Liczba pacjentów zmarłych z powodu koronawirusa przekroczyła 3000. W 90 proc. przypadków to mieszkańcy chińskiej prowincji Hubei, gdzie w grudniu zeszłego roku wybuchła epidemia COVID-19. Śmiertelne przypadki odnotowano w 10 innych krajach na świecie, z czego ponad 50 w Iranie i ponad 50 we Włoszech. Większość zainfekowanych osób przechodzi chorobę łagodnie. W Polsce do tej pory nie odnotowano ani jego przypadku koronawirusa. Oto nasz raport dnia - w tym miejscu znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje na temat rozprzestrzeniania się groźnego dla zdrowia nowego wirusa z Chin.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:10

Szwedzkie władze cofnęły w poniedziałek zezwolenie na działalność irańskim liniom lotniczym Iran Air, które operowały z Iranu do Sztokholmu oraz Goeteborga. Powodem decyzji jest obawa o rozprzestrzenienie się koronawirusa w Szwecji.

"Opieramy się na wniosku (szwedzkiego) Urzędu Zdrowia Publicznego, którego eksperci stwierdzili, że kontynuowanie przyjmowania dużych grup pasażerów z Iranu utrudniłoby ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa" - oświadczył Simon Posluk z Urzędu ds. transportu (Transportstyrelsen).

Podróżowania do Iranu w oficjalnym komunikacie odradził w poniedziałek szwedzki MSZ.

20:57

Osoby, które dzwonią na całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590) pytają m.in. o to, jak mają postępować po powrocie z miejsc wysokiego ryzyka, czy powinny w ogóle tam wyjeżdżać, ile trwa inkubacja wirusa, jakie prewencyjne metody stosować - wynika z wpisu resortu zdrowia na Twitterze.

20:37

Trzy kolejne osoby zmarły z powodu koronawirusa w USA. Znów w stanie Waszyngton. 

20:19

Żele dezynfekujące, maseczki i środki czystości znikają z półek niektórych amerykańskich drogerii. Nie wszystkie sklepy nadążają z dostarczaniem produktów. Wszystko z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa - informują amerykańskie media.

Telewizja CNN podaje, że popyt na produkty higieniczne - często zapewniające niemal stuprocentową skuteczność w walce z bakteriami i wirusami - wzrósł na tyle, by spowodować braki w niektórych sklepach. CVS, jedna z największych sieci drogerii w Stanach Zjednoczonych, ostrzegła, że możliwe są "przejściowe problemy" z dostępnością środków.

Największy problem jest z maseczkami. Problemy z ich podażą pojawiły się w wielu amerykańskich miastach. Według "Los Angeles Times" sklepy mają poważne problemy z nadążeniem za popytem. Niektóre w ogóle wyczerpały swoje zapasy. Puste półki odnotowano też m.in. w stanie Kentucky czy Teksasie.

19:44

W Nowym Jorku zdiagnozowano pierwszą w tym mieście osobę z objawami koronowirusa - poinformował gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. Chora jest pracowniczką służby zdrowia, która niedawno wróciła z Iranu.

Jak zapewniał Cuomo, kobieta zdawała sobie sprawę, że może być chora i zrobiła wszystko, aby uniknąć przeniesienia wirusa na innych ludzi. Jego zdaniem ze względu na swoją wiedzę - działała "w sposób podręcznikowy".

39-letnia kobieta zdawała sobie sprawę, że po powrocie stwarza potencjalne zagrożenie i unikając transportu publicznego, udała się do domu na Manhattanie, gdzie się odizolowała - powiedział gubernator na konferencji prasowej z udziałem burmistrza Nowego Jorku Billa de Blasio.

19:11

Do 52 osób wzrosła we Włoszech liczba zgonów z powodu koronawirusa - ogłosił w poniedziałek rządowy komisarz do spraw kryzysu Angelo Borrelli. Obecnie jest 1835 przypadków. Od niedzieli liczba ta zwiększyła się o ponad 250.

Dotychczas wyleczono 149 chorych.

19:00

W Watykanie z powodu koronawirusa szerzącego się we Włoszech zaostrzono kontrole sanitarne i ograniczono dostęp do niektórych budynków. Takie rozporządzenie wydał w ramach prewencji dowódca watykańskiej żandarmerii Gianluca Gauzzi Broccoletti. Według portalu Il Sismografo w związku z podjętymi krokami prowadzone są bardziej skrupulatne kontrole przy bramach prowadzących do Watykanu.

Zacieśnione zostały kontrole wokół Domu Świętej Marty, gdzie mieszka Franciszek, leczący się obecnie z przeziębienia, a także w rejonie dawnego budynku klasztornego Mater Ecclesiae, czyli domu emerytowanego papieża Benedykta XVI. W przypadku obu tych miejsc, jak wyjaśniono, chodzi o to, aby ograniczono ich kontakty z osobami z zewnątrz. Zauważa się jednocześnie, że niezależnie od tych specjalnych kroków za Spiżową Bramą, trwa stały, masowy napływ turystów z całego świata do bazyliki Świętego Piotra i Muzeów Watykańskich. Rozważane są obecnie różne możliwości rozwiązań w związku z kryzysem epidemiologicznym, w tym kluczowa kwestia zachowania wymaganego dystansu między zwiedzającymi.

18:44

Ministerstwo zdrowia oraz Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (SPCC) potwierdziły, że u pierwszego pacjenta na Łotwie stwierdzono obecność koronawirusa. Informację podało łotewskie ministerstwo zdrowia na swojej stronie internetowej. Nie podano żadnych dalszych szczegółów.

Ministerstwo zapowiedziało konferencję prasową z udziałem szefa resortu na godz. 20.00 w celu poinformowania o dalszych działaniach i zaleceniach służb.

Z kolei w piątek litewskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w tym kraju.

Obecność wirusa potwierdzono u kobiety, która 24 lutego wróciła do Wilna z Werony we Włoszech, gdzie znajduje się największe w Europie ognisko zakażeń i gdzie z powodu choroby Covid-19 zmarły już 34 osoby. 

18:16

Kolejne cztery przypadki koronawirusa potwierdzono w Wielkiej Brytanii, w efekcie czego ich liczba wzrosła do 40. 

17:36

Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia przylecieli do Iranu pomóc w walce z epidemią koronawirusa.

Samolotem przetransportowano do Teheranu produkty medyczne i ochronne dla ponad 15 tysięcy pracowników służby zdrowia oraz zestawy, które pozwolą zbadać prawie 100 tysięcy osób.

Władze Iranu oficjalnie podają, że zmarło tam 66, ale według nieoficjalnych doniesień - ofiar koronawirusa może być ponad 200.

17:35

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną liczbę miejsc na oddziałach reanimacji w publicznych placówkach służby zdrowia Lombardii zwiększono z 600 do 900. Jednocześnie o wsparcie poproszone zostały także prywatne szpitale.

W niektórych państwowych placówkach, jak informują lekarze cytowani przez media, odwołano z powodu kryzysu wiele zaplanowanych zabiegów chirurgicznych i wizyt ambulatoryjnych.

W Lombardii stwierdzono dotąd około 1 tys. przypadków wirusa. Zmarło tam 31 osób. 

17:33

150 osób zakażonych koronawirusem przebywa na oddziałach reanimacji w szpitalach w Lombardii - podali lekarze w tym regionie na północy Włoch, gdzie występuje najwięcej przypadków zachorowań i zgonów. Przyznają, że nie pamiętają takiego kryzysu.

Na reanimacji leży między innymi 38-letni mężczyzna z okolic miasta Lodi, uważany za "pacjenta numer jeden". To przypadek jego zarażenia, pierwszego na terytorium Włoch, potwierdzony 20 lutego, zapoczątkował kryzys w kraju związany z wirusem. Mężczyzna zgłosił się w ciężkim stanie na pogotowie w miejscowości Codogno, obecnie uznanej za "czerwoną strefę" jako jedno z ognisk zachorowań. Jego stan pozostaje bardzo poważny.

17:32

Pierwszy przypadek koronawirusa zdiagnozowano w Luksemburgu - podają belgijskie media. Pacjent wrócił z Włoch do kraju przez lotnisko Charleroi w Belgii. Jak przekazują media, trwają badania "w celu identyfikacji osób", z którymi pacjent miał kontakt.

Został on umieszczony w odosobnieniu w szpitalu w Luksemburgu. U rodziny nie stwierdzono żadnych objawów, jednak jej członkowie zostali prewencyjnie poddani kwarantannie.

17:30

Zaplanowany na najbliższy weekend konkurs skoków narciarskich w norweskim Oslo - zaliczany do Pucharu Świata i cyklu Raw Air, zamykającego trwający sezon PŚ - może zostać odwołany z powodu zagrożenia koronawirusem. Podobne obawy dotyczą pucharowej rywalizacji w biegach narciarskich i kombinacji norweskiej. W Norwegii potwierdzono dotąd 19 przypadków zakażenia koronawirusem.

17:24

Zdjęcia satelitarne udostępnione przez NASA pokazują gigantyczną poprawę jakości powietrza w Chinach od momentu wybuchu epidemii koronawirusa.

17:22

Lubelska firma BioMaxima S.A. zgłosiła do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych testy przesiewowe umożliwiające typowanie osób, u których mogło dojść do zakażenia koronawirusem lubelska firma. Wynik testu można odczytać po upływie 10 minut.

17:00

Ministerstwo Obrony Włoch oddało do dyspozycji służby zdrowia 6600 miejsc w 80 koszarach na wypadek, gdyby było to konieczne w związku z szerzeniem się koronawirusa - podała Ansa. Miejsca udostępniono w ośrodkach wojskowych w całym kraju. 

Placówki medyczne w regionach, gdzie najbardziej szerzy się wirus, zwłaszcza w Lombardii, zmagają się z coraz większym problemami z powodu braku personelu i koniecznością znalezienia dodatkowych łóżek szpitalnych - informują lokalne media. Jednocześnie, jak się zauważa, szpitale stoją wobec wymogu przygotowania się na dalszy wzrost zachorowań.

Potrzebne są również miejsca dla osób, przechodzących kwarantannę.

Dotychczasowy bilans koronawirusa we Włoszech to 41 osób, które zmarły i około 1700 potwierdzonych przypadków.

16:44

W przypadku nadzwyczajnych okoliczności np. występowania koronawirusa w miejscu wycieczki, konsument ma prawo odstąpić od umowy z biurem podróży - podał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd poinformował, że zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych, podróżny może bezpłatnie odstąpić od umowy o udział w wycieczce lub wczasach w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podkreślono, że w takim wypadku konsument rezygnując z wycieczki może żądać wyłącznie zwrotu dokonanych wpłat i nie może ubiegać się o dodatkowe zadośćuczynienie czy odszkodowanie.

W przypadku każdego wniosku o odstąpienie od umowy biuro podróży musi sprawdzić, czy zaszły przesłanki do takiego odstąpienia. Innymi słowy czy w miejscu, do którego konsument planował lecieć, istnieje realne zagrożenie jego zdrowia. Jeżeli tak, biuro ma obowiązek uznać roszczenie podróżnego. W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych umów z biurami podróży zachęcam do korzystania z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta - powiedział cytowany w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

16:16

Władze jordańskie potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - podała agencja Petra. Chory mężczyzna jest obywatelem jordańskim i około dwóch tygodni temu wrócił z Włoch.

Minister zdrowia Jordanii Saad Jaber powiedział na konferencji prasowej, że zainfekowany pacjent przebywał do tej pory w domowej kwarantannie. Przeprowadzony w niedzielę w nocy test potwierdził obecność koronawirusa. Stan mężczyzny jest stabilny.

Drugi obywatel Jordanii wykazujący symptomy charakterystyczne dla Covid-19 pozostaje pod ścisłą obserwacją lekarską, chociaż nie stwierdzono u niego zakażenia koronawirusem. Rodzina zdiagnozowanego pacjenta oraz ci, którzy mieli z nim kontakt przejdą 14-dniową kwarantannę.

16:03

Ze względu na mniejsze zainteresowanie rejsami do Włoch i Korei, LOT zdecydował  tymczasowo o zmniejszeniu liczby rejsów z Warszawy do Mediolanu i Seulu - poinformowała w poniedziałek spółka.

"Ze względu na mniejsze zainteresowanie połączeniami lotniczymi do Włoch oraz do Korei, LOT podjął decyzję o tymczasowym dostosowaniu oferty w na tych kierunkach. Większość rejsów do Mediolanu i Wenecji obsługiwana będzie mniejszymi samolotami typu Embraer E170 oraz Embraer E175, a większe maszyny będą skierowane na inne kierunki" - poinformował w poniedziałek LOT.

15:56

Polscy policjanci otrzymali zalecenie, by w związku z zagrożeniem koronawirusem nie używać bezustnikowych alkomatów podczas akcji zbiorowego badania trzeźwości kierowców. Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

15:53

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podniosło ocenę ryzyka dla koronawirusa w UE z poziomu umiarkowanego do wysokiego - taką informację przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. 

Na terytorium Unii z powodu koronawirusa zmarło dotąd 38 chorych. Zakażenie potwierdzono u ponad 2 tysięcy ludzi.

15:48

15:20

15:17

W związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19 we Francji szpitale w Paryżu oraz w innych miastach będą zatrzymywać jedynie ciężkie przypadki - powiedział dyrektor generalny grupy szpitali AP-HP Martin Hirsch, cytowany w poniedziałek przez dziennik "Les Echos".

Do tej pory szpitale przyjmowały wszystkie zgłoszone przypadki zachorowań z powodu koronawirusa.

W Paryżu przestaniemy hospitalizować niektórych zakażonych pacjentów. Jest to jeden ze środków nadzwyczajnych podjętych w ten weekend, kiedy epidemia przeszła do drugiego etapu, kiedy mamy wiele ognisk zachorowań, a trzy czwarte zgłoszonych, leczonych jest w Paryżu - zapowiedział Hirsch.

Teraz priorytetem jest - według Hirscha - zwolnienie łóżek szpitalnych i odciążenie personelu, który będzie sprawował opiekę przede wszystkim nad osobami starszymi, osłabionymi innymi chorobami oraz poważnie chorymi.

15:15

Airbus A319 czeskich sił powietrznych dostarczył w poniedziałek lotem specjalnym do Chin pięć ton pomocy humanitarnej służącej walce z koronawirusem - poinformowało na swej stronie internetowej czeskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Samolot odleciał z praskiego lotniska wojskowego Kbely w niedzielę rano i po międzylądowaniu w Rosji dotarł w poniedziałek rano czasu środkowoeuropejskiego do Pekinu. Jego ładunek stanowiło między innymi ponad 780 tys. par rękawic, 43 tys. masek i respiratorów oraz 6800 ubiorów ochronnych.

15:11

Wielka Brytania musi być przygotowana na dalsze rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa - powiedział w poniedziałek premier Boris Johnson po posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego.

Jak myślę, kluczowe jest, aby podkreślić, że jest to problem, który może stać się bardziej znaczący dla tego kraju w ciągu najbliższych dni i tygodni. Będziemy robić wszystkie możliwe przygotowania do tego, a ten kraj jest bardzo, bardzo dobrze przygotowany - oświadczył Johnson.

14:55

Jeden z doradców przywódcy Iranu zmarł z powodu koronawirusa.

Według agencji Associated Press, która powołuje się na państwowe irańskie radio, to 71-letni Mohammad Mirmohammadi - jeden z doradców Ali Chamenejego. Irański przywódca od kilku dni nie pokazuje się publicznie.

14:51

20 osób na Mazowszu przebywa na obserwacji w szpitalach celem wykluczenia zarażenia koronawirusem; 987 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz.

Względem danych z soboty liczba osób na obserwacji zmniejszyła się o 4, a tych pod nadzorem o 34.

Większość osób z podejrzeniem zakażenia jest hospitalizowanych w Warszawie - siedem, w tym dwoje dzieci, w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej oraz sześć w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów. To dwie osoby mniej niż według poprzednich danych. Pod nadzorem w stolicy znajduje się natomiast ponad 370 osób.

14:32

Mamy laboratoria prowadzące badania na koronawirusa, mamy odpowiednią ilość testów, mamy wybitnie wykształconych diagnostów laboratoryjnych - wyliczał w poniedziałek w Sejmie główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Jest lek na koronawirusa, to mikstura, dość nieskomplikowana do stworzenia we własnej głowie - to odpowiedzialność, wiedza i dostęp do rzetelnych informacji - powiedział Pinkas.

Działania GIS - jak wyliczał - obejmują m.in. monitorowanie sytuacji i analizowanie możliwych scenariuszy. Nic nas nie powinno zaskoczyć - zaznaczył. Efektem analiz jest - jak akcentował - opracowanie wielu dokumentów, w tym dotyczących procedur, wytycznych i zaleceń.
Wyjaśnił, że na wyniki badań trzeba czekać, ponieważ potrzebne jest 100 proc. pewności. "Badamy cząstkę wirusa, nie badamy przeciwciał. Tego się nie da zrobić w 15 minut" - mówił.

14:27

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer w poniedziałek podczas spotkania nie podał ręki kanclerz Angeli Merkel.

Od czasu pojawienia się koronawirusa w Niemczech minister unika uścisków dłoni - podaje dziennik "Westdeutsche Allgemeine Zeitung".

Minister tłumaczył w niedzielę dziennikowi "Bild am Sonntag", że idąc za radami lekarzy, zrezygnował z tradycyjnego sposobu witania się w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Covid-19.

Zawsze mówię, że nie ma to nic wspólnego z brakiem manier - zaznaczył polityk bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU).

14:24

Władze Japonii potwierdziły w poniedziałek co najmniej 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększa ich łączną liczbę w tym kraju do 976. Wśród zainfekowanych osób są pasażerowie z wycieczkowca Diamond Princess, który cumował w Jokohamie.

Według agencji Kyodo do zakażeń dochodzi na terenie całej Japonii. Wśród 15 nowych przypadków Covid-19 pięć zarejestrowano na wyspie Hokkaido na północy Japonii, a pięć w domu opieki w prefekturze Kanagawa koło Tokio.

W Japonii z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 12 osób.

14:14

Trzy osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem przebywają obecnie w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. W całym województwie nadzorem epidemiologicznym objętych jest 136 osób.

W związku z zagrożeniem koronawirusem COVID-19 wojewoda łódzki nałożył obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości na 11 placówek ochrony zdrowia na terenie województwa. Obecnie wszyscy podejrzani o zakażenie przebywają w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi.

14:10

Centrum rozwojowe BMW w Monachium zamknięte. 150 osób, które tam pracują ma być poddanych dwutygodniowej kwarantannie. 

Takie decyzje podjęto po tym, jak u jednego z pracowników wykryto koronawirusa.

13:43

Trwają testy kamer termowizyjnych, które umożliwią szybsze wykrywanie osób chorych na lotniskach w Krakowie i we Wrocławiu - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Kamery zostaną wykorzystane, gdy liczba pasażerów podróżujących z zagrożonych kierunków, którym lotniskowe służby medyczne muszą sprawdzić stan zdrowia, przekroczy sześćdziesiąt procent. Jak mówi minister Adamczyk, na razie Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego zaleca badanie na pokładzie samolotu.

13:30

U mężczyzny hospitalizowanego w Moskwie, który niedawno wrócił z Włoch, potwierdzono obecność koronawirusa - podały w poniedziałek media w Moskwie. Choroba przebiega u niego w lekkiej formie. Osoby, które się z nim kontaktowały, są na obserwacji lekarskiej.

Młody mężczyzna mógł zachorować podczas urlopu we Włoszech. Do Rosji powrócił 23 lutego i przebywał w prywatnym domu w obwodzie moskiewskim. Po kilku dniach zgłosił się do przychodni z symptomami infekcji dróg oddechowych. Przewieziono go do szpitala zakaźnego.

Jest to pierwszy wykryty przypadek koronawirusa w Moskwie i szósty w Rosji. 

13:01

Paryskie muzeum Luwr jest dziś zamknięte, podobnie było w niedzielę. Decyzja zapadła na wniosek pracowników, którzy boją się o swoje zdrowie.

"Jesteśmy zaniepokojeni, ponieważ mamy odwiedzających z całego świata. Ryzyko jest bardzo, bardzo wysokie" - powiedział agencji AP pracownik muzeum i działacz związkowy Andre Sacristin. Na razie żaden z około 2300 pracowników Luwru nie zaraził się koronawirusem, ale jak dodaje "to tylko kwestia czasu".

Muzeum Luwru jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Jego strona internetowa podaje, że w 2018 roku odwiedziło je 10,2 mln gości, większość przybyła z zagranicy.

12:56

Władze Lombardii na północy Włoch zaapelowały do mieszkańców w wieku powyżej 65 lat, by unikali wychodzenia z domy przez najbliższe dwa-trzy tygodnie. "A zatem pozostańcie w domu, nie chodźcie grać w bingo czy w karty" - brzmi komunikat. Ludzi starszych zapewniono, że mogą liczyć na pomoc opieki socjalnej.

12:45

W Unii Europejskiej stwierdzono obecnie 2,1 tys. przypadków koronawirusa w 18 państwach członkowskich, a zmarło 38 osób - poinformowała na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.

Komisarz ds. wewnętrznych UE Ylva Johansson powiedziała na tej samej konferencji, że nie ma obecnie żadnych informacji o tym, iż jakieś państwa członkowskie chcą wprowadzić kontrole graniczne z powodu koronawirusa.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podniosło z kolei ocenę ryzyka dla koronawirusa w UE do poziomu wysokiego. "Innymi słowy, wirus nadal się rozprzestrzenia" - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

12:42

Władze Indonezji zgłosiły pierwsze dwa przypadki zakażenia groźnym koronawirusem. Dotychczasowy brak informacji o infekcjach w tym liczącym ponad 260 mln mieszkańców azjatyckim kraju wywoływał obawy o skuteczność kontroli epidemiologicznej.

Wirusa wykryto w Dżakarcie u 64-letniej Indonezyjki i jej 31-letniej córki, które miały kontakt z zakażoną Japonką mieszkającą w Malezji. Japonka jest przyjaciółką kobiet i odwiedziła je w ich domu w Indonezji. Władze starają się ustalić, gdzie poza tym była i z kim kontaktowała się obywatelka Japonii.

12:31

Trzy osoby w Trójmieście są hospitalizowane w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Dwie z nich to podróżni, którzy przybyli z Izraela i zgłosili się do lekarza z niepokojącymi objawami.

Na Pomorzu nadzorem epidemiologicznym objętych jest ponad 500 osób.

12:10

W Belgii potwierdzono sześć nowych przypadków koronawirusa. Nowi pacjenci to osoby, które właśnie wróciły z włoskich regionów najmocniej dotkniętych przez Covid-19 i sami zgłosili się by zrobić  badania. Niektórzy z nich są w samoizolacji w domach, ale część została hospitalizowana. W Belgii właśnie zakończyła się tygodniowa przerwa w szkołach.

12:07

Główny Inspektor Sanitarny wydał zasady postępowania w podróży lotniczej oraz na lotniskach w związku z rozprzestrzenianiem się na świecie koronawirusa. O czym muszą pamiętać podróżni? Na co szczególnie zwracać uwagę? Czego mogą się spodziewać na lotniskach?

Przeczytajcie w naszym poradniku <<< TUTAJ >>>

11:54

Portugalia odnotowała dwa pierwsze przypadki koronawirusa w tym kraju. 60-letni pacjent wrócił niedawno z Włoch, natomiast drugi zarażony, 33-letni mężczyzna - z Walencji w Hiszpanii. Obaj przebywają w szpitalu w Porto, a stan ich zdrowia jest dobry.

11:48

Islandzki Departament Ochrony Cywilnej i  Zarządzania Kryzysowego poinformował, że w ostatnich dniach potwierdzono trzy pierwsze w tym kraju przypadki zakażenia koronawirusem. Wszystkie trzy osoby wróciły ostatnio z Włoch.

11:31

Po tygodniu otwarta została w poniedziałek katedra w Mediolanie, którą zamknięto w związku z szerzeniem się koronawirusa w Lombardii na północy Włoch. Świątynię, będącą symbolem miasta, udostępniono zwiedzającym przy zachowaniu środków ostrożności.

Jedno z wejść jest otwarte tylko dla tych, którzy chcą wejść do katedry na krótką modlitwę. Innymi drzwiami wchodzą turyści, by ją zwiedzić. Ruch jest tak regulowany, by uniknąć tłoku i zachować wymaganą w związku z kryzysem epidemiologicznym odległość między osobami.

Nawa główna jest odgrodzona, ponieważ - jak wyjaśniono - nie odprawiane są tam msze. Rano do katedry przybyły niewielkie grupy zwiedzających.

11:29

Na Dolnym Śląsku hospitalizowanych jest 17 osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, a 72 osoby objęte są kwarantanną.

We Wrocławiu od piątku w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej działa laboratorium analityczne przygotowane do diagnostyki wirusa SARS - CoV-2.

11:27

W centrum epidemii koronawirusa, chińskim mieście Wuhan, zamknięto jeden z 16 urządzonych naprędce tymczasowych szpitali dla zakażonych. Liczba nowych infekcji wykrytych w mieście była najniższa od 26 stycznia. Dyrektor największego tymczasowego szpitala w Wuhanie Zhang Junjian powiedział agencji AP, że jego placówka, utworzona w centrum wystawienniczym, może zostać zamknięta jeszcze w marcu. Obecnie w szpitalu przebywa ok. 600 pacjentów, 700 zostało już wypisanych, a 400 ciężkich przypadków przeniesiono do innych ośrodków.

10:55

W Polsce w tej chwili - jak poinformował w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski - hospitalizowanych jest 121 osób, 237 poddano kwarantannie domowej, a ponad 3600 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Podkreślił, że obecnie w Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa.

10:52

Wykluczono koronawirusa u jednej z pacjentek ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Szpital oczekuje na wyniki jeszcze dwóch osób, w tym 10-letniej dziewczynki.

10:51

Dwie kolejne osoby zostały przyjęte na oddział obserwacyjno-zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Placówka czeka na wyniki badań, zleconych pod kątem koronawirusa. Stan pacjentów jest dobry.

Rzecznik szpitala Cezary Sołowij poinformował też, że u trzech pierwszych osób izolowanych w oddziale wynik badania na koronawirusa był ujemny. Wszystkie miały infekcję wywołaną wirusem grypy typu A.

10:32

Instytut Roberta Kocha w Berlinie poinformował o 150 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Niemczech. Jeszcze w niedzielę takich przypadków było 129. Ponad połowę - 86 - przypadków zainfekowania stwierdzono w Nadrenii Północnej-Westfalii, najbardziej zaludnionym regionie RFN, gdzie w poniedziałek zamknięto kilka szkół i przedszkoli. 

10:21

Pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzono w najmniejszym państwie Europy - w leżącej na pograniczu Francji i Hiszpanii Andorze. 20-letni pacjent wrócił niedawno z Mediolanu. Włochy są obecnie centrum europejskiej epidemii. Odnotowano tam 1694 przypadków koronawirusa, w tym 34 śmiertelne.

09:39

Prezydent Andrzej Duda zapewnia, że do tej pory w naszym kraju nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem. Pan minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny potwierdzili mi przed momentem, że do tej pory w naszym kraju nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem. Wykonano już testy i badania u całego szeregu osób, ale do tej pory żadnego zachorowania spowodowanego koronawirusem u nas nie stwierdzono - oświadczył.


09:23

Drugi przypadek śmiertelny koronawirusa odnotowano w USA. Zmarł 70-letni mężczyzna z placówki opieki niedaleko Seattle, gdzie kilkanaście osób zostało zakażonych koronawirusem. Naukowcy stwierdzili wcześniej, że koronawirus mógł od kilku tygodni rozprzestrzeniać się niewykryty w stanie Waszyngton na północnym zachodzie USA.

08:30

Władze Białorusi poinformowały o dwóch kolejnych możliwych przypadkach koronawirusa w kraju.

Chodzi o kobietę, która podróżowała do Włoch i mężczyznę, który miał kontakt z zakażoną osobą. Jak dotąd, oficjalnie potwierdzono w kraju jeden przypadek zakażenia.

08:22

Od dziś w Kołobrzegu - z powodu podejrzenia koronawirusa u jednej z uczennic - zamknięta jest szkoła podstawowa nr 6. 

O podjęciu decyzji o zamknięciu SP nr 6 od poniedziałku do momentu wykluczenia koronowirusa u jednego z dzieci uczęszczających do szkoły poinformowała w niedzielę na konferencji prasowej prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Pełniący obowiązki rzecznika prasowego Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego szpitala zespolonego w Szczecinie Mateusz Iżakowski potwierdził wczoraj, że dzień wcześniej do szpitala trafiła 10-letnia dziewczynka z Kołobrzegu, która według informacji przekazanych przez rodziców, wróciła z Indonezji. Jak podał Iżakowski, lekarze szpitala wojewódzkiego przeprowadzili badania, z których wynika, że dziewczynka zachorowała na grypę. Jednak profilaktycznie pobrano od niej próbki, które przesłano do PZH.


08:14

Tokio i Pekin uzgodniły, że zaplanowana na początek kwietnia wizyta państwowa prezydenta Chin Xi Jinpinga w Japonii zostanie przesunięta, ponieważ oba kraje zmagają się z epidemią koronawirusa - poinformowało w poniedziałek źródło zaznajomione ze sprawą.

Cytowana przez agencję Reutera osoba przekazała, że na razie nie zdecydowano o nowym terminie wizyty Xi w Japonii. Więcej szczegółów nie podano.


08:12

W Korei Południowej założyciel ruchu religijnego Kościół Jezusa Shincheonji (Nowego Nieba i Ziemi) przeprosił za to, że członkini sekty zaraziła koronawirusem wiele osób. 61-letnia kobieta wielokrotnie uczestniczyła w nabożeństwach, nawet gdy miała już objawy choroby. Wcześniej członkowie ruchu zaprzeczali jakoby byli źródłem zakażenia w Korei Południowej.

To wielkie nieszczęście - powiedział założyciel sekty Lee Man-hee. Zrobiliśmy, co mogliśmy, ale nie byliśmy w stanie zatrzymać rozprzestrzeniania się wirusa - stwierdził i podziękował władzom za walkę z epidemią.

W Korei Południowej zarażonych jest 4212 osób. Zginęło 26 osób.


07:51

Minister zdrowia Australii Brad Hazzard zaapelował, by ludzie zrezygnowali z powitalnego gestu podania sobie ręki. Z kolei władze Francji apelują, by zaniechać tradycji francuskiej - całowania w policzek. 

07:23

O godzinie 9:00 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim oraz szefem KPRM Michałem Dworczykiem ws. koronawirusa.

Dziś także na dodatkowym posiedzeniu zbiera się Sejm, podczas którego rząd przedstawi informację o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa.

06:22

Odwołano paryskie targi książki, które miały się odbyć w dniach 20-23 marca. To jedno z największych tego rodzaju wydarzeń w branży wydawniczej na świecie. W ubiegłym roku do Paryża przyjechało około 3 tysięcy autorów i 1200 wystawców z prawie 50 krajów.

We Francji zakażonych jest 30 osób. Jerome Salomon z ministerstwa zdrowia zalecił Francuzom rezygnację z podróży poza granice Unii Europejskiej.

Francja jest obecnie drugim po Włoszech krajem w Europie z największą liczbą przypadków Covid-19. 

06:15

Pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem potwierdzono w stolicy Niemiec, Berlinie. Do tej pory w Niemczech potwierdzono ponad 130 przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzono go w 10 z 16 landach.


PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Wszystko co warto wiedzieć o koronawirusie z Wuhanu w raporcie specjalnym. Sprawdź!

W Polsce nie potwierdzono dotąd żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Ministerstwo zdrowia uruchomiło całodobową infolinię: pod numerem 800 190 590 można uzyskać informacje dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem i informacje o najbliższych placówkach.