Czwartek to ostatni dzień egzaminów ósmoklasistów. Na koniec uczniowie zmierzyli się z językami obcymi. Arkusze CKE z języka angielskiego wraz z propozycjami odpowiedzi przygotowanymi przez nauczycieli ze szkoły podstawowej nr 57 w Lublinie znajdziecie w tym artykule. Sprawdźcie, jak Wam poszło.

Pisemny egzamin z języka obcego - trzecia, ostatnia część egzaminu ósmoklasistów - rozpoczął się w czwartek o godz. 9:00. Test trwał 90 minut. Uczniom, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. tych z dysleksją, został przedłużony do 135 minut.

We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego - TUTAJ PUBLIKUJEMY ARKUSZE I ODPOWIEDZI Z JĘZYKA POLSKIEGO, a w środę z matematyki - TUTAJ PUBLIKUJEMY ARKUSZE I ODPOWIEDZI Z MATEMATYKI.

Arkusze CKE - egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego

Po godzinie 13 Centralna Komisja Egzaminacyjna publikowała na swoich stronach arkusze egzaminacyjne z języków obcych. Poniżej publikujemy tekst z języka angielskiego z transkrypcją nagrań.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2023. JĘZYK ANGIELSKI. ARKUSZE CKE 

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2023. JĘZYK ANGIELSKI. TRANSKRYPCJA NAGRAŃ  

Egzamin ósmoklasisty. Odpowiedzi z języka angielskiego

Specjalnie dla Was propozycję odpowiedzi opracowali nauczyciele ze szkoły podstawowej nr 57 w Lublinie. Publikujemy zadanie po zadaniu, kartka po kartce. 


Egzamin ósmoklasisty - łatwy czy trudny?

Do egzaminu przystąpiło ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych w całym kraju, a także ok. 7,1 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.

Jak podała CKE, największa grupa ósmoklasistów - 97,8 proc. - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Dlatego też w naszym artykule opublikujemy odpowiedzi właśnie z tego języka.

Zaskoczeń nie było. Test z języka obcego był tradycyjnie najłatwiejszy w całej sesji egzaminacyjnej - usłyszała reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska od ósmoklasistów ze szkoły podstawowej nr 43 w Szczecinie.

Były 4 zadania z słuchania. Raczej łatwe. I temat maila był spoko - mówiła jedna z uczennic. Kolega wrócił z zagranicy do Polski, trzeba było opisać w jakich okolicznościach go spotkaliśmy, jak się zmienił i czy miał problem w komunikacji - opisywała inna.

To najłatwiejszy z egzaminów, przyjemny. Myślę, że 80, 90 procent będzie - mówił inny z uczniów.

Podobne opinie od uczniów wychodzących z egzaminu ósmoklasisty usłyszał reporter RMF FM Marcin Buczek w Katowicach. Test nie był trudny, a rozwiązanie go zajęło mi niespełna godzinę - mówił jeden z uczniów ze szkoły podstawowej nr 12.

Teraz jeszcze krótki telefon do rodziców czy sms - wysłany do korepetytorki z angielskiego o tym, jak im poszło i wreszcie, jak mówią, będą mogli spokojniej odetchnąć i w spokoju czekać na oficjalne ogłoszenie wyników.

Egzamin ósmoklasisty - kiedy wyniki

Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3 proc. ósmoklasistów.

Jeśli z powodów zdrowotnych lub losowych uczeń nie może przystąpić do egzaminu w zaplanowanym na maj terminie, będzie mógł go napisać terminie dodatkowym - w dniach 12-14 czerwca.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty poznamy 3 lipca.

Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. O rekrutacji do szkół średnich więcej piszemy w naszym raporcie specjalny: egzamin ósmoklasisty 2023.