Wszystko wskazuje na to, że rząd Marcinkiewicza może liczyć dziś na poparcie Samoobrony i LPR-u. Głosy posłów tych ugrupowań plus własnej partii - PiS-u, wystarczą, by gabinet mniejszościowy mógł dalej rządzić.

Marcinkiewicz spotkał się z politykami LPR i Samoobrony. Co ustalono, dokładnie nie wiadomo, bo premier bardzo ogólnie opowiadał o rezultatach rozmów. Szereg spraw, które znalazły się w programie rządu, znajduje się w programie Samoobrony i będą one realizowane - mówił dziennikarzom Marcinkiewicz. Wyjaśnił, że dotyczy to z jednej strony spraw społecznych, z drugiej rolnictwa, z trzeciej - programu gospodarczego.

Wczoraj po południu Roman Giertych i Andrzej Lepper zwołali wspólną konferencję prasową. Politycy poinformowali, że będą rekomendować swoim partiom poparcie rządu Marcinkiewicza. Moje stanowisko jest na tak - mówił Lepper. Jeśli PiS traktuje te zapowiedzi poważnie, to my nie mamy podstaw, żeby nie dać szansy temu rządowi - dodał Giertych.

W kuluarach mówi się, że stanowisko szefa sejmowej komisji ds. służb specjalnych Roman Giertych otrzymał jako swoistą nagrodę za poparcie rządu Marcinkiewicza. Za jego kandydaturą głosowali posłowie PiS-u, LPR-u i Samoobrony. Wprawdzie funkcja ta jest rotacyjna, ale - jak mówił sam Giertych – można to zmienić.

Najpewniej rząd Marcinkiewicza poprze także Polskie Stronnictwo Ludowe. Prezes PSL-u był jednak bardzo wstrzemięźliwy w słowach i zapowiadał jedynie, że ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po expose premiera.

Premier spotkał się jeszcze wczoraj z Platformą Obywatelską, która zapowiedziała, że nie poprze rządu. Posłowie PO wysłuchali premiera, pytania w sprawie programu zamierzają zadawać po expose. Dodajmy jeszcze, że wieczorem premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował, że jego rząd przyjął program "Solidarne państwo".

Początek expose premiera dziś o godz. 9. Potem po 2-godzinnej przerwie odbędzie się kilkugodzinna debata nad expose; posłowie będą mogli też zadać premierowi pytania. Głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania rządowi zaplanowano na ok. 19.30, ale ten termin może się zmienić.