Jeszcze jeden, nowy wariant koronawirusa z potencjalnie niebezpiecznymi mutacjami zidentyfikowali naukowcy w Wielkiej Brytanii. Jest on podobny do wariantów południowoafrykańskiego i brazylijskiego, a pochodzi prawdopodobnie z Nigerii. Zdaniem naukowców, ten nowy wariant koronawirusa jest bardziej odporny na obecnie stosowane szczepionki.

Naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu zidentyfikowali w próbkach pobranych do badań w grudniu 33 przypadki wariantu określanego symbolem B.1.525.

Jest on podobny do wariantu B.1.1.7, który pod koniec zeszłego roku wykryty został w angielskim hrabstwie Kent, a potem stał się dominującym w Wielkiej Brytanii, ale ma kilka dodatkowych mutacji, które upodabniają go do wariantów południowoafrykańskiego i brazylijskiego.

Zdaniem naukowców, jedna z tych mutacji, E484K, powoduje, że wirus jest bardziej odporny na obecnie stosowane szczepionki.

Eksperci oceniają dopiero, jakie ryzyko stanowi ten wariant w Wielkiej Brytanii.

Jak podaje dziennik "Sun", na całym świecie wykryto do tej pory 108 przypadków wariantu B.1.525 - najwięcej w Danii (35) i właśnie w Wielkiej Brytanii (33) - ale najprawdopodobniej ich faktyczna liczba jest znacząco wyższa.

I w Danii, i na Wyspach przypadki pochodzącego z Nigerii wariantu stanowią znikomy odsetek próbek z wynikiem pozytywnym, które poddano sekwencjonowaniu kodu genetycznego: w Danii to jeden przypadek na 268, w Wielkiej Brytanii 1 na 2 142.

Inaczej jest w Nigerii, gdzie pod koniec grudnia po raz pierwszy wykryto ten wariant: tam stwierdzono go w 12 na 51 próbek poddanych sekwencjonowaniu kodu genetycznego.