11 902 przypadki zakażenia koronawirusem, 562 ofiary śmiertelne i 2466 wyzdrowień – to aktualny bilans pandemii koronawirusa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmianę, która ma przyspieszyć diagnozowanie osób na kwarantannie. Agencja Reutera poinformowała, że według jej danych na świecie na Covid-19 zmarło do tej pory 200 tys. osób, a 3 mln ludzi zostały zakażone. Najważniejsze wydarzenia dotyczące pandemii koronawirusa na świecie i w Polsce zebraliśmy dla Was w naszej relacji z 27 kwietnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


  • W Polsce koronawirusa wykryto u 11 902 osób. Zmarły 562 z nich, a wyzdrowiało 2466.
  • 100-letni pacjent Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wyzdrowiał z Covid-19. 
  • Na świecie najwięcej zachorowań odnotowano w USA, gdzie patogen wykryto u niemal miliona osób.
  • Narodowa Komisja Chin poinformowała o wykryciu patogenu u zaledwie trzech osób. Minionej doby nikt nie zmarł z powodu COVID-19.
  • Globalna liczba zachorowań wynosi już ponad 3 mln.
  • Polepsza się sytuacja we Włoszech. Wczoraj na Półwyspie Apenińskim odnotowany najmniejszy przyrost zgonów od połowy marca.
  • Boris Johnson wrócił na Downing Street po wygraniu walki z koronawirusem.
  • W Sztokholmie po raz pierwszy władze sanitarne zamknęły pięć restauracji, w których wbrew zaleceniom było zbyt tłoczno.
  • We Włoszech ostatniej doby zmarły 333 osoby zarażone koronawirusem. Tym samym łączny bilans wzrósł do 26 977
23:38 SEJM

Posiedzenie Sejmu będzie trwało cztery dni - poinformował szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. W tym tygodniu posłowie będą obradowali w środę i czwartek, m.in. nad projektem tarczy antykryzysowej 3.0. Obrady zostaną wznowione 5 i 6 maja; planowane jest głosowanie ws. wyborów korespondencyjnych.

23:26 WIELKA BRYTANIA

Małe brytyjskie przedsiębiorstwa będą mogły wziąć kredyt w wysokości do 50 tys. funtów, który w całości będzie gwarantowany przez budżet państwa i przez pierwszy rok nie będą musiały płacić odsetek - ogłosił minister finansów Rishi Sunak.

Zgodnie z zapowiedzią, kredyt dla najmniejszych firm będzie w całości gwarantowany przez państwo, z budżetu także pokryty zostanie koszt odsetek przez pierwszy rok. Ponadto firmy będą musiały udowodnić jedynie swoją zdolność kredytową przed kryzysem, a nie zdolność kredytową w obecnej sytuacji, zaś cała procedura występowania o jego przyznanie sprowadzać się będzie do wypełnienia dwustronicowego wniosku przez internet. Jak zapowiedział Sunak, pieniądze w wysokości do 50 tys. funtów mają trafiać na konta małych firm już w ciągu kilku dni od złożenia wniosku.

22:50 POCHÓWKI ZMARŁYCH NA COVID-19

Ciała zmarłych na Covid-19 oddawane są rodzinom w zamkniętych, odkażonych trumnach. Bliscy nie mają żadnej szansy na ostatnie pożegnanie. Tymczasem powinno się im zapewnić w żałobie choć zdjęcie zmarłego w trumnie - zauważył na swojej stronie rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Z taką prośbą zwrócił się do ministra zdrowia. Podkreślił jednocześnie, że by było to możliwe, prawo musi być zmienione.

22:39 GOSPODARKA

Uruchomienie kolejnych elementów pakietu antykryzysowego to tylko kwestia czasu, robimy wszystko, aby Polacy otrzymali niezbędną pomoc jak najszybciej; w środę poinformujemy o szczegółach - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

22:07 USA

59 zgonów na Covid-19 odnotowano od początku epidemii w rezerwacie Indian Nawaho na terenie Arizony, Nowego Meksyku oraz Utah. To więcej niż w 13 z amerykańskich stanów. Władze plemienia mówią, że rząd federalny "po raz kolejny o nich zapomniał".

W rezerwacie z powodu koronawirusa zmarło więcej chorych, niż m.in. w Alasce, Arkansas, Utah, Maine czy Wirginii Zachodniej. Pod względem wykrytych przypadków choroby na 1000 osób rezerwat ustępuje jedynie stanom Nowy Jork i New Jersey. Do poniedziałku SARS-CoV-2 zdiagnozowano tu u 1717 osób z ponad 300 tys. mieszkańców.

22:06 NIEMCY

24 mld euro mogło kosztować niemiecką branżę turystyczną niemal całkowite zablokowanie usług w tym sektorze z powodu pandemii koronawirusa - oświadczył szef Niemieckiego Związku Turystycznego (DTV) Reinhard Meyer. W samym okresie Wielkanocy nie doszło do 70 mln wcześniej zarezerwowanych noclegów.

Żeby przeciwdziałać serii bankructw w branży turystycznej Meyer zwrócił się do rządu federalnego o uruchomienie programu natychmiastowej pomocy finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zatrudniają do 250 pracowników.

22:04 WIELKA BRYTANIA

Już 82 pracowników NHS, brytyjskiej publicznej służby zdrowia, oraz 16 pracowników opieki społecznej zmarło z powodu koronawirusa - poinformował minister zdrowia Matt Hancock. Zapowiedział, że ich rodziny dostaną zapomogę w wysokości 60 tys. funtów.

Oni poświęcili swoje życie opiece nad innymi, a ja mam głębokie poczucie osobistego obowiązku, że musimy dbać o ich bliskich. Nic nie zastąpi utraty ukochanej osoby, ale chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy dla ich pogrążonych w żałobie rodzin - powiedział Hancock podczas codziennej rządowej konferencji prasowej na temat walki z epidemią.

21:58 WYBORY 2020

Jutro w godzinach porannych Donald Tusk wyda ważne oświadczenie ws. wyborów prezydenckich - poinformował na Twitterze Paweł Graś, szef gabinetu przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej.


21:43 WYBORY 2020

Ustawa o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w Polsce wymaga znacznej poprawy w celu dostosowania do zasad OBWE i innych międzynarodowych standardów, dotyczących demokratycznych wyborów - oceniło Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.


21:25 WYBORY 2020

Porozumienie stoi na stanowisku, że również ze względów organizacyjnych, wybory w terminie aktualnie ogłoszonym, nie są możliwe do przeprowadzenia w trybie korespondencyjnym - powiedział poseł Andrzej Sośnierz po spotkaniu posłów Porozumienia z prezydentem Andrzejem Dudą.

Po południu odbyło się w Pałacu Prezydenckim spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z posłami Porozumienia. Trwało ono około dwóch godzin. Doszło do niego z inicjatywy prezydenta.


21:24 LEK

Lekarze grupy szpitalnej AP-HP jako rokujące ocenili swoje ustalenia ws. badania klinicznego zastosowania leku tocilizumab u pacjentów z Covid-19. Ten środek immunosupresyjny znacznie zmniejszył liczbę przyjęć na intensywną terapię - podała AP-HP.

21:12 TURCJA

W ciągu ubiegłych 24 godzin zmarło w Turcji kolejnych 95 osób zakażonych koronawirusem, co zwiększyło łączną liczbę zgonów do 2900. Odnotowano 2131 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co oznacza wzrost ich łącznej liczby do 112261. 

21:10 UEFA

UEFA przekaże łącznie 236,5 mln euro federacjom 55 państw europejskich, aby pomóc im przezwyciężyć trudności wywołane pandemią koronawirusa.

W ramach programu HatTrick każda z federacji otrzyma kwotę 4,3 mln euro i będzie mogła wydać pieniądze według własnych priorytetów, aby stawić czoła "negatywnemu wpływowi koronawirusa na piłkę nożną na wszystkich poziomach".

21:09 PIERWSZY TAKI TEST

Laboratorium Pasteur-TheraVectys opracowało test serologiczny zdolny do określenia stopnia odporności pacjentów wyleczonych z koronawirusa - mówi założyciel i dyrektor naukowy TheraVectys dr Pierre Charneau w wywiadzie dla dziennika "Liberation".


21:08 PROF. SIMON: NIE WIADOMO, JAK EPIDEMIA POTOCZY SIĘ W POLSCE

Prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, w wypowiedzi dla mediów przyznał, że nie wiadomo obecnie, jak epidemia koronawirusa potoczy się w Polsce. "Udało się spłaszczyć jej przebieg, ale wciąż pojawia się 300-500 przypadków dziennie w kraju, i to zważywszy na to, że wykonujemy stosunkowo mało testów. Nie wiemy dokładnie, ile osób jest w Polsce zakażonych" -mówił. Dodał, że jeśli przyjąć, że jedna piąta pacjentów ma objawy kliniczne i jest testowana, to cztery piąte osób zakażonych jest bezobjawowa, z nierozpoznaną infekcją koronawirusem.

21:06 WYBORY 2020

Państwowy operator już 22 kwietnia otrzymał za zgodą ministra cyfryzacji dane z rejestru PESEL potrzebne do przygotowania wyborów prezydenckich - podaje "Rzeczpospolita", która pisze, że informację tę potwierdził gazecie resort cyfryzacji.

21:05 LINIE CONDOR

Rząd federalny Niemiec i władze kraju związkowego Hesja udzielą liniom lotniczym Condor pożyczki w wysokości 550 mln euro. Pakiet pomocowy został już zaakceptowany przez Komisję Europejską.

20:52 PORTUGALIA

W Portugalii zanotowano w ciągu ostatniej doby najniższy procentowy wzrost liczby nowych infekcji SARS-CoV-2 od czasu pojawienia się w tym kraju koronawirusa w lutym. Liczba zakażeń wzrosła o 163 osoby - czyli o zaledwie 0,7 proc. - do 24027. Rząd tego kraju zapowiedział wznowienie w maju zajęć szkolnych. 

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 25 osób. W sumie w Portugalii odnotowano już 928 zgonów z powodu zakażenia koronawirusem.


20:51 KE ZATWIERDZA POLSKI PROGRAM WSPARCIA

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw o wartości 16,6 mld euro. To równowartość około 75 mld zł.

20:11 GLOBALNE DANE

Agencja Reutera poinformowała, że według jej danych na świecie na Covid-19 zmarło do tej pory 200 tys. osób, a 3 mln ludzi zostały zakażone. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że pandemia "daleka jest od zakończenia".

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ponownie oświadczył, że "pandemia daleka jest od zakończenia", a jego organizacja obawia się, że niekorzystne trendy, jeśli chodzi o wzrost liczby zakażeń, widoczne są w Europie Wschodniej, Afryce, Ameryce Łacińskiej i części krajów azjatyckich.

20:09 FRANCJA

437 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby, w tym 295 w szpitalach - poinformował w poniedziałek resort zdrowia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju wynosi 23 293.

Oznacza to, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła ponownie o 1,9 proc., jednak są to znacznie lepsze dane niż jeszcze 10 dni temu, gdy odsetek osób, które umierały na Covid-19, rósł dziennie o 4 proc. - komentuje Reuters.

Liczba osób hospitalizowanych zmniejszyła się o 162, do 28 055 - przekazał dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon.


20:06 WYBORY 2020

Umierają ludzie, padają firmy, a Wy myślicie tylko o władzy. Zamiast pseudowyborów - więcej testów, konkretne daty odmrażania gospodarki, walka z suszą, otwarcie granic dla pracowników transgranicznych - napisała na Twitterze kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wicemarszałek Sejmu zwróciła się też do rządzących, aby "zajęli się pomocą". "To apel mój i milionów Polaków" - dodała. Swój post zakończyła hasztagiem: #OniWyboryMyŻycie.

19:43 WYBORY 2020

Uczciwe wybory nie są w maju możliwe - stwierdził w rozmowie z Onetem prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Na dwa tygodnie przed wyborami nie wiemy, jak będziemy głosować i kto będzie liczył nasze głosy oraz co najważniejsze, kto będzie tego liczenia pilnował! To wszystko żywo przypomina czasy komuny - dodał. Prezydent wybrany korespondencyjnie, w tak wątpliwej procedurze, za partnera w wymiarze międzynarodowym będzie miał co najwyżej prezydenta Białorusi lub przywódcę Korei Północnej. W kraju nikt go nie będzie szanował, a sądy zasypią protesty wyborcze - ocenił Wiśniewski.

19:41 TESTY

Laboratorium Pasteur-TheraVectys opracowało test serologiczny zdolny do określenia stopnia odporności pacjentów wyleczonych z koronawirusa - mówi założyciel i dyrektor naukowy TheraVectys dr Pierre Charneau w wywiadzie dla dziennika "Liberation".

19:07 APEL WS. WCZEŚNIAKÓW

Z apelem do ministra zdrowia o pomoc w stworzeniu procedur, które umożliwią rodzicom pobyt na oddziale intensywnej terapii przy przedwcześnie urodzonym dziecku zwróciła się Fundacja Koalicja dla Wcześniaka.

Przedstawiciele fundacji w piśmie zwrócili uwagę, że pandemia SARS-CoV-2 zamknęła drzwi oddziałów neonatologicznych i pediatrycznych dla rodziców, wcześniej traktowanych nie jako odwiedzający, ale jako aktywni uczestnicy całego łańcucha terapeutycznego koniecznego i niezbędnego w procesie leczenia wcześniaka.

Organizacje zrzeszone w Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) przygotowały petycję, w której zwracają się do Światowej Organizacji Zdrowia o rekomendacje w sprawie ponownego otwarcia oddziałów neonatologicznych dla rodziców wcześniaków. 

19:01 SONDAŻ

49 proc. Polaków dobrze ocenia pracę premiera Mateusza Morawieckiego, negatywnie - 45 proc. W przypadku prezydenta Andrzeja Dudy, jego pracę więcej osób ocenia negatywnie niż pozytywnie - 52 proc. mówi o niej źle, a 44 proc. dobrze. - wynika z sondażu Kantar Polska.

19:00 NIEMCY

Z powodu pandemii koronawirusa Produkt Krajowy Brutto Niemiec skurczy się w bieżącym roku o 6,3 proc. - wynika z prognozy koniunktury przygotowanej przez niemieckie ministerstwo gospodarki. Rządowe szacunki ma przedstawić w środę szef resortu Peter Altmaier, ale nieoficjalnie o głównych wnioskach poinformowały w poniedziałek niemieckie media.

Jeśli prognozy gabinetu kanclerz Angeli Merkel się spełnią, to Niemcy czeka największa recesja w powojennej historii kraju - zauważył dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

18:59 TOYOTA

Od 4 maja dolnośląskie fabryki Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach stopniowo wznowią produkcję. Japoński koncern w związku z epidemią koronawirusa zawiesił produkcję w dolnośląskich zakładach 18 marca.

18:58 HISZPANIA

1,5 mln obcokrajowców wyjechało z Hiszpanii od marca z powodu epidemii koronawirusa - wynika z danych ministerstwa spraw zagranicznych w Madrycie. Resort szacuje, że większość to osoby, które mieszkały w Hiszpanii tymczasowo.

Ze statystyk MSZ, na które powołuje się portal The Diplomat in Spain, wynika, że wśród obcokrajowców, którzy z powodu epidemii opuścili Hiszpanię, są zarówno obywatele państw Unii Europejskiej, jak i innych krajów.

18:56 NOWY JORK

337 osób zmarło z powodu koronawirusa w stanie Nowy Jork w ciągu minionych 24 godzin. To jest najniższy bilans dobowy zgonów od 31 marca - poinformował gubernator Andrew Cuomo. Dzień wcześniej zmarło 367 chorych.

Liczba osób przebywających w szpitalach z powodu Covid-19 oraz pacjentów podłączonych do respiratorów spada sukcesywnie od dwóch tygodni - przekazał Cuomo. 

18:53 POPOŁUDNIOWA ROZMOWA W RMF FM

Naszym zadaniem jest, żeby te wybory w sposób profesjonalny przygotować. Mamy część organizacyjną, która spoczywa na naszych barkach. W takim chaosie prawnym i organizacyjnym nie da się tych wyborów przeprowadzić - ocenił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Krzysztof Kosiński - prezydent Ciechanowa i sekretarz Związku Miast Polskich. Mamy tyle wytrychów prawnych w nowych przepisach, które są procedowane, że to one ograniczają możliwość głosowania obywatelom - tłumaczył. Nie stworzono możliwości uzyskania z pakietem wyborczym nakładki na kartę do głosowania, która jest sporządzona w alfabecie Braille'a. Osoby, które są niewidome, nie będą mogły w tych wyborach uczestniczyć - zauważył Kosiński. 

18:49 WIELKA BRYTANIA

O 360 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. To oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 21092 - poinformował  minister zdrowia Matt Hancock.

To drugi kolejny dzień z wyraźnie niższą liczbą zgonów - i pierwszy od 31 marca, gdy jest ona niższa od 400 - ale może to wynikać z faktu, że oba bilanse dotyczyły zgonów w weekend, gdy potwierdzanie przyczyny czasem jest opóźnione.

18:40 WŁOCHY

333 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby we Włoszech- poinformowała Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans wzrósł do 26 977. Dane kolejny dzień z rzędu wskazują na poprawę sytuacji epidemicznej w kraju. Obecnie zakażonych wirusem jest 105 tys. osób. Liczba chorych pod opieką lekarzy spadła od niedzieli o 290. Odnotowano wzrost nowych zakażeń o 1740.

18:37 STULATEK WYLECZONY Z COVID-19

100-letni pacjent Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wyzdrowiał z Covid-19 - podała Iwona Sołtys z CSK MSWiA. Stanisław Bigos - 100-letni ozdrowieniec z CSK - to były partyzant i strażak.

18:35 WIELKA BRYTANIA

Brytyjska służba zdrowia wysłała do lekarzy pierwszego kontaktu alert w związku z gwałtownym wzrostem liczby dzieci przyjętych na oddziały intensywnej terapii z powodu stanu zapalnego, który może mieć związek z koronawirusem.

18:34 WYBORY 2020

Ustawa ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, z powodu trybu, w jakim została uchwalona przez Sejm oraz ze względu na liczne wady merytoryczne, nie powinna być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych - napisał Sąd Najwyższy w opinii dla Senatu.


18:33 SEJM

Koalicja Obywatelska domaga się większej liczby posłów biorących udział w obradach Sejmu na sali plenarnej. Jak argumentuje największy klub opozycyjny, rząd łagodzi obostrzenia, a marszałek Sejmu nadal każe posłom pracować zdalnie. "Więcej wiernych może brać udział we mszy niż posłów w obradach Sejmu " - pismo między innymi z takim zdaniem trafiło już do Elżbiety Witek. 

18:30 NORKI Z KORONAWIRUSEM

Norki na dwóch fermach w Niderlandach mają koronawirusa. Zwierzęta przebadano po tym, jak miały problemy z oddychaniem oraz gastrycznego typu. Teraz testom na obecność koronawirusa poddawani są pracownicy. Służby chcą ustalić źródło zakażenia.


17:32

Kolejne 23 osoby zmarły z powodu Covid-19 w Polsce - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Jest też 141 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Tym samym bilans zakażonych w naszym kraju wzrósł do 11 902. 562 z nich zmarły. 

17:10 WYBORY 2020

We Wrocławiu powołano tylko 100 z 310 wymaganych obwodowych komisji wyborczych w mieście. Do większości komisji wyborczych nie było tylu chętnych osób, by osiągnąć minimalny pięcioosobowy skład komisji - podały służby prasowe magistratu.

16:46 ŚLEDZTWO WS. ZŁAMANIA ZASAD KWARANTANNY

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce nadzoruje śledztwo przeciwko mieszkance powiatu wyszkowskiego 55-letniej Barbarze B. Przedstawiono jej zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemicznego i szerzenia się choroby zakaźnej COVID-19.

Barbara B. pozostawała w kwarantannie w związku z koronawirusem. Zgodnie z decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej miała zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. 23 kwietnia kobieta złamała jednak zakaz wynikający z tej decyzji i pojechała do sklepu spożywczego w powiecie ostrołęckim. "W sklepie przebywała obsługa oraz klienci, było to co najmniej 7 osób. Po zrobieniu zakupów podejrzana udała się do domu. Kobieta po powrocie spotkała się bezpośrednio z co najmniej jeszcze jedną osobą, która nie była domownikiem" - podała prokuratura.

16:44 HISZPANIA BEZROBOCIE

W Hiszpanii jest już 9 mln osób, które nie pracują; to 40 proc. czynnej zawodowo ludności - poinformował dziennik "El Mundo". Do tej grupy zaliczają się zarówno zarejestrowani bezrobotni, jak i osoby, które straciły zajęcie wskutek epidemii.

16:42 ŚWIĘTOKRZYSKIE

Kolejne oddziały szpitalne w woj. świętokrzyskim wznawiają działalność. Od poniedziałku pacjenci ponownie są przyjmowani na SOR w Szpitalu Kieleckim. Opiekę medyczną w pełnym zakresie prowadzą także placówki w Busku Zdroju i Czerwonej Górze.

16:17 SZCZEPIONKI

Najwcześniej na wiosnę 2021 r. należy spodziewać się pojawienia na rynku szczepionki przeciwko koronawirusowi - twierdzihiszpański dziennik “El Mundo".

Wydawana w Madrycie gazeta zauważa, że nad szczepionką przeciwko infekcji SARS-CoV-2 pracuje obecnie na całym świecie ponad 70 zespołów naukowych. "El Mundo" zauważa, że potrzeba pokonania pandemii wyzwoliła niespotykane dotychczas w historii działania i tempo pracy nad opracowaniem szczepionki. Zaznacza, że jeśli w ciągu najbliższego roku powstanie tego typu preparat, będzie to rekord czasu prac nad opracowaniem szczepionki. Przypomina, że średnio działania naukowców nad tego typu preparatami prowadzone są przez 10 lat.

16:12 ONKOLOGIA W PLESZEWIE

Na onkologii szpitala pleszewskiego służby sanitarne wprowadziły kwarantannę. U jednego z lekarzy wykryto zakażenie koronawirusem - powiedział rzecznik prasowy szpitala w wielkopolskim Pleszewie Ireneusz Praczyk.

Oddział onkologiczny w Pleszewie został zamknięty w sobotę, a kwarantanną szpitalną objęto 27 pacjentów oraz 5 osób z personelu medycznego. Kwarantannie domowej zostały poddane wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym lekarzem.

16:11 LEK

Najwcześniej w połowie maja znane będą wyniki badań nad obiecującym lekiem na Covid-19, jakie w USA prowadzone są z inicjatywy Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. Zakończone niedawno podobne badania w Chinach rozczarowały, jednak o niczym jeszcze nie przesądzają - twierdzą eksperci. Lek ten testowany jest też w Polsce.

15:49 NIEMCY

Ukraiński Samolot An-225 z 10,3 mln maseczek ochronnych na pokładzie wylądował w poniedziałek na lotnisku Lipsk/Halle we wschodnich Niemczech. Odbioru transportu doglądała osobiście niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer. Ta sama maszyna lądowała 14 kwietnia w Warszawie ze sprzętem medycznym.

Największy samolot na świecie - ukraiński An-225 Mriya - wylądował w poniedziałek przed południem na płycie portu lotniczego Lipsk/Halle. Maszyna przywiozła 10,3 mln sztuk maseczek ochronnych zakupionych w Chinach, które następnie zostaną rozdystrybuowane do wszystkich niemieckich krajów związkowych. 

To jeden z trzech lotów samolotów typu Antonow, które wyczarterowała Bundeswehra. Łącznie tą drogą trafi do Niemiec 25 mln maseczek.

15:40 KRAKÓW W WALCE Z EPIDEMIĄ

SARS-CoV-2 - potwierdzają naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, którzy analizowali obecność wirusa w 20 wybranych punktach Krakowa.

Jak podał w poniedziałek magistrat, próbki do badań pobierali strażnicy miejscy z miejsc o dużym natężeniu ruchu. Wymazy pochodziły z powierzchni np. z bankomatów i biletomatów na przystankach autobusowych, m.in. przy pl. Wszystkich Świętych, rondzie Mogilskim, Teatrze Bagatela, Nowym Kleparzu, pętli Mały Płaszów, przy galeriach handlowych.

15:35 SIOSTRY ZAKONNE POMAGAJĄ W CZASIE EPIDEMII

15:30 HOLANDIA

W Holandii na Covid-19 zmarły kolejne 43 osoby, stwierdzono też 400 nowych infekcji koronawirusem - podał w poniedziałek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Jeszcze w piątek zanotowano 112 zgonów i 806 nowych zakażeń w ciągu jednej doby. Łącznie epidemia pochłonęła już w tym kraju 4 518 ofiar śmiertelnych.

Według najnowszych danych RIVM hospitalizowano 65 kolejnych chorych (w piątek 123). Jak dotąd do szpitali ogółem trafiło 10 521 osób. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 38 245 osób.

15:25 PORTUGALIA. NAJWIĘCEJ ZAKAŻEŃ W DOMU

Najwięcej zakażeń koronawirusem w Portugalii miało miejsce w domach, w których przebywały już wcześniej zainfekowane osoby - wynika z badania opublikowanego w poniedziałek przez rządową Generalną Dyrekcję Zdrowia (DGS) w Lizbonie.

Przeprowadzone na podstawie telefonicznych rozmów z blisko 3 tys. zakażonych osób badanie sondażowe pokazuje, że 30 proc. ankietowanych zainfekowało się wirusem SARS-CoV-2 we własnym domu. Do przypadków tych dochodziło, gdy w ich miejscu zamieszkania przebywała już co najmniej jedna osoba zakażona wcześniej koronawirusem. W przypadku 25 proc. respondentów za miejsce zainfekowania uznano dom spokojnej starości, hotel lub miejsce pracy.

15:17 GORZÓW WIELKOPOLSKI

300 tys. zł z miejskich spółek w Gorzowie Wlkp. zasili konto tamtejszego szpitala wojewódzkiego. To kolejna pomoc dla lecznicy przekazywana przez władze miasta w czasie pandemii - poinformował rzecznik gorzowskiego magistratu Wiesław Ciepiela.

Pieniądze te mają zostać przeznaczone na usprawnieniu systemu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów i personelu medycznego.

Jak przekazano w komunikacie, prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki poprosił miejskie spółki o analizę własnych budżetów i poszukanie oszczędności w wydatkach, które są teraz niższe z powodu pandemii koronawirusa. Dzięki przekazanym środkom, szpital zakupi i zorganizuje system selekcji pacjentów na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dla dorosłych oraz dzieci.

15:06 NOWA ZELANDIA

Nowozelandzka premier Jacinda Ardern powiedziała w poniedziałek, że jej kraj "wygrał ze społecznym rozwojem koronawirusa", a wieczorem przejdzie na niższy, trzeci stopień alertu, co oznacza między innymi zniesienie restrykcji wobec wielu przedsiębiorstw.

W Nowej Zelandii nie ma niewykrytej społecznej transmisji (wirusa) na dużą skalę - wygraliśmy tę bitwę. Ale musimy pozostać czujni - powiedział Ardern.

14:50 NAUKOWE ODKRYCIA W WALCE Z KORONAWIRUSEM

14:45 TARCZA ANTYKRYZYSOWA

14:35 WARSZAWA

W tym roku rezygnujemy z tzw. dyżurów wakacyjnych we wszystkich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Stołeczne Warszawa - poinformowała w poniedziałek wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

Jak zaznaczyła, aby zminimalizować mieszanie się dzieci z różnych placówek, w tym szczególnym czasie epidemii koronawirusa władze miasta będą proponować nowe rozwiązanie. "W okresie lipiec-sierpień 2020 przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych będą przez 6 tygodni prowadziły zajęcia dla dzieci uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020 do danej placówki. Przez okres 2,5 tygodnia pozostaną zamknięte" - napisała na Facebooku Renata Kaznowska.

14:30 SPORT, A KORONAWIRUS

Zobacz również:

14:22 UNIJNA DYPLOMACJA UGIĘŁA SIĘ POD PRESJĄ CHIN WS. DEZINFORMACJI?

Unijna dyplomacja znalazła się w ogniu krytyki po tym, jak media obiegły informacje o złagodzeniu pod naciskiem Chin raportu o dezinformacji ws. koronawirusa. Grupa EPL żąda wyjaśnień od szefa dyplomacji UE. Rzecznik KE zaprzecza, by Unia ugięła się pod presją Pekinu.

O sprawie pisały od zeszłego tygodnia m.in. dzienniki "Financial Times" i "New York Times", portal Politico i Reuters, wskazując, że chińscy urzędnicy starali się zablokować unijny raport, a w ostatecznej jego wersji krytyka pod adresem władz ChRL została stonowana. Dokument o "narracjach i dezinformacji" wokół pandemii koronawirusa został opublikowany w piątek, jednak zapisy dotyczące Chin zostały złagodzone w porównaniu do wcześniejszego projektu.

Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang oświadczył w poniedziałek, że Chiny same są ofiarą, a nie sprawcą dezinformacji dotyczącej koronawirusa.

14:11 DIAGNOSTYKA W POLSCE

14:07 HOLANDIA

Obchodzony w Holandii w dniu urodzin króla Wilhelma-Aleksandra Dzień Króla świętowany jest zazwyczaj głośnymi ulicznymi zabawami, koncertami i jarmarkami, w których biorą udział miliony ludzi. Z powodu epidemii koronawirusa w tym roku świętowano w domach.  

W poniedziałek, w dniu swoich 53. urodzin, Wilhelm-Aleksander w telewizyjnym przemówieniu do narodu zaapelował o pozostanie w domach i niewychodzenie na ulice. Podziękował również pracownikom służby zdrowia i wszystkim walczącym z Covid-19. Jak relacjonują agencje, król obchodził swoje urodziny wraz z najbliższą rodziną w swoim pałacu na obrzeżach Hagi.


13:39 MAZOWSZE

Obowiązkową kwarantanną objęci zostali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu. Powodem jest ich kontakt z zarażonymi koronawirusem żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy stacjonowali przez kilka tygodni w tej części Mazowsza.

Pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pobrano już próbki do badań . Czekają teraz na wyniki.

W podobnej sytuacji jest też czterech policjantów z Komendy Powiatowej z Szydłowca.

13:34 WOT POMAGA W DPS-ACH

13:25 INDONEZJA CHCE "WRACAĆ DO NORMALNOŚCI" W LIPCU

Prezydent Indonezji Joko Widodo zaapelował do służb i urzędników o cięższą pracę, aby w lipcu życie w kraju mogło wrócić do normalności - pisze Reuters. Tymczasem w Wietnamie i Tajlandii władzom udało się opanować sytuację z epidemią koronawirusa.

Prezydent poprosił nas, byśmy pracowali ciężej, aby ludzie się słuchali i byli bardziej zdyscyplinowani, a władze bardziej surowe, byśmy w czerwcu obniżyli liczbę infekcji w Indonezji. Liczymy, że w lipcu wrócimy do normalności - powiedział szef zespołu kryzysowego Doni Monardo.

W Indonezji, najludniejszym kraju Azji Południowo-Wschodniej, na Covid-19 zmarło dotąd 765 osób - najwięcej w regionie. W poniedziałek zarejestrowano 22 nowe zgony i 214 nowych przypadków zakażeń. Łącznie wykryto już 9096 infekcji koronawirusem. Jednak ze względu na stosunkowo niską liczbę testów - jak dotąd przebadano ok. 59 tys. osób - podejrzewa się, że prawdziwe liczby są wielokrotnie wyższe.

13:15 MAZOWIECKIE

Żołnierze WOT zorganizowali akcję charytatywną na rzecz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Terytorialsi przekazali środki ochronne, płyny dezynfekcyjne, żywność oraz artykuły chemiczne.

Żołnierze 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia utrzymują stały kontakt z domami pomocy społecznej i hospicjami działającymi w Radomiu i powiecie radomskim. "To nasz obowiązek, by wspierać ludność cywilną w każdym zakresie pomocy, tym bardziej że akurat ta skierowana jest do osób, będących niejednokrotnie w dramatycznej sytuacji" - podkreślił dowódca 62. batalionu lekkiej piechoty w Radomiu ppłk Łukasz Baranowski.

13:10 POMOC DLA MEDYKÓW

12:56 FRANCJA

Szef Rady Naukowej Jean-Francois Delfraissy ocenił w poniedziałek, że wciąż istnieje zagrożenie w związku z epidemią koronawirusa, ale należy wychodzić z kwarantanny. Rząd Francji przedstawi we wtorek w parlamencie plan wychodzenia kraju z reżimu restrykcji związanych z epidemią.

Delfraissy w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" ocenił, że wyjście z kwarantanny wiąże się z niebezpieczeństwem zwiększenia liczby zachorowań na Covid-19, ale wyjście to jest "niezbędne ze względów społecznych, zdrowotnych, a także ekonomicznych".12:58 ŚLĄSKIE


Dwie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG): Murcki-Staszic w Katowicach oraz Jankowice w Rybniku (część kopalni ROW) wstrzymały w poniedziałek wydobycie węgla w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wśród załogi tych zakładów. Przerwa w produkcji potrwa do 3 maja.

12:40 BIAŁORUŚ

Na Białorusi w ciągu minionej doby odnotowano 826 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Według oficjalnych danych zmarły w tym czasie trzy osoby. Ogólna liczba zakażonych wzrosła do 11 289, a zgonów - do 75.

Zarejestrowano 11 289 osób, u których potwierdzono Covid-19, co stanowi 7,5 proc. przeprowadzonych testów - podał resort zdrowia. Dobowy przyrost zachorowań wyniósł 826.


12:38 ZACHODNIOPOMORSKIE


U dwóch policjantów Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie testy potwierdziły zakażenie koronawirusem. Kolejnych 12 funkcjonariuszy ma wynik negatywny, ale nadal pozostają w kwarantannie - poinformowała  w poniedziałek oficer prasowa kom. Monika Kosiec.

12:36 MAZOWIECKIE


Do aresztu trafił 51-letni mieszkaniec Radomia, który, mimo że był zarażony koronawirusem i powinien przebywać w izolacji, miał kontakt z różnymi osobami. Mężczyzna zachowywał się agresywnie wobec personelu szpitala, a także policjantów. Grozi mu 10 lat więzienia.

Jak poinformował  w poniedziałek prokurator okręgowy w Radomiu Mirosław Wachnik, Prokuratura Rejonowa Radom-Zachód prowadzi śledztwo przeciwko 51-letnimu Andrzejowi G.


12:21 POLSKA

Liczba zgonów z powodu koronawirusa na całym świecie może być nawet o 60 proc. wyższa niż wynika to z oficjalnych statystyk, szacuje w poniedziałek brytyjski dziennik "Financial Times".

"FT" porównał liczbę zgonów z różnych przyczyn w marcu i kwietniu 2020 r. w 14 krajach ze średnią za ten sam okres w latach 2015-2019. 

We wszystkich analizowanych krajach z wyjątkiem Danii łączna liczba zgonów w marcu i kwietniu tego roku jest znacznie wyższa niż we wczesniejszych latach, a tej różnicy nie tłumaczą oficjalne statystyki śmierci spowodowanych z powodu koronawirusa. Stąd wniosek, że wiele zgonów nastąpiło na skutek Covid-19, ale nie uwzględniono ich w statystykach poszczególnych krajów


12:19 IRAN


W ciągu ostatniej doby w Iranie zmarło 96 osób zakażonych koronawirusem, tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju wzrosła do 5806 - poinformował w poniedziałek w państwowej telewizji rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur.

Jak przekazał, od początku epidemii w Iranie stwierdzono 91 472 przypadki zakażenia.


12:13 HISZPANIA

Szef stowarzyszenia lekarzy piłkarskich w Hiszpanii Rafael Ramos przestrzegł, że jeśli wstrzymane obecnie z powodu pandemii koronawirusa rozgrywki tamtejszej ekstraklasy mają być wznowione, konieczna będzie za każdym razem dezynfekcja piłek i murawy.

La Liga pauzuje od 11 marca i na razie nie ma perspektywy powrotu do rywalizacji. W niedzielę minister zdrowia Salvador Illa zasugerował, że raczej nie ma na to szans do końca wiosny. Ramos zaznaczył z kolei, że konieczne będzie stosowanie wielu środków ochrony.

Wszystko na boisku, w tym jego powierzchnia, będzie musiało być dezynfekowane przed meczem, w przerwie i po nim. Można się zakazić przez niesprawdzoną piłkę, ale raczej trudno o to, gdy zostanie się trafionym w twarz zdezynfekowaną piłką na zdezynfekowanej murawie - stwierdził Ramos w wywiadzie dla gazety "El Pais".12:05 WYBORY

Największa frakcja w Parlamencie Europejskim - Europejska Partia Ludowa - wzywa polski rząd do rezygnacji z organizowania wyborów prezydenckich w środku pandemii koronawirusa. "Wzywamy polski rząd do przeprowadzenia głosowania w sposób przejrzysty i otwarty, gdy pandemia ustanie, i zgodnie z warunkami przewidzianymi w (...) Konstytucji RP" - czytamy w wydanym przez EPL oświadczeniu.


12:04 BELGIA

113 zgonów i 553 nowe przypadki zakażeń w ciągu ostatnich 24 godzin - to najnowszy dobowy bilans epidemii koronawirusa w Belgii, przedstawiony w poniedziałek przez krajowe centrum kryzysowe. W piątek zanotowano 190 zgonów i 1497 nowych przypadków infekcji.


12:01 ŚLĄSKIE


W poniedziałek otwarta została po kwarantannie siedziba Straży Granicznej w Bielsku-Białej - poinformowała rzecznik śląskich pograniczników mjr Katarzyna Walczak. Jej zamknięcie miało związek z wykryciem koronawirusa u funkcjonariuszy.

12:00 SZWECJA

W Szwecji od początku tego roku miało miejsce więcej strzelanin niż w tym samym okresie w latach poprzednich. Przestępców nie powstrzymała policyjna akcja przeciwko gangom ani epidemia koronawirusa.


11:55 POLSKA

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat został przedłużony do 3 maja - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek ten przysługuje matce lub ojcu dziecka; jego długość nie zależy od liczby dzieci.

ZUS w komunikacie wskazuje, że na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 10 i z 24 kwietnia 2020 r. okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego ulega wydłużeniu do 3 maja 2020 roku.11:53 BELGIA


W Belgii toczy się burzliwa dyskusja na temat tego, jak latem mają funkcjonować plaże. Burmistrz Ostend, jednego z nadmorskich miast chce, by to ludzie płacący podatki w miejscowości mieli pierwszeństwo wejścia na plażę. W dalszej kolejności o miejsce mogłyby się ubiegać osoby posiadające domy letniskowe w Ostend i goście hoteli.

Bart Tommelein ostrzega, że bez wprowadzenia jakiegokolwiek planu plaże będzie tłoczno jak w mrowisku i ma wstępne poparcie naczelnego wirusologa kraju. Z jego zdaniem nie zgadzają się jednak Belgowie, którzy nie są mieszkańcami wybrzeża.


11:41 NIEMCY

W czasie pandemii koronawirusa nie wszystko musi być podporządkowane ochronie życia - powiedział przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble w rozmowie z dziennikiem "Tagesspiegel".

Kiedy słyszę, że wszystko inne musi być podporządkowane ochronie życia, to muszę powiedzieć: ta absolutyzacja nie jest słuszna - powiedział w niedzielę przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble w rozmowie z berlińskim dziennikiem "Tagesspiegel". Słowa jednego z najważniejszych polityków Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej odbiły się szerokim echem w niemieckich mediach.

Jeżeli w ogóle w naszej konstytucji istnieje jakaś absolutna wartość, to jest nią godność człowieka. Ona jest nienaruszalna. Ale ona nie wyklucza, że będziemy musieli umrzeć - podkreślił Schaeuble.

Polityk zaznaczył, że państwo musi zagwarantować wszystkim obywatelom jak najlepszą opiekę zdrowotną. Nie zmieni to jednak faktu, że "ludzie będą dalej umierać na koronawirusa" - dodał. 77-letni Schaeuble podkreślił, że sam znajduje się w grupie wysokiego ryzyka. Mój strach jest jednak ograniczony. Wszyscy umrzemy. Uważam, że młodsi narażeni są na dużo większe ryzyko niż ja. Mój naturalny koniec jest bowiem trochę bliższy - powiedział.


11:09 HISZPANIA

Mamy najnowsze dane z Hiszpanii.11:04 POLSKA


W ostatnich dniach kwarantanny będziemy mogli bez łamania prawa wyjechać z domu, by przeprowadzić ponowny test na koronawirusa. Te zmiany mają wejść w życie na przełomie tego i następnego tygodnia - poinformował resort zdrowia.

Chodzi o to by sprawniej potwierdzać diagnozę u osób objętych obowiązkową izolacją.

Osoba objęta kwarantanna ma dostać pozwolenie na dojechanie - przy zachowaniu środków ostrożności - własnym samochodem do punktu, w którym pobrane zostaną wymazy potrzebne do testu. Potem od razu wraca do domu i czeka na wynik. To wszystko miałoby odbywać się w okolicach 12. doby kwarantanny.

Do 14. doby będzie wynik. Jeśli taka osoba nie ma własnego transportu wówczas taka wymazówka do niej wyjedzie - przekazał Wojciech Andrusiewicz.

10:57 HISZPANIAHiszpańskie dzieci po raz pierwszy od sześciu tygodni mogły legalnie wyjść na ulice. Władze kraju zdecydowały się na złagodzenie ograniczenia. Rodzice mogą wyjść z domu z maksymalnie trójką dzieci i muszą być blisko nich. Spacer może odbyć się jedynie między 9:00 a 21:00 i trwać maksymalnie godzinę dziennie. Nie wolno jednak oddalać się rodzicom z dziećmi na odległość większą niż kilometr od domu.

Hiszpania jest drugim największym ogniskiem pandemii na świecie. Potwierdzono ponad 226 tys. przypadków zakażenia, więcej jest ich tylko w USA. Na COVID-19 w Hiszpanii zmarło ponad 23 tys. osób, a 117 tys. udało się wykurować.10:45 WIELKA BRYTANIA


W Londynie do pracy na Downing Street wrócił premier Boris Johnson przed kwadransem pojawił się na krótkiej konferencji prasowej przed swoim biurem...podkreśłał, że koronawirus - to jest najwięsze wyzwanie przed jakim stanęło Zjednoczone Królestwo od czasu ostatniej wojny światowej.

10:39 ROSJA

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 50 osób zakażonych koronawirusem, tym samym liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 794 - podał w poniedziałek sztab rządowy. Po wykryciu w ciągu ostatniej doby 6 198 nowych infekcji ich liczba w Rosji wynosi 83 912.

Najnowszy bilans oznacza, że Rosja znalazła się na 9. miejscu wśród krajów świata pod względem liczby zakażeń, wyprzedzając Chiny.

Wyzdrowiało od początku epidemii 7 346 osób, z których 579 opuściło szpitale w ciągu ostatniej doby.


10:33 POLSKA

W hotelu Belwederski w Warszawie ruszyło izolatorium dla osób oczekujących na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub chorych na COVID-19 z łagodnym przebiegiem choroby - poinformował w poniedziałek Polski Holding Hotelowy, do którego należy Belwederski.

"W hotelu Belwederski w Warszawie, należącym do Polskiego Holdingu Hotelowego, ruszyło kolejne izolatorium w kraju. Będą tam przebywały osoby oczekujące na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub chorzy na COVID-19 z łagodnym przebiegiem choroby" - podał PHH w komunikacie.

10:29 POLSKA

Obowiązujące ograniczenia i wytyczne związane z koronawirusem są racjonalne i zdają egzamin; nie można ich zmieniać nadmiernie szybko; decyzje muszą być podejmowane w oparciu o analizy - wskazał w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.


10:17 USA

"Łowcy wirusów". Tak nazywa się grupę badaczy, którzy objeżdżają cały świat w poszukiwaniu nowych szczepów wirusów zwierzęcych po to, by badać, które z nich mogą potencjalnie przenieść się na człowieka i wywołać pandemię podobną do tej, której świadkami jesteśmy teraz. Ja mówił dla CNN Peter Daszak z amerykańskiej organizacji pozarządowej specjalizującej się w wykrywaniu nowych wirusów i zapobieganiu pandemii, do tej pory - po zbadaniu 15 tysięcy próbek - naukowcom udało się zidentyfikować około 500 nowych koronawirusów.


10:08 POLSKA BILANS

Z powodu koronawirusa zmarły cztery kolejne osoby. Trzy pochodziły z województwa śląskiego. Mowa o 85-letniej kobiecie z Tychów, 46-letnim mężczyźnie z Tychów i 76-letniej kobiecie z Gliwic. Zmarł również 78-letni mężczyzna z Łańcuta. Każda z tych osób miała choroby współistniejące.

10:07 POLSKA BILANS

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: wielkopolskiego (34), śląskiego (31), dolnośląskiego (28), zachodniopomorskiego (13), małopolskiego (12), opolskiego (7), pomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (5), podlaskiego (4),świętokrzyskiego (3) i lubelskiego (2). 

10:05 POLSKA BILANS


Ministerstwo Zdrowia podało nowy bilans pandemii w Polsce Mamy 144 nowe przypadki. Zmarły kolejne cztery osoby zakażone COVID-19.

09:53 KAZACHSTAN


Kazachstan złagodzi w ciągu najbliższych dni restrykcje związane z Covid-19 mimo przedłużenia do 11 maja stanu wyjątkowego w związku z pandemią koronawirusa - zapowiedział w poniedziałek prezydent Kasym-Żomart Tokajew.

Kazachstan wznowi połączenia lotnicze między swymi dwoma największymi miastami, stołecznym Nur-Sułtanem i Ałma Atą, począwszy od 1 maja - oświadczył Tokajew.


09:50 WĘGRY

Ponad połowa Węgrów szykuje się do podróży po zakończeniu epidemii koronawirusa - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Szazadveg na zlecenie Węgierskiej Agencji Turystycznej (MTUe).

Ponad połowa Węgrów planuje jakiś wyjazd krajowy po zakończeniu epidemii, zaś 12 proc. respondentów zamierza wyjechać za granicę, przede wszystkim do Chorwacji lub Grecji.


09:33 POLSKA09:31 NORWEGIA


Dzieci zaczęły wracać do szkół w Norwegii. Od dziś do nauki stacjonarnej wracają uczniowie w wieku od 6 do 10 lat. W jednej klasie będzie mogło przebywać maksymalnie 15 uczniów.

09:21 SPORT

Otwarcia zakładów fryzjerskich wyczekują miliony Polaków, w tym skoczek Maciej Kot. Sportowiec poinformował, że w desperacji pozwolił żonie, by to ona obcięła jego włosy. Efekty? Widoczne na Instagramie.


09:17 POLSKA BILANS

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest obecnie 2 759 osób, a 78 tys. 878 objętych jest kwarantanną; wyzdrowiało 2 466 osób - poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

Resort podaje też, że liczba osób objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym wynosi 18 tys. 693.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 11 tys. 617. 535 z tych osób zmarło.


09:11 FRANCJA


Podobnie jak cała Francja dotknięte epidemią Covid-19 francuskie terytoria zamorskie, zwłaszcza na Oceanie Indyjskim, przechodzą jednocześnie zakrojoną na szeroką skalę epidemię dengi. Szpitale są wypełnione pacjentami, spośród których wielu umiera.

Co prawda tymi dwiema chorobami można zarazić się w różny sposób - koronawirus przenoszony jest przez człowieka, a wirus dengi przez ugryzienie komara tygrysiego - ale ich objawy kliniczne są podobne: kaszel, gorączka, ból głowy czy bóle mięśni - pisze agencja AFP.


09:09 UKRAINA

Mamy najnowsze dane dot. pandemii z Ukrainy


08:59 WIELKA BRYTANIA

Polegamy na nauce. W tej chwili wszystko wskazuje na to, ze nie jesteśmy gotowi na znoszenie restrykcji - powiedział podczas konferencji prasowej przedstawiciel brytyjskiego ministerstwa zdrowia Edward Argar. Dodał, że restrykcje sprawiły, że Brytyjczycy poczynili duże postępy w walce z pandemią, ale wciąż jest zbyt niebezpiecznie by rezygnować z obostrzeń.


08:53 ŚLĄSKIE

"Stoimy nad przepaścią; słowa nas nie uratują, potrzebujemy realnej pomocy" - napisał do premiera Zarząd Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, apelując o dialog i wdrożenie skutecznych rozwiązań, uwzględniających specyfikę poszczególnych branż.

Działająca od blisko stu lat katowicka Izba Rzemieślnicza jest najstarszą i największą organizacją samorządu gospodarczego w regionie. W opublikowanym w poniedziałek apelu przedsiębiorcy wskazują, że z dnia na dzień stracili możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym zdobywania jakichkolwiek środków do życia.

"Rozwiązania zaproponowane w ramach tzw. tarczy antykryzysowej są zaledwie ułamkiem pomocy, która jest niezbędna. Tarcza nie sprawia, że my, nasze rodziny i nasi pracownicy czują się bezpiecznie. Ponadto pomoc nie pojawiła się w porę, a urzędnicza opieszałość dodatkowo ją opóźnia" - ocenia zarząd Izby, wskazując, iż potrzeba realnych działań, a nie słów.


08:50 SZWAJCARIA

Szwajcarzy wchodzą w nowy etap walki z koronawirusem. Od dziś otwarte będą salony kosmetyczne, fryzjerzy, centra ogrodnicze czy kwiaciarnie.  Lekarze i fizjoterapeuci mogą przyjmować nie tylko w nagłych przypadkach.08:45 REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI

Ponad 200 lekarzy z Kuby przyleciało do RPA, by pomóc tam walczyć z koronawirusem. RPA jest jednym z 22 krajów, które poprosiły Kubę o pomoc.


08:42 WĘGRY

Osiem osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zaś liczba stwierdzonych zakażeń zwiększyła się o 73 - poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tym samym na Węgrzech do 280, zaś potwierdzonych zakażeń do 2583. Prawie 500 osób uznano dotąd za wyleczone.


08:39 POLSKA

W walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 8396 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1465 jednostek sprzętu - poinformował w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. W przeciwdziałaniu skutkom epidemii pomaga także ponad tysiąc podchorążych z wojskowych uczelni - podkreślił na Twitterze.08:36 POLSKA

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 67 tys. osób poddanych kwarantannie. W ok. 140 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Jak przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji od początku akcji monitorowania osób przebywających na kwarantannie funkcjonariusze dokonali już ponad 4,2 mln kontroli.


08:32 POLSKA

Muzycy jazzowi nie wyciągają rąk po pieniądze do państwa, do rządu, ale chcą uczestniczyć w gremiach, które opracowują obecnie strategie mające pomóc artystom przetrwać trudny czas pandemii - powiedział  Piotr Rodowicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

"Wzywamy o dopuszczenie przedstawicieli pracowników kultury i branży kreatywnej do pracy w zespołach kryzysowych oraz o powołanie zespołu kryzysowego dla sektora kultury, analogicznego do stworzonego dla branży turystycznej" - pod tym apelem branży kreatywnej i pracowników kultury, skierowanym do wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, podpisaliśmy się obiema rękami - powiedział Piotr Rodowicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.


08:31 POLSKA

"Aktualnie nie da się przeprowadzić wyborów prezydenckich w normalnym trybie w terminie wyznaczonym przez konstytucję. W żaden sposób" - podkreśliła w rozmowie z dziennikiem "Polska Times" wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Odnosząc się do kwestii ekonomicznych, zaznaczyła natomiast, że wedle rządowego scenariusza bazowego gospodarka zostanie odmrożona na koniec czerwca.


08:17 CHINY

Chiny wycofują się z zarządzenia zgodnie z którym produkty kluczowe w walce z pandemią muszą uzyskać krajowe zezwolenie przed eksportem. 


07:57 POLSKA

Nie ma dowodów, że wybory korespondencyjne zwiększają ryzyko zachorowań na koronawirusa - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla "DGP" przypomniał, że w pełni bezpieczne, tradycyjne wybory mogą odbyć się za dwa lata. Dodał, że opozycja odrzuca tę rekomendację, a w takiej sytuacji bezpieczniejszą formą wyborów jest forma korespondencyjna.

Bez zmiany konstytucji nie zmienimy terminu wyborów. Przecież nie będziemy wprowadzać co chwilę stanu nadzwyczajnego i ciągle go przedłużać. To mało poważne. Co do wyborów korespondencyjnych, to wyraźnie powiedziałem, że nie ma tu mniej i bardziej bezpiecznego miesiąca. No, poza jesienią, gdzie będziemy mieli zapewne i COVID, i grypę - ocenił Szumowski.07:36 POLSKA

Drożeje zboże dla przemysłu piekarniczego. Jeszcze w tym tygodniu podrożeje pieczywo, makarony i kasze, średnio o 10-20 proc. - pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza". 


07:30 POLSKA

Będzie dopłata do opłacanych czynszów. Mogą na nie liczyć ci, którzy stracili pracę lub dochód z powodu epidemii - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".


07:22 POLSKA


Odpowiedzi na pytania: co to jest koronawirus?, jak się można zarazić? oraz co się stanie, jeśli złapiesz koronawirusa? - znalazły się w książce "Koronawirus. Książka dla dzieci", którą bezpłatnie można pobrać w internecie.

Książkę przygotowało wydawnictwo Poradnia K, z ilustracjami Axela Schefflera (znanego z "Gruffalo") i rekomendacjami pediatrów immunologów: dr. hab. med. Wojciecha Feleszki, dr. med. Pawła Grzesiowskiego oraz zespołu ekspertów medycznych Grupy LUX MED.

Poradnia K włączyła się do akcji brytyjskiego wydawnictwa Nosy Crow, którego publikację "Koronawirus. Książka dla dzieci" wydano i przetłumaczono na 47 języków.


07:17 POLSKA


Immersion współpracowało już z NASA. Teraz wirtualnym treningiem wesprze amerykański personel medyczny - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

"Warszawski start-up Immersion na potrzeby agencji rządowej ze Stanów Zjednoczonych stworzył wirtualną platformę do szkolenia lekarzy i personelu medycznego. Za jej pomocą medykom przekazywany będzie instruktaż w zakresie prawidłowego nakładania i zdejmowania odzieży ochronnej używanej w pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem" - pisze "PB".


07:10 POLSKA

Firmy dotknięte kryzysem w związku z pandemią koronawirusa będą mogły zwalniać pracowników nawet e-mailem. Na pierwszy ogień pójdą emeryci i dwuetatowcy - "Rzeczpospolita" dotarła do projektu "tarczy antykryzysowej 3.0", który rząd ma na początku tygodnia skierować do Sejmu.


06:53 USA

Pod finansową presją część salonów manicure wznowiło w Georgii działalność. Na poniedziałek zapowiadają to kolejne stany w USA. Budzi to oburzenie burmistrz Atlanty Keishy Lance Bottoms, która uważa, że jest na to zdecydowanie za wcześnie.

"Jeśli robisz właśnie paznokcie, to proszę pokaż te liczby swojej manikiurzystce" - napisała na Twitterze Bottoms, załączając statystyki z liczbą zakażeń koronawirusem w Georgii.

Od piątku wizyta w salonie manicure jest w tym stanie całkowicie legalna. Dzięki głośnej i kontrowersyjnej decyzji gubernatora Briana Kempa można też pójść do fryzjera i na siłownię. Do tej pory działalność wznowiła jedynie część tych biznesów, w większości ściśle przestrzegając zasad bezpieczeństwa. W mediach społecznościowych wielu przedsiębiorców, w tym właścicieli salonów manicure, zapowiadało w niedzielę otwarcie lokalu w poniedziałek.


06:45 POLSKA

"Pandemia przyspieszyła rewolucję w przestrzeni powietrznej w naszym kraju. Drony będą przewozić testy na Covid-19, dezynfekować przystanki autobusowe czy... mierzyć temperaturę przechodniów"  - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

"Bezzałogowe statki powietrzne (BSP) szykują się do lotów, które mają wspomóc medyków, służby ratunkowe i porządkowe w walce z koronawirusem. Jak dowiedziała się 'Rzeczpospolita' do transportów medycznych gotowy jest już dron Hermes, który miałby na kilkukilometrowych odcinkach przewozić próbki z wymazami do badań i odciążyć tzw. karetki-wymazówki, których w całym kraju jest ponad 150" - pisze dziennik.


06:38 NOWA ZELANDIA

Nowa Zelandia rozluźnia restrykcje. We wtorek milion Nowozelandczyków wróci do pracy. Szkoły zostaną otwarte dla dzieci do lat 10, które nie mają jak się uczyć zdalnie i tych, których rodzice muszą wrócić do pracy. 06:30 CHILE

Władze Chile chcą wprowadzić "koronawirusowy dowód". W dokumencie miałaby się znaleźć informacja, że dana osoba chorowała na COVID-19 i została wyleczona. WHO jest przeciwna wydawaniu takich certyfikatów. Organizacja podkreśla, że nie ma dowodów na to, że osoba, u której raz wykryto koronawirusa już nigdy nie będzie miała COVID-19.


06:19 WŁOCHY


Rząd Włoch ogłosił, że wkrótce przeanalizuje możliwość przywrócenia mszy z udziałem wiernych. Tak zareagował na protest Episkopatu, który uznał za naruszenie prawa do wolności kultu brak decyzji w tej sprawie w dekrecie o stopniowym otwarciu kraju.

W niedzielę wieczorem premier Giuseppe Conte przedstawił zasady tak zwanej drugiej fazy epidemii, w tym złagodzenia niektórych restrykcji począwszy od 4 maja. Wśród zaprezentowanych kroków nie było decyzji w sprawie przywrócenia mszy z udziałem wiernych, co natychmiast skrytykowała Konferencja Episkopatu Włoch. W wydanym oświadczeniu napisano, że biskupi nie mogą zaakceptować "naruszania wolności kultu".


06:10 USA

W Stanach Zjednoczonych nie ustępują protesty przeciwko wprowadzeniu obostrzeń i zamykaniu działalności firm w związku z pandemią koronawirusa. 


06:05 NIEMCY

Mamy najnowsze dane z Niemiec.


05:54 POLSKA

Piontkowski zapytany przez "GPC" o obowiązek zachowywania dystansu, noszenia maseczek itp. przez uczniów i nauczycieli po powrocie do szkół Piontkowski odesłał do ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego, bo to oni w tych sprawach będą wydawali wytyczne, których będziemy musieli przestrzegać. Dodał, że na egzaminach kończących trwający obecnie rok szkolny "uczniowie, idąc do szkoły na egzamin czy też wchodząc do szkoły i sali, w której będzie się odbywał egzamin, raczej powinni nosić maseczki zgodnie z zaleceniami. Być może jednak w samej sali, kiedy już usiądą w ławkach, kiedy będą między nimi dwa metry odległości, to wtedy chyba maseczki na twarzy nie będą już musieli mieć".


05:43 POLSKA

W wywiadzie dla "GPC" minister edukacji był pytany  o możliwość powrotu uczniów do nauczania stacjonarnego w tym roku szkolnym.  Dariusz Piontkowski wyjaśnił, że "decyzję podejmiemy pod koniec maja, kiedy będziemy wiedzieli więcej na temat sytuacji epidemicznej". Powiedział również w "DGP", że za kilka dni rząd poinformuje o "ewentualnym zapewnieniu opieki dzieciom najmłodszym, tym, których samych zostawić w domu nie można, tak aby rodzice mogli wrócić do pracy".


05:40 SPORT

Koszulka słynnego piłkarza Diego Maradony została wylicytowana na aukcji za 55 tys. euro. Pieniądze mają zostać przeznaczone na walkę z pandemią koronawirusa. Trykot został przekazany przez byłego zawodnika Ciro Ferrary, który grał z legendarnym Argentyńczykiem w Napoli.


05:20 ŁÓDZKIE


W poniedziałek przed południem do Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Drzewicy ma powrócić część pensjonariuszy, ewakuowanych po świętach z powodu serii zakażeń koronawirusem - przekazał oficer prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej (9ŁBOT) major Arkadiusz Rubajczyk.

Na poniedziałek zaplanowano powrót części zdrowych już mieszkańców DPS. Nie wiadomo jeszcze, kiedy przyjadą pozostali pensjonariusze drzewickiego domu. 


05:15 USA

W stanie Nowy Jork zmarło w ciągu ostatniej doby 367 osób zakażonych koronawirusem. To najniższa liczba ofiar śmiertelnych od początku tego miesiąca. Jeśli przez najbliższe dwa tygodnie spadać będzie ilość przypadków hospitalizowanych, od 15 maja otarte zostaną niektóre firmy.

05:10 USA


1330 chorych na Covid-19 zmarło w USA w ciągu doby - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych wzrósł do 54831.