Ponad pół miliona uczniów VIII klas szkół podstawowych zdawało we wtorek egzamin pisemny z języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna po południu opublikowała tegoroczne arkusze. W naszym artykule znajdziecie propozycje rozwiązań przygotowane przez polonistki Małgorzatę Wojtysiak i Agnieszkę Gigol z Warszawy.

Test z języka ojczystego rozpoczął egzaminacyjny maraton ósmoklasisty. To trzy dni: w każdym uczniowie będą zdawać z innego przedmiotu.

Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. Uczniowie muszą rozwiązać test (zadania zamknięte i otwarte) i napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów - o charakterze argumentacyjnym lub o charakterze twórczym.

Egzamin trwał 120 minut. Dla uczniów, np. dla uczniów z dysleksją, byl przedłużony do 180 minut. Dla uczniów z Ukrainy egzamin trwał do 210 minut.

"Balladyna" Juliusza Słowackiego na egzaminie ósmoklasisty

Na egzaminie z polskiego uczniowie mieli do rozwiązania 18 zadań. Odnosiły się one m.in. do tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego i tekstu nieliterackiego. Pierwszy z nich to fragment "Balladyny" Juliusza Słowackiego (scena wyboru Balladyny na króla), drugi to fragment artykułu Jolanty Marii Berent "Odblokuj swój talent".

Uczniowie musieli też napisać tekst własny - wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów. Jeden z nich to temat o charakterze argumentacyjnym, drugi to temat o charakterze twórczym.

Pierwszy z tematów do wyboru brzmiał: "Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego".

Drugi temat brzmiał: "Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona Cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową".

Niezależnie od tego, który temat wybrali ósmoklasiści, wypracowanie powinno liczyć co najmniej 200 wyrazów.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Arkusze CKE

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała tegoroczne arkusze z egzaminu ósmoklasisty

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2023. JĘZYK POLSKI. ARKUSZE CKE>>> 

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Odpowiedzi

Test z języka polskiego rozwiązała dla Was nauczycielki języka polskiego Małgorzata Wojtysiak i Agnieszka Gigol. Publikujemy je poniżej kartka po kartce. Posłuchaj także, co powinno znaleźć się w tegorocznym wypracowaniu.

Egzamin ósmoklasisty. Rozwiązania na RMF24.pl

W środę ósmoklasiści podejdą do egzaminu pisemnego z matematyki, a w czwartek egzaminu z języka obcego (w tym z języka angielskiego). Także z tych przedmiotów będziemy mieć na naszej stronie arkusze CKE wraz odpowiedziami. Koniecznie zapamiętajcie ten adres: https://www.rmf24.pl/raporty

Wszystkie najważniejsze informacje o egzaminie ósmoklasisty, a także o rekrutacji do szkół średnich znajdziesz w naszym raporcie specjalnym Egzamin ósmoklasisty 2023  

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca.

Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie - w dniach 12-14 czerwca.