Amerykański koncern farmaceutyczny i kosmetyczny Johnson & Johnson złożył do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wniosek o zatwierdzenie dla Unii Europejskiej swojej szczepionki przeciw Covid-19. Jak donosi brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, nieoficjalnie mówi się, że EMA mogłaby wydać opinię ws. preparatu w połowie marca. Szczepionka J&J ma nad preparatami Pfizera, Moderny i AstraZeneki istotną przewagę: może być podawana w tylko jednej dawce, co upraszcza znacząco proces szczepień.

Gdyby szczepionka Johnson & Johnson została zatwierdzona przez EMA i później - ostatecznie - przez Komisję Europejską, byłaby czwartą na unijnym rynku.

W tej chwili dopuszczone są w UE: preparat amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer i niemieckiego przedsiębiorstwa biotechnologicznego BioNTech, szczepionka amerykańskiego przedsiębiorstwa biotechnologicznego Moderna i preparat opracowany przez brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Od koncernu Johnson & Johnson Komisja Europejska zamówiła już dla UE 200 mln dawek jego szczepionki, ale kontrakt zawiera również opcję dokupienia kolejnych 200 mln dawek.

Jak działa szczepionka Johnson & Johnson?

Według opublikowanych w pierwszej połowie stycznia wyników testów klinicznych, opracowany przez J&J preparat Ad26.COV2.S wykazuje wysoką skuteczność i wysoki wskaźnik bezpieczeństwa zarówno u ludzi młodych, jak i starszych.

Szczepionka Johnson & Johnson wykorzystuje genetyczne instrukcje wytwarzania białek korony SARS-CoV-2, inaczej jednak niż w przypadku preparatów Moderny i Pfizera używa do tego nie mRNA, ale DNA wbudowanego w zmodyfikowany adenowirus.

Modyfikacja powoduje, że wywołujący normalnie przeziębienie adenowirus może wnikać do komórek, ale nie jest w stanie się replikować i nie może wywołać choroby.

DNA trafia do jądra komórkowego, a informacja na temat białka korony zostaje tam przepisana na mRNA.

Jeśli później zaszczepiony wejdzie w kontakt z wirusem SARS-CoV-2, jego układ odpornościowy rozpozna białka wirusa i będzie gotowy do obrony organizmu przed nim.

Grzegorz Jasiński porównuje istniejące szczepionki przeciw Covid-19. Przeczytaj:

Podobnie natomiast jak w przypadku szczepionki AstraZeneca/Oxford - dzięki wykorzystaniu trwalszych niż sztuczne otoczki lipidowe adenowirusów - preparat jest bardziej odporny i może być przechowywany w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza przez nawet trzy miesiące.

Szczepionka Johnson & Johnson ma nad obecnie wykorzystywanymi w UE preparatami jeszcze jedną przewagę.

Szczepionki Pfizera, Moderny i AstraZeneki podawane są w dwóch dawkach - preparat J&J może być podawany w jednej dawce. A to upraszcza znacząco proces szczepień.