"Hamas jest bliski porozumienia z Izraelem w sprawie uwolnienia zakładników" - potwierdził szef palestyńskiego ruchu Ismail Haniyeh, cytowany przez agencję Reuters i AFP. Jeden z założycieli organizacji Izat al-Reszik w wywiadzie dla Al-Dżaziry powiedział z kolei o szczegółach możliwego rozejmu.

Przedstawiciele Hamasu są bliscy osiągnięcia porozumienia o rozejmie z Izraelem, a Hamas dostarczył swoją odpowiedź mediatorom z Kataru - oznajmił Ismail Haniyeh w komunikacie zamieszczonym na Telegramie.

Wysokiej rangi urzędnik Hamasu Izat al-Reszik powiedział telewizji Al-Dżazira, że trwające rozmowy o porozumieniu dotyczą m.in. wjazdu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy i wymiany zakładników na palestyńskich więźniów.

Oczekiwane porozumienie obejmie uwolnienie izraelskich kobiet i dzieci, będących zakładnikami, w zamian za uwolnienie palestyńskich dzieci i kobiet z okupacyjnych więzień - powiedział. Nie ma w tym kontekście mowy o mężczyznach.

Szczegóły porozumienia ma ogłosić Katar, który pełni rolę mediatora.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewnił, że uwolnienie zakładników to "święta i najwyższa misja".

Według mediów negocjowane porozumienie przewiduje również przerwanie walk w Strefie Gazy na trzy dni w zamian za uwolnienie około 50 porwanych do Gazy izraelskich cywilów. CNN wymienia także, jako omawiany element porozumienia, uwolnienie więźniów palestyńskich - po trzech za każdego zwolnionego cywila.

Przedstawiciele USA zabrali głos

Wcześniej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby poinformował, że szeroko zakrojone wysiłki, mające na celu uwolnienie zakładników nadal przetrzymywanych przez Hamas, przybliżyły strony do porozumienia.

Prezydent Biden i jego zespół robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc uwolnić zakładników wziętych przez Hamas, w tym małe dzieci i, oczywiście, przebywających tam Amerykanów - powiedział przedstawiciel administracji USA, zastrzegł jednak, że "nadal jest wiele do zrobienia".

7 października Hamas zaatakował Izrael ze Strefy Gazy, mordując około 1200 osób i uprowadzając do Strefy około 240. Dotychczas zwolniono czterech zakładników. Od 7 października armia izraelska prowadzi operację przeciwko Hamasowi. Pod koniec ubiegłego miesiąca jej oddziały wkroczyły do Strefy Gazy.

W trakcie ataku Hamas uprowadził zarówno cywilów - dzieci i osoby starsze z zaatakowanych kibuców, młodych uczestników festiwalu muzycznego, jak też żołnierzy izraelskich. Netanjahu mówił w październiku, że wśród zakładników znalazło się 33 dzieci. Władze izraelskie informowały też, że wśród uprowadzonych są obywatele ponad 25 państw.