W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 20 816 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a 143 pacjentów z Covid-19 zmarło. Premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił pierwszą poważną restrykcję związaną z pandemią. Od 24 listopada limit spotkań publicznych ograniczony będzie do 8 osób. 16 działających w Austrii Kościołów i związków wyznaniowych uzgodniło, że w związku z pandemią koronawirusa wstrzymują od wtorku do 6 grudnia publiczne nabożeństwa. Amerykański koncern Johnson & Johnson rozpoczął w nowe, prowadzone na szeroką skalę, badania kliniczne nad projektem szczepionki przeciw Covid-19. Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi Moderny wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. - podała w poniedziałek ta amerykańska firma. Nie stwierdzono też znaczących uwag dotyczących bezpieczeństwa środka. Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 816 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce i śmierci 143 chorych na Covid-19. Sprawdź nasz szczegółowy raport. 

Premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił pierwszą poważną restrykcję związaną z pandemią. Od 24 listopada limit spotkań publicznych ograniczony będzie do 8 osób. 

Rząd Francji zdecydował, że miejsca kultu w kraju pozostaną zamknięte przynajmniej do połowy grudnia z powodu pandemii koronawirusa.

- W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 22 778 nowych przypadków koronawirusa - poinformował sztab rządowy. Dobowy przyrost zakażeń jest najwyższy od początku epidemii i trzeci dzień z rzędu przekracza 22 tysiące. 

- Amerykański koncern Johnson & Johnson rozpoczął w nowe, prowadzone na szeroką skalę badania kliniczne nad projektem szczepionki przeciw Covid-19. Testy mają zbadać potencjalne dodatkowe korzyści z dwudawkowego schematu podawania szczepionki.

23:22 Koronawirus w lidze angielskiej

W ostatnim tygodniu stwierdzono 16 zakażeń koronawirusem wśród piłkarzy lub członków sztabu w angielskiej ekstraklasie. To rekord Premier League. Tyle pozytywnych wyników w ciągu siedmiu dni nie było od początku przeprowadzania badań.

22:38 Wielka Brytania

Brytyjski rząd złożył zamówienie na dostawę 5 mln dawek szczepionki na Covid-19 opracowanej przez firmę Moderna - ogłosił minister zdrowia Matt Hancock. Mają zostać dostarczone nie później niż wiosną przyszłego roku.

22:35 Francja

Francuska służba zdrowia zgłosiła 9406 nowych zakażeń Covid-19 w ciągu ostatnich 24 godzin. Jest to gwałtowny spadek w porównaniu z niedzielnymi zakażeniami (27 228) i znacznie poniżej rekordowego poziomu 86 852 w dniu 7 listopada.

22:11 Niemcy

W związku z dalszym szerzeniem się koronawirusa Saksonia zawiesiła w poniedziałek mały ruch graniczny, który pozwalał mieszkańcom tego kraju związkowego na krótkie wyjazdy do Polski oraz Czech w celu zrobienia zakupów czy zatankowania samochodu.

22:02 Hiszpania

Od piątku w Hiszpanii zmarło prawie pół tysiąca chorych na Covid-19, w tym 161 podczas minionej doby - poinformował w poniedziałek główny epidemiolog kraju Fernando Simon, który odrzucił jednocześnie żądania środowisk lekarskich domagających się jego dymisji.

21:44 Niemcy

Po konsultacjach z premierami niemieckich krajów związkowych kanclerz Angela  Merkel zaapelowała w poniedziałek wieczorem do obywateli o powstrzymanie się od prywatnych uroczystości i drastyczne ograniczenie kontaktów.

Pomimo wprowadzenia w Niemczech 2 listopada częściowego lockdownu sytuacja epidemiczna nie uległa znaczącej poprawie. Rząd chce dalszych ograniczeń. 

21:07

Liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa zależy przede wszystkim od liczby zleceń na badanie wystawionych przez lekarzy rodzinnych - powiedział w Polsat News rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił, że skuteczność kierowania przez lekarzy POZ na testy jest w granicach 60 proc.

20:51 Prawie 200 lekarzy zmarło od początku pandemii we Włoszech

Do 192 wzrosła we Włoszech liczba lekarzy zmarłych podczas pandemii koronawirusa - poinformowała Krajowa Federacja Izb Lekarskich. 

Od początku drugiej fali zakażeń zanotowano 13 zgonów medyków. Ponad połowa z nich to lekarze medycyny ogólnej. Wśród zmarłych są również emerytowani lekarze, którzy wznowili praktykę w obliczu braku personelu i rosnącej liczby zakażeń w szpitalach i przychodniach.

20:47 Ponad 21 tys. nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 21 363 nowe zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 213 kolejnych zgonów z powodu Covid-19.

W całym kraju liczba infekcji SARS-CoV-2, które stwierdzono od początku epidemii, wynosi obecnie 1 390 681, co jest siódmym najwyższym bilansem na świecie - po USA, Indiach, Brazylii, Francji, Rosji i Hiszpanii.

Całkowity bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 52 147. 45 783 osoby zmarły w Anglii, 3286 - w Szkocji, 2209 - w Walii, a 869 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

20:40 Austria: Publiczne nabożeństwa wstrzymane do 6 grudnia

16 działających w Austrii Kościołów i związków wyznaniowych uzgodniło, że w związku z pandemią koronawirusa wstrzymują od wtorku do 6 grudnia publiczne nabożeństwa - poinformowała minister Susanne Raab, do której kompetencji należą w austriackim rządzie kwestie wyznaniowe. Jak zaznaczyła, porozumienie takie wynegocjowano na jej wideokonferencji z przedstawicielami prawnie uznanych wspólnot religijnych. Podziękowała jednocześnie wszystkim Kościołom i związkom wyznaniowym za ich współpracę w tej sprawie.

Zawieszenie publicznych nabożeństw nie oznacza jednak zamknięcia obiektów sakralnych, gdzie dozwolone będą np. osobiste modlitwy.


20:05 Szef WHO: Jesteśmy skrajnie zaniepokojeni

W tej chwili jesteśmy skrajnie zaniepokojeni falą przypadków Covid-19, jaką widzimy w niektórych krajach. Zwłaszcza w Europie i Amerykach, medycy i systemy zdrowotne są bliskie punktu załamania - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Stwierdził, że choć ostatnie postępy w badaniach nad szczepionkami dają powody do optymizmu, państwa nie powinny spoczywać na laurach w wysiłkach mających ograniczyć szerzenie się koronawirusa.

19:47 Kościoły we Francji zamknięte co najmniej do połowy grudnia

Rząd Francji zdecydował, że miejsca kultu w kraju pozostaną zamknięte przynajmniej do połowy grudnia z powodu pandemii koronawirusa. Premier Jean Castex i szef resort spraw wewnętrznych Gerald Darmanin rozmawiali na ten temat z episkopatem.

Francuscy biskupi sprzeciwiający się administracyjnemu zakazowi odprawiania mszy z udziałem wiernych, próbowali przekonać premiera i szefa MSW do złagodzenia restrykcji, które obowiązuję  we Francji od 3 listopada.

Po poniedziałkowej wideokonferencji episkopatu z ministrem spraw wewnętrznych oraz premierem poinformowano, że kościoły we Francji pozostaną zamknięte.

Pod koniec listopada rząd przedstawi raport na temat sytuacji sanitarnej w kraju, a następny w połowie grudnia. Otwarcie świątyń dla wiernych możliwe jest zatem najwcześniej od połowy grudnia. Jeśli sytuacja sanitarna się poprawi, rząd przedstawi wówczas protokół sanitarny dla miejsc kultu.

19:44 Kolejna odsłona akcji #GdańskPomaga

W Gdańsku rusza kolejna odsłona akcji #GdańskPomaga. Poszukiwani są m.in. wolontariusze, którzy pomogą w dostarczaniu zakupów, paczek żywnościowych do potrzebujących. Otwarty został punkt, w którym działać będzie sztab koordynujący pracę organizacji, instytucji i osób niosących wsparcie.

Akcja #GdańskPomaga służy pomocy osobom i instytucjom, którym pandemia koronawirusa utrudnia lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Projekt ma na celu wsparcie lokalnych szpitali, domów pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, miejskich służb, wolontariuszy oraz innych lokalnych jednostek borykających się z brakiem odpowiedniego sprzętu, środków ochrony osobistej czy funduszy na dalsze sprawne przeciwdziałanie pandemii.

18:57 Krzysztof "Diablo" Włodarczyk zakażony koronawirusem

Bokser Krzysztof "Diablo" Włodarczyk otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Przez trzy dni byłem obolały i towarzyszył temu ból głowy oraz stan podgorączkowy. Bolały mnie nawet powieki. W poniedziałek zdecydowałem się poddać testowi i jego wynik jest pozytywny - relacjonował pięściarz w rozmowie z PAP.

18:30 Dobowy rekord zgonów w Portugalii

W Portugalii podczas ostatniej doby zanotowano rekordową liczbę 91 zgonów osób zakażonych koronawirusem - podało ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba zmarłych na Covid-19 wzrosła do 3472.

Jak poinformowała minister zdrowia Marta Temido, po raz kolejny ponad połowę zmarłych w ciągu doby stanowili mieszkańcy północnych dystryktów kraju.

Wyhamowała liczba nowych zakażeń koronawirusem. O ile w pierwszej połowie listopada utrzymywała się ona na poziomie 4000-6000 dobowych przypadków, to podczas ostatnich 24 godzin wyniosła 3996. W sumie zanotowano prawie 226 tys. zakażeń.

18:19 Ponad 27 tys. nowych zakażeń we Włoszech

504 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono 27 354 nowe zakażenia koronawirusem - ogłosiło włoskie Ministerstwo Zdrowia. Wykonano 152 tys. testów.

Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł we Włoszech do 45 733. Koronawirusa wykryto dotychczas u ponad 1,2 mln mieszkańców Włoch. Wyzdrowiało 442 tys. osób.

Liczba hospitalizowanych pacjentów wzrosła od niedzieli o 489 - do 32,5 tys. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 3492 najciężej chorych -  o 70 więcej niż dzień wcześniej. Eksperci już ostrzegają przed ryzykiem trzeciej fali pandemii w styczniu.

18:14 Kolejny apel do ozdrowieńców o oddawanie osocza

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza. Nie tylko pomożecie uratować życie i zdrowie chorym na Covid-19, ale także dowiecie się, jaki macie poziom przeciwciał - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ. Tłumaczy, że "osocze może zawierać przeciwciała wspomagające leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia".

Dawcami osocza mogą być osoby, u których minęło 28 dni od zakończenia występowania objawów, a od zakończenia izolacji - 18 dni (w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy). Wiek dawców zamyka się w granicach od 18. do 65. roku życia - informuje prezes PPOZ.

Chętni mogą zgłaszać się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. "Nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu" - zwracają uwagę lekarze PPOZ.

17:14 KGHM wybuduje trzy szpitale covidowe na Dolnym Śląsku

Trzy szpitale dla chorych na Covid-19 zbuduje na Dolnym Śląsku KGHM Polska Miedź. Placówki powstaną w Legnicy, Wałbrzychu oraz w Lubinie.

Szpitale budowane przez KGHM będą miały łącznie 230 miejsc dla chorych na Covid-19. Placówki powstaną w Legnicy, Wałbrzychu i Lubinie. Jak podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, miedziowa spółka już rozpoczęła budowę tych szpitali.

Naszym priorytetem jest przygotowanie jak największej liczby łóżek w trzech lokalizacjach do końca roku. To jest potężna operacja logistyczna. Działamy w myśl hasła: Dbamy-Pomagamy-Chronimy - powiedział cytowany w komunikacie prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

17:01 Ograniczenia na mistrzostwach świata w Oberstdorfie

Tylko do 2500 kibiców wejdzie na trybuny w trakcie mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które zaplanowane są na przełom lutego i marca w niemieckim Oberstdorfie - poinformowali organizatorzy. Ograniczenia związane są z pandemią Covid-19.

Najmniej fanów będzie mogło oglądać biegi narciarskie, bo na stadion zostanie wpuszczonych zaledwie 2000 osób.

Jakiekolwiek planowanie jest teraz oczywiście znacznie utrudnione. Tak jak jest to tylko możliwe, staramy się oczywiście wszystko odpowiednio przygotowywać, ale ostatnie pół roku nie było łatwe - powiedział w trakcie wideokonferencji jeden z przedstawicieli organizatorów Florian Stern.


16:58 Ograniczenia dot. spotkań w Szwecji

Premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił pierwszą poważną restrykcję związaną z pandemią. Od 24 listopada limit spotkań publicznych ograniczony będzie do 8 osób. To pierwsze tak daleko idące obostrzenie w kraju, a nie tylko dobrowolne zalecenie.

Jak stwierdził Loefven, częściami szwedzkiej strategii są zalecenia oraz restrykcje. Teraz wiemy, że trzeba wprowadzić więcej zakazów - podkreślił.

16:08 Polski resort zdrowia kupił 2 mln testów antygenowych

Polskie Ministerstwo Zdrowia kupiło 2 mln testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 za 21 zł netto za sztukę. Producent deklaruje, że czułość testu to 91,4 proc. Testy trafią do szpitali, w szczególności leczących pacjentów z Covid-19, oraz do zespołów ratownictwa medycznego.

15:50 Przybywa dawców osocza

Zdecydowanie przybyło w minionym tygodniu ozdrowieńców, którzy oddali osocze. Można mówić o rekordzie, niestety nie można przerywać apeli o zgłaszanie się potencjalnych dawców. Zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców nadal jest ogromne.

15:48 Coraz więcej fake newsów dot. szczepionek

Optymistyczne zapowiedzi wprowadzenia do użycia pierwszych szczepionek przeciwko Covid-19 sprawiły, że coraz częściej w internecie pojawiają się absurdalne wręcz fake newsy, zniechęcające do ich stosowania - ostrzega BBC.


15:19 DPS i ZOL ogniskami zakażeń na Podkarpaciu

842 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzone zostały ostatniej doby na Podkarpaciu. Spośród nich 169 pojawiły się w nowych ogniskach: Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Żołyni.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka podkarpackiego sanepidu Dorota Gibała, 842 nowe przypadki zakażenia SARS CoV-2 potwierdzone w woj. podkarpackim pochodzą z 25 powiatów. Najwięcej zakażeń zanotowano w Rzeszowie - 128 osób oraz w powiatach: łańcuckim (89 przypadków) i rzeszowskim (77).

Większość spośród nich są to pojedyncze przypadki z tzw. transmisji poziomej, czyli w rodzinie, zakładach pracy i innych kontaktach. Natomiast 169 pochodzi z ognisk. Jednym z nich jest Dom Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej (pow. lubaczowski), gdzie potwierdzono aż 128 pozytywnych przypadków zakażenia SARS CoV-2, w tym u 123 pensjonariuszy i u 5 osób z personelu medycznego.

Znacznie mniej zakażeń koronawirusem potwierdzono w drugim ognisku - Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym im. Matki Teresy z Kalkuty w Żołyni (pow. łańcucki), gdzie w wyniku przeprowadzanych badań potwierdzono 41 pozytywnych przypadków zakażenia SARS CoV-2 u pensjonariuszy.

W DPS-ie w Rudzie Różanieckiej już wcześniej notowano zakażenia, ale nie były one na tak dużą skalę.


14:54 Ponad 13 tys. nowych zakażeń w Iranie

W Iranie w ciągu ostatniej doby odnotowano 13 053 nowe zakażenia koronawirusem i 486 zgonów w związku z Covid-19 - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Rząd zapowiedział nałożenie większych restrykcji, by ograniczyć rozwój epidemii.

Rzeczniczka resortu zdrowia Sima Sadat Lari przekazała, że ogólna liczba zakażeń od początku pandemii sięgnęła 775 121, a liczba ofiar śmiertelnych - 41 979.

14:52 Szczepionka z niemal 95-procentową skutecznością?

Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi Moderny wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. - podała w poniedziałek ta amerykańska firma. Nie stwierdzono też znaczących uwag dotyczących bezpieczeństwa środka.

14:08 Koronawirus zablokuje sezon narciarski?

Jeżeli liczba zakażeń koronawirusem nie spadnie poniżej 10 tysięcy przypadków dziennie, to rząd może zablokować start sezonu narciarskiego w Polsce - ustalili dziennikarze RMF FM.

14:05 Bezprzewodowe stetoskopy dla szpitala na Stadionie Narodowym

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych (PZUW) przekazał szpitalowi MSWiA na Stadionie Narodowym w Warszawie 40 bezprzewodowych stetoskopów. Urządzenia umożliwiają zdalne badanie płuc i serca - podał PZU.

TUW PZUW, należący do Grupy PZU, w opublikowanym komunikacie podkreśla, że przekazane bezprzewodowe stetoskopy mogą posłużyć kilkuset chorym.

Zdrowie nie ma ceny. Pomoc w krytycznych sytuacjach, a taką jest pandemia, traktujemy jako swój obowiązek. Zależy nam, by ratować chorych oraz wspierać zaangażowanych w walkę z pandemią lekarzy i chronić ich samych przed zakażeniem. Dlatego sięgamy po innowacyjne rozwiązania - mówi cytowana w komunikacie członek Zarządu PZU Małgorzata Sadurska.

13:41 Prof. Hausner o działaniach władz ws. koronawirusa

Gdyby nie nadmierna centralizacja władzy, to walka z koronawirusem mogłaby iść sprawniej - wynika z raportu "Państwo i My, czyli osiem grzechów głównych Rzeczpospolitej", przygotowanego na otwarcie rozpoczynającego się jutro w Krakowie kongresu gospodarczego Open Eyes Economy Summit. Głównym autorem analizy jest prof. Jerzy Hausner, były członek Rady Polityki Pieniężnej, były wicepremier i minister pracy i gospodarki.

13:34 Szpital covidowy powstanie na Okęciu

Na terenie wojskowej bazy na Okęciu powstaje drugi szpital tymczasowy w Warszawie. Ma być gotowy pod koniec listopada. Ogłoszono nabór personelu do placówki.

13:30 Rzecznik resortu zdrowia o liczbie wykonywanych testów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wykonano ponad 35,1 tys. badań laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. W 20,8 tys. przypadków testy potwierdziły zakażenie koronawirusem.

Komentując małą liczbę wykonanych testów, rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że "minister zdrowia ani żaden urzędnik w ministerstwie zdrowia nie zleca wykonywania testów w Polsce". My określamy pewne ramy wykonywania tych testów. Przypomnę, że po zmianie strategii testowania te wyniki codzienne skoczyły nam do 60-80 tys. i utrzymywały się przez długi czas na tym poziomie 60 tys. - podkreślił.

Ten dzisiejszy wynik to po pierwsze wszystkim pokłosie weekendu, gdzie zawsze te wyniki są mniejsze wykonywanych testów. Po drugie, jak państwo obserwujecie liczbę zleceń z podstawowej opieki zdrowotnej, to jest pierwszy symptom tego, ile będziemy wykonywać testów w najbliższym tygodniu, najbliższych dniach - wyjaśnił Andrusiewicz.


12:55 Ozdrowieńcy

Jeden ozdrowieniec może oddać osocze nawet kilka razy. 

12:50 Jak dbać o wcześniaka w dobie pandemii?

Pomimo epidemii, szpitale powinny udostępniać w miarę możliwości oddziały intensywnej terapii noworodka dla mam wcześniaków - brzmi fragment stanowiska Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. W tym tygodniu obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka.

12:48 Praca

Znacznie zmniejszona jest liczba lotów na lotnisku w Pyrzowicach pod Katowicami. Obecnie tygodniowo jest ich aż 8 razy mniej niż przed rokiem. Dlatego m.in. spółka zarządzająca lotniskiem zapowiada zwolnienia. Wszystko to oczywiście z powodu ograniczeń wprowadzanych na całym świecie w związku z pandemią koronawirusa.

12:35 Gdańsk

Policjanci z Gdańska uratowali 40-letniego kierowcę, który w trakcie jazdy nagle zaczął się dusić. Powodem - jak się później okazało - był Covid-19. Mężczyzna zdołał zatrzymać prowadzoną przez siebie ciężarówkę, włączyć światła awaryjne i zadzwonić na 112 po pomoc.

12:09 Szczepionka

Amerykański koncern Johnson & Johnson rozpoczął w nowe, prowadzone na szeroką skalę badania kliniczne nad projektem szczepionki przeciw Covid-19. Testy mają zbadać potencjalne dodatkowe korzyści z dwudawkowego schematu podawania szczepionki.

Badanie oceni skuteczność testowanej szczepionki po podaniu pierwszej i drugiej dawki, by ocenić ochronę przed wirusem i potencjalne dodatkowe korzyści dla okresu ochrony po podaniu drugiej dawki - napisano w oświadczeniu firmy.

12:07 Pomoc dla przedsiębiorców

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział nowy instrument pomocy dla branż dotkniętych restrykcjami związanymi z koronawirusem - wypłaty w wysokości do 2 tys. zł na każdy etat i umowę zlecenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

12:05 Terapia osoczem

12:03 Starosta oświęcimski na kwarantannie

Starosta oświęcimski Marcin Niedziela, w związku z kontaktem z osobą, u której badania potwierdziły zakażenie koronawirusem, został poddany kwarantannie - poinformowały służby prasowe starostwa.

"Starosta oświęcimski został poddany obowiązkowej kwarantannie i od 16 listopada pracuje w trybie zdalnym" - głosi lakoniczny komunikat.

12:02 Polityka

Premier Mateusz Morawiecki wziął w poniedziałek udział w wideokonferencji z samorządem lekarskim - poinformowała KPRM.

11:59 Naczelna Izba Lekarska

Przepis resortu edukacji jest podwójnie krzywdzący, dlatego że pozbawia personel medyczny prawa do zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia szkół, a ich dzieci prawa do nauki, bo szkoła w tym czasie zapewnia jedynie opiekę nad nimi - wynika z informacji na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z prośbą o pilną zmianę rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. 

11:56 Austria i Nowa Zelandia

Władze stanu Australia Południowa, w którym od niedzieli wykryto 17 zakażeń koronawirusem, wprowadziły w poniedziałek nowe obostrzenia, m.in. zamknięcie siłowni. Od czwartku obowiązkowe będzie natomiast noszenie maseczek w komunikacji miejskiej w Auckland w Nowej Zelandii.

11:55 Gospodarka

W ramach nowej rozszerzonej tarczy antykryzysowej użyjemy wszystkich sił i środków, aby ochronić nasz wspólny skarb, polską gospodarkę - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. 

11:42 Francja

Minister zdrowia Francji Olivier Véran odwiedził samolot medyczny na lotnisku w Bron niedaleko Lyonu.

11:13 Testy

W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 35,1 tys. testów na koronawirusa. 

11:11 Koronawirus w Polsce

W szpitalach przebywa obecnie niemal 22,5 tysiąca pacjentów z koronawirusem, a ponad 2 100 z nich jest podłączonych do respiratorów. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 35,1 tys. testów.

11:09 Nowe dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 816 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce i śmierci 143 chorych na Covid-19.

10:24 Dzienny raport w Polsce

10:22 Ukraina

Na Ukrainie w niedzielę wykryto 9832 nowe infekcje koronawirusem, 94 zakażonych zmarło, 2753 pacjentów wyzdrowiało, a do szpitali przyjęto 1100 osób w związku z Covid-19 - poinformował minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

09:49 Rosja

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 22 778 nowych przypadków koronawirusa - poinformował sztab rządowy. Dobowy przyrost zakażeń jest najwyższy od początku epidemii i trzeci dzień z rzędu przekracza 22 tysiące. Od niedzieli w kraju zmarły 303 osoby z Covid-19.

09:40 Kwarantanna

Sanepid wprowadził automatyczne powiadamianie o nałożeniu kwarantanny. Komunikat nadawany jest z numeru +48 22 25 71 145. Co to jest kwarantanna i kto jej podlega? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje.

09:14 Wielka Brytania

Brytyjski premier Boris Johnson izoluje się po kontakcie z osobą, u której potwierdzono obecność koronawirusa - poinformowało jego biuro. Zapewniono, że szef rządu czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów choroby.

Jak przekazało biuro Johnsona, będzie on pracował ze swojej rezydencji na Downing Street, co będzie obejmowało także dalsze kierowaniem walką z epidemią.

09:10 Czechy

1887 nowych zakażeń SARS-CoV-2, najmniej od 5 października, wykryto w niedzielę w Czechach - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych resortu zdrowia. W niedzielę przed tygodniem infekcji było prawie dwa razy więcej. Łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła 6 tys.

08:57 Mazowsze

Dwa nowe ambulanse transportowe, między innymi do przewozu osób z koronawirusem - to jeden z projektów, na które można oddawać głosy w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Głosowanie potrwa do poniedziałku, do północy. O głosy apeluje Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, który dysponowałby nowymi karetkami.

08:55 Słowacja

Od dzisiaj Słowacja luzuje niektóre restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Otwarte będą m.in. kina, teatry i kościoły. Ograniczona liczba klientów może korzystać z basenów czy klubów fitness. Wciąż zamknięte są restauracje i hotele. Z restrykcyjnym traktowaniem muszą liczyć się jednak osoby wjeżdżające na teren tego kraju. 

08:50 Piłka nożna

Norweski napastnik Borussii Dortmund Erling Braut Haaland będzie przez 10 dni obserwowany przez policję swojego kraju. Jeżeli wystąpi w meczu w sobotę przeciw Hercie Berlin grozi mu wysoka grzywna, a nawet do dwóch lat więzienia za złamanie kwarantanny nałożonej przez władze Norwegii.

08:46 Poranna rozmowa w RMF FM

Nie ma centralnych decyzji - tak Michał Dworczyk szef kancelarii premiera odpowiada na pytanie o mniej wykonywanych testów na koronawirusa. I pyta przy okazji: mniej niż co? Jak zaznacza: o tym ile testów jest wykonywanych decydują lekarze. To oni wystawiają skierowania.

08:25 Rosja

Wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej Republika Buriacji wstrzymuje od poniedziałku działalność galerii handlowych, kawiarni, restauracji i wielu usług. To pierwszy region Rosji, który z powodu drugiej fali epidemii koronawirusa wprowadza ostre ograniczenia.

08:17 Obostrzenia

Lockdown na Boże Narodzenie? Przeczytajcie komentarz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w tej sprawie. 

08:15 Indie

Indie poinformowały, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowały 30 548 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. To najmniej od czterech miesięcy, ale w kraju rosną obawy o ostatnie przyrosty infekcji w stołecznym Delhi.

Ogółem liczba zakażonych w tym kraju od początku pandemii wzrosła do ponad 8,84 mln.

07:53 Szkoły

Minister zdrowia Adam Niedzielski w "Dzienniku Gazecie Prawnej" odniósł się także do kwestii powrotu dzieci o szkół i tego, że minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada, że będzie to już pod koniec listopada. 

Jestem z wykształcenia ekonometrykiem i całe życie siedzę w wykresach. Jednak dzisiejsza rzeczywistość wygląda tak, że żaden model prognostyczny nie okazał się w pełni skuteczny. Realnie nikt dziś odpowiedzialnie nie odpowie na pytanie o rozwój wypadków w perspektywie dłuższej niż dwutygodniowa. Są oczywiście pewne założenia i scenariusze - zaznaczył.

07:48 Boże Narodzenie

Trzeba być bardzo ostrożnym w luzowaniu obostrzeń - mówi w "Dzienniku Gazecie Prawnej" minister zdrowia Adam Niedzielski pytany, co będzie w tym roku z Bożym Narodzeniem. Dodał, że rząd nie chce popełnić błędów Czech, gdzie po wakacyjnym pełnym zliberalizowaniu zasad, problem wrócił ze zdwojoną siłą.

Na pytanie, czy zostaniemy "zamknięci na święta", odparł: Byłem zwolennikiem ustalenia sztywnych kryteriów, żebyśmy wszyscy wiedzieli, co nas czeka. Ale to nie jest tak, że będziemy podejmować decyzje tylko na podstawie dziennej liczby zakażeń czy zachorowań. Przy zajętej w pełni infrastrukturze, nawet średnia liczba zachorowań dziennie - powiedzmy 10 tys. - może być sporym problemem. 

07:25 Sytuacja epidemiczna w Polsce

Jeśli sytuacja epidemiczna będzie się poprawiać, odmrażane będą kolejne branże - powiedział w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Przypominamy, jakie są etapy bezpieczeństwa ustanowione przez rząd w związku z epidemią koronawiusa w Polsce. 

07:07 Nauka

Od 2018 r. rósł sceptycyzm Polaków wobec nauki, ale pandemia odwróciła ten trend. Tak wynika z najnowszych wyników cyklicznego badania postaw społecznych wobec nauki - State of Science Index. W czasie pandemii koronawirusa poziom sceptycyzmu Polaków spadł z 27 proc. do 20 proc., poziom zaufania do samych naukowców wzrósł z 78 na 85 proc.

06:48 Leki

W ubiegłym roku dr Alban Gaultier i jego były doktorant Dorian A Rosen z University of Virginia School of Medicine odkryli, że fluwoksamina może zatrzymać śmiertelny stan zapalny zwany posocznicą, w którym odpowiedź immunologiczna wymyka się spod kontroli. Jak się okazało, fluwoksamina zmniejsza produkcję cytokin, białek wpływających na wzrost i aktywność komórek odpornościowych. Jak się uważa, w ciężkich przypadkach Covid-19 występują potencjalnie śmiertelne “burze cytokin".

Ponieważ podwyższone poziomy cytokin były powiązane z ciężkim przebiegiem Covid-19, to badanie miało dla nas duży sens - powiedział Gaultier, dodając, że nadal nie mamy jasności co do sposobu działania fluwoksaminy przeciwko SARS-CoV-2, ale trwają badania mające na celu znalezienie odpowiedzi.

06:36 Szczepionka w Polsce

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyraził przekonanie, że szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w Polsce na przełomie roku. Zapewnił, że w pierwszym rzędzie zostanie ona podana seniorom, pracownikom służby zdrowia i służb mundurowych.

06:20 Włochy

Z powodu epidemii nienarodzone jeszcze osoby mogą mieć kłopoty ze zdrowiem i szybciej się starzeć - twierdzą naukowcy. Nie chodzi tylko o działanie wirusa, ale także m.in. o stres przeżywany przez ich rodziny.

Długofalowe skutki działania Covid-19 na nienarodzone jeszcze dzieci dopiero będzie można badać, ale naukowcy wysunęli pewne wnioski na podstawie znanych już skutków poprzednich epidemii, w tym grypy z 1918 roku, SARS w 2002, czy MERS w 2012.

Cytat

Pandemia grypy z roku 1918 miała dalekosiężny wpływ na populację wystawioną na jej działanie w okresie prenatalnym. Osoby te doświadczały szybszych zgonów, częściej zapadały na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca i depresję w wieku 50 lat
- zwraca uwagę prof. Caleb Finch, współautor pracy opublikowanej w piśmie "Journal of Developmental Origins of Health and Disease"

06:18 Włochy

We włoskiej Lombardii co czwarty lekarz uważa się za ofiarę dyskryminacji społecznej z powodu swego zaangażowania w walkę z pandemią - informuje "La Repubblica". Dziennik podaje przykłady niszczenia ich samochodów, napisów na murach i innych szykan.

06:07 Niemcy

W ciągu ostatniej doby zarejstrowano w Niemczech 10 824 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 62 kolejne zgony - poinformował rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

To o około 6100 przypadków mnie niż dzień wcześniej, ale - jak zauważa agencja dpa - podawane w poniedziałki liczby są zazwyczaj niższe, głównie ze względu na mniejszą liczbę testów przeprowadzanych w weekendy.

06:00 USA

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore przekazał w niedzielę wieczorem czasu lokalnego, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 11 mln 025 046 przypadków zakażenia Covid-19. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 246 108.

Według placówki naukowej w Baltimore w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 166 555 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 1266 kolejnych zgonów.

05:08 Niemcy

Rząd federalny i kraje związkowe RFN rozważają kolejne obostrzenia, by powstrzymać pandemię koronawirusa - przekazała agencja DPA, powołując się na projekt dokumentu, który ma być omawiany podczas poniedziałkowej wideokonferencji kanclerz Angeli Merkel z szefami rządów krajów związkowych.

05:07 Zakażenia w Polsce w weekend

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 854 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły kolejne 303 osoby chore na Covid-19. Bilans ofiar śmiertelnych w sobotę wyniósł natomiast 548. Resort zdrowia informował wówczas o 25 571 nowych zarażonych.  

Przeczytajcie nasze szczegółowe raporty z weekendu. 

05:06 Koronawirus na świecie

Na poniższym wykresie możecie sprawdzić, jak wyglądała liczba zakażeń koronawirusem w poszczególnych krajach świata na przestrzeni ostatnich miesięcy.