Saudyjski terrorysta Osama bin Laden króluje na liście poszukiwanych przez Stany Zjednoczone. Waszyngton oskarża go o międzynarodowy terroryzm, w tym o zorganizowanie zamachów w 1998 roku na amerykańskie ambasady w Kenii i Tanzanii, a także ubiegłoroczny zamach na amerykański okręt wojskowy USS "Cole" w Jemenie. Jeden z najbardziej poszukiwanych ludzi przez Stany Zjednoczone, króluje na liście poszukiwanych przez CIA, zaś dla młodych Arabów na całym świecie jest bohaterem.

O Osamie bin Ladenie wiadomo niewiele - ma najprawdopodobniej około czterdziestu lat, urodził się w Arabii Saudyjskiej, walczył przeciwko wojskom sowieckim w Afganistanie. Odziedziczony, olbrzymi majątek przeznaczył na działalność militarną. Rzadko pokazuje się publicznie. Schronienie znalazł w rządzonym przez Talibów - skrajnych islamistów - Afganistanie. Tam też prowadzi bazy szkoleniowe islamistów. Talibowie tak konsekwentnie odmawiali wydania bin Ladena, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Afganistan surowe sankcje. Od czasu gdy ukrywa się w Afganistanie, Osama bin Laden wielokrotnie wzywał do świętej wojny przeciwko Stanom Zjednoczonym, a także do mordowania zarówno Amerykanów jak i Żydów. Nie wiadomo dokładnie ilu ludzi znajduje się pod jego rozkazami. Niektóre źródła szacują tę liczbę na ponad trzy tysiące. Z osobą Bin Ladena łączy się między innymi ataki takie jak:

1993 - zamach bombowy na World Trade Center

1996 - zamach w Arabii Saudyjskiej, w którym ginie 19 amerykańskich żołnierzy

1998 - podwójny zamach na amerykańskie ambasady w Kenii i Tanzanii

2000 - atak na amerykański okręt wojskowy USS Cole w Jemenie

Bin Laden walczył w Afganistanie w czasie inwazji wojsk sowieckich - w tej wojnie Afgańczyków wspierały amerykańskie dolary, mieli też ciche błogosławieństwo rządów Arabii Saudyjskiej i Pakistanu. Według niektórych ekspertów do spraw Bliskiego Wschodu bin Laden przeszedł szkolenie w samym CIA. Po wojnie w Afganistanie Osama wrócił do Arabii Saudyjskiej - został jednak wydalony w 1991 roku za antyrządową działalność. Kolejne pięć lat spędził w Sudanie, dopóki władze tego kraju, pod naciskiem Stanów Zjednoczonych nie wymówiły mu kryjówki. Wtedy znalazł nową - w Afganistanie. Amerykański Departament Stanu określa bin Ladena mianem "jednego z najbardziej liczących się sponsorów islamskiego ekstremizmu we współczesnym świecie".

Satelitarne zdjęcia domniemanych baz terrorystycznych na terenie Afganistanu zobacz na stronach "Global Security"

rys. RMF

13:20