Gdyby nie nadmierna centralizacja władzy, to walka z koronawirusem mogłaby iść sprawniej - wynika z raportu "Państwo i My, czyli osiem grzechów głównych Rzeczpospolitej", przygotowanego na otwarcie rozpoczynającego się jutro w Krakowie kongresu gospodarczego Open Eyes Economy Summit. Głównym autorem analizy jest prof. Jerzy Hausner, były członek Rady Polityki Pieniężnej, były wicepremier i minister pracy i gospodarki.

W rozmowie z dziennikarzem RMF FM Krzysztofem Berendą prof. Jerzy Hausner ocenia, że działanie rządu w dobie koronawirusa jest bardzo chaotyczne. Jego zdaniem decyzje o otwieraniu lub zamykaniu kolejnych sfer naszego życia są podejmowane bez większej strategii, co przynosi straty.

Wśród grzechów kardynalnych Rzeczpospolitej ekonomista wymienia - oprócz centralizacji i biurokracji - brak dialogu.

W rozmowie z naszym dziennikarzem prof. Jerzy Hausner stwierdza również, że na powrót do normalności na rynku pracy poczekamy jeszcze co najmniej rok: tak długo będziemy borykać się, według niego, z kryzysem na rynku pracy i obniżanymi pensjami. 

Zdaniem prof. Hausnera, nawet pojawienie się szczepionki przeciw Covid-19 szybko problemu nie rozwiąże.

Czego pandemia nauczyła nas o państwie?

Raport "Państwo i My. Osiem grzechów głównych Rzeczpospolitej - 5 lat później" stanowi podsumowanie wielomiesięcznej pracy kilku zespołów eksperckich, którzy brali udział w opracowaniu łącznie ponad 80 alertów, 25 ekspertyz oraz 7 raportów dziedzinowych.

"Państwo i My. Osiem grzechów głównych Rzeczpospolitej - 5 lat później" to - jak podkreślają jego twórcy - bezkompromisowa wiwisekcja naszej państwowości. Znaleźć w nim można szczegółową analizę każdej dziedziny życia społecznego, na którą wpłynęła pandemia COVID-19 - od ochrony zdrowia, przez gospodarkę, samorządność terytorialną, kulturę, edukację, aż po gospodarowanie wodą.

W dokumencie nie brakuje gorzkich słówW grzechach głównych tkwimy od dawna, zakorzeniły się i trudno je wyplenić. Problem w tym, że w ciągu ostatnich lat nie tylko nie podejmowano takiego wysiłku, ale przeciwnie - trwanie w grzechu oficjalnie uznano za cnotę - piszą autorzy "Ośmiu grzechów Rzeczypospolitej - 5 lat później".

Oto lista "grzechów" wymieniona przez autorów raportu:

  • Brak wyobraźni strategicznej i suwerennej myśli rozwojowej
  • Niezdolność posługiwania się różnymi trybami rządzenia
  • Rozmyty ład konstytucyjny
  • Formalistyczny legalizm
  • Destrukcja strefy publicznej
  • Unikanie rządzenia i ucieczka od odpowiedzialności
  • Obywatelska pasywność i roszczeniowość Systemowa niezdolność do kojarzenia bezpieczeństwa i rozwoju 

Open Eyes Economy Summit (OEES) - międzynarodowy szczyt ekonomiczny

Tegoroczna edycja Open Eyes Economy Summit odbędzie się 17 i 18 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Uczestniczyć w niej będzie można za pomocą platformy streamingowej, która pozwoli przenieść zarówno wystąpienia, jak i cenne dodatki w postaci networkingu czy stoisk partnerskich OEES, do mieszkań uczestników Kongresu.

Piąta edycja OEES jak co roku opiera się na kilku blokach tematycznych - w tym roku będą to: Firma-Idea, Miasto-Idea, Marka - Kultura oraz Ład Międzynarodowy.