeń, a zmianę trendu zakażeń widać już od kilku tygodni.

13:26 Problemy z dystrybucją szczepionek mogą występować jeszcze przez miesiąc

Dopiero w czwartek ostatnie punkty szczepień dostaną zamówione dawki szczepionek przeciw Covid-19 na ten tydzień - to ustalenia reporterów RMF FM.

Oznacza to przesuwanie zaplanowanych szczepień - także drugą dawką - na sam koniec tygodnia.

Agencja Rezerw Materiałowych przyznaje, że ten tydzień jest krytyczny w logistyce dostaw preparatów, a problemy i przesunięcia mogą występować jeszcze nawet przez miesiąc.

13:05 Wyniki najnowszych badań

12:55 "Spiegel": Niemcy przedłużą ograniczenia wjazdu; więcej zakażeń koronawirusem niż przed tygodniem

Niemcy zamierzają przedłużyć surowe zasady wjazdu do kraju z tzw. obszarów wysokiego występowania wariantów koronawirusa. Minister zdrowia Jens Spahn wysłał odpowiednią propozycję pozostałym członkom rządu i poprosił o jej szybkie zatwierdzenie - wynika z informacji tygodnika "Spiegel".

W projekcie przedłużającym restrykcje Spahn ocenia, że ograniczenie wjazdu do Niemiec jest "konieczne" przez kolejne 14 dni.

Surowe przepisy dotyczą krajów takich jak Wielka Brytania, RPA i Brazylia. 

12:36 Hiszpania: Moderna ograniczyła o połowę dostawę szczepionek

Spółka Moderna ograniczyła o połowę spodziewaną na ten tydzień dostawę szczepionek przeciwko koronawirusowi, ogłosił we wtorek rząd Hiszpanii Pedra Sancheza. Centrolewicowy gabinet zapowiedział też produkcję szczepionek w hiszpańskich zakładach farmaceutycznych.

Szefowa resortu zdrowia Carolina Darias zapowiedziała, że w związku kolejnym opóźnieniem dostawy szczepionek konieczne będą zmiany w ogólnokrajowym programie szczepień. Sprecyzowała, że odpowiednie korekty będą musiały wprowadzić też poszczególne wspólnoty autonomiczne.

12:22 Szczepienia w Polsce

12:02 Radom: Szpital zaproponował własną listę oddziałów dla pacjentów covidowych i niecovidowych

Radomski Szpital Specjalistyczny wystąpił do wojewody z wnioskiem o zmianę decyzji dot. hybrydowego trybu pracy. Przedstawił własną listę oddziałów, które od 22 lutego miałyby nadal leczyć wyłącznie pacjentów z COVID-19 oraz tych, które powróciłyby do swojej normalnej pracy.

Kontrowersje dotyczą kilku oddziałów. Wojewoda zaproponował, aby covidowy profil miał m.in. oddział neurologiczny, udarowy, i dermatologiczny. Dyrekcja Radomskiego Szpitala Specjalistycznego uznała, że te oddziały powinny wrócić do normalnej pracy, natomiast na potrzeby pacjentów covidowych wskazała m.in. oddział chirurgii naczyniowej i ortopedyczno-urazowy.

Jak poinformowało w komunikacie biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Radomiu, zgodnie z propozycją dyrekcji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, covidowy profil miałyby mieć oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, obserwacyjno-zakaźny, chirurgii ogólnej, dziecięcy, chirurgii naczyniowej, urologiczny, ortopedyczno-urazowy, a także wydzielona część Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Pozostałe oddziały, w tym druga część SOR-u, wróciłyby do leczenia pacjentów bez zakażenia koronawirusem

11:47 Kraków: 662 nauczycieli UJ zapisanych w pierwszym dniu na szczepienia

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP we wtorek przez rzecznika prasowego UJ Adriana Ochalika, w poniedziałek, czyli w pierwszym dniu rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19, zgłosiło się 662 z 4 067 osób uprawnionych do szczepień. Zapisy trwają do godz. 14 w czwartek.

11:35 Wywiad Korei Płd.: Hakerzy z Korei Płn. próbowali wykraść dane ws. szczepionki Pfizera

Hakerzy z Korei Płn. próbowali się włamać na serwery amerykańskiego koncernu Pfizer, by wykraść dane dotyczące szczepionki i leków przeciw Covid-19 - podała we wtorek agencja Yonhap, powołując się na ustalenia południowokoreańskiej agencji wywiadowczej NIS.

Informację przekazali Yonhapowi posłowie z parlamentarnej komisji ds. wywiadu, którzy uczestniczyli w odbywającym się za zamkniętymi drzwiami briefingu NIS w Seulu.

Władze Korei Płn. nie zgłosiły oficjalnie ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem, ale wkrótce po wybuchu pandemii zamknęły granice i stosowały surowe lockdowny wewnątrz kraju, by uchronić się przed infekcjami.

Mimo oficjalnego braku zakażeń Korea Płn. ma w pierwszej połowie 2021 roku otrzymać 1,99 mln dawek szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca w ramach międzynarodowego programu dystrybucji COVAX.

11:22 Nowa szefowa WTO: "Szczepionkowy nacjonalizm" spowolni wyjście z kryzysu pandemii

Szczepionkowy nacjonalizm się nie opłaca i spowolni wyjście z kryzysu pandemii - ostrzegła Ngozi Okonjo-Iweala, wybrana w poniedziałek jako pierwsza kobieta na szefa Światowej Organizacji Handlu WTO.

Cytat

Nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni. Szczepionkowy nacjonalizm w tym czasie się nie opłaci, bo pojawiają się nowe warianty i jeśli inne kraje pozostaną niezaszczepione, to tylko się zemści.
powiedziała Okonjo-Iweala w swoim pierwszym wywiadzie po wyborze na dyrektor generalną WTO.

Jak dodała, badania wskazują, że opóźnienie szczepień w krajach ubogich może kosztować światową gospodarkę 9 bilionów dolarów, a połowę kosztów poniosą kraje bogate.

11:10 Dworczyk: Decyzja ws obostrzeń zależy też od tego, czy będzie dochodzić do sytuacji, jak ostatnio w Zakopanem

Przyszła decyzja ws obostrzeń zależy również od tego, czy będziemy zachowywać się odpowiedzialnie i transmisja wirusa nie będzie wzmożona, czy też będzie dochodzić do sytuacji, jak w weekend w Zakopanem, gdy wszelkie ograniczenia sanitarne zostały zlekceważone - zaznaczył szef KPRM Michał Dworczyk.

Zapytany we wtorek w Polsat News, czy rząd rozważa większe obostrzenia w związku z sytuacją epidemiczną Dworczyk powiedział, że "jest za wcześnie, by robić takie podsumowanie". Zaznaczył, że każdego dnia weryfikowane są nadchodzące dane o zakażeniach.

10:58 Korea Płd. zamówiła dodatkowe dawki szczepionek dla 23 mln osób od Novavaxu i Pfizera

Rząd Korei Płd. podpisał umowy z amerykańskimi koncernami Pfizer i Novavax w sprawie zakupu szczepionek przeciw Covid-19 dla kolejnych 23 mln osób - ogłosił we wtorek premier Korei Płd. Czung Sie Kiun. Preparaty mają być przekazane w drugim kwartale roku.

Rozmawialiśmy na temat przyspieszenia dostaw części szczepionek Pfizera dla 10 mln osób oraz zakupu dodatkowych szczepionek w pierwszej połowie roku w związku z narastającą niepewnością dotyczącą podaży szczepionek w tym okresie
- powiedział Czung.

Łącznie Seul zamówił już od producentów i poprzez globalny mechanizm COVAX szczepionki, które wystarczyłyby do zaszczepienia 79 mln ludzi - podkreśla agencja Yonhap. W Korei Południowej mieszka ok. 52 mln osób.

10:45 Sutkowski: Wirus brytyjski ma o 30 proc. większą zarażalność, ale reaguje na szczepionki

Brytyjski wariant koronawirusa ma o około 30 proc. większą zarażalność, ale reaguje na wszystkie dostępne na rynku europejskim szczepionki - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych lek. med. Michał Sutkowski.

W Polsce potwierdzono dotąd osiem przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa.

Cytat

Nie można jednak powiedzieć tego samego o wariancie południowoafrykańskim, bo według dotychczasowych badań ten gorzej reaguje na szczepionki.
zauważył ekspert.
 Wyjaśnił, że szczególnie chodzi o szczepionkę firmy AstraZeneca. Trzeba zrobić więcej badań, na razie ciężko mówić też o pełnych danych - dodał.

Wariant brytyjski jest już na pewno w co najmniej 60 krajach, w Polsce stanowi 5 proc., jeśli nie więcej i ta ilość będzie rosła. W wielu krajach stanowi on już kilkanaście, kilkadziesiąt proc. wszystkich zakażeń - tłumaczył Sutkowski. Dodał jednocześnie, że "na razie, poza pojedynczymi przypadkami, wariant południowoafrykański jest raczej niestwierdzany w Europie".

10:37 Szczegóły wtorkowego raportu nt zakażeń koronawirusem w Polsce

10:02 Koronawirus w Polsce

09:22 Polska wkrótce rozpocznie konsultacje w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

08:57 Japonia: Niedobór strzykawek może utrudnić szczepienia przeciw Covid-19

Japonia rozpoczyna w środę szczepienia przeciw Covid-19, ale narastają obawy, że miliony dawek specyfiku Pfizera zostaną zmarnowane z powodu niedoboru specjalnych strzykawek, dzięki którym jedna fiolka starcza na więcej zastrzyków - podała we wtorek agencja Reutera.

08:34 Australia zatwierdziła szczepionkę AstraZeneca przeciw Covid-19

Australijski urząd RGA zdecydował we wtorek o dopuszczeniu do użytku szczepionki firmy AstraZeneca przeciw Covid-19. Oznacza to, że szczepienia w Australii mogą rozpocząć się zgodnie z planem od przyszłego tygodnia.

Australia ma teraz do dyspozycji dwie bezpieczne i skuteczne szczepionki - ogłosił na konferencji prasowej premier Scott Morrison.

Pierwszym zatwierdzonym preparatem był jeszcze w styczniu ten produkowany przez koncern Pfizer. W poniedziałek do kraju trafiła pierwsza partia szczepionki, zaś program szczepień ruszyć ma w poniedziałek 22 lutego.

To jednak opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki szczepionka AstraZeneca jest głównym środkiem, na który postawił australijski rząd.
Łącznie zamówił jej 50 mln dawek, co wystarczy na podanie dwóch dawek każdemu mieszkańcowi kraju. Większość preparatu zostanie wyprodukowana w Australii przez firmę CSL.

08:25 Piłkarskie LM i LE: Kluby uciekają od restrykcji związanych z pandemią

Władze krajów są oburzone, a piłkarskie kluby próbują omijać restrykcje związane z pandemią Covid-19 i rozgrywają mecze w państwach, gdzie obostrzenia pozwalają na przylot obu ekip. W Lidze Mistrzów i Europy, które w tym tygodniu wracają po zimowej przerwie, z tego względu pięć spotkań przeniesiono w inne miejsca.

Niemieckie kluby grają z angielskimi na Węgrzech, Arsenal Londyn i Benfica Lizbona przystąpią do rywalizacji we Włoszech i Grecji, a Atletico Madryt z Chelsea Londyn zmierzą się w Rumunii. To - jak twierdzą eksperci i analitycy - nie koniec. Takich spotkań będzie znacznie więcej, bo kolejne kraje wprowadzają nowe restrykcje.

Profesjonalna piłka nożna, ale i inne dyscypliny sportu wydają się żyć w innym wszechświecie - powiedziała Dagmar Freitag, przewodnicząca komisji sportowej niemieckiego parlamentu.

Największe emocje w Niemczech wzbudziło przełożenie meczu RB Lipsk z Liverpoolem w 1/8 finału Ligi Mistrzów. Drużyna Juergena Kloppa nie dostała pozwolenia na przylot do Niemiec, więc spotkanie rozegrane zostanie w Budapeszcie. W następnym tygodniu ten sam stadion na Węgrzech wykorzysta Borussia Moenchengladbach, by zmierzyć się z Manchesterem City.

Rozegranie spotkań na neutralnym terenie jest dobrym rozwiązaniem dla klubów i UEFA. Krytyka pojawia się z kolei ze strony rządów.

08:08 Niedzielski: Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik - 5178 nowych zakażeń - jest o ponad 1 tys większy niż tydzień temu

07:47 Ekspert: Czeka nas wzrost zakażeń

"Wzrost liczby zakażeń koronawirusem to najbardziej prawdopodobny scenariusz" - przewidują w rozmowie z RMF FM lekarze. 

Przypomnijmy: jeśli trend wzrostowy utrzyma się, Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza ponownego zaostrzenia restrykcji w walce z pandemią. Powód coraz większej liczby nowych infekcji to z jednej strony poluzowanie obostrzeń. Z drugiej fakt, że koronawirusa wokół nas jest coraz więcej.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

07:35 Izrael: Wskaźnik szczepień najwyższy na świecie, ale spada; władze walczą z dezinformacją

Wskaźnik szczepień przeciw Covid-19 w Izraelu jest nadal najwyższy na świecie, jednak spada liczba podawanych szczepionek. Resort zdrowia przeciwdziała niechęci niektórych grup do zaszczepienia się, co jest głównym powodem, dla którego liczba zakażeń pozostaje wciąż wysoka.

Prawie 4 mln z 9,3 mln Izraelczyków otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki, z czego 2,5 mln, tj. ponad jedna czwarta populacji, otrzymało obie wymagane dawki.
Według najnowszych statystyk ministerstwa w lutym podawano średnio nieco ponad 106 tys. szczepionek dziennie, w porównaniu ze średnią dzienną w styczniu wynoszącą ponad 127 tys. dawek.

W ciągu ostatniego tygodnia rejestrowano średnio ponad 5 tys. nowych infekcji dziennie. W sumie w całym kraju od początku epidemii odnotowano ponad 727 tys. zakażeń i prawie 5400 zgonów na Covid-19, z czego ponad 20 proc. z nich w ciągu ostatniego miesiąca.

Według doniesień lokalnych mediów ministerstwo wydaje miliony dolarów na edukację społeczeństwa, co jest skomplikowanym zadaniem, ponieważ różne grupy podchodzą sceptycznie do szczepień z różnych powodów.

W przypadku społeczności żydów ultraortodoksyjnych niektórzy wpływowi rabini wzywają swoich współwyznawców, by się nie szczepili, uzasadniając to antynaukową retoryką, np. twierdząc, że zarazki nie powodują chorób. Niższy odsetek szczepień wśród mniejszości arabskiej jest wynikiem typowego dla tej grupy braku zaufania do żydowskich władz. Z kolei wielu młodszych Izraelczyków sądzi, że nie mogą poważnie zachorować.

Resort współpracuje z lekarzami i przywódcami religijnymi, by przeciwdziałać dezinformacji.
Ministerstwo monitoruje też media społecznościowe pod kątem postów antyszczepionkowych w języku hebrajskim, rosyjskim, amharskim (języku Żydów etiopskich), arabskim i angielskim na Facebooku, Twitterze, Instagramie i Telegramie.

07:22 U osób, które przeszły Covid-19, już jedna dawka szczepionki wywołuje silną odpowiedź

U osób, które przeszły COVID-19, już jedna dawka szczepionki firmy Pfizer wywołuje silną odpowiedź immunologiczną - wynika z badania izraelskich naukowców, które publikuje pismo "Eurosurveillance".

Autorzy pracy podkreślają, że reakcja immunologiczna w tej grupie była tak silna, iż można się zastanawiać, czy jedna dawka szczepionki nie byłyby w tych przypadkach zupełnie wystarczająca.


Co ważne, silną reakcję układu odporności stwierdzano niezależnie od tego, jak dużo czasu upłynęło od zakażenia do szczepienia, i w grupach o różnej przynależności etnicznej.

07:05 Dr Tarkowski: Przyszłość koronawirusa i jego wariantów jest nieznana

06:52 "DGP": Sfeminizowane szczepienia

"Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Ministerstwa Zdrowia, podała, że w szczepieniach przeciwko Covid-19 można w nich zauważyć dużą dysproporcję ze względu na płeć. Jak zaznaczono, do poniedziałku do godz. 10.30 kobiety otrzymały 1,46 mln dawek szczepionek na COVID-19, a mężczyźni 0,66 mln. W uproszczeniu można więc powiedzieć, że na każde dwie dawki dla kobiet, mężczyźni otrzymują tylko jedną. Pierwszy zastrzyk otrzymało do tej pory 1,5 mln Polaków - czytamy.

Według "DGP" powodów tych różnic jest co najmniej kilka. Pierwszy jest taki, że w Polsce kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, a jedną z grup priorytetowych do szczepienia są właśnie najstarsi. (...) Mamy ponad 2,8 mln seniorek w wieku 70 plus i tylko 1,6 mln seniorów powyżej siedemdziesiątki - wskazał dziennik.

Jako drugą przyczynę gazeta wymieniała zaszczepienie pracowników służby zdrowia. Dziennik podkreślił przy tym, że "biały personel to zaś silnie sfeminizowana grupa zawodowa".

Wreszcie trzecim czynnikiem, który może wpływać na tak dużą różnicę, jest to, że według statystyk w Polsce mężczyźni rzadziej chodzą do lekarza
- czytamy. Według gazety "to podejście może mieć także wpływ na chęć uodpornienia się na koronawirusa".

06:48 Szczepienie może podnieść skuteczność przesyłu przeciwciał przez pępowinę

Szczepienie kobiet ciężarnych przeciwko Covid-19 może zwiększyć skuteczność przekazywania ich dzieciom poprzez pępowinę ochrony w formie przeciwciał - twierdzą naukowcy z USA.

Pacjentka jednego ze szpitali na Florydzie na trzy tygodnie przed porodem (po 39 tygodniu ciąży) została zaszczepiona przeciwko COVID-19 (produktem firmy Moderna). Przed narodzinami dziecka kobieta otrzymała tylko jedną dawkę szczepionki.

Podczas porodu do badania pobrano fragment pępowiny. We krwi stwierdzono obecność immunoglobuliny IgG w stężeniu 1,3 U/mL - poinformowali lekarze z Uniwersytetu Atlantyckiego na Florydzie (FAU).

Co to oznacza? Lekarze opiekujący się pacjentką tłumaczą, że doszło u niej do przesyłu - właśnie poprzez pępowinę - dużej liczby przeciwciał dla dziecka.

Cytat

Ten przypadek dowodzi, że istnieje potencjał związany z ochroną oraz ograniczeniem ryzyka infekcji wirusem SARS-CoV-2, co zaobserwowaliśmy dzięki przekazaniu dziecku przez pępowinę immunoglobuliny (IgG)..
napisali w oświadczeniu lekarze z Florydy.

Badający kobietę naukowcy deklarują, że jest to pierwszy na świecie przypadek, w którym potwierdzono możliwość takiego transferu przeciwciał.

W oświadczeniu amerykański zespół naukowy doprecyzował, że ciężarna była członkiem personelu medycznego, znajdującego się w ostatnim czasie “na pierwszej linii frontu walki z Covid-19". Szczepienie ciężarnej nastąpiło po 39 tygodniu ciąży. Poród odbył się w sposób naturalny, a niemowlę jest zdrowe. Poinformowano też, że w 28 dni od pierwszego szczepienia kobieta przyjęła drugą dawkę.

Naukowcy sugerują potrzebę kolejnych badań, które pozwolą określić m.in. to, jak długo utrzymują się przeciwciała IgG przekazane dziecku przez matkę.

06:30 Wlk. Brytania: Pierwsi pasażerowie trafili na obowiązkową kwarantannę w hotelach

Pierwsi pasażerowie przylatujący do Wielkiej Brytanii zostali w poniedziałek skierowani na 10-dniową kwarantannę we wskazanych przez władze w hotelach. W Anglii podlegają jej przyjeżdżający z 33 krajów z tzw. czerwonej listy, a w Szkocji - ze wszystkich krajów.

Obowiązek odbycia kwarantanny wszedł w życie w poniedziałek o 4:00. Na razie władze nie podały, ile osób zostało na nią skierowanych, ale z powodu restrykcji mających na celu ograniczenie podróży zagranicznych, już wcześniej ruch pasażerski spadł o ok. 90-95 proc. w porównaniu z okresem przed pandemią. Tym niemniej, jak podała stacja Sky News, rano co najmniej cztery autokary podjechały do hotelu Radisson Blu Edwardian koło londyńskiego lotniska Heathrow. Do hoteli w pobliżu Heathrow trafi zapewne największa część pasażerów.

Jak podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia, brytyjski rząd zarezerwował na razie 4963 pokoje w 16 hotelach w pobliżu pięciu lotnisk w Anglii - Heathrow, Gatwick, London City, Birmingham i Farnborough - a 58 tys. kolejnych pokoi jest w gotowości
. Z kolei rząd szkocki w zeszłym tygodniu zapowiadał, że zarezerwuje ok. 1300 pokoi w sześciu hotelach w pobliżu lotnisk w Edynburgu, Glasgow i Aberdeen. Takich hoteli nie ma natomiast w Walii ani Irlandii Północnej, bo obecnie nie latają tam żadne samoloty z krajów z "czerwonej listy".

Na tej liście znajdują się obecnie 33 państw, w większości z Afryki i Ameryki Południowej, ale też Portugalia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Obowiązek odbycia kwarantanny w hotelach dotyczy tylko obywateli bądź rezydentów Wielkiej Brytanii i Irlandii, którzy byli w krajach z listy w ciągu 10 dni przed przyjazdem, bo wszystkie pozostałe osoby, które w nich były, mają całkowity zakaz wjazdu. Jednak rząd szkocki rozszerzył obowiązek kwarantanny na wszystkich przylatujących do Szkocji z zagranicy.

Koszt tej kwarantanny - obejmujący zakwaterowanie, transport i testy na obecność koronawirusa - wynosi 1750 funtów od osoby, a pokrywają go podróżni. Stawka za jedną dodatkową osobę dorosłą w pokoju lub dziecko w wieku powyżej 12 lat wynosi 650 funtów, a za dziecko w wieku od 5 do 12 lat - 325 funtów. Wszyscy podlegający obowiązkowi kwarantanny muszą przed przyjazdem zarezerwować pobyt w hotelu poprzez specjalny portal rezerwacyjny.

Podróżnym, którzy nie odbędą kwarantanny w hotelach, choć są do tego zobligowani, grozi kara przynajmniej 5000 funtów z możliwością jej podniesienia do 10 tys. Z kolei osobom, które podadzą nieprawdziwe informacje w formularzu lokalizacyjnym wypełnianym przy wjeździe lub ukryją fakt pobytu w ciągu poprzednich 10 dni w którymś z krajów z "czerwonej listy" grozi kara do 10 lat więzienia.

06:22 Luzowanie obostrzeń w Izraelu

05:54 Meksyk: Pod ochroną policji wznawiane są szczepienia przeciwko Covid-19

Meksyk, który w przeddzień Bożego Narodzenia jako jeden z pierwszych krajów Ameryki Łacińskiej wraz z Chile i Kostaryką rozpoczął szczepienia przeciwko koronawirusowi, wznawia je we wtorek po przeszło miesięcznej przerwie. Akcji towarzyszy wzmożona ochrona policyjna.

Władze, obawiając się napadów gangów na samochody przewożące materiał do szczepień, zapowiedziały, iż będą one dostarczane w stolicy i w całym kraju pod silna eskortą policji bądź żandarmerii.

Przerwę spowodowało opóźnienie w dostawach szczepionki przez laboratoria Pfizera, co sprawiło, że Meksyk znalazł się na szarym końcu krajów regionu, jeśli chodzi o odsetek zaszczepionej ludności. W obecnej fazie będą kontynuowane szczepienia 750 000 członków personelu medycznego oraz osób, które ukończyły 60 lat. Dotąd zaszczepiono w Meksyku zaledwie 1 procent ludności.

05:44 USA: Gubernator Cuomo obwiniany o zatajanie liczby zgonów z powodu Covid-19 w domach seniora

Uważany wcześniej za bohatera w walce z batalią koronawirusa Andrew Cuomo stanął w obliczu zarzutów o zaniżanie liczby zmarłych z tego powodu rezydentów domów seniora. Gubernator Nowego Jorku uznał to za zagrywkę polityczną.

Oskarżenia, płynące także ze strony Demokratów, dotyczą głównie decyzji władz stanowych o wysyłaniu ze szpitali tysięcy pacjentów leczonych tam na Covid z powrotem do domów opieki. Cuomo argumentuje, że było to zgodne z wytycznymi federalnymi w oparciu o teorię, że seniorzy prawdopodobnie już nie zakażają, a przeładowane szpitale potrzebują wolnych łóżek.

Dociekania koncentrują się też na sprecyzowaniu, ile osób zmarło w domach seniora, a ile w szpitalach. Covid nie przeniósł się do domów opieki od wracających ze szpitali - przekonywał w poniedziałek gubernator, dodając, że trafił tam za pośrednictwem personelu i gości, którzy byli bezobjawowi i zarażali.

05:33 Pandemia koronawirusa w Polsce i na świecie. Śledź naszą relację!

Sprawdzamy sytuację w Polsce i na świecie w związku z trwająca pandemią koronawirusa. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji!

SPRAWDŹ RELACJĘ Z PONIEDZIAŁKU 15 LUTEGO: Rząd nie wyklucza powrotu ostrzejszych obostrzeń. Jest problem z dostawą szczepionek Moderny