Od dzisiaj Słowacja luzuje niektóre restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Otwarte będą m.in. kina, teatry i kościoły. Ograniczona liczba klientów może korzystać z basenów czy klubów fitness. Wciąż zamknięte są restauracje i hotele. Z restrykcyjnym traktowaniem muszą liczyć się jednak osoby wjeżdżające na teren tego kraju.

Premier Słowacji Igor Matovicz poinformował w piątek, że od poniedziałku w ograniczonym trybie będą mogły wznowić działalność m.in. teatry, kina, kluby fitness, baseny.

Matovicz przekazał, że wymienione placówki będą mogły wznowić działalność tylko dla połowy wszystkich potencjalnych klientów. Nie zdecydowano się na wznowienie nauki w szkołach powyżej pierwszych klas szkół podstawowych. 

Mówiąc o zmianach w obowiązujących restrykcjach, szef rządu powiedział, że w związku z krytyką, także ze strony jednej z partii koalicyjnych, zrezygnował z planów kolejnej akcji powszechnego testowania na koronawirusa, który tym razem miałby być organizowany nie przez państwo, a przez poszczególne branże, np. właścicieli kin, restauracji, a nawet kościoły.

Jak można wjechać do Słowacji?

Podczas konferencji prasowej Krajczi powiedział, że Słowacja zaczyna respektować europejski "system świateł drogowych", określany mianem "semaforu". Zgodnie z nim wszystkie kraje Unii Europejskiej sąsiadujące ze Słowacją - Węgry, Austria, Czechy i Polska - znajdują się w czerwonej strefie, oznaczającej najwyższe zagrożenie epidemiczne.

Od dzisiaj zatem z krajów uznanych za niebezpieczne można na teren Słowacji wjechać tylko dwa sposoby: przedstawiając negatywny wynik testu PCR na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin lub poddając się dziesięciodniowej kwarantannie domowej. 

Wcześniej zakładano, że na przejściach granicznych będzie można odpłatnie wykonać testy antygenowe, takie same, jakim w ostatnich tygodniach poddano większość mieszkańców Słowacji. Tamtejszy rząd jednak ostatecznie z tego pomysłu zrezygnował.


Będą kontrole na granicach

Słowacka policja zapowiada wyrywkowe kontrole na granicach

Możliwy jest natomiast przejazd tranzytowy przez ten kraj. Nie może trwać dłużej niż osiem godzin. Zatrzymywać wolno się jedynie w celu uzupełnienia paliwa.

Niewykluczone, że w tym tygodniu w części powiatów Słowacji zostanie powtórzony antygenowy test na obecność SARS-CoV-2. Wykazu lokalizacji, gdzie miałby być przeprowadzany, nie opublikowano. Minister zdrowia Marek Krajczi powiedział dziennikarzom, że krzywa nowych przypadków koronawirusa została spłaszczona dzięki przeprowadzonym dotąd powszechnym testom.



Opracowanie: